©BUITENLAMP Als de Hop bloeit ONZE FEVILLET6N Annaland dat over 1935 moet worden bijgedragen voor het bezoeken van de school f 20.72. Van den Directeur der Rijksdienst der arbeidsbemiddeling en werkloos heidverzekering dat de subsidie over het le kwartaal 1936bedraagtf150. en de extra subsidie f 115. Ken circulaire van den heer Stevens uit Goes. Deze zal bij de leden cir- culeeren. Een schrijven van Ged. Staten be treffende goedkeuring begrooting 1936. Van Ged. Staten enkele wijzigingen betreffende de ingediende regeling van exploitatie woningen. B. en W. stellen voor om de model verordening nu maar te nemen, welke door den voorzitter wordt voorgelezen en waartoe met alg. stemmen besloten wordt. Nu volgt verrekening voor de bijz. school over 19.31, 1932 en 1933. De voorzitter vraagt of een van de lieeren van de commissie nog iets ter toelichting willen weten. De heer Carels zegt, U hebt zelf dc vergadering bijgewoond en de ver schillende wenken aan het bestuur van de bijz. school overgebracht en dat is voldoende, het was zeer ge makkelijk dat U tegenwoordig was. De verrekening wordt nu vastgesteld en er moet voor het gewoon onderwijs nog betaald worden f 55.56V2 en voor het vervolgonderwijs f 10.95. Tevens leest de voorzitter nog een brief voor van Ged. Staten waarin wordt aan gedrongen om meer bezuiniging bij het bijz. schoolonderwijs. De voorzitter verzoekt de heer Krij ger als voorzitter van hetschoolbestuur dit over te willen brengen. De heer Krijger zal dit doen en hij hoopt dat het openbaar onderwijs dan het voorbeeld zal geven. Het komt hierop neer dat als wij te veel nemen wij dit zelfbij moeten betalen, terwijl het lager onderwijs dit niet verplicht is. Met bijz. onderwijs heeft al twee jaar een onderwijzer minder, terwijl voor het openbaar onderwijs één jaar te veel betaald is voor een onderwijzer waar geen recht op was. Laat die wrijving tusschen het openbaar en bijzonder onderwijs weg. want als er te veel gebruikt wordt moeten wij het toch zelf bijbetalen. De voorzitter merkt op dat dit geen wrijving is, maar er wordt alleen op gewezen. B. en VV. stellen voor om de be grooting voor 1935 te wijzigen. De voorzitter leest de posten voor. De heer Carels meent dat de kosten van f 55.— voor het stembureau wel wat hoog zijn. Alles wat gebruikt is is reeds verteerd, maar laten wij et- in het vervolg rekening mee houden dat er bezuinigd wordt. De voorzitter zal met deze wenk rekening houden. Met algemeene stemmen wordt de wijziging goedgevonden. Nu krijgt de heer Carels gelegenheid om eenige vragen testellen betreffende de verlies- en winstregeling van de landarbeidersstichting. De heer Carels leest daar dat de opbrengst pachtsommen is f 1275.05 en als hij nu het narekend aan f 112.50, dan komt hij maar aan f 1251.783/,, waar nu dit verschil van f24Dan staat er een post andere ontvangsten f 84.24 welke zijn dat en ook andere uitgaven f 236.19, waarvoor is dat? Dan staat het renteloos voorschot van f 650.als passiva, dat is geen rente en is dus verkeerd geboekt. Dan staat er een post als reserve van f 2650,24, is deze reserve rentegevend •18) Naar het Engelsch. „En als u hier eens goed rondkijkt, dan zult u nog grooter schoonheid zien, dan die van het vervallen hutje met dat aardige spitse dak,"zeiBer- tha en keek veelbeteekenend over haar schouder naar de mand naast de hare. Loren keek in die richting. Gillian had even opgehouden metwerken en stond rechtop geleund tegen een hopstaak. Ze had den hoed afgezet en de lange hopranken hingen be vallig over haar heen. Blijkbaar was zc in gedachten verdiept, want haar donkere oogen staarden droomerig voor zich uit. Geen wonder, dat Loren, die schoonheid aanbad, in welken vorm die zich ook vertoonde, on willekeurig een kreet van verrassing liet hooren May, die het oogen blik, dat hij haar hand had gedrukt, zich door stroomd voelde van een soort geluk zaligheid, was opeens weer wreed ontgoocheld. Och, als ze dau toch belegd en wat wordt daarmede gedaan, want dan behoeven ze ook niet aan te kloppen om steun bij de gemeente. Dan zou spreker ook gaarne zien dat er zooveel mogelijk personen aan een perceeltje werden geholpen en dat niet meerdere perceelen aan één gezin toekomen. Dan heeft spr. ook gehoord dat alle pachters een jaar een baal kunstmest gratis hebben ontvangen, dat is niet goed, dat is een verkapte pachtreductie. De voorzitter zegt toe al deze zaken aan het bestuur over te zullen leggen om dit nader toe te lichten. De heer Carels zegt dat dit juist zijn bedoeling is. Hierna wordt de vergadering ge- sehorscht en wordt overgegaan in besloten vergadering. De vergadering weer openbaar ge worden zijnde, wordt besloten le. Aan het Waterschap Poortvliet voor den te verbeteren weg Oud- Vosserneer-St. Annaland, n.1. het weg werk in de Joanna Mariapolder en aan den Sluisdijk, voor zoover dit tot het Waterschap Poortvliet behoort, een bijdrage te verleenen van f 0 75 per werkdag voor eiken werklooze, die, in het bezit zijnde van een door deze gemeente afgegeven stempelkaart als arbeidskracht door den aannemer van genoemd werk in dienst wordt genomen. 2e. De gemeentelijke steunrege ling op den ouden voet le verlengen tot 18 Juli 1936. 3e. Het ten minste 3 maal maaien van de begraafplaats, het schoonhou- j den der slooten en het zuiveren van de grasetting van onkruid, een en ander ten genoegen van het gemeente bestuur, voor dit jaar op te dragen aan J. W. Quist voor de som van f 40.— 4e. Op de begrooting 1936 een post uit te trekken van f50voor uit gaven ten behoeve van de luchtbe schermingsdienst. Nadat nog de voorzitter heeft mede gedeeld dat de verkoop van 3 gerooide boompjes heeft opgebracht f 11.55 wordt de vergadering gesloten. LUCHTBESCHERMING. Gedragsregelen voor de Inwoners van Tholen in verband met een lucht beschermingsoefening op Zaterdag 16 Mei 1936. Op Zaterdag 16 Mei 1936 zal in Tholen eene oefening worden gehou den van den burgerlijken luchtbe schermingsdienst. Gehouden zal worden een middag- oefening van 14.40 tot 16.10 en een avondoefening van 21.40 tot 23.15. 1. Tijdens de oefeningen moet na bet sein „Luchtalarm" (aangegeven door een auto met sirene) het perso nen vei keer en het voertuigenverkeer langs de openbare wegen zoo gering mogelijk zijn. Bij de avondoefening stopt alles zoo mogelijk en gaat aan den rechter kant van den weg staan en dooft de lichten. Auto's mogen in elk geval niet harder dan 10 K. M. per uur rijden. Paardenwagens gaan stapvoets. Schepen, die langs de wal gemeerd zijn, dooven de lichten. 2. Gedurende de avondoefening zal de straatverlichting worden gedoofd en wordt de medewerking van een ieder verzocht om geen enkel licht uit woning, labriek, garage, winkel, enz. naar buiten te doen uitstralen. De lichten van de etalages zullen moeten worden gedoofd. ïn het bij zonder zal moeten worden gelet, dat geen licht uit dakvensters uitstraalt. niet mooi kon wezen, zooals dat hop- pluksterlje, was ze dan maar liever zoo doodgewoon als Jess en Helen dan maakte ze zich tenminste geen illusies, wat betreft haar uiterlijk „Nu, heb ik dat niet juist gezegd?" duisterde Bertha weer. „Volkomen juist. Het is het mooi ste meisje, dat ik ooit heb gezien O, ik moet haar portret schilderen, zooals zij daar nu staat. Zou ze dat goed vinden „Misschien, als u het haar eens heel lief vraagt." „Kent u haar? Stelt u mij dan eens aan haar voor Maar terwijl hij dit zei, keek Gillian op en ontmoette zijn blik. Ze kreeg een kleur en trok zich ijlings terug naar de mand, die M'rs. Tredgold en zij voor haar rekening hadden. „Wel, kindje, ben je weer wat uit gerust?" klonk het vriendelijk. „Ja, dat wel, Groopie Maar ik kan niet zeggen, dat dit deel van den tuin mij bevalt. Ik zou liever aan den kant werken, waar de echte plukkers bezig zijnniet hier, waar de menschen er een spelletje van maken „Waarom eigenlijk, liefje? Het lij ken mij heel aardige jonge dames en ze hebben den heelen ochtend hard gewerkt Ook lichlreclametoestellen aan de ge vels en in tuinen zullen moeten zijn gedoofd. De lampen in kamers kunnen slechts dan blijven branden, indien de ramen door goed sluitende gordijnen zijn afgesloten. 3. Ook de lichten der voertuigen, waaronder begrepen rijwielen, moeten zijn gedoofd. Kan niet worden voor komen, dat wordt gereden, dan moeten de lampen (ook het achterlicht) wor den voorzien van hoezen (in den handel verkrijgbaar). Ook kan worden volstaan met het aanbrengen van blauw kastpapier; de lichtuitstraling is dan ook nog voor het verkeer vol doende, zonder dat ze te zien is van een vliegtuig uit. Zoo noodig maakt men onder het brandpunt een horizon tale snede in het papier en trekt het papier boven de snede even op. Vertrouwd wordt, dat alle inwoners aan het welslagen van de oefeningen zullen medewerken door het voren staande stiptelijk na te leven. Opgemerkt wordt, dat voor buiten staanders van-de eigenlijke oefeningen weinig zal zijn te bemerken; een bepaalde plaats, waar niet-deelnemers iets van de oefeningen zullen kunnen waarnemen is niet op te geven. Bij alles, wat ge doetKalm blijven, een voorbeeld geven voor anderen, overwegen wat ge in een ernstgeval zoudt hebben gedaan. Het Hoofd van den Lucht beschermingsdienst te Tholen C. WAGTHO. Tholen, 9 Mei 1936. De burgemeester van Dor drecht heeft zijn 12 72 jarig ambtsjubileum gevierd. - Een instelling van sociaal nut in Noord-Brabant, in aanwezig heid van minister Slingenberg, geopend. De leidsters en leiders van de N. P. V. te Lunteren bijeengekomen ter bespreking van de a.s. jam boree. De bevolking van Leerdam geeft het nog niet op. Onder zeer groote belangstelling heeft de burgemeester van Dordrecht, de heer P. L. de Gaay Fortman, ter gelegenheid vaD zijn 1272-jarig ambts jubileum in de versierde raadszaal eeii receptie gehouden. De receptie werd bezocht door alle raadsleden en hoogere ambtenaren, terwijl in den namiddag deputaties van open bare instellingen den burgemeester met zijn jubileum kwamen compli menteeren. Namens het college van B. en W* sprak wethouder Sanders een rede uit, waarin hij openlijk erkende, dat de heer de Gaay Fortman 12 72 jaar geleden met gemengde gevoelens ontvangen werd, doch dat hij al da delijk getoond had ten volle voor zijn taak berekend te zijn. Onder het burgemeesterschap van den heer de Gaay Fortman zijn verschillende groo te werken te Dordrecht tot stand gekomen, waardoor de banden tus schen de Dortsche bevolking en den burgemeester inderdaad hecht zijn geworden. De heer Z. van Schelt sprak namens de raadsleden een woordje tot den burgemeester en zijn vrouw. Hij zin speelde er op, dat de burgemeester gedurende zijn ambtsperiode de har- „Maar ze voeren nu niets uit." „De hoog kan niet altijd gespannen blijven. Ze zijn zeker moe, net als jij, en nemen er ook eens even haar rust van. Gelukkig zal het zoo dade lijk etenstijd zijn." „Zouden wij niet in onze tent kunnen eten, Groopie? Hetzoudaaru veel koeler zijn en dan zou ik naderhand een lekker kopje thee ze-tten." Misschien dat na den lunch die vreemde heer weg zou wezen en zoo niet, dan kon zij altijd nog hoofdpijn voorwenden en in de tent blijven, dacht Gillian. „Kijk, nu zijn we te laatze gaan zeker eten," zei Bertha, toen ze het tweetal zag weggaan. „Nu, dan zullen we haar voorbeeld volgen," klonk het opgewekt van Helen. „Ik ben zeker, dat de meisjes ergen honger hebben na haar werken in de open lucht. Om hoe laat heb jullie ontbeten?" „O, zoowat midden in den nacht lachte Bertha. „Ja, nu je het zegt, voel ik wel ergen honger." „En ik rammel eenvoudig!" riep Jess. „Zeg, Helen, wat hebben wij voor den lunch? Iets lekkers?" „Kom maar eens kijken." En ze nam Jess mee naar een koel plekje in den tuin, waar een net ten van de bevolking heeft weten le winnen en hij schreef dit toe aau het feit, dat de heer de Gaay Fortman het verstond zich boven de partijen te plaatsen, daarbij onverzwakt zijn eigen standpunt, gebaseerd op Zijn beginselen, innemend. Hij hoopte dan ook, dat de burgemeester nog vole jaren zou mogen doorbrengen in gezondheid, kracht en werklust voor het vervullen van zijn zware, doch eervolle taak in het belang van de gemeente Dordrecht. De werkloosheid onder de jeugd bevindt zich tegenwoordig in het brandpunt der publieke belangstelling. Allerwege is men er van overtuigd, dat alles gedaan dient te worden om de jeugdwerkloosheid te bestrijden. Het is immers van groote psycholo gische beteekenis of de jeugd een bezigheid heeft. Zij vormt de toekomst voor ons land, doch met die veel omvattende jeugdwerkloosheid is die toekomst niet gebaat. De autoriteiten hebben dan ook begrepen dat er ten koste van alles ingegrepen moest wordeu. Middels particuliere vereenigingen zijn reeds verschillende werkkampen gesticht en dank zij de welwillendheid van den burgemeester van Noord wijk, den heer J. v. d Mortel, die zijn landgoed de Baart te Uostelbeerster beschikking heeft gesteld, kan er weer een nieuw werkkamp bij het oude aantal worden toegevoegd. Het land goed, dat ongeveer 500 ha. groot is, biedt plaats voor 84 jongens. De werkzaamheid der jongens be staat in het aanleggen van voetpaden en de zorg voor de ontwatering van het landgoed. Minister Slingenbergdie bij deopening van deze instelling van sociaal nut natuurlijk niet ontbrak, heeft in een korte redevoering enkele woorden gesproken, welke tot het geheele Nederlandsche volk moeten doordrin gen. Hij herinnerde er aan, wat reeds door de Koningin in de Troonrede naar aanleiding van de jeugdwerk loosheid is gezegd, dat aan dit onder werp meer dan de gewone aandacht moet worden geschonken. De regee ring kent dus haar plicht, anderzijds is zij de geestelijke en godsdienstige richtingen, welke haar bij het ver vullen van haar taak de grootste medewerking verleenen, ten hoogste dankbaar. In den tijd, dat de werkloosheid Nederland teistert, zijn reeds 18 kampen gesticht, waar 1200 jonge mannen gedurende 6 tot 8 weken van het jaar nuttigen arbeid kunnen verrichten. Om dit werk te kunnen volhouden, deed de minister een be roep op het geheele Nederlandsche volk en vroeg hij bovendien de me dewerking van de arbeidsbeurzen om er naar te streven de jeugdige krach ten weer zooveel mogelijk in het alenorm bedrijfsleven op te nemen. De jaarlijksche nationale bijeen komst van padvinders-leiders van de vereeniging De Nederlandsche Pad vinders heeft weer plaats gehad. Op het conferentie-oord van den Zen- dings-studieraad te Lunteren zijn Zaterdag en Zondag ruim 300 deel neemsters en deelnemers bijeenge komen. De hoofdverkenner, staatsraad J. J. Rambonnet heette de aanwezigen meteenige hartelijke woorden welkom. Natuurlijk stond de a.s. Jamboree in het middelpunt van de belangstel ling. De secretaris van de Jamboree, de heer J. M. Koremans, gaf een overzicht van de dingen, die reeds meisje een keurig verzorgden lunch neerzette. Het ezelwagentje, waarin het maal gebracht was, stond op eenigen afstand. „Ha, zalm-mayonnaiseTong! Mijn geliefde citroenmarmeladePerziken en druiven! Jij weet hoe het hoort, Helen! En wat zie ik daar?" met het oog op een ketel, die stond te koken op een spiritusvlam. „Krijgen we koffie na den lunch? Jij denkt toch ook om alles!" „Mr. Loren heeft altijd zoo graag een kop koffie na den lunch en Jim ook. Waar zou hij toch zijn Hij heeft beloofd, dat hij met ons lun chen zou." Helen keek steeds de richting uit naar het Huis en Loren meende, dat alle opgewektheid van haar gelaat verdwenen was. „Misschien heeft de Squire hem opgehouden," zei hij. Het meisje keek naar Helen. „Ik geloof, dat Mr. Jim naar Lon den is gegaan, Miss. Dit heb ik Bates hooren zeggen, toen hij den auto klaar maakte." „Naar Londen? En komt hij dan vanavond terug?" „Dat weet ik niet, Miss. Hij heeft geen chauffeur meegenomen. Bates zei, dat Mr. Jim den wagen aan het stationshotel zou stallen." dienaangaande waren gedaan. Ee en ander werd verduidelijkt nu lichtbeelden. Natuurlijk wordt er hard aan de organisatie gewerkt rnc het oog op den grooten toestrooi van vreemdelingen, welke mag wor den veawacht. Maar als de heer Ko remans de voornaamste taak van d leidsters en leiders moest noemei zou hij toch zonder aarzeling zeggei dat deze gezien moet worden in Ik feit, dat de Nederlandsche jambon van 1937 een voorbeeld voor de an dere landen moet worden. Nadat nog door enkele spreker het woord weid gevoerd, werd d bijeenkomst gesloten door den hoofd verkenner, die zijn voldoening uil sprak over de uitstekende organisatie den prettigen geest en de vlotheii waarmee deze vergadering is verloope De glasfabriek te Leerdam gee nog immer den strijd niet op. 0 initiatief van de bevolking van Leer dam is een comité opgericht, met Ik doel te trachten de glasfabriek ai werkgelegenheid te behouden. Woensdag is door dit comité ee massale vergadering belegd, waaraa werd deelgenomen door alle ingezi tenen der gemeente boven de achl tien jaar. Tijdens de vergaderin werd een deputatie gekozen, welk afgevaardigd zal worden naar de n geering en de glasfabriek om te bi werkstelliger) dat de Leerdamsch werkgelegenheid blijft voort bestaai L De collectieve veiligheij faalt. Italië schaart zich a dc zijde der verzadigde imp| ria. Ook Duitschland men tevreden moeten stelle:! Reorganisatie van den VolkeiJ bond noodzakelijk. Toen eenigen tijd geleden in h« Engelsche Lagerhuis het vraagstn van de teruggave der Duitsche kolt niën weer eens werd besproken, maakt een der leden van het Duitsche pai lement een kenmerkende vergelijkin tusschen de verschillende EuropeesclI staten. Europa, zoo zei de volksvel tegenwoordiger, is verdeeld in „have^j en „not haves", „bezitters" bezitters." Men zou het nog andel kunnen zeggen Europa is verdeeld i| verzadigde en onverzadigde imperif De eerste groep wil een oorlog, d hun reeds verworven bezit in gevns kan brengen, uitbannen. De leden va de tweede groep daarentegen zulle tot oorlog overgaan, zoodra zij denke dat daarmede in de bestaande stati quo, waarin zij een gevaar voor hu eigen volksbestaan hetzij dan I gebrek aan grondstoffen dan wel afl derzins zien, een verandering f kunnen brengen. Zoolang de laats! groep bestaat, bestaat er kans op oo log, tenzij de voldane mogea heden, die op het oogenblik verre i de meerderheid zijn,zichaaneensluite tot een besloten blok, dat bereid den evenlueelen aanvaller een oogei blikkelijk halt, zoo noodig met inz van de militaire macht, toe te roepe want ook de meest onvoldane nal begint geen oorlog, waarin een kaï op succes hopeloos is. Men noemt d collectieve veiligheid. Een dergeli; blok bestaat er nu inderdaad (Eng; land, Frankrijk, de Sovjet-Unie, i' „O, dan komt hij zeker wél terufl De Squire heeft niet graag, dat zijl auto in een vreemde garage staalf zei Helen, blijkbaar verlicht en c gelukkige uitdrukking keerde wet op haar gelaat. Loren merkte het, zooals hij iede: verandering waarnam in haar trekke En nu had hij zich dien ochtend n( al zóó gevleid, dat het zijn gezelscha was, dat daar die uitdrukking ha te voorschijn geroepen. Waarin b stond toch dat geheim van Jiii populariteit bij de dames? En ni alleen bij de oppervlakkige jons meisjes, die hij in gezelschappen n dikwijls ontmoette, maar zelfs 1 een van zoo'n ernstige levensopvattii als Helen Toen hij er Jim zelve eens naar vroeg, had die geantwoor dat het niet anders dan een slag \va die van nature de een wèl en ander niét bezat. Dan hoorde LorJ zeker tot de niet-bezitters, al w| dit dan ook een schrale troost. Helens lunch werd een waar succ«| Ze waren allen even vroolijk lachten en praatten druk. In Jims afwezigheid vervulde Li ren de rol van van gastheer en alle| amuseerden zich kostelijk. (Wordt vervolg'

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2