DAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSGHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Tijdag 8 Mei 1936. No. 19 Drie en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 PUROL er op THOOLSGHE COURANT iit blad verschijnt eiken rijdag. Prijs per kwartaal 0,80; met Geïllustreerd ondagsblad ƒ1,376, franco ;r post ƒ1,65 -f- 15 ct. isp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. DIENSTPLICHT. Onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester van Tholen maakt ekend, dat het onderzoek van ver- ifgangers, bedoeld in art. 41, derde 1, der dienstplichtwet, voor deze erneente zal worden gehouden te holen in het Gymnastieklokaal der L. O. School op Dinsdag, 2 Juni )36, des voormiddags 9.30 uur. Voor nadere bijzonderheden raad- lege men de aanplakbiljetten. Tholen, 4 Mei 1936. 17 FGEKONDIGDE STRAFVERORDENING. Burgemeester en Wethouders van holengelet op artikel 206 der ge- leentewetmaken bekend, dat ge urende drie maanden, op de secre- rie der gemeente, voor een ieder r lezing is neergelegd en tegen italing der kosten algemeen ver- rijgbaar is gesteld, de op heden 'gekondigde. Verordening tot wijziging van de alge- eene Poiietieverordening. Tholen, 5 Mei 1936* 17 GEMEENTERAAD OUD-VOSSEMEER 1 Mei 1936 Voorzitter Burgemeester Mr. J. J. ersluijs. Secretaris de heer W. van er Ploeg. Aanwezig alle leden. De notulen van de vorige vergade- ng worden voorgelezen en ongewij- gd vastgesteld. Ingekomen stukken. Eeu schrij ven van de heeren Jeroense i Mees dat zij hun benoeming tot d van het Fonds Huijssen van Kat- ia,| ndijke aannemen. Van G. Overbeeke dat hij zijn be- [teming tot lid van liet VVeezen "mbestuur niet aanneemt. Van Ged. Staten het bericht van de ïtvangst van een afschrift van de ijziging van de alg. politieverorde- ng. Van den Commissaris der Koningin it Koninklijk is goedgekeurd de trordening heffing opcenten op de imeente tondsbelastirig. Deze stukken worden voor kennis- etving aangenomen, i In de plaats van G. Overbeeke wordt i vier stemmingen tot lid van het feezen armbestuur gekozen Abr. uine. Met alg. stemmen wordt goedge- inden een wijziging van de begroo- agvan het Weezen armbestuur 1935/ •36 en een wijziging van de begroo- ng van de gemeente over 1935. Ingekomen zijn twee verzoeken n.I. 'n van Ds. H. van Eist e. a. en een in de raad der Ger. kerk en de raad ;r Ger. gemeente beide om de kermis t jaar te schorsen. Naar aanleiding ervan stelt de meerderheid van en Welh. voor om het besluit in de vorige vergadering terug te imen en de kermis wederom voor n jaar te schorsen. De heer Heijboer spreekt als volgt M. de V. Naar aanleiding van de gekomen verzoekschriften aan den aad, om alsnog op hun genomen -sluit van 27 Maart om de kermis t jaar weder te houden terug te >men en de kermis dit jaar te schor- wensch ik nog wel een enkel oord in het midden te brengen. Dat 'noemde verzoekschriften mijn volle mpathie hebben, behoef ik niet te ggen, aangezien de heeren mijn indpunt financieel en principieel 'keud is. Ik vind bet diep treurig rat d een dergelijk verzoek nog moet -daan worden in deze tijden van 'onomischen druk en tijden van voi alaise. Terecht word ook opgemerkt de verzoeken, dat om practische 'den in deze tij den van crisisen malaise :n kermis zeer moet worden af- ikeurd wegens inkomstenverlaging, erkloosheid en steunverleening, wei geldverspilling en geld verbrassing geheel onmogelijk maken. De vraag komt van zelfs naar voren, waar za het geld vandaan moeten komenl voor het vieren van een dergelijk ijdelheidsfeest. Ik zwijg van de too- neelen die er afgespeeld worden in sommige gezinnen door de kinderen om van hun ouders de noodige geiden te verkrijgen, om aan deze pret te kunnen deelnemen. Bovendien welke voordeelen geniet de gemeente van een kermis, naar mijn bescheiden meening is dat al zeer gering. Daar Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontveilingen en allerlei H uid ve rw o n d i n g e n Het verzacht en geneest. 7 45487 staat tegenover dat er een groot be drag aan geld uit de gemeente gaat, ik heb wel eens gehoord van een terzake kundige dat het wel een be drag is wat de kermis kost van 10 a 11000 galden en waar zeker 3/4 van uit de gemeente gaat. Dus financieel acht ik eeu dergelijk feest een ramp voor de gemeente. Ik doe daarom een ernstig beroep op mijn medeleden, om alnog van mijn inziens verkeerd inzicht terug te komen, temeer nog waar het hier geen verplichting is aan een verzoek om kermis te houden, want niemand uit de gemeente heeft aan den raad een verzoek gericht om de kermis te houden, doch welintegen- deel om ook dit jaar de kermis te schorsen zooals op andere jaren. Ook kan ik niet indenken dat iemand van de raadsleden financieel belang heeft bij het houden van de kermis. Dus heeren in het belang der ge meente verzoek ik U alsnog ten gunste der verzoekschriften te beslissen en de kermis dit jaar te schorsen. De heer v. Dienst wil er niet veel van zeggen. Spr. heeft de laatste ver gadering zijn stem er aan gegeven en nu van ditzelfde ja een neen te maken, dat brengt zijn karakter niet mee. Ook is er een tijd geweest dat er 4 Ant. rev. leden in den raad waren en toen was het geen zonde en nu wel, hij kan er dan ook niet mee meegaan. De heer Lindhout zegt de heer van Dienst spreekt dat er een tijd was dat er 4 Ant Revolutionairen in den raad waren, maar dat kan spr. moei lijk aannemen, want het is altijd als zonde aangezien. De heer van Dienst zegt toen had den ze het recht in handen en had den het tegen kunnen houden. Nu wordt er gezegd van werkloosheid en steun en dat is waar, maar vroeger was het loon f 3 per week en toen zal het ook niet zoo gemakkelijk ge gaan zijn. Spr. wordt er zelf door vooraanstaande menschen in de ge meente voor aangezien, maar spr. zit hier voor zich zelf en doet wal hij wil. Weth. Daane spijt het dat er nog overgesproken worclt, want het wordt een beginselkwestie en daar spreekt hij liever niet over. Spreker is 56 jaar en is 56 jaar in de gemeente geweest en heelt van alles meege maakt. Spr. wil het adres even nagaan eii daar niet huiten gaan. Spr. leest dan in dat adres dat de kermis een feest is van ijdelvermaak .en ijdele lichtzinnigheid, goed M de V. dat hou ik vast, maar blijf er niet bij stilstaan, want ieder feest dat niet gevierd wordt ter eere Gods, is een feest van ijdel vermaak en bijna alle openbare feesten worden niet gevierd ter eere Gods, maar zooals b.v. het vorig jaar ter eere van de muziek en geen protesten kwamen in, van niemand. Een burgemeestersfeest is ook niet ter eere Gods, maar ter eere van een persoon niemand krijgt het in zijn hoofd te protesteeren. Kermis feest, ja dan raken de gemoederen van sommigen in bewegen, ijdele licht- lichlzinnigheid, ja M. de V. waar vindt men dat niet, dat is geen artikel dat al leen en uitsluitend op de kermis ver kocht wordt, want geeft men zijn oogen de kost in de gemeente dan struikelt men iedere dag zoowel Zondag als werkendag over ijdele lichtzinnigheid, maar nu ruimt men toch de gemeente niet op en M. de Voorzitter, wij blij ven niet op Oud-Vossemeer. Wij gaan naar Schevenicgen of naar een andere badplaats, het is al ijdele lichtzinnig heid, wat men daar ziet en iedereen die het betalen kan gaat er heen. De mindere man kan zoo iels niet betalen, maar een eenvoudig onnoozel plaatselijk feest dat sinds onheuge lijke jaren gevierd wordt, zou voor die menschen van de baan moeten, een werkman kan niet naar een licht zinnige stad als Brussel en Parijs, dat is voor hem die betalen kan, zonde is het niet, maar het is wel zonde als men naar de kermis gaat. Welnu ieder zijn meening, dat is mijn meening en adressanten hebben de hunne gezegd en even goede vrienden. De vorige keer moest het voorstel zijn afschaffen, dus van de baan, maar als het feest werkelijk zoo slecht is als men voorgeeft dan mag men niet volstaan met een half ei, en dus geen schorsen voorstellen, want dan gaat men het op een accoordje gooien. In den handel doet men dat, maar ik vraag mezelf af of men dit ook mag doen met een principieele zaak, want het adres schrijft ook dat de kermis principieel verkeerd is. Spr. meent in het kort zijn mee ning uiteen gezet te hebben en wie er tegen is, die is er tegeneven goede vrienden en spr. hoopt dat het in de gemeente toch zoover niet zal komen dat men er broodroof van gaat maken, want dat valt buiten alle termen van een Christelijk be ginsel. Wethouder Lindhout heeft de rede van den heer Daane gehoord, maar hij staat op een ander standpunt. Wij zullen in de oordeelsdag verantwoor ding moeten afleggen. Spr. is afge vaardigde van de ant. rev. Partij en spreekt hier zijn eigen gevoelens maar het is toch niet te bewijzen dat een kermis een feest is ter eere Gods en hij zal dan ook in de oor deelsdag te verantwoorden hebben dat hij voor de kermis heeft gestemd. Hij hoopt ter eere Gods te werken en niet Ier eere van den duivel, hij hoopt dat God hem daarvoor bewaart. Wethouder Daane wil nog even de nadruk er op leggen dat hij niet wil beweren dat de kermis ter eere Gods is, dat is verre van dat, daar zijn veel gebreken aan, maar dat is aan alle feesten die niet ter eere Gods zijn. Men viert feest en houdt kermis voor de lol. En wat betreft de verantwoording in de oordeelsdag ieder zal zijn eigen pak dragen. De lieer van Gorsel verwonderde het dat dit punt weer op de agenda stond. De laatste vergadering is met meerderheid van stemmen besloten weer kermis te houden en nu komt men weer met schorsing. Als het nu geweest was dat de kermis geschorst was geworden dan kan weer een andere met een verzoek komen om kermis te houden en dat gaat niet, de minderheid moet zich tot hij de meerderheid neerleggen, want anders kan men wel elke veertien dagen vergadering houden, spr. is het daar dan ook niet mee eens. De voorzitter antwoordt dat hij gemeend had dat er niet zooveel bespreking voor noodig was. Het principe komt hier nu niet ter sprake en ook gaat het niet over de minderheid of de meerderheid, maar er zijn twee verzoeken ingeko men en naar aanleiding daarvan komt dit voorstel van schorsen omdat uit de burgerij de aandacht er nog eens op gevestigd wordt met het oog op de crisis misschien dat daardoor iemand zijn stem nog er voor zou veranderen, hoewel het nog precies eender is als een maand geleden. De heer Heijboer is het volkomen eens met den heer Daane dat alle feesten niet ter eere Gods zijn, maar M. de V. Ik kan niet nalaten ook principeel nog iets omtrent deze zaak te zeggen. Nu de toestand zoo ge spannen is op alle gebied, en Gods slaande hand zoo aller wege gevoeld wordt, dat de meeste menschen van ondersteuning moeten leven, past het ons om ons voor God te verooimoe- moedigen en zou het zeker toe te juichen zijn dat de raad inplaats van twee dagen te stellen, waar men lichaam en ziel kan verwoesten, twee dagen te stellen om zich voor den Allerhoogste te verootmoedigen en in vasten en gebeden zich voor God te vernederen, wie weet God mocht zich nog wenden en nog verandering geven in den vreeslijken toestand waarin wij leven zoowel gemeente als heel Nederland. Ik roep het van deze plaats mijn mede inwoners dezer gemeente toe, laten wij ons voor God verootmoe digen. Geenzins is het nu een tijd om in dartelheid en lichtzinnigheid onzen kostelijken tijd uit te leven. Van alle zijden dreigen er gevaren, past het ons, nu de horizon van den politieken hemel, bezet is met donkere oorlogs wolken, en allerwege maatregelen ge nomen worden, ook in ons gewest, om zich te beveiligen tegen de vrees lijke gevaren bij een, niet denkbeeldige uitbreken van een Europeeschen oor log, om dan onze dagen in pret en ijdelheid door te brengen. M. H. laten wij een weloverwogen besluit nemen en ook dit jaar de kermis schorsen. Ik verzeker U dat het meerendeel van de bevolking onzer gemeente U voor Uw genomen besluit zeer dank baar zal zijn. De voorzitter sluit de "discussie en gaat over tot stemming, waaruit blijkt dat de heeren Lindhout, Heijboer en Jeroense voor het voorstel van B. en W. zijn en de heeren Dane, Mees, van Dienst en van Gorsel tegen, zoodat het voorstel is verworpenen de kermis blijft. Een verzoek van J. de Klerk om gedeeltelijke ontheffing van schoolgeld wordt op voorstel van B. en W. met alg. stemmen goedgevonden. De reclame Abr. Duine inzake aan slag kadegeld wordt afgedaan in be sloten vergadering. Vastgesteld wordt het kohier honden- belasting. De voorzitter zegt dat er een besluit is genomen in een vorige vergadering voor werkverschaffing, maar aangezien dit ongeveer f 700.in 12 weken meer zal kosten dan steunverleening vragen ze of dit nog gehandhaafd moet blijven gezien de post van de begrooting dan niet toereikend is en er geen post over is waar het vandaan gehaald kan worden. De heer Heijboer zegt dit punt staat niet op de agenda en komt dan ook zeer onverwachts. Had spr. dit eerder geweten dan had hij daar wat studie van kunnen maken, want hij is ook voor werkverschaffing, want spr. acht heter dat ze werken dan over de straat loopen, want dit demoraliseert de menschen maar en ook als ze werken brengt dit ook een paar centen meer in het laadje. Spr. wil ook de aan dacht van Burg", en Weth. vestigen op de mogelijkheid om hij de regee ring te trachten de gorzen in cultuur te brengen en dit werk te doen in werkverschalling. De voorzitter antwoordt wat betreft de gorzen dat deze nog niet bouwrijp zijn, volgens een vorig ingesteld on derzoek. De heer Daane is zeer voor werk verschaffing, maar laat uit twee voor beelden zien dat het niet gemakkelijk gaat iets van de regeering gedaan te krijgen. Spr. zie de menschen ook liever werken omdat de moraliteit zoo weggaat bij de menschen. De heer Mees informeert of er nog een post onvoorzien is. De voorzitter antwoordt dat deze f 1800.is, maar laten wij daar niet te veel op bouwen, want de tegen vallers zullen grooter zijn dan de meevallers en dan is deze post zoo weg. Na nog eenige discussie waarbij ook nog gewezen wordt op het feit dat er geen 10 kerels gevonden werden die zich opgegeven hebben om nog naar de werkverschaffing te gaan van St. Philipsland op de fiets daar de buskosten voor 10 menschen te groot zou zijn. Deze menschen beriepen zich op een raadsbesluit dat genomen was dat ze per bus naar de werk verschaffing zouden gaan, doet de heer van Dienst het voorstel om over te gaan tot werkverschaffing en wel om de begraaf plaats dan verder in orde te maken. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem die van den heer van Gorsel. Bij den rondvraag vraagt de heer Jeroense of het waar is dat bij de steuntrekkers die een stukje land bo ven bet gemet hebben f 0.50 per week wordt afgetrokken. De voorzitter bevestigt dit en als de menschen daar niet mede accoord gaan laten ze dan zich schriftelijk tot den minister wenden om ontheffing. Na eenige discussie wordt besloten dat deze zaak nog nader bij B. en W. besproken zal worden. De heer Heijboer wijst op een riool aan het veer, daar is het muurtje van kapot. De voorzitter zal dat na laten zien. De heer van Dienst vraagt of de maximum snelheid van 20 K. M. nog van kracht is. De voorzitter antwoordt dat dit vervallen is. Hierna wordt de vergadering ge sloten. POORTVLIET, 5 Mei 1936. Voorzitter en Secretaris de heer W. Dronkers. Afwezig wegens ongesteldheid de heer W. J. Boogaart. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige vergade ring worden voorgelezen en ongewij zigd vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer Krijger hoe het is met het grind van de begraafplaats. De voorzitter antwoordt dat dit elk oogenblik aan kan komen en dan wordt dit dadelijk in orde gemaakt. Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger. Van het gemeentebestuur van Scher penisse dat de bijdrage voor leerlingen die de school te Scherpenisse bezoeken over 1935 bedraagt f 134.48. Van het gemeentebestuur van St. Maartensdijk het verslag van de vleeschkeuringsdienst over 1935, waar uit blijkt dat in de gemeente Poortvliet aan keurloonen is ontvangen f676. en dat bijgedragen moet worden f 545.91. Van Ged. Staten goedkeuring raads besluit tot het aangaan van een re keningcourant met den Bank van Ned. Gemeenten. De voorzitter leest daar nog een gedeelte uit voor betreffende de anui- teit voor de landarbeidersstichting. Deze zaak heeft de aandacht van de vereeniging. B. en W. stellen naar aanleiding hiervan voor om deze zaak dan nog even aan te houden, waartoe met alg. stemmen wordt besloten. Naar aanleiding hiervan vraagt de heer Carels gelegenheid om even te te mogen spreken over de verlies-en winstrekening over de landarbeiders stichting. De voorzitter vindt dit geen bezwaar en straks kan daarover gesproken worden. Verder is ingekomen een schrijven van het gemeentebestuur van St

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1