WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURAN Mm Pu> Or Ft Vrijdag 7 Februari 1936 No. 6 Drie en vijftigste jaarga ZondagsWacï Ae^7«,1ranco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer mee' 17 ct' Grootte UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 kJl>Brar Brandwonden COURANT Vrij dag! PrijTper kwartaal NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN AdvertentiêD 1 regels 75 ct.: iedere per post f 1,65 15 ct. disp. kosten. letters naar plaatsrui Bij abonnement aanmerkt prijsvermindering. PUBLICATIEN. LIJST VAN EIGENAARS EN HOUDERS VAN PAARDEN. Do Burgoinoeaior vau Tliuleu maakt bekend, dal gedurende de maand Februari voor ieder Ier secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd de alphabetiscbe lijsi van de namen van eigenaars en houders van paarden, welke lijsi is opgemaakt ingevolge artikel 17 van hei inkwartieringsbesluil. Tholen, 1 Februari 1936. 13 De zegetocht van de Heils- leger-generaalsche. Petroleum- koningen in ons land De Katholieke landdag. Een „volks stemming", Op vaderlandschen grond. Spelling-wee. Onze vlag. De nieuwe opperstal meester. De zegetocht van de Heilsleger- generaalsche van het Internationale heilsleger, door heel Nederland, mag in dit overzicht niet gepasseerd worden De vergaderingen, waarop de flinke generaalsche spreekt, worden bezocht door de meest vooraanstaande mannen en vrouwen van Nederland. Tot zelfs minister van Schaik heeft zich op de vergadering in de koninklijke resi dentie vertoond. Het bezielende woord van deze leidster, dochter van een grooten vader, weet schijnbaar doel te treffen op een wijze, die zelfs den Nederlander de „bourgeois satisfait bij uitstek" zooals een bekend zenuw- specialist, dr. Th. van Schelven bij een rede over de psychologie van den Nederlander dezen kwalificeerde, in vuur en vlam zet. Was de ontvangst in Amsterdam buitengewoon enthousiast, die in Den Haag liet evenmin iets te wenschen over. De burgemeester in eigen persoon Jhr. de Monchy bracht een driewerf „hoera" op haar uit en de generaal wist met haar rede iedereen te boeien trouwens zoo verklaarde zij geestig: ze was vanaf haar 18de jaaral»in't vak' en was dus getraind in het spreken in het publiek. In de Tweede Kamer heeft de heer van der Waaiden aan den minister van Waterstaat vragen gesteld om trent de mogelijkheid tot petroleum winning in het Oosten van ons land. Indien er geen gegadigden komen opdagen, om daar eens te gaan boren, is de minister dan bereid om met zijn ambtgenoot van Handel, Nijver heid en Scheepvaart het initiatief te nemen tot het doen verrichten van bedoelde boringen Petroleum- koningen in Nederland Lief hebbers vóór. Heeft de N.S.B. destijds een ge slaagde landdag kunnen houden, thun- heeft de parlementaire part ij meer derheid een evenzeer ges'aagde land dag te Amsterdam gehouden. In twee gebouwen, de Apollohal en Carré werd er gesproken. Minister van staat Jhr. Mr. Ruys Jde Beerenbrouck en ex-minister Sleenberghe hielden o.a. een groote redede eerste toonde aan, dat het verwijt van internatio nalisme, dat de katholieken herbaalde- lijk' gedaan wordt, onverdiend is en dat integendeel de beginselen der katholieke staatspartij nationalisme en vaderlandslievendheid twee„Leit- motive" zijn, die in de politiek der Staatspartij een uiterst voorname rol spelen. Oud minister Steer.berghe zette daarop weer zijn devaluatie denkbeelden uiteen en betoogde, dat de huidige politiek automatisch tot devaluatie moest leiden, doch dat het dan misschien te laat zou zijn. Duizenden en nog eens duizenden woonden de vergaderingen bij. Maasbree kan met voldoening neer zien op een Salomo's oordeel zonder weerga. Al gaal het dan niet om de moeder van een levend kindje... het gaat toch in ieder geval om de kermis En is een Kermis niet evengoed een Salomo's oordeel waard In Lim burg zeer zekerToen men het er dan ook niet over eens kon worden, in welke maand men kermis houden zou, heeft de gemeenteraad een enquête onder de bevolking van Maasbree georganiseerd. Een paar werkloozen brachten de stembriefjes rond en haalden ze op. Eindelijk zullen de in den vreemde zoo jammerlijk om hetleven gekomen Uiver-mannen naar Nederland ge bracht worden. In Maart komt het stoffelijk overschot van vijf der slacht offers van de ramp bierheen, om op Zorgvlied te Amsterdam in een ge meenschappelijk graf ter aarde be stelde te worden. Het zijn commandant Beekman, 2e piloot van Steenbergen, marconist van Zaclelhoff, mecanicien Waalewijn en prof. Walch de pas sagier. Eind Maart zullen de kisten te Rotterdam arriveeren met een boot der Hansa-lijn. Waar prof. Walch begraven zal worden, is nog niet vastgesteld. De ministerraad heeft de spelling- Marchant, die oorspronkelijk reeds met 1 Januari 11. door de regeering zou worden geadopteerd, weer een jaartje van de baan geschoven. Thans is I Januari 1987 de datum, waarop we gaan bezuinigen op O's en E's. Betreffende de Nederlandsche vlag heeft men het plan opgevat om de bestaande vormenrood-vvit-blauw en oranje-blarije-bleu te doen samen smelten in één vlag, en alle andere vlaggen wettelijk te verbieden Welis waar zou daarmede een deel van het volk ontstemd worden, doch den te- genwoordigen toestand acht men on houdbaar. Zou het werkelijk zoo'n verschil maken of we nu oranje-blanje- bleu of de rood-wit-blauwe vaan uit steken. Met beide demostreeren we onze nationale trots met de eene bovendien nog iets andersonze verknochtheid aan Oranje. Dat destijds rood-wit-blauw tot onze officieele vlag is verheven vindt alleen zijn oorzaak, hierin dat de prinsenvlag op zee slechten dienst deed, daar de oranje- baan zoo spoedig verbleekte en ver kleurde. Toen koos menTiet felle rood dal goed kleur houdt Voor wien het interesseert, ver melden we nog even, dat Jhr. Ver- heijen, benoemd is tot opperstal meester van H. M. de Koningin. Voortaan zullen we dus bij de opening van de Staten-Generaal in September in de mooie staatsiekaros met de bepruikte koetsier en de trappelende paarden Jhr. Verheyen zien zitten. De Fransche verkiezingen en vrees voor den franc. - Embarge op olie met hindernissen. - De diplomatieke besprekingen te Parijs. - Groeiende Russischo invloed een gevaar voor Europa. Zooals bekend staan in Frankrijk verkiezingen voor de deur, die van het allergrootste belang zijn. Men meent met zekerheid te mogen aan nemen, dat het Volksfront, de link- sche partijen, daarbij een overwin ning zullen weten te behalen. Reeds thans wordt er op gewezen, dat indien zulks het geval mocht zijn, er groot gevaar voor den franc bestaat. Ver korting van werktijd, zonder loons verlaging, groote openbare werken, belastingverlaging en nationaliseering van de Bank van Frankrijk (alles programmapunten van het Volksfront) laten zich onmogelijk ten uitvoer brengen zonder een inflatie met zich mede te brengen. Het bekende En- gelsche weekblad The Economist ge looft zelfs, dat nog voor den dag der verkiezingen de devaluatie van den franc zal plaats vinden. Wij voor ons beschouwen deze meening wel als iets te pessimistisch. Zou de Eco nomist intusschen toch gelijk krijgen, dan beduidt dit meteen den val van het nieuwe kabinet Sarraut. Frank rijk zou dan in een weinig benijdens waardige situatie komen te verkeeren, die zeker niet zou nalaten ook in andere richting in vloed uit te oefenen. Welk een slechten indruk een deva luatie speciaal op de kleine Fransche spaarders en boeren zou maken, be hoeft geen nader betoog, en omtrent de verkiezingen zou dan ook niets meer te voorspellen zijn. Met het embargo op petroleum vlot het nog steeds niet. In een vorig 45112 Pu rol er op Purolgeneest 4tsy overzicht hebben wij reeds uiteen gezet, dat er bij eenige regeeringen blijkbaar weinig lust bestaat olie sancties over te gaan. Toch schijnt de deskundigen-commissie thans eenige voortgang gemaakt te hebben, al zal zij nog wel tot het eind van deze week vergaderen. Daarna zal het woord zijn aan de Commissie van Achttien en naar men in Genève weet te vertellen, zouden reeds thans voorbereidingen worden getroffen om een datuin te bepalen, waarop een petroleum-embargo in werking zou worden gesteld. Mussolini schijnt het noodig te vinden, hiertegenover weer eens met een Europeeschen oorlog te dreigen. Heel veel zal men zich te Genéve hier van niet aantrekken. Het s niet de eerste keer, dat Mus solini met oorlog gedreigd .heeft en naar te bezien valt, zal het ook de laatste keer wel niet zijn. Wat intus schen niet wegneemt, dat de gevaren in Europa op het oogeublik weer legio zijn... De geschiedenis van het Donaupact, in de kern eigenlijk een overeen komst om de afhankelijkheid van Oostenrijk te garandeeren, is tot nog toe een lijdensweg geweest En dit is ook volkomen begrijpelijk voor een ieder, die inziet, dat een overeen komst betrekking hebbende op de belangen van Midden-Europa, onmo gelijk zonder medewerking van Duitschland, het grootste en mach tigste land in Centraal-Europa, tot stand kan komen. De Duilsche politiek voelt nu, zoo als bekend, niets voor dergelijke col lectieve pacten. Dus trachtte men een oplossing zonder Duitschland te vinden. En bijna was men hier met behulp van Italië reeds in geslaagd, toen dit laatste land zich in het Afrikaansche avontuur stortte. Andere problemen werden toen van meer belang en het Donaupact raakte op den achtergrond. Bovendien was een Italië-in-oorlog nu ook niet meer de aangewezen staat om de onafhanke lijkheid van een of ander land te garandeeren. Thans schijnt men het Donaupact opnieuw leven te willen inblazen. Te Parijs outwikkelen koning Carol van Roemenië en zijn minister van Buitenlandsche Zaken, Titulescu, een groote diplomatieke activiteit. In ïransche diplomatieke kringen ver klaart men, dat het hier om een handels- en financieel verdrag te doen zou zijn, maar zoowel in de Fransche als in de Engelse pers wordt de ver onderstelling uitgesproken, dat vooral de Centraal Europeesche kwestie on derwerp van het gesprek is geweest. Het schijnt, dat Roemenië ook Rusland wil lalen deelnemen aan de garandeering van Oostenrijk. Dat het zoover zal komen gelooven wij in tusschen niet. Sovjet-Rusland mengen in de Midden-Europeesche aangele genheden zou groote gevaren met zich meebrengen, nog geheel afgezien van liet feit, dat zulks ongetwijfeld ontstemming in Duitschland zou op wekken. O.i. heeft het Donaupact eerst kans van slagen na het beëindigen van den Afrikaanschen oorlog en na een tot overeenstemming komen met Duitschland. Meer succes schijnt Titulescu echter gehad te hebben met zijn aandringen op de ratificatie van het Fransch Russische pact. Dit zal thans spoedig aan de goedkeuring van de Kamer worden onderworpen en er bestaat geen twijfel aan, dat de Fransche afgevaardigden voor hel meerendeel hun stem aan het verdrag zullen geven. Dit wijst weer eens op den steeds grooter wordenden invloed, dien Rusland in den laatslen tijd na zijn lid worden van den Volkenbond uitoefent. Van belang is in dit verband een hoofdartikel van de Times, waarin een beschouwing gegeven wordt over den groei van Rusland tot een mo gendheid van beteekenis. Zonder in te gaan op de ellende, die het Rus sische volk heelt moeten doorstaan, om aan de Sovjet-Unie de krachtige positie te verleenen, die zij thans inneemt, wijst het Engelsche blad er op, dat Rusland op het oogenblik militair de sterkste staat van Europa is. Maar zwaarder nog dan dit wegen de natuurlijke hulpbronnen van het land in een eventueelen oorlog. Om hier slechts een voorbeeld te noemen Rusland is hard op weg de grootste goudproducent van de wereld te worden en steeds meer en meer van dit kostbare metaal wordt te Moskou opgestapeld. Dat dit goud in handen van een staat, die nog steeds met de gedachte van een wereldre volutie eoquetteert een groot gevaar is, behoeft het wel geen nader betoog. Moskou zou b.v. de valuta van een of ander land zooveel mogelijk op kunnen koopen om het daarna tegen zeer lage prijzen op de internationale geldmarkten te werpen. Wij zijn het dan ook met de con clusie van de Times, dat Rusland zoolang het niet definitief met ae Komintern breekt, eerder een gevaar dan een vredesgarant voor Europa is, volkomen eens. GEMEENTERAAD ST. ANNALAND, 4Februari 1936. Voorzitter BurgemeesterC. M.P. W. Hanssens, secretaris de heer F. M. Boo gaard. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en heet de beeren welkom, vooral den heer van Dijke en leest het ambtsgebed voor. Hierna spreekt de voorzitter onge veer als volgt Mijne Heeren Voordat wij overgaan tot onze ge wone werkzaamheden zij het mij vergunt een enkel woord te spreken. Het is de gewoonte in de eerste ver gadering van het nieuwe jaar een terugblik te werpen op het afge- loopen jaar. Het jaar 1935 heeft veel zorgen gebracht en veel inspanning van ons geëischt en wij kunnen tot ons leedwezen niet anders consta- teeren dan dat de algemeene toestand niet verbeterd is en dit trelt in de eerste plaats de landbouw, wat in onze gemeente hoofdbestaan' is. De uitkomsten zijn niet bevredigend en al was de kwantiteit minder, de prijzen ware» en zijn nog zeer laag. Wij staan weer voor een nieuw jaar en wij weten nog niet wat het zal brengen, maar de vooruitzichten zijn niet gunstig. Verschillende maatre gelen door den minister van land bouw en visscherij in 't leven ge roepen zijn weer een teleurstelling en daar is in de eerste plaats, dat de suikerbietenteelt beperkt zal wor den en die teelt zal komen in stre ken waar nimmer bieten verbouwd zijn en dat zal een groote schadepost zijn voor de landbouwers maar voor de werkmenschen en dit i; schadepost omdat daardoor de v loosheid zal vergrooten. Ook zal tarweprijs aanmerkelijk verlaagd den. Het landbouwcrisisbureau geen hoogeren prijs toelaten en is te betreuren en door al deze n regelen wordt de druk van den li bouw steeds grooter. Ook gaan onze gedachten naa werkloozen, die door deze ma: gelen ook niet meer in het 1 bedrijf kunnen gaan werken, het< wij zoo gehoopt hadden. Gelu dat zij het vorig jaar nog gepl konden worden aan de centrale v verschaffing aan het Zuiderscho in de plaatselijke werkverschal maar ook deze werkobjecten voorbij. Spr, hoopt dan ook dat verschillende verzoeken aan minister gedaan, zullen worden i willigd, want door deze voorschii wordt de toestand steeds onzekei Het is echter verblijdend dat de meentekas do§r de groote uitg; toch nog in een behoorlijke sla; en hèt is ook verblijdend dat di grooting voor 1936 sluitend is zo buitengewone belastingen te h Spr. hoopt dat zij den moeilijken door zullen komen. In het afgeloopen jaar is door verkiezing groote veranderin komen in ons college, de hè van den Boogaard en Stols hel hier thans zitting gekregen e heer Hage die gemeend heefl moeten bedanken, zal vervai worden door den heer van Dijke straks door de aflegging van dei ook deel zal uitmaken van ons co en de raad dus weer voltalli Spr. hoopt dat er met nieuwen n en met lust en ambitie zal gew worden, om de belangen aan zorgen toevertrouwd te mogen hartigen en dat er een goede standhouding en goede eensge; heid mag zijn en dat wij elkan inzichten al zijn die verschill mogen eerbiedigen. Ten slotte spreekt hij den eei digen wensch uit dat Gods zege den arbeid moge rusten en da eindelijk eens een kleine verbete moge intreden. Weth. Goedegebuure dankt voorzitter voor de gesproken wooi en wenscht hem en zijn gezin zegen toe. De tijden zijn zorg de nooden vele en de moeilijkht stapelen zich op en spr. hoopt God de Almachtige U als hu meester onzer gemeente die wijs mag verleenen om onze gemee besturen en die leiding in onze gaderingen mogen strekken totl eer en tot het welzijn van St Ai land De voorzitter dankt ook wetho Goedegebuure voor de gespn woorden. Hierna legt de heer van Dijki handen van den voorzitter de eischte eeden af. De voorzitter spreekt de heer Dijke toe en zegtnu de eedsafleg heeft plaats gehad, wensch ik U g( U gaat nu ook deel uitmaken den Raad, en nu bent U gerot ook als lid van dit college tot r geling en het besturen van de 1 houding van de gemeente. Deze is niet gemakkelijk in deze zorg tijden er zijn veel moeilijkhede te lossen, maar spr. hoopt dat Van Dijke hieraan mee wil he met lust, ambitie en groote toewiji Wij zijn bereid U Steeds onze v lichting te geven en wij doen beroep op Uw medewerking e kunt op onze vriendschap reke welk U onzerzijds wordt toegez Spr. hoopt dat wij allen te sa veel en nuttig werk mogen doei De heer Van Dijke dankt den i zilter voor de gesproken wooi De tijden zijn moeilijk, maar hij h deze moeilijkheden niet in e kracht te vervullen, want hij

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1