Hoofdpijn, Kiespijn. itzijn onbekwaamheden in den Raad len zijn, maar hij hoopt dat de machtige God hem getrouw mag aken en dat God ons de getrouw- I akende genade moge verleenen. e 3enotulen van de vorige vergadering arden voorgelezen en ongewijzigd - gigesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van Ged. Staten dat goedkeuring van de begrooting or 1936 is verdaagd. .3 Een schrijven van den Directeur ri n den Rijksdienst der werkloosheid- rzekering en arbeidsbemiddeling i t de subsidie over het 4e kwartaal I 35 bedraagt f340. Van het gemeentebestuur van ct «sterdam dut volgens art. 36 der [3 0. wet over 1934 moet worden - (gedragen f 14.03. Van dr. H. M. R. J. van Es dat hij n herbenoeming tot geneeskundige last met de armenpractijk aanneemt. Van Th Kurvink dat hij zijn her- noeming tot lid van de comissie n toezicht opliet l.o wijs aanneemt. Van het bestuur van de Zangvereen. Cxcelsoir" dat zij de voorwaarden steld voor het in gebruikneming n het schoollokaal stipt zullen int omen en beluigen tevens hun harte ken dank voor dit besluit. Van den Inspecteur der Dir. be- itingen te Zierikzee dat geraamd iordt -voor opbrengt belastingen 3(3/1937 wat betreft grondbelasting 809, opcentengrondbelasling f2400 pers. belasting f640 en 1380. De loop der bevolking over 1935 p 1 Jan. 1935 bestond de bevolking II 1377 m. en 1297 vr. totaal 2674 op '1 Jan. 1936 uit 1388 m. en 02 vr. totaal 2690, alzoo een ver- gerdering van 14 personen. Van Ged. Staten of er bezwaar staat tegen afschaffing van de èrmis te Oost en West-Souburg op Pinksterdag. In De heer Stols merkte op als het ilp dan zou hij er bezwaar tegen iken. Besloten wordt echter mee deelen dat er geen bezwaren zijn. Het nog te goed voor de bijz. school er '1934 is volgens de berekening g f 128.53. Met alg. stemmen wordt sloten dit als nog te betalen. Een verzoek van P. Scherpenisse G, om hem te verminderen van hon- >31 nbelasting, daar zijn hond alleen Cx ïiit voor waakhond. us De voorzitter zegt dat bij onder- fd sk is gebleken dat dit juist is en ai rg. en Weth. stellen voor, hem tei or de helft te verminderen, waar lij i met alg. stemmen besloten wordt, la Een verzoek van C. Polderman e a. Ie woners van Tuindorp om verbe- 1 -ing aan de zijkanten van de straat, lei Burg. en Weth. stellen voor hier- iis afwijzend te beschikken. Ir.der- rg l was de weg daar zeer slecht en LA er een keiweg gelegd en nu er [j ie is, zou men er nog een straat 01 willen hebben. )e heer Stols zegt dat die straat- fa- g, zoolang die situatie daar zoo Qr jft weinig zin heeft, want naast i straatweg is het een ware mod- 'poel en het zou heel goed zijn het gemeentebestuur dat zaakje jj ir een beetje in orde liet maken. t is daar niet alleen een modder- a :l, maar het is er ook gevaarlijk, nt er staat een bordje rijwielpad. °1 t is echter onberijdbaar en is nu ee: ïand die op de straatweg gaat er len ook strafbaar? Het is voor yk mand te doen om daar op de fiets zrc rijden en er is ook niemand die -D moed heeft omdat te doen, maar n durft, er ook niet over te loopen, Ur nt nu is er grind gelegd, maar osaal groote deze grind gaal nooit M de grond vastzitten. )e voorzitter antwoordt dat deze nd gebracht is nadat het verzoek ngekumen. Als nu die zijkanten :ht zijn dan kunnen de menschen li over de straatweg loopen. Dat grind grol is uitgevallen, daar kan jll n niets aan doen. Het is echter bedoeling om die grind er af te nen en dan de grond vast te e» ken. Wat betrelt het fietspad, die jjJ den zijn daar gezet opdat de be au orders van voertuigen daar niet r zouden rijden, maar een fiets Int (g best op de rijweg komen. ils het nu goed droog weer wordt 2 1 zullen Burg. en Weth. die groote er. kels er af laten halen en het pad verhoogen. en slotte zegt spr. nog dit dat het k0J t goed is daar paden te maken, wijl op andere plaatsen het wegdek t eens in orde is en dan nog heeft de kosten opgevraagd en dat zijn voor twee paden van 1.1 OM. bg ed f3524.20. ep De heer Stols merkt op dat dit ge- .04 end is over de geheele weg, maar is niet noodig en ook is maar ïrt- >dig aan één kant. am )e voorz- antwoordt dat het dan zou zijn de helft. Ook moet niet vergeten worden dat het een polder weg is dat met moeite gedaan is gekregen het onderhoud te krijgen voor de gemeente. De weg is goed Spr. wijst in dit verband nog op de Tienhoven hoelang hebben de men schen daar al niet gevraagd en dan zijn er nog andere wegen waar ook niets aangedaan wordt. Als men alle wegen op St. Annaland zou willen maken dan zou dit kosten f 13136. Het is echter zoo eerst de hoofd wegen en don de zijkanten. De heer van den Boogaard merkt op dat als men aan die eeue zijde een goot maakte gelijk dat aan de andere zijde is, dun zou het al een verbetering zijn. Het is er thans een modderpoel en de menschen hebben al een geheelen winter steenslag ge dragen. De voorzitter zal nalaten gaan of het mogelijk is. De heer Stols zegt het is slechts voor 39 of 40 gebouwen. De hoofdzaak is dat de steenweg hooger ligt en nu loopt het water van den weg al en blijft op dat pad staan, het zou best verbeterd kunnen worden als dat pad verhoogd werd, zoodat het gelijk met den weg kwam. Er zouden dan wat klinkersingelegd kunnen worden,want de steenen zijn toch zoo duur niet. De voorzitter antwoordt dat er ieder jaar grindslijk opgebracht wordt, maar dat schijnt niet voldoende te zijn. De heer van den Boogaard merkt op dat het beter geweest was dat die grove grind, daar nimmer gebracht was want op loopen gaat niet. De heer Stols zegt nu wij het toch over die grind hebben ook bij spr. is op het pad deze grind gebracht en zoolang ze er ligt loopt hij er naar want hij heeft al drie keer zijn voet verstuikt. De voorzitter merkt op dat dit eigenlijk privé eigendom .is en dus een foul is dat dit door de gemeente wordt verhard, het wordt elk jaar vergeten om het na te laten, maar er zal in het vervolg meer aandacht aan geschonken worden. De heer van den Boogaard stelt voor om aan die andere zijde van die straat ook een goot te maken en dat pad verder op te knappen. Met algem. stemmen wordt dit goedgevonden en levens wordt dan met alg. stemmen afwijzend op het verzoek beschikt. Met alg. stemmen wordt tot nacht waker vast benoemd A. van Vossen die deze functie reeds tot tevreden heid een jaar tijdelijk heeft waarge nomen. De heer Stols juicht het toe dat van Vossem zoo heeft voldaan maar juicht het niet toe wat betreft het salaris, zou dit niet verhoogd kunnen worden. De voorzitter antwoordt dat het reeds verhoogd is met f 100 en ge bracht op f400Er is geen aan leiding om te verhoogen en ook komen er steeds uitnoodigingen om te ver lagen. Spr. weet ook wel dat hij daar alleen niet van kan bestaan en dat het voor hem moeilijk is in het vrije bedrijf werk te krijgen, maar daar hebben Burg. en Weth in voorzien door hem steeds als er werk is voor de gemeente te laten werken. De heer Stols vraagt wanneer hij deze toezegging heelt gekregen. De voorzitter antwoordt dat dit hem al herhaalde malen is verzekerd en ook werkt hij reeds voor de gemeente. De Stols zegt maar er gaat toch ook nog korting af. De voorzitter antwoordt dat dit voor zijn pensioen is, daar krijgt het dus later wat voor. De heer Stols zegt: hij moet nacht in, nacht uit op post en dit is dus nachtwerk en als wij dat dan eens gaan berekenen, dan is het maar zeer weinig. Dus het is van zeer groot belang dat bij er nog wat bijverdiend. Spr. zou er dan ook voor zijn het salaris een beetje op te schroeven. De voorzitter antwoordt dat vele gemeenten geen nachtwaker hebben en hier is er ook al eens gesproken geen nachtwaker meer aan testellen, hoewel de meerderheid van den Raad het wel wilde. Een nachtwaker be- teekent toch niet zooveel, want al doet die man nog zoo goed zijn best er gebeuren toch nog verkeerde dingen, want hij kan niet overal te gelijk zijn. Spr. is er niet voor het bedrag hooger te stellen. De heer Stols zegt, dat, als men nacht aan nacht er uit moet, dan gelooft spr. niet dat het lichaam over dag veel waard is om te werken. Nu kan men hem geen salaris geven dat hij er van kan leven, maar voor deze werkzaamheden i'360 per jaar, dat is niet veel. De voorzitter merkt ophet is f400; hij moet betalen voor zijn pensioen, maar daar trekt hij later van. De heer Stols zegt: de man rekent toch maar wat hij ontvangt. Iemand die f8 verdient zegt toch niet fS.60 omdat er f0 60 zegel voor hem ge plakt wordt. Spr zou het tractement een beelje op willen schroeven, al is het wel geen tijd om te verhoogen, maar dit is toch veel te weinig, in welken tijd wij ook leven. De voorzitter stelt voor deze zaak aan te houden tot een volgende ver gadering, dan kunnen Burg. en Weth. dit nog eens nagaan. Met algem. stemmen wordt dit goedgevonden. Vastgesteld wordt het suppletoir kohier Hondenbelasting. Een verzoek van den heer H. W. Odink om hem met ingang van 1 Fe bruari 1936 eervol ontslag te geven als hoofd der school. Burg. en Weth. stellen voor hem eervol ontslag te geven met dank voor de bewezen diensten. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Nu komt aan de orde concept re geling betreffende de U. L. ü.-school te Tholen. Al wat U noodig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 8 45110 De voorzitter zegt dat Burg. en Weth. niet accoord gaan met deze regeling, daar er door Ged. Staten bevolen is een regeling aan te gaan, want bij een bevel moet ook overleg zijnde gemeente Tholen spreekt niet van overleg maar schrijft niets anders dan dat de gemeente St.-An- naland hierbij ontvangt een regeling en verzoekt, de redactie over te willen nemen. Daar er veel bezwaren zijn zoo stellen Burg. en Weth. voor om een brief te schrijven, waarin deze bezwaren worden aangevoerd en niet accoord te gaan met deze regeling. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. De voorzitter doet tevens mede- deeling dat reeds f '10 per leerling en per jaar wordt betaald en dat de gemeente hiertoe nog bereid is. Met alg. stemmen wordt goedge vonden een wijziging van de begroo ting voor 1935. Bij de rondvraag vraagt de heer Stols hoe het komt dat '10 werkloozen uit de werkverschaffing te Sint-Phi- lipsland zijn teruggekomen en op welke wijze deze ziju bedankt. De voorzitter antwoordt dat dit gegaan is volgens loting. Er kwam een schrijven van den heer Stevens dut er van St.-Annaland maar 24 meer mochten naar de werkverschaf fing en dit ging dadelijk in. Burg. en Weth. hebben toen de beste manier gedacht om te loten en die afvielen zijn dadelijk geplaatst in de plaatse lijke werkverschaffing. Nu heeft de heer Stevens ook medegedeeld, dat het aantal steeds minder zal worden en toen is besloten om het vervoer, dat anders te duur zou worden, ge zamenlijk te doen en omdat St.-An naland het goedkoopst was, zal het vervoer van hier geschieden. De heer Stols vraagt hoe hel gaat met de menschen die straks uit de werkverschaffing komen en niet meer inde werkverschaffing kunnen. Deze zouden dan moeten stempelen, maar hebben dan weer een wacht week. De voorzitter antwoordt dat degene die uit de werkverschaffing komt geen wachtweek heeft, omdat degene die in de werkverschaffing werkt is en werkloos blijft, zoodat "hij kan g;ian stempelen en dadelijk uit de werk- loozenkas trekt. De heer Stols zou voor willen stellen om, evenals in de werkverschaffing te St.-Philipsland, in de particuliere en plaatselijke werkverschaffing ook 8j/2 uur te laten werken. De voorzitter antwoordt dat dit niet mag volgens de circulaire van den minister daar er maar zoolang gewerkt mag worden als in het vrije bedrijf en daar werkt men op het oogenblik niet meer dan 7 uur per dag. De heer Stols begrijpt dit niet goed daar er in de werkverschaffing te St. Philipsland wel 8'/2 uur gewerkt wordt en dat is toch ouder hetzelfde toezicht. Het zou voor de menschen ook aangenamer wezen omdat ze f0.35 per dag meer zouden verdienen en dit is op zoo'n klein loon heel wat. De voorzitter betuigt nogmaals dat dit niet gaat en de werkverschaffing van St. Philipsland staat hier builen. Men kan er echter gerust op zijn dat wanneer men in liet vrije bechijf langer gaat werken dit ook hier zal gebeuren. De heer Stols stelt echter voor om 872 uur per dag te laten werken, dit voorstel wordt verworpen met 2 tegen 5 stemmen. Voor de heeren Stols en van den Boogaard. De heer Stols vraagt of er ook een begrooting van werkloon is van het werk bij Kooijrnau. De voorzitter antwoordt dat hier f500 werkloon bij is en hiervan zal betaald worden door Kooijrnau 60 en 40% door het Rijk. De heer Stols zegt de menschen Irekken nu van Vrijdag tot Viijdag, dit is veranderd van Donderdag op Donderdag. De voorzitter antwoordt dat het is van Maandag tol Zaterdag, maar voor de administratie wordt er op twee lijsten ge'eekend. De heer Stols meende dat dit niet in het belang van de menschen was, maar na toelichting van den voor zitter gaat hij er mee accoord. De heer v. d. Boogaard vraagt wal de instructies zijn van den controleur. De voorzitter antwoordt dat deze na moet gaan of werkloozen die stempelen niet werken en de steun regeling wat betreft de inkomsten van de menschen. De heer van den Boogaard meent dat er niet te nauw zou worden ge keken maar nu heeft iemand wat aardappelen uit de put gedaan en is uitgesloten geworden. De voorzitter antwoordt dat er niet gefit zou worden Wat betreft bet doen van aardappelen uit de put, daar beeft die man drie uur aan gewerkt. De heer Stols brengt dan nog een kwestie naar voren betreffende het samenwerken van de organisatie met de verschillende coöperaties die vverk- menschen noodig hebben voor het lossen op de haven. Spr. brengt naar voren dat daar goed geld mee ver diend wordt en dat er nu menschen zijn die de menschen aanraden uit de organisatie te gaan, door te zeggen v\at schiet je er mee op want die f6 of f7 die je verdient wordt van je steun afgetrokken. De voorzitter meent dat dit niet in den raad thuis hoort, wij bespreken hier alleen de gemeentezaken. Hierna- sluiting. CR1SISPUBLICATIEN. De Landbouw-Crisis- Organisatie voor Zeeland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de teeltver- gunuiiig, welke is uitgereikt aan den- gene, die in 1933 wijnpeen verbouwde, niet meer voor andere gewassen mag worden benut. Tevens zij erop gewezen, dat op een teeltvergunning voor vroege aard appelen geen warmoezerijgew assen mogen worden geteeld. Voorts worden groentenplanlen als sla, kool, prei, enz. ook medegerekend bij controle. Ingeval een teeltvergunning is zoek geraakt, wordt voor het afgeven van een duplicaatbewijs van een teelt ver gunning f2.50 in rekening gebracht. De Landbouw-Crisis-Organisatie 25 45117 voor Zeeland. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland maakt bekend, dat aan vragen voor teeltvergunning vlas 1936 uiterlijk 15 Februari 1936 in haar bezit moeten zijn. Zij, die op 6 Februari geen daartoe strekkend aanvraagformulier hebben ontvangen, kunnen dit op aanvraag verkrijgen bij de L. C. O voornoemd of bij hun districtssecretaris. Belanghebbenden nemen er nota van, dat in 1936 het telen van vlas zonder teeltvergunning niet meer toegestaan is. De Landbouw-Crisis-Organisatie 45118 19 voor Zeeland. RECHTZAKEN. ABB. RECHTBANK TE BREDA. Zitting van den Politierechter van Maandag 3 Februari 1936. 'n OUDE VEETE Voor de derde keer stond Maandag op de rol van strafzaken, te behan delen door den Politierechter, de twee zaken tegen de twee bewoners van Sint Maartensdijk die op 7 Sep tember een oude veete wilden uit vechten. Dien Zaterdag kwam tol uitbarsting de onaangename verstandhouding tusschen de 52-jarige P. P. F. en de 45-jarige A. v. G. Zij gingen elkander te lijf, waarbij v. G. een bezemsteel zwaaide en F. een voorwerp dat de ander eerst aanzag voor een kapmes, maar later bleek te zijn een kolen schop. Behalve klappen liepen beide vech tersbazen ieder een procesverbaal op wegens mishandeling, gevolgd door een oproep om naar Breda te komen en daar ieder op zijn beurt als ver dachte en als getuige, voor den Politierechter te verschijnen. Reeds ter zitting van 9 December was v. G. present en kon hij zijn lezing van de kwestie geven hij dacht geslagen te zijn met een kapmes maar in ieder geval was-ie gewond geworden en verdedigde hij zich door met zijn bezem rond te zwaaien. Om door het verhoor van den anderen Maartensdijker P. P.' F. tot meerdere klaarheid in die zaak te kunnen komen werd de eerste keer de verdere behandeling uitgesteld tot 6 Januari, want F. was als ziek ge meld. Ter zitting van 6 Januari was F. echter weer niet present, hij zou nog ziek zijn, maar de heeren achter de groene tafel kregen den indruk dat F. schoolziek was, waarom de zaak nog eens werd uitgesteld en wel tot Maandag 3 Februari, terwijl bevolen werd dat P. P. F. door den krachti ge» arm der Justitie dan zou worden voorgeleid, zoodat wegblijven met een smoesje niet mogelijk zou zijn. Toen Maandag dus voor derde maal de kwestie aan de orde kwam voor den Bredaschen Politierechter, waren beide betrokkenen present, de nu gezonde zieke onder geleide van den veldwachter. F. was het eerst aan de beurt en inoest rekenschap geven van zijn twee maal wegblijven; zijn uitvluchten werden al evenmin geloofd als zijn verder gedaan verhaaltje over de kwestie met buurman v. G. Volgens hem was er geen ruzie geweest, zou G. direct zoo maar er op losgeslagen hebben waarop hij, Fzich verde digde. Thans outkeude hij met een hakmes te hebben geslagen, maar op de brug van Tholen heeit-ie tegen anderen gesnoefd dat hij wél met 'n slagershakmes heeft geslagen, maar dat men hem daarvoor in Breda niets doen zou. Wat hem nu wel anders gebleken is Buurman v. G. deed weer zijn verhaal, als getuige, van de vecht partij en het hakmes; hem werden kolenschop en slagershakmes bij F. in beslag genomen, getoond, waarbij de in tweeën geslagen bezemsteel v. G. bleef bij 't hakmes, F. bij de kolenschop voet bij stuk houden De manier waarop F. zich over den getuige uitliet was van dien aard dat de Politierechter hem een terecht wijzing gaf. De Olf. van Justitie rar. H.Serva- tius achtte beide partijen schuldig gezien de ernst van het feil vorderde Z.Ed.achtb. 1 maand gevangenisstraf. F. begon al te verklaren dit niet aan te nemen maar daar hij tevens beweerde geen boete te kunnen be talen veroordeelde de Politierechter den ongunstig beketid staande ver dachte tot 14 dagen gevangenisstraf. Tegen v. G. vroeger al verhoord, werd nu ook 1 maand gevorderd, waartegen hij bezwaar had omdat door hem geen gewelddadigheden waren gepleegd „ais we jelui moeten gelooven" zei de Politierechter „ben je allebei onschuldig En v. G. werd veroordeeld tot 1 week gevangenis straf. Geen van beiden aanvaardden zij de straf, zij zullen zich over hooger beroep nog eens beraden. Nog een tegenvaller hadden zij te aanvaarden hen werd geen getuigengeld uitge keerd omdat zij ook als verdachten waren opgeroepen. ZITTING KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM 6 FEBRUARI Tholen De vorige week werd voor het Kantongerecht behandeld de zaak tegen den hondenkoopman P. N. te Tholen wegens berijden van een rij wiel zonder licht, terwijl den man dronkenschap ten laste was gelegd, hetgeen door verdachte werd ontkend. De zaak diende 6 dezer en verba lisant. veldwachter J. B. te Halsteren, verklaarde dat verdachte zig-zag over den weg had gereden, terwijl ziju licht niet brandde. Verbalisant verklaarde dat de aan gehoudene vrij brutaal optrad, het geen nog tot een woordenwisseling leidde. De ambtenaar wijst op het gevaar van een dronken berijder van een rijwiel op den weg en eischt voor het feit van dronkenschap f 12, subs. 6 dagen, voor het rijden zonder licht f2 of 1 dag. Vonnis: f8 subs 4 da gen en f 2 subs 1 dag. Baldadigheid te Poortvliet Zekere C. L. uit Poortvliet schijnt een wrok te koesteren tegen P. H. aldaar, die 2 Nov. j.1. met een met twee paarden bespannen voertuig, C. L. eveneens met een bespannen voertuig, tegenkwam. Om P. H. te hinderen hield C. L. zooveel mogelijk links en raakte het voertuig van H. Later toen zijn wagen afgeladen was, wilde hij C. L. in draf passeeren, doch deze hield opzei lelijk het midden van den weg. Bij een dam gelukte liet te passeeren, doch verdachte volgde hem met een snel tempo en bombardeerde H. herhaaldelijk met

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 4