WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURAN NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 14 Februari 1936 No. 7 Drie en vijftigste jaargai Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Men kweekt onnoodige onrust. Dampo THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal ƒ0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ1,375, franco per post ƒ1,65 '15 ct. disp. kosten. Advertentiën van 1 to regels 75 ct.; iedere re meer 176 ct. Grootte letters naar plaatsruiri Bij abonnement aanmerkel prijsvermindering. PUBLICATIEN. Burgemeester eu Wethouders van Tholen maken hekend, dai gedurende drie maanden, op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nee'gelegd en legen betaling der kos'en algemeen verkrijgbaar is gesteld, de op heden afgekondigde Verordening tot wijziging van de verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, voor het uitgebreid la ger onderwijs en voor het ver volgonderwijs in de Gem. Tholen, goeilgekeurd i>ij Koninklijk Beslnit van 23 Januari 1936, no. 47. Tholen, 10 Februari '936. 17 Wanneer men onbevooroordeeld de ontwikkeling der internationale ver houdingen beziet, dan tornt men ge regeld op tegen het kweeken van on- noodige onrust. Niemand zal kunnen loochenen, dat de wereld sleeds in politieke en economische beweging is en dat deze beweging ontstaat door de botsing der verschillende belangen Het zijn de belangen, die tenslotte den doorslag geven en wanneer die belangen zoo dringend worden zon der dat de andere Staten genegen zijn, in meerdere of mindere mate toe te geven, dan KAN de internationale verwikkeling tot een wereldoorlog leiden. Men mag dus nimmer vergeten, dat hel de BELANGEN zijn, die de wereld regeeren en 's werelds loop bepalen. Daarbij komt de meer of mindere mate van oorlogzuchligheid. Deze wordt ten slotte duor het Volk bepaald en niet door Hegeeringen. Regeerin- gen nemen het initiatief tot den oor log, maar zij gaan daartoe niet over, wanneer zij niet weten, dat zij de mentaliteit van het Volk achter zich hebben. Werken er in een Volk krachten, die den oorlog wenschen, welnu, dan zal zelfs een kleine belanglegenstel- ling maken, dat het zwaard uit de scheede wordt gehaald. Ziet men ech ter in breede lagen op tegen de el lende, welke een oorlog teweegbrengt, dan moeten die tegenstellingen wel zeer scherp zijn, wil de vernietiging een aanvang nemen. De wereld verkeert gelukkig in den laatsten toestand. Men is nog ten volle bewust van de misère, die 1914 heeft teweeggebracht en men beseft verder, dat de overwinnaar in den huidigen strijd niet veel meer beteekent dan de verliezer. Zij hebben het beide even slechtDaarbij komt, dat wan neer men de kleinere verschillen buiten beschouwing laat, twee groote wereldproblemen zich hebben aange diend, nl. de moeilijk te overbruggen tegenstellingOost en West en ten tweedehet kapitalisme en het com munisme! Het Westen domineert nog; begeven de Westersche mogendheden zich in een onderlingen strijd, welnu, dan is zijn rol uiigespeeld en heeft men af te wachten, wat er daarna zal geschieden. Elk logisch denkend tnensch weet, dat de oorlog nimmer zal kunnen worden gebannen. Het is een uit vloeisel der natuurwet. Wél kan men een bestaande mentaliteit benutten om den oorlog zoo lang mogelijk uit te stellen. Dat is ons aller plicht. Wanneer men met de voeten op den bodem blijft staan, beseft, dat een leuze „nooit meer oorlog" steeds een leuze zal blijven maar dat men moet aankweeken de neiging om ge schillen op vredelievende wijze op te lossen, dan is het tevens een dure plicht om onnoodige onrust te voor komen. Onnoodige onrust wordt eveneens door belangen gekweekt. Men denke in dit verband aan den grouten en machtigen groep van de wapenfabri kanten, die niets liever zouden wil len zien, dat men steeds meer wapens bestelt, terwijl, indien de oorlog' mocht uitbreken, deze promotors zich ach terbaks zullen houden in de. meest veilige stellingen. Het is onnoodige onrust kweeken, wanneer men betoogen houdt over de geweldige troepenmacht, die Duitsehland gereed zou houden ach ter de gedemilitariseerde Rijnprovin cies. Is dat niet natuurlijk? Heeft Frankrijk ook niet een formidabele macht iu die grensstreeken Waar om zou Duitsehland die nationale plicht niet eveneens vervullen? In dien Duitsehland zulks niet deed, dan lag Duitsehland open en bloot voor een invasie, wanneer zulks in den kraam der anderen te pas zou komen. De hoofdzaak is, dat het Rijngebied gedemilitariseerd blijlt men kan hierover oordeelen hoe men wil, maar Versailles heel'L zulks gedecreteerd eu zoolatig Versailles niet gewijzigd is, zoolang dient men zich aan de afspraken te liuuden, wil men den vrede bewaren. Het zich in eigen land versterken voor eventueele mogelijkheden, mag nimmer beschouwd worden als een onjuiste daad, tenzij men de uitge- spioken berioeliijg heelt oni aan te vallen. Hierover echter is niets po sitiefs bekend, integendeel. Duitseh land laat geen gelegenheid voorbij gaan om zijn vredeswil te bepleiten. Het is ook een kweeken van onrust om de aandacht le vestigen op een waarschijnlijk verbond tusschen Duitsehland en Japan. Dat behoeft immers niet op oorlog of op agressie te wijzen, nu de algemeene wereld mentaliteit op vrede gericht is. Tus schen Japan en Duitsehland ligt Rus land. Moskou heefl het nimmer ouder stoelen en banken gesloken, dat hel de wereld verwording wenscht, ten einde de Bolsjewistische gedachte ge meengoed le maken. Een band tusschen Duitsehland en Japan zou derhalve heel wat gezon der zijn voor de wereldrust dan het verbond tusschen Frankrijk en Rus land, welk verbond intusschen nog niet geratificeerd is. Men betrachte de noodzakelijke nuchterheid en men kweeke geen onnoodige onrust. Hoe weren wij de vreem deling Alweer een brand in Mokum's straten. Paal en perk gesteld aan kindermishandeling Communistische opruiing in Nederland vrij Wij zijn be nieuwd naar het antwoord van den minister. Wel heeft minister Oud ver klaard, dat de gevreesde «reisbe- lasting" een voorbarigheid was en dat er zelfs nog geen ontwerp, doch alleen een denkbeeld bestond omtrent de inkleeding daarvan, maar toch valt het feit niet weg te redeneeren, dat er in die richting gedacht en gewerkt wordt, zoodat we dit reisseizoen wel verrast zullen worden met een plicht tegenover de schatkist die ons vacan tie- reisje aantast Langzamerhand wordt de belasting- maat wat vol, maar ook dat zou nog wel te dragen zijn, wanneer het er maar hij bleef. Doch dal is helaas niet het geval want nu wordt er langs een anderen weg weer een hindernis op onzen vacantieweg geplaatst: de toeristentrip mei vergunning. Een scherpzinnig ambtelijk brein heeft uilgevonden, dat de touringcar trips, die op geregelde lijden door Nederland worden ondernomen, eigen lijk vaste diensten zijn, waardoor een vergunning van de Gedeputeerde Staten en bewilliging van de betrokken gemeentebesturen noodig zijn. Het verkrijgen van zoo'n vergunning is geen gemakkelijke taak, daar nie- alleen de Staten en de gemeentebet sturen moeten beslissen maar als er van polderwegen b.v. gebruik ge maakt wordt ook van polderbe sturen, o.a. Het spreekt vanzell, dat deze maatregel groote ontstemming heelt gewekt in de kringen van de belanghebbenden, die een deel van hun jaarreclame op die manier waardeloos zien worden, daar voor elke tour een speciale vergunning noodig is, die heelden langen ambte lijken weg moet afleggen, voordat er een resultaat komt. Voeg bij dit alles nog de extra lasten, die de ver- Verkoudheid van NeusHoofd Keel en Horst Doos 30 ct. „WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED 45145 gunningen veroorzaken, lasten die ettelijke honderden guldens bedragen., en weg zijn de populaire prijzen, weg is de vrijheid van de bestuurders, die zoo nu en dan zoekende, naar een mooi vergezicht of op verzoek van een passagier, weleens van hun weg af weken en een eindje om reden. Dat mag niet meer met een vergunning, die precies den te volgen weg aan geeft Het eigenaardigste van dat alles is eigenlijk wel, dat de regeering een commissie instelt, om middelen te beramen, waarmede men in meer dere mate dan dat tot nu toe ge schiedde de vreemdeling naar Nederland te trekken terwijl men nu een der geliefkoosde middelen voor de vreemdelit g, n.l. de touring- carritten, een haast onoverkomelijke hindernis stelt. Beide instellingen zijn immersin flagranten strijd metelkaar. Denk eens aan den Amerikaan, die in twee, drie dagen Nederland wil „nemen" en toch doorgaans heel wat verteert. Nu lijkt het er op, of wij heno liever missen en onze wetten eu voorschriften ons dierbaarder zijn! Het gezonde verstand zegt, dat er iets niet in orde is, als wij deze reis wagentrips onder de vaste diensten rekenen. En misschien zou een prin- cipieele uitspraak van de rechtbank ook wel dergelijke perspectieven bieden In ieder geval zijn de reis wagen-exploitanten van zin, zich maar niet zoo bij dien maatregel neer te leggen, wanneer het zoover mocht komen. Inmiddels, de waarschuwing, dat zij een vergunning moeten aan vragen, is aan de exploitanten ver zonden En daarmede komen in de allereerste plaats onze bloembollen trips in gevaar. Amsterdam is niet gelukkig, als het op branden aankomt.... opnieuw kraaide de roode haan in een sigaren magazijn in de Oosterparkstraat. Nu was het een omgestooten petroleum kacheltje, dat de oorzaak van de ellende was. Gelukkig liep deze brand goed af, d.w.z. geen persoonlijke on geluk ken, terwijl verzekering de schade dekt I Het schijnt voor de Mokummers gevaarlijk te zijn,» met vuur te spelen.,.. Een gevaarlijk verschijnsel is wel de kindermishandeling in ons land. In nog geen halve maand twee ge vallen I Thans is het Heerlen, waar een kind, nota bene van twee jaar, deerlijk mishandeld werd, bewusteloos geslagen en herhaaldelijk van de trappen geworpen. Het aantal mis handelingen is legio. De bruut groot vader van het kind is gearresteerd. Het is een kind van een 16-jarig meisje. „Opa" is dan ook pas 39 jaar. Het wordt dringend tyd, dat in de Neder- landsche gemeenten een wakend oog gehouden wordt op de kinderbehan- deling. Hoevele gevallen zijn er mis schien nog, die nooit aan het licht gekomen zijn? Het is een schande, dat zooiets in een beschaafd land ifiogelijk is, een tweejarig kind van alle trappen gooien en bewusteloos slaan Voor zulke beulen is de pijn bank waarlijk nog een te zachte strat I Het Tweede Kamerlid Westerman heeft den minister gevraagd, hoe het mogelijk is. dat op het laatste congres van de Communistische Partij Holland een vertegenwoordiger van de Fran- sche sikkel-en-hamerbroeders het woord heeft gevoerd en niet alleen adviezen heeft gegeven met betrekking tot het vormen van een zoogenaamd »eenheidsfront", doch tevens allerlei, voorde communisten wetenswaardige bijzonderheden heeft meegedeeld, nopens de barricaden, die gedurende de jongste massale strijdbeweging in Frankrijk in de straten zouden zijn opgeworpen. Voorts zou deze afge vaardigde nog gesproken hebben over de algemeene staking, waaraan 4!/2 millioeu Fransche arbeiders zouden hebben deelgenomen „Kan de minister aldus de beer Westerman, indien de bovenvermelde toedracht der feiten juist is, ook mededeelen, waarom de regeering in dit geval is afgeweken van haar gedragslijn om vreemde lingen niet toe te staan hier te lande politieke actie of agitatie te voeren, als hoedanig de bedoelde redevoering van een Franschen communist zonder twijfel moet worden beschouwd Inderdaad dat moeten we den heer Westerman toegeven, het is wel zeer eigenaardig, dat een Engelsche diplo maat, lid van een partij, die de op bouw van de maatschappij als eerste leus in haar 'banier voert, hier wordt afgewezen, terwijl de vertegenwoor diger van een internationale die slechts vernietiging, destructie en om verwerping van het bestaande moei- zaam-opgebouwde maatschappij bestel op het programma beeft, vrij mag spreken. Wij zijn benieuwd, wat de minister hierop zal antwoorden. Vlaamsch verzet tegen het Fransch-Belgische militaire ac coord. Weinig animo voor Oliesancties Hodza en generaal T oesjatsjewski te Parijs. Een tweede Rus sische bereisde Roel. Bij onze Zuiderburen, de Belgen, staat het Franscli Belgische militaire accoord in het middelpunt der be langstelling. Inleiding daartoe vormde het plan van minister Devéze, den diensttijd te verlengen, welk voorstel thans aan de Kamer is voorgelegd. Dit voorstel nu sluit vooral in Viaam- sche kringen op veel tegenstand. Men ziel hierin waarschijnlijk niet-ten onrechte een middel van de re geering om te voldoen aan de ver plichtingen van het geheime militaire accoord met Frankrijk, dat in 1920 gesloten zou zijn. De actie tegen de opzegging van dit accoord wint dan ook zienderoogen veld en vooral het feit, dat het Ver bond van Vlaamsche Oud Strijders op 22 Maart te Brussel een massa- betooging zal houden heeft ook op de regeering grooten indruk gemaakt. Verwacht wordt thans, dat de re geering spoedig in Kamer of Senaat een officieele verklaring over dit mi litaire accoord zal afleggen. Laat ons hopen dat daarbij dan niets achter gehouden wordtniets is voor de riuidige politieke stemming funester, han het bestaan van dergelijke ge heime overeenkomsten. De commissie der petroleumdes- kundigen is deze week gereed gekomen met haar rapport aan de Commissie van Achttien. De commissie is van oordeel, dat een universeel afgekon digd petroleum-embargo inderdaad een zeer doeltreffend middel zou zijn om den oorlog te bekorten. Zal nu het embargo op petroleum spoedig worden afgekondigd Wij weten het niet. In deze overzichten hebben wij er reeds meermalen op gewezen, den Volkenbond met de oliesanc opmerkelijk weinig haast maakt, scheen, dat eenige regeeringen weinig voor schenen te voelen. Dat deze veronderstelling er i geheel naast was, blijkt nu wel berichten luit Noorwegen, anders t< een zeer trouw Volkenbondslid. Noren, die tusschen twee haakjes hun tankschepen een groot deel het olievervoer verzorgen, hebl eens een rekening opgemaakt en daarbij tot de slotsom gekomen, de sanctie-oorlog voor een gro mogendheid als Engeland een betr kelijk goedkoope, voor een kle natie als Noorwegen echter een z dure geschiedenis is. Hiermede is nog geenszins gezi dat b v. Noorwegen zich tegen oliesancties zou verzetten, doch 1 ganscher harte schijnt Oslo er ti niet aan mede te willen doen. En zijn er meer. Lieden, die het wel kunnen, vertellen zelfs, dat men Londen niet meer zoo happig op t olie-embargo is Zou een dergelijk embargo werke doeltreffend zijn, dan beteekent zu de volslagen nederlaag van Italië Afrika. En dat wenscht ook Engelu niet. Men slaat dus waarschijnlijk plank niet mis, indien men v'ert herstelt, dat de oliesancties, waaro nu al zooveel te doen is gewet nog wel eenigen tijd op de lai baan geschoven zullen blijven. Te Parijs duren de bespreking met de Staatslieden uit Z O. en C traal Europa nog steeds voort. T nauwernood bad prins Paul, de regt van Zuid-Slavië het Gare de T verlaten, of reeds arriveerde FJod de Tsjechische minister-preside Volgens mededeelingen van de Q d'Orsay heeft het onderhoud tusscb Hodza en Flandin enkel en alle betrekking gehad op de resultati die kortgeleden bereikt zijn tijde de diplomatieke besprekingen Flandin heeft gevoerd met de Midde Europeesche vorsten en staatslied! o. a. met koning Garol, Titulesi prins Paul van Zuid-Slavië en pr Stahremberg. De gedachtenwisseli was gewijd aan de organisatie v de collectieve veiligheid in xMidde Europa, waarvan de voornaam; factor op het oogenblik de toenai dering van Oostenrijk tot de Klei Entente is. Men kent den prijs v deze toenadering Oostenrijk lie daarvoor het zoo vurig verlang herstel der monarchie afhankel moeten maken van de goedkeuri van de Kleine Entente. Zoo op oog schijnen de resultaten van al de besprekingen wat mager, maar to zou men verkeerd doen de beteekei daarvan te onderschatten. In Central Europa wordt op het oogenblik e nieuw Iront gevormd, buiten Ha om, waarvan de waarde en de leekenis nog moeilijk le overzien zi L Tot nog toe had de Sovjet-Un zijn bereisde Roel bij uitstek in L winoff. Deze heeft thans echter e concurrent gekregen in maarscha Toesjatsjewski, die er op het ooge blik zijn werk van maakt in de ve schillende Europeesche hoofdskd ministers van oorlog en chefs vi generale staven te bezoeken. Na zi besprekingen te Londen met d< eersten Lord der Admiraliteit, w hij thans te gast in Parijs. Zijn eers schreden richtte hij daar naar zi collega generaal Gamelin, de ch( van den Franschen generalen st. Ook de minister van oorlog Maur' de minister van Marine Piétri, minister van luchtvaart Deal. de ch van den marine-slaf admiraal Duran viel en de chef van de luchtstrij krachten generaal Pujo werden ni vergelen. Met al deze heeren hee de Russische maarschalk, die uitef zee:' aristocratische familie stamt hij was oorspronkelijk olficier in h

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1