VOORRADIG ygMEfjce VOGELS VLIEGEN UIT.... C. MURRE, MEUBELEN tegen enorm lage prijzen, Joh. Beukelaar Brugstraat Tholen. lam, Mr. van Tienhoven, richtte week eeiv schrijven aan den 1\1 gemeester, waarin hij dezen ver- it namens de vereeniging wel een ird van waardeering te willen doen :omen aan de dames, die zich veel moeite hebben getroost de tngs gehouden bazar ten behoeve de restauratie van den .molen Hoop" tot een succes te maken aller verwachtingen heeft over- ien. Tot zulk een dankwoord tte hij zich te meer verplicht, om- nog nimmer eerder is getracht r middel van een bazar gelden herstel van een molen te ver- ielen. - Door een buisbreuk in de Wa; eiding Ie Poortvliet, ondervond waterlevering Woensdag op Don- dagnacht eenige stagnatie. Het joneel der waterl. maatschappij on kte den geheelen nacht door, zoo- gisterinorgen de watervoorziening ir normaal plaats had. - Morgen zal door eenige jonge les wederom de collecte gehouden den voor de T.B C.-Bestrijding angezien dit een zeer nuttig duel kunnen wij niets anders doen dan e collecte zeer aanbevelen. en oefening met een achtergrond van bittere ernst. lies wat nieuw is wordt soms ichelijk gemaakt. Zoo staan velen hooren van oefeningen in band met luchtbescherming er itisch tegenover, er zijn er die onverschillig laat, er zijn er die la- n. En toch, wat een ernstige ach- rond heeft een en ander, uchtbeschermingsdienst! In Afri- wordt oorlog gevoerd en de cou- tenberichten melden ons van aanvallen zelfs op burgerbevolking, daar het ellendige perspectief zich voordoet als er in de toe- list een oorlog in Europa losbreekt, len wij dan ook gespaard blijven mand die het weet, doch wel kan i aannemen dat de kans dan ook ot is dat men de burgerbevolking t tracteeren op brand- of gas- imeu en daarom is de Luchtbe- Brmingsdienst van zuo groot be- laarom is het zoo hoog noodzake dat ieder er van doordrongen ;dt dut een oefening tegen lucht- aar alleen dan nut kan hebben ien ieder zich houdt aan betgeen •dt gevraagd te doen bij de voor hing die hedenavond alhier wordt ouden Immers men kan wel aan wen dat, mocht het noodlot van oorlog over ons komen de lucht- vallen des nachts zullen plaats den en een plaats die absoluut duister is geeft voor een luchl- val minder goede trefkans dan plaats waar hier en daar het va$len vuu een lichtbron de aanwe- eid van een woningcomplex ver- dt. Dit hebben dergelijke oefenin- elders in ons land wel reeds del ijk bewezen. Het Thoolsche Plantsoen. Inlangs wees ik op drie dingen, de schoonheid van Tholen ver- igen. )e Golhische kerk, het Stadhuis en Molen. De Kerk als het monument eeuwen, die van de Godsvrucht :er vaderen spreekt. Iet Stadhuis, de vergadering onzer ede vaderen, met zijn arduinen el in renaissancestijl. )e Molen, de twee honderdjarige len, die in zonnige en trieste dagen armen uitbreidt naar Oost en West. laar daar is meer, dat Tholen, de el van het eiland, tot Tholen aki. )at zijn de boschjes. En wat zijn mooi en wat worden zij goed lerliouden ledurende een wandeliyg viel het op, dat iedere boom en iedere ster zijn behandeling heeft onder- n. Met nieuwe leven in de natuur ekt door. n wat een verscheidenheid. Daar le Prunus met zijn Jichle rose emen en bruine bladeren. Gar bloeit de Magnolia met baar wormige bloemen en de Presitia t die mooie gele bloempjes. 'n, >aar viuden wij de Ribes met die de bloemtrosjes, waar de bijen .iaJieen zoemen. j[ )e Mahonia's in vollen bloei met gele bloempjes en stekelachtige deren en later de blauwe besjes. £n verder op dat mooie vak van ododendrons, beladen als 't ware t bloemknoppen. lat zijn alle vroegbloeiende hees- ei tooi is ook de Gouden Regen met emtrossen en hier en daar een iterbes en zelfs een Gouden Els het bonte blad en lichtbruine jes. -011 witte Els, oorspronkelijk een bergbewoner, met lichtgrijze schors en meer opstaande takken, zocht ik te vergeefs. Bevendien trof ik de Vigelia aan met zilverbonte bladeren en in den herfst de rozen bloemtrosjes. Ik geef slechts een overzicht van wat ik op dezen Aprilmorgen zag. Moge dit overzicht genoeg zijn voor de Thoolsche bevolking, om dit natuur monument te waardeeren. Dat onze goede burgerij mede werke om 'net Plantsoen te ontzien. Ik ben overtuigd, dat onze onder wijzers liefde voor de natuur kwee ken bij de schoolgaande jeugd. En dat de baldadigheid van de rijpere jeugd, die een jonge Linde vernielde en Struikrozen, die van de Markt naar het Plantsoen verhuisden en uit den grond trok, niet meer voorkome. Inmiddels breng ik gaarne mijn dank voor de goede zorgen van ons Stadsbestuur en van den Opzichter. Dr. C. VELTENAAR. Tholen, 23 April '36. SCHERPENISSE. Tot voorzitter van het Leesgezelschap „Scherpenisse" werd met algemeene stemmen .be noemd de heer G. G. Hartog zulks- in de plaats van den heer W. L. Klos die bedankt had. Tot secr. penn. van de Kunst mestvereenjging„Ons Voordeel" werd benoemd de heer G. Andriesse zulks in de plaats van wijlen den heer Jac. Rijstenbil. STAVENISSE. De minister van Soc. Zaken heeft goedgekeurd dat de verzwaring van de oever verdediging aan den zeedijk van het Waterschap Stavenisse over een lengte van pl.m. 1100 M. in werkverschatïing zal wor den uitgevoerd. Het Rijk zal 50% in de werkloonen bijdragen, de gemeente 25% terwijl de resleerende 25% door het Water schap moet worden betaald. Aan het werk zal gedurende een zestal maan den een belangrijk aantal werkloozeu te werk kunnen worden gesteld. Op het eind dezer maand houdt op de uitzending van werkloozeu naar St. Filipsland en dus is boven genoemd werk een mooi object voor onze gemeente. In een alhier gehouden bestuurs vergadering van de afdeeling „Schut- tevrer" zijn aangewezen als afgevaar digden naar de alg. verg. te Dordrecht op 0 en 7 Mei a.s. resp. de heeren A. L. Dane en A. G. van IJseidijk. In de vacature van vice voorzitter (bedanken van J. Moerland) werd als zoodanig gekozen de heer J. W. II. F. Buijze. ST. ANNALAND. Alhier is aangeko men en in lossing gebracht het sleep- schip „Maja" van schipper Griep, geladen met basaltslag voor de ver schillendewegen onder deze gemeente. Het stuk zeewerende dijk tus- schen het veilingsgebouw en den doorrit bij VV. Heijboer wordt thaiis vervangen door een betonmuur Voor het verkeer zal het zeer zeker een goede verbetering blijken. tfUD VOSSENIEER. De onder leiding van onze wijkzuster gehouden inza meling door middel van het Emma- bloempje heeft opgebracht f34,725. De voetbalwedstrijd O.V.C. I Dinteloordsche Boys 1 is geëndigd met een 30 ove* winning voor de Boys. Onze dorpsgenooten bezetten op de ranglijst de alleszins eervolle derde plaats. De P.D.V. „De Zwaluw" hield een wedvlucht uit Dulï'el. De uitslag luidtJ. B. Tholenaar 1,8, 19 en 21 G Hoek 2, 3, 6, 11, 13, 16, 18 en 20 J. Vaders, 4P. v. Driel 5, 15, 22 en 25; D. v. Driel 7 en 9; M. v. d. Zande 10 en 24; C. Plandsoen 12; B. M. Daane 14; A. v. Treijen 17 en 23. Nederland en de Internationale vrijdenkers. In de M s b. van 6 April j.1. werd een bericht opgenomen betreffende een internationaal godloozen-cougres, dat met Paschen te Praag was ge houden, en waarin o a. werd rneede- gedeeld „De wereldbond der godloozen heeft het hoogfeest van Paschen uit gekozen, waarop te Praag een een heidsfront zal worden gevormd van de internationale orgauisaties van strijders voor de godsloosheid, die een nieuwen oorlog zullen ontketenen tegen den godsdienst. Op dit congres zullen plannen worden ontworpen voor een nieuwe atheïstische cam pagne, de grootste, die tot nog toe werd georganiseerd. Er werden reeds voorbereidende besprekingen gehou den m Frankrijk, Zwitserland, Neder land, Tsjecho-Slowakije en België. Op 8 Januari j.1. werden te Brussel de eerste onderhandelingen gevoerd over het stichten van een eenheids front, tusschen de twee grootste anti godsdienstige organisaties „de inter nationale vrijdenkersbond", die met „wetenschappelijke" middelen den strijd zal voeren en de proletarische vrijdenkers, die hun instructies van uit Moskou ontvangen." Het lid der Eerste Kamer Graaf de Marchant et d' Ansembourg (N. S. B.) heeft naar aanleiding van bovenstaande den minister van justitie gevraagd indien het bericht in de „Maasbode" juist is, wat denkt de minister dan ter bescherming van den christenlij ken godsdienst te doen De positie van onzen gulden. Het Engelsche „Financial News" wijdt aandacht aan onzen gulden. Het feit, dat de Nederlandsche autoritei ten bereid zijn pm onder bepaalde voorwaarden het verstrekken van crediet aan Frankrijk door de Men- delssohn-groep toe te staan, bewijst, volgens dit blad, dat zij zich tame lijk zeker gevoelen wat betreft de positie van den gnlden. Inderdaad is Nederland het eenige lid van het goudblok, dat bereid is actieven steun te bieden aan zijn mede-leden. De positie van den gul den is ongetwijfeld in de laatste maanden verder verbeterd, ofschoon desondanks wel gevraagd mag worden of het voor Nederland niet verstan dig zou zijn om zijn middelen te re serveren voor de verdediging van zijn eigen geld. Het antwoord is, dat evenals de grenzen van Groot-Brittannië aan den Rijn liggen, de eerste verdedi gingslinie van den gulden de Fransche franc is. Er is op het oogenblik geen direct gevaar voor een scherpen aan val op den gulden, voordat de positie van den franc geheel onhoudbaar is geworden. Zoolang de Fransche franc zich kan handhavdn, kan Nederland zich de weelde veroorloven om een deel zijner hulpbronnen af te staan. Een merkwaardige enquête. Het Parijsche blad „Le Journal" publiceert de resultaten van zijn enquête onder zijn lezers over vier hun voorgelegde vragen, waarop 212.0U0 antwoorden inkwamen. Op de eerste vraag „gelooft gij. dat wij tot overeenstemming kunnen komen met Duitschland hebben 135 110 inzenders ja geantwoord en 62.212 neen. Op de tweede vraag": „gelooft gij, dal de vrede van Europa van de Fransch-Duitsche toenadering afhan kelijk is?" luidde 162.263 antwoorden ja en 48.868 antwoorden neen. De derde vraaghebt gij vertrou wen in het Fransch-Russische pact werd door 31.972 inzenders bevesti gend en door 174.128 ontkennend beantwoord. De vierde vraag tenslotte luidde „gelooft gij, dat de Volkenbond er eens toe komen zal een duurzame vrede in Europa te vestigen Hier op antwoorden 42.264 inzenders ja en 166.496 inzenders neen. Mal geval. Een jongmensch, dat in een flat gebouw in Boedapest woont, wi'de dezer dagen een bad nemen. Hij stond al in Adamscostuurn en bedacht toen opeens, dat hij de krant nog wel kon balen, die in de brievenbus moest steken. Hij deed de bus open, maar in plaats dat hij de krant, die maar half in de bus was gestoken, naar binnen kon trekken, viel ze naar buiten, de gang in. Hij opende voor zichtig de deur, keek naar rechts en naar links, zag niemand, wilde zich bukken om de krant op te rapen, toen een windvlaag door het open gang venster de begeerde lectuur deed weg waaien. De jongeman schoot het blad ach terna en boem.... de deur van zijn woning viel, ook al door de wind, toe! Daar stond hij nu poedelnaakt op de gang zonder sleutel. Hij be dekte zich zooveel mogelijk met de pagina's van de courant en belde schuchter bij een ander flat aan. Toen het dienstmeisje, dat opende, den onbekleeden jongeling ontwaarde,stiet zij een gil uit en smeet de deur toe. Hetzelfde overkwam hem bijeen ander flat en toen hij juist bezig was zijn geluk bij een derde flat te probeeren, kwam een auto van de eerste hulp dienst voor het huis en stormden een paar mannen de trappen op, om den Adamieteen deken om de schou ders te werpen en hem, zonder op zijn tegenspartelen op zijn verhalen te letten, naar een krankzinnigenge sticht te brengen. Er was namelijk uit een van de flats getelefoneerd, dat I er een naakte gek aan de deuren stond te bellen. In de inrichting kon de jongeman den dokters gelukkig vrij spoedig ver klaren, hoe de vork eigenlijk in de steel zat en rnen bracht hem naar zijn woning terug. Voor het huis stond nu een wagen van .de brandweer, aangegaapt door een groole schare nieuwsgierigen. Op de trappen waren brandweerlieden en agenten in de weer. Het water in de badkamer van des jongelings flat was overgestroomd en had schade aangericht aan het plafond en muren van de flat der benedenburen. Men had de hoofd kraan van de waterleiding moeten afdraaien en ook de deur van de flat moeten openbreken. De eerste hulpdienst wil nu betaald worden voor het transport \au den „gevaarlijken gek", de brandweer is van plan eveneeus een rekening le preseuteeren en bovendien vraagt de huiseigenaar schadevergoeding. lied" van de week. DOOR GUUS BETLEM Jc. De Zomerdienst bij de K.L.M. is ingegaan. Pl.m. 200 Europeesche plaatsen zijn thans van uit Amsterdam in I dag te bereiken. Vogels vliegen uit... daarginder, ln het groote vliegersnest, Uit, naar allerhande streken, Uit, naar Noord, Zuid, Oost en West. Zomerdienst is ingetreden Bij de fiere K.L.M., Nóg veelvuldiger dan anders Klinkt daar hoog, haar bronzen stem. Door de blauwe voorjaarsluchten, Als een glanzende libel, Glijdt de ranke, de slanke vogel, Rustig, sterk en wonder-snel. Schier tweehonderd plaatsen, steden, ln het Europeesche net, Waar het sierlijk „zomer"toestel U in één dag nederzet.... Schier tweehonderd plaatsen, steden, In een dag door U bereikt, Als U voor de aardigheid 'es Dat met.vroeger vergelijkt, Toen niet eens zoo lang geleden U van d'één naar d'andere stad, ln ons land.... in één provincie, Dagen in de trekschuit zat 1 En nu, liefst twééhonderd plaatsen, Die ik in één dag bereik, l'at wil zeggen dan natuurlijk, Niet tweehonderd.... tegelijk Zes maal op een dag naar Londen, Drie maal Oostwaarts, naar Berlijn... K.L.M.is het een wonder Dat we trotsch op jullie zijn? Vaak schrijft men bij tegenslag, een Prachtig en gevoelvol lied, Maar, 't is vreemd wanneer het [goed gaat, Hoort men al die dichters niet Daarom, nu de ranke vogels, Wijd hun vleugels uit gaan slaan, Nederlandsche toestellen Straks op ieder vliegveld staan, Wijd ik déze week m'n liedje Aan hun bronzen ronkgeluid.... Zomer in het K.L M.-nest, Onze vogelsvliegen uit KERKNIEUWS. ZONDAG 26 APRIL 1936. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Haan en 's avond^ 6.30 ds. Kraaij. Collecte kerkvoogdij. Ger. Kerk voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur dr. Velteriaar Ger. Gem. voorm. 9.30 uur, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Vrije Ger. Gem. Voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Baaij. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.20 en nam. 1.50 uur ds. Bus. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur en 's avonds 6 uur ds. Jansen te Soest. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. de Haan. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 9 30, nam. 2 en 's avonds 6 uur de heer West- strate te Rotterdam. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Bres en nam. 2 uur leeskerk. Voorm. H. Avondmaal. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. llerv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Kraaij. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. van Eist, Voorber. H. Avondmaal en nam. 2 uur id. Doopsbed. Collecte Ziekenfonds. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 17 t.m. 23 April 1936. Geen inschrijvingen. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 24 April 1936. Roomboter f0.8I per pond. Boerenboter f0.76 Eieren i 2.20 per 100. ST. MAARTENSDIJK. Marktbe- richten van 23 April 1936. Prijs p. 100 K.G. Bruine boonen f 9 0010.00 Erwten Schokkers f 8.009.00 Prijs p. 70 K.G. Zeeuwsche bonte f 2.00 Zeeuwsche blauwen f 1.80— 1.85 Poters f 1.20 Stroo ongeperst 1000 KG. f6.00 geperst f7.50 DAHLIA KNOLLEN en vaste planten voor snij bloemen en rots. In vele soorten op naam en kleur. 12 45461 Aanbevelend, C. MURRE, B00MKWEEKER, POORTVLIET. Velen werden reeds gelukkig doordat zij één of meer der wet tig geoorloofde, Nederlandsch gezegelde, Fransche Loten Cred. Nat. 1920 aankochten. Thans is het wellicht Uw beurtReeds 1 Mei a.s. vindt de groote Fran sche -trekking plaats. Hoofd prijzen van één miilioen Frcs. ol f 98.000, 1/2 miilioen frcs. of f 49.000, 2 van 200.000 frcs., 3 van 100 000 frcs., 6 van 50.000 frcs. Duizenden uitlotingen van 500 frcs. of 49 gulden. Door slechts f 3.— te storten ontvangt U terstond Uw nummer, recht- gevend op den vollen prijs. Internationaal Verkoopkantoor „IVEKA" Van Breestraat 157, Amsterdam, giro 249264, telef. 93661. P. v. MEEL, Fort 41, Bergen op Zoom. 27 45457 Parijsgroen Lootarsinaat Kopervitriool Californische pap Uitvloeiers en andere bestrijdings middelen. 15 45460 Aanbevelend, Boomkweeker, Poortvliet. Koloniale waren, porselein, glas- en aardewerk, galanteriën, manufacturen en verder alle soorten balatum en andere vloerbedekking in 70 a 80 soorten. Prachtige groote KOORDSPIEGELS met noten lijst voor f 2.25 KARPETTEN in prachtsorteering. KOMT ZIEN ZONDER VER PLICHTING TOT KOOPEN. VOLLEDIGE DRANKVERGUNNING Aanbevelend, 50' 45462

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 3