Waarin opgenomen de ierseksche en thoolsche courant NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN L Vrijdag 27 Maart 1936 No. 13 Drie en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer letters* m;»-' pL™"uim^ UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prijsvermindering. peiledic^aiulsclwTmdfwsta THOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken dag. Prijs per kwartaal SU; met Geïllustreerd dagsblad ƒ1,376, franco post f 1,(35 -j- 15 ct. kosten. Advertentiên van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel Bil abonnement aanmerkelijke PUBLICATIEN. urgemeester en Wethouders van len herinneren de eigenaars en •uikers van gronden aan hun men en heggen te zuiveren vrij te houden van poppen en sennesten. etrokken zijn gehouden die nesten toren en weg te nemen en zorg- lig te vernietigen, holen, 25 Maart 1936. GEMEENTERAAD Maartensdijk, 20 Maart 1936. oorzitter Burgemeester J. J. Pol- nan. Secretaris de heer J. E. B. oen. Aanwezig alle leden, e notulen van de vorige verga ngen worden voorgelezen en onge- '_d vastgesteld, ïgekomen stukken en schrijven van Ged. Staten of lezwaar bestaat tegen de afschaf- van de kermis te O. en W. Sou- Hiertegen is geen bezwaar, en verzoek van W. de Haan om le lijst geplaatst te worden voor lderwerk voor de gemeente daar zich als zoodanig heeft gevestigd, et alg. st. wordt besloten hem eraan de lijst te plaatsen, an het Bureau van verificatie dat boeken en kas van het woning- rijf zijn gecontroleerd en in orde enden eveneens de boeken en kas den gemeente-ontvanger, et jaarverslag van de Ver. van Gemeenten, en schrijven van Ged. Staten be- fende goedkeuring raadsbesluit verbetering van de kademuur, en verzoek van L. Minheere om ;oeding voor twee rijwielen voor twee kinderen die de school he en. urg. en Weth. stellen voor om :r 1' 25 beschikbaar te stellen, toe met alg. st. wordt besloten, en verzoek van D. M. Hage om voor de helft te ontslaan voor denbelasting. urg. en Weth. stellen voor aan verzoek te voldoen, waartoe met st. besloten wordt, en verzoek van 24 werkloozen hun den dag dat de schipper niet evaren alsnog uit te betalen, evens wordt voorgelezen een 'ijven van den heer Stevens dat [een termen aanwezig zijn om dit ben. .Veer Bout zegt dat dit advies "Elders kon zijn, omdat men gj>en dag voor en een dag na ■werk had moeten zijn en dat j juist niet geweest, omdat den i dag men regen had moeten li en het niet mogelijk was op i* Ik te komen. Maar dien dag 2 fee aanwezig geweest en toen 5y*de boot niet en nu zijn die jQ lien daardoor gedupeerd. Ai. Koopman merkt op dat men te laat is gekomen om dat te j), het is nu twee maanden ge en ook wist men niet dat er lenschen waren die niet betaald dit is eerst later in den raad gedeeld. Dan kan spr. zich ook indenken en hij gelooft dat het |ieugen is daar er anders 41 men gingen er nu maar 17 waren, is een verschil van 24, terwijl het verschil maar 5 of 6 is. heer Bout merkt op dat clit in |twee dagen zit. eth. Koopman verwondert het nu juist dien dag 24 mensehen er waren. e heer Op den Brouw zegt dat beloofd is door den secretaris dit in orde zou komen en daar •ben die menschen op gerekend, fout s dus gemaakt om die men en dat te beloven, terwijl men kon rekenen dat het advies niet d zou zijn omdat ze den vorigen niet waren geweest. Een gedeelte reeds vroeg weg gegaan, en die 1 droog te St. Annaland aarige- nen, maar het andere gedeelte is later gegaan en die hebben aan den len dijk moeten schuilen omdat het zoo regende. Die menschen hebben alle hun handteekening op dat stuk geplaatst en nu is het wel een beetje bar om te denken dat die menschen een valsche verklaring hebben afge legd. Weth. Koopman meent dat als die '17 menschen uitbetaald waren de anderen dadelijk hadden moeten komen, want ais men niet op het werk is geweest dan krijgt men ook geen regenverlet. De heer Bout merkt op dat ze niet op het werk konden komen, want ze konden niet over en daarom kan men zich niet precies aan de regeling houden, dit gaat wel als men met bussen gaat. Als spr. dat geweten had, dan had het de vorige vergade ring wel ter tafel gekomen. De heer op den Brouw zegt dat er gezegd is dat die dag regenverlet uitbetaald zou worden en dat dit wel in orde zou komen. Weth. Koopman zegt die 17 men schen zijn uitbetaald en nu zijn die andere niet op St. Annaland geweest en hoe is het nu te controleercn hoeveel er niet geweest zijn, men kan wel gaan zeggen van 65. De heer op den Brouw houdt vol dat de menschen beloofd is, dat het in orde zou komen. De secretaris merkt op dat de menschen bij hem kwamen vragen of die dag uitbetaald zou worden als regen v'erlet en toen heeft spr. gezegd dat het in orde zou komen en die 17 menschen zijn ook uitbetaald, maar van die 24 anderen wist spr. niets af dan toen in een raadsvergadering er naar gevraagd werd. Ook zijn die niet bij hem geweest. De heer op den Brouw zegt het regenverlet wordt niet dadelijk uit betaald dat duurt altijd wat langer en daarom zijn de menschen niet eerder kunnen komen, maar men kan alles rekken. De heer Nelisse zegt dit is een buitengewoon geval en men moet ook in aanmerking nemen het wei nige loon dat er verdiend wordt. Weth. Koopman kan maar niet begrijpen dat er den eenen dag maar 17 gaan en den anderen dag 41. De heer op den Brouw merkt op dat den vorigen dag ook 35 zijn ge weest, maar de helft is toen achter gebleven. Met 5 tegen 2 stemmen wordt be sloten die menschen dien dag uit te betalen. Tegen de beide wethouders. Een verzoek van J. J. Muller e. a. om het pad voor hun woningen over te nemen. Burg. en Weth. zullen in dezen geen advies geven en willen dit aan den raad over laten. Weth. Quakkelaar is er voor, maar met de bepaling als de weg daar verbreed moet worden de menschen dan een gedeelte van hun grond daar voor afstaan Een heele discussie ontstaat hier over en het slot is dat het aange houden wordt tot de volgende ver gadering en de heeren zullen daar de situatie dan nog eens gaan op nemen, want men is het er niet over eens of het voetpad moet blijven als de gemeente het over neemt of dat men er rijweg van kan maken ook in verband met de draagkracht van de brug die daar is gelegd. Ook zal dan bezien worden ol de kosten niet te hoog zullen zijn._ Een verzoek van H. Hartog e. a. om de publieke vermakelijkheden in de school weg te nemen. Hierover ontstaat een heHe dis cussie, waarbij de heer Nelisse op merkt dat het de schuld van de politie is dat het daar zoo'n Jeven is en ook dat er veel langer in het lokaal wordt vergaderd dan mag. De heer Hage en weth. Koopman merken op dat men blij was dat men nu een lokaal had voor de vereeni- gingen en door de heeren Bout en DOOS 20 CT.- TUBE 40 en 60 CT. '187 8 4535Ü op den Brouw wordt naar voren ge bracht dat juist de menschen die er het dichtst bij wonen niet op het request hebben geteekend. De heer Langejan zou echter graag zien dat het lokaal dan toch des Zondags werd vrij gehouden. Het eind is dat er besloten wordt om aan het verzoek te voldoen met 4 tegen 3 st. Tegen de heeren Hage, Bout en op den Brouw. De heer Nelisse stelt voor om de vereenigingen dan onder te brengen naar de bewaarschool. Dit voorstel wordt verworpen met 2 tegen 5 st. Voor de heeren Nelisse en Koopman. De voorzitter zegt dus nu is er niets meer, maar wanneer zal dit nu ingaan. De heer Hage stelt voor dit in te laten gaan op 1 Januari 1937. Met de stem van de heeren Lan gejan en Koopman tegen wordt dit voorstel aangenomen. Een verzoek van de werkloozen om die onkosten voor de bus te ver goeden. De heer Nelisse stelt voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, daar dit bij Burg. en Weth. thuis hoort. Met alg. st. wordt besloten dit terug te zenden aan Burg. èn Weth. ter afdoening. Een verzoek van J. de Graaf om vergoeding voor zijn zoon, wordt aangehouden tot de besloten verga dering. Een verzoek van J. M. van Gorsel om een voldoende heining te zeiten bij zijn tuintje daar de kinderen er gemakkelijk in kunnen loopen. Dit wordt gezonden naar Burg. en Weth. ter afdoening. Een schrijven van den Min. van Soc. zaken dat het N. G. C. zal wor den opgeheven en dat de uitkeering voor extra hulp is bepaald op f4.20 per werklooze en per week en dat het gemiddeld aantal werkloozen is bepaald op 86. Hiervan wordt ver goed door het rijk i 2.20 en de ge meen te f 2. Met de stem van de heeren Hage, Nelisse en Koopman tegen wordt besloten een bedrag van 89 maal f2 beschikbaar te stelleu. Een schrijven van J. E. van Gorsel dat hij met ingang van 1 Mei a.s. de huur opzegt. Een verzoek vim M. Joppe, G. den Engelsman, J. I. Verkerke en J. M. van Gorsel om een gemeen te woning. Na stemming wordt een gemeente woning toegewezen aan J. I. Verkerke. Met alg. st. wordt goedgevonden een wijziging van de begrooting voor 1935. Burg. en Weth. stellen voor om wederom vrijstelling te vragen voor het vak gymnastiek op de o. 1 school. Met de stern van de hee.-en Bout en op den Brouw tegen wordt hiertoe besloten. De voorzitter zegt dat de politie verordening moet aangevuld worden wat betreft tapperijen, winkelsluiting en openbare vermakelijkheden met de woorden dat sluiting altijd kan gebeuren in tijd van oorlog of oor logsgevaar. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. De voorzitter zegt ook dat de politie gevraagd heeft in verband met de controle om het slachten van varkens te doen bepalen tusschen zons op- en ondergang. Daar geen der raadsleden er iets voor voelt de menschen aan banden te leggen, wordt hier niet verder over gesproken. De vergadering wordt geschorst en gaat men over in besloten verga dering. Na heropening der vergade ring wordt besloten het stuk van Kievit te zenden naar Burg. en Weth. ter afdoening. Burg. en Weth. stellen voor op het verzoek van J. de Graaf afwij zend te beschikken, waartoe met alg. st. besloten wordt. Bij de rondvraag zegt de heer op den Brouw dat degene die op zijn eigen stukje land iets doel, uitge sloten wordt, dat vindt spr. niet goed. want men zal toch wel begrijpen dat er op een stukje land van 1 of een half gemet niets verdiend wordt. Hij vindt dit dan ook sterk overdreven. Hij zou de menschen wat tegemoet willen komen, want het is toch beter dat ze nog wat werken dan op de straat loopen. Weth. Koopman antwoordt dat er deze week juist een conferentie is geweest met de heeren Vingerling en Tichelaar en daar is ook gezegd dat de leden voorzichtig moeten wezen, want dat het anders mis zou loopen. Spr. weet dat het gebeurd is dat ze met een griep en spa en een baal kunstmest kwamen stempelen en dat gaat toch niet, want iemand die nu werkt die is toch niet werkloos. Er is al dikwijls gewaarschuwd dat het verkeerd zou loopen en nu is het zoo en Burg. en Weth. wisten niet beter dan zoo te doen en dat wisten ook de heeren Vingerling en Tiche laar en een nadere beslissing hier omtrent zal door Burg. en Weth.de volgende week genomen worden. Het is thans zoo dat de goeden het met de kwaden moeten bekoopen. Spr. zegt dit nog als Burg. eu Weth. dan niet goedgedaan hebben laten ze zich dan tot den minister wenden. Ook is er een circulaire dat iemand die een aantal bunders grond beeft uit den bond moet. De heer Bout merkt op dat die er al lang is, maar nu komt er een wijziging, maar spr. vindt niet goed dat men afwijkt van de voorschriften van den minister. Het was goed ge regeld en nu loopen de menschen over de straat en staan op de kaai, spr. vindt dat het niet goed is bekeken. Op de controle behoeft men het niet te steken, want die is goed. Spr wil nog een ding aan Burg. en Weth. vragen en wel dit indien iemand onrechtmatig steun heeft ontvangen, hem dan te dagen voorde strafrechter, maar dat Burg. en Weth. zelf in deze niet straffen. Als Burg. en Weth. het zelf doen wordt dat beschouwd als onrecht en daarom kan men ze dan beter voor een rechtvaardige rechter brengen. Weth. Koopman acht het wel goed dat Burg. en Weth. straffen, daar hebben ze recht toe als iemand fraude pleegt. En als B. en W. in werkelijk heid dat door moesten voeren, dan voelde men wel dat er niemand in de werkverschaffing was. De heer Bout acht dit straffen on billijk en acht beter ze dan te ver volgen. De voorzitter zegt dat er de vol gende week een beslissing zal genomen worden. De heer Bout hoopt dat die soepel zal zijn. De heer op den Brouw vraagt waar om er toch geen lijst aangelegd woi dt voor de gemeentewoningen, zoodat toch iemand niet twee of driemaal daarom moet vragen. De voorzitter zegt dat er een lijst ligt. De heer op den Brouw zou dan gaarne zien dat er de hand aange houden werd en bij uitzondering daar van wordt afgeweken. In de vorige vergadering is er gesproken van een terugkeeren tot God, maar als men nu ziet dat Joppe zelf op advies van den dokter een andere woning zou moeten betrekken, dan is dat niet chris telijk dat die man 'nu weer wordt voorbijgegaan. De man heeft zelf aan geboden drie maanden huur vooruit te willen betalen en acht spr. het ook beter dat er verandering komt, want zoo geeft het telkens strijdt. De heer Langejan zegt de heer op den Brouw valt mij persoonlijk aan en nu zou hij willen vragen of de gemeentewoningen dan alleen maar goed zijn en zijn er geen particuliere woningen die net zoo goed zijn De voorzitter zegt toe dat er een lijst zal worden aangelegd. Hierna sluiting SCHERPENISSE 25 Maart 1936. Voorzitter Burgemeester W. L. Klos. Secretaris de heer L. C. van Doorn. Afwezig met kennisgeving de heer L. Vos, wegens ziekte. De notulen van de vorige verga dering worden voorgelezen en onge wijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van A. L.G. v. Doorn, waarin hij met ingang van 1 Mei ontslag vraagt als agent van de ar beidsbemiddeling en ambtenaaar van de werkloosheidverzekering. Burg. en Weth. stellen voor, hem eervol ontslag te verleenen, waartoe met alg. st. besloten wordt. Een schrijven van A. L. G. v. Doorn dat hij zijn benoeming tot secretaris ontvanger der gemeente, administra teur van het woningbedrijf en amb tenaar van den Burg. stand aanneemt en deelt tevens mede dat hij als zekerheidsstelling aanbiedt stukken inschrij ving Grootboek Ned.W. schuld of 'le hypotheek. Van den Minister v. Soc. zaken dat het voorschot op de subsidie der werkloosheid ver zekering bedraagt resp. f70 en f140. Het jaarverslag van de afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten over 1935. Verzoeken van H. Franke, C. Men- heere en C. Jansen Pz. om een gem. woning te huren. Burg. en Weth. stellen voor dit aan te houden tot deze woningen gereed zijn. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Een schrijven van Ged. Staten in houdende goedkeuring raadsbesluit tot verhuren van woningen. Burg. en Weth. stellen voor om een geldleening aan te gaan van ten hoogste f 6500 tegen een rente van ten hoogste Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Voor agent van de arbeidsbemid deling hebben zich drie sollicitanten aangemeld en wel W. v. d. Graaff, A. K. Kievit en L. J. de Graaf. De heer van Ast vraagt hoe Burg. en Weth. er over denken, indien W. v. d. Graalï eens benoemd werd en deze met de thans bestaande situatie eens niet op tijd in dienst zou kunnen komen. De voorzitter antwoordt dat volgens zijn inlichtingen geen gevaar bestaat dat hij in dienst zou moeten blijven, maar als buitengewone omstandig heden dat wel zouden eischen, dan zal dit nog eens in den raad worden besproken. De heer van Ast merkt op dat dit juist zijn bedoeling is, dat dan de raad daar toch in wordt gekend. Tot stemming overgaande wordt met 5 stemmen benoemd W. van der Graaff, terwijl A K. Kievit 1 stem verkreeg Burg. en Weth. stellen voor de ze kerheidsstelling voorden gemeenteont vanger goed te keuren, zooals dat volgens de wet mogelijk is. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Burg. en Weth. stellen voor om de politieverordening te wijzigen voor tap perijen op verzoek van den minister zoodat deze in geval van oorlog of oorlogsgevaar door den burgemeester kunnen worden gesloten. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Bij de rondvraag vraagt de heer van Ast hoe het zit met de margarine. De voorzitter antwoord dat deze eiken dag te wachten is. De heer van Ast informeert naar de distributie. De voorzitter antwoordt dat hij dit

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1