feBUITENLAP Gemengd Schoonmaak nen Ij uf^êr vlieg tuigen soms géén foto's van een kazerneligging maken Een in burger gestoken officier- waarnemer in de cockpit... en het is gebeurd! Vliegtuigen, die niet be hooren tot den olficieelen verkeers vliegdienst, waarbij men eventueele fototoestellen in de bagage van de I passagiers verzegelt, moeien niet boven ons land getolereerd worden. Wij handhaven dus onze oproep om alle vreemde toestellen, van welken landaard ook, onmiddellijk te signa- leeren door het in kennis stellen van het dichtstbijzijnde garnizoen. Een uit Apeldoorn komende auto is dooi- het oog van een naald ge kropen. Tusschen Eist en Valburg, op den weg aan de Tielsche straat reed deze auto door een gesloten afsluitboom eu bleef op de rails staan. De uit de richting Ressem-Bern mei (naar Kesteren) naderende sneltrein kon gelukkig tijdig opgehouden wor den Te snel rijden en te slechte remmen hadden hier een drama kunnen veroorzaken, dat niet te over zien was: een spoorwegongeluk, met alle gevolgen, die het derailleeren van een sneltrein gewoonlijk heeft. De overwegwachter heeft proces verbaal opgemaaht, zoodat dit muisje nog wel een staartje, een heel dikke staart wellicht zal hebben.... Een om in de dierenwereld te blijven al is de sprong van muizen op duiven vrij groot maken we even melding van een walgelijk ge val van dierenmishandeling. Derge lijke bruten als zekere G. L.. die door den Haagschen politierechter tot drie weken gevangenisstraf was veroordeeld, omdat hij een duif, die zich op zijn gebied bevond, den kop aftrok, verdienen waarlijk hun straf ten volle. Om dan nog in hooger be roep te gaan, is een brutaliteit, die feitelijk gestraft diende te worden met verdubbeling van straf. We zullen afwachten 6 April wijst de Hooge Baad vonnis! Merkwaardig is de wijze waarop men in Nederland met het Volkslied en de nationale emblemen omspringt. Eerst bet geval in Bussurn, waar de politie tijdens het Wilhelmus bleef zitten, toen het geval van Zoelen, waar men gewoon is het sluitingsuur van de café's met het Wilhelmus aan te kondigen en nü weer de re clame van „Sloan's Liniment" die een belachelijke caricatuur van ons Nederlandsch wapen, de Leeuw, mis bruikt, om reclame te maken voor zijn producten. „Ik zal handhaven dank zij SI." staat er onder en de obscure teekening stelt een caricatu- rale leeuw voor, met voetbalbroekje en schoenen aan (blijkbaar doelt de ze reclame op onze 80 zege op de Belgen), die een fleschje SI. L. om hoog steektOns nationaliteitsge voel gaat wél achteruit. De impor teurs van een buitenlandsch product moesten zich echter juist ervoor wachten een Nederlandsch symbool te misbruiken, voor een dergelijke walgelijke reclame, die vast géén aansporing is, om hun product te koopenEn in het geval van Zoelen moest de minister er bij te pas komen om den burgemeester van Zoelen erop opmerkzaam te maken, dat het ten gehoore brengen van het Volkslied ingevolge gemeentelijk voor schrift, als middel om het sluitings uur aan te kondigen, aan de waarde van en den eerbied voor dat lied afbreuk doetHad die burgemeester dat zelf niet kunnen bedenken Nederland, waar blijft uw zelfbe wustheid f andere nieuwe pact in veilige haven is. Meer aandacht wordt er besteed aan de huidige binnenlandsche Fran- sche verhoudingen. Er heeft zich weer een kapitaals- vlucht voorgedaan, ditmaal van zeer belangrijken aard Alle wisselkoersen puilen in het nadeel uit en goud moet van deBanque de France wegstroomen Men zegt, dat Vrijdag jl. frs '200 millioen uit de kelders der Fransche circulatiebank verdween. Doch dit is niet het ergste. Opden totalen Franschen goudvoorraad be- teekenen enkele honderden millioenen francs niets. Deze goudafvloeiing is door het erediet, door Engeland aan Frankrijk toegestaan van 40 millioen (circa frs 3 milliard francs) geca moufleerd. Immers men kan een groot deel van de wisseltransacties op andere landen dan Engeland via Londen financieren en dus trekken op het geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. 7 45364 geopende erediet. Dit erediet MOEI' echter t.z.t. in goud worden afgedekt, terwijl Fransche goud als onderpand moet worden gedeponeerd. Eerst bij het terugbetalen van het credit komt I ^nl Men vechTdoor" (Te'Talianën zou kunnen zeggen, dat er een nieuwe Entente in Europa is ontstaan en wel tusschen Italiü, Oostenrijk en Hongarije. Voorloopig beeft men de economische verbindingen niet uit gebreid, wel de politieke. De Itali- aansche invloed op Oostenrijk en Hongarije is vergroot, maar waar Hongarije sterk Duitscb gericht is, zou het niet onmogelijk zijn. dat dii een indirecte ItaliaanschDuitsehe toenaddting mag worden genoemd. Het is opnieuw een loswrueten van de vredesverdragen. Italië en Honga rije willen zich heide ontworstelen aan den druk van Versailles en ook Oostenrijk wil gelijkberechtigd worden Welke consequenties hieruit voort vloeien zullen, is nog niet te zeggen. Partijen behouden hun vrijheid om overeenkomsten te sluiten met an derelanden afzonderlijk; echter niet met blokken of ententes. Op deze wijze wordt Europa geleidelijk ver deeld in invloedssfeeren en dat kan op een gegeven moment leiden tot een betere verstandhouding. Wat voor individuen geldt, geldt ook voor naties. In de huidige politieke en economische structuur is het verkeerd op zichzelf blijven te staan Men moet zich uu eenmaal aansluiten en dit is voor de naties ook geboden. Inlusschen komt er weinig nieuws van het ItaliaanschAbessijnscbe Het plebisciet in Duitschiand is gehouden. De afloop is natuurlijk eenvoudig llitler krijgt zijn volmacht en von Ribbentrop is naar Londen gevlogen om Hitlers's uitgewerkte voorstellen Ie overhandigen. De aard dezer voorstellen is nog niet wereld kundig gemaald. Tot op heden is natuurlijk officieel nog niets van de stemming bekend, maar dat verandert aan de feiten niets. De groote mogendheden zullen min of meer fel over de nieuwe voorwaarden en voorstellen spreken om daarna wanneer is natuurlijk nog niets te zeggen aan de groene tafel samen te komen. Dit zal wel geschieden na de Fransche verkiezin gen. Wanneer men de berichten uit de Fransche bladen leest, is de stem ming van het Fransche Volk niet bizonder voorSarraut en voor Flandin. Na de eerste opwinding over Hitler's opzeggen van Locarno en het militair bezetten van. de Rijn, is men in de niet-politieke Fransche kringen heel wat rustiger geworden en men zal dankbaar zijn, wanneer het een of de goudafvloeiing officieel naar voren. Nu echter niet alhoewel elke be schikking erop in feite afglite van goud heteekent. Het is derhalve te begrijpen, dat de Banque de France probeert door 1 drastische verhooging van het ofü- cieele disconto een rem aan te leggen. Dit disconte werd van 3'/2% ineens tot 5% verhoogd, dus mot l1/2%! liet is de vraag, of deze oude methode van credit-cuntractie ditmaal helpen zal. Is er ongerustheid, dan bant men deze niet door het duurder maken van de rente, wel wanneer er van een overdreven speculatie sprake is. Dan maakt men door disconto-ver hooging de winstkansen zeer gering; zelfs bestaat er in dat geval een groote mogelijkheid op verlies en geen enkele speculant voert groote transacties uit (valuta transacties zijn nu eenmaal groot) wanneer hij met bijna wiskundige zekerheid kan zeggen dat bet hem geld kost. Er zal dus moeten worden afgewacht, welke drijfveeren de Fransche kapitaals- vlucht beinvloeden, werkelijke angst of speculatie. Aanleiding tot de nervositeit is ten deele de onmogelijkheid om een sluitende begrooting te verkrijgen en andersdeels de ongeneigdheid van het Fransche publiek om meer staats- tondsen te koopen. De zware behueften van de schatkislwissels en deze komen bij de Banque de France terecht. Onlangs werd het maximum bedrag, dal de Bank wil beleenen weer met frs 6 millard verhoogd, hetgeen ten slotte wil zeggen, dat Frankrijk van de bankhiljettenpers gebruik maakt om zijn financieele verplichtingen te kunnen nakomen. Dit is een vorm van inflatie en wanneer een land eenmaal daartoe moet overgaan, is de kans op depreciatie van den munt groot. De internationale politiek gaat door met zich te ontwikkelen. Rusland treedt in het Oosten iets agressiever op. Het heeft een verdrag van weder- zijdschen bijstand gesloten mëtBuiten- Mongolie. Tot dusver heer Stalin wel gezegd, dat wie a;in Builen-Mongolië komt, ook Rusland aantast. Dit bleven echter wooreen deze woorden zijn in daden omgezet. Dit heteekent een halt voor Japan in diens streven naar verdere expansie in China en alhoewel hier eeniger- raate inbreuk wordt gemaakt op de Chineesche autonomie, schijnt Naking dit te slikken. Dit zou wijzen opeen toenadering tusschen China en Rusland Hierop moet men echter niet te sterk den nadruk laten vallen omdat China, nu eenmaal zwak, een politiek van oppurliniteit moet voeren. Het moet zien doör te zeilen tusschen zijn twee belagers en het gevolg hiervan is, dat hier en daar iets van de starre houding moet worden prijsgegeven. IlelgeerT niet wegireemt, dat de be- langensfeeren van Rusland en Japan elkander bedenkelijk beginnen te naderen. Wellicht durft Staliu iets meer, nu pas het Russisch-Fransche pact ofti cieel geleekend is geworden. Moskou en Parijs zijn nu door hechtere banden verbonden. Deze Fransch-Russische politiek, waaraan verbonden is de banden, die Frankrijk heeft met de Kleine Entente en in zekeren zin met den Balkanbond wordt doorkruist door Italië. Italië heeft iu Rome hetStresa- front nieuw leven ingeblazen. Aten blijven oprukken en de Abossijnen ziju in de verdediging gedwongen. De Negus wil weer terugkeeren tot ziju guerilla n men heeft gezien, dat het oprukken legen de Italianen een daad van zelfmoord moet worden genoemd. De Belgische officieren die als militaire adviseurs opgetreden zijn, keeren naar hun land" terug. De financieele situatie vau Abessynië zou het aanhouden vau dure instruc teurs niet meer toelaten Er kan echter een andere zijde aan dezen terugkeer zijn en wel, dat België, gezien de ontwikkeling van de Euro- peesche verhoudingen niet graag zijn officieren aan de zijde van Abessynië wil houden. Italië toch is nog altijd een partij, die moet worden ontzien en wellicht is de vorming van de Nieuwe Entente voor België een sein om voorzichtig te zijn in den steun aan een Afrikaansch Volk. Belangrijke steunpunten als Sokota zijn bezet. Harrar is in puin gebombardeerd. THOLEN, 3 April 1936 Maandag jl. had aan de Ambacht school te Bergen op Zoom de bevor dering plaats. Bevorderd werden van de le naar 2e klasse de leerlingen in het tim meren P. Roukema, J. van Luijk en J. Pcrestam alhier en A. Lindhout Oud Vossemeer, de leerlingen in elec- trotechniek en instrumentmaken D. Mullié Poortvliet, J. Kampman St. Maartensdijk en J. van Houten Oud Vossemeer, <!e leerlingen in schilde ren H. van Stee Tholen en G. Aarden Oud-Vossemeer, de leerling in het rijwiel- en auloherstellen J. Rijnberg Oud Vossemeer. Bevorderd van de 2e naar de 3e klassede leerling in het smeden en machinebank werken J. Cornelisse Tholen, de leerling in rijwiel en auto- herstellen L. v.d. Graaf Scherpenisse. Het einddiploma werd uitgereikt aan de leerlingen iu het timmeren J. Deurloo, A. Lievisse-Adriaanse, J. Schot Tholen, J.Soeters St. Anna- land en J. Muller Scherpenisse en den leerling in electrotechniek en instrumentmaken H. Voets Tholen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tholen en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Maart ingelegd f 14811.86, terugbetaald f 13856.71. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt liet nummer '15691. De heer A. C. Geluk te Sint Annalandis door Gedeputeerde Staten benoemd tot lid der Provinciale commissie tot bevordering van Rijks wege van de rundvee fokkerij in Zee land. Nieuwe zaak. Zooals in een advertentie in dit nummer bekend wordtgemankt, hoopt de beer D R. van Eijsden 7 dezer een geheel naar de eischen des tijds in gerichte kapsalon le openen te Oud- Vossemeer. Gisteravond had ten stadhuize de overdracht plaats van de opbrengst van den vorige week voor den molen De Hoop gehouden bazar door het Dames-bazarcomité aan het molen comité. De netto opbrengst bedroeg de aan zienlijke som van f 1087,50. De burgemeester richtte namens het molencomité een woord van hartelij- ken dank tot de Dames, die zich zoo veel moeite en opoffering hebben ge troost tot behoud van den sierlijken molen voor onze stad. Hij sprak er zijn bijzondere voldoening over uit, dat het resultaat van de bazar de ver wachting had overtroffen, daar in ver band met de dekking van de restau ratiekosten destijds door het molen comité slechts gehoopt was op een netto-opbrengst van f 1000. Het molencomité is allen, die zich op welke wijze ook in verband met den gehouden bazar, verdienstelijk hebben gemaakt, ten zeerste dankbaar. In de Woensdag j.1. te t'trecht gehouden alg. vergadering van den Ned. Bond van boekdrukkerijen werd als hoofdbestuurslid herkozen de heer G. Amsing Jr. met 616 van de 642 uitgebrachte stemmen. Woensdagavond hield de Aluziek- vereeniging Goncordia op de bovenzaal van den heer A. J. Engelvaart onder voorzitterschap van den heer W. L. Ivlompe haar algemeene vergadering. De notulen van de vorige vergade ring worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van C. Praat dat hij bedankt als bode. Daar enkele werkende leden dit werk gratis op zich nemen, wordt er geen nieuwe bode aangesteld. Uit de rekening over 1935 blijkt dat er een winst is van f 12 11, Tot bestuursleden worden met bijna alg. stemmen herbenoemd de he.eren AI van Noort, A. P. AL Voets, W. de Korte en J. van de Boom. De begrooling voor 1936 wordt vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f385 Besloten wordt om op Zaterdag 30 Mei a.s. deel in nemen in de eerste af- deeling aan een concours te Rotter dam. STIERENKEURING EN KEURINGEN VAN VROUWELIJK F0KVEE IN 1936. De Provinciale Commissie ter be vordering van rijkswege van de vee fokkerij in Zeeland en een Inspecteur van het N. R. S. zullen in '1936 keuringen houden van Stieren en Vrouwelijk Fokvee op de navolgende plaatsen Wie wil mee naar de voetbalwed strijd België Nederland op 3 Mei a.s. De autobusondern. J. G. Krijger stelt de gelegenheid open om 3 Mei a.s. naar de beroemde voetbalwedstrijd te Brussel te gaan. Retour autobus Brussel slechts f 2 50. De volgende kaarten zijn verkrijg- banr: staanplaatsen f 1.onover dekte zitplaatsen f 2.40, overdekte tribune L f 3.50, idem G. H. f 4.25. Waar de verkoop van plaatsen voor het stadion reeds is begonnen wordt men aangeraden nu reeds zich hier voor op te geven, teneinde teleur stelling te voorkomen. Bij Firma J. M. C. Pot te Tholen kan men zich opgeven. Men wachte niet te lang, daar reeds duizenden entréekaarten zijn verkocht. St. Annaland Woensdag 13 Alei 2 uur. Toegezegde prijs f 10. Poortvliet Donderdag 14 Alei 10 u. Stavenisse Donderdag 14 Alei 2.30. POORTVLIET. Op Vrijdag 27 Alaart 1. hield de Rookclub „de Vredespijp" een wedstrijd m de zaal van W. J. Gunter. De eerste prijs werd gewonnen door A. C. Niemandsverdriet, welke het langst de pijp brandende kon houden n.1 2 u. en 7 min. 2e prijs* K. de Groen 1 u. 57 min. 3e J. van 't Hof 1 u. 50 min. 4e W. J. Gunter 1 u. 49 min. 5e C. Bevelander 1.41. 6e C. Uijl 1.38 u. 7e P. Geluk 1.36 u. 8e Jac. Kesteloo 1.33 u. 9e AI. de Groen 1.31. u. De prijzen bestonden uit kunst voorwerpen op 't rookgebied. De wedstrijd had een aangenaam en prettig verloop, welke bleek uit het aanwezig publiek. SCHERPENISSE. In de gehouden vergadering van de afd. Scherpenisse van de B.V.L. waarbij tegenwoordig waren overste Bierman en de heer Laernoes onder voorzitterschap van Dr. Polderman, hield eerstgenoemde een rede over de organisatie en de taak der B.V.L waarhij hij achter eenvolgens besprak le wat gedaan is door de B.V.L.2e wat gedaan wordt door de B V.L.; 3e wat gedaan moet worden indien optreden van de B.V.L. noodig zal zijn. Na eenige gestelde vragen beant woord te hebben werd van de aan wezigen een foto gemaakt. Hierna las de plaatselijke leider C. Hartog het jaarverslag voor, waarin werd gememoreerd wat in 1935 was gedaan omtrent schietoefeningen, werving leden enz. over welk verslag overste Bierman zijn volle tevredenheid be tuigde. Hierna werdén de in 1935 behaald brevetten uitgereikt door oversl Bierman in volgorde der behaald aantallen punten van 196 af en w< aan J.iQuaak 196 (koningschutter) AI. SuurJand 194; C. Hartog 19a G. Bevelander 193; J. Verkerke 188 A. G. Hartog 184; P. v. d. Gouw 189; C. Al. Kleppe 182P. Poot 181 A. van Haaften 190; G. Bolier 188 J. Vroegopl88; P. Kievit 183; Quaak 183; AL Bijnagte 186; J. J Geuze 189 De heer Laernoes besprak hiern de B.V.L. in verband met de huidig tijdsomstandigheden, waarbij hij d gevolgen van een eventueele revoluli schetste. Hij spoorde de leden aa toch vooral het wettig gezag te stei nen en paraat te zijn. De voorzittf sloot hierna de vergadering ondc dank aan overste Bierman en dh Laernoes voor het onderhoudend gj sprokene en onder dank aan de lede voor hun opkomst. SINT MAARTENSDIJK. Bij het gehoi den eindexamen B. K. Landbouv school te Roosendaal werd het diploma (met lof) uitgereikt W. A. de Wilde G.Jz. alhier, ter van de le naar de 2e klasse vv bevorderd de heer J. L. AI. Geluk Van betrouwbare zijde won vernomen dat de electriciteitspi. met 5% zal worden verlaagd (vor jaar 10yo.) Door den Minister van Defen:. is A. D. Dane alhier voorgoed vri stelling van den dienstplicht verleei wegens kostwinnerschap. De rekening over 1935 van alhier IJsclub geeft een batig slot f46,21. ST. ANNALAND. Tot dagelijksch zichter bij het plaatsen van een toumuur nabij het veifingsgebouw benoemd Joh. Aloerland Cz. Loop der bevolking. Ingekome Aiaria Scherpenisse van St. Ma; tensdijk: Pielernella A. Capelle Oosterland. C. Geluk en gezin St. Maartensdijk. Vertrokken F. D. Hoek en gez naar Tholen. Hendrika Pijlman na St. Alaartensdijk. De heer J. van Dijke alhier benoemd tot tijdelijk opzichter de wegenaanleg op Schouwen- Duiveland met standplaats Burgh f! De Commissaris van Politie Renkum, bij Oosterbeek, geeft iedi die in zakenrelatie wenscht te tredjiis met den koopman H. VV. J. Hoi wonende JAN VAN EAIDENWi No 31 te OOSTERBEEK (o.m. h; delaar in leeren jassen) in overweg te voren inlichtingen in te winnlgrt aan zijn bureau te OOSTERBEEKi [ifisl her hi d, oed al t 01 Hen zij Het hart niet op de goede plaats Er wordt wel eens van soram menschen gezegd, dat zij het h niet op de goede plaats dragen, d. zoo'n geval doet zich thans in lettj lijken zin in de gemeente Em voor. Een onderzoek van den schoj arts in de school te Klazinavei Noord, hoofd de heer J. Coops, brai aan 't licht, dat de 11-jarige Lspms de Jong, van Nieuw-Dordrecht, hj|(en hart aan den linkerkant in de i heeft, dat de longen zich bevin in de linkerborst, waar eigenlijk plaats van het hart is en dat er vl der nog meer afwijkingen voorkonifctste Naar men aan „De Standaard" ni|»ieUS deelt, worden er pogingen aangewAVer het kind in Groningen aan een na™ onderzoek te onderwerpen. Nog een unicum op dit gebii Het dochtertje van den heer J. VisScht op Diepswal te Z waagwesteinde, dra|te het hart aan den rechterkant. ver [dgr mal leic Jie' iescl id dc Verlaging postwissel- en quitantie-rej Alet ingang van 1 April zijn dekos[ voor het verzenden van kleine dragen per postwissel verlaagd. Voor postwissels, tot een b( van f5,is het recht dan vasl steld op 5 cent; voor boven f5J e lat land: Jan on •en." 'eeco [wikk< ja jeugi met f 12.50 op 7'A cent. Weren boven f 12.50 onderMncpn bedragen hét tarief geen wijziging. Deze laging geldt alleen in het bin landsch verkeer en in het ver met Suriname en Cura<?ao. Het recht voor de per bordj ingevorderde quitanties wordt overeenkomstige wijze verlaagd. Voorts wordt definitief de gelei heid opengesteld, om binnenland! expresse postpakketten te verzenj waarvan het port ten laste van geadresseerde komt, Tenslotte is een regeling getri voor de overmaking van kleine gt bedragen (ten hoogste f 1), 'Ogen of 'aard et is |t'm di jei in i field er ide; arb« 'ctuee heb a ben kbare ere. krach

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2