^BUITENLAP Is de Hop bloeit SNZE FEUILLETON te hebben voor het schoon, dat allen tijde de besten onder het inspireerde tot zoo menige on- irezen kunstschepping. Want wie ziet 'm niet geren, laar met z'n grijze kap, net z'n vier ranke wieken ;oo hoog in de lucht, )ie zwieren en zwaaien in volle [vlucht? ihoondijke 2 Maart 1936. L, VAN DIJK. Voor deze en volgende bijzonderheden i.z. storie van den molen „de Hoop" wordt den H. hier hartelijk daök gezegd. Dat het afbreken van molens soms veel van een had. toont ons al heel duidelijk Zeeuwsch ideren. Volgens Freule Collot d' Escury waren t lVe en Ve district in 1890 samen nog 77 s. in 1927 maar 36 meer. In 1927 waren er 9 open standaard molens (33)2 gesloten 10 steenen baliemolens, met galerij dus, 11 bergmolens (\A)1 achtkantige steenen (17: 3 andere typen (47. De tusschen haak- :plaatste cijfers geven het aantal in 1890 aan. chen zijn er nog verschillende molens van de n ontdaan. Voor het eiland Tholen staan mij Oteel niet dergelijke cijfers ten dienste. Alleen c vermelden, dat den laalsten tijd de standaard- Oud- Vossemeer en Scherpenisse en de molen te St. Maartensdijk werden afgebroken. v. D. In 1848 gesticht door M. v. d. Stel. Bezoekt het land van de kaas en de klompen! Een vriendhet Boek Onze eerste luchtkrabbelaar Olympische ups and downs Van Zingende Dwazen en andere filmgebeurtenissen buiteulaudsche loenst mijdt erland, omdat het den roep heeft een duur land. Het is een feit, ia de laatste jaren het vreemde- eabezoek sterk is verminderd, een ons land reeds veel schade ikkend heelt! Toen hebben het derlaudsch Instituut voor Ioe- „Ninto" en „Horecal", de d van hotel restaurant- en café- ders, de handen ineengeslagen en plan uitgewerkt, waardoor het vreemdeling weer bijzonder ge- kelijk gemaakt wordt, om zijn mtie in ons fiaaie landje door te ïgenIn het kort komt het hier ueer, dat de vreemdeling een boekje kan koopen (bij elk reis- ;au), waarin bons, die hem een mdaagsch verblijf mogelijk maken, de spoorwegen, voor hotel-, :h- en dinerkosten, voor trips met ibussen, enz., natuurlijk naar eigeu ze te besteden. Dank zij de merie- king van de Spoorwegen, de Pull- Club, de reisbureaux en de ito"- organisatie is hier iets lot id gebracht, wat zonder twijfel ons land zeer goede resultaten, niet succes moet opleveren. an 28 Maart tot 4 April zal ons weer in het teeken van de Boe- week staan. Nu onze blik door moderne verkeersmiddelen zoo eldig verruimd wordt, beginnen ons meer en meer op de hoogte tellen van dingen, waarvoor we 'en trekschuit-tijd niet de minste ngstelling koesterden, omdat het leven nooit raakte, hans begint het boek een plaats e nemen, die het houden van een skenweek" evenzeer rechtvaardigt, b.v. het houden van een „moe- Naar het Engelseh. Hoe komt u tot zulk een uitstal- Oom vroeg hij onwillekeurig teek naar de tafel, naar den ouden die druk bezig was met de ij es. ik ben aan het inspecteeren van farailiejuweelen. Ze zijn niet meel de safe geweest, sinds den dood mijn vrouw, nu vijf-en twintig geleden. Ik kijk eens na, of er sorns bij zijn, die schoongemaakt pnieuw gezet moeten worden. Ja, halsketting alleen is wel duizenden rd," zei Mr. Payne, toen Jimeen ier van robijnen en diamanten rzich toeschoof „Mijn Oom heeft ding vele jaren geleden uit Birma sgebracht. De steenen zijn prachtig, ir de zetting is niet mooi en sterk )uderd. Ik zal het ding in Londen een juwelier geven.'' m lachte or wie dan, Oom Gaat u weer wen T Ik niet, Jim. Eén vrouw is genoeg reen man," luidde het schamper voord en Jim herinnerde zich nu Op allerlei wijzen de radio heeft er een groot aandeel in zal de aandacht gevestigd worden op de a.s. Boekenweek o a. door het be kende literaire geschenk, bij aankoop van een boek. Ditmaal zal dit ge schenk, getiteld „Rondom bet boek 1936", onder redactie van Roel Hou- wink, bijdragen bevatten van Dirk Cosler, Jos. de Gruyter, Dr. A. Pos thumus (Scandinavische letterkunde), Charles Nijpels, Prof. Ovink, Caspir Höweier (muziekj, Prof. Dr. Gosses (Friesche litteratuur) en anderen. De volgende week wapperen dus weer de bekende groene vlaggen nooden U stil te slaan, te kijken èn. een nieuwen vriend, een boek, te verwerven De eerste Nederlandsche „hemel- luis" is gereed! Een oud-M.T. S.-er, de lieer Nagelgast te Amsterdam, heeft bet toestel geconstrueerd en wacht slechts op de verrijking van zijn contanten om te gaan vliegen, want met de rijkskeuring en de proeven in den windtunnel zijn som men van resp. f250 en I 7ÜU gemoeid, die nog niet bij elkaar zijn Ir. von Baumhuuer van den Rijks studiedienst voor de luchtvaart, die even eer. kijkje in de werkplaats kwam .nemen, bracht hulde aan den constructeur, die zooals hij zeide eigenlijk de kastanjes uit het vuur baalde voor de Nederlandsche Pou- beweging. En dat onder het motto „Safety lirsl Deze week wordt de Pou-du Ciel nog naar Schiphol gebracht en men huopt, dat de toestemming voor de eerste vlucht, waarvoor de sportvlie ger Hoekstra zich beschikbaar heelt gesteld, niet te lang op zich zal laten wachten. In afwijking met het type Migriet beeft deze Pou ook een voe- tenstuur, zijn de vleugels verstelbaar en extra versterkt met stroomlij n- stijlen, terwijl onder de lage romp, waarin de bestuurder „precies past" een schaats (als bij een zweefvlieg- toestel) is aangebracht om bij onver wachte landingen in greppels b.v. den schok op te vangen en den be stuurder een paar gebroken beenen te bespareu We staan weer aan den vooravond van een nieuw experiment en we zijn bet oude liedje nog niet vergeten, dat we vroeger zoo dikw ijls in enthousiasme voor Jan Olieslagers, onzen pionier, zongen „Hup, daar gaat ie de lucht weer in Terwijl we niet weinig trolseh zijn over het feit, dal de zwemlraiuei van de Amerikaansche Olympische ploeg, Mr. Ruy Daughters, aan de Pers heeft verklaard, dat z. i. voor ziju ploeg, de sterkste concurrentie te duchten is van de Nederlandsche zwemsters, in het bijzonder van „Willy en Rie" zijn we weer minder aangenaam getroffen door hetgeeu de bekende Fransehe sportsman Jules Rimet iu „Paris-Soir" beeft verklaard, namelijk, dat onder de huidige omstandigheden Frankrijk onder geen voorwaarde kan deelnemen aan de Olympische Spelen te Berlijn. Jules Rimelacht zich éérst Franschman en dan Olympiade-deel nemer. De president van het inter nationale Olympische comité, graaf de Paillet Latour, verklaarde, dat alleen bij een eventueel gewapend conllict veranderingen in de Olym pische plannen zouden komen in dat geval gaat de Olympiade waar schijnlijk heelemaal niet door. Maar... hoe hij wel gehoord bad, dal het huwelijk van den Squire een alles- i behalve gelukkige verbintenis was geweest; dat zijn hooghartige vrouw hem meer bad getrouwd om zijn groot bezit, dan dat zij nu zooveel liefde voor hem voelde. „Maar voor wie laat u dan dien collier moderniseeren?" „Ja, voor wie denk je wel jongen?" „Ik heb er niet liet llauwste ver moeden van, sir?" „Het spijt mij, dat ik het zeggen moet, maar dat is dan niet slim van jeDit zijn de familiejuweelen en, ofschoon ze niet onvervreemdbaar bij het goed behooren, zijn ze toch altijd van vader op zoon overgegaan, ik heb geen zoon, maar jij bent mijn erfgenaam, Jirn, en jouw vrouw zal de juweelen dragen voor haar zal ik ze opnieuw laten zetten." „Voor mijn vróuw?Wat zou Gillian zoo'n snoer prachtig staan flitste liet hem door het brein. Toen stamelde hij „Maar ik heb nog geen vrouw I „Voor bet oogenblik nog niet, maar het zal er toch zeker wel van komen?" „Ja, eens wel „Je gaat al naar de dertig loopen, Jim bet wordt tijd, dat je eens aan trouwen denkt. Laat eens kijken je bent nu zeven-en-twinlig, hé?" „Ja, sir." t „En Helen wordt binnenkort één zoover zal het niet komen, daar ver trouwen we op! Inmiddels krijgen we hier bezoek van eenige Olympi sche Spelers Karl Schafer, de Oos- tenrijksche wereldkampioen en Olym pisch kampioen scbuonrijden, zal op 23 en 24 Maart, evenals Maxie Her- ber en Ernst Baier, de kampioenen paarrijden, op de sluitingsfeesten van de kunstijsbaan te Amsterdam demon- slreeren o. a. rijden zij de nummers, waarmede zij het Olympisch kampi oenschap te Garmiscti Partenkirchen wonnen Een groote attractie Voor de filmliefhebbers en hoe- vele dat wel zijn, hebben we duidelijk gezien bij de Shirley Temple race (iu verhouding is Nederland het tweede land ter wereld, dat ernstig aan de Sbirley-ziekte lijdt, beeft men in Amerika geconstateerd) staat er deze lente een groote ge beurtenis op het programma: Al Jolson, de Zingende Dwaas, en de populaire Ruby Keeler komen beiden naar Europa en naar waarschijnlijk heid ook naar Nederland Wat zullen we weer heerlijk dwepen....! Het product, waarmede we in Ne derland nu niet zoo heel erg blij geweest zijn en waarmee we nu eens •niet dwepen, namelijk de film „Hel- denkermis", zal op 20 Maart a.s. haar joyeuse entree maken in het Passage- theater van de residentie. In de stad dus, die het middelpunt vormt van de nationale politieke partijenHoe wel Den Haag een stad is, die aan haar prestige als ambtenaarsstad iets verschuldigd is en niet zoo spoedig het tooneel van wanordelijkheden wordt, zijn er natuurlijk wel maat regelen genomen om de vertooning van dit filmproduct ordelijk te doen verloopen. Hoewel we weigeren aati een opzet van den regisseur Feyder te gelooven, meenen we toch, dat hij beter had gedaan een film met deze strekking in een gespannen tijd als deze achterwege te lal en en zijn onmiskenbare artistieke capaciteiten in een ander filmwerk van minder- gevaarlijkeu inhoud uil le leven. In deze dagen moet men wel oppassen in geen enkel opzicht nationale ge voelens te kwetsen en daartoe moet men het scenario tevoren nauwkeurig onderzoeken en overwegen. Nog geen licht in het duister der Locarno-kwestie. Duitsch- land besluit alsnog een dele gatie naar Londen te zenden. Alle hoop nog niet verloren. De Abessijnsche oorlog. Mussolini, de eigenlijke over winnaar van Locarno. Men kfAi niet zeggen,dat de huidige zitting van den Volkenbondsraad al veel licht in het duister der Locarno- kwestie heelt gebracht. Nog steeds duurt de spanning voort, ook al valt er speciaal in de houding van Duitschland eenige matiging waar te nemen. Zoo heeft de rijksweer begin dezer week b.v. de groote parades te Frankfort en Mainz, dus in de Rijnlandzone, afgelast. En ook de verklaring van de Wilhelmstrasse, dat de ziusnede in bet Duitsche antwoord op de uilnoodiging van den en-twintig „Ja." Het deed Jim niet aangenaam aan hun beider naam zoo in' éénen adem genoemd te hooren, ofschoon hij zich- zelven wijs maakte, dat hij in het geheel niet begreep, waar de oude heer heen wilde. „Nu, dan is het tijd voor jullie heiden om te trouwen." „Ik geloof niet, dat Nell er over dénktzij verlangt er in het geheel niet naar om te trouwen." „Och, kom Nell is net als ieder ander jong meisjeze zal heel blij zijn, als haar een goed huwelijksaan zoek wordt gedaan. En 't is een aardig kind. Haar geleerdheid heelt haar in het minst niet bedorven en ze mag dan al geen bepaalde schoonheid zijn, in bieder geval zal ze een goede huisvrouw wezen." „Dat zal zij ook, sir. Haar man zal zich gelukkig achten." „Ik ben blij je dit te hooren zeggen. Het' huwelijk is in den regel een lo terij, een sprong in liet duister. Maar in jouw geval is er al heel weinig risico bij. Je bent samen op gegroeid, dus je kent elkaar van haver tot gortWaarom sta je mij toch zoo aan te staren, Jim „Ikikgeloof, dat ik u niet begrijp, sir!" „Mij niet begrijp Ik ben toch anders duidelijk genoeg. Maar dan Volkenbondsraad »alsbald ïiber die Deutschen Yoischlage in Verhand- lungen einzutrelen" vertaald moest worden door dzoo spoedig mogelijk de Duitsche voorstellen m behande ling te nemen" en niet zooals men oorspronkelijk had gedacht door „onmiddellijk, enz.', heeft als olie op de golven gewerkt. Daarmede was overigens tegelijkertijd een einde ge komen aan de talrijke discussies over de beteekenis van het woord „alsbald,waaraan ongeveer geheel Londen schijnt te hebben deelgenomen Intusschen was men in politieke kringen reeds tut de ontdekking ge komen, dot de beteekenis van liet woord er tenslotte al zeer weinig toe deed, aangezien de voorwaarden door Duitschland gesteld, niet in overweging konden worden genomen door den Volken bondsraad. De raad heelt aan Duitschland dan ook geantwoord, dat wat de eerste eisch van Berlijn hetrcll, gelijkheid bij de besprekingen met de andere leden van den Raad, Duitschland als party iu het geschil in dezellde pusilie zou komen te verkeeren als Frankrijk en België en met over eveutueele besluiten zou kunnen meestemmen. Ook voor wat de tweede voorwaarde betreft, onderhandelingen over de Duitsche voorstellen, was het ant woord vrij eenvoudig: de Raad kan niets beloven alvorens de mogend heden van Locarno en de staten, waarmede Hitier verder zijn voor stellen wil bespreken, Nederland, Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk, ge hoord zijn. Nadat deze beslissing in den Raad was gevallen beschouwden de Fran- schen de kwestie van de deelneming van Duitschland reeds als afgedaan, doch het l^g voor de baud, dat men eerst nog eens het antwoord van Duitschland wilde afwachten, daar Berlijn misschien toch nog geneigd was aan de besprekingen deel te nemen. Direct na het nemen van boven genoemde beslissing legde Minister Flandin namens de Fransehe en Belgische regeeringen een resolutie over waarin de schending van de Verdragen van Versailles en Locarno werd geconstateerd. Het was echter zeer juist van den Raadsvoorzitter Bruce gezien, deze resolutie niet on middellijk in stemming te brengen, daar er mogelijkheid nog steeds open was gebleven, dat Duitschland alsnog een vertegenwoordiger zou sturen. Had de Raad de resolutie aangenomen, dan had men alle schepen achter zich verbrand. Nu wachtte men, zeer verstandig eerst het antwoord van Berlijn af. Dit antwoord liet ondertusschen niet lang op zich wachten. De Duitsche regeering, hel logische van het ant woord van den Volken bondsraad inziende, verklaarde zich alsnog be reid een delegatie naar den Volken bondsraad te zenden en wel ouder leiding van von Ribbentrop. Deze delegatie zal Donderdag aan de besprekingen deelnemen en dien zelfden dag zal de Fransch-Belgisch resolutie iu stemming worden ge bracht. Het resultaat van neze stem ming staat reeds vast. Zonder eenigen twijfel zal deze resolutie door den Volkenbondsraad worden aanvaard. Maar zooals reeds gezegd, dat is niet het belangrijkst. Slechts aan de be sprekingen, die daarop zullen volgen, moet de allergrootste beteekenis ge hecht worden. Want deze zullen de beslissing over oorlog of vrede voor Europa moeten brengen. Dat Duitsch land nu alsnog aan deze besprekingen wil deelnemen vermag ons intusschen hoopvol te stemmen. Door alle verwarring in Europa zou men bijna vergeten, dat er nog een oorlog in Oost Afrika gevoerd j wordt. Eu toch is ook deze belang rijk genoeg, om niet uit het oog te verliezen. Mag men op het oogenblik eenigermate geloof slaan aan de be richten uit Addis Abeba, dan zijn liet thans de Abessijnen, die successen weten te behalen. Het schijnt, dat de snelle opmarsch den Italianen niet in alle opzichten goed heeft gedaan. Hun lange verhindingslinies worden thans voortdurend door kleine Ethi opische troepenafdeelingen bestookt Maar van meer belang dan de oorlog zelf zijn echter de politieke gebeur tenissen daar om heen. Grandi, de Italiaansche vertegenwoordiger te Londen, wacht slechts af en past er wel voor op de houding van zijn land le aanzien van de opzegging van het verdrag van Locarno vast te leggen. En hoe langer hij afwacht, des te sterker wordt de positie van Italië. In Rome wijst men er op, dat in dien tegenovei Duitschland geen 'sancties worden toegepast, die tegen Italië moeten worden opgeheven en geheel ongelijk heeft het daarin niel. ook al bestaat er een groot verschil tusschen het Italiaansche en Duitsche optreden, daar Italië een oorlog be gonnen is, waarvan men Duitschland toch onmogelijk kan beschuldigen. Desondanks gelooft men algemeen, dal er spoedig een einde zal komen aan de sanctionistische politiek tegen over Italië en daarmede zou Mussolini dan de eigenlijke overwinnaar van Locarno en meteen van den Oost- Afrikaanschen oorlog zijn. wil ik je nu nog eens zeggen, dat al vanaf den tijd, dat jullie kiudeien waart, het mijn. wensch en mijn ver langen is geweest, dat jullie man en vrouw zoudt worden Je moeder en ik hebben er dikwijls genoeg over gesproken, en, ofschoon zij persoonlijk nu niet zooveel op heeft met Helen, is ze, om der wille van jouw, toch te verstandig,om eenige moeilijkheden in den weg te leggen. Mij dunkt, het is wel tijd, dat jij je kalm hier op Eikenzicht vestigt en dat je je vast gaat toeleggen op de plichten van aanstaand landheer. Dus wat mij betreft, Jim, heb je permissie, om Helen te vragen, en wel liefst zoo gauw mogelijk De Squire, die een juichende toe stemming had verwacht, voelde zich teleurgesteld en riep verstoord „Nu hoe zit hetben ik nog niet duidelijk genoeg geweest?" „Ja, zeker, sir. Maar ik was zoo verrast. Ik had er nooit te voren aan gedachtWeet Helen er iets van „Ik heb er haar niets van gezegd. Maar voor haar hoef je niet bang te zijn. Zij is veel te verstandig om eeuig bezwaar te maken. Dus ga haar maar gauw vragen," „Ik zou er nog wel eens graag over denken willen, als u er niets tegen heeft, Oom." „Zeker. Neem het een dag, of laat ons zeggen een week, in beraad, of- TH0LEN, 20 Maart 1936. Wie wil mee naar de voetbalwed strijd Beigië-Nederland op 3 Mei a.s. De autobusondern. J. C. Krijger stelt de gelegenheid open om 3 Mei a.s. naar de beroemde voetbalwedstrijd te Brussel le gaan. Retour autobus Brussel slechts f2.5U. De volgende kaarten zijn verkrijg baar: staanplaatsen f 1.onover dekte zitplaatsen f2.40, overdekte tribune L 13.50, idem G.H. f4.25. Waar de verkoop van plaatsen voor het stadion reeds is begonnen wordt men aangeraden nu reeds zich hier voor op te geven, teneinde teleur stellingen te voorkomen. Bij Firma J. M. C. Pot te Tholen kan men zich opgeven. Men wachte niet te lang, daar reeds nu duizenden entréekaarten zijn verkocht. De hond van muziekgezelschap pen in het eiland Tholen, vergaderde Zaterdag onder leiding van den heer G. Hage te St. Aunalund. Het bestuur van Accelerando vroeg in verband met haar jubileum het hondsfestival aldaar te houden, hel- geen de vergadering goedvond. Het Festival zal in September plaatsvin den. In Juni en Augustus zullen mu ziekavonden worden gehouden en schoon ik, eerlijk gezegd, dat dralen niet begrijp. Er is toch geen andere vrouw Je bent toch al niet verloofd?" „Neen, niet bepaald verloofd; maar zooals u zegt, er is een andere vrouw, die ik zeer lief heb en die ik ééns tot de mijne hoop te maken." „Zeker het een of andere mooie Londensche dametje smaalde de Squire. „Ik dacht juist, dat je gezegd had, dat je met niemand was ver loofd „Dat is ook zoo: zij heeft mij be dankt." „O, dan is het in orde Ze is zeker heel jong en aardig „Niet aardig, maar móói, zéér mooi, sir „Och, schoonheid vergaat, Jim En let op mijn zeggen als je een half jaar getrouwd bent, sla je er in het geheel geen acht meer op, hoe je vrouw er uitziet. Nu, je kent mijn wenschen. Neem de zaak een paar dagen in beraad, laten we zeggen tot den verjaardag van Helen." „Goed, sir." Jim nam dit uitstel gretig aan. Den drie-en-twintigsten was Helen jarig, dus juist een week later, en in dien tijd kon er nog heel wat gebeuren, hield hij zich voor. Hij zou dien vol genden ochtend naai Londen gaan en Gillian zien te bewegen, haar weigering in te trekken. (Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 8