a •oepen. De maatregelen hoe dit gebeuren bevinden zich op de itarie. De menschen doen nu een na|c werken en gaan dan een week delen en men kan dan begrijpen de inkomsten schriel zijn. Nu en enkelen nog wel hun pad en, omdat ze nog kunnen stem- maar de meeste zijn reeds Oftslempeld en waar moet men dan toe. Nu wordt er gezegd als om werk komt vragen dat het anders kan volgens de maat- len van den minister, maar spr. 't dit gevraagd aan het N. V. V. et antwoord leest hij voor, waar- f blijkt dat er wel zijn die onaf- foken in de werkverschaffing en werken en dat het niet mu it is om de andere week te ten. j wordt er om de week gewerkt dan lijkt dit spr. wel wat al te iel. Er zijn verschillende men- n die na 8 of 10 dagen uitge- peld zijn en het wordt dus met tijd dat er een steunregeling t en laten wij daarom een gun- regeli.ig nemen. Het is al jaren oft dat er meer werk gegeven worden en laten wij daarom de schen werk geven en geen be- u. Als er aanmerking gemaakt ia gaat het weer een week of vier goed en hetzelfde begint als voorheen. De menschen zijn de week alle raadsleden af ge it om hun nood te klagen en ts hebben de menschen geen t meer om te stempelen, dus de thans rijp geworden dat er elijk eens een steunregeling komt. voorz. zegt dat de gemeenteraad menschen altijd door werkver- lling heeft geholpen en voor jari zal er dan ook niemand een tit hebben gehoord en ook is er enkele redelijke klacht nog en gekomen. Wat betreft het ijven van het N. V. V. dat zegt halve waarheid, maar de andere waarheid wordt verzwegen en is het laatste schrijven van den ister dat ook bij het gemeente uur is binnengekomen, waarin ;t wordt dat er in de werkver- ffing gerouleerd moet worden en is zoo, er mag vier weken wor- gewerkt en dan moet er 4 weken len gewacht, en nu hebben Burg. Velh. besloten het om de week iz oen, dat komt op hetzelfde neer. die brief is een halve waarheid, r de andere halve waarheid houdt achter, maar wat spr. zegt dat st op waarheid. Spr. heeft echter de week in Den Haag geweest leeft moeite gedaan om gedaan irijgen dat hij voor Woensdag iets wist omtrent de werkver- ffing, maar dit is niet mogen kken, omdat die mijnheer die zaak behandeld niet aanwezig en ook niet was te bereiken, is echter beloofd dat men zoo dig mogelijk zal zorgen dat deze heer in Tholen komt om deze te .bespreken, dus men moet even geduld hebben. Spr. is ook tuigd dat deze menschen ge en moeten worden, maar dan men nog enkele dagen geduld ten hebben, want men zal ze ten laten werken ir. werkver- ffing, of naast de werkverschaf- een steunregeling, of een eigen pregeling in elkaar zetten, maar kan op het oogenblik niet zeggen het beste is. heer Overbeeke meent dat het het meest rechte en het .meest jke is een gesubsidieerde steun- ling. voorzitter zegt daar geen uit ak over te kunnen doen. gjf heer Overbeeke zegt dit wel te raien, want bij een vastgestelde lnregeling krijgt elk mensch naar I >efte en daar wordt de een niet »ordeeld boven de ander. Laten eindelijk eens met een steunre- )g beginnen het is een harde ia (zakelijkheid. voorzitter antwoordt dat hij de icieele consequenties hiervan nog kan aanvaarden. i heer Overbeeke merkt op dat 1 te nvaarden zijn; op andere ?rj|eeiiten in het eiland is ook steun- iing. voorzitter antwoordt, maar daar 1 ;en werkverschaffing. 'ol heer Overbeeke zegt ze gaan naar de werkverschaffing van hilipsland. De maatregelen om steunregeling te komen zijn op de N etarie het zou een dag werk zijn den secretaris en het is voor ar. De tijd gaat door en haas) der werkloozen is uilgestempeld* wil niet anders bereiken dan er een maatregel komt dat die die uitgestempeld zijn toch ge en worden. voorzitter zegt ook overtuigd jn dat er wat gedaan moet wor den, maar spr. wil zich in de open bare vergadering niet verder uit spreken. De heer Bogert vraagt hoe het komt dat zooveel thans niet kunnen werken in de werkverschaffing daar er toch genoeg kipkarren staan. Hij heeft gehoord dat er 04 werkloozen loopen. Welh. van den Berge antwoordt dat dit komt omdat er wat stagnatie is in het werk. Wanneer men over de geheele lengte van de vest geko men is zoodal men mei de kipkarren kan gaan werken, zouden er wel net zooveel als er thans werken bij kunnen. Weth. Deurloo bevestigt dit. De heer Overbeeke merkt op dat als er dan nog 15 zouden geplaatst worden, ze allen nog niet geplaatst zijn en hoe moet het daarmede, want er komen er steeds meer bij. De voorzitter antwoordt dat die ook geholpen zullen moeten worden en vraagt daarvoor een blanco cre- diet aan den raad, want dit zal geld kosten. Met alg. stemmen wordt dit ver leend. Hierna sluiting. De mist en onze nationale „medicijnman" Bekend li terator overleden. Zet uw vliegtuig op slotArme dieren Weer een aanval op onze rubber Een Eau- de-Cologne-enthousiast. De mist, die enkele dagen boven ons land gehangen heeft, is weer schuldig aan tal van ongevallen. In den Haarlemmermeerpolder reed een bus van den weg af en kantelde in een sloot Gelukkig konden de circa '20 reizigers gered wordenslechts één ervan is min of meer gewond. Bij Zwolle reed een gewone auto met 5 menschen te water. Zij wisten allen weer aan land te komen, doch kwamen er minder goed af.een had er een hersenschudding, de an deren waren bloedend gewond en allen hadden zij veel water binnen gekregen. Vliegvelden hadden een rustdag, in de havens vielen geen schepen binnen.... boomen werden geramd, wielrijders peddelden een kanaal in.... en zelfs onze wakkere medicijnman Veraart was op het oorlogspad! Van „regenverwekker" was hij thans «mistverdrijver» ge worden en de Frans Halskade in het Zuid-Hollandsehe Rijswijk heeft van zijn proefnemingen kunnen profitee- ren. Dè heer Veraart theoretiseerde, dat door het met kracht omhoog spuiten van waterstralen in de om geving daarvan sterke afkoeling plaats moet hebbendeze koudere lucht dringt onder de warmere. Door deze atmosierische strooming komt er be weging in de mistmassa en krijgt de zon gelegenheid om door te breken. Het was alleen jammer, dut er zelfs boven de mist geen zon was, toen met twee stralen, ieder met een ca paciteit van 800 1. per minuut ruim 2 uur lang water verspild werd Even werd de mist wat minder dik, maar tien minuten later was het weer even erg. Een half uur na de proefneming, toen de teleurgestelde verslaggevers op hun bureaux de re sultaten des heeren Veraarts proeven uitwerkten, trok de mist inderdaad op. Maar of de heer Veraart daartoe de aanleiding had gegeven..? Mist heeft nl. wel meer de leuke eigen schap na verloop van eenigen tijd te verdwijnen.... Te 's Gravenhage is ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den bekenden letterkundige E. Thora Prikker, een broer van den groolen schilder Thorn Prikker. De belang stelling op het kerkhof was zeer groot. Thorn Prikker, een der anarchistische voorvechters, heeft tal van romans het licht doen zien, terwijl ook dicht werken van zijn hand verschenen. Aan de gioeve spraken enkele vrien den o.a. de letterkundige dr. J. de Kruijf en prezen zijn karakter Ons staat nu nog slechts één ding te doen jouw werk voort te zetten en uit te geven, wat nog niet het licht zag van je geschriften, die zoo- velen tot troost waren", zei een an dere spreker, de heer Nabrink. Thorn Prikkers schoonzoon dankte. Dat er auto's gestolen worden dat was ons bekendEn eigenlijk dat vonden wij al brutaal. Maar... dat men kalmweg vliegtuigen verduistert dat is iets, wal ons met stomheid slaat En toch is het 't geval. Eigens in Europa leeft een meesterspion, die zijn specialiteit maakt van deze soort misdaad, hij steelt vliegtuigen, hel modernste van het modernste Som mige van die toestellen waien nieuwe geheime militaire modellen, andere particuliere luxe toestellen. In de afgeloopen maanden verdwenen er vliegtuigen van de vliegvelden in Frankrijk, Hongarije, Polen, Tsjecho- Slowakije en Nederlann. Niemand zag ze gaan, niemand hoorde ze gaan. Ze stonden er en waren op een ge geven oogenblik verdwenen. Uit Boedapest, Amsterdam, Marseille en Warschau zijn vliegtuigen spoorloos verdwenen. Ergens in Europa moet zich een geheim vliegveld bevinden op een verborgen plateau, in berg reeksen of misschien in een van de vele dichte wouden van Duitschland Frankrijk of Oostenrijk. Een nieuw, geheim type, dat dag en nacht in het oog gehouden werd door een bewaker verdween des nachts; de bewaker moet omgekocht zijn en wel vooreen zaer hoog bedrag, dat opwoog tegen de schande en de mogelijke gevangen schap, die den man wacht na de uit spraak van den Krijgsraad Wel heeft men sporen, maar deze leiden nog niet tot een bewijsmen is er thans echter op gespist den dief op heeterdaad te betrappen. Ook voor vliegtuigen moet men dus al een hangslot of een contact-sleuteltje gaan bedenkenHet is wel heel erg roman tisch Te Oldeberkoop heeft een reus achtige brand gewoed. De groote boerderij van de familie Willinger Prins uit de residentie, bewoond door de familie W. Bouma, brandde lot den grond af, ondanks het feit, dat de motorspuit van Oldeberkoop spoedig aanwezig was. Binnen een uur was alles platgebrand. Vijftig koeien en vier paarden kwamen in de vlammen om Ook van den inboedel kon niets ge red worden. Alles was verzekerd... Het doet pijn als we denken aan de arme, onschuldige dieren, die hier levend een prooi der vlammen wer den Een nieuwe aanslag op onze In dische rubber wordt gepleegd vanuit Duitschland, waar de rijkskanselier ter gelegenheid van de opening van deautomobieltentoonstelling te Berlijn verklaarde, dat Duitschland thans in staat is om voldoende hoeveelheden synthetische benzine en rubber te vervaardigen, waarvan de duurzaam heid nog 35% grooter is, dan van natuurlijke rubber. We moeten af wachten. In Wouw stapte een automobilist een winkel binnen om een flesch Eau-de-Cologne te koopen. Daar de winkelier net gewenschte merk niet had, vroeg de automobilist verlof met enkele flesschen even naar zijn auto te loopen, om «zijn vrouw te laten uitzoeken». De winkelier stemd£,toe, de automobilist liep den winkel uit, stapte in zijn vehikel en... tufte weg... Maar de winkelier noteerde zijn num mer en waarschuwde de politie, die onmiddellijk het bericht doorgaf door heel West-Brabant. In Breda werd de Eau-de Cologne-liefhebber gegre pen. Hij verklaarde, dat hij zijn vrouw die nota bene in Amsterdam woon de wilde laten uitzoeken om dan bij een volgend bezoek aan Wouw met den winkelier af te rekenen. .Hetgeen de politie weigerde te gelooven.Hoe bestaat 'tl7 THOLEN, 21 Februari 1936 HANDELSREGISTER. Bij het Handelsregister der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noordbrabant te Breda, Seeligsingei 4, hadden gedurende de maand Januari 1930 de navolgende inschrijvingen plaats: De opheffing van de navolgende zaak is ambtshalve ingeschreven Jan van den Hoven. Scherpenisse, Langeweg. Vieeschhouwerij. Wijzigingen. Firma W. C. de Lange. Tholen, Dalemschestraat 7. Uilgetr. Venn. W. C. de Lange. De overblijvende Venn.A. A. van Stee zet de zaak als eig. onder zijn eigen naam voort. Monumentenzorg stelt pogingen in het werk om de mooie gevel van het pand aan de Hoogstraat 9 onge schonden te laten. Zij heeft zich daartoe in verbinding gesteld met den heer J. M. Bal. Het is te hopen dat deze poging moge slagen. Er is de laatste jaren, ook door nieuwbouw reeds zooveel in Tholen bedorven. Woensdagavond omstreeks zes uur woedde boven onze gemeente een kort doch hevig onweder. Wel een bijzonder verschijnsel in Februari! Op de hengsteukeuring te Goes werden uit ons eiland enkele prijzen behaald en wel in de categorie 3-ja- rige hengsten, groote maateen 8e prijs Patriotte van Spui van C. Pol derman te Tholen. In dezelfde cate gorie kleine maat behaalde een 6e prijs Silvius van E. J. Kosten, Tholen. in de categorie 5- en 6-jarige heng sten, groote maat, 3e prijs Krüger de Neusart van de H.V. Sl.-Maartensdijk en de 4e prijs Oscar van Bleijendaal van J. F. Brooijmans, St.-Annaland. In de categorie oudere hengsten le prijs Leon van G. G. Polderman en 2e prijs Artist van M. J. Stoutjesdijk en E. J. Kosten, Tholen. Deze laatste is een zeer grove en zwaar gespierde hengst en staat bekend als een goed vaderpaard. Kampioen van Zeeland werd Dra gon d'Hondzocht van H. Kerckhaert en H de Maat, Stopelsdijk. Dit is een hengst, zooals er in Zeeland nog geen kampioen is geweest. Hij is in België gekocht en is van extra type en been werk. De Minister van Landbouw en Vis- scberij Mr. Deckers heelt deze keuring bezocht in tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin in Zeeland Jhr. Quaries van Ufl'ord. De Thoolsche Molen! Drie dingen zijn er, die mijn da- gelijksche wandeling door onze goede stad tot een feestgang maken de Kerk, het Stadhuis en de witte Molen. Drie dingen zijn er, die de schoon heid van de Stad aan het Veer ver- hoogen de Golhische Kathedraal, het Stadhuis met zijn fruaien gevel in Renaissancestijl en de bijna twee honderdjarige Molen, die het Plant soen afsluit en kroont. O, als de late Novemberzon in fluweele belichting onze Gothische Kerk kust! Als de blauwe lucht in Maartsche dagen zich koepelt om den slanken toren van het Huis onzer vroede Vaderen, het laat Middel- eeuwsch monument. Als in zonnige en trieste dagen onze Molen de armen uitbreidt naar Oost en West. Die drie monumenten maken Tho len. Ik ken geert Tholen zonder deze drie En als burgers onzer Stad, in hoeveel loketten ingedeeld, politiek en kerkelijk, voelen wij ons één in bewondering en liefde voor de parel van ons eiland. Stel U voor, dat de Kerk er niet meer stond, dat het Stadhuis er niet meer was, dat de Molen zou zijn ge sloopt Twee honderd jaren staat zij daar en zij beheerscht het landschap. Kent gij den oorsprong Duizenden loopen er jaarlijks langs. Zij zien niets, zij voelen niets, zij lezen niets. In soberen stijl vertelt de Molen haar geschiedenis Onder Het Bestier Der Regerende Burgemeesters Mr. Maurits A. de Savornin, Mr. Johan Bodel en Oud-Burgemeester Corn. V. Comstrien, Mr. Willem H. Nolthenius, Heeft de Thesaurier Den Eersten Steen Gelegt Den XXVI Maert MDCCXXXVI Zal deze Molen, één der schoonste uit ons Vaderland verdwijnen? De Burgerij geve het antwoord Numquam, Nooit! Dr. C. VELTENAAR Tholen, 20 Febr. '36. **P00RTVLIET. Woensdag 5 Febr. jl. had hier de jaarlijkscbe ouder avond van de openbare school plaats. Nadat de voorzitter, de Heer J. J. v. d. Slikke de vergadering geopend had, kreeg de secretaris, de Heer K. Schijf 't woord voor het voorlezen der notulen. Daarna kwam aan de orde de bestuursverkiezing. Als leden der Ouder-Commissie traden af de Heren P. Jansen en K. Schijf. Daar beiden zich niet meer herkiesbaar stelden, werden in hun plaats geko zen de Heren A. Verburg en J. Mon- teau. Vervolgens hield 't Hoofd der school, de Heer J. v. Brummelen een lezing met lichtbeelden over ,,'t Pool gebied in de Eskimo's". De Fleer L. Blaas hield een causerie over de waarde van het vak „Geschiedenis" op de lagere school, terwijl Mejuff. J. Nortier een schets in Zeeuwsch dialect voorlas. I11 de pauze werd het werk van de kinderen bezichtigd. 't Was een zeer geslaagde avond. Op Donderdag 6 Febr. jl. hield de Ghr. Gem. Zangvereeniging «Looft den Heer» haar jaarlijksche Zang uitvoering onder leiding van haar Directeur, den Heer A. Coomans. Op verdienstelijke wijze werden door 't koor verschillende zangnum mers uitgevoerd. Ter alwisseling hield de HeerJ. v. Brummelen een lezing met lichtbeel den, die zeer iu de smaak viel. Sinds 1 Jan. jl. hebben zich 10 nieuwe leden aangemeld en gelukte 't om verscheidene donateurs te win nen, een mooie vooruitgang dus, die hoopvol stemt voor de toekomst. Maandagavond vergaderde onder voorzitterschap van deii heer E. v. d. Slikke in de zaal van W. J. Gunter de vereeniging het „Groene Kruis" alhier. De notulen van de vo rige vergadering werden goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren E. van der Slikke en J. v. Brummelen, terwijl in de plaats van d<; heeren Dronkars en Elenbaas wer den gekozen de heeren Dr. G. J. Poortvliet en W. M. Slager. Uit de rekening van den penningmeester bleek dal er was ontvangen f 1049.68'/2 en uitgegeven f664.80, alzoo een ba- lig saldo van f 384.88%. Het saldo op de Boerenleenbank was f 1821.80 terwijl de bezittingen van de veree- nigiugen bedragen f2206.68. Tot le den van het commissie tot het na zien der boeken werden benoemd de heeren P. J. van Floudt, K. F. Schijf en Aut. Heijbuer. Het aantal leden is met 34 vooruit gegaan en bedraagt thans .*13. Uit het rapport van de wijkverpleegster bleek dat zij 49 ge zinnen had bezocht. De begrooting voor 1935 werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf van 1' 10U6.14y2. Besloten werd om een raam, sys teem Winters aan te schallen dat I 60 zal kosten. Dr. Poortvliet werd gemachtigd de oude hoogtezon te ver- koopen en daarvoor een nieuwe aan te schaliën. KOOP NEOERLANDSCHE WAAR, DAN HELPEN WIJ ELKAAR' „1VOROL" De Nederlandsche 6 45161 tandpasta. SCHERPENISSE. Dinsdag werd aan besteed het herstel, de vernieuwing tn het onderhoud tot 30 April 1937 van de aarde, kram, zijs en steen- glooiirigswerken aan de Waterkeering van het Cal. Waterschap Scherpenisse. Inschrijvers waren L. J. Dekker, Veere f'8550; L. van Boven, Elle- woutsdijk f8500; Alf. Warrens, Os senisse f8375; P. Bot, Sliedreeht f8340 L. van Popering, Bruinisse f8330; A. J. VerjaaI,Dreischor, f8300, M. v. d. Velde, Bruinisse f8231 S Polderman, St.-Maartensdijk f7910; Adr. v. d. Werfl', Scherpenisse I 7880; G. Bolier Jbz., Scherpenisse f 7690 Noorlands Aannemersbedrijf, Wol- faartsdijk f7580; J. Beenen, Haarlem f7430. Behoudens nadere goedkeuring van H.U. Ged. Staten gegund aan G. Bo lier Jbz. alhier. Een twintigtal ingezetenen heeft alhier opgericht de reisclub „Ons Genoegen". Het bestuur bestaat uit de heeren M. Hage Johz., voorzitter, J. M. v. d. Graalï, secr-penningm. en D. Brand, bestuurslid. Het doel der vereeniging is door eeu weke- lij ksche inleg van een klein bedrag een gezamenlijk autoreisje te maken. OUD V0SSEMEER. Ten verzoeke van dhr. J. J. W. Taek, werd ten over staan van notaris van de Velde ver kocht een woonhuis met erf en sme derij, staande aan de Molenstraat. Kooper werd dhr. J. M. Engelvaart voor de totaalsom van f 1250. Dhr. J. v. Driel onlangs gekozen lot diaken bij de Geref. Kerk heelt zijn benoeming niet aangenomen. Vrijdag jl. werd in de School m. d. Bijbel de jaarJijksehe ouder avond gehouden. Na het zingen van Psalm 77 1 en gebed van den Voor zitter, l)s. C. A. Vreugdenhil, opende deze onder het spreken vau een koi t woord ter inleiding de bijeenkomst, waarin de Voorz. de ouders opwekte tol meer liefde voor het Chr. Onder wijs. Daarna hield het hoofd der school, dhr. A. Toornstra zijn inlei ding over „Het doel der opvoeding", die met stille aandacht werd aange hoord. Hierop volgt een korte pauze, die gelegenheid gaf den inwendigen mens te versterken. Het overige gedeelte van den avond droeg een intiem ka rakter en werd doorgebracht in een aangename stemming. De heer Deurloo hield een onder houdende, tevens goed verzorgde in leiding over straffen naar hel boek der Spreuken. Een der leden over Gideon, terwijl eenige dames enkele liederen ten beste gaven. In de volgende pauze werd liet schriftelijk werk der leerlingen en het handwerk der meisjes bezichtigd, hetgeen den ouders genoegdoening gaf. Aan de tentoongestelde teeke- ningen werden prijzen toegekend. Nadat het hoofd der School met dankgebed gesloten had, keerden al len omstreeks 12 uur zeer voldaan huiswaarts. De opkomst was uitstekend. De Burgemeester van Weststelling werf vestigt de aandacht op JAN KALLENKOOT, geboren te GRO NINGEN den Hen Februari 1908,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 4