m twé&k 'ieuttS 3 MEUBELEN Iz. Hage Jz. Advertentièn burgerwoonhuis Zomerdienst Rheumatiek AKKERsKloosterbalsem JOH. BEUKELAAR, Brugstr. Tholen. n zesde deel van de aarde bezit, enz.) ertegenover staat o. a. Duitschland stond Italië en wil men de lijn buiten Europa doortrekken pan. Het instituut, waarin de col- jtieve veiligheid belichaamd is, heet ilkenhond. Daar wordt beslist, welke aatregelen er tegen den schender n de verdragen, waarin de geheiligde [ttus quo, is vastgelegd, zullen worden nomen. Nu is er echter iets niet in den haak tdie collectieve veiligheid. Gebleken dat de verzadigde imperia veei voor veiligheid voelen zoolang hun en belangen op het spel staan, baat het er om de vrede te bewaren streken, waar de een of andere iat geen interesse te verdedigen eft, dan faalt de schoone gedachte. Reeds vroeger heeft men dat gezien Mandsjoekwo en in den Chaco- rlog bleef de Volkenbond werkloos. Mandsjoekwo hadden weinige, in id-Arnerika geen enkel volk belangen verdedigen Nu is het juist, dat t voor den Volkenbond moeilijk was deze gevallen in te grijpen. De ilkenbonds-enthousiasten troosten ;h met de gedachte, dat men van t Geneefsche instituut niet hel on- igelijke mocht verlangen. Zou de lending van het Volkenbondsinsti- it zich in Europa of ook daarbuiten ordoen, dan zou men wel wat anders n! Thans, nu de Italianen in Addis ieba zijn aangekomen, het Ethio- ;ch Rijk plechtig door Mussolini is annexeerd en Duitschland van de zetting van het Rijnland nog steeds en nadeelige gevolgen heeft onder- nden, moeten deze enthousiasten ü'n wel een koud stortbad gehad bben. Hetzelfde spelletje als in de aei vallen Mandsjoekwo en Chaco-oorlog aa|eft men te zien gekregen. Zei Eden, de Italianen ongaarne aan het nameer zag, ja, dan zeiden Laval Flandin, die Italië niet als bondge- ot tegen Duitschland willen verlie- n, neen. n in het Rijnland vraagstuk zag men icies het tegenovergestelde 7 Maart ™,etten de Duitsche troepen het Rijn- id en deed Hitier zijn voorstellen. 11 Mei komt men te Genève bijeen, 1 deze zaak voor de zooveelste maal bespreken en ook dan zal de zitting, ider dat men tot besluiten kwam, rden verdaagd. Bijna een maand veAben de Engelschen noodig gehad, het vragenlijstje aan Duitschland rïp* te stellen. Van Berlijn mag men ij jftt vergen, dat het nu binnen luttele jjen tijds het antwoord gereed heeft. schuift Engeland de zaak op de ge baan. En misschien is dit inaar ook. Parijs prakizeert nog steeds represailles, die tegenover de have", Duitschland, al heel weinig hun plaats zijn. Wellicht dat met tijd de betere inzichten komen. Cn om thans tot ons slotwoord over jaan de collectieve veiligheid in den door de verzadigde imperia venschten zijnheeft gefaald. De le toestand is volkomen veranderd lië heelt Abessinië veroverd en zich us bij de groep der »haves" gevoegd zal nu eveneens tot de „vrienden" den vrede gaan behooren. In ropa behoort nog slechts Duitsch- d lot de onvoldane groote mogend- len. En het is deze onvoldaanheid, arin het oorlogsgevaar voor Europa opgesloten. Twee mogelijkheden an er thans bij de nieuwe organisatie den vrede open. men kan de collectieve veiligheid lieuw in den ouden zin alleen tegen tschland organiseeren fh het al Duitschland ware dit waarschijn- mogelijk of wel, en deze op- ij-ig lijkt ons juister, men moet aa nkten op een of andere wijze itschland aan de zijde der voldane lendheden te brengen, om daarna menlijk op een betere toekomst te sturen. Dat men bij de thans geworden reorganisatie van Volkenbond het hoofd koel en het warm houde ke ati la idig HOLEN, 8 Mei 1936. RIJKSPOSTSPAARBANK, an het postkantoor Tholen en het ronder behoorende ambtsgebied ,fl gedurende de maand Aprii '1936. elegd f 12937,07. Terug betaald icce «23,98. •et laatste door dat kantoor uitge- en boekje draagt het nummer Vrijdagmiddag had in de zaal Mej. Wed. Hoek een vergadering ds van verchillende afdeelingen het Groene Kruis op het eiland den om te komen tot het oprich ten van een vereeniging voor Zieken- huisverpleging. De vergadering die onder leiding stond van Burgemees ter A. F. Hanssens van Stavenisse was goed bezocht en onder de aan wezigen waren de Burgemeester van Tholen Mr. A. J. van der Hoeven, verschillende doktoren en ook nog afgevaardigden van diaconiën. De voorzitter zette het doel van deze vergadering uiteen na eerst de aanwezigen een welkom te hebben toegeroepen. Spimemoreerde dat op Poortvliet en St. Maartensdijk reeds een dergelijke vereeniging met succes werkt, maar zag toch liever dat men tot een vereeniging voor het eiland Tholen kwam. Hij zette ook uiteen dat hij reeds bij verschillende andere groote vereenigingen infor maties had ingewonnen o.a. bij de Vereeniging van Zuid Beveland en die op Schouwen en Duiveland en noemde daarbij ook nog enkele cijfers. Nadat door verschillende sprekers over deze zaak was gesproken, en waarbij ook nog enkele sprekers het plan naar voren brachten om eerst op elke plaats te trachten te weten te komen of er werkelijk animo bestaat voor zoo'n vereeniging werd besloten dat elke afdeeling van het Groene Kruis zoo spoedig mogelijk een algemeene vergadering zou be leggen en dan per circulaire waarin alles duidelijk wordt uiteengezet de leden daartoe oproept en dan over een maand wederom een vergadering te beleggen, waar dan door de ver schillende vereenigingen rapport zal worden uitgebracht om dan zoodoende te zien hoever men kan komen om tot oprichting over te gaan Vooral werd door verschillende sprekers naar voren gebracht dat .de contri butie niet te hoog mag zijn en al thans niet hooger dan van thans bestaande vereenigingen. Wij maakten eenige weken ge leden melding dat door den A N. W. B. bij de betrokken autoriteiten is gewezen op een inklinking in den rijksweg even aan de andere zijde van de brug en de dientengevolge toegezegde verbetering. Thans kunnen wij melden dat men bezig is met het herstel, zoodat een einde komt aan de gevaarlijke toestand voor het snel verkeer. Zomertijd. In den nacht van 14 op 15 Mei wordt de zomertijd hier te lande in gevoerd. Men zette dus Donderdagavond a. s. zijn uurwerken een uur vooruit. Met gebroken been op reis. Maandagmorgen, omstreeks tien uur, had te Tholen een schipper het ongeluk, zijn been le breken. Nadat hij door een dokter voorloopig was verbonden, was hij, niettegenstaande het verbod van den dokter, toch per autobus naar Bergen op Zoom gegaan, om zijn reis naar Utrecht, zijn woon plaats voort te zetten. Aan het station kreeg hij geen ver gunning om de reis zonder geleide te vervolgen, zoodat hij met dit gebro ken been in een hotel bleef wachtten. Tot omstreeks 5 uur, heeft hij hier gezeten, waar een kennis van hem uit Utrecht, hem is komen halen. De gevolgen van deze vreemde daad zul len zich vermoedelijk na verloop van tijd wel uiten. P. M. VAN DEN BROEK, f Zaterdag jl. overleed op ruim 71- jarigen leeftijd alhier de heer P. M. van den Broek, oud-onderwijzer aan de o.l. school en leeraar aan de R.N.L. alhier. Na de R.N.L. te hebben be zocht verkreeg hij in 1882 zijn acte als onderwijzer en werd spoedig daar na als onderwijzer aan de o.l. school alhier benoemd. Daarna werd hij als leeraar benoemd aan de R.N.L. te Tholen, welke betrekking hij tot aan de opheffing dier inrichting vervulde. In 1925 werd de overledene als on derwijzer gepensioneerd. Hij was eveneens leeraar aan de school voor hand- en bouwkundig teekenen, later directeur dier inrichting. Vele jaren was de overledene di recteur van „Concordia" eveneens was hij vele jaren directeur van een gemengde zangvereeniging. Vele jaren vervulde hij de betrek king van Commissaris aan onze Nuts- spaarbank. Woensdag had in alle eenvoud de uitvaart, gevolgd door de teraarde bestelling op het R. K. Kerkhof alhier plaats. Voor zoover ze niet verhin derd waren, volgden de commissaris sen der Nutsspaarbank in den stoet, het onderwijzend personeel der o. 1. school was aanwezig, terwijl de heer C. van den Berge, waarn. burgemees ter, op de begraafplaats het gemeen tebestuur vertegenwoordigde. De zoon van den overledene dankte de aanwezigen voor de betoonde be langstelling. Collecte Reclasseering. Alweer een collecte zullen velen zeggen, die de biljetten zien hangen waarop de aankondiging dat morgen een collecte zal plaats hebben voor de reclasseeringsarbeid. Doch zij, die deze week verschil lende sprekers voor de radio over deze zaak hebben gehoord, zullen wel inzicht in dit werk van zoo ruime strekking hebben gekregen, arbeid voor hen die door een misstap in hun leven groot gevaar loopen onder te gaan en door dit werk de reddende hand wordt toegestoken. Zij zullen de collectanten niet met ledige handen weg sturen en zij die de radio niet hebben beluisterd, zouden wij willen zeggen, draag ook uw penning bij om dezen arbeid die zooveel zegen kan afwerpen, te steunen, ge doet er een goed werk mede. ST. MAARTENSDIJK. Bij Kon. besluit is met ingang van '16 Juni a.s. aan den heer J. J. Polderman op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente St. Maar tensdijk. Uit een gehouden bijeenkomst uit de burgerij is een comité gevormd onder Voorzitterschap van Wethouder Quakkelaar, om den Burgemeester in verband met diens heengaan op 16 Juni a.s. een huldeblijk aan te bieden. Wegens het doen van onjuiste opgaven van gezinsinkomsten is tegen zekeren v. d. R. alhier proces verbaal opgemaakt. STAVENISSE. Zaterdag II. verga derde te Scherpenisse de afdeeling Tholen van het N. O. G., onder het voorzitterschap van de heer van Liere. Na opening en behandeling van de diverse iugekomen stukken werden benoemd als afgevaardigden naar de in Augustus a s. te Apeldoorn te houden algemeene vergadering resp. de heeren J. van Elsacker (Tholen) en Chr. J. C. Bout (Oud Vossemeer.) Verder had er een gezellige be spreking plaats van de diverze punten van de beschijvingsbrief der algm. vergadering. Twee personen traden als nieuwe leden toe, zoodat de af deeling thans 28 leden telt. Op verschillende plaatsen in de polder alhier is dezer dagen een vrouwelijk hert gezien. In de alhier gehouden vergade ring van Ingelanden van het Water schap Stavenisse is vastgesteld de begroöting van 1936/37, in ontvangst en uitgaaf op f 30565,69. Het dijk- geschot werd bepaald op f 19 per H. A. (als vorig jaar.) Aangenomen werd het voorstel om het werk verhooging van den buitenberm" te doen uitvoeren in werkverschaffing. De polder betaalt hieraan 25%, ter wijl het Rijk en de gemeente samen de resteerende 75% betalen. OUD-VOSSEMEER. Ten huize van dhr. D. J. Ampt-Lindhout werd Maan dag j.1. een rookwedstrijd gehouden, waaraan werd deelgenomen door 42 personen. Het sein de pijpen aan te steken werd gegeven 8 u. 19 m. De eerste pijp bleek 8 u. 50 m. ge doofd te zijn. De laatste eerst om 10 u. 47 min. De prijzen aan den wedstrijd verbonden, werden als volgt behaald 1. A. Niemantsverdriet 10 u. 47 m. 2. H. Meloen 10 u. 45 m., beiden te Poortvliet. 3. K. J. Boogaart 10 u. 40 m te Üud-Vossemeer. 4. D. van Driel Mz. 10 u. 38 min. Naar we vernemen is nog denzelfden avond het initiatief genomen tot de oprichting van een rookvereeniging, waarvoor 22 personen zich als lid hebben aangemeld. In hotel „Au Chasseur Repo- sant" is een dezer dagen naast de bestaande club U. V. C., een voetbal vereniging opgericht. Het bestuurder nieuwe vereeniging wordt gevormd door de heeren M. J. van Dijke Pz„ J. A. J. Capelle en A. Jeroense Az. De zinspreuk der vereen, is D. V. O. (Door vrienden opgericht). Door oprichters is aan de gemeente gevraagd het stuk weiland aan de Kalisbuurt van dhr. J. B. Tholenaar, achter het z. g. „Hof", in werkver schaffing te egaliseeren en den daarin liggenden vijver te dempen. Naar verluidt is op dit verzoek af wijzend beschikt. De vereeniging stelt zich ten doel op Zondagen geen wed strijden te spelen, en alsdan ook nie mand op het terrein toe te laten. De Luchtbeschermingsdienst, is voor zooveel onze gemeente betreft behoorlijk georganiseerd. Comman dant is dhr. P. v. d. Vlies. Leider van den opruimingsdienst dhr. A. Beije en Chef der ordonnansen dhr. J. A. Ampt. Voor waarschuwing der bewoners van de verspreide woningen is de gemeente verdeeld in 4 secties. Doet ieder zijn plicht en verleent de be volking volledige medewerking, dan mag worden verwacht, dat de komende oefening in alle opzichten zal slagen. RECHTZAKEN. Kantongerecht Bergen op Zoom. THOLEN. Voor den Kantonrechter diende de uitgestelde zaak van de aanrijding van de autobus der B.B.A. en een luxe auto bestuurd door den heer N. v. d. Z. alhier. Toevallig was door den kanton rechter in deze zaak een nieuwe ge tuige ontdekt en wel J. C. Schot de Witte, die had gezien dat de luxe auto de linkerkant van den weg had gehouden, ook de rijwielhandelaar C. Duine bevestigde dit. De ambtenaar eischt tegen den chauffeur van de autobus f 10 boete subs. 8 dagen hechtenis. De kantonrechter spreekt verdachte vrij. SCHERPENISSE. Een fietser aangereden. De vrachtrijder G. stond terecht omdat hij met een zware vrachtwagen niet voldoende was uitgeweken voor den vóór hem fietsenden wielrijder D. uit Scherpenisse. D. was door de auto gegrepen en over den weg ge slingerd. Hij was hierbij aan zijn vinger gewond, terwijl zijn Gels ook llink beschadigd werd. G. was gewoon door gereden. Hij verklaarde niets van de aanrijding gemerkt te hebben. Later was D. bij hem gekomen en G. had hem toen een nieuw zadel en een pakje sigaretten geschonken. De kantonrechter vond dit tamelijk verdacht. De 14-jarige J. de G. uit Scherpe nisse had het ongeval ook zien ge beuren en hij zeide, dat G. met zijn auto geslingerd had. De weg was breed genoeg om uit te wijken. Nadat G. tevergeefs had onlkend iets met de aanrijding uit te staan te hebben, daar de jongen best mo gelijk tegen den dijk had kunnen opgereden zijn in plaats van tegen den auto, werd hij na een eisch van f15 subs. 10 dagen, veroordeeld tot 18 subs. 8 dagen, terwijl hij boven dien de doktersrekening voor D. moest betalen. PUBLICATIEN. De ontvanger der gemeen le Tholen herinnert er aan, dat 31 Mei a.s. den termijn verloopt waarbinnen de rei nigingsrechten (voor den afvoer van huis- en hemelwater) moeten zijn betaald. Tholen, 8 Mei 1936. 9 INGANG ZOMERTIJD. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend dat de ver vroeging met een uur van de wettelijke tijd zal aanvangen den 15 Mei 1936. De overgang geschiedt in dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd op den dag waarop de vervroeging aanvangt, twee uur aanwijst, in den voormiddag, het wordt geacht te zijn drie uur op $ien voormiddag. Tholen, 8 Mei 1936. 15 BURGERLIJKE STAND" Gem. THOLEN, 1 t/m 7 Mei 1936. GeborenHenriëtte dv. P. J. Joossen en J. v. Driel. Gehuwd Filippus Openneer, 27 jr. en G. Jansen, 23 jr. Overleden: P. M. v. d Broek, 71 jr. wedn. v. M. H. F. Tuijtjens. KERKNIEUWS. ZONDAG 10 MEI 1936 THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Wolfensberger en nam. 2 uur ds. Bus. Ger. Kerk voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 9.30 uur, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Vrije Ger. Gem. Voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.20 ds. Bus en nam. 1.50 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur en 's avonds 6 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Haan. Ger. Gem. "voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Verschoor en nam. 2 uur leeskerk Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST. ANNA LAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Kraaij. Oud Ger. Gem. voorm 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. van Eist. (Collecte Russ Christenen.) Ger. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Baaij. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 8 Mei 1936. Roomboter f0.80 per pond. Boerenboter f0.75 Eieren i 2.50 per 100. TE KOOP OF TE HUUR EEN NET te bevragen bij E. N. KRIJGER, Poortvliet. 8 45494- Ingelanden van het Water schap Poortvliet STEMT als Iste Candidaat voor Gezwo rene de heer Iemand die niet BELANGE LOOS is. 19 45493 EENIGE INGELANDEN. Uw o o g e n zijn een kostbaar bezit C. W. R03BE DESKUNDIG OPTICIEN Steenbergstr. 4 Bergen op Zoom. daarom voor Uw bril naar een Vakman 15 45490 REISGIDS DER NEDERL. SPOORWEGEN VOORHANDEN 9 44091 FIRMA. J. M. C. POT THOLEN Een nieuw artikel Vanaf heden eiken Zaterdag verkrijgbaar Huzarensla a f 0.30 per portie. Bestellingen worden gaarne des Vrijdags ingewacht en dan des Zaterdags thuis bezorgd. GEILINGS - Slager - THOLEN. 9 45495 Laat U niet kwellen door rheumalische pijnen, die U oud I maken vóór Uw tijd. laat'U toch wrijven met den geneeskrach- tigen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. dringt tot diep in de weefsels door I BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als orukwerk (P/2 ct-) aan MONSTER Handelmij.L.I.Akker.R'dam zooals Linnenkasten, Tafels, Stoelen, Dres soirs, Ledikanten. Springmatrassen en Stroomatrassen. 45496 26 Karpetten, Vloerbedekking aan spotprijzen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 3