WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURAN NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 21 Februari 1936 No. 8 Drie en vijftigste jaargai Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer Es1 naar Pk™t°sruir§ UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prijsvermindering, tëersfe Blad. THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal ƒ0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ1,376, franco per post ƒ1,05 -J- '15 ct. disp. kosten. Advertentiën van 1 to regels 75 ct.; iedere n Bij abonnement aanmerkel GEMEENTERAAD THOLEN, 19 Februari 1936. Voorzitter Burgemeester Mr. A. J. var. der Hoeven. Secretaris de heer V. Laban. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met het ambtsgebed en spreekt alsvolgt Mijne Heeren Wij zijn reeds weer eenige weken het nieuwjaar ingetreden nu Uw raad voor de eerste maal in 1936 ver gadert. Der gewoonte getrouw moge ik eenige dingen uit het voorafgaande jaar memoreeren. Het bevolkingscijfer is in 1935 weer eenigermate gestegen en beliep op 31 Dec. jl. 2997. Afwijkingen in be lang van eenigerlei zin kwam niet voor. Uw college onderging in 1935 eenige verandering, doordat de heeren Wagenaar en Dekker niet in den raad terug keerden en hun plaatsen werden ingenomen door de heeren van Vessem en Potappel. Het College van Burg. en Weth. bleef onveranderd. De gemeente gaat nog steeds ge bukt onder de lasten van de tijdsom standigheden. Dat zal wanneer niet alle voorteeken bedriegen, strak helaas blijken, wanneer degerneenterekening over 1935 aan Uwen Baad zal worden aangeboden. Ik behoef U alleen maar te noemen het bedrag dat aan werk verschaffing moest worden betaald n.1. f19000.— Het aantal ingeschreven werkloozen bedroeg oh 1 Jan. 130. 1 Juli 38 en 1 Dec. 190. Een lichtpunt in de duisternis is dat de werkloozen ter plaatse door werkverschaffing konden worden geholpen. Het brugbedrijf heeft aan redelijke verwachtingen voldaan. Het woning bedrijf zal een waarschijnlijk tekort opleveren, doordat gedurende een vrij langentijdeenige woningen hebben leeg gestaan. De gasfabriek levert eveeens over 1935 een verlies op van waarschijnlijk f800. Afgeleverd werd 261445 M3. gas. Het gewoon verbruik liep in 1935 met rond 3000 M3. achteruit het muntgasverbruik met 15000 M3. Hieruit blijkt dat de ongunstige om standigheden grooter invloed hebben gehad dan de voortgaande electrifi- catie. Het havenbedrijfging achteruit door meerder vervoer per as en minder bieten aanvoer. De landbouw heeft zich, dank zij de diverse steunmaatregelen kunnen handhaven. Van een loonend bedrijf kan moeilijk gesproken worden, daar de prijzen der diverse producten te laag waren. De botvisscherij was zeer slecht benevens ulken en kuilvisscherij De oesterindustrie leverde voor allen verlies op. oorzaken waren geringen voorraad, kwaliteit, schelpziekte, slippers, enz. De mosselindustrie leefde op, dank zij de oprichting van het Centraal verkoopkantoor te Bergen op Zoom. Slechts enkele personen met pokmosselen kónden weinig of niets verkoopen. Er bestaat echter gegronde hoop, dat binnenkort ook voor die menschen iets kan worden bereikt. De vischleurders verdienden eveneens geen brood. Het is U bekend hoe zelfs moest worden tegemoet gekomen in de betaling der beungelden. Het geluid dat ik moest doen hooren is onzeker, doch ik hoop en wensch dat onder Gods zegen de moeilijkheden voor onze gemeente met succes het hoold zullen worden geboden. Aan de agenda wordt toegevoegd punt 9. Vergoeding van Gorsel. De notulen van de vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van Ged. Staten dat de goedkeuring van de begrooting voor 1936 is verdaagd, dat het aan tal vergunningen is bepaald op 10 en het aantal verloven op 1 en Ged. Staten bericht de ontvangst van de gewijzigde verordening betreffende de brandweer. De Kon. goedkeuring op de gewij zigde verordening schoolgeld. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Het aangehouden verzoek van de coop. boerenleenbank e. a. betref fende bestrating Louisestraat en Pol derstraat. Burg. en Weth. stellen voor hierop voorloopig afwijzend te beschikken, omdat er momenteel geen geld voor beschikbaar is. De heer Overbeeke zegt dat het juist is, dat er geen geld voor is, maar er is voor deze zaak wel geld te krijgen omdat ze zoo urgent is. Wie in de laatste natte periode aan de Voorstad heeft moeten zijn, zal niets anders kunnen zeggen dan die toestand is daar onhoudbaar; en,dit is al jaren. Spr. zou voor willen stel len om niet alleen de Voorstad maar ook de Bouwcommissie te bestraten, want dit zal ook ten goede xomen aan het woningcomplex daar en hier voor een geldleening aan te gaan en hoe eerder hoe beter, want het zou een nuttige werkuitbreiding zijn en er zijn werkloozen genoeg, die de behulpzame hand kunnen bieden. Spr. is er dan ook voor zoo spoe dig mogelijk te bestraten. De heer Moelker meent dat een slechte toestand verbeterd dient te worden. Spr. gelooft dat noodzake lijke verbetering noodig is, maar meent dat voor dit gedeelte, waar weinig rit is, niet die bestrating noo dig is die door de gemeente loopt; spr. zou zeggen dat het wel op een goedkooper wijze in orde gemaakt zou kunnen worden en dit zou hij onder de aandacht van Burg. en Weth. willen brengen. De voorzitter is het er volkomen mee eens en Burg. en Weth. gelooven ook wel dat het op den duur er van zal moeten komen daarom stellen ze ook voor, voorloopig afwijzend te beschikken. Het is met veel moeite gelukt de begrooting voor 1936 in orde te krijgen en daar is zoo weinig mogelijk voor bestrating op geplaatst. Als men nu een geldleening moet aangaan, moet daarvan betaald wor den rente en aflossing en dat gaat niet. Dat is de reden dat er voorge steld wordt voorloopig afwijzend te beschikken. De heer Bogert vraagt of er een uitzicht is, dal de bestrating minder zal kosten dit jaar, dan het vorig jaar. De voorzitter antwoordt dat dit op het oogenblik niet is te zeggen. Mo gelijk komt dit volgend jaar op de begrooting, maar spr. kan geen toe zegging geven daar de Vischstraat ook noodzakelijk verbeterd moet worden De heer Overbeeke zegt dat de Vischstraat ook noodig is en daar zal veel materiaal uit komen dat daar te gebruiken is. Spr. is het eens met den heer Moelker, dat er daar niet veel gerij is en daar kan dan ook best gebruikt materiaal in komen als de Voorstad maar verhard wordt. Het behoeft geen nieuw materiaal te wezen en al moest ditsteenen kosten toch niet zooveel. Spr. heeft de be grooting gezien en als de bouwcom missie er dan bij kwam dan zou het worden f3500 en dat is toch zoo'n groot kapitaal niet. De voorzitter acht ook de zaak urgent en als er kans op is dan zal het gebeuren. De heer Overbeeke merkt op dat gaan, de kans er toch is. De rente van f3500 is toch niet zoo drukkend. De voorzitter zegt dat hij in zijn openingswoord gezegd heeft, dat er vermoedelijk op de rekening van 1935 een belangrijk tekort zal zijn en dit moet ook gevonden worden. De heer Overbeeke kan niet met het voorstel van B. en W. meegaan, de zaak is te urgent. Er wordt op aangedrongen zooveel mogelijk werk te bevorderen en nu zou dit belang rijke werkobject weer blijven rusten. Spr. stelt voor om een geldleening te doen en dit werk zoo spoedig mogelijk te laten doen. De heer Moelker meent dat het niet zoo'n erg werkobject is; hij kan zich echter wel met het voorstel van Burg. en Weth. vereenigen naar de toelichting van den voorzitter. En spr. is er ook voor om zoo spoedig mogelijk tot verharding over te gaan. De heer Overbeeke meent dat er met zoo spoedig mogelijk een andere wending komt, want als er nu een uitzicht gesteld wordt van 3 ihaanden, dan zou het dwaasheid zijn om zich er tegen te verzetten. De voorzitter antwoordt, dat met dit „zoo spoedig mogelijk" niet eerder kan geacht worden dan met het vast stellen van de begrooting voor '1937. Wethouder Deurloo merkt nog op dat hij nog gevraagd heeft op de be- grooting voor 1936 'n post te plaatsen voor de bestrating van de Bouwcom missie, maar dat ging niet. De heer Overbeeke kan zich dan met het voorstel van Burg. en Weth. vereenigen, maar is er voor dat eerst de Bouwcommissie dan gebeurd. Met alg. stemmen wordt het voor stel van Burg. en Weth. aangenomen. Een schrijven van C. van Os, waarin hij dank zegt voor de hem toegestane toelage van f200 per jaar, maar dat hij zich alle rechten voorbehoudt. Burg. en Weth. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, waartoe met alg. stemmen besloten wordt. Een verzoek van het bestuur van de vereeniging tot instandhouding van de school met den Bijbel om een voorschot. Burg. en Weth. stellen voor dit aan te houden tot de goedkeuring van de rekening van 1935 er is. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Burg. en Weth. slellen voor om de posten riuolbelasting zooals die ter inzage hebben gelegen, oninbaar te verklaren. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Een schrijven van Ged. Staten of er bezwaar bestaat tegen de afschaf fing van de kermis te Oost en West- Souburg. Hiertegen bestaan geen bezwaren. Een schrijven van Mej. J. C. de Wilde waarin zij met ingang van 1 Maart a.s. opzegt de huur van het schoollokaal. Van de Raad van State een ver zoek tot het zenden vaii bewijsstuk ken en een vertegenwoordiger inzake het beroep betreffende bebouwing speelterrein, daar deze zaak vermoe delijk 4 Maart behandeld zal worden. Burg. en Weth. stellen voor, een afschrift van de notulen te zenden, daar er anders geen bewijsmateriaal is en als Ged. Staten een vertegen woordiger zenden ook zich te laten vertegenwoordigen en dat door Burg. en Weth. dan aangewezen zal worden wie zal gaan. De heer Overbeeke kan daar niet mee meegaan. De meerderheid van den raad was voor bebouwing en ook de meerderheid is in beroep ge gaan. Het is hier nu een kwestie die loopt tusschen de raad en Ged., Sta ten. Nu zouden Burg. en Weth. een vertegenwoordiger gaan aaöwijzen; dat vindt spr. onbillijk volgens zijns inziens is de raad er voor om een afgevaardigde te benoemen. Spr. zegt behoorende te zijn bij de meerderheid die in beroep zou gaan en nu zou er een afgevaardigde kunnen zijn die tegenstander van bebouwing is en dan zou spreker daar ook zijn stem aan hebben gegeven, terwijl hij een voorstander van de bebouwing is. Daarom is spr. er voor de benoeming van een afgevaardigde niet over te laten aan Burg. en Weth. maar dit aan den Raad te houden. De voorzitter antwoordt dat dit niet juist is, want die vertegenwoor- is geen meerderheid van den Raad, maar is een vertegenwoordiger van den geheelen Raad, en is dus verte genwoordiger van de meerderheid en van de minderheid. In Burg. en W. is dit unaniem goedgevonden en spr. weet niet waarom er bezwaar tegen is. De heer Overbeeke merkt op dat geen ding zoo goed is dan wat men zelf doet. De heer Moelker is er ook voor het aan Burg. en Weth. over te laten. De heer Van den Berge is voorstander van bebouwing en kon er in Burg. en Weth. mee meegaan om dit voor stel aan den Raad te doen, dus spr. gelooft wel dat het goed voor elkaar is. Spr. zou het haast een beleediging vinden als het hoofd van de gemeente niet werd afgevaardigd. De heer Overbeeke blijft bij zijn zienswijze dat de Raad een afgevaar digde benoemt en niet het College van Burg. en Weth. Spr. heeft het recht zijn zienswijze als de juiste te nemen. Wij kunnen toch nooit be sluiten iemand te laten gaan, die van het begin af uitgelaten heeft sterk tegenstander van bebouwing van het speelterrein te zijn, naar den Raad van State, om het beroep te verde digen. De heer Bogert vraagt de voorzitter maar ronduit te zeggen wie op 4 Maart gaat, of dat 2 afgevaardigden zullen zijn n.1. de voorzitter en weth. Van den Berge, of wie anders. De voorzitter antwoordt dat men er op kan rekenen, buitengewone omstandigheden daargelaten, dat de bedoeling is dat weth. Van den Berge en spr. zullen gaan. De heer Bogert zegt op den voor zitter te kunnen rekenen en gaat accoord met het voorstel van Burg. en Weth., zoodat dan beide partijen vertegenwoordigd zijn. De voorzitter meent dat het een beleediging aan zijn adres was ge weest, als de. Raad iemand anders had aangewezen. Spr. is wel in staat deze zaak objectief toe te lichten. Spr. wil echter dit nog wel mede- deelen: toen het besproken is bij B. en W. heeft spr. dadelijk gevraagd, als spr. vertegenwoordigd zou worden of de heer Van den Berge ook mee gaat, opdat later niet gezegd zou kunnen worden dat de burgemeester de meening van de minderheid van den Raad daar verdedigd heeft, en ook is het de bedoeling niet om den raad er buiten te houden, want omdat men het eens was in Burg. en Weth., daarom wordt voorgesteld om dit aan Burg. en Weth. over te laten. De heer Overbeeke meent dat de zaak nu anders wordt en heeft er geen bezwaar meer tegen. Met alg. stemmen wordt het voor stel van Burg. en Weth. aangenomen. Met alg. stemmen wordt goedge vonden om gratis een schoollokaal af te staan voor het geven van een kookcursus voor minder gegoeden. Burg. en Weth. stellen voor om wederom aan M. van Noort het stukje grond, waar een gedeelte van zijn slachtplaats op staat, in erfpacht te geven. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Burg. en Weth. stellen voor om van M. Goorden voor f50 te koopen de grond van de zijkanten vanaf de Grintweg tot aan het Hoornwerk, zooals dit voor de heeren ter inzage heeft gelegen. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Burg. en Weth. stellen voor om de kas en boeken van het Alg. Arm bestuur in de contróle op de gerneen- tefinanciën op te nemen. De voorzitter ligt dit nader toe en zegt dat dit voorstel wordt gedaan, omdat beide kassen thans in één hand zijn. De heer Moelker zegt al veel jaren voorzitter te zijn van het Armbestuur en nu was het bij onze vorige se cretaris anders, maar als spr. het goed begrijpt zit het hierin, dat de secre taris van het Armbestuur ook tevens gemeente-ontvanger is en dus t< kassen onder zich heeft, maar acht dit geen bezwaar, want hi ten volle vertrouwd en zeer accur Nu heeft spr. gezien dat dit i moet kosten en spr. heeft deze re ning elk jaar nagezien en dan dit ongeveer 3 uur werk er. dai zij goed nagezien en daar behoe geen boekhoudkundige voor te Als dit nu om de drie maanden beurt dan is dit op zijn hoogst half uur en zeg dan 5 keer per j: dan zou dit f8 per keer kosten spr. meent dat daar heel wat v kan gebeuren. De heer Overbeeke staat op l| zelfde standpunt als Burg. en Wi en is het ook eens met den li| Moelker dat die f40 te hoog is. het niet mogelijk wezen om die eeniging nog eens te schrijven de raad het te hoog vindt en of het willen doen voor f20 of f25.| De voorzitter merkt op dat geen stalletje op de markt is. Bi en Weth. hebben getracht het minder gedaan te krijgen maar moet f 40 zijn. Burg. en Weth. ach het toch in het belang van de meente en stellen daarom voor alsnog te doen, omdat contróle alt goed is. De heer Moelker merkt op men niet moet denken dat men ct tróle vreest, maar hij acht f40 hoog. Met 3 tegen 4 stemmen wordt voorstel van Burg. en Weth. 1 worpen. Voor de beide wethouders en heer Bogert. Met alg. st. wordt goedgevond een wijziging van de gemeentebegrf ting voor 1935. Burg. en Weth. slellen voor het bestuur van de vereeniging het verstrekken van 1. o. op G grondslag een voorschot voor llJ toe te kennen van f 450 en aan bestuur van de vereeniging tot Instandhouden van de school n den Bijbel van f'140. Met alg. wordt dit goedgevonden. Op voorstel van Burg. en We wordt goedgevonden te handelen n de reclames schoolgeld zooals d Burg. en Weth. achter iedere na: is aangegeven. Burg. en Weth. stellen voor van Gorsel f20 vergoeding te gev voor het spitten van een stuk lai dit ter vergoeding omdat hij het n kon ploegen. De heer Overbeeke zegt hij vra; f25 en waarom nu f5 lager, de meente is er toch mee geholpen j weest. De voorzitter autwoordt dat accoord was gemaakt voor f20. Weth. Deurloo zegt ook dat er u meer dan f 20 was gevraagd. De heer Overbeeke wil dit i tegen spreken, maar de man zal nu eerst pas precies hebben kunn berekenen. Weth. van den Berge licht dit r. nader toe. Spr. heeft dit zelf n van Gorsel behandeld en het is vc ploegen f 10 per ge met en voorsp ten f0.10 per roede, dus in tot f30 en het verschil was dus f20 hij ging accoord dat hem dit betaa zou worden. Als er nu een afspra is dan moet men zich daar houden. Met alg. st. wordt het voorstel v Burg. en Weth. aangenomen. Bij de rondvraag zegt de h< Overbeeke dat men den laatsten I in de gemeente veel klachten en v gemor hoort over het plaatsen in werkverschaffing. Nu had spr. meend, omdat hem een afschrift v een brief aan Burg. en Wetb. is hand gesteld, dat Burg. en Weth, deze vergadering wel met een vo( stel gekomen zouden zijn om te j raken tot een steunregeling en w: dit niet is geschied stelt spr. in di openbare vergadering voor om Tholen een steunregeling in het le\

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1