WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ^BUITENLAP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN /rijdag 17 April 1936 No. 16 Drie en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Werk! THOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken •ijdag. Prijs per kwartaal ),80; met Geïllustreerd mdagsblad f 1,37°, franco r post f 1,65 -f- 15 ct. ;p. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnementaanmerkelijke prijsvermindering. GEMEENTERAAD THOLEN, 15 April 193(5. Voorzitter burgemeester Mr. A. J. n der Hoeven. Secretaris de heer Laban Afwezig met kennisgeving heeren W. Moelker en L. C. Pot- jel. De voorzitter opent de vergadering de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige verga- worden ongewijzigd vastge- Id. Aan de agenda wordt toegevoegd :nt 9: reclames schoolgeld enz. en nt 10: credietaanvraag verbouwing rceel Hoogstraat 48. Ingekomen stukken Proces-verbaal van kasopname bij n gemeente-ontvanger. Van het gemeentebestuur van Scber- nisse betreflende de regeling u. 1. o. tooi. üenige missives van Ged. Staten rellende goedkeuring raadsbe- ilen. Jeze stukken worden voor kennis- ving aangenomen. Van het alg. armbestuur om de isidie voor 1935 met f250 te ver ogen. iurg. en Weth. stellen voor deze booging toe te staan en tevens id te keuren de wijziging van de jrooting, met alg. st. wordt dit id gevonden. Van de kerkvoogdij der Ned. Herv. neente een aanvraag om subsidie >r restauratie van de kerk. lurg. en Weth. zijn in beginsel t ongenegen daar een subsidie aan geven, maar willen toch liever achten in verband met de restau- ie van den toren, iet alg. st. wordt dit goedgevonden, ien verzoek van P. Goedegebuure J. J. van de Zande bel rellende mindering bruggelden, lurg. en Weth. stellen voor dit r kennisgeving aan te nemen, daar heeren konden weten dat er pas besluit genomen kan worden als 5 jaar het tarief herzien wordt dat deze vaststelling van het brug- Iri gebeurd door de colleges van ftbant en Zeeland. De heer Overbeeke merkt op dat I het gesprokene van die raads- gadering toch gedacht werd dat binnen afzienbaren tijd zou zijn spr. gaat dan ook accoord met request dat daar nog niets van oord wordt. Spr. heeft ook wel s gedacht hoever zouden Burg. Weth. al met dat plan staau, lat er nog geen voorstel kwam. is voor die raenschen eiken dag bezwaar. e voorzitter zegt dat het blijkt er alleen geen misverstand bij menschen heerscht, maar ook bij raad. Maar de heeren weten ook om de 5 jaar de tarieven worden gesteld door de colleges van oant en Zeeland. Dus^ als die nen aangenomen worden, dan len die pas na 1938 in werking, e heer Overbeeke zegt dus dan it men nog zoolang wachten, maar r dan geen mogelijkheid dat dit Ier komt. Zij moeten eiken dag :ent betalen, terwijl hun concur- l minder betaalt, dat gaat zeer r in de gaten loopen. voorzitter meent dat ze niet schade hebben van die concur- want ondanks die concurrentie pas weer iemand begonnen, dus jchade kan nooit zoo groot wezen, heer Overbeeke merkt nog op ir verschillende abonnementen en waarom zou dat dan niet anderen ook mogelijk zijn. Het n zware last voor die menschen •ruggeld eiken dag. voorzitter antwoordt dat bij en Weth. getracht wordt abon- enten te krijgen, maar dan niet n voor deze, maar ook zijn er verschillende andere ook buiten en, waarvoor het billijk zou zijn T verlaging kwam, maar op het oogenblik kan dit niet. De heer Overbeeke hoopt dan toch dat Burg. en Weth. voor 1938 met die plannen gereed zullen zijn. Met alg. st. wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van het Brandweer personeel om het materiaal in één lokaal op te bergen daar het thans op verschillende plaatsen ligt. Dit wordt in handen gesteld van Burg. en Weth. voor prae-advies. Burg. en Weth. stellen voor om de leden der schattingscommissie n.1. de heeren Overbeeke, Laban, Bogert en Jansen met ingang van 1 Januari 1936 eervol ontslag te geven, waartoe met alg. st. besloten wordt. Burg. en 'Weth. stellen voor aan J. Dorst een stukje grond van 23 M2. in erfpacht te geven, waartoe met alg. st. besloten wordt. Burg. en Weth. stellen voor aan de stichting Centraal mosselverkoop kantoor te Bergen op Zoom een stukje grond te verhuren voor f5 per jaar. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Burg. en Weth. stellen voor om een stukje grond van wijlen H. Rus- scher aan de Hoogstraat te ruilen voor een stukje grond dat C. Rus- scher in erfpacht heeft en voor het meerdere te betalen aan C. Busscher f50. Met alg. st. wordt dit goedge- vonde'n. Een wijziging van de begrooting voor 1935 en 1930 wordt goedge vonden. Een wijziging van de alg. politie verordening betreffende het invoeren van een tapverbod wordt goedge vonden. Burg. en Weth. stellen voor de belastingverordeningen opnieuw vast te stellen en wel de vermogensbelas ting op 40 opcenten en de fonds belasting op 50 opcenten. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Burg. en Weth. stellen voor om een stukje grond van van Driel te koopen voor f60 en tevens stellen ze voor om een stukje grond van Zaltbommel waar thans dat pak huis op staat te koopen en de koop prijs hiervan gelijk te stellen met het bedrag dat de verbouwing zal kosten die daar tengevolge van zal moeten geschieden, volgens bestek en teekening door den gemeente- bouwmeester gemaakt. Met alg. st. worden beide voorstellen aangenomen. Burg. en Weth. stellen voor da reclames schoolgeld e. a. vast testel len zooals achter iederen naam is vermeld. Met alg. st. wordt dit goed- gevonden. Burg. en Weth. vragen een blanco crediel voor de verbouwing van het huis Hoogstraat 48 volgens plan in overieg met den heer Bakker door den gemeente-bouwmeester opge maakt. Met alg. stemmen wordt dit ver leend. Burg. en Weth. stellen dan voor om de huurprijs te bepalen van f6.50 op f5,75. Dit wordt ook goed gevonden. Naar aanleiding hiervan deelt de voorzitter mede dat de heer Bakker dan in die woning zal blijven wonen zoolang hij in Tholen zal zijn. Bij den rondvraag zegt de heer Overbeeke dat de vorige vergadering aan Burg. en Weth. een blanco crediet is verleend voor de werkloozen die niet in de werkverschaffing waren opgenomen, ziju die menschendaar ook uil geholpen. De voorzitter zegt dat dit is gebeurd en op verschillende manieren en wel door het armbestuur en door hen rechtstreeks te laten werken voor de gemeente. De heer Overbeeke vraagt of er al antwoord van den minister is betref fende het rouleersysteem. De voorzitter antwoordt dat er van den minister aan Burg. en Weth. is geschreven dat hiervan afgeweken kan worden. De heer Overbeeke verwacht dan ook dat dit zal gebeuren. De voorzitter antwoordt dat dit zooveel mogelijk zal gebeuren, maar uit de juist goedgekeurde wijziging van de begrooting heeft men kunnen zien, dat alles zoo zuinig mogelijk moet gebeuren en Burg. en YVelh. zullen dan ook trachten de menschen zooveel mogelijk te helpen. Hierna sluiting. „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." „IVOROL" De Nederlandsche 45409 tandpasta De Paaschdag en een teleur stelling, geringe drukte die niet aan de verwachting be antwoordde. Koos Vorrink opent het 42ste Paaschcongres van de S.D.A.P. te Rotterdam Luchtbeschermingsdienst in het centrum van het land. De Paaschdagen hebben, wat het weer betreft, heel wat verwachtingen den bodem iugeslagen. Hiermede vervielen plannen, die men reeds lang te voren gekoesterd had en was weer een illusie te meer in rook vervlogen. Toch hebben velen de stoute schoenen aangetrokken en reeds Zaterdag zag men allerwege menschen, die hetzij per fiets of per trein of per auto aan het voorgenomen plan gevolg gaven en zich niet door het gure weer lieten intimideeren. De geliefdkoosde uitstapjes naar de bloembollenvelden, welke echter nog niet op het hoogtepunt van hun schoonheid zijn, waren sterk in aan tal verminderd, in vergelijking mei andere jaren, als de Paaschdagen zich in een verkwikkend zonnetje mogen verheugen en geen koude Noordenwind den menschen om de ooren fluit. Vanzelfsprekend heeft het slechte weer gedurende de beide dagen zijn invloed terdege op het spoorweg verkeer doen gelden. Ofschoon door de directie der Spuorwegen rekening was gehouden met een druk verkeer en verschillende extra-treinen waren ingelegd, kon deze maatregel weer ingetrokken worden, toen bleek, dat de menschen zich niet lieten ver lokken en aan de gezellige huiselijke haard de voorkeur gaven boven het winderige landschap. Alles tezamen waren de Paasch dagen dus een groote teleurstelling zoowel voor consumenten als pro ducten, want beiden hebben niet gehad, waarnaar ze zoo vurig ver langden Dit keer is het Paaschcongres van de S.D.A,P. onder geweldige belang stelling te Botterdam gehouden. De partijvoorzitter, de heer Vorrink, opende het congres met een rede, waarin hij op den voorgrond bracht dat twee groepen van verschijnselen en gebeurtenissen zich als kenmerkend voor de huidige situatie aan ons op dringen. In de eerste plaats wees hij op de steeds toenemende spanning in de internationale politiek, waardoor het spook van een uaderenden nieuwen wereldoorlog beangstigend zichtbaar is geworden. Uit hoofde van zijn politieke gezindneid noemde hij als oorzaak van alle ellende en inter nationale verdeeldheid het fascisme, Als bewijs voor zijn stelling gaf hij twee leitenhet Abessijnsch-ltaliaansche conflict en de schending van het Rijnpact door Dnitschland. In verband hiermede wekte hij alle democraten en socialisten op zich onwrikbaar aaneen te sluiten met het doel de wereldvrede te handhaven en het fascistische gevaar te keeren. Na dezen uitval tegen alles wat fascime heet en welke begrijpelijk wordt, indieu men zich op het stand punt van den sociaal-democraat stelt, hield hij zich meer bij eigen leest en behandelde hij uitvoerigde Neder landsche volkswelvaart, welke angst wekkend terugloopt. Aan de hand van statistieken toonde hij aan, dat het cijfer der werkloosheid ononderbroken stijgt. Schuldig hier aan is de eenzijdige deflatie-politiek door de regeering gevoerd. In steeds breeder kringen wordt men zich be wust dat men dezen nooodlotscirkel moet doorbreken. De uitslagen van de verkiezingen voor de Provinciale Stalen en de Gemeenteraden hebben dat volgens hem aangetoond. Als remedie voor alle kwaad bracht hij het Plan van den Arbeid ter sprake Met dit plan heeft de S.D.A.P. de leiding genomen in de groeiende oppositie tegen het regeeringsbeleid, en deze oppositie een positieve doel stelling gegevan. Het Plan van den Arbeid is een bijdragen in den strijd tegen de crisis en haar gevolgen. De leuze van de partij het kan anders en dus: het moet anders heeft in het Plan haar rechtvaardiging gevonden. Up wetenschappelijke wijze is aan getoond,dat een veranderde productie methode, gepaard gaande met socialisatie en industrialiseering betere resultaten zal afwerpen dan de huidige Om dit bewijs nog te staven, noemde bij de Scandinavische landen en België waar sociaal-democraten zitting in de regeering hebben en een construc tieve welvaartspoliliek voeren, waar van de baten reeds lang te zien zijn. Na den toestand van de partij ge schetst te hebben, verklaarde hij onder geweldig applaus het 49ste congres der partij voor geopend. Op initiatief van den commissaris der Koningin in Utrecht zal op 23 dezer een oefening in den luchtbe schermingsdienst worden gehouden in de gemeenten, gelegen in het Westelijk deel der proviucie Utrecht. In verband hiermede heelt een persbespreking plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door tal van per soonlijkheden op militair gebied. Aan de oefening wordl deel ge nomen door 01 gemeenten. Veronder steld wordt, dat een luchtaanval uit het Zuiden dreigt. Door den zender Soesterberg worden van 16 uur af de berichten betreffende het over schrijden van de grens en het passeereu van verschillende lucht- wachtposlen door de veronderstelde vijandelijke luchtstrijdkrachten aan de hoofaen van de luchtbeschermings dienst in de gemeenten medegedeeld. De oefening zal bestaan uit twee gedeelten een middag- en een avond oefening welke resp. worden gehouden van 16 tot 17 uur en van 22 tot 23 uur. Daar het welslagen van de oefening voor een groot deel zal afhangen van de medewerking van de bevolking, wordt hierop een beroep gedaan. Utrecht is de eerste groote stad in ons land. die in groot verband aan de luchtbescherming deel neemt. Het is te hopen, dat meerdere groote steden dit prijzenswaardige voorbeeld zullen volgen, des te meer, naarmate andere landen voortgaan zich te be wapenen en het verschil in bewape ning tusschen Nederland en de om ringende landen grooter wordt. Provinciale vergadering Groene Kruis. De Provinciale Zeeuwsche Vereen. „Het Groene Kruis" vergaderde Dins dag te Zierikzee onder voorzitterschap van dr. G. Urbaan uit Middelburg. Na verwelkomiug van den voor zitter der afdeeling Zierikzee, dr. Boogerd. hield dr. Orbaan een rede, waarin hij er o.a. op wees welk een mooie doelstelling het Groene Kruis heeft. Verder wees hij op de stormen die verleden jaar over het hoofd der vereeniging zijn heengegaau, door het overlijden van den voorzitter en van den secretaris-penningmeester, wiens financien in den war waren, ook ten opzichte van de vereeni- gingskas. Het bestuur heeft ge worsteld, doch is ook aan de ergste benauwenissen onlkon.en. Spr. ver wacht meer werk voor de Prov. Vereenigingen, die hot Rijk steeds meer zal inschakelen bij de bereiking van verschillende sociaal-hygiënische doelstellingen. Spr. stelde het op prijs, dat men weer er op stond een medicus aan het hoofd te hebben in plaats van wijlen dr. C. E. Plugge. Spr. wees er op, dat de vereeniging ook werkt in de Commissie voor de hygiène van het kind, aan cursussen, consultatiebureaux voor zuigelingen en aan de commissie voor de be strijding van geslachtsziekten. Spr- betreurde het dat plaatselijke afdeelingen alleen lid blijven ter wille van mogelijk materieel gewin en voor het lidmaatschap bedanken, wegens het ontbreken van geldelijk voordeel. Bij de mededeelingen, was er een, dat het quotum niet vorhoogd be hoefde te worden dank zij f1500, die men van het Rijk cadeau kreeg voor de kosten van den ontsmettings oven. De beide jaarverslagen over 1934 en 1935 waren sober gesteld, doch getuigde ook van het ontworstelen aan de moeilijkheden. Zij werden goedgekeurd. Dit geschiedde ook met de reke ningen over beide jaren. Hierna verkreeg het lid van het alge meen bestuur der Nederl. Ver.ir.J. W. Sprenger uit Ginneken het woord en wekte o a. op tot het bezoek aan het Internationaal Congres te Utrecht eind Mei. Vooral ook het bezoek door wijkzusters, acht spr. zeer gewenscht. Een vraag of uitzending van een of meer redevoeringen per radio mogelijk is, zal hij overbrengen. Nog heeft ir. Sprenger er zijn verbazing over uitgesproken dat, zoo weinig dames aanwezig waren. Hij hield een pleidooi om goed te doen begrijpen dat men een deel is van het groote Groene Kruis. Bij de begrooling 1936 kwam het idee naar voren het quotum, thans 8 cent per persoon zoo te laten en niet te verlagen tot 7 cent, zooals hel bestuur voorstelde. Dit is aangenomen met 53 tegen 7 stemmen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren jhr. R. J. H. Q. Roëll, Z. de Ruiter, C. Dieleman, L. G. Gelderman >en S. Hage en ge kozen de heer J. de Groote. Een krachtig optreden van den Volkenbond gewenscht. De Engelsche publieke opinie heeft de neiging zich steeds meer pro-Duitsch te oriëntee- ren. De overwinningsroes der Italianen maakt de vredeson derhandelingen er niet gemak kelijker op. Zoowel de Engelsche als de Fran- sche bladen hebben zich gunstig uit gelaten over het communiqué, dat ter gelegenheid van de conferentie der Locarnomogenclheden is uitge geven. Ondanks deze instemming en tevredenheid moet men toch een open oog hebben voor de vele en groote moeilijkheden, welke aan den horizon opdoemen en welke steeds concre ter vormen aannemen. De toekomst van Genève staat op het spel. Eenige beslissende stappen dienen genomen te worden, nu verschillende landen het bestaan van een Volkenbond volkomen negeeren. Ofschoon het door zijn handteekening gebonden is aan Genève, gaat Italië door met het uitvoeren van onmenschelijke maat regelen tegen een zwakken tegen-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1