WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURAN NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 13 Maart 1936 No. 11 Drie en vijftigste jaargai Eerste Blad. Vergroot Duitscliland de kans op vrede? Pe lledectiandsche Jatidfiasta THOOLSCHE COURANT ZondagsiXS/x37',Sfranco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer letters' naar ptosruir per post f 1,65 15 ct.Bij abonnement aanmerkel tele"- UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 pru»»«rnnd«rin,. PUBLICATIEN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van LevinusJacob van Vessem, ijsfabrikant te Tholen, om vergunning tot het plaatsen van een ruw olie motor in de werkplaats Tan het perceel Be bouw d en d a m n r. '24, k adas tra al bekend in sectie F. no. 1199. Op Dinsdag, '24 Maart a sdes voormiddags li1/» uur, za' °P het Gemeentebuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor liet gemeentebestuur zijn versohenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Tholen, 10 Maart 1930. 39 DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Tholen maakt hekend, dat behoudens o voorziene omstandigheden in Juni a.s. hetjaar- lijksch onderzoek zal plaats hebben van de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1924 en 1927. Plaats en tijd van het onder zoek zal nader worden bekend ge maakt. Tholen, 9 Maart 1936. 14 Men kent de aanleiding tot Duitsch- land's geste om het Rijnland sym bolisch te bezetten en het pact van Locarno op te zeggen De basis van dit geheel is de overeenkomst tusschen Frankrijk en Rusland, welke over eenkomst door den Senaat is geratificeerd. Het interview vanllitler, al eenigen tijd gelegen gehouden werd eerst door het interviewende blad gepubliceerd nadat het debat over het bedoelde pact achter den rug was. Men wilde de bespreking erover niet hein vloeden terwijl het juist Hitler's bedoeling is geweest om Frankrijk nogmaals te waarschuwen geen stappen te doen, welke tegen Europa's belang in gaan. Hoe toch is de situtatie? Locarno beschermt en garandeert de bestaande grenzen in het Westen. Engeland en Frankrijk willen echter ook zien, dat er een luchtpact komt teneinde het gevaarlijke luchtwapen, dat alle grenzen negeert, te breidelen en tevens een Oostelijk Locarno. teneinde Duitschland te beletten zijn aanval naar het Oosten te richten. Voor het luchtpact bestaat animo, doch Duitsch land wil zich niet meer inlaten met gezamenlijke overeenkomsten als Locarno, doch met eiken staat afzon- nerlijk non-agressie pacten sluiten. Daarbij komt, dat Duitscnland nog steeds daadwerkelijk eischt gelijkge- rechtigheid als groote natie, welke het land practisch onthouden wordt door de verschillende nog van kracht zijnde Versailles-bepalingen op spe ciale gebieden (zooals o. a. de gede- militairiseerde Rijnzóne). Nu blijft Frankrijk bang voor zijn erfvijand, terwijl Rusland zich aan twee kanten bedreigd voelt, aan den eene door Japan en aan de andere door Duitschland. Rusland, dat zich niet ontzien heeft om zooveel en zoo krachtig mogelijk de wereldrevolutie te preeken, spant Frankrijk voor zijn wagen en met Frankrijk tevens de met Frankrijk verbonden landen. Vandaar het RussischFransche pact, dat beoogt elkander te steunen, indien een van beiden aangevallen wordt. Dit pact is strijdig met Locarno, al beweren Frankrijk en Engeland van niet. Frankrijk wil het voor het Huagsche Hof brengen, teneinde dit juridisch te doen uitmaken. Stel, dat Japan Rusland aanvalt en dat Duitschland van deze gelegenheid zou gebruik maken om de Sovjets eveneens aan te grijpen. Dan wordt Rusland door Duitschland belaagd, derhalve moet Frankrijk ter hulp komen. Het violeert, ingevolge de FranschRussische overeenkomst, de Duitsche grenzen en deze zijn door Locarno gegarandeerd, pan moeten Engeland en Italië met België Duitsch land steunen en krijgt men een oorlog tusschenaan den eenen kant Rus land Frankrijk en de Fransche satel lieten en aan de andere zijde Japan, Engeland, Italië, België en Duitsch land. Een ieder zal besellen dat hier van niets komt. Dat in dit geval alle afspraken zullen worden genegeerd en dat elk land doet, wat het meest in zijn belang is. Het FranschRussische pact is derhalve practisch een op losse schroe ven zetten van Locarno. Men behoeft heusch niet Duitschgezind te zijn om dit te durven beweren, in het midüeu latend of men het geheel jurydis zal kunnen goedpraten. Het komt immers op de practijk aan. Indien er een oorlog met Rusland dreigt en indien Duitschland daarvan gebruik zou maken, met of zonder andere landen, dan kan en dan moet Frankrijk de Duitsche grens over. Maar die grens bij den Rijn mag niet worden versterkt. Frankrijk, dat eeD speciaal pact sluit met Rusland zou hier misbruik gaan maken van de Versailles-bepaling en elk land, of het de algemeene sympathie geniet ol niet, kan zulks niet riskeeren. De stap naar Keulen is dus geen violatie van Versailles; het is noodzakelijk omdat Frankrijk een anti- Europeesche politiek heeft gevoerd. De voile ver antwoordelijkheid van hetgeen op Zaterdag 7 Maart is geschied, berust bij de Fransche regeering! Hitler zegt Locarno op; het is een onding geworden. Hij wil een nieuw Locarno, maar dan een eerlijk, prac tisch en uitvoerbaar pact. Hij heeft geen bezwaar tegen gedemilitariseerde zones, maar dan moeten zij voor alle landen gelden en niet alleen dienen ten voordeele van Frankrijk, dat de Eurpeesche belangen met voeten treedt. Wanneer Hitler zijn woord te dezen opzichte houdt en wanneer de andere landen ingaan op zijn suggestie, dan is de vredé in Europa ermede gediend. Maar tevens en dit is een belangrijk feit waakt Berlijn voor den vrede in het Oosten. Een in den rug gesteund Rusland zou misschien agressief tegen Japan zijn opgetreden, getuige het interview met Stalin. Dan was de oorlog in het Oosten er, mogelijk gemaakt door het FranschRussische pact Dit is nu verijdeld. Stalin zal derhalve dubbel voorzichtig zijn om ter wille van Mongolië opnieuw een wereld brand te ontketenen. Is deze ziens wijze juist, dan mag men Berlijn dankbaar zijn voor zijn tijdig optreden. CRISISPUBLICAT1EN. ONDERBEPLANTING BOOMGAARDEN. Zooals bekend, werd tot dusver bij het controleeren van boomgaarden en onderbeplanting berekend naar de helft van de oppervlakte, welke door boomgaard wordt ingenomen. Hierin zal voor 1936 wijziging wor den gebracht in dien zin dat reke ning zal worden gehouden met de oppervlakte die werkelijk met onder beplanting is beteeld. In verhand hiermede worden alle georganiseerden, die momenteel de grond in den boomgaard voor moer dan 50% met aardbeien en/of fram bozen hebben beplant, verzocht vóór 14 Maart a.s. aan de Afd. Tuinbouw der L. C. O. voor Zeeland te Goes onder vermelding van het Org. No. te willen berichten a. hoe groot de boomgaard (of het gedeelte van de boomgaard) is, waarin aardbeien of frambozen zijn geplant. b. welke oppervlakte daarvan wer kelijk met aardbeien is beteeld. Voor elke rij frambozen moet een strook grond van 1.50 M. worden berekend. 15 453U9 DOOS 20 CT.- TUBE 40 EN 60 CT. J 8 187 45312 T De Nederlandsche kolonie in België protesteert. De mistverdrijver. Zon Uit de juristenwereld. Een Nederlandsch arbiter. Euwe Aljechin. Minister Deckers over de landbouwcrisis. De jongste lichting blijft onder de wapenen. Het regent gewoonweg bezwaren tegen de reisbelasting. Nooit is er dan ook een belasting-ontwerp ge creëerd, dat zoo ingrijpt in ons Neder landsche volk; we hebben reeds allerlei soorten branches en vereenigingen, oiïicieele, semi-oiïicieele, oflicieuse en particuliere, zien protesteeren. Zelfs heeft het buitenland o.a. Zwitserland, zijn stem laten hooren meteen contra bedreiging thans is het een stem uit Belgenland. die zich tegen het reis- belastingontwerp verheftHet Bestuur van den Bond van Nederlandsche Vereenigingen en lichamen in België acht zich gerechtigd de aandacht er op te vestigen, dat door dit voorstel de nauwe familiebetrekkingen tus schen familieleden uit het vaderland en uit den vreemde in hooge mate geschaad worden. Voorts zal hetover- komen van Nederlandschekunslenaars naar België, zooals b.v. het orkest van het Concertgebouw, Neder landsche tooneelgezelschappen, enz. aanzienlijk bemoeilijkt worden. We zullen echter optimist zijn en hopen, dat dit ontwerp niet tot wet zal uitgroeien.... even optimist als de heer Veraart, die zijn destijds zoo deerlijk mislukte mistverhelderings- proeven ditmaal te Rotterdam waar men een brandspuit te zijner be schikking stelde, herhaalde. Hoewel de heer Veraart het doorbreken van de zon tegen half twaalf voorspelde, •bleef de „koperen bal" hardnekkig weg, even hardnekkig als de heer Veraart liet doorspuiten. Toen van kwart voor tien tot één uur de slraal- pijp een dikke straal water tot op circa 40 meter hoogte in de mistlaag had gespoten werd het vanzelf een beetje helderder weer... Maar de zon liet zich niet zien... Tenminste op dien dag nietanders was het Zondag toen heel de residentie leegliep op de Scheveningsche boulevards en onze parel der badplaatsen weer een zomersch aanzien gaf, al was het er ook nog winderig en kil. Ruiters galoppeerden reeds over het strand en als men de opgezette kragen en roode neuzen oversloeg, zou men al een zomer-impressie kunnen opdoen... Twee personen trokken deze week. onze aandachtMr Telders, de lands advocaat, die om gezondheidsredenen ontslag uit die functie nam. Deze jurist die thans den 60-jarigen leeftijd heeft bereikt, is sedert 'li October 19J7, dus al bijna 19 jaar lands advocaat, een verantwoordelijke en drukke funtie. Als zijn opvolger wordt genoemd jhr. Mr. G. W. van der Does, die thans als plaatsvervangend- landsadvocaat fungeert. MetMr. J. H. Telders gaat een bekende figuur uit de juridische wereld heen, een figuur, die steeds waardig en naar ieders tevredenheid de moeilijke bemidde laars-functie tusschen ontevreden publiek en de pleiters vervuldden tal van moeilijke situaties weer in gladde banen heeft weten te leiden. De andere persoon, die deze week van zich deed spreken, is de architect W. M. Ducok,de bouwer en ontwerper van het fraaie Hilversumsche stadhuis een edelsteen van Nederlandsche architectuur! De heer Dudok, ge- meenlearchitect van de residentie, was nog maar nauwelijks van zijn reis naar Calcutta teruggekeerd, waar hij een aantal vereerende opdrachten had uit te voeren, of reeds noodigde men hem uit om naar Genève te komen, om daar als arbiter op te treden in een geschil betreffende het plein voor het nieuwe Volkenbonds paleis, een geschil tusschen de architecten en de kanton-regeering. Deze week zal de bestudeering van de situatie de heer Dudok nog bezig houden. Het doetons, alsNederlanders genoegen, te mogen zien hoe men het genie van een onzer landgenooten zoo waardeert, dat Britsch Indië en de Volkenbondsstad hem vereeren met opdrachten en arbitragekwesties. En de Residentie kan terecht trotsch zijn op een dergelijken gemeente architect. De heide schakers, wereldkampioen Dr. Euwe en oud-wereldkampioen Dr. Aljechin, staan weer in het mid delpunt van de belangstelling, wegens de revanche match, die het volgend jaar zal plaats hebben. Dr. Euwe heeft dezer dagen Dr. Aljechin, zijn voorganger die ziju opvolger wil worden, voor den microfoon geinter- vieuwd. Thans heeft de directie van het Carltonhotel te Amsterdam een schitterend voorstel gedaan aan Dr. Aljechin, die ditmaal „uitdager" is. Hoewel het reeds vrijwel vaststond, dat de revanche-matsch in het Pan- hanshotel op den Semmering gespeeld zou worden, heeft deze loyale aan bieding van het Carltonhotel een nieuwe factor in het geding gebracht die de beslissing weer eVen heeft uitgesteld en ons alle in gespannen verwachting doet staan, wie de eer van deze match zal gegund worden Carlton (dus Nederland) of het Pan- hansconcern (dus Oostenrijk). Dr. Aljechin zou twee maanden gastvrij heid genieten in Carlton, voordat de match gespeeld werd, zoodat hij zich in alle rust kan voorbereiden en Carlton zorgt voor de benoodigde gelden, waarin het bedrag van f 10.000 dat Dr. Aljechin volgens de con- tractueele bepalingen moet bezitten is inbegrepen. Het blijkt, dat de oud-wereldkam pioen in twijfel staat, daar hij andere factoren geheel terzijde schui vend, meent een moreele ver plichtingtegenover het Panhanshotel te hebben, dat de eerste was met zijn aanbod. Inmiddels zal hij daar Dr. Euwe heeft verklaard, met ieder voorstel hij voorbaat accoord te gaan op 15 Maart zijn beslissing geven. We moeten dus afwachten In de Tweede Kamer is het La bouwcrisislonds aan de orde. W systeem de volgende jaren gevo zal worden, kon minister Deckers i niet meedeelen dat zal van de o standigheden afhangen. Het appan de uitvoering, de modus quo zul daar streeft men naar vere voudiging ondergaan. Maar het s teem zélf? „Ik weet 't niet," zegt minister, een maatregel van 'n gr afnemer kan als een kaartenhuis heel plan doen ineenvallen." Doch dat onze huidige crisiswet ving niet ten eeuwigen dage I blijven bestaan, daarvan is de minis overtuigd. Vandaar de instelling de commissieVan-Loren. Veie voudiging is dus het parool. M daarmede is helaas het landbouw sisprobleem nog niet opgelost! zullen nog weer moeten afwachti Woensdagavond heeft mini; Colijn voor de radio een redevoer gehouden, waarin werd medegede dat de jongste lichting, die bini eenige dager, huistoe zal gaan, vo loopig onder de wapenen blijft. Hoewel er op het oogenblik gi onmiddellijk gevaar voor oorlog staat, meent de regeering toch, gez de gebeurtenissen in de laatste w< op internationaal gebied dat vo zichtigheid geboden is en ons li over geoefende troepen moet kuni beschikken. Intusschen behoeft genomen maatregel niet te leiden ongerustheid. De heer S. J. Polderman Oud-Vossemeer is bij K. B. benoe tot dijkgraaf van den Holfarepolt Frankrijk wil onderhandel maar onder voor Duitschla onaannemelijke voorwaardei Donderdag onderhandelingei Londen, Zaterdag te Gene Engeland als bemiddelaar De uitspraak der Locarnon gendheden. En de oor in Afrika. Goebbels het verkiezingspad. De mise en scene met sugestir massa-regie door Hitler toegepast i het verdrag van Locarno op te zegg; heeft zijn uitwerking niet. genii Onmiddellijk na de bekendmaki heerschte er in de verschillende I ropeesche hoofdsteden 'n opgewond stemming en het werd er niet hel op, toen Sarraut zijn in vele opzicht negatieve radiorede had uitgesproki Deed men Sarraut's zin, dan z Duitschland door dén Volkenbond de onderteekenaars van het Locarn pact gesommeerd worden de Rij landzöne weer te ontruimen. Dat is voor Duitschland onmogel een staat, die zich zelf respectef kan zooiets niet doen. Deed men d geheel Frankrijk's zin, dan zou oorl het eenige alternatief zijn. Gelukkig evenwel zijn er nogande perspectieven, die een geheel and licht op de zaak werpen. De rusti verklaring van Eden kort voor I naar Parijs vertrok om daar aan Locarn o-mogendhedenconferer deel te nemen, gaf op een wijze, i verre bleef van alle sensatie, de ra gelijkheden aan, waarop het confl moet worden opgelost. Aangezien Engelsche regeering er van overtui is, dat er geen enkele aanleidi bestaat om te veronderstellen, c Duitschland een daad van oorlog teg Frankrijk of België in den zin hee moeten de voorstellen van tlitl ernstig worden overwogen. Mocht echter Duitschland te ge£ vener tijd toch tot een aanval

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1