WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT feBHITENLAP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN LUCHTBESCHERMINGSDIENST GEMEENTE THOLEN. Aan alle inwoners der Gemeente Tholen. Denk dus niet dat een enkel lichtpuntje geen kwaad kan. Vrijdag 15 Mei 19.36. No. 20 Drie en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 De taak van den Staat B Morgen 16 Mei wordt de groote Luchtbeschermingsoefening gehouden, waarvan Gij het al of niet slagen in Uw macht hebt. Laat Tholen morgenavond van 9.40 uur tot 11.15 uur (W.T.) zoo verduisterd zijn, dat het vanuit het vliegtuig niet kan worden waargenomen. Let weleen enkeling, die niet of niet voldoende verduistert kan het werk van alle overigen, die wel voldoende verduisteren te niet doen. Laat zien dat, wanneer een dringend beroep op Uwe mede werking wordt gedaan, dit met vergeefs geschiedt. Laten wij eensgezind het gestelde doel zooveel mogelijk trachten te benaderen, opdat van Tholen gezegd zal kunnen worden, dat zij behoorde tot de gemeenten, die het best verduisterd waren. C. WAGTHO. THOOLSSHE COURANT )it blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal 0,80; met Geïllustreerd iondagsblad ƒ1,375, franco ler post ƒ1,65 15 ct. jsp. kosten. Advertentiën yan 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Raakpunt van R.K.St. en S.D.AtP. Het doel van den maatschappij voor industriefinanciering. In het algemeen kan men het begrip Staat en Maatschappij" uit tweeërlei tandpunt bezien: De Staat als atonistisch geheel, waarbij het individueel primair en de staat secundair is. De Staat als organisch geheel, waarbij omgekeerd het individueel secundair en de Staat primair ge steld wordt en waarbij tevens wordt aangenomen, dat het individueel zonder dien staat geen bestaan- mogelijkheid heeft. In den loop der geschiedenis heeft nen nu eens het eerste standpunt, dan 'eer het tweede gehuldigd. In den flfcatsten tijd hangt men in breede krin- ien de tweede opvatting aan. Deze indeeling is daarom zoo belang- ijk, omdat zij min of meer de taak van len staat impliceert. Stelt men zich de taat atonistisch voor, dan kent men lem slechts een geringe functie toe: hij vordt tot rechtstaat. Zijn taak bestaat lan uit het handhaven van de orde en eiligheid, het beschermen tegen aan- rallen door andere staten en het exploi- eeren van die bedrijven, welke voor re len particulier geen aantrekkelijkheid lezitten. De taak van den Staat is hier ïegatief; de Staat wordt hier tot politie- .gent. Veel uitgebreider is de Staatstaak, in- lien men deze organisch beschouwt, lier krijgt hij een positieve functie, wel- ;e, behalve de bovengenoemde, nog tal ran andere functies omvat, zooals het lantrekken van die bedrijven, waarbij jemakkelijk een monopoliepositie wordt -erkregen, het zorgen voor instellingen ran openbaar nut, het aanleggen van >arken, enz. Natuurlijk bestaan onder- ing talrijke variaties. Een liberaal van le oude school zal b.v. den staat uitslui- end als rechtsstaat willen beschouwen, erwijl een socialist de positieve taak van len staat zoo consequent mogelijk zal villen doorvoeren en uitbreiden. Tus- chen deze twee zienswijzen in, staat die ran een katholiek, b.v. welke ook de >rganische opvattina van staat en maat- ichappij huldigd. TMaar de socialist olj venscht, dat alle productiemiddelen, die OD ot nog toe zich in handen van particu- ieren bevinden, aan den staat komen, erwijl een katholiek die productiemid- lelen aan den particulier wil laten )lijven, doch daarnaast, als een soort ontröle dus, een ordenend optreden I"1 ran den staat wenscht. Men ziet dus, Ho ioe hier de politiek van de R.K.Staats- rartij en S.D.A.P. elkaar raken, en hoe, )p grond van dit feit, een samengaan usschen deze politieke stelsels mogelijk :ou zijn. In het begin van dit artikel is reeds )pgemerkt, dat men in den tegenwoor- ligen tijd aan den staat een positieve unctie wenscht toe te kennen. Dit blijkt >oi ïit talrijke maatregelen, door de regee- bi ing genomen. We denken slechts aan 't •rdenend optreden van de regeering n£ nzake de landbouw en veeteelt. Ook het uk vetsontwerp dat enkele dagen geleden n de Tweede Kamer is aangenomen, rla >etreffende de maatschappij voor indus- icl riefinanciering, is hier een sprekend 'oorbeeld van. Het doel van deze maat schappij zal zijn: zoodanige industrieën e steunen, dat zij zooveel mogelijk ren- label zijn voor de binnenlandsche markt voorzoover mogelijk, ook nog voor ie buitenlandsche markt. Hiermede 'ordt dus bedoeld, dat de Nederland- mtfche industrie in de eerste plaats er oor te zorgen heeft zonder verlies de >innenlandsche markt van haar produc- en te voorzien en waar mogelijk is, ook r' log een deel daarvan in het buitenland 'f te zetten. Producten, die in Neder- and onder niet al te hooge kosten ge naakt kunnen worden, maar tot dus ver lier nog niet gemaakt zijn en dus uit het Het Hoofd der Luchtbeschermingsdienst buitenland ingevoerd moesten worden, kunnen nu, op initiatief van de maat schappij tot industriefinanciering, alsnog in Nederland geproduceerd worden. Heeft de productie daarvan zelfs een voordeel boven andere landen, doordat zij hier goedkooper voortgebracht kun nen worden dan elders, zoo moet er ook nog een buitenlandsch afzetgebied voor dat product gevonden worden. Zonder twijfel zou dit tot verbreking van handelsrelaties aanleiding kunnen geven, immers het buitenland laat zich niet ongestraft een afzetgebied ont nemen, doch daar tegenover staat, dat wij t.o.v. vele landen nog een actieve bondeltalons hebben en dat wij toch ook nieuwe markten kunnen veroveren, al weegt dit argument nu niet bepaald zwaar. Vanzelfsprekend wordt met dit wets ontwerp alléén, de crisis niet opgelost, daarvan zijn én minister, èn katholiek, èn sociaal-democraat overtuigd, maar in ieder geval beteekent het een vermin dering van de werkloosheid en dit feit alléén zou reeds doorslaand genoeg zijn om de aanneming daarvan met gejuich te begroeten. (Nadruk Verboden) Branden ter steden Gouda en Nijmegen: vele arbeiders dienjen- gevolge werkloos. Mussert te Den Haag. In twee bijeenkom sten behandeld hij de Euro- peesche problemen. Van een muis, die nog een staart had. De tweede pose van de Neyenrode- zaak. Groote branden bieden machtige schouwspelen Over deze stelling zijn de inwoners van Gouda en de omliggen- de plaatsen het hartroerend eens. Maar, is de vraag, die hier oprijst, weegt de genieting van een oogenblik op tegen de ellende in de toekomst Zeker, de directie van Gouda's kaarsenfabrieken gelooft wel van meening te kunnen zijn, dat het bedrijf na de ramp hersteld wordt, maar zijn hiermede de talrijke arbeiders voor het oogenblik gebaat. De werkloosheid, die in Gouda toch al een onrustbarenden omvang genomen had, wordt door deze brand nog grooter, aan gezien de arbeiders van de fabriek, na het ordenen van de puinhopen onher roepelijk ontslagen zullen worden. En kans op ander direct werk is er niet Hoe zwaar deze ramp op Gouda drukt, blijkt wel heel duidelijk uit de uitlatingen van den burgemeester, den heer Garlandt, die geacht kan worden de Goudsche bevolking te represen- teeren. ,,Maar", zoo voegde hij aan zijn uiteenzetting toe, „het uiterste zal wor den beproefd, om den slag, die voor de directie al zoo zwaar is, voor de bevol king zooveel mogelijk te verzachten." En deze uitlating stemt gelukkig hoopvol Nog was de brand te Gouda niet gebluscht, of het gerucht deed de ronde, dat een papierfabriek te Nijmegen in lichter laaie stond. Men hoorde zelfs mompelen, dat den omvang van dezen brand dien in Gouda nog overtrof. Ge lukkig was het zóó erg niet, maar ook hier greep het vuur met zulk een woede om zich heen, dat de brandweer alle zeilen moest bijzetten, om den brand te localiseeren. Werd de brandweer te Gouda gehan dicapt bij het blusschen door het feit, dat de vloeibare stearine in de vaart stroomde, waaruit zij het water moest oppompen om de vuurzee te bestrijden, zoodat op een gegeven oogenblik meer stearine dan water op de vlammen ge worpen werd, in Nijmegen stond de brandweer voor een minstens even zwaren taak, omdat hier enorme rook- massa's elk zicht ontnamen en boven dien de regen in stroomen neerviel. Is de aangebrachte schade in Gouda nog met geen mogelijkheid te overzien, te Nijmegen schat men het verlies op ruim twee ton. Wel dekt verzekering de schade Centrale Risico en Labor zijn hier de gelukkige verzekeringsmaat schappijen maar ook hier staat men voor het ongelukkige feit, dat een tijd lang een aantal arbeiders werkloos zul len zijn en verschillende orders, waar van zelfs een uit Japan, geannuleerd moeten worden. Een woord van hulde aan de moedige brandweer, te Gouda zoowel als te Nij megen is hier zeker op zijn plaats. Uren achtereen zijn de brandweerlieden bezig geweest het niets-ontziende vuur te be strijden, dikwijls op gevaar af hun leven te verliezen. Groote moeilijkheden heb ben zij moeten overwinnen, maar een drachtig waren zij in de uitspraak: Wie vol houdt, overwint. In een rede, welke tot titel had Waar gaat Europa heen, heeft de leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, Dins dagavond te Den Haag in twee bijeen komsten, welke samen door ongeveer 5000 menschen zijn bijgewoond, de pro blemen van het hedendaagsche Europa behandeld. Zich bezig houdend met den Volken bond, noemde hij dit lichaam een machts instrument in de handen van de over winnaars, met als eenig doel de continu eering van het onrecht. Langen tijd heeft het officieele Duitschland zich aan dit onrecht onderworpen, maar in breede kringen van het volk, onder leiding van Hitier, gistte het. tot op een gegeven oogenblik, wijlen president Hindenburg begreep, dat een ministerie, me:t Hitier aan het hoofd, gevormd moest worden. Van dit oogenblik af keerde het getij. Geleidelijk ging het nationaal socialisme in Duitschland vermeend onrecht door het recht vervangen. Het communisme en socialisme, dat Duitschland tot aan den rand van den afgrond zou hebben gevoerd, werd in den kiem vernietigd. De algemeene dienstplicht werd weer ingevoerd, een jaar later het Rijnland gedemilitairiseerd, waarmede de twee voornaamste stappen tot rechtsgelijk heid met de andere volken waren ver vuld. Sprekend over Italië, betoogde ir. Mussert, dat daar het communistisch gevaar al veel eerder was afgewend. Mussolini heeft onmiddellijk begrepen, uit welke richting het grootste gevaar voor wederopbouw op fascistische grondslag te duchten viel en daarnaar gehandeld. Ware Mussolini en Hitier er niet ge weest, zoo riep spreker uit, dan zou Europa al communistisch geweest zijn. Na nog een en ander gezegd te heb ben over het Abessijnsche conflict, waarvan hij o.a. zeide, dat de strijd Italië veel offers gekost heeft, maar aan honderdduizenden in de toekomst een bestaan zal bieden, zette ir. Mussert uit een, hoe in de toekomst het nationaal- socialistische Europa er uit zal zien. Om deze ideaal-staat te verkrijgen, zeide hij is het noodzakelijk, dat de naties niet langer een aanhangwagen van Enge land of Frankrijk zijn. In Europa moe ten de naties samen als broeders kunnen leven, anders zullen zij allen ten onder gaan door het wereldcommunisme. Ne derland zou daarom moeten voorgaan en beginnen in vriendschap te leven met zijn buurstaten. Na zijn lezing werd aan den leider een grootsche ovatie gebracht, welke eenige minuten duurde. Velen zullen zich nog de gerucht makende Onnes van Neyenrode-zaak herinneren, die toendertijd ongeveer een 30-tal zittingen in beslag heeft genomen en eindigde met de vrijspraak van den kasteelheer. Maar het muisje: muis ware hier beter op zijn plaats, had nog een staartje. Men den particulieren detec- tieve Johanknegt en den beroepsmis dadiger Mies Gerritsen, die bij de be handeling van de eerste fase van deze zaak al tot 6 maanden veroordeeld werd, was nog niet alles in het reine gebracht. Door ziekte van den kasteel heer en een der kroongetuigen moest de tweede fase steeds worden uitgesteld, maar nu is het dan zoover. Intusschen is er inzake Johanknegt al meer vertraging in het proces gekomen. De rechtbank, die van de dubieuze han delingen van den detective maar niet de juiste hoogte kan krijgen, heeft een nieuw onderzoek en verhoor van deze persoon gelast. Of hij hiervan veel wij zer zal worden, is een vraag, die de toekomst heeft te beantwoorden. (Nadruk verboden) Zitting van den Volkenbond zonder positieve resultaten. De sancties blijven voorloopig gehandhaafd. De Italiaansche delegatie verlaat Genève. Mussolini heeft buitenlandsche credieten noodig. Van het Locarnofront geen nieuws. Ook de huidige zitting van den Vol kenbondsraad heeft geen positieve resultaten voortgebracht. Twee belang rijke onderwerpen stonden op de agenda: Het Italiaansche-Abessijnsche verschil en het Locarnoconflict. In beide kwesties is men geen stap verder ge komen en eerst 15 Juni zal men de des betreffende besprekingen hervatten. Wat nu het Italiaansch-Abessijnsche conflict betreft. Op 10 April, de oorlog was nog in vollen gang, werd deze kwestie door de heeren in Genève be sproken. Italië en Abessinië hadden zich in antwoord op een desbetreffende vraag van de Commissie van Dertien beide bereid verklaard de vredesonder handelingen te openen. Italië maakte echter al zeer weinig aanstalten zijn belofte natekomen en Eden wenschte daarop verscherping van de sancties. De

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1