WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSGHE C0URAN1 NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 6 Maart 1936 No. 10 Drie en vijftigste jaargai Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Eerste Blad. Sproeten I Sprutol. Bij alle Drogisteu. Crisisleed THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal A'0,89; met Geïllustreerd Zondagsblad f ,37B, franco per post ƒ1,65 15 ct. disp. kosten. Advertentiën van 1 to regels 75 ct.; iedere re meer 175 ct. Grootte letters naar plaatsruin Bij abonnement aanmerkel PUBLICATIEN. IEPENHOUT. De Burgemeester van Tholen ves tigt de aandacht van belanghebben den er op, dat het in deze gemeente verboden is tusschen 1 April en 1 October iepenhout te laten liggen, opgestapeld te houden ofte vervoeren. De Minister van Landbouw en Vis- scherij is bevoegd van dit verbod geheel of gedeeltelijk en al dan niet voorwaardelijk ontheffing te verleenen. Dit verbod is niet toepasselijk op: a. geheel ontschorst hout; b. hout met een doorsnede kleiner dan 7 centimeier c. hout, dat onder water ligt d. hout. waarvan de schors in haar geheel op door den Minister van Landbouw en Visscherij bepaalde wijze is behandeld. Verzoeken om ontheffing van het verbod kunnen worden gericht tot den Inspecteur van het Staatsbosch- bedrijf te Utrecht. Tholen, 2 Maart 1930. 29 Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Donderdag 12 Maart enz. gelegenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In den voormiddag van dien dag zullen scherven a.s. door den reini gingsdienst worden opgehaald. Tholen, 3 Maart 1930. 11 De BURGEMEESTER van Tholen zal op Zaterdag den 14 Maart 1930, des middags te 12 uur, ten Raadhuize aldaar 8 45027 EEN HOOP COMPOST publiek verkoopen. De aanwijzing geschiedt door den karreman. OPENBAAR LAGER ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen 1 April aanstaande gelegenheid be staat tot plaatsing op de openbare lagere school in die gemeente, van kinderen, die vóór 1 April 1930 den leeftijd van zes jaar hebben bereikt. Ouders, voogden en verzorgers, die hun kinderen of pupillen op de open bare lagere school werischen geplaatst te zien, worden in de gelegenheid gesteld daarvan aangifte te doen bij het hoofd der school, den Heer W. van Liere, op Donderdag 12 Maart a.s. des middags na 4 uur. Tholen, 5 Maart 1930. 22 Onze Hollandsche „Zepp". Revanche voor Aljechin. Het was weer bar-gezellig De fiscus op de loer I Nog eens „Herriekermis" Pierre- menten gingen in vlammen op. Crisis in de Mokumsche draaiorgelwereld. We zijn toch maar een modern landje... Niemand kan ons verwijten, dat we niet met onzen tijd meegaan Bij een interview, dat een Duitsch journalist met dr Eckener, den lucht- schipbouwerhad, verklaardede laatste o a dat de financiering van het eerste Nederlandsche luchtschip zoo goed als gereed is en dal het probleem, wat men zal bouwen in den toekomst luchtschepen of zeeschepen, ernstig wordt bestudeerdDaarmee wordt de vooruitstrevende geest van de Nederlanders op zoovelerlei gebied pionier, weereensdriedubbel gedemon streerd. Natuurlijk kan men over een zaak van zoodanigen omvang maar niet zoo a bout portant een beslissing nemen: immers, niet alleen de lucht schepen zelf moeten bekostigd worden maar ook in de aanleg van luchthavens met luchtschiphal, enz. moet worden voorzien. Er is in het geheel niets vreemds of buitensporigs aan, zei dr. Eckener, dat een passagiers-luchlschip een haven noodig heeft. Immers, dat heeft elk zeeschip ook noodiggeen kapitein zal het in zijn hoofd halen zijn passa- komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot giers op open zee te onlschepën. Met. een en ander zijn natuurlijkmillioeuen gemoeid. Doch juist voor Nederland heeft een snelle en veilige verbinding met de overzeesche, Indische koloniën een groote beteekenis. Op de vraag, of de luchtschepen geen ernstige concurrentie voor de oceaanschepen zullen worden, trok dr. Eckener een gelijkenis tusschen schip en vliegtuig daarbij is ook van geen concurrentie strijd iets gebleken. We wachten nu maar af, tot de eerste luchtschiphal vei rijst omonze Nederlandsche „Zepp." te herbergen. Dr. Euwe heeft een revanchestrijd met A Ijechinaangekondigd. In verband met de werkkring als 1 eeraar van den wereldschaak meester, zal die wed strijd waarschijnlijk op 1 October 1937 beginnen. Onderhandelingen over de reglementen en de wedstrijdbe palingen, waaraan beide partijen zich te houden hebben, zijn reeds aange knoopt. Als dr Euwe met dezelfde bedachtzaamheid en scherpzinnigheid speelt, twijfelen we niet aan den uitslag. Wat zou Nederland juichen, als dr. Euwe zich wist te handhaven Onze beide reizende ministers hebben Nederland weer dun rug toe gekeerd, goed dat de reisbelasting nog niet is ingevoerd, anders moeten de belasting betalers die ook nog op brengen en bezochten de voorjaars Mcsse te Leipzig, waarbij zoo de noodige noenmalen werden gebruikt, gekruid met toasten en toespraakjes... kortom het was weer bar-gezellig. Eu Nederland is toch maar geholpen met twee zulke ijverige voormannen. Amsterdam neemt harde maat regelen met menschen, die bun be lasting niet op tijd betalen. Een bekend Nederlander, die zooals vele be kende Nederlanders plegen te doen zijn leven meer in het buitenland, dan hier in Holland sleet, bleek zich van dwangbevelen,e.a. nietsaante trekken ondanks hel kwartje toeslag, dat er steeds bovenop kwam Daar hij zijn vermogen niet hier te lande belegd had ja, zulke menschen heb je ook alwas er moeilijk verhaal op hem te vinden. Maarde Mokumsche wetsdieuaren stonden op de loer!! Van de Minister van Justitie hadden zij machtiging ontvangen den buiten- landschen Nederlander in een kaal hokje op te sluiten, zoodra hij zijn schreden over de grens zette... Het oogenblik, waarop de wrake van Amsterdam bevredigend zou worden, brak aan, in een der grootste hotels werd de man gearresteerd. Wel verzocht hij den hoteldiricteur hei achterstallige bedrag het was niet zoo'n heel klein beetje voor te schieten, maar aan dit verzoek kon de directeur niet voldoen. Zelfs direc teuren van hotels moeten tegen woordig op de kleintjes passen... Enfin de snoodaard werd in een celletje opgesloten, het beviel hem daar zoo slecht dat hetgeen 24 duurde of het bedrag was aangezuizerd! En de fiscus lachte in z'n vuistje... „Heldenkermis", die een „herrie kermis" geworden was, heeft zoo in de laatste weken nogeens een enkele maal stof doen opwaaien. Thans heeft de Centrale Commissie voor de Film keuring haar 8ste vergadering in de Haagsche „Filrnstad" gehouden en daarbij kwam ook dit wittedoek product ter sprake. De uitspraak van de Commissie, bestaande uit 2 Roomsch-katholieken,] Sociaal-demo craat, 1 Protestant er, 1 Vrijzinnig lid, luidde een niet au sérieux te nemen farce, die wegens enkele, wat ruwe sceues niet voor kleine kinderen geschikt is, doch zonder bezwaar voor personen boven de 14 jaar toegelaten kon worden. Indien de film iets waarlijk beleedigends voor onzen vrijheidsstrijd had bevat, zou de com missie dit product niet toegelaten hebben. Daarop kan men staat maken Ook verzette de voorzitter zich tegen de meening, dat de film voor Neder belangrijk omgewerkt zou zijn.Slechts 2 kleine coupures, een paar wat al te ruwe scènes, waren eruit genomen. Uitgebreid zette de voorzitter de werkwijze van de commissie uiteen, een werkwijze, waarvoor een buitert- staander slechts bewondering kan hebben, om de concientieuse op vattingen en de grondslag waarop die taak ten uitvoer wordt gebracht. De Rotterdamsche straatmuziek is zwaar getroffen door een brand in een peieeel aan het Alkemadeplein, waar niet minder dan elf draaiorgels benevens een aantal muziekboeken vorloren gingen. l)e oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld... er zijn n.1. te veel menschen die niet van draaiorgel concerten houden, om allemaal in verhoor te nemen... De Volkenbondsraad bijeen. Naar den vrede in Oost-Afrika Nieuwe politieke oriëntatie in Polen. Dr. Schacht wenscht Duitschland uit het isolement te verlossen. Communisten aan den arbeid. In verband met de wending, welke iri het Afrikaansche conflict is ge- kurnen, kau het zijn nut hebben de dingen eens nader te beschouwen, vooral met het oog op de huidige zitting van den Volkenbondsraad en de diverse Volkenbondscommissies. De militaire positie van de Abbes- sijnen is na de laatste Italiaansche overwinningen vrijwel hopeloos. Na tuurlijk kan men de Italianen wel verhinderen, dat zij nog voor den regentijd de uiteindelijke overw inning bevechten, doch het ziet er thans hard naar uit, dat deze regenperiode slechts uitstel van executie zou zijn, die weliswaar Italië handen vol geld zou kosten, doch anderzijds Abessinië geen redding meer kan brengen. Geheel in de lijn dergebeurtenissen, maar desondanks zeer onverwacht, heeft de negus zich, naar de laatste berichten, of liever gezegd geruchten, weten te vermelden, tot den koning van Engeland gewend met het verzoek bemiddelend te willen optreden. Gezien de snelheid, waarmede dergelijke onjuiste berichten elkaar opvolgen, mag men ook hieraan na tuurlijk niet te veel waarde hechten voordat het bericht officieel bevestigd is. liet oogenblik voor het aanknoopen van vredesonderhandelingen zou, nu de Volkenbond toch juist vergadert, wel gunstig gekozen zijn. Het wachten is nu op het antwoord op de vraag van de Commissie van Dertien aan de beide oorlogvoerende staten gei icht, of zij geneigd zijn vredesonderhan delingen aan te knoopen. Voor 10 Maart moet dit antwoord binnen zijn. In het licht der laatste gebeurte nissen de ratificatie van het Fransch Russisch verdrag en de geleidelijke toenadering van Engeland tot Rusland' wordt de isolatie van Duitschland langzamerhand een voldongen feit. Weliswaar staan hier als lichtpunten tegenover de betrekkelijk goede ver houdingen van dit land met Polen en Italië, doch men mag zich hierop niet te veel blind staren. Belangrijke verdragen zijn tusschen deze drie landen niet gesloten en het laat zich zelfs aanzien, dat Polen thans uit 'n ander vaatje wil gaan tappen, d.w.z zijn politiek naar Frankrijk en En geland gaat oriënteeren. De buitenlandsche reis van minister Beek naar Brussel en Londen naar beweerd wordt in verband met de~nieuwe handelsovereenkomst tus schen Polen en België komt in de huidige situatie groote beteekenis toe. Dit blijkt wel uit de stilzwijgend heid, waarmede men zich omringt en anderzijds uit de groote commen taren in de verschillende vooraan staande dagbladen. Ook in Engeland interesseert men zich in hooge mate voor de reis van Beek de Engelsche pers gelooft, dat de eenzijdige politieke oriëntatie van Polen in hel laatste stadium ge treden is en dat Beek in Brussel het punt ziet, van waar uit men gemak kelijk naar Londen en Parijs kan komen. Door deze verandering in de Eu- ropeesche politieke constellatie, zou Duitschland feitelijk alleen komen te staan, want in een verdrag tusschen Berlijn en Rome kunnen wij nog moeilijk gelooven. Men ziet het, de geschiedenis herhaalt zich. Was Bis- marek er op een gegeven oogenblik volkomen in geslaagd. Frankrijk te isoleeren, een kleine vijftig j^ren later vindt hetzelfde plaats, met dit ver schil, dat thans Duitschland het kind van de rekening is en Frankrijk een heel net van verdragen over Europa gesponnen heeft. In verband met dit alles heerschte te Berlijn een zekere nervositeit; slechts Dr. Schacht behield zijn kalmte en gaf in zijn lijforgaan nieuwe richtlijnen aan om Duitschland uit zijn politiek isolement te verlossen. Voor Hiller aan het bewind kwam stond Duitschland op zeer goeden voet met Rusland deze beide landen vulden elkaar geheel aan, speciaal op economisch terrein. De afwijzende houding, die het nationaal-socialisme tegen het communisrneaanneemt is be kend. Hitier heefL dan ook geheel in overeenstemming daarmee zich tot het Westen gewend, naar Frankrijk en Engeland. Steeds opnieuw heelt hij Frankrijk van zijn vredeswil trach ten te overtuigen en gepoogd tot een betere versland houding met dit land te geraken. Het interview, dat Henri de Jou- venel dezer dagen van Hitier kreeg, was een laatste poging in deze rich ting en ook deze poging is mislukt. In het Westen heelt Duitschland dus eigenlijk niets meer te zoeken. Blijft dus hot Oosten, Rusland, over. Nog altijd vindt men in Duitschland een groote groep menschen, waarvan Dr. Schacht de woordvoerder is en welke zich keert tegen de tot nog gevolgde politiek van Duitschland, in het hij zonder ten aanzien van de betrek kingen met Rusland. In deze groep ziju eigenaardig genoeg de groot-in- dustriëelen, die in Rusland een groot afzetgebied vinden, sterk vertegen woordigd. Zeker het communisme wil men nog steeds even fel bestrij den, doch voor economische voor deden sluitt men de oogen niet. In hoeverre het Schacht gelukken zal zijn zin door te drijven, laat zich nog niet voorzien en voorspeilingen zijn dan ook voorbarig. Het is nu de vierde maal, dal aan boord van Engelsche oorlogsschepen gevallen van sabotage zijn voorge komen, waarbij een zorgvuldig voor bereide opzet van communistiche ele menten aan den dag komt. Men heelt eenigen der schuldigen in hechte kunnen riemen De Engelsche arb derspartij loochent echter, even c; gorisch als in Frankrijk, ieder v band met communisten. In de Franscbe koloniën, in Sy Algiers en Marokko heeft het co munistisch gewroet, met geldelijk steun van de Komintern, in de la ste maanden groote vorderingen maakt. In Syrië kon op onbetw bare wijze uitgemaakt worden, de onlusten aldaar aangewakk werden volgens een door Most ontworpen plan. De anti-Engelst nationale beweging onder de A bieren wordt gefinancierd door centrale communistische propagan leiding, onder aanvoering van R danof te Damaskus. De gewapei Arabieren en geoefende commui tische afdeelingen worden 8900 m sterk geschat, mitsgaders dubbel z veel reserves. In Amerika werd vrouwelijke bolsjewistische agen aangehouden op een oorlogsschip, waar zij brochures der Derde Inti nationale poogden te verspreiden, blad „El Debate" in Montevideo bliceert brieven van Luis Garlos'Pr tos, den aanstoker van den laatst opstand in Brazilië, geschreven in Sovjet-gezantschap te Montevid Daarin geeft hij op omtrent den gi den gang van de coinmunislisc zaak in Brazilië en Argentinië en zegt den partijgenooten middelen en belooft hun instructies omtr het ten uitvoer brengen van de s king der spoorwegarbeiders in Ch Door die brieven komt aan het lic dat in Zuid-Amerika geheime o roepinstallaties bestaan, van varii rende golflengten. In Polen kon constateerd worden, dat de twee ders eener communistische groep, intu6schen naar Rusland geviod zijn, hoogere officieren van het Roo Leger waren. Geen acht slaand op al deze feite steken de leidende staatslieden Geuève met de bolsjewistische af vaardigden ijverig de hoofden bij kaar ter „beveiliging van den w reldvrede" I Een groot gedeelte van onze lan genooten verkeert in de meest tere nond. Een belangrijke calegoi kan niet aan werk komen, een dere kan niet genoeg verdienen het schamele leven te kunnen vooi zetten en weer anderen staan a den rand van den afgrond. Natu lijk zijn onder al die noodlijdend mannen, die veel aan zich zelf wijten hebben, anderen die de noodtoestand uithuiten door steun trekken, waar zulks niet noodig Maar het gros heeft het zeer ha De Regeering helpt, waar zij h< pen kan met de relatief geringe mi delen, die te harer beschikking staa Wij laten in dit verband geheel bu ten beschouwing of haar economiscl maatregelen logisch en verantwooi zijn en of een andere politiek land niet nader bij een nieuwe wt vaart zou kunnen brengen. Wij n men die economische politiek als ee gezonde of ongezonde, realiteit as en wij willen binnen dit kader, e« beschouwing wijden aan bet crisi leed, dat alom geleden wordt. Nederland helpthier zijn h rechtstreeksche uitgaven uit 's rij schatkist, die tenslotte gedragen wo den door de directe en indirecte bela tingen. Daar zijn het heffingen verschillende verbruiksartikelen, d de gelden bij elkaar brengen om dt nood van verschillende groepen lenigen en in andere gevallen zi het belemmeringen aan den grei (contingenteering, hooge invoerrecl ten etc) die het prijspeil van het gen fabrikaat moeten verhoogen tef einde de industrieele bedryvighei eenigermate op peil te houden en I waken voor verdere werkloosheid.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1