AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSGHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN ijdag 24 April 1936 No. 17 Drie en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 huisvrouwen en margarine. Hoofdpijn, Kiespijn A1 w:[j THOOLSGHE COURANT )lad verschijnt eiken lag. Prijs per kwartaal 0;^ met Geïllustreerd agsblad Z'1,375, franco jost f 4,(55 15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer '175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. JACHTAKTEN. t Hoofd van plaatselijke politie 'holen maakt bekend, dat ter lentesecretarie verkrijgbaar zijn NCO AANVRAAGFORMULIE REN BEKOMING VAN JACHT EN, voor het tijdvak, aanvan- 1 Juli aanstaande en eindi- e 3U Juni van het volgende jaar. ghebbenden worden uitgeuoo- hun aanvragen ter bekoming aklcu, zooveel mogelijk vóór 1 e.k. in te dienen. Voor minder en van achttien jaar en ouder m de jachtakten aangevraagd hun ouders of voogden. ;e/.elenen van hel Rijk, houders een groote jachtakte, kunnen ten eve van niet in het Rijk woon- ge personen, onder overlegging dezer portret, een jachtakte, rak te genaamd, verkrijgen, gel- edurende veertien opeenvolgende ld moet worden cour een groote jachtakte lot alle geoorloofd jachtbedrijf, der tig gulden voor een groote jachtakte tot 08|dle geoorloofd jachtbedrijf, met litzondering van de valkenjacht, 'ijltien gulden foor een logeerakte, tien gulden voor een kleine jachtakte tot liet vangen van waterwild met netten, waarvan het gebruik geoorloofd is, vijf gulden. vendien inoet de aanvrager be- het zegelrecht, dat, ook hij niet Bing van de aangevraagde jacht ten laste des verzoekers blijft, ede de gemeentelijke leges. J olen, 22 April 1930. 50 ERJARING VAN V0R0ERINGEN. IRGEMEESTER EN WETHOU- S der gemeente Tholen brengen ïr< ighehbenden in herinnering, dat rechtsvorderingen ter zake van chulden ten laste van het Rijk, ra: jrovincie, een gemeente of een rschap, veenschap of veenpolder k geval verjaren door verloop iai 5 jaren na den31sten December het jaar, waarin de schuld op- ïcl irbaar is geworden, tenzij zij loi i ingevolge de bepalingen van cij burgerlijk Wetboek aan een kor- verjaring onderworpen zijn. it vorenstaande is niet van toe- ug op vorderingen wegens rente flossing van geldleeningen en ns pensioenen, langhebbenden worden verzocht den uitersten termijn af te wach- maar de indiening hunner vor- tgen zooveel mogelijk te bespoe- i. Met betrekking tot den dienst worden de vorderingen ten laste ,'emeente gaarne ingewacht ter er ientesecretarie vóór 1 Mei a.s. olen, 22 April 1936. 33 Ie huisvrouwen maken margarine wil zeggen zij nemen de ingre- en, waaruit zij een subsituut magarine kunnen bereiden en door natuurlijk de vraag naai en naar het planten vet terug- De Regeering heeft dit aan de zijde aangemoedigdde land- crisis-autoriteiten gaan dit tegen t een dergelijke massabeweging eun aan den landbouw ingevaar unnen brengen. de geste der huisvrouwen te ren 7 u haar kant zeker. Zij moeten »ouden met minder geld, want nkomsten zijn sterk geslonken. Zij kunnen op eerlijke wijze ver schillende ingrediënten koopen en zij bereiden deze op hun eigen manier, om het even of het mayonaise wordt of een stuif, die op boter dan wel margarine lijkt. Daartegen bestaat niet het minste bezwaar; zoolang zij in de eigen keuken bezig zijn en van het zoo bereidde product niets ver- koopen. Neen, zeggen de landbouwcrisis autoriteiten ge maakt margarine. Ge zijt niet erkend en het maken van margarinejdoor niet erkenden is ver boden Staan wij dit toe, dan onder graven wij de steun aan de boeren, benadeelen wij de industrien, aan wie offers zijn opgelegd. Wij moeten tegen deze actie ageeren." Ongetwijfeld komt in deze strijd vraag het ongezonde naar voren, dat er in de methode der landbouw- crisismaatregelen besloten ligt Dat de hoer gesteund wordt, zal niemand bestrijden. De andere groepen van menschen, die den ondergang nabij zijn, voor dien ondergang behoed worden, is een daad van sociale recht vaardigheid die elk .Volk eert. Dat Ier wille van de werkgelegenheid con tingen teeringen zijn ingevoerd, mag worden toegejuicht, want tegen over de door ons als consumenten te brengen offers, staan de voordeelen, dat ook wij gesteund worden in de kans ons werk te mogen behouden. Maar de huidige steun politiek is foutief. Is verkeerd ingericht. De methode is o.i. onjuist Misschien theoretisch te verdedigen, maar practisch een monstrum. Daden als die van de huisvrouwen bewijzen zulks. Door de tegen-actie zijn vele huisvrouwen, die tot dusver er niet aan gedacht hebben, ook aan hetzelfde werk gegaan. Gemeentebesturen houden cursussen om de huisvrouwen goedkoop te leeren huishouden. Wat wil dit anders zeggen dan dat men den omzet doet verminderen de middenstanders, handeldrij venden zoowel als kleine industrieelen, het brood uit den mond gaat nemen. Men leert knutselen in zijn vrijen tijd... men maakt zelf datgene, wat misschien een timmerman had kun nen leveren. Men wit zijn huis. men verft dingen, die men anders door vaklieden had laten doen. Zoo kunnen wij doorgaan. Wij gaan terug; zoo veel mogelijk stellen wij ons in op hetgeen heel vroeger bestond, name lijk in het eigen huis zooveel mogelijk te doen, wat we kunnen doen zonder de hulp van hen, die zich daarop hebben ingesteld. Deze beweging wordt hoe langer hoe meer in de hand gewerkt door de crisis-methode welke men volgt. Want men belast de minder-bedeelden en hen, die in inkomsten zijn terug gegaan. Men maakt het brood duurder het vet, het vleesch, kortom honder den ingrediënten van dagelijks terug- keerend verbruik. Zij, die deze relatief duur geworden dingen moeten koopen zinnen eraan te ontkomen. Ver- minderen het debiet ervan nog meer. Men had de steun moeten vinden in een verhooging der directe be lastingen,- niet van de indirecte. De directe belastingen kan men overzien. Ieder wordt aangeslagen naar mate van zijn vermogen, naar mate van zijn inkomen. Houdt men daarbij rekening met de groote van het ge zin, dan zou men een veel billijker methode hebben gevolgd of indien men het billijke ervan niet zou aan vaarden (het zijn dan de groote in komens, welke opdraaien voor de armeren) dan toch een weg, die minder diep in het ecouomische leven ingreep. Het heffen van indirecte belastingen is steeds een sprong in het duister. Men weet niets van de uiteindelijke werking. Die heffingen doen het ver bruik van de belaste voorwerpen verminderen, brengt de menschen ertoe om substituten te koopen, leidt naar allerlei daden, die men te voren niet heeft kunnen bevroeden. Ons land is gekomen bij de totale mis lukking van het steunstelsel. Er is niets meer van overgebleven. Wanneer men blijft doorkwakkelen, gaat het nog verder bergafwaarts. Men moet radicaal veranderen. Maar men heeft hiertoe den durf niet en wat niet vrijwillig gedaan wordt, wordt op een gegeven moment toch stukge slagen. Men heeft de wetten der economie gevioleerddeze laten zich echter niet kunstmatig terzijde stellen en wat men meende te zijn: een over winning van het intellect is tenslotte niets anders geweest dan een domheid met zeer ernstige gevolgen. Ons land zou voor veel onnoodige misère be spaard zijn gebleven, wanneer men logischer te werk was gegaan. noodig heeft om deze pijnen te ver drijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 7 45150 GEMEENTERAAD ST. ANNALAND, 21 April 1930. Voorzitterburgemeester G. M. P. W. Hanssens. Secretaris: de heer F. M. Boogaard. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige verga dering worden voorgelezen en onge wijzigd vastgesteld. De voorzitter zegt in de vorige vergadering is hier gesproken over twee personen die niet juist uitbe taald zijn geworden. Na onderzoek is gebleken dat dit juist is. Dan wat betreft de tewerkstelling aan de zilveruitjes te St. Philipsland. Spr heeft geïutormeerd bij den heer de Ruiter en deze heeft toegezegd dat zoodra er werkkrachten noodig zijn deze in de eerste plaats door St. Annaland kunnen worden gele verd. Wat betreft de circulaire van het N. V. V. deze is dit jaar niet ontvangen. Wat betreft het brandslop dat is de schuld van de bewoners zelf. Ook acht het dag. bestuur rio- leering hier niet noodig, omdat ook de Voorstraat niet gerioleerd is en dat nog wel een hoofdstraat. Na on derzoek is gebleken dat de menschen nimmer die goot uitvegen zooals dat in de Voorstraat wel gebeurd en zooals ook door de politieverordening wordt aangegeven. (Jok is gebleken dal aan enkele woningen dakgoten ontbreken en die menschen zullen dan ook worden aangeschreven, zoodat deze in orde worden gemaakt en ook dat iedere week die goot moet wor den geveegd en ook de vaste stollen daaruit moeten worden verwijderd. Ingekomen stukken Van het gemeentebestuur van St. Maartensdijk het verslag van den Vleeschkeuringsdienst over '1935, waaruit blijkt dat in de gemeente St. Annaland aan keurloonen is ont vangen f 1193.50 en dat moet worden bijgedragen f886.61. YVordt voor kennisgeving aange nomen. Een verzoek van P. Scherpenisse J.Az. om ontheffing hondenbelasting. De voorzitter zegt dat dit onder zocht is en half Juni 1935 is deze hond doodgeschoten en Burg. en Weth. stellen dan ook voor om een half jaar ontheffing te verleenen, waartoe met alg. st. besloten wordt. Een schrijven van den Minister van defensie betreffende het invoeren van een tapverbod. In dit verband stellen Burg. en Weth. voor nog een paar artikels van de alg. politieverordening te wijzigen en een paar nieuwe in te voeren en wel dat het verboden is op de openbare weg te voetballen. Een verbod om rijdieren terwijl men zelf op een rijwiel rijdt deze aan den teugel te begeleiden. Dat de politie de bevoegdheid heeft het ver keer in een bepaalde richting te leiden, bij een volksoploop dat de politie bevoegd is deze uiteen te slaan, het invoeren van een vloekverbod, dat het aangeven van gevonden voor werpen moet geschieden bij den bur gemeester, dat de politie bevoegd is ten allen tijde een voertuig aan te houden om te zien of er niet fraudu leus vervoerd wordt. Al deze wijzigingen en aanvullingen worden met alg. st. goedgevonden. De heer Prinse doet nog opmerken dat het hem verheugd dat het vloek verbod is ingevoerd. Burg. en Weth. stellen voor om de verordening heffing 75 opcenten op de gemeentelondsbelasting we derom voor één jaar vast te stellen. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Een verzoek van Joh. Heijhoerom hem le werk te willen stellen, daar hij buiten de steunregeling en de wei kverschaffing valt. De voorzitter zegt dat Heijboer gehuwd is en nog geen drie maanden in het vrije bedrijf heeft gewerkt, zoodat hij niet valt in de steunregeling of in de werkverschaffing. Hoewel dit niet tot de competentie van den raad behoort, brengt spr. dit toch in den raad, omdat het aan den raad is gericht. De heer Stols zou er voor wezen deze man te helpen en als men met de instructie rekening houdt dan gaat het niet hem op tenemen in de steunregeling, maar dan is het toch mogelijk hem op te nemen in de werkverschaffing. De voorzitter antwoordt dat dit absoluut niet gaat, want dat is het zelfde, ook dan inoet men eerst drie maanden in het vrije bedrijf gewerkt hebben. Burg. en Weth. willen de man graag helpen, maar wat volgens de voorschriften niet mag dat gaat ook niet, maar er is misschien wel iets buiten de werkverschaffing Met alg. stemmen wordt goedgevonden den man te helpen. Bij de rondvraag vraagt de heer Stols naar de circulaire van het N. V. V. betreflende de ziekenfonds verzekering en of daar al om is ge schreven. De voorzitter antwoordt dat dit niet noodig is, want in 1934 is deze hier van den minister gekomen, maar het gaat toch niet aan om deze nog eens ter tafel te brengen. Wij hebben niets met het N. V. V. te maken. De heer Stols zegt maar deze cir culaire is toch nog van kracht. De voorzitter zegt die is zeker uog van kracht, maar hel gaat toch niet om nu nog stukken te gaan behan delen van 1934. Als iets is afgedaan, dan is het ook afgelooperi. De heer Stols zegt toch nog ge lezen te hebben dat in Poortugaal een dergelijk besluit alsnog is ge nomen. De voorzitter zegt dat dit best mogelijk is, maar dan op verzoek van een raadslid, dit zou thans ook nog kunnen gebeuren. De heer Stols zegt daar de circu laire nog steeds van kracht is voer te stellen, om hier ook over te gaan tot het geven van een zeker percen tage aan de steuntrekkers voor de ziekenfondsgelden. De voorzitter leest deze circulaire nog eei'S voor en dan komt dit in zijn geheel voor rekening van de gemeente, want subsidie wordt daar voor niet gegeven. Spr. vraagt dan tevens welk ziekenfonds men bier dan op het oog heeft. De heer Stols antwoordt dat bij den dokter. De voorzitter antwoordt dat dit geen ziekenfonds is, dit is alleen voor den dokter en wordt door hem zelf beheerd. De voorzitter stelt dan voor om in beginsel te besluiten, hiertoe over te willen gaan, dan zal spr. dit nader onderzoeken bij welk ziekenfonds dat mogelijk is. Weth. Heijboer kan er niet mee meegaan. Indien er een omlijnd voor stel komt, dan kan spr. altijd nog zijn stem behalen, maar dit is zoo vaag en daar is hij tegen. De voorzitter zegt het is maar in beginsel te besluiten, om dan een ver der onderzoek te kunnen instellen. Met de stem van de heeren Stols en van den Boogaard voor wordt het voorstel van den heer Stols verworpen. De heer Stols begrijpt nu niet waarom de heer Heijboer geen voor stel doet, want uit de woorden van daar straks maakt spr. op dat hij er niet tegen is. Weth. Heijboer zegt geen voorstel te doen, hij zou alleen zijn stem kunnen bepalen als er een omlijnd voorstel kornt. De heer van den Boogaard zegt dat hij een bezoek gebracht heeft aan de zangschool en het gaat er zeer ordelijk en netjes toe, maar het is jammer dat er buiten zoo'n leven gemaakt wordt, zou de politie hier eens naar kunnen kijken. De voorzitter antwoordt dat de politie dit geregeld doet, maar als hij er staat dan doen ze het niet, hij zal er echter aandacht aan schen ken. De heer Stols zegt de vorige ver gadering heeft, men mij duidelijk wil len maken dat het uitbetalen op Zaterdag niet mogelijk is hoewel hij van gedachte was dat dit wel moge lijk was en in die gedachte overtuigt is geworden, omdat men de Zaterdag voor Paschen wel uitbetaald heeft. De voorzitter antwoordt dat dit ge forceerd is geworden, omdat daar extra hard voor gewerkt is en ook omdat men van te voren al begonnen is het uit te rekenen, met de hoop dat alles wel geregeld zou verloopen en dit is ook gelukkig gebeurd, zoo dat alles goed is afgeloopen, maar men kan wel begrijpen dat dit altijd niet gaat, want dan zou men een onregelmatigheid krijgen in de ad ministratie. Ook heeft de man tegen de secretaris gezegd dit gedaan te hebben, omdat hij wilde dat de men schen met Paschen centen hadden. De heer van den Boogaard vraagt of er geen briefje is ingekomen van Wed. de Bruin om ontheffing honden belasting. De voorzitter antwoord dat er niets is gekomen, waarop de secretaris zegt dat bij de samenstelling van het nieuwe kohier zij niet meer er op is geplaatst. De heer Stols vraagt nog als er steuntrekkers om groenten op het schor gaan of dit ook wordt afge trokken. De voorzitter antwoordt dat als dit voor eigen gebruik is niet gebeurd, maar als men dit doet om te ver- koopen dan wel. Hierna sluiting. Belangrijke opdrachten uit Argentinië en Mexico voor de Nederlandsche industrie. De Vrijzinnig-Democratisshe Bond laat zijn standpunt in zake eenzijdige ontwapening los. Wordt de automobilist nog zwaarder belast Het is allijd een verheugend feit, indien het buitenland aan de Neder landsche industrie een opdracht geeft Niet alleen streelt dat de nationale trots, maar het geeft werk, en dat is een voorname factor, vooral in dezen tijd, waar Nederland ongeveer een half millioen werkloozen telt. Eenige dagen geleden kreeg de Nederlandsche industrie een belang rijke opdracht van Argentinië, nu weer heeft Mexico haar waardig ge keurd met een bestelling, die vreugde in vele werklooze arbeidersgezinnen zal sc heppen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1