WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURAN ^BÖITENLAli NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 28 Februari 1936 No. 9 Di •ie en vijftigste jaargaj Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Werk De Werkloosheid en de mechanisatie THOOLSGHE COURANT Dit blad verschijnt ellcen Vrijdag. Prijs per kwartaal /'0,8U; met Geïllustreerd Zondagsblad /'1,375, franco per post /"i,G5 -j- 15 ct. disp. kosten. Advertentiën van 1 t( regels 75 ct.; iedere r meer 175 ct. Grootte letters naar plaatsruit Bij abonnement aanmerke prijsvermindering. PUBLICATIEN. Vaststelling Kiezerslijst. burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat do op heden door hen vasigos'elde kiezerslijst voor het jaar 1936 1937 van 23 Februari tot en met 16 Maart a.s. op de secretarie dor gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en, tegen betaling dor kosten, stomdistrictsgewyzo, in uittreksel, verkrijgbaar wordt gesteld. Tot on met 9 Maart a.s. is een ieder be voegd bij het gemeentebestuur verbeieriug van de door dal bestuur vasigeateldo kiezers lijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in sirijil met de wel, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt, of al dan met voor ecuige verkiezing aangewezen 9 als bevoegd bij volmacht ie s emineii. Hot veizoekschrifi kan op ongezegeld papier worden ges'eld Tholen, 22 Februari 1936, Een tweede ramp, thans te Heesch. Carnaval exit Sir Henry Deterding, de petroleum- koning, in Nederland. Ten toonstellingen van „Nederlandsch Fabrikaat". Ook gasmaskers geëxposeerd Onverlaten Nauwelijks is de noodlottige brand van Amsterdam achter den rug en zijn de slacltrolTers ter ruste gelegd op bet kerkhof, of opnieuw worden we opgeschrikt door een ramp, die hoewel er tot nog toe slechts één doode bij te betreuren valt toch in verschrikkelijkheid niet onder doet voor de Amslerdarnsche ramp. Te Heesch bij Oss liep een jong kereltje, toen zijn oudere broer een oogenblik weg was, teneinde een spade tc halen om de gierput wat om te roeren bet laddertje van die put al, raakte door de schadelijke gassen, die uit die gierput stegen, bedwelmd en kou niet meer uit de put komen, daar zijn krachten hem begaven. De inmiddels te hulp gesnelde broer verloor eveneens het bewustzijn. Inmiddels had hun moeder het onge val opgemerkt en gilde om hulp een derde broer verscheen en trachtte zijn andere broers te helpen. Doch ook hij werd slachtoffer van zijn moed en zonk bedwelmd in de put neer. De boer, die op het hulpgeroep van de boerin ten looneele was ver schenen, bedacht zich geen seconde en snelde zijn kinderen te hulp. Maar de schadelijke uitwaseming, nog ver hoogd door de beroering, die de drie bewusteloozen bij hun val in de gier- stoffen hadden teweeggebracht, be dwelmde oogenblikkelijk ook den boer zelf. Tenslotte slaagde men erin met een hark de slachtolfers op het droge te trekken heigeen natuurlijk zeer veel moeite kostte en de levensgeesten van allen weer op Ie wekken. Een der kinderen, een twaall- jarig knaapje, had echter door de scherpe gifstoffen zoo geleden, dat liet weldra stierl. Bovendien bleek, dat de gier het netvlies van beide oogen van den boer had aangetast, zoodat deze kans loopt, volslagen blind te worden. Een vreeselijk treur spel We mogen nog blij zijn. dat de beide andere broers er zoo goed afgekomen zijn. want was er niet spoedig hulp gekomen, dan bad de 1 '/2 meter diepe gierput tevens hun aller graf kunnen worden... Inmiddels is „Vastenaovnd" achter den rug en is de rust teruggekeerd in tal van Brubantsche, Lirnburgsche en Achterhoeksche plaatsen, waar bet Carnaval dagenlang de gemoe deren had opgezweept tot dolle pret. Vele gemeenten hadden dit jaar in tegenstelling met de afgeloopen jaren een groot aantal verbods bepalingen weer ingetrokken, zoodat de Carnavalsgasten een vrij ruime mate van bewegingsvrijheid hadden. Na ettelijke jaren werd b.v. te's-Her- togenbosch in volle statie Prins Ama- deiro di Carnevalo weer binnenge haald, rnet zijn heele gevolg, „Oetel- donkei sen andre Vastenaov'ndzotten". De Prins arriveerde met een ver sierden trein, werd aan het station opgewacht door een commissie van ontvangst, waarbij natuurlijk de noo- digeonzin-redevoeringen werden afge stoken en bracht een heele vroolijk beid in het anders zoo rustige stadje. Doch ook in andere steden werd er duchtig van de gelegenheid geprofi teerd en naar de berichten luiden is de pret met slechts enkele geringe uilzonderingen binnen de perken van losbandigheid gebleven, zoodat de proef om het Carnaval langzaam wper de plaats te laten innemen, die liet vroeger bekleedde, geslaagd mag heeten. Heelemaal zonder vechtpar tijen gaat het blijkbaar niet en bij de Zuidelijke Nederlanders zitten de banden na een goeden dronk ook wat minder vast aan het lijf dan bij de koelere Noorderlingen maar dit jaar hebben de gemeente-autori- leilen toch waarlijk niet te klagen. In de residentie is het incognito van Sir Henry Deterding, die een vacantie-uitstapje maakt, ontdekt en natuurlijk had dit tengevolge dat de veelgeplaagde man bestormd werd duor nieuwsgierige journalisten. Maar Sir Heniy had maatregelen genomen en geen persvertegenwooruiger werd bij hem toegelaten. Later maakte bij echter een uitzondering voor één persvertegenwoordiger, mits deze niet over „zaken'" sprak. Wel ver klaarde Sir Henry, dat hel zooge naamde „interview", dat hij zou hebben verleend, van A lot Z uit den duim van een Amerikaansch journa list gezogen moet zijn, daar hij op zijn reis geen journalist had ont vangen, er zelfs niet een gezien had en geen mededeelingen omtrent olie prijzen had gedaan of had lateu doen Over den economischen toestand van Nederland had hij niets anders Ie zeggen, dan dat zijn meening daaromtrent, vastgelegd in een brief aan de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, in het jaar '1933, nog steeds van kracht was. Het was een poover resultaat voor een interview van een oliekoning, maar... inderdaad was het te veel gevergd van Sir Henry om zijn vacantiegenot weer prijs te geven en de „zaken", waarin hij steeds gewikkeld is, en waarvoor hij thans eens even gevlucht is, ter sprake te brengen. Die wensch moet men eer biedigen Reeds eenigen tijd geleden deelden we mede, dat „Nederlandsch Fabri kaat van plan is een serie tentoon stellingen in de grootste steden van Nederland te gaan houden. De eerste, die in Amsterdam zal plaats hebben, wordt over circa twee maanden ge opend. Men verzoekt ons nog even bekend te willen maken, dat firma's, die eventueel nog geen prospectus heb ben ontvangen, dit kunnen aanvra gen aan het secretariaat van de ver- eeniging, Badhuisweg 145 te 's-Gra- venhage. Een stand voor gasmaskers zal op deze tentoonstelling eveneens voor komen met het oog op dé actuali teit van het gasbeschermiugsprobleem meenden we deze bijzonderheid even met nadruk te moeten vermelden. Wat de beweegredenen mogen zijn van een stel gemaskerde quasi-ear- navalgangers te Eindhoven, om een 16-jarig meisje, dat 's avonds om half zeven even haar woning had verlaten om een boodschap te doen, te blinddoe ken en te knevelen, in een auto te ont voeren en in een bosch bij Aalst met vuistslagen deerlijk toe te take len, is een vraag, die de gemeente politie van Aalst en de maréctiaussée nog niet hebben opgelost Bewoners van Aalst vonden bet bewustelooze meisje, dat getrapt, ge slagen en mishandeld was, achter de Aalster dorpskerk bloedend, met ge scheurde kleeren en gewonde handen en gelaat. Het is te hopen, dat de politie de onverlaten, die het Eindhovensche carnavalsfeest zoo misbruikten voor hun onzuivere bedoelingen, weldra zal weten op te sporen. „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." „IVOROL" De Nederlandsche 7 45174 tandpasta. Is de winst den inzet waard Minister Goering's Poolsche reis. Hodza's Donauplan mislukt. De strijd om de militaire wetten in België. Militaire opstand in Japan. De Italianen zelf moeten toegeven, dat de Abessijnen hun. zwarte huid zoo duur mogelijk verkoopen. Hoewel onvoldoende gewapend, leveren zij dapper tegenstand en zoo is het b.v. bekend geworden, dat de zoon van de door den Italianen verslagen Ras Kassa in de voorste linie gevallen is De grootste moeilijkheid bereidt de voed selvoorziening aan de Abessijnen. En rnet een leege maag is het zelfs voor het dapperste leger moeilijk oorlogvoeren. De Italianen kunnen hun voorste linies steeds door middel van vliegtuigen met proviand voor zien en met hen is het in dit opzicht dan ook veel beter gesteld. Iutusschen duren de Italiaansche troepen ver scheping naar Afrika nog maar steeds voort. Nog deze week hebben meer dan 1000 man Napels verlaten. Men vraagt zich dan ook al meer en meer af, of re winst den inzet wel waard is. m. a. w. of men millioenen mag offeren, om een stuk land te ver krijgen. De tijdon van Warren Has- lings, de veioveraar van Britsch- Indië zijn voorbij. En reeds op het oogenblik ondervinden vele landen in hun koloniën en mandaten meer onaangenaamheden dan zuivere vreug den. Ook Goering heeft zich aan de algemeene reiswqede, die op het ooyenblik in de Europeesche staats lieden schijnt gevarei te zijn, niet kunnen onttrekken. Hij is naar Polen getogen om daar te jagen en eens met de Poolsche vrienden te spreken. Het botert in de laatste maanden niet zoo heel erg meer tusschen deze beide buurlanden al bestaan er nog altijd banden, die hun politiek aan elkaar binden. B.v. het Fransch Russisch militaire verdrag, dat nog maar steeds niet geratificeerd is en dat, als de Fransche Kamer naar den zin van Berlijn en Warschau han delde ook nimmer geratificeerd zou worden. Maar afgezien daarvan, de Polen hebben grieven, misschien wel wat onrechtvaardig, want de Duitschers hebben in bijna alle belangrijke aan gelegenheden, zooals b.v. de Daut- zigsche kwestie, voor Polen het hoofd gebogen. Men weet, dat de huidige strubbelingen in hoofdzaak voort spruiten uit financieele geschillen. Uit allerlei hoofden krijgt Polen geld van Duitschland, weliswaar minder dan menig ander buitenlandsch schuldeischer, maar voor hel arme Polen, dat het zoo goed gebruiken kan, in ieder geval een aanzienlijk bedrag. Bovendien-is rnen in War schau Schacht's rede nog niet ver geten, waarin hij de hoop uitsprak, dat Poolsch Opper Silezië weer spoe dig tot het rijk zou terugkeeren. Zooals men ziet, er zijn wonden in overvloed. Of het Goering gelukt is daarvoor de juiste pleisters te vinden.... De Belgische minister van oorlog Devèze heeft weinig succes met zijn militaire plan tot uitbreiding van den diensttijd. In de eerste plaats heeft dit plan de niet gewenschte belang stelling van het volk voor de Fransch- Belgische overeenkomst opgewekt en in de tweede plaats begint het meer en meer waarschijnlijk te worden, dat Devèze voor zijn plan in de Ka mer geen meerderheid zal kunnen vinden. Begin dezer week kwam b.v. het buitengewone congres van de Belgische socialistische partij, belast met de behandeling van het militaire wetsvoorstel, bijeen. Ook hier bleken de meeste heeren weinig voor het regeeringsvoorstel tot verlenging van den diensttijd te gevoelen. De motie welke het congres tenslotte aannam luidt, voor wat het voornaamste gedeelte betreft „overwegende, dat de opgeworpen maatregelen slechts een gedeeltelijke en onvoldoende oplossing behelzen Zooals men ziet verwerpt de Bel gische socialistische partij geenszins alle plannen tot versterking van het leger. Men weet ook hier zeer goed dal al deze plannen eigenlijk tegen Duitschland gericht zijn en de soci alisten denkeu er natuurlijk niet over een kans tot strijd tegen het natio naal socialisme voorbij te laten gaan. Het baart dan ook nog eenigszins verwondering, dat een gedelegeerde van de socialistische jeugdorganisatie zoo veel succes wist te boeken met een gloeiende anti-militaiiislische rede, waarin hij zich tegen alle oor log en alle landsverdediging ver klaarde. Iutusschen blijft de vraag open, of minister Devèze thans nog in de re- geering zal kunnen blijven. Hij heeft er geen geheim van gemaakt dat zijn lot als munster afhangt van het feit, hoe men zijn voorstel zal ontvanger- Treedt minister Devèze af, dan zou den zijn liberale collega's in het Ka binet hem naar alle waarschijnlijk heid volgen, zoodat bet gevaar voor een Kabinetscrisis in België zeer groot is Hodza, de nieuwe Tsjechische mi nister van Buitenlandsche Zaken heeft al evenmin als zijn Belgische collega Devèze succes met zijn plannen. Men weet, dat Hodza Oostenrijk, dal dringend economischen steun be hoeft, wilde opnemen in het kader van de Kleine Entente. Een groot deel van de vele bespre kingen te Parijs was gewijd aan dit plan, en eerlijk gezegd scheen het er in den beginne niet slecht met Hodza's idee voor te staan, al waren er natuurlijk allerhande bezwaren, o.a. dit, dat Duitschland tenslotte de grootste afnemer van de Donaulan- den is en deze landen tezamen nog geen economisch zelfstandig geheel vormen. Bovendien was er iu Oostenrijk nog de legitimistische beweging, die vooral in Zuid Slavië met al heel weinig plezier wordt gezien. Uit Belgrado kwamen dan ook de meeste bezwaren en Hodza heeft de zen bij zijn bezoek aan de Zuid-Sla vische hoofdstad, ondanks de aller vriendelijkste ontvangst, die hem daar ten deel viel, niet uit den weg kunnen ruimen. Naar alles, wat men over dit bezoek gehoord heeft, bestaat er in de Kleine Entente nog alles behalve oveieenstemming ten aanzien van een opname van Oostenrijk in dit statenblok. Men mag dan ook wel aannemen, dat het plan Hodza voor- loopig van de baan is. Woensdagmorgen werd erin Tokio een militaire staatsgreep uitgevoerd duor drieduizend man van het 3e Regiment Infanterie en le divisie. Zij bezetten het ministerie van binnenlandsche zaken en de woning van den premier en het hoofd bureau van politie, nadat ze de wachten onschadelijk hadden ge maakt. Vermoord werden de premier Okada, de minister van financiën Takahisji en de admiraal Saito. Volgens de laatste mededeelingen zullen heden door de opstandelingen de door hen in Tokio bezette pui verlaten worden, echter zonder wapenen te hebben neergelegd. Wanneer men de symptomen i voren brengt teneinde te bewij: dat de economische conjunctuui de wereld definitief gedraaid is, het ook helaas onder leiding van bewapeningswedloop, dan hoort i van vele zijden antwoorden: „He mogelijk wij weten het niet maar ziet naar de nog steeds enoi werkloosheid Economische conjunctuur en w< loosheid loopen in vele dingen para in andere hebben zij echter een ei leven met geheel tegengestelde pecten. Er kan economische ople\ zijn en toch stijgende uerkloosht Wanneer men b.v. in een haven mechanisatie tot het uiterste weel te voeren, waarbij natuurlijk tev de kosten dalen, dan zullen schepen die haven aandoen teneii vlug en goedkoop te worden geholp Deze schepen zullen victualie slaan, de schepelingen zullen in haven datgene verteren watzij kuni verteren en toch ...bestaat de mo lijklieid, dat de werkloosheid in haven stijgt in verhouding tot perlectie der gebruikte machines technische installaties. Het wegwerken van deze we loosheid is een vraagstuk op zichz Dit staat geheel apart van het cru vraagstuk. Crisis wil in het algemc zeggen: evenwichtsverstoruig crisis kan moreel zijn, kan econoi sche verhoudingen betreffen en zich bepalen tot het benutten menschelijke of machinearbeid. Men vertroebelt de kwestie, ind men de werkloosheid koppelt aan feit der economische evenwichtsv storing. Natuurlijk bestaat er verband 1 schen beide, 't Is mogelijk, dut gro> werkloosheid het verbruik zoodai beïnvloedt, dat er een economist evenwichtsverstoring opnieuw optreden. Het is even goed mogel dat een welvaartsgolf het aantal noodigde werkkrachten zoo doet v meerderen dat practisch alle mensch in het bedrijfsleven worden opgei men, wat niet wegneemt, dat er slotte een aparte evenwichtsverstori kan bestaan tusschen menschelij werkkracht en maehinalen arbeid. Wanneer wij de verschillende ei nomische restricties beschouwen, zien wij een tendenz om vraag aanbod aan elkander aan te passt Er is een zekere vraag op een v< antwoord prijspeil en dan zeggen restrictie-partijen: we zullen de pi ductie niet stellen boven die %ra; Stijgt de prijs, welnu, dan mag productie worden vergrootdaalt noteering beneden het aangenom punt, dan moet de productie veri worden ingekrompen. Wijzigen zi de factoren welke dat prijspeil bei vloeden, dan wordt dit prijspeil veranderd. Hiertegen voeren velen groole zwaren aan en terecht. De vraag blij welke bezwaren wegen het zwaarst welke zijn de consequenties ervai Wanneer men deze kwestie nau' keurig heeft bestudeerd en men tot een oplossing gekomen, dan die men de consequenties ervan te aa vaarden. Deze studie, het onderling overl om het resultaat van die studie practische banen te leiden, kan ni aan de belanghebbenden worde overgelaten. Daarbij dient de Sta als neutrale waarnemer en als arbit een rol te spelen. Men noemt d ordening, om het even of het wooi onaangenaam of prikkelend aandoi Zooiets behoort tenslotte ook bij evenwichtsverstoring tusschen mensi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1