iesancties en de internationale situatie. Zljn VU0I5K01IT YEllkOlDIIEID EX KEELPIJN led r van den Gzaat, meer of minder e besprekingen gehouden, die >el als uitvloeisel kunnen worden ■houwd van het Fransch-Russische laire verdrag. Dat dergelijke be- ikingen een Duitsch-Fransche ladering niet bevorderen, behoeft o-een betoog. Berlijn ziet dit alles argwaan geschieden en niemand het den Üuitschers kwalijk nemen, zij zich te weer stellen. len is in Genèveaan het studeeren r de oliesancties en het ziet er r uit, dat dit een studie zal zijn Ier practisch resultaat, omdat men (ich niet toe zal overgaan. Men l dit werk vermoedelijk voor de lerij", teneinde de massa tevrëden telien. De moeilijkheden aan het ellen van sancties verbonden, zijn en de zich toespitsende tegen- ingen, te groot en te ingrijpend verder te gaan dan momenteel geval is Trouwens Amerika doet liet aan mede en wat voor nut ft het dan om Italië te beletten tinentale olie en Europeesch koper ;oopen. wanneer het uit Amerika andere lauden net zooveel kan gen als het wil. Men ziet het met her. Italië koopt rubber en auto den iu Amerika zooveel het wil zooveel het kan betalen len moet niet te veel letten op jeen uiterlijk geschiedt. Want ah uiterlijke is camouflage. Het artepunt ligt in hetgeen achter de ermen wordt besproken en daar- hoort de buitenwacht niets of enoeg niets. Men moge het prin- van den Volkenbond nog zoo )i vinden men moge aan diners )ij openbaar gehoor de voordeelen dien Volkenbond luid laten weer- ken. het gaat om hetgeen de ote naties er van maken, wanneer niet aan het voetlicht treden, dat is niet veel fraais. )e landen, die aan het gestelde «al vasthouden, maar niet of onvol- nde pp de hoogte zijn van de erhandelingen achter de coulissen, den zich, zooals steeds in de ge- iedenis is gebleken, in de vingert. Duce zeide onlangs nog, toen het Isehe Lagerhuislid Wiisonont- ïd aan een bericht in de Telgr. een onderhoud, dat Mussolini en Engelschman verleende en irbij ter sprake kwam, of de del met Italië wederom in $e e kanalen zal terugvloeien, wan- r de sancties worden opgeheven ti daarna pertinent vroeg: „Dit liet mogelijk. Wij hebben te veel gegeven en geven nog te veel uit - het scheppen van nieuwe lca- n, die de plaats moeten innemen die, welke gij ons hebt afge- nen. Wij kunnen de mijnen niet sluiten, welke wij geopend nen noch de groote fabrieken open, die wij gesticht hebben of contracten op langen termijn mieeren, welke wij hebben aange- Vanneer men de internationale wikkelingen nauwkeurig bestu urt, dan komt men tot de conclusie, de spanning in de laatste tijden rk is geslegen en dat alom ge- iesd wordt voor het uitbarsten van nieuwen oorlog. Dit moet men rkornen en in dit kader zou het t verstandig zijn om halve maat- ,elen te nemen, wat ten slotte sancties zouden zijn. Deze sanc- zijn half, ten eerste omdat, zooals iegd, verschillende landen aan die dies niet zullen mededoen, zoodat ië genoeg olie zal kunnen krijgen, tweede, omdat Italië geleidelijk over voldoende voorraden voor van maanden beschikt en ten de omdat substituten zullen wor- vervaardigd, die, gepaard met uiriiging op motorbrandstof ten oeve van andere doeleinden, de oefle aan petroleum niet onbe- grijk zullen kunnen temperen, talie schijnt zich zoo sterk te ge- unt len. dal het oliesancties niet meer t een oorlogsdaad zal beschouwen, aar 'k1510118 a's ie,s onvriendelijks, wat t zal worden over het hoofd gezien. erzaehting van het destijds ite oordeel kan tevens een uit- eisel zijn van ondergrondsdie meester zal kunnen blijven. Maar wellicht ten koste van Abessynië. Italië speelt in het orkest der naties een nog le belangrijken rol om over het hoofd te worden gezien en wil men den vrede in Europa bewaren, dan zullen aan Rome tal van con cessies moeten worden gedaan Im mers het storm-centrum ligt nog steeds in Midden en Zuid-Europa en daar is Italië's positie nog van te groot gewicht. Arm Abessynië! Het land, dat rekende op den Vol ken hond, op zijn destijds machtige bondgenoolen en dat nu in den steek zal worden gelaten, omdat Europa's positie té zwak is om veel te durven wagen voor een ander land in een ander werelddeel. Italië zal in Ethyopië blijven op rukken en liet zal slechts aan de Abessynen zelf liggen, of het den indringer zal kunnen tegenhouden of niet. En Europa zal t. z. t. den wissel hebben te betalen, welke nu op haar getrokken wordt! De groei ende antipathie van het Uosteu Ruwe huid met diepe voren? Winterhanden, winterooren Winlervoeteu, winterteenen Stukke armen, stukke beenen Weer in orde na 't gebruik Van Purol. PUROL IS PUIK! S 43142 CRISISPUBLICATIEN. VERBOUW AARDAPPELEN De LandbouwCrisisOrganisatie voor Zeeland maakt bekend, dat alle aanvragen voor den verbouw van aardappelen, andere dan die, welke vallen onder de tuinbouw- eo/of fa biieksaai dappelregeling, ten volle zul len worden toegewezen, voor zoover deze aanvragen (wijzigingen inbegre pen) vóór 1U Februari bij de L.C.O. voornoemd zijn binnengekomen en voor zoover aanvragers niets rneer verschuldigd zijn terzake van teelt- heffing aardappelen 1935. Afzonderlijk zullen de aanvragers geen bericht van toewijzing rneer ontvangen. De teellvergunningen zullen zoo spoedig mogelijk worden uitgereikt. Voor oppervlakten lot en met 10 Are worden geen teelt vergunningen verstrekt. 24 45140 De Landbouw-Crisis-Organi- satie voor Zeeland. los Icrhandelingen op basis van „Wij eten voor ons prestige wel over- tot het nemen van enkele ctie-maatregelen op papier. Neemt ^irmede genoegen, zeg er iets niet 'O onvriendelijks van en wij zullen toepassing tot de kleinst mogelijke letmgen beperken." 'et ziet er nog steeds naar uit, Europa den orkaan, welke op nst is en wier intensiteit aan alle ven en aan alle leidende, staats- len vrij nauwkeurig bekend is, THOLEN, 14 Februari 1936 Onze vroegere stadsgenoot W. A. Beeke thans korporaal hij de Politie- troepen te Helmond, is met ingang van 15 Febr. '1936 benoemd tot agent van Politie te Zierikzee. Er hadden zich niet minder dan 239 sollicitanten hiervoor aangemeld. Vrijdagavond j). besloot ons Nutsdepartement zijn winterseizoen met het opvoeren van de sprekende film „The Worlds moves on". Toen de voorzitter de bijeenkomst opende was de zaal van het „Hof van Holland" flink bezet. De film, die als anti- oorlogfilm is bedoeld, bracht de aan wezigen wel onderden indruk van de verschrikkingen van een moder nen oorlog. De heer Moelker sloot de bijeen komst met een toepasselijk woord. De winter heeft ook hier het schaatsenrijden op de Vest mogelijk gemaakt en gister opende de Thool- sche IJsclub haar banen. Hel ijs was in goede conditie doch wat zwak, maar de liefhebbers konden proliteeren. Op de Oostelijke Vest waren ook tal van liefhebbers aan het rijden, doch het ijs bleek niet voldoende sterk om de rijders te dragen. Een tweetal schaatsenrijders zakten door het ijs; er waren behulpzame handen om de drenkelingen te redden, doch ook de redders voelden het ijs onder zich bezwijken en zakten er door. Na veel moeite slaagde men er in de drenkelingen op tiet droge te krijgen, zoodat men er met de schrik eu een nat pak afkwam De politie ontruimde daarna het ijs. Te 's-Gravenhage is op 82-jari- gen ouderdom overleden de heer G. Baert, vroeger directeur van 't P.T.T.- kantoor alhier. Wij verwijzen naar een adver tentie in onsblad, waarbij mededeeling wordt gedaan dal „Olympia" Vrijdag 21 dezer een uitvoering geeft in „Hof van Holland". Woensdagavond vergaderde de afdeeling Tholen van „Volksonder wijs" in hotel van mej. Wed. Hoek. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek dat ontvangen was f70 en uitgegeven f75.975, alzoo een nadeelig saldo van f 7.575 en bleef het reservefonds f'240 505. Het be waarschoolfonds steeg tot f 3503.90. Besloten werd om wederom een adres aan het gemeentehestuur te zenden tot het stichten van een bewaarschool voor kinderen van alle gezindten. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren L. W. Blaas en A. G. En gelvaart en gekozen inplaats van wijlen den heer A. Gense de heer heer J. Vos. Tot voorzitter werd ge kozen de heer J. Overbeeke. SCHERPEN1SSE. Op de weegbrug „Vooruitgang" werd in 1935 gewogen 3431011 Kg. suikerbieten, 1139650 Kg. pulp, 2754948 Kg. aardappelen, 267284 Kg. uien, 225966 Kg. stroo, 608201 Kg. zand en grind. Totaal 8425070 Kg. benevens 101 stuks vee. ST. MAARTENSDIJK. Woensdag avond jl. werd ten huize van den heer van Iwaarden alhier de alge- meene jaarvergadering gehouden van de Brandstoll en vereen iging „Alge meen Belang". De vergadering mocht zich ver heugen iu een behoorlijk goede op komst. Ruim 130 leden waren tegen woordig. Na opening door den voorzitter dén heer C. Priem werden notulen der vorige jaarvergadering gelezen en goedgekeurd. Als bestuurslid was aan de beurt van aftreding de heer Auth. Vroegop die na gehouden stemming met 85 stemmen bleek te zijn herkozen. Als lid van den Raad van Toezicht was aan de beurt van aftreding de heer C. Kwaak welke eveneens werd herkozen met een getal van 127 st. Bij acclamatie werd de boekhouder de heer N. J Bierens wederom be noemd. Nadat door den boekhouder reke ning en verantwoording over het afgeloopen jaar was gedaan werd deze met algemeene stemmen goed gekeurd. Uit genoemde rekening bleek o. m. dat de totale ontvangsten in 1935 hadden bedragen f7199.765, de uit gaven f7043.91, een voordeelig saldo alzoo van f155.855. Het kassaldo per 1 Januari 1936 bereikte hiermede een bedrag van f517.28. Over het afgeloopen jaar werden in totaal afgeleverd 7090 Hl. brand stoffen zijnde 100 Hl. meer dan in het jaar '1934. Bij de rondvraag werd door den heer G. K. Nelisse geïnformeerd of het vervoer der brandstoffen afzon derlijk werd aanbesteed. De heer Vroegop stelde de vraag waarom de kolen publiek worden aanbesteed. Aan dit laatste werd algemeen de voorkeur gegeven en geacht te" zijn in het voordeel der vereeniging. De heer Bout zou gaarne zien dat de vereeniging de beschikking kr§eg over een eigen pakhuis ter opberging der brandstoffen. Over dit punt be hoefde niet lang gesproken te worden aangezien de vereeniging financieel niet bij machte is tot aankoop van een gebouw over te gaan. Ten slotte werd nog aanbesteed het lossen en vervoeren der brand stoffen voor het jaar 1936. Laagste inschrijver was hiervoor de heer N. Bos, n.1. voor f7.49 per 100 Hl. Hem werd een en ander opgedragen. Daarna sluiting. Ten gemeentehuize werd Woens dag aanbesteed de verbetering van de bestaande kaaimuur. Ingeschreven werd door G. J. Geluk en C. M. Hartog voor f465, S. Polderman voor.f462 en Jac. Knuist voor f 458. aan welke laagste inschrijver B. en W. den Raad zullen voorstellen het werk te gunnen. Wegens frauduleus slachten van een varken is door ambtenaren van den crisisopsporingsdienst tegen J. N. alhier proces-verbaal opgemaakt. STAVEN1SSE.'Als tijdelijk onder wijzer aan de U. L. School alhier is, noodig door de ziekte van rnej. Mol, benoemd de heer P. Bil van Hein- kenszand. Woensdagmiddag werd alhier de ijsbaan geopend, maar al spoedig bleek het, dat de ijsvloer toch nog niet sterk genoeg was, want minstens een viertal rijderessen zakten door het ijs en moesten met een nat pak huiswaarts keeren. Voorloopig is de ijsbaan gesloten. ST.-ANNALAND. Toen P. S., wo nende aan de Langeweg, bezig was met wat hout te kappen, kreeg hij een stuk tegen het oog Hij werd op medisch advies overgehracht naar Breda. Waarschijnlijk zal hij betoog moeten missen. Voor rekening van den heef P. Gunst werd aanbesteed het bouwen vau een woonhuis aan den Molendijk. Laagste inschrijvers waren: metsel werk Joh. Burgers f981 46, smidsu erk M. van Beek f90, timmerwerk H. v. Dijke f 724 Vergadering „Onderlinge Hulp" ten huize van dhr. F. Rijnberg. Uit het jaarverslag bleek dat de ontvang sten f476.22 hadden bedragen en de uitgaven f384 55. Goed slot alzoo f 127.07. Reserve f 2189.85. Aan kas I'2317.52. De aftredende bestuursleden Iz. Overbeeke en W. A. Boogaard wei den herbenoemd. Bij de rondvraag houdt de heer W. A. Boogaard een warm pleidooi, dat varkenshouders, die minder var kens houden dan hun toegekend zijn, deze vergunningen beschikbaar stellen aan de toewijztugscommissie, adres: W. A. Boogaard, teneinde anderen in de gelegenheid te stellen meer varkens te houden, hetgeen iu aller belang is voor de toekomst. Hierna sluiting. OUD-VOSSEMEER. Woensdag jl. is in de Openbare Lagere School de ouderavond gehou- deu. De Vooizitter, dhr. E. de Wilde heet in ziju opeuingswoord alle aan wezigen hartelijk welkom inzonder heid het College van Burg. eu Welh. en den Secretaris. Een hartelijk woord van dank wordt gericht tot de milde gevers, die het hebbeii mogelijk ge maakt 130 koppen en schotels aan te schallen voor de ouderavonden en tot hen, die zich de moeite hebben getroost de bijdragen in te zamelen. Hierop krijgt dhr. Fluijt, het hool'd der school, de leiding, die voor de pauze het eerste gedeelte van de le zing „De trek der Transvaalsche Boeren in 1837 en 1838", verduide lijkt met lichtbeelden, behandelt. In de pauze wordt de inwendige mensch versterkt met een paar kop pen chocolademelk waarop het schrif telijk werk der leerlingen wordt be zichtigd. Dit jaar voor het eerst wa ren ook de handwerken der meisjes tentoongesteld, hetgeen in het bij zonder de belangstelling der moeders trok. L)hr. Fluijt vervolgt dan zijn be handeling, die in zijn geheel door de plm. 100 aanwezigen met groote aan dacht wordt gevolgd. Vooral is te noemen de geschiede nis van Piet Retief en den strijd te gen de Zoeloes. Hierop geelt dhr. Boot op de hem eigen wijze, een tweetal schetsen in hel Zeenvvsch dialect ten beste, waar van de waardeering tot uiting kwam in een daverend gelach. Dhr. Fluijt deelt nog mede dat dit jaar de Openb. Lagere School in de Molenstraat 100 jaar zal beslaan, tot 1836 werd scbool gehouden in den Noord-Oostvleugel van de Ned. Herv. Kerk. De Voorzitter brengt in zijn slui tingswoord dank aan den heer Fluijt voor de mooie lezing, aan dhr. Boot voor de leuke voordrachten, aan hen die stoelen en banken welwillend be schikbaar stelden en aan het Dept. Tholen van de Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen voor het belangloos afstaan van den projectielantaarn, die evenals vorige jaren uitstekend vol deed. Het is niet te veel gezegd door te verklaren dat allen tevreden en voldaan huiswaarts gingen. Moge de school onder da bekwame leiding van dhr. Fluijt nog steeds in bloei toenemen, een wensch welke door de trouwe bezoekers der zeer gezellige eu leerzame ouderavonden zeker ten volle zal worden gedeeld. RECHTZAKEN. ZITTING KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM ST.-MAARTENSDIJK. Zekere O. uit St.-Maartensdijk heeft zonder reflector gereden. Verdachte komt met een heel vei haal voor den dag, dat zijn onschuld moet bewijzen. De kantonrechter wil hem nu eens als eeu witte raaf uit Tholen be schouwen en hem slechts veroordeelen tot f l subs 1 dag. Ontaarde pleegouders. Het is eigenlijk een groot drama, waarvan „Het Volk" melding rnaakl. Het begint in Maart 1934, als een meisje van.... 13 jaar moeder wordt. Moeder en kind blijven in leven, de vader nam de wijk naar Duitschland, zijn geboorteland. De ouders van het johge moedei tje verstootten haar, doch het meisje wist een dienstje te bekomen. Ha;ir vader, P. V., die later met een tweede vrouw in het huwe lijk trad, zou zich wel over de pas geboren Elsje ontfermen. De wijze waarop dit gebeurde tart naar thans gebleken is, evenwel alle beschrijving. Onophoudelijk werd de kleine door den grootvader en diens tweede vrouw geslagen. Het is voorgekomen, dat Elsje, nadat beide menschen haar hadden afgerost, bewusteloos ter aarde bleef liggen. Zij werd dan in een hoek getrapt en bleef daar liggen, zonder eenige hulp, tot ze weer bij kwam. Vaak werd zij dan met nieuwe mis handelingen bedreigd, wanneer het arme kind haar pleegouders door schreien dreigde te verraden. Zoo sloeg men het huilen „eruit" en krimpend van de pijn placht de kleine zich dan in een hoekje van de kamer te verbergen.... Op Zaterdag, als het stumpertje gewasschen moest worden, stopten de ouders het in een tobbe ijskoud water, om het daarna met een boen der zoodanig af te rossen, dat het vel niet zelden opengeschaatd werd en bloed te voorschijn kwam. Ging Elsje al te hard huilen, dan kreeg ze stompen in het gezicht. Daarbij heeft zij verschillende keeren tandjes verloren.... Ivorol-gebruikers zijn zelden verkou den en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. 8 45143 Op een dag hadden ze de baby de trap afgesmeten. Dat het kind dit heelt overleeld, is wonderlijk. Vlak daarna kwam de vijftienjarige dochter haar kindje bezoeken Toen zij hoorde wat er gebeurd was, werd het haar te machtig. Zij wilde het afgebeulde kind in bescherming nemen. De stiefmoeder was haar echter vóór, greep de kleine stakker on dreigde haar te vermoor den. Het rueisje rende naar de deur, maar kon Elsje een nieuwe marteling niet besparen met kracht wierp de groote vrouw het kind naar haar toe. Half bewusteloos sloeg het tegen den grond, terwijl het meisje gillend vluchtte.... Thans was de maat vol en kwam de politie achter de zaak. Elsje zat vol builen en schrammen en hier en daar waren ledematen, lichaam en hoofdje zelfs nog bebloed. Op last van een geneesheer weid het kind naar het ziekenhuis vervoerd. De 15-jarige jarige moeder is in een meisjesgeslicht ondergebracht V. en ziju vrouw zullen vervolgd worden. De man is reeds gearres teerd. ZIEK JONGETJE ONTVLUCHT ZIEKENHUIS Verlangde naar zijn moeder Wegens roodvonk werd in het zie kenhuis te Weert verpleegd het ze venjarig zoontje van den fabrieksar- arbeider H. G. van de B. Het knaapje verlangde echter zoo zeer naar zijn moeder, dat het kans gezien heeft zonder dat iemand van het verplegend personeel het bemerkte, te ontsnappen en in den vriesnacht naar buiten te gaan. Bijna zonder kleeren is het jonge tje naar zijn ongeveer een kilometer vergelegen ouderlijke woning gewan deld. Toen de kleine de deur geslo ten vond, daar zijn ouders reeds lang te bed lagen, en het kind op zijn hulpgeschrei geen gehoor kreeg, heeft de jongen zich naar een nabij de woning gelegen geheel open schuur begeven, waarin hij den verderen nacht op den grond heeftdoorgebracht Een buurman, die 's morgens vroeg zijn (iets uit de schuur wilde nemen om naar het werk te rijden, vond den kleine half bevroren van de kou de in een hoek op den harden grond liggen. Het ventje had voor zijn ontvluch ting uit het ziekenhuis om elk voetje een handdoek gebonden ter bescher ming tegen de koude. Des morgens kon men overal het spoor in de be vroren sneeuw volgen, waar de los hangende doeken gesleept waren. De kleertjes had het jongeije in het zie kenhuis niet weten machtig te wor den. Het kind is dadelijk onder ge neeskundige behandeling gesteld, doch zijn toestand is bevredigend. Hij schaakte de dochter van zijn patroon Hij was een stoere schippersknecht van 23 jaren en monsterde eenigen tijd geleden op een Rijnschip, dat te Rotterdam lag. Bij zijn verschijning aan boord wist hij direct de genegenhefd op te wekken van de 16-jarige, doch flink uit de kluiten gewassen schippers- dochter Marietje en aldra kwam 't tot een innige verhouding. Trouw plannen werden reeds gemaakt, doch er was één maar. Marietje was nog maar zestien en Rinus dacht, dat hun plannen wel eens niet de goed-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 4