Lis de Hop bloeit rI 0 ONZE FEUILLETON machine te geschieden. Men moet li afvragenhoe kan ik. de men ielij ke arbeidskracht en de machi- leenergie aan elkander aanpassen? elke factoren spelen daarbij een welke bezwaren bestaan er tegen? egen deze bezwaren zwaar of dient andere kant te worden gevolgd? Onze regeering heeft te dezen op- hte een schuchtere stap gezet bij mechanisatie bij de sigarenindus- Zij vindt, dat een verdergaande chanisatie de geschoolde arbeiders een hoek tracht te duwen. De sigaren-industrie werkt hoofd- ielijk voor de binneninndsehe be- efle, terwijl de import van sigaren verhouding tot de eigen productie (en rol van beteekenis speelt. Hier t dus een oh,eet voor experimen- ren. Men wil de mechanisatie ïigermnle breidelen, doch daarvoor n systeem vinden dat soepel werkt. Voor en tegenstanders zijn in het ivveer gekomen, doch dal hindert t, is zelfs een voordeel. Hoofdzaak of onze regeering door haar proef- ming materiaal kan verzamelen te gaan, op welke wijze de idige e ven wichtsverstoring tusschen nsch en machine in goede banen n worden g leid. Deze proeliierning is van buiten- oon belang. Wij komen daarop er meer gedocumenteerd terug, iar wij willen nu al in het licht llen, dat alle arbeidenden, alle rkloozen met groote belangstelling 1 verloop van deze kwestie hebben volgen. Het is een mogelijke op- sing van het vraagstuk, dat bun zonder ter harte moet gaan. ts 'Ifc WO CRISISPUBLICATIEN. eltvergunning Vlas i Landbouw Crisis-Organisatie voor eland maakt belanghebbenden be- nd, dat alle aanvragen voor een iltvergunning voor vlas oogst 1936 volle zullen kunnen worden toege- izen, voor zoover deze aanvragen or ór 20 Februari bij de L.G.U. v. Z. ti binnengekomen. De telers, wier aanvraag vóór ge- emden datum is biuneugekomen, in nnen dus op een teeltvergunning jor de door hen aangevraagde teelt- pervlakte rekenen. Nadere mede elingen aan de telers afzonderlijk llen t.z.t. volgen. 18 45177 Landbouw Crisis-Organisatie voor Zeeland. THOLEN, 28 Februari 1936 Vrijdag jl. wei d in de zaal van id. M. J. Hoek de gewone winter- voering der G. V. Olympia ge- uden. De voorzitter wees er in zijn ope gswoord op dat het toch jammer dat in een plaats van nagenoeg 00 zielen er den laatsten tijd zoo duig liefhebberij bij de ouderen staat voor gymnastiek, dat toch n zoo goede zaak is voor wat de hamelijke opvoeding betreft. Spr. wees nog op het bezoek dal ympia dezen zomer heeft gebracht Kapelle bij Goes, waar een G. V. aileerde en er vanwege de Zebra n kringuitvoering werd gehouden, ïpelle, in zielental ver beneden ïolen staande, kwam met een leden- ntal tevoorschijn dat wel een schrille instelling vormde met „Olympia"' er. Hierna werden onder leiding van Naar bel Engelsch. „Kijk, bij is een heer en ik maar n heel gewoon meisje, zoodat ik et de geschikte vrouw voor hem :n." „Heeft hij je gevraagd, de zijne Ie orden „Ja, nu vanavond juist. Hij zei, dat 'l mij met heel zijn hart liefhad; t hij niet buiten mij kon, en dat i mij tot de zijne verlangde." „En wat heb je toen gezegd Gillian zweeg een oogeublik. Zij as nu kalmer; het snikken bad op- ihouden. maar haar oogen stonden >g vol droefheid. „Ik heb hem gevraagd, wat zijn 'lenden en vooral de neef, van wien afhankelijk is, zouden zeggen als wisten dat bij een gewoon meisje teen theesalon wilde trouwen. En zei hem ook dat ik geen geschikte den heer C. M. Bijl de verschillende oefeningen vlot afgewerkt. Jammer dat een tweetal oefeningen er niet te vast inzaten. Aan brug en rek werd goed gewerkt. Veel succes bad de K. N. G. V. rijdans meisjes. De dames hielden dezen winter een onderlingen wedstrijd. De eerste prijs, een zilveren medaille, werd door den voorzitter uitgereikt aan mej. Lena Moeliker, die liet hoogste puutenaanlal had behaald. Aan het einde der uitvoering dankte de voorzitter den directeur voor het geen deze steeds verricht in het be lang van „Olympia" en wekte nog maals allen die in gymnastiek belang stellen op lid te worden, het is toch al beschamend dat de vereeniging die dit jaar 35 jaar bestaat, dit feit niet in het openbaar kan gedenken we gens het te geringe ledental aan groo teren. Een gezellig bal besloot den avond. Vergadering van de afd. Tliolen van „Volkenbond eri Vrede" Op Vrijdag 21 Februari hield bovengenoemde afd een vergadering, welke niet druk bezocht was, in te genstelling met die van het vorig jaar, waarin de burgemeester Mr. v.d. Hoeven, een causerie hield over de Saarstemming. Toch hadden ook hier de afwezigen ongelijk. Na het jaarverslag en notulen van den secretaris en een accuraat overzicht vau de stand der financiën door den penningmeester hield de voorz. dhr. Beaudoux een lezing als vrucht van een jaar lectuur en overdenking, over liet onderwerp „Nationaliteitsgevoel en Volkenboodsgedachte", waarbij hij de verschillende phasen van het eerste, dat als Noordnederlandsch saamhorigheidsgevoel na 1 April 1572 vooral te Dordrecht lot uiting kwam, vergeleek met de groei van de Vol kenbondsidee sedert Hugo de Groot. En wat kunnen wij nu? vroeg spre ker zich af. Elk op zichzelf niet veel, maar zooals de milliarden koraaldier tjes ten slotte de geweldige barrières vormen, waarop de gepantsterde reu zen van de Oceaan te barsten slaan, zoo moet onze stille kracht ten laat ste door aller samenwerking het oor logsmonster de voet lichten, óók tot heil dergenen, die alzijdig bleven. Onder het genot van een geurig kopje thee werd de lezing aangehoord en er ontspon zich een aangename dis cussie over eukele punten van het gehoorde. SCHERPENISSE. De kiezerslijst bevat voor deze gemeente 78(5 kiezers voor de Tweede Kamer, 781 voor de Prov. Staten en 773 voor den Gemeenteraad. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een 18 jarige jongen die verdacht wordt van baldadigheid verricht Ie hebben aan een in de haven alhier liggend motorschip van Gebr. Hartog, terwijl nog gezocht wordt naar den dader van diefstal van paling ten nadeele van den vis- scher D. S In de gehouden alg. jaarverga dering van den Ned. Chr. Landarb. bond werd door den voorzitter een kort inleidend woord gesproken. De secr. en de penning in. brachten elk hun jaarverslag uit. Tol bestuursleden werden herkozen de hh. Jan Geuze, P. Bolier en L Andriesse. Daarna behandelde de secretaris nog een onderwerp over het organisatieleven, terwijl de heer Vingerling een rede hield over het onderwerp: „Wat wij zijn". SINT MAARTENSDIJK. Maandagavond 17 Febr. 1.1. hield ten huize van dhr Nelisse de Groer.e Kruisvereeniging haar algemeene jaarvergadering. De leden opkomst was ditmaal beter dan partij voor hem was; dat er van hem zeker veilangd werd, hoe hij zich een vrouw uit zijn eigen stand zou kiezen en dat ik te trotsch was, om mij op te dringen aan menschen, die op mij zouden neerzien, wegens mijn gebrek aan opvoeding en beschaving. Hij kon niet ontkennen, dat ze dit ook waarlijk zouden doen en dat zijn neef het hem zeer kwalijk zou ne men en daarom vroeg hij mij dan ook, of ik hem niet in het geheim wilde trouwen." „En wat heb je hem daarop gezegd?" „Dat, al had ik hem ook nog zoo lief', ik hem niet zou trouwen, tenzij hij mij openlijk als zijn vrouw wilde erkennen," antwoordde Gillian met een flikkering in de oogen. „Goed gezegd, kindje! Hoe heet hij eigenlijk?" „Chetwyri. Jim Chetwyn. Een aar dige naam, vindt u niet „O, de naam klinkt heel goed. Hoe heb je hem eigenlijk leereu kennen, Gillian „Och, hij komt al zoo lang iederen dag om een uur of vier een kop Uiee drinken in dpn salon en hij was altijd even beleefd en vriendelijk vorige jaren ruim honderd personen waren tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering werden na lezing ongewijzigd goed gekeurd. Als bestuursleden waren aan de beurt van aftreding de heeren Bastiaanse, Hage en Noom, die bij acclamatie werden herbenoemd. De secretaris leest het jaarverslag voor, waaruito.m. het volgende bleek: het ledental op 1 Jan. 1935 bedroeg 672 en op 1 Jan. 1936 675, zoodat de vereeniging gedurende 1935 3 leden sterker was geworden. Dit aantal was het hoogste dat sedert het bestaan der vereening werd bereikt. Door de wijkzuster werden in 74 gezinnen met 79 patiënten in totaal 2564 bezoeken afgelegd ;.253 bezoeken bij 54 zuigelingen, en 1033 bezoeken betreffende de Tuberculose afdeeling totaal alzoo 3850 bezoeken voor het Groene Kruis en de T B.G.-afdeeling gezamenlijk. Uitgeleend werden door den ma gazijnmeester 211 voorwerpen. Aan geschaft werden 2 nieuwe ijzeren ligstoelen. De vereeniging verkeert momenteel in het toppuiil van bloei en men hoopt dat het zoo blijven zal. Bij monde van den heer A. M. Scherpenisse werd gunstig rapport uitgebracht inzake het gevoerde li naucieel beleid en geadviseerd tot goedkeuring. De totale ontvangsten hebben bedragen f'1896 03 en uitgaven I 1537.45, een goed slot derhalve van 1'355.585. De kosten voor aanschaffing van nieuw materiaal hebben bedragen f21.47. De rekening van de T.B.C.-afdeeling gaf voor ontvangsten f729.66 en voor uitgaven f728.29, een nadeelig saldo dus vau 1 '1.37. Voorts werden aan geboden de begrootingen voor den dienst '1936. Die voor de Groene Kruis afdeeling geeft voor ontvang en uil gaaf f'19H.08 en die voor de al'deeiing T.B.C. f834.—. Bij de rondvraag merkt de heer Bout op zijn best le hebben gedaan om nieuwe leden te winnen. Een ding spijt hem echter. Het candidaat-lid had n.1 2 maal in hetzelfde jaar contributie moeten betalen wat hem onbillijk toescheen en afbreuk kon doen aan hel winnen van nieuwe leden. Deze aangelegenheid wordt door het bestuur toegelicht en uiteengezet. Met betrekking tot de ziekenhuis- verpleging en operatiekosten bleek, dat op 31 Dec. 1935 392 gezinnen met 1004 betalende leden waren aan gesloten. De ontvangsten ter zake hadden bedragen f984.56, de uitgaven f627.75, goed slot alzoo f356.81. To taal werden verpleegd 15 personen met een gemiddelde van '13 verpleeg- dagen. De contributie voor ziekenhuisver- pleging en operatiekosten werd op nieuw overeenkomstig het vorig jaar vastgesteld.Met betrekking tot de uitkeering voor operatiekosten waren eenige leden teleurgesteld geworden. Hun werd slechts een bedrag van 125.gerestitueerd, terwijl zij van meening waren op een hooger bedrag n.1. f50.recht te. hebben. Na veel discussie daaromtrent bleek dat be langhebbenden hun vermeende rech ten hadden doen steunen op een onjuiste uitlegging van de bepalingen in liet reglement. Ten hoogste wordt per jaar uitbe taald een bedrag van f 50.en ver goeding voor verpleegkoslen gedu rende 0 weken. Aan de leden zal tegen betaling van 10 cent een re glement worden verstrekt. Daarna sluiting. De gemeenteraad heeft, behou dens goedkeuring van Ged. Staten, de verbetering van den waterkeeren- den muur op de haven alhier opge togen mij. Zoo ging ik vanzelf veel voor liern voelen en nu den laatsten tijd stond hij mij bijna telkens op te wachten, als ik van mijn werk kwam en dan gingen we wat wandelen in het Park of op de Emhankmei.t. U hebt immers al zoo dikwijls gezegd, dat ik laat wasnu, daar hebt u dan de ware reden, al vqpzon ik er ook altijd een excuusje op. Hij wilde vanavond mijn weigering niet aan nemen hij zei dat hij morgen uit de stad ging dat hij een paar weken zou wegblijven, dat ik er nog eens goed over denken moest en dat ik hem dan pas antwoord behoefde te geven, als hij terug kwam. Hij wilde, dat ik hem schrijven zou, maar dat zou ik toch niet doen. Ik geloof, dat hij dacht," zei Gillian met bitteren glimlach, „dat ik hem zóó zou missen, dat ik alles zou doen, om hem terug te krijgen. Maar ik heb hem té lief, dat ik hem tot den ondergang zou brengen." Mrs. Tredgold staarde zwijgend voor zich uit met een bezorgde uit drukking op haar gelaat. Tot nog toe had zij nooit spijt gehad van de be dragen aan den laagsten inschrijver, deu heer Jac. Knuist voor f458. In de alhier gehouden jaarver gadering van de weegbrug „Land bouwbelang" waren 4U leden tegen woordig. Na vaststelling der notulen werd verslag uitgebracht door de commissie betreffende het gevoerde financieele beleid. Geadviseerd werd tot goedkeuring, hetgeen geschiedde. Besloten werd aau de aandeelhou ders 5% dividend uit te keeren. Het reservefonds per 1 Januari 1936 werd bepaald op f200. Aan de beurt van aftreding als bestuurslid waren de hh G. J. Hoek en M. G. Sonke, welke werden her kozen. Tengevolge het destijds door het bestuur genomen besluit om met betrekking tot ontvangsten en uitgaven geen cijters te publiceeren, behoorden ook thans weder deze achterwege te blijven. Tot weger werd herbenoemd de heer G. Oudesluijs. Zijn wedde werd vastgesteld op één-derde gedeelte van de ontvangsten, terwijl hij bovendien nog '11 toeslag zal genieten van f200. Het. weegloon thans bedragende 8 ct. per 1000 K.G. werd gehandhaafd. In totaal werden gewogen 8582168 K G producten voorts 14 stuks automo bielen en 208 stuks vee. In verband met het toenemend gebruik vau z.g. zware vrachtauto's, werd gesproken over een eventueele aansehalïing vaneen nieuwe weegbrug met grooter vermogen. Men was al gemeen de meen mg toegedaan dat voorshands met de tegenwoordige brug, die in uitstekenden staal ver keert, kan worden volstaan. Zelfs, al zou men tot aanschaffing van een nieuwe brug willen besluiten, dan zouden de financiën daarvoor ont breken. Daarna sluiting. Door den Minister van Defensie is aan F. J. Pot alhier voor gued vrijstelling van dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Uitgaande van de N. V. v li. Kooman en Go. le Dirksland hield de heer Ir. J. v. d. Rieten uit Brussel Dinsdagavond jl. de zaal vau den heer Nelisse een lezing rnet als onder werp de nieuwe kunstmeststoflen „Sulkaphos en Ferliphos". Vuor deze lezing bestond gezien het bijzonder groot getal aanwezigen veel belangstelling. Ruim 2l)0 ge- noodigden waren tegenwoordig. Na do*or den heer van der Ploeg te zijn ingeleid verkreeg de heer v. d. Rieten het woord. Allereerst riep spreker de aanwezigen het wel kom toe en dankte voor een zoo groote opkomst voor een onbekende spreker. Fertiphos is een nieuw soort kunst mest dat wel is waar sedert jaren bekend is, doch wegens de geringe productie slechts in zeer beperkte mate weid gebruikt en voor bijzon dere doeleinden. Oorspronkelijk ver kreeg men de fertiphos uit de lijm- labrieken. Fertiphos waarvan de voor naamste beslanddeelen bestaan uit fosforzure voederkalk is zoowel ge schikt voor plant als dier. Hoofd zakelijk is het geschikt voor bemes tingsdoeleinden. Het bezit n.1. een minimum van 39 fosforzuur en is direct en gemakkelijk opneembaar, en daardoor geschikt voor alle ge wassen het mag zoowel op zure als alcalisclie gronden worden aan gewend. Het behoort thuis op zand en kleigronden geeft kwaliteit en kwantiteit. In de laalste jaren is men erdoor scheikundige proeven in geslaagd fertiphos le bereiden in veel grootere hoeveelheden, tengevolge waarvan de mogelijkheid is ontstaan het als be lofte van geheimhouding, die zij had uitgesproken tegenover Gillians moe der, maar nu, voor het eerst, voelde zij lust, die te verbreken, orn Gillian te kunnen vertellen, dat zij van haar vaders zijde althans geen reden had, om zich te schamen over haar afkomst. „Lieve, je hebt er goed aangedaan dat je je niet door liern liet overreden, om hem te trouwen tegen de wen- schen van zijn vrienden in. Je moet niet het voorbeeld van je moeder volgen, Gillian. Zij trouwde je vader zonder de toestemming van zijn vader en zij heeft er bitter berouw van gehad, liet arme kind. Maar het is mogelijk," hier aarzelde zij een oogenblik „zie je. Gillian, je moet hem geen antwoord geven, tol je één- en-twintigste verjaardag voorbij is, hoe zeer hij er nu ook bij ie op aan dringt." „Maar waarom dan Groopie?" „Dat kan ik je nu nog niet zeggen. Maar beloof het mij." „Goed. Ik beloof het u". Gillian zuchtte en streek met de hand langs het voorhoofd. „Hé, wat een pijn doet het daar en wat is het hier warm! O, Groopie, als we toch eens een tijdje naar buiten, of naar de mestingsproduct in den landbouw aan te wenden. Het fosforzuur van natuurlijke fosfaten wordt n.1. opge lost met zoutzuur. Het opgeloste fosforzuur wordt neergeslagen met een kalkmelk om de zuurheid weg te nemen. Vervolgens wordt de neerslag gefiltreerd en gedroogd. Aan de hand van vertoonde lichtbeelden werden de resultateu van het gebruik van Fer tiphos voor oogen gesteld. Een haal fertiphos vervangt ongeveer 3 balen forforzuurkunstmest van 14% en is daardoor voordeeliger. Men kan met minder kunstmeststoffen volstaan en dezelfde resultaten bereiken. Boven dien heeft men minder vervoerkosten en een besparing derhal ve aan arbelds loon. Spreker stond vervolgens stil bij den naam „Sulkaphos". Deze naam was nieuw doch had practisch gee nerlei beteekenis. Sulkaphos is eigen lijk meer een mengsel van reeds in gebruik zijnde kunstmeststoflen. Proef velden in België en in Nederland aangelegd hebben bewezen dat Fer tiphos alle goede eigenschappen bevat die aan kunstmeststolfen in het alge meen kunnen worden gesteld. Nadat spreker zijn rede had be ëindigd werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. De vragen werden alle op duidelijke en afdoende wijze beantwoord en tul volle tevredenheid van hen die ze stelden. Met een woord van dank tot de aanwezigen voor hun opkomst en aandachtig volgen der lezing sloot daarop de heer van der Ploeg deze bijeenkomst. Op Dinsdag 3 Maart a. s. zal door het St Maarlensdijksche kinder koor een uitvoering worden gegeven. Hieraan is tevens verbonden een bloemen- en teekenlenluonstelling. De ontvangsten van deze uitvoering komen ten bate van het Kinderfonds voor schoolreisjes en Sl-Nicolaasfeest. Woensdagavond werd in de zaal van Hotel „L)e Gouden Leeuw" alhier vanwege liet nutsdeparlement gege ven de film „The world moves on" (Het leven gaat verder.j Korten tijd geleden gaven we reeds een korten inhuud van deze klank- film. Het geheel gaf een afschrikwek kend beeld van de wreedheden van den oorlog en gaf ons een angstig beeld van wat in de naaste toekomst als onoverkombaar toeschijnt. Vliegmachines, oefenende jeugd- troepen, enz. De film „The world moves on" werd met groote en vaak angstige spanning gevolgd. Het geheel heeft op de vergadering grootcn indruk gemaakt. De heer Brevet dankte het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van het Algemeen die het' mo gelijk gemaakt had een dergelijke film ook hier te kunnen zien. Voor de vertooning werd als toe gift gegeven een reclamefilm voor van Houten en „Het aetherschip" dat ons een en ander te zien gaf be treffende de radio aangelegendheden der Philipsfabrieken. STAVENISSE. Vrijdagavond 14Febr. vergaderde alhier in hotel Petappel het „Musschengilde". Van de 21 leden waren er 16 present. Na opening door den voorzitter de heer Buijze, gaf de secretaris, de heer Tazelaar, een verslag der vorige vergadering en als penningmeester deed hij reke ning en verantwoording over 1935. Het goed slot was f'0.91. Volgens de aanteekeningen van den boekhouder waren er in 1935 ingeleverd 1386 musscben en 598 eieren, of andere daarmede gelijk gestelde vogels. De hoogste aantallen nl. 270, 250 en 159 zee konden gaanWat zou dat heerlijk zijnEn zou het nu waarlijk niét kunnen „Ik vrees van niet, liefste. Zie je, door mijn ziekte in het voorjaar was ik ten achteren geraakt en nu begin ik dat juist pas weer even te boven te komen." Gillian zuchte weer. Ze zweeg een oogenblik, maar keek toen op, met schitterende oogen en riep geestdriftig: „Groopie, ik heb een idee. Waarom zouden wij niet, u en ik, gaan hop- plukken, net zooals u en Moeder in dertijd? We konden een tent huren en alles meenemen, wat wij noodig zouden hebben en, o, het zou ver rukkelijk wezen Toe, laten wij nu gaan!" En toen Mrs. Tredgold het hoofd schudde, vleide zij nog„Het zou mij oneindig veel goed doen „Maar de overige hop-plukkers dat is niets geen volkje, waar wij bij passen." Toch klonk de stem van de oude vrouw al niet rneer zoo vastbesloten en zijzelve voelde ook een onuitspre kelijk verlangen naar dien heerlijken geur op de hopvelden. (Wordt vervolgd).

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 4