IVAABIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ^BUITENLAP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 29 Mei 1936. No. 22 Drie en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043' Wegenbouw hier en lders. gg Rechts en links. THOOLSGHE COURANT it blad verschijnt eiken rijdag. Prijs per kwartaal 0,80; met Geïllustreerd jndagsblad ƒ1,376, franco ir post ƒ1,65 -f- 15 ct. sp. kosten. Advertentiên van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. Gemeentelijke Arbeidsbemiddeling irleent kosteloos haar lusschenkomst j vraag en aanbod van werkkrachten enstpersoneel, e. d. Gevraagd Een goede chauffeur/monteur. En een llinke verkooper/leurder. Inlichtingen bij den Agent der rbeidsbemiddeling te Tholen. 12 Het is een bekend feit, dat de wegen- >u\v over het algemeen geen gelijken ed heeft kunnen houden met de snelle it wikkeling van het automobielverkeer. ulks is niet alleen het geval in ons nd, doch ook in de andere Europee- :he staten. Intusschen heeft men ner- :ns stil gezeten, om zooveel mogelijk in de eischen van het moderne verkeer gemoet te komen en waar men ook Europa reist overal ziet men euwe autowegen in aanbouw en er lat geen maand voorbij, of een der- rlijke weg wordt in het bijzijn van vele IS itoriteiten geopend. Sommigen van ize wegen zijn schitterend, van andere oet men toegeven, dat zij practisch zijn dan is er nog een categorie, die men echts als onvoldoende kan betitelen. Wegenbouw is een kostbaar aange- igenheid. Het moderne autoverkeer scht lange wegen, twee verkeersbanen et één-richting-verkeer, geen kruisin- en maar viaducten. En in een tijd als eze staan de middelen tot den aanleg in dergelijke wegen niet steeds ter be- re] :hikking. In Nederland heeft men aiarop nu iets gevonden: Wil de auto- obilist goede wegen, dan moet hij deze )k maar zelf betalen. Wegen- en ben- hebelasting brengen per jaar meer dan ijftig millioen in de schatkist. Dat met it sommetje in Nederland een voort- irende verkeerspolitiek kan worden evolgd, behoeft wel geen nader be- >og. Men zou dus mogen verwachten, at ons land zoo langzamerhand een orado voor automobilisten moest zijn, at het verkeer nergens zoo veilig is als ij ons, kortom, dat wij andere landen n voorbeeld kunnen geven. Eilacie, niets van dit alles is waar. )ezer dagen werden twee wegen ge pend, een in Nederland (Vianen- Vaardenburg) en een in Duitschland Diisseldorf-Keulen). De Nederland- :he weg bevat onvoltooide bruggen, rijk aan gevaarlijke kruisingen en ovendien te smal. De Duitsche weg aarentegen voldoet aan alle eischen, ie men aan modernen wegenbouw ïoet stellen. Onze eigen minister van Vaterstaat, Van Lidth de Jeude, die ij de opening tegenwoordig was, heeft ich daarvan kunnen overtuigen en ook ij hem zullen zich wel vergelijkingen iet den toestand in ons land hebben pgedrongen. En nu vraagt men zich af, waarin het rincipieele verschil tusschen Duitsche n Nederlandsche verkeerspolitiek nu igenlijk ligt. In Duitschland bouwt men nel en goed: bij ons gaat het met horten n stooten en indien er dan weer eens en weg gereed komt, ontbreekt er leestal wel het een en ander aan. Be- leerschen onze oosterburen de tech niek van den wegenbouw beter dan wij? 1 'lisschien, maar hier lijkt ons toch het erschil niet te liggen. De kwestie is, !-",at men hier de beurs te veel vast- esnoerd houdt. De middelen, die de be- anghebbenden zelf voor den bouw van ioede wegen opbrengen, worden voor eheel andere doeleinden gebruikt. En •ovendien: in Duitschland bouwt men 'anzienlijk goedkooper dan hier. De tanleg van wegen is daar een project. *'ant het materiaal speelt bij den wegen bouw in vergelijking met het geïnver teerde arbeidslooon slechts een kleine ol. In Nederland schijnt men daar.in- usschen niet aan te willen. Ook bij ons zou men binnen korten tijd goede wegen kunnen aanleggen. Ook onze ingenieurs verstaan hun vak; men kan zulks waarnamen aan den weg Den Haag-Rotterdam-Utrecht, die wel belooft te worden, zooals een goede weg moet zijn alleen, het duurt te lang. Slechts een handjevol arbeiders zijn hier aan het werk. Waarom nu niet ook in ons land den wegenbouw tot project van werkverschaffing gemaakt. In Amerika en Duitschland heeft men daarmede uitstekende ervaringen op gedaan. Vele duizenden werkloozen zouden voor een bedrag, dat iets boven hun steun ligt, gaarne weer aan den slag gaan. Dan zou ook Nederland zijn veilig verkeer krijgen en onze automobilisten zouden dat ontvangen, waar zij recht op hebben omdat ze er voor betalen. (Nadruk Verboden) Koningin en Prinses zetten hun triomftocht voort. Défilé met een wanklank. Zweed- sche en Russische complimen ten voor ons land. De katholieke leden van de N.S.B. in een moeilijke situatie, maar de Landdag belooft een succes te worden. De Koningin en de Prinses zetten hun zegetocht door de Amstelstad voort, en steeds weer ondervindt men hoezeer de aanwezigheid van de vorstelijke per sonen door breede lagen van de bevol king wordt gewaardeerd. En geen won der ook: populair wordt een vorsten huis, indien het in alles met het volk meeleeft: dan eerst wordt de band tusschen vorsting en onderdanen hecht. En men bezie nu eens het programma, dat de koninklijke familie in de laatste dagen in Amsterdam heeft afgewerkt: bezoek aan het Koloniaal Instituut, be zoek aan de gemeentelijke werkinrich ting voor blinden, bezoek aan de Hol- landiafabrieken. Een hoogtepunt in de hulde, die de Amsterdamsche bevolking aan Koningin en Prinses bracht was wel het défilé en de zanghulde. Bij dit défilé werd helaas een wanklank vernomen. De politie had in overleg met het organisatiecomité verzocht, dat men zich van alle uitingen van politieke overtuiging zou onthouden. De hoofd-commissaris van politie had zelfs de order uitgevaardigd, dat derge lijke uitingen desnoods krachtig onder drukt moesten worden. Helaas is dit verzoek niet in alle aanwezigen door gedrongen. Een groot aantal N.S.B.-ers zijn daarop, toen zij bij het zingen van het „Wilhelmus'' de hand omhoog ge heven hielden en luid „houzee" rie pen met de bloote sabel uit elkaar ge slagen, zoodat zich meer dan veertig personen meerendeels met bloedige hoofdwonden, onder behandeling der Geneeskundige dienst moesten stellen. Naar aanleiding van het ooptreden der politie tegen nationaal-socialisten, die deelnamen aan de huldiging, heeft de algemeen leider der N.S.B., Ir. A. A. Mussert, het volgende telegram aan H. M. de Koningin gezonden „Acht mij verplicht, met verschuldig- „den eerbied, onder de aandacht van „Uwe Majesteit te brengen, dat hon- derden loyale Nederlanders, hun „trouw en verknochtheid aan Uw „huis gisteravond op den Dam voor „Uw paleis in groot enthousiasme „uitend, op bevel van den hoofd- „commissam van politie met gummi- knuppels zijn uiteengeslagen, waar- „door velen werden gewond." Hoewel wij de N.S.B.-ers in deze ongelijk moesten geven zij hadden beter weg kunnen blijven van den Dam is de houding van de Amsterdamsche politie, die er gaarne op los schijnt te willen slaan, stuitend. Prins Eugenius van Zweden, die zoo juist van een bezoek aan ons land in zijn vaderland is teruggekeerd, heeft in een gesprek met een medewerkster van Dagens Nyheter zich vol lof over ons land uitgelaten. Na verklaard te hebben, dat hij uit sluitend naar Nederland was gekomen, om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om in Stockholm een museum te bouwen, zooals in Rotter dam het museum Boymans en in Den Haag het gemeente museum gebouwd is, liet hij zich in geestdriftige woorden uit over de schoonheid in ons land. dat juist in het voorjaar met de eindelooze bloemenvelden wel heel bijzonder is. De droogmaking van de Zuiderzee en de Afsluitdijk, noemde hij een won der van techniek, dat zijn weerga niet vindt. Het was, zeide de Prins tenslotte, in alle opzichten een heel interessante reis en ik ben in lang niet naar huis terug gekeerd met zulke schoone indrukken van cultuur en natuur, als ditmaal. In welhaast even vleiende woorden heeft zich de Russische professor Law- rentjef, welke onlangs een bezoek aan ons land heeft gebracht, over Neder land uitgelaten. EEN ZOMERJURK een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMlLDA-zonne- bruincrémedoel Uw huiskleur spoedig Fla-«" 90ct wijken. Tube OU ct. Doos 50 en 25 ct. 9 45532 Na zijn meening over den bouwstijl te kennen hebben gegeven, welke hij o.a. karakteristiek noemde, brak hij uit in een lofzang over het Hollandsche landschap. De uitgestrekte bloemenvel den, de groene weiden, doorsneden met de vele kanalen, vormen een lust voor de oogen. Zeer waardeerend liet hij zich ook uit over het hooge peil van de wetenschap in ons land. De laboratoria, welke hij bezocht heeft, noemde hij juweeltjes, terwijl er toch betrekkelijk weinig geld aan wordt uitgegeven. Ook roemde hij de werkwijze in de laboratoria: de technische uitrusting noemde hij be wonderenswaardig. Zoo constateerde hij tenslotte, dat Nederland terecht trots kan zijn op het hooge peil van zijn wetenschap. Door het herderlijk schrijven van de R.K. bisschoppen bevinden zich vele katholieke leden van de N.S.B. in een moeilijke situatie. Kunnen zij ongehoor zaam aan de bevelen van hun geestelijke leiders zijn? Voóral voor een katholiek wel een zeer moeilijk probleem. Nog moeilijker is intusschen de toestand voor de partij zelf. Kunnen de leiders de strijd tegen de machtige katholieke kerk aanvaarden? Een uiteindelijke houding heeft de N.S.B. nog niet bepaald, maar wij gelooven, dat zij de haar toegewor pen handschoen zal aanvaarden. Graaf de Marchant d'Ansembourg heeft al reeds verklaard, dat hij zijn functies in de N.S.B. in geen geval zal prijsgeven; ook de heer Vlekke blijft. Een interes sante strijd schijnt dus te verwachten. Intusschen maakt de N.S.B. zich op voor haar Landdag op den 2e Pinkster dag te Lunteren. Deze bijeenkomst heeft den naam gekregen van „Hagespraak". 50.000 bezoekers verwacht men op de Veluwe en met het oog daarop heeft men dan ook bijzondere politiemaatre gelen genomen. Vijftig man bereden marechaussees en 150 man rijkspolitie vertrekken reeds den len Pinksterdag naar Eden. onder welke gemeente Lun teren ressorteert. Het groote terrein, waar de „Hage spraak" gehouden wordt, is een fraai, dicht beboscht heideveld, waar alle be zoekers ruim plaats zullen vinden. De commissaris van politie te Eden heeft met het oog op den grooten toeloop alle wegverbruikers verzocht kalm te rijden. Met het oog op het brandgevaar zal ook de Veluwsche brandweer in actie zijn. Met dit al zal Lunteren op den 2den Pinksterdag een drukte krijgen als daar nimmer te voren beleefd is. (Nadruk Verboden) Precaire betrekkingen tus schen Londen en Rome. Verlenging der sancties tot September Italië gaat een algemeene verarming tegemoet Italië en de opstootjes in de Arabische landen. Tusschen Londen en Rome botert het nog steeds niet. Zoowel in Engeland als in Italië heerschen wantrouwen en prikkelbaarheid. Zoo maakt de Itali- aansche Pers zich thans weer druk over het bezoek van den Negus aan Enge land. Evenals voor zijn reis van Dzji- boeti naar Jerusalem heeft de Engelsche regeering aan den Negus ook thans een oorlogsschip ter beschikking gesteld. Deze bodem brengt de Leeuw van Juda echter niet verder dan Gibraltar. Na Gibraltar is een passagiersschip veilig genoeg meent men in Londen. In den Atlantischen Oceaan zal zelfs de meest overmoedige duce den Negus wel niet durven gevangen nemen. En zelfs al stuurde hij er een Italiaansch oorlogs schip op af, dan zou het voor Mussolini een groot kunststuk zijn, het schip de Middellandsche Zee weer in te krijgen. Gibraltar heeft in de laatste jaren veel van zijn waarde als strategische stelling verloren, maar nog steeds schijnt het ons voor een Italiaansche vloot onmo gelijk de straat, die naar deze plaats genoemd is, te passeeren. De Negus zal dus wel rustig te Lon den arriveeren en daar voor zijn zaak flink propaganda maken. Wel is hem verboden, leiding te geven aan het ver zet van de zijnen, maar daarvoor is hij tenslotte niet naar Europa gekomen. Slechts met diplomatieke en politieke middelen wil hij voor zijn land strijden. Zal de Negus in dit streven nog eenige successen kunnen boeken Wij gelooven het wel, al zullen tenslotte de Europeesche mogendheden met inbe grip van Engeland den nieuwen status in Afrika wel moeten erkennen. Een gelukkigen omstandigheid voor den Negus is daarbij, dat er in Frankrijk een regeering van het Volksfront op komst is, die heel wat meer voor de sancties voelt dan haar voorgangster. Laval en Flandin hebben er Mussolini steeds voor bewaard, dat er nog scher per maatregelen tegen hem werden ge nomen. Komt de Volkenbond 16 Juni weer bijeen, dan behoeft de ducc er echter niet op te rekenen, in den Fran- schen vertegenwoordiger een verkapt verdediger van zijn zaak te vinden. Mevrouw Tabouis schreef deze week reeds in „L'Oeuvre", dat het hoe langer hoe zekerder schijnt, dat een der eerste daden van de nieuwe Fransche.regee ring met betrekking tot het Italiaansch- Abessijnsche conflict zal zijn, een rege ling te aanvaarden, hierin bestaande, dat de definitieve beslissing omtrent de opheffing van de sancties tegen Italië, indien de Engelsche regeering hiermede tenminste accoord gaat, wordt uitgesteld tot September, in de hoop, dat dan tegelijkertijd definitieve onderhandelin gen met Rome kunnen worden geopend. Het heeft er dus allen schijn van, dat Italië zich nog minstens eenige maanden het toepassen van sancties zal moeten laten welgevallen. En nu beweert men in Italië wel, dat men om de sancties niets geeft, doch in deze bewering zit een flinke portie bluf. Men leze er de „Manchester Guardian" maar eens op na. waarin een correspondent zijn in drukken weergeeft van den huidigen toestand in Italië. Reeds thans voorzien de Italiaansche zakenlieden, hoe nationaal gezind ook, 'groote moeilijkheden, vooral nu de oor log eigenlijk is afgeloopen en dus aan de groote behoefte aan oorlogsmateriaal min of meer een eind is gekomen. Tal rijke fabrieken zullen nu personeel moe ten gaan ontslaan, dat nu zeker nog maar niet direct een bestaansmogelijk heid .in Abessinië zal kunnen vinden. Dat is eerst over tientallen jaren moge lijk. Het aantal werkloozen zal dus weer sterk stijgen. Bovendien is de Italiaan sche schatkist zoo goed als uitgeput. Vermoedelijk had de regeering voor den oorlog 8 milliard aan goud en deviezen in voorraad. Tijdens den oorlog ge bruikte zij daarvan 5 maandelijks en dit zal ook op het oogenblik nog wel het geval zijn. Dat door al deze uitgaven de belastingbetaler zwaar getroffen wordt, behoeft wel geen betoog. Boven dien heeft Italië door de sancties groote afzetgebieden verloren, zoodat er ook door middel van den uitvoer heel wat minder geld in het laatje komt. Vooral de middenstanders beseffen dan ook, dat men een tijdperk van algemeene ver arming tegemoet gaat. Deze verarming en dat is nu reeds het geval ver mindert de vraag naar artikelen van eerste kwaliteit en treft dus ook weer den arbeider, wiens loon overigens al slecht genoeg is: 7 a 10 gulden per week. Slechts de algemeene hoop op betere tijden, maakt den Italianen den toestand nog dragelijk. Mussolini zal dus alles in het werk moeten stellen om het welvaartsspeil in het land te ver- hoogen. Zonder buitenlandsch kapitaal lijkt deze taak bijna een onmogelijkheid. En zoolang de sancties duren, zal het den Duce niet gemakkelijk vallen, buitenlandsche credieten te verkrijgen... Vooral Londen heeft intusschen wei nig reden om inschikkelijkheid tegen over Rome te betrachten. In Palestina duren nog steeds de bloedige relletjel tusschen Arabieren en Joden voort. De Arabieren verzetten zich met hand en tand tegen de nieuwe Jóodsche emigra tie. Moorden, opstootjes en staking zijn in het Heilige Land thans aan de orde van den dag. En in Londen wijt men dit voor een groot gedeelte aan Italië, dat de Arabieren tegen de Engelschen en Joden heeft opgestookt. Ook in Egypte heeft de Italiaansche propaganda niet geslapen, en ook hier ziet Engeland er de nadeelige gevolgen van. Dat de be trekkingen tusschen de beide Euro peesche mogendheden dus meer en meer gespannen worden, is begrijpelijk en de verdere ontwikkeling ten deze verdient alle aandacht. (Nadruk Verboden) Het is een der belangrijkste factoren in den huidigen ontwikkelingsgang der wereld, dat de tegenstelling rechts en links geprononceerder wordt en dat de middenmoot geleidelijk aan kracht en invloed begint af te nemen. In het eene land begint uiterst links te overheer- schen en in het andere daartegen het uiterste rechts, zelfs in het fascisme of het nationaal-socialisme. Het lijkt chaotisch, maar in werkelijk heid is er een vaste lijn in te ontdekken. De landen, waarin de jonge energie zich weer begint baan te breken zijn over wegend rechts gericht: de landen, die in den chaos zitten of erin dreigen te komen zien de linksche elementen domineeren. Men lette op Spanje, dat geleidelijk een onbeteekenend land is geworden en dat in het concert der naties geen partij meer mede speelt. In Frankrijk staat men voor de uiterst groote moeilijk heden en het is zelfs de vraag, of aldaar een revolutionnaire beweging zal kun nen worden tegengehouden. Bij het Volksfront, dat de staatsmacht heeft en krachtig wil optreden tegen alles wat fascistisch eruitziet en bij een militant fascisme, waaraan de oudstrijders zijn verbonden, kunnen geweldige botsingen niet uitblijven. Want treedt Leon Blum gematigd op. dan verwekt hij ontstem ming in het linksche kamp en dan zal hij wel gedreven worden in een tegen overgestelde richting. Gaat hij zeer vooruitstrevend te werk, ook ten op zichte van het kapitaal en het bedrijfs leven, dan botst hij tegen de in macht toenemende Croicx-de-feu-ers. In België begint de reactie zich té banen door de Rex-beweging, die nu al 21 zetels in de Nieuwe Kamer heeft verkregen. De Rex onder leiding van

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1