WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSGHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 3 April 1936 No. 14 Drie en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Hoofdpijn, Kiespijn. THOOLSGHE COURANT )it blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal 0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f franco »er post f 1,65 -|- 15 ct. lisp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. Burgemeester en Wethouders van [holen maken bekend, dat tegen )onderdag 9 April a.s. gelegenheid jestaat tot aangifte voor ruiming van irivaatputten. In den voormiddag van dien dag uilen scherven enz. door den reini- jngsdienst worden opgehaald. Tholen, 1 Apfil 1939. 11 De Burgemeester van Tholen brengt, tp verzoek van den garnizoenscom- nandant te Bergen op Zoom, leral- ;emeene kennis, dat op 8 en 9. April .936 van 9 tot 14.30 uur, schietoefe- tingen met scherp zullen worden ;ehouden op het terrein Hildernisse 'gemeente Woensdrecht). Geschoten zal worden in de gewone chootsrichting (ongeveer loodrecht jp het strand). L)e hierdoor ontstane veilige sector is 4 km. diep, lood- ■echt op de spoorbaan bij Lindonk :n breed 3 km., op ongeveer 3 km. vest van Lindonk. Tholen, den 1 April '1936. 19 MOLLEN-, EGELS-, EN KIKVORSCHENWET. De Burgemeester van Tholen ves- igt de aandacht op de volgende be ndingen vq,n de mollen-, egels-, en ikvorschenwet. liet is verboden op gronden, bij ndereiï in gebruik, mollen of egels e vangen of te dooden, tenzij met jchriftelijke machtiging van den Com- oissaris der Koningin in de provincie, vaar de gronden gelegen zijn. Bovendien is schriftelijke toestem- Ding noodig van den gebruiker der ;ronden, tenzij het vangen of dooden ;eschiedt in gezelschap van dien ge- ruiker. Het verbod geldt niet voor iersonen, die behooren tot het gezin 'au den gebruiker der gronden of lie zich bij dezen in dienst bevinden. Het is verboden mollen of egels if huiden vau mollen ten verkoop n voorraad te hebben, te koop aan e bieden, te verkoopen of te ver- oeren, tenzij met schriftelijke mach- iging van den Commissaris der Ko- ingin in de provincie, waar het feit ;epleegd wordt. Machtigingen als voren bedoeld [orden slechts verleend aan perso en, die te goeaer naam en faam ekend zijn. Formulieren voor het aanvragen an machtigingen betreffende mollen n huiden van mollen zijn ter ge- neen te-secretarie verkrijgbaar. Verder is verboden kikvorschen of eelen van kikvorschen ten verkoop n voorraad te hebben, te koop aan e bieden of te verkoopen of kikvor- chen ten getale van meer dan tien f deelen van kikvorschen te vervoe- en. Van dit verbod kan in bijzon- ere gevallen door den Commissaris er Koningin in de provincie, waar et feit gepleegd wordt, ontheffing orden verleend. Tholen, 31 Maart 1936. 56 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van 'holen maken bekend, dat het ver- oek van L. J van Vessem, alhier, ui in het perceel Bebouwdendam r. 24, kadastraal bekend in Sectie nr. 1199 een ruw-olie-motor ie 'ogen plaatsen, door hen is toegestaan. Tholen, 2 April 1936. 12 GEMEENTERAAD OUD-VOSSEMEER 27 Maart 1936. Voorzitter Burgemeester Mr. J. J. ersluijs. Secretaris de heer W. van er Ploeg. Aanwezig alle leden. De notulen van de vorige vergade- tig worden voorgelezen. Naar aanleiding van de notulen 'erkt de heer van Dienst op dat er jaat dat op de voordracht stond voor 1 van het weezen armbestuur L. Uijl, maar dat was niet zoo het was A. Duine. Met deze verandering worden de notulen goedgekeurd. Ingekomen stukken Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Een schrijven van Ged. Staten of er bezwaar bestaat tegen de afschaf fing van de kermis te Oosten West Souburg. Hiertegen bestaat geen bezwaar. Een gchrijven van G. J. Kunst dat hij zijn benoeming tot lid van het weezen armbestuur aanneemt. „KOOP NEDERLANDSCHE WAAR, DAN HELPEN WIJ ELKAAR;" „1VOROL" De Nederlandsche tandpasta. 5 45365 Van J. v. Houten en G. v. Dienst dat zij hun herbenoeming tot lid van het alg. armbestuur aannemen. Van L. Uijl dat hij zijn benoeming tot lid van het weezen armbestuur aanneemt en van M. Droogers dat hij zijn herbenoeming tot lid van het Fonds Huijssen van Kattendijke aan neemt. Vau C. J. Kunst is bericht ingeko men dat hij ontslag neemt als regent van het weezen armbestuur. Het jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over het jaar 1935. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Een schrijven van A. Duine dat hij niet accoprd gaat met de bereke ning van havengeld. Tevens wordt voorgelezen een schrijven van Rijstenbil den ontvan ger van het kade en havengeld. De voorzitter zegt dat Burg. en Weth. nog met het onderzoek bezig zijn. De heer Jeroense. vraagt hoe het mogelijk is dat een bedrag van f141 onmiddellijk veranderd wordt in f'129. Ook meent spr. dat door onvoldoende toezicht een flink kapitaal aan kade- geld verloren gaat. De voorzitter antwoordt dat de ontvanger van het kadegeld alleen te maken heeft met zijn invorderings- verordening en niet met het toezicht. Hij heeft volgens de verordening niets te maken met degene die bet levert, maar met degene voor wiens rekening het in het schip wordt ge laden. De man is altijd welwillend geweest en dat wordt hem nu ten kwade. Het stuk wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Een s'chrijven van de firma Meyll naar aanleiding van het gesprokene in de vorige vergadering betreffende de slechte eierkolen. Zij deelt mede dat zij deze steeds van een zelfde mijn ontvangt en wel van de Staats mijn Wilhelm i na. De heer Jeroense kan geen genoe gen nemen met dit schrijven, want dan zou hij voor kwajongen staan. De Graaff heeft nimmer goede kolen geleverd. Hij kan nog meer hand- téekeningen krijgen die dit zouden bevestigen. De voorzitter, de heeren v. Gorsel en Heijboer hebben steeds eierkolen van de Graaff en zij hebben niet te klagen. Ook bevreemdt het den voor zitter dat er nog geen enkele klacht bij hem is ingediend. Weth. Lindhout merkt op dat er toch menschen met hun handteeke- ning dit bekrachtigd hebben dat de kolen niet goed waren. De voorzitter meent dat de men schen toch een groot verzuim hebben gepleegd door niet bij hem te recla- meeren. Weth. Daane spijt het dat er nog zooveel van gezegd is, hij wil zijn eigen conclusie ook nog even zeggen en dat is niet persoonlijk maar in het algemeen. Hij heeft ook twee mud kolen gehad en het eene was goed en het andere slecht, maar dat waren stukkolen, hij wil hier geen blaam op de Graalf werpen, want het is best mogelijk dat de man ook bedrogen is, maar dan is het toch goed dat hij dit weet. De voorzitter sluit de discussie er over. Nu volgt benoeming lid Weezen armbestuur. De aanbeveling is: '1. K. J. Hanse en 2. G. Overbeeke. De heer van Dienst vraagt of er geen schrijven ingekomen is van G. Overbeeke. De voorzitter antwoordt dat er niets is ingekomen. Na stemming blijkt dat 3 stemmen zijn uitgebracht op K. J. Hanse en 4 op G. Overbeeke, zoodat laatstge noemde is gekozen, De voorzitter zegt nu de heeren Daane en Lindhout wethouder zijn geworden, zijn er twee vacatures ontslaan in het Fonds Huijssen van Kaltendyke. De aanbeveling is J. H. Mees en P. Jeroense, welke beiden worden gekozen. Burg. en Weth. stellen voor naar aanleiding van een schrijven van den Commissaris der Koningin om een wijziging aan te brengen in de alg. politieverordening, wat behelst de bevoegdheid van den burgemeester om in tijden van oorlog of oorlogs gevaar een tapverbod te kunnen uit vaardigen. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Burg. en Weth. stellen voor om aan S. L. vau der Jagt op zijn ver zoek V2 cent Per K-M. te vergoeden voor zijn twee schoolgaande kinderen volgens ex art 13 der L. Ü.wet 1920. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. De meerderheid van Burg. en Weth stellen voor de kermis af ie schaffen. Weth. Daane zal hier heel weinig van zeggen, want het is een beginsel kwestie en hij respecteert elk zijn beginsel, maar het spijt spr. dat de meerderheid van Burg. en Weth. tot afschaffing van de kermis wil over gaan. Indien men weer was gekomen met schorsing, spr. weet nog niet wat hij dan had gedaan, maar nu Burg. en Weth. een voorstel tot af schaffing doen doet spr. een voorstel om de kermis te houden. De heer Heijboer vraagt de reden van den heer Daane om met dit voorstel te komen. Weth. Daane antwoordt omdat hij tegen afschaffing van de kermis is. Spr. heeft daar juist gezegd dat het een beginselkwestie wordt en dat hij ieders beginsel respecteert. Spr. is voor kermis en tegen afschaffing. De heer Heijboer spijt het dat dit voorstel van den heer Daane komt. Hij is in principe tegen kermis, maar dan nog in deze tegenwoordige toe stand, daar God's slaande hand druk kend is. De centen die van de steun worden ontvangen, zullen daar dan verbrast worden. Spr. had dit van den heer Daarie niet gedacht en het spijt hem dan ook. Weth. Daane zegt wij staau in gelijke lijn. Ook speet het hem dat Burg. en Weth. voor afschaffing waren. Wat betreft het gesprokene van den heer Heijboer die is altijd uit prin cipe tegen kermis geweest. Hel voorstel van de meerderheid van Burg. en Weth. in stemming gebracht wordt verworpen met 3 tegen 4 stemmen. Voor de heeren Jeroense, Heijboer en Lindhout, zoo dat het voorstel van wethouder Daane is aangenomen. Weth. Lindhout stelt voor om de kermis dan.te schorsen. Weth. Daane zegt mijn voorstel is nu aangenomen dus het is kermis en nu komt wethouder Lindhout weer met een voorstel om de kermis te schorsen. Daar kan spr. persoonlijk niet mee meegaan, eerst geen kermis en dan wel kermis en dan weer een jaar afschaffen. Spr. heeft daar straks zijn standpunt te kennen gegeven en dat is voor kermis. Weth. Lindhout acht dat er recht bestaat dat hij dit voorstel doet. De voorzitter antwoordt dat nu er een beslissing is er het recht is naar aanleiding van die beslissing een nieuw voorstel te doen. Het voorstel van wethouder Lindhout wordt ver worpen met 3 tegen 4 st. Voor de heeren Jeroense, Heijboer en Lind hout. Weth. Daane zegt dat hij er over gedacht heeft om een voorstel te doen, de kermis wat later te houden b.v. half Juli. De voorzitter antwoordt dat dit kan, maar dan moeten de andere gemeenten daar ook over gehoord worden. De heer Heijboer merkt op dat het hetzelfde blijft, want het zijn toch centen van de steun. Weth. Daane zegt dat het nu geld is van de steun, maar vroeger werd het gedaan van verdiend loon en dan was de heer Heijboer er ook tegen. U bent uil principe tegen. De heer van Dienst zegt als het geen kermis is is er toch een festival of een andere' festiviteit. Het ligt louter in den naam. Weth. Daane zou het liever dan toondag of marktdag noemen. Hetis zuiver de naam, want spr. heeft het van den zomer met het festival ge zien dat er menschen hebben gedanst die met kermis niet zouden dansen. De voorzitter merkt op dat dit van de muziekvereeniging uitgaat en sluit de discussie. Een wijziging van de begrooting wordt met alg. st. goedgevonden. Verschillende pensioensgrondslagen worden vastgesteld. Burg. en Weth. stellen voor om wederom voor een jaar vrijstelling te vragen voor het vak lich. oefening op de O. L. school. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Burg. en Weth. stellen voor naar aanleiding van een circulaire van den Minister van Soc. zaken om een be drag van 2 X f 76 f 152 beschikbaar te stellen voor extra hulp aan werk- loozen. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Bij de rondvraag vraagt de heer van Dienst of de biddag ook uitbe taald wordt bij de werkverschaffing daar dit nog niet is gebeu.rd. De voorzitter antwoordt dat wat betreflt voor de Kath. arbeiders dit is uitgekeerd geworden, maar voor de andere gebeurt dit door de Heidemij. Weth. Daane merkt op dat wat betreft de dankdag daar is eerst dooi den voorzitter over gecorrespondeerd met den minister en spr. denkt dat dit eerst ook weer zal moeten ge beuren. De voorzitter zegt dat er bij hem nog niemand is wezen vragen, maar hij zal een onderzoek instellen. De heer van Dienst wijst dan nog op een rioojdeksel. De voorzitter zegt dat dit besteld is en zoodra het hier is zal die zaak in orde worden gemaakt. De heer van Gorsel acht het kade- en havengeld te hoog. Hij wil dit eens onder de aandacht van Burg. en Weth. brengen want het wordt tegenwoordig alles precies uitgere kend en de kans zou bestaan dat er meer per auto vervoerd zal gaan worden en dan zou de haven een strop voor de gemeente worden. De voorzitter zegt toe dit in de eerstvolgende vergadering van Burg. en Weth. te zullen bespreken. De heer Heijboer zegt dat er inder tijd een besluit is genomen hij Burg. en Weth. dat iemand die meer dan 5 gemeten land had niet bij een bond kon zijn aangesloten. Wordt hier ook de hand aan gehouden De voorzitter antwoordt dat er juist iemand uitgesloten is, omdat hij meer dan 5 gemeten land had. De heer Heijboer vraagt of het niet in strijd is met art. 100 laatste lid van de gemeentewet, dat een wet houder van de gemeente steun geniet. De voorzitter antwoordt dat dit niet in strijd is, wel als hij in de plaatselijke werkverschaffing zou zijn geplaatst dat mag niet, want dan is hij in dienst van de gemeente. De heer Heijboer acht het goed dat dit bekend is. Hierna sluiting. Al wat IJ noodig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 7 45363 Het „monster" weer pre sent I AprilToch geen „loos alarm"Door het oog van de naald. Beulen Nationale verslapping en ob scure buitenlandsche reclame in Nederland Waarlijk stapten we 21 Maart jl. den lente in nü kunnen we zeggen, dat we al hard den zomer naderenWat praat men te Londen van Locarno-pacten... wat heeft 't om het lijf, of men al spreekt van oor logsdreiging... dat alles zinkt hopeloos in het niet, wanneer men verneemt dat te Lock Ness, het kleine, maar we reld beroemde, wereld beruchte plaatsje het bekende monster weer gezien is Heel de Engelsche Pers vlamt weer j van sensatie over het Monster... en het is maar te hopen, dat we hier niet met een laffe „canard" te doen hebben om het verflauwende vreem delingenverkeer naar lverness weer te doen opleven... want het Monster van Loch Ness trekt nog altijd... ook in -Nederland... We zijn inmiddels den eersten April gepasseerd, den dag, waarop men de „gekken waarheen men wil" pleegt te sturen. Of het aantal gekken waarlijk zo(^ groot is, staat nog te bezien, want men heeft zich dagen tevoren reeds ertegen geharnast, maar toch zijn er altijd nog menschen, die gaan kijken. In Den Haag, waar men met het vliegveld Ypenburg bezig is, heeft een plaatselijk blaadje te Rijs wijk het bericht gelanceerd, dat men daar een oude grafkelder heeft opge graven, die op Woensdag tegen 10 c. entrée te bezichtigen zou zijn, alvo rens men heiaas tot slooping moest overgaan. De geïllustreerde Neder landsche bladen zetten hun beste beentje voor... het „Panorama bracht een bericht van de huur van een televisietoestel, dat op middernacht van afgeloopen Dinsdag enkele uren in werking gesteld zou worden, en waarbij men, door middel van eiken gewonen luidspreker beelden zou kunnen vormen, mits men tegenover die luidspreker maar een wit laken spaude, op ca. 2 tot 2'/2 M. van den luidspreker verwijderd. Sterren als Han Hollander, Louis Davids, Fientje de la Mar, Josef Schmidt e. a zouden den avond vullen met hun sprekende, zingende en bewegende beelden. Tele visie in de huiskamer! We zijn be nieuwd, hoeveel gezinnen met ijver lakens zijn gaan spannen... Jammer, dat het resultaat niet publiek te con- stateeren valt. In tal van couranten vond men de afbeelding van een hond met een dierengewei en van een Schotsche terrier met Tekkelkop, een kruisingsproef, die een der in- wonenden zou hebben genomen... Enfin, de argeloozen hebben weer tol moeten betalen aan den eersten April- dag! De mare van het Duitsche Militaire vliegtuig boven onze Frederik Hen drikkazerne te Venlo schijnt in zoo verre loos alarm te zijn geweest dat hier geen sprake was van een leger vliegtuig doch van een civiel toestep dat in het Duitsche grensgebied ver- kiezings-pamfletten had uitgeworpen, door de mist was afgedwaald en zich pas boven de Maas kon oriënteeren. Toch zijn wij van meening, dat we niterst voorzichtig moeten zijn. Kun-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1