;j fMÜmo WIE GAAT TROUWEN WINTERDIENS Uitkomst bij GRIEi vraagt eerst prijs zonder verplichting tot koopen JOH. BEUKELAAR moeilijkheden medebrengt, zoodat korting noodzakelijk noodig is. In zijn sluitingswoord zegt de voor zitter dat ieder zal beseffen voor welke moeilijkheden zij die ons regeeren komen te staan, terwijl men toch mag aaunemen, dat hun streven is, de landsbelangen te dienen. Waarde meeningen wel eens kunnen verschillen moeten wij trachten onzen invloed uit te oefenen, op rechtmatige wijze en niet vergeten de weldadenwij mogen niet inslapen doch door en door waakzaam zijnschouder aan schouder een eenheid vormen, zoodat wij toonen echte Nederlanders te zijn. Daukbaarzijn wij, aldus spr., doch niet voldaan. Staande de vergadering werden met alg. stemmen een >2 tal protest-motie's aangenomen te zenden aan de regeering betreffende de be- schikking i.z. verlaging richtprijs tarwe, inperking bietenteelt, een an dere waarin op wijziging in de douane maatregelen wordt aangedrongen. Hierna sluiting. Doordat het paard van den melkboer A. K. schrok, sloeg het in de Stoofstraat op hol. Het gevolg was dat alle bussen melk over de straat rolden en de melk wegvloeide, terwijl de kar ernstig beschadigd werd. Het dier werd op het Marktplein gegrepen. Loop der bevolking over 1935. bevolking op 31 December 1634 1483 m. en 1510 v, totaal 2993 pers. In 1935: geboren 19 m. en 37 v., totaal 56 pers. Gevestigd 29 m. en 40 v totaal Vermeerdering met 48 m. en 77 v., totaal 125. 69 pers. Overleden 17 m. en 7 v., totaal 24 pers. Vertrokken 41 m. en 46 v., totaal 97 pers. Vermindering met 58 m. en 63 v., totaal 121. Bevolking op 31 Dacemher 1935 1473 m. en 1523 v., totaal 2997. POORTVLIET. In de Chr school alhier werd een algem. vergadering der Schoolvereeniging gehouden. Na de lezing der verslagen werd bestuursverkiezing gehouden. Perio diek aftredend was dhr. W. Kurvink. Daar dhr. Vogelaar is overleden, werd nu tot voorzitter gekozen dhr G. K. J. Krijger Mz. die zijn benoeming aan nam. Ook dhr Kurvink werd herkozen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen dhr J. Uyl Dz. Besloten werd op 21 Februari a. s een Ouderavond te houden. De heer J. J. Dronkers uit deze gemeente, tijdelijk wiskundige aan het Dep. van Waterstaat, is benoemd tot Beserve 2e luitenant bij het 8e Regiment Infanterie. SCHERPEN1SSE. Geslaagd voor het dipl. boekhouden dhr. A. IC. Kievit, leerling van het Ned. Instituut voor practisch Handelsonderwijs te Am sterdam. De Muziekver. „Eendracht" gaf in hotel de Gouden Leeuw, na haar wederoprichting een uitvoering. De zaal was tamelijk goed bezet. Na een openingswoord door den voorzitter werden eenige nummers ten gehoore gebracht, waarna werden opgevoerd„Boontje komt om zijn loontje" en „August de Domme". Het daverende applaus en de gulle lach bij de komische gedeelten bewezen wel dat de stukken zeer in de smaak vielen. Het is dan ook voor de ver- eenigiug een succesvolle avond ge worden. Een geanimeerd bal hield de aanwezigen nog eenigen tijd bijeen. SINT MAARTENSDIJK. Donderdag, 6 Februari a. s. des avonds acht uur zal in de zaal van den heer N.J. Nelisse alhier, voor het Nutsdepartement een Klankfilm gegeven worden. Deze klankfilm wordt vertoond op aanbeveling en door tusschenkomst van het Hoofdbestuur der Mij. tot Nut van 't-Algemeen. Het is de klanKfilm „The world moves on" (het leven gaal verder) waarvan de korte inhoud is als volgt Na een korte voorgeschiedenis uit het jaar 1825, waarin wij tegenwoor dig zijn bij het leggen van de grond slagen van een wereldconcern op het gebied van de katoenproductie door de samenvoeging van een Ameri- kaansche en een Engelsche familie zaak op dit gebied, worden we over gebracht naar het jaar 1914, waarin de nakomelingen der verschillende familietakkeu een réunie in New Or- leans houden. Hier worden familie-, en zakenbanden tusscben de Ameri- kaansche, Engelsch, Fransche en Duitsche tak opnieuw vast aaneen geknoopt. Wij, die de geschiedenis der oor logsjaren kennen, voelen het gevaar op de achtergrond dreigen. En als de oorlog losbreekt, zien we hoe de vertegenwoordigers van een familie op de verschillende fronten elkaar hebben te bestrijden. Wij maken geconcentreerd nog eenmaal al hel leed, dat die jaren brachten, mee. Dan volgen de jaren van commercieelen opbloei na den oorlog. Dan komt de crisis dan de vernieuwde concentratie van wapen geweld Het is of alles weer opnieuw gaat beginnen en het kruisbeeld hoven de schoorsteen in de oude familie zaal, waarmede de Film begint en eindigt, staart ons als een mene tekei aan.... Ook aan niet-leden zal weder ge legenheid gegeven worden de ver tooning van dezen film bij te wonen tegen betaling van f 1. Voor heer en dame te zamen f 1.50. Toegangskaarten zijn te verkrijgen bij den Voorzitter den Heer Brevet, dan wel aan de ingang van de zaal. THOLEN. Vrijdag 7 Februari wordt bovenstaande film voor het Nutsde partement alhier vertoond. STAVEN 1SSE. LI. Vrijdagavond werd alhier onder het voorzitterschap van den heer A. F. Hanssens, Bur gemeester, een bijeenkomst van inge zetenen gehouden, met de bedoeling een schoolvereeniging op te richten, teneinde de bestaande bewaarschool in stand te houden en te exploiteeren. Deze school is ruim 39 jaar geleden door den toenmaligen Ambachtsheer, nu wijlen mr. Joh. v. d. Lek de Glercq opgericht en sedert al die .aren dooi de Ambachtsheeren onderhouden. Een groot aantal ingezetenen was opgekomen en er werd besloten tot de oprichting van genoemde vereeni- ging. Als bewijs van dankbaarheid aan den oprichter werd de school genaamd „Van der Lek de Glercq bewaarschool". Door steun van de familie en door de toetreding van vele ingezetenen als lid of als dona teur kwam de oprichting tot stand. Als beschermvrouwe werd benoemd Mevr. van Rooijenv. d. Lek de Clercq, thans Ambachtsvrouwe, te Zutfen en het Eere-voorzitterschap werd aangeboden aan Mevr. van Pan- huysv. d. Lek de Glercq te Noord- wijk. Als bestuursleden werden be noemd Burg. en Weth, dezer ge meente en de heereu I. Norlier en Adr. van 't Veer. Natuurlijk is het bovenstaande een verblijdend feit voor vele ouders en voor de jeugd. ST. ANNALAND. Uienveiling van Donderdag 39 Januari: 1259 balen Rijndburger (gewone) 2.96—2.22. 15 balen idem (grove) 2.46 109 balen (drielingen) 0.79. 45 balen (picklers) 2.60. 40 balen stek 0 60. 25 kg. sja lotten 5.; alles per 199 kg. Deze week is men begonnen met het dempen van een gedeelte van de kerk gracht. Met werk wordt bij wijze van werkverschaffing uit gevoerd. In den laatslen tijd kwamen alhier herhaaldelijk dielstallen van konijnen voor. Thans is het de politie mogen gelukken den vermoedelijken dader op te sporen. Toen de heer D. L. bezig was met wat hout te hakken kreeg hij een stuk tegen een zijner oogen. Hij werd naar Bergen op Zoom vervoerd waar bij onderzoek is gebleken, dat hel oog geen direct gevaar oplevert. Voetbaluitslag van 25 Januari VV. H.S. I—Violent 1 3—1. OUD-VOSSEMEER. Het eerste elftal van O. V. C. speelde Zondag jl. te Steenbergen tegen de leiders in afd. 6. W. V. S. 1. Voor de rust was O. V. G. voortdurend in de meer derheid, hetgeen tol uitdrukking kwam in drie prachtige doelpunten. Na de rust werden de Ü.V.G.'ers tot hun eigen speelhelft teruggedrongen en wist W. V. S. twee doelpunten te scoren. In de laatste speelhelft wer den twee goals van O. V. C. om onverklaarbare redenen geanuleerd. Door dezen uitslag is W. V. S. van de spits verdrongen door Putte 1. In de School m. d. Bijbel trad voor de Anti-Rev. Kiesvereeniging als spreker op ds. v. d. Zaal, lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, met het onderwerp: „Binnen- e»i Buitenlandsche vraagstukken". De opkomst was goed. De afd. op het eiland Tholen en St. Philipsland van den Ned. Chr. Landarbeidersbond hielden in de zaal van den heer M. J. Ampt een ver gadering. De zeer druk bezochte bijeenkomst stond onder leiding van den heer Vingerling. Naast de be spreking van de belangen van den Bond werd ook een ernstig woord van waarschuwing gehooid, ten op zichte van de N. S. B. LANDBOUW. Wat elke maand te doen geeft. In Moes- en Bloemtuin, Keuken en Kelder. (Ie helft Februari.) CACTUSSEN. De beste tijd om de Cac tussen te zaaien, u> het voorjaar, in 'l laatst van Maart on in de ie heltt van April. De warmere soorten moeten in de Jcas gezaaid worden, maar de winterharde Cactussen en de soorten, die in de kamer willen groeien, kunnen zeer goed in een broeibak en in de kamer gezaaid worden. Voor het zaaien van Cactussen maakt men bij voorkeur gebruik van zuivere, frissche heidoaarde, die voor ongeveer een vierde deel met schoon wit zand is vermengd. Alles wal schimmel en roitiug zou kannen veroorzaken, wordt zorgvuldig verwijderd, wat men het best bereikt door de aarde door een zeer fijne zeel te werken en het zand in een emmer met water te wasschen. Als het zand dan weer voldoeude droog is, mengt men het met de gezoolde heide-aatde dooreen. Is het zand goed zuiver, dau kan dat was schen wel achterwege blijven. Vóór we nu deu bloempot met het aard- mengsel vullen, leggen we op het potgaaije eenige scherven on vullen deu pot ook verder met scherven aan tot een derde van de ruimte. De scherven dekken we daarop af uiet een laagje stof siutelgruis of fijn- grint, één cen timeier dik ongeveer, om het wegzakken van de aarde te voorkomen. Op dit siutelgruis of grint brengen we nu de lijngezeefde, mot zand vermengde hei-aarde, en we vullen den pot nu geheel, tot een halven cenumeier ouder den rand, daarbij zorgdragende, dat de aarde zoo lnchiig en los mogelijk iu den pot komiwe mogende aarde dus niet aandrukken. Als do aarde goed gelijk is gemaakt, dan kunuen we gaan zaaien. Wij strooien de Cac- luszaden vrij dicht uit, maar moeten er voor waken, dat de zaden niet op ol tegen elkan der komen te liggen. Ziju hel zaden vau Opuntia ot Cerens, dau kunnen we die me een zeer dun laagje van uezeltde fijne aarde afdekkeu, een laagje nagenoeg even duu als het zaad dik is, oui daarna de oppervlakte met een glad plankje zachtjes aan te drukken, zoodat de aarde zich gelijkmatig sluit Meer dau een paar millimeter mag de aarde echter niet neergedrukt worden, omdat de boven korst dan allicht te vast en te hard wordt. Met een fijn sproeigietertje gielen we daarop de aarde wat aan, er evenwel zorg voor dra gende, dal deze, noch de zaden, kan gaan spoelen, wat ons werk voor een groot ge deelte zou bederven. Zeer fijne zaden worden niet met aarde bedeki, doch na het zaaien wordt de grond eukel wat aangedrukt en even voorzichtig begoieD, als hierboven werd aangegeven. Wanneer men zaait in de kamer, en ook wanneer het warmere soorten geldt, doet men goed over den pot een glasruiije te leggen, wat de spoedige kiemiug bevordert. De grond moet dan echter een weinig la ger, bijvoorbeeld ééu cm. onder den rand blijven, waar men met het klaarmaken en vullen der potten op kan rekeuen. Overbodig zeker nog te zeggeD, dal we vóór alles ook uitsluitend nieuwe of schoon geboende ponen en scherven moeten gebruiken* De Cactussen komen vrij vlug op som mige al binnen een week, andereu in den loop van een dag ol veertien, maar soms kan het toch ook wel één of twee maanden duren. Dit hangt af vau de soort, die temperatuur of wel van de kwaliteit vau het zand. Heeft men het zaaisel met een stolp of glasruit bedekt, dau moet meu deze nu en dau al- drogen, omdat do neergevallen droppels van de tegen het glas gecondenseerde waterdamp, vooral als de zaden opkomen, bij de jonge, teere plantjes rotting kunnen veroorzaken. Ook zorge men, dat geen slakken of pisse bedden de kiemplanijas kunnen bereiken, want dun vallen ze spoedig aan dit en ander ongedierte ten prooi. Overigens boude men de aarde rein, vrij vau mos en onkruid. Gieteu doen we maar matig: al te gelijk matige vochtigheid kan schadelijk z\ju, en beter is het de aarde nu en dan wat op te laten drogen. Wanneer de plan'jes door groeien moeien ze verspeend (is verplant) worden in versche aarde, waarbij men ze wal verder uit elkander zei en, zijn ze een maal groot genoeg één ot iwee cM. hoog bijvoorbeeld dau zet meu ze elk afzon derlijk in een klein potje, waarvoor men ge bruik maakt van dezelfde aardsoort, uiaur nu met oen weinig verteerde bladaarde en grof zand er door. Hei eerste jaar kunnen de jonge Cactussen echier meestal wel in de zaai- of verspeeuponen blijven siaan. Hoe aantrekkelijk en loonend dikwijl» ook hei zaaien van Cactussen is, hel stekken geeft in de meesie gevallen spoediger resultaat. Men heeft, als het gelukt dadelijk al een vrij groote plant, terwijl men met zaaien minstens een paar jaren geduld moet hebben om een even groot exemplaar te kweekeu. Wanneer de noodige voorzorgen bij hot stekken in acht oenomen worden, wortelen de Cactussen meest alle vrij zeker en spoedig. Met® kiest voor stek bij voorkeur de topeinden of bovenste sleogelleden der takken, die men met een scherp mesje glad en zuiver afsnijdt. Hier over handelen we later wel eens. KERKNIEUWS. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorra. 9.39 ds. Wolfensberger en nam. 2 uur ds. Bus. Ger. Kerk voorm. 9.304kir en nam. 2.39 uur dr. Veltenaaft''" Ger. Gem. voorm. 9.$9 uur, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Vrije Ger. Gem. Voorm. 9.3(^ nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Baaij. Protestantenbond afd. Tholen Geen dienst. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.29 ds. Bus en nam. 1.59 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. v. d. Weg te Oudewater. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 9 uur leeskerk. 8GHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorin 9 30 en nam. 2 uur ds. de Haan. Voorm. Bed. H. Avondmaal. Nam. Bed. H. Doop. Beide beurten coll. ziekenfonds. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 9 30, nam. 2 en 's avonds 6 uur de heer West- strate uit Rotterdam. Donderdag 6 Febr. des avonds te 9.30 hoopt in gebouw Rehobolh op te treden de bekende kanselredenaar Ds. Mr. L. C. W. Ekering te Amster dam. STAVEN ISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9-30 ds. Verschoor en nam. 2 uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 9.39, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Ilerv. Kerk voorm. 9.39 en nam. 2 uur ds. Kraaij. Voorm. Bed. H. Avondmaal. Nam. H. Doop. Oud Ger. Gem. voorm 9.39, nam. 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. Bijeenkomst in de bewaarschool op Maandag 3 Febr. 's avonds 6 uur de heer Weststrate te Rotterdam. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. van Eist. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Temperatuur van het Scheldew; te Tholen. December Graden C. ONDERWIJS Tholen. Dinsdag slaagden te 's Gra- venhage voor coupeuse de dames Dien Schot Gd. en L. Vroegop van Poort vliet en voor leerares de dames Neel Bout en Lena Melse, allen leer lingen van mej. BoutSchot. PUBLICATIEN. Gevonden voorwerpen 1 Linksche Dameshandschoen (Nappa,)1 portemonnaie leder. Te bevragen Politiebureau. 5 BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN, van 24 t. m. 39 Januari 1939. Adriana d. v. N. P. Schot en W. Faasse. Willem Jacobus z. v. J. W. Quist en G. Moerdijk. MARKTBERICHTEN. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 25 26 27 28 29 30 31 3, 3.2 3,4 4, 4,1 4.3 4,3 THOLEN, 31 Jan. 1930. Roomboter f0.84 per pond. Boerenboter f0.79 Eieren i3.25 per 100. ST. MAARTENSDIJK. Marktbe richten van 39 Januari 1936. Prijs p. 100 K.G. Wintergerst f 4-795. Zornergerst f 5.905.10 Haver f 6.50 Bruine boouen f10 0010.50 Wilte boonen f 13.5014.— Erwten (groene) f 8.008.50 Schokkers f 9 0010.50 Maanzaad f 16 00—17. Prijs p. 70 K.G. Eigenheimers (witte) 1 1.40 Zeeuwsche bonte f 2.10 Zeeuwsche blauwen t 2.00 Poters f '1.00 Prijs p. 60 K.G. Uien, groote 1 110'1.15 kleine f 'L60 Stroo ongeperst p. 1000 KG. f5. Gode dankbaar geven de Hee en Mevrouw VERSLUYS—Sybrandy met blijdschap kennis van d voorspoedige geboorte van hui Zoon 11 4510 RIENK. Oud-Vossemeer, 30-1-1936. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden te Brouwenshaven, onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwdzuster Jobje Hendrika van der Weelede Jonge, inden ouderdom van bijna 46 jaar. 17 45100 C. L. DE JONGE en Kinderen. Tholen, 28 Januari 1936. C0ÖP. BOERENLEENBANK ST. MAARTENSDIJK. Inlevering Spaar- en Rekenini J courantboekjes tot bijschri ving van rente, Maandag Oinsdag 4 en Woensdag Februari a.s. van v.m. 101( n.m. 3 uur. 15 45103 HET BESTUUfï ■HBBHHHBÜH C MAANDAG 3 FEBRUA Inlevering van Spaarboe ^_Q jes lot bijschrijving vi £2 rente. Reeds ingeleveri £2 boekjes kunnen wedero worden algehaald. CO Inlevering en afhaling d CO boekjes van tot 7 ui ■£3 (Een half uur vóór de zi e| tuig). 15 451i VOORHANDEN: 12 4461 REISGIDS DE NEDERL. SP00RWEGE FIRMA J.*M. C. P0T,w- THOLi Wacht niet tot de koorts oploopt, Gij hoest, transpireert, U rillerig als geslagen voelt: dit is het mome om Abdijsiroop te gebruiken, omd Abdijsiroop snel en grondig we Vanaf den eersten lepel zult Gij taaie slijm kwiit raken, die bezwi gerd is met millioenen ziektekiem •ij ondervindt een buitengewc verlichting, Uw hoest verdwi|nt. kunt dan de koorts meester wor< en slapen zonder uitputtende ho< aanvallen. Gebruik daarom altiid Hoest-Oriep-Bronchitis Aslhy ^[Verhoópéwirtó^ 75' l'Vim aagdepdpfjVl'15 Dooi een NIEUWé toevoeging werk Abdijsiroop 2 x zoo snel als voorh ALLES WORDT FRANCO THUIS BEZORGD Wij leveren alles tegen zeer lage prijzen. Wij hebben een groote partij goederen aangekocht voor de schoonmaak Ook een groote voorraad meubelen vindt U in onze magazijnen Aanbevelend BRUGSTRAAT THOLEN 50 45107

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 3