MJMS/S", PÜKÖL FEBRUARI-VORST. Nutsspaarbank UITVOERINGf Na afloop Bal Op van t HOESTEN keuring van haar vader zouden weg dragen. Zij was echter binnenkort jarig en dan kon het wel eens zijn, dat vader in een extra plezierige stemming verkeerde. Hij zou dan «bewerkt» worden en Rinus moest met zijn trouwplannen voor den dag komen, aldus werd be sloten. Er kwam echter een kink in de kabel. Rinus en de schipper kregen ruzie, waarop het ontslag van eerst genoemde volgde. Al weer werd raad gevonden. Hij zou haar schaken. En zoo was den volgenden morgen niet alleen dp knecht, maar ook de dochter met de resp. bagage verdwe nen. Hoewel zij van te voren alle aanwezige foto's van hun beiden meenden te hebben verdonkeremaand, wag er toen nog één stel aan boord gebleven. De rivierpolitie, die een onderzoek instelde, werd van een kastelein ge waar, dat een paartje, dat klopte aan het opgegeven signalement, een spoor boekje met buitenlandsche treinver bindingen van hem had gevraagd. Hun doel was België. Een inspecteur reisde naar Antwerpen en vernam daar, dat Rinus gemonsterd had voor een reis van Gent naar Vilvoorde met een ertsschip, dat reeds uit Gent vertrokken was. Om uitleveiings- moeilijkheden te voorkomen;1 werd besloten Terneuzen als eindpunt te nemen, waar het schip moest schut ten. Een taxi werd gecharterd. Na veel pech werd tenslotte Terneuzen bereixt en toen bekend werd, dat ook het schip onderweg pech had gehad, was men reeds in de voor hand. Bij aankomst van het schip wer den beiden van boord gehaald. Rinus werd te Rotterdam naar het huis van bewaring overgebracht en Marietje aan de zorgen van de kin derpolitie toevertrouwd. Van een huwelijk zal voorloopig wel niets komen. Gevederde vrienden in de Wieringermeerpolder Het is thans ruim vijf jaar gele den, dat de Wieringermeerpolder droogviel. In dit lustrum is er veel veranderd in het nieuwe land, door menschenhand maar ook door na tuur, die stilletjes haar gang gaat en steeds weelderiger wordt. Tal van nieuwe planten en vogels doen er hun intrede. Een medewerker van het Hbl. verge lijkt den vogelstand van toen met dien van nu en schrijft Aanvankelijk waren er, op den pas drooggelegden grond, vele honderden broedvogels (vischdiefjes en andere zee- en watlvogels), die groote kolo nies vormden. Van deze vogels zijn thans nog maar, zooals uit de laatste publicatie van de club van Zuidd'- zeewaarnemers blijkt, enkele, ver spreid door den polder wonende, pa ren over. liet aantal pluvieren is zeer sterk afgenomen, de kapmeeuw en dwerg- stern zijn als broedvogels bijna ge heel verdwenen. Ook de fraaie kluut neemt in aantal af. „Misschien aldus de publicatie op een stuk ten Z. van het Amstelmeer na (gras land met weidevogels, als kievit, kemphaan en tureluur), mag de Wie ringermeerpolder niet meer bijzon der vogelrijk worden genoemd". Intusschen is uit de waarnemingen van de heer dr. J. R. H. Schaank te Medemblik en J. L. H. Hazeloop, on derwijzer te Slootdorp, wel gebleken, dat het aantal soorten zich uitbreidt. Hun lijst bevat nu reeds 33 soorten; twee soorten moesten worden ge schrapt, die in de jaren voor '1935 als broed vogel waren gesignaleerd de velduil en de Noorsche stern. Langzamerhand wordt de polder door rneer vogels „geannexeerd", eerst door de gewone soorten, die ook op het oude naburige vasteland te vinden zijn, thans ook reeds door enkele, die vroeger verder weg hun domicilie gevestigd hadden Up het lijstje van 1935 komen als nieuw voorspreeuw, rietgors, kuifleeuwe rik, veldleeuwerik, graspieper, witte kwikstaart, kleine karekiet, zanglijs ter, merel, boerenzwaluw, oeverzwa luw, koekoek, bergeend, dodaars, scholekster, kievit en grutto. Al eerder waren als broed vogel genoteerd de gele kwikstaart, zeer algemeen, de tapuit, wilde eend, drie pluviersoorten en de patrijs. Van laatstgenoemde soort zijn er ook nog 15 paren «uitgepoot». In het riet langs de vaarten komen verder wa terhoentjes en meerkoeten voor. Ongetwijfeld zullen de komende jaren het aantal broedvogels zeker doen toenemen, al zullen wellicht de kapmeeuw en de dwergstern het veld ruimen, wanneer de geheele polder in exploitatie is. Telefoon-zenuwen Telefoneeren is nog niet zoo heel eenvoudig, naar het schijnt. Voorai nerveuze menschen hebben vaak eerst heef wat moeite te overwinnen voor zij goed en wel met den gewenschten persoon in gesprek zijn. Het orgaan van den Gentralen Bond van Nederl. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel geeft in een schetsje „Telefoon-ze nuwen" getiteld, een gebenrtenisje weer dat ieder wel eens meegemaakt zal hebben Het duurt nog een kwartiertje voor de trein het groote station zal bin- nenloopen. Het is druk op de perrons en een goede tijdverkorting kan men vinden in het ongemerkt gadeslaan van de reizigers. Een zestal jongemannen staat bij elkaar druk te praten, ouder dan 20 jaar zijn ze zeker allemaal. Ze zijn gekomen met de.i juist vertrekkenden trein en moeten wachten op aan sluiting. Eén der .ongemannen herinnert zich, dat er een oom van hem in de stad woont en wil hern even opbellen. Hoewel onbegrijpelijk, gedraagt hij zich alsof hij nimmer een toestel zag. De P.T.T.-er spitste z'n ooren. De jongeman schiet een trein poetser aan en op nog geen 2 M. afstand van een glazen cel vraagt hij, of er gele genheid is om te telefoneeren. De treinbeampte wijst hem op de cel. Ook vraagt hij nog of de spoor- man misschien het telefoonnummer van zijn oom weet; begrijpelijkerwijs is dit niet het geval. Dan volgt nog de vraasf hoeveel het kost en daar het antwoord van 10 cent per 3 mi nuten hem schijnt te bevredigen, waagt hij het, de cel binnen te gaan. Toevallig hangen de beide gidsen aan de ketting en ligt alleeu het ver volg van de locale gids op de lesse naar. Het duurde eenige minuten voor alle namen in dit laatste druk werk gelezen en herlezen waren de gewensehte persoon had immers toch een telefoonaansluiting en hij stond niet in de gids Het werd den l\TT.-er te machtig; deze betrad de cel en vroeg of hij misschien van dienst kon zijn. De hulp werd gaarne aanvaard; het te lefoonnummer was spoedig gevonden de klant zou vast een dubbetje ge reed houden om dit op een teeken in de gleuf te doen. Nadat de telefoniste de verbinding tot stand gebracht had en vroeg om een dubbeltje te storten, volgde een hopeloos gewurrn om het muntstuk in het sleutelgat te wringen. Pas toen ook de gleuf nog aange wezen was, kon hel gesprek beginnen Jongen door trein overreden en gedood. Nadat een drietal jongens zich Woensdagmiddag op het ijs van de slooten bij Amersfoort had vermaakt, wilden ze op de grens van de ge meente Soest den onbewaakten over weg oversteken. Opdat oogenblik naderde juist een goederentrein. Twee der jongens wisten zich te redden de derde, de 9-jarige H.*R., werd echter door de locomotief gegrepen en overreden en tevens kreeg de jongen een groote hoofdwonde Hij was zoo goed als op slag dood. De machinist had van het ongeval niets bemerkt. Straffen in China. In China waren 56i Chineezen gearresteerd bij een inval in drie speel- en opium holen. Van deze 594 zijn er thans vijf terechtgesteld. Een groot aantal andere spelers, die de boeten, welke hun opgelegd waren, niet betaalden, hebben de laatste drie dagen zeven uur per dag in de bittere koude, welke er ook in Noord- China heerschte, door de besneeuwde straten moeten loopen, 80 „Levende" mannen dood voor de wereld en voor hun familie Uit Weenen maakt men melding van een gruwelijke nalatenschap uit de wereldoorlog die zich daar bevindt op de terreinen van het groote Franz Jozeph-ziekenhuis. Op een afgelegen gedeelte staat een klein gebouw Vreemdelingen mogen het niet naderen, oud-verpleeg- oen van het ziekenhuis, die het ge heim welen, blijven vrijwillig uit de buurt. De eenigen, wien de toegang niet geweigerd wordt, zijn een zestal met zorg uitgekozen doctoren en ongeveer 25 verpleegsters. In dit ge bouw „leven" tachtig „doode mannen", slachtoffers van den wereldoorlog. De wereld gelooft dat zij dood zijn. Zelfs hun familieleden is officieel medegedeeld, dat zij gevallen zijn op de officieele doodenlijsten komen zij voor onder de namen van hen die „gevallen zijn op het veld van eer." Maar zij leven nog steeds. De reden van hun geheime afzon dering is hun afgrijselijk uiterlijk en hun verminkingen, veroorzaakt door bommen of gifgassen. Ieder van deze tachtig wrakken, die eens krachtige jonge mannen waren, is thans geheel verlamd, bliud, doof en stom. Het eenige, dat zij volgens hun verzorgers kunnen doen, is ademhalen en eten. Niemand weet en niemand zal ooit weten, wat zij denken, indien zij althans nog in staat zijn te denken, en welke folteringen zij doorstaan, want geen klank ontsnapt ooit aan hun lippen. Zij liggen in bedden, die den vorm hebben van vvaschmandeu, waarin zij gemakkelijker verpleegd kunnen worden dan in gewone bedden. Som migen waren nog jongens, toen de oorlog uitbrak, die hen misvormde tot wezens, hulpeloozer dan 'n kind. Al deze 18 jaren hebben zij geleden in hun „waschmanden" als stomme getuigen van den wereldoorlog. Een staf speciaal opgeleide doctoren waakt over hen, alles in het werk stellende om hun folteringen zooveel mogelijk te verzachten. Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht - geneest 44514 447 Twaalf treinen ingesneeuwd Boven het iviidd en- Westen der Vereen. Staten is opnieuw een felle sneeuwstorm opgestoken, heviger dan men tot nu toe heeft meegemaakt. In Illinois, lowa en Michigaii zijn twaalf treinen ingesneeuwd en ook elders is het vei keer vrijwel onmo gelijk. Ettelijke steden zijn geïsoleerd en de tuevuer van levensmiddelen wordt voortdurend moeilijker. De gevolgen van de ontzettende koude, die thans reeds sede t een maand heerscht van het R^fsgebergte tot de kust van den Atlantische Oce aan, worden met den dag ernstiger. In Minnesota en Noord Dakota zonk het kwik tot 45 graden Celsius onder nul en uit Dawson in Alaska wordt zelfs 56 graden vorst gemeld. Niet. alleen heeft men te kampen met gebrek aan steenkolen en pelru- leum, ook de watervoorziening loopt gevaar, doordat op tal van plaatsen de buizen der waterleiding zijn be vroren. In Minneapolis heeft men het ge heele treinverkeer naar het Zuiden stopgezet, omdat de spoorlijnen zijn bedekt door een dikke laag hardbe- vroren sneeuw. Verwacht wordt, dat de koude in de Ver. Staten nog overal zal toe nemen. Het gebiek aan levensmid delen, water en brandstollen is in talrijke gebieden nijpend geworden. Het aantal slachtoffers van de kou de bedraagt reeds meer dan twee honderd. LIEP VAN DE WEEK. door Guus Betlem Jr. Even weer de schaatsen onder. Even weer wat winterpret.... 't Vorig jaar was óók al zonder, Nü de ijzers uit het vet Even weer 'es fijn genieten Van het hier sporadisch feest, .Strakjes kan het wel weer gieten, En dan is het weer gewéést Even nog een laatste baantje, Want de zon die heeft al kracht, En de struiken in liet laantje Toonen, dat de Lente wacht.... 't ls een kwestie maar van dógen, En een jaar is 't weer gedaan, Dus, zoolang het ons kan dragen Er opuit..met schaatsen aan Even weer de ijzers onder, Even uit de.... narigheid, Zeven maanden lang al.... „zonder" ls een heele, heele lijd Zeven maanden stempelplichten Maken 't leven grauw en vaal, AI den tijd geen werk verrichten Doet géén goed aan... 't middagmaal! Even dan weer rond te zwieren, Tot je bloed weer sneller stroomt. Tot je denkt, een féést te vieren, Niet es over... zorgen boomt... Even dan weer rond te zwenken, Ook al zijn de schaatsen oud. Even niét aan... thuis te denken, Aan de kachel., dagen koud Tot... de dooi weer ingetreden Alles onder water zet, De illusie is.verreden 't ls gedaan de winterpret! Wij gaan weer ons' sleurbestaantje. Zoekend, nieuwe vroolijkheid, Hij duikt tobbend voor een baantje. SPORT. Uud-Vussemeer. Het eerste elftal van O.V C. speelde Zondag j.1. thuis tegen Ossendrecht 1 en won den aan- trekkelijken wedstrijd met 3— De wedstrijd S S.S. IO.V.C. II is door eerstgen. met 21 gewonnen. Sint-Annaland. Voetbaluitslag: W.H.S.I—Violent I: 8—3. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 713 Febr. 1936 Geboren Autoon Willem Cornelis, z.v. J v. Oost en C. C. de Leeuw Johanna Cornelia, d.v. J. v. d. Berge en P. Pleune. Gem POORTVLIET over Jan. 1936. GeborenRachel, Adriana, d. v. Simon, Adriaar. Quisl e. v. Martina de Graaf. Hendrik, Hubrecht, z. v. Albert Jopse en van Pieternella van Iwaarden. Overleden Leendert, Cornelis Kop- penhol 20 jr. z. v. Leendert Koppen- hol e. v. Cornelia Hage. A'rie, Jan Hage, 4 jr. z. v. Jan Hage e. v. Pie ternella van der Male. Gem. SINT MAARTENSDIJK over Januari 19 56. Geboren Cornelia, d. v. 1. P. den Engelsman en C Noom. Adriaan Jo- hannes, z. v. M. den Engelsman en C. Snoep. Maria Janna, d v. J. M. Slager en J. Gunter. Pieter, z. v. G. Menheere en A. de Jonge. Getrouwd C. J. Sonke wednr. 48 jr. en M. H. van As jd. 26 jr. A. Ste- ketee jm. 30 jr. en M. Scherpenisse jd. 24 jr. Overleden J. M. Kaufïman, 87 jr. wednr. van E. L. Roozemond. C. Ket ting, 84 jr. weduwe van I Kaashoek. Gem. ST. ANNALAND over Januari 1936. Geboren: Leuntje Elizabeth d.v. M. A. Hage e v. P. de Graaf. Mari- nus Pieter, z. v. J. Mosselman e. v. J. van Vossen. Gehuwd J. van Dijke, 27 j. jm. en M. N. Goedegebuure, 23 j jd. Overleden Jacomina Helena 5 d. d. v. A. Breure e. v. P. van Dussen. Gem OUD VOSSEMEER over Januari 4936. GeborenJan z. v. J. Berkheij en M. M. Hendrikse. Matheus Jacob z.v. M. J. v. Dijke en B. de Hond. Au - thonius Petrus z. v. F. J. v. Treijen en J Hommel. Jacobus Gillis z. v. D. Plandsoen en P. H. Snijders. Cor nelis z. v. P. v. Driel en A. Duine. Pieternella Neeltje d. v. K. A. van Poortvliet en A. S. Pipping. Rienk l. v. J. J. Versluijs en M. J. T. Sy- brandy. Gehuwd M. Pipping, 19 j. en J. v. Dienst, 18 j. Ingekomen M. v. Overbeeke van St.-Phili psland. VertrokkenWed. Feenstra-Quist naar Goes. M. C. Polderman naar Kloetinge. B. 11. C. Hosman, E. Mei- erköster en M. F. Voss, n. Amster dam. P. den Boef n. Tholen. PUBLICATIEN. Üu BurgumeHsier van Tholen maakt bekend, da^tegen Woensdag, 19 Februari 1936, des namiddags 21/2 ure eene openbare ver gadering vau den Raad is belegd. Puuten vau beliaudeling 1. Ingekomen stukken. 2 Uitgibe van grond in erfpacht. 3. Aankoop van grood. 4. Opname van kas en boeken van het Alg. Armbes'uur in de controle op de ge- meeuie-fiuancien. 5. Wijziging van de geméonte-begrooting diens jaar 1935. 6. Toekenning van een voorschot op de ge meentelijke vergoediug ingevolge de L.O. Wet voor hei jaar 1936 aan de Besturen van Bijzondere Scholen. 7. Vaststelling kohieren Reinigingsrechten. 8. Reclames Schoolgeld enz. Tholen, 14 Februari 1936. 22 KERKNIEUWS. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Bres en nam. 2 uurds. Wol- fensberger. Ger. Kerk voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 9.30 uur, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Maandagavond 6.30 ds. Kok te Veenendaal. Vrije Ger. Gem. Voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Protestantenbond afd. Tholen Zondagavond 5 uur Ds. P. Smits, Ned Herv. Pred te Eindhoven. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.20 en nam. 1.50 uur ds. Bus. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Woensdagnam. en 's avonds ds.Lig- tenberg te Lisse. SCHERPENISSE. Ned. Herv Kerk voorm.9 30en nam. 2 uur ds. de Haan. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. B. Kok te Veenendaal. ('s Namiddags doopsbe- diening). ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. leeskerk en nam. 2 uur ds de N.D. Ger. Gem. voorm. 9 30, 2 en 's avonds 6 uur de heer W uit Obiebroek. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. leeskerk en nam. 2 uur ds. I (Doopsbed.) Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. ds. Kraaij en nam. 2 uur leesj Oud Ger. Gem. voorm 9.30, 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned Ilerv. Kerk voorm. ds. Wolfensberger en nam. 2 leeskerk. Ger. Kerk voorm. 9.30 en 2 uur ds. Vreugdenhil. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 14 Febr. t93G. Roomboter f0.87 per pond Boerenboter f0 82 Eieren i3.40 per 100. ST. MAARTENSDIJK. Mar richten van 43 Februari 1936. Prijs p. 100 Win tergerst f 5.00 Zomergerst f 5.00 Haver f 6.25 Bruine boonen f40 00- Witte boonen f13.00 Erwten (groene) f 8 00 Schokkers f 9.00 Maanzaad f15 50 Prijs p. 70 Eigenheimers (witte) t 1.50 Zeeuwsche bonte f 2.00 Zeeuwsche blauwen f 1.90-- Poters f 4.00 Prijs p. 60 Uien, groote f 1 40— kleine f 4.50 Wegens misverstand eerst hed geplaatst. De Heer en Mevrouw DUINKÜ Griep geven U met blijdsch; kennis van de geboorte van hi Zoon 41 451! i ADRIAAN J0HAN JACOB. Tholen, 1 Februari 1936. Ondertrouwd A. VAN AST en 8 45111 J. S. VAN DER SLIKKE. f1 Poortvliet, ,3 p fa lg Scherpenisse, I Inleggers, die er prijs I stellen dat de rente woiV bijgeschreven, worden va zocht hun Spaarboekje al te bieden, 12 451J Zitting Maandag I 7 dezl G.Vr ,.0LYWPIA" - THÖLE Directeur de heer C. BIJLf Openbare 0P VRIJDAG 21 FEBRUARI At' in de zaal van Wed. M. J. Hol TE THOLEN 4511 Aanvang 19'/i uur. Entrée 50 cent per persoon.' Plaatsbespreking van 1617 utf Gij hoest, de slijm benauwt U meert' en meer. Wacht niet, morgen kunt? Ge reeds een bronchitis te pakkenji hebben. Neem vandaag nog Akker'sL Abdijsiroop, overbekend door haar eigenschappen taaie slijm op te los-B sen en om hoest te genezen. Z«Y, werkt reeds na den eersten lepel enjjj vannacht kan dan Uw slaap rustigï en verkwikkend zijn zonder benauwd-r heden. Abdijsiroop woelt de slijm losfl en stopt den hoest. Uw ademhalings-lj, organen vinden hun veerkracht terug.L Het werkzaamste geneesmiddel bi|ijr ticest- Criep-Bronchitis A sthma 1t\feSöög3ëweSg 75«nH, I Verlaagdepryzen^Mtij Door een NIEUWE toevoeging werkt NI Abdifsiroop 2x zoo snel als voorheen 45134 1311

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 3