WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURAi mm PUROL NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Op élke wond Vrijdag 31 Januari 1936 No. 5 Drie en vijftigste jaarg Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 $efledw&wdscfa'kwd(ia THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt, eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal ƒ0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad 1,375, franco per post f 1,65 ct. disp. kosten. Advertentiën van 1 I regels 75 ct.; iedere meer 175 ct. Grootte letters naar plaatsru Bij abonnement aanmerk prijsvermindering. Tegen de „weerkorpsen". Chauffeurs mogen niet overver moeid zijn. - Een nieuwe volks drank. - Het witte achterspatbord. Het dam-kampioenschap gaat onzen neus voorbij. - Oss'sche ironie De Tweede Kamer heeft met ge juich een ontwerp-wetgeving* begroet, dat ten doel had de „particuliere weercorpsen" in Nederland te ver bieden. Hoezeer velen dit ontwerp ook toejuichen in de allereerste plaats wel, omdat men er een voor de bestaansrust van de regeering schijnbaar buitengewoon gevaarlijken factor in zag, daar men bij het woord „weerkorps" onmiddellijk aan de N. S. B. dacht toch het niet erg te willen boteren met het ontwerp. De omschrijving van wal men onder „weerkorps" te verstaan had, bleek geen lichte taak te zijn, evenals de omschrijving van „particulier", of de definitie van het in de ontworpen omschrijving voorkomende woord „organisatie". Toen heeft men de beslissing maar aan den rechter opge dragen, doch daarmee kan men nooit heelemaal vrij uit gaan, want bij de rechterlijke beslissingen over het zoogenaamde „uniforrnverbod" was men op zóó'n verschil van gezichts punt bij de verschillende rechters gestuit, dot men ook hier reden had te vreezen, dat het eigenlijke doel van deze wet niet bereikt zou worden het vernietigen van bepaalde korpsen, welke zich te eeniger tijd tegenover de regeering zouden kunnen stellen, wanneer de groepen, waartoe zij be- hooren, van zins zijn geweld te ge bruiken ter bereiking van hun staat kundige doeleinden, wanneer de legale weg naar hun zin niet snel genoeg is... In de Kamer is tevens behandeld een ontwerp-wet voor het instellen van rusttijden van chauffeurs. Ze hebben 't niet gemakkelijk tegen woordig... die heeren Kamerleden. Want ook op dit ontwerp was het noodige te zeggen. In de eerste plaats eischte men, behalve waarborg voor den rusttijd van den chauffeur, ook waarborg voor het verzekerd-zijn van zijn bestaan. En bovendien was men van oordeel, dat controle op de na leving van deze wet vrijwel onmo gelijk zou zijn. In ieder geval moet het o. i. toch als een groote verbe tering van de veiligheid op den weg beschouwd worden en heeft de ar beider, die door den werkgever ge dwongen zou worden, tot het niet- naleven van die wet, zijn lot zélf in handen. Het ware wél goed om zooals enkele Kamerleden ook eisch- ten de chauffeur zélf, evenals zijn werkgever, strafbaar te stellen voor hel niet-naleven dier wet, zoodat hem een prikkel wordt verschaft om zélf aan de handhaving ervan mee te werken. De Westlandsche druivenplannen, waarvan enkele weken geleden in dit overzicht werd gerept, krijgen thans vasten vorm. De plannen voor de stichting van een fabriek zijn reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Met behulp van een Nederlandsch procédé slaagt men erin druiven-, appelen- en tomaten sap volkomen steriel en alcoholvrij te persen en te verwerken, terwijl de kosten van het procédé tbch slechts enkele centen per Liter wor den, zoodat de nieuwe mosteen ware volksdrank zal worden van 100 per cent vruchtensap Tevens ziet men thans mogelijkheid tomatensap lang goed te houden, zoodat het niet meer zal voorkomen, dat zooals verleden jaar circa 2 millioen Kilo tomaten vernietigd moet worden De Hooge Raad heeft eindelijk licht gebracht in een duistere zaak, nl. in de vraag „Is een wit achterspatbord op een rijwiel ook overdag vereischt?" De Hooge Raad heeft daarover thans 485 45008 uitspraak gedaan en beslist, dat het witte achterspatbord overdag even goed op de fiets behoortWe zijn dus gedoemd ook overdag tegen dit foei-lijke verschijnsel aan te kijken 1 Rachenbach, de Fransche dammer, is wereldkampioen gebleven en is als zoodanig gehuldigd. Het zou ook té mooi geweest zijn, als we hier een wereldkampioen Schaken en een wereldkampioen Dammen hadden gehad... Maar een schrale troost is het, want in stilte hadden we toch allemaal er op gehoopt. Hoe hel ook zij, de heer Vos heeft zich van zijn beste zijde laten zien en geeft ons hoop, dal een revanche-spel mischien het evenwicht kan herstellen. De burgemeester van Oss heeft ons beslist eens willen laten lachen. Burgemeester Ploegmakers heeft ee- nige dagen geleden de gebruikelijke nieuwjaarsrede gehouden en wees op de gebeurtenissen in Oss, in den loop van verleden jaar. Nogmaals betuigde hij eerbiedig dank voor de konink lijke onderscheidingen, die het poli tiekorps werden verleend. Beide korp sen, politie en marechaussee, zei spreker, zullen onvermoeid blijven samenwerken ter bestrijding en voor koming van criminaliteit. En verder... wenschte de burgemeester zijn ern stige ontstemming te uiten tegen een aantal persorganen, die zich over de gemeente een generaliseerend oor deel hebben aangematigd. Hoe vér der deze persorganen van Oss ver wijderd waren, hoe aanmatigende!' de toon was Een Westfaalsche krant durfde zelfs van 600 arrestanten te spreken, terwijl het er in werkelijkheid „maar" één-en-zeventig waren De burgemeester stelde er prijs op in die vergadering te verklaren, „dat Oss de vreedzaamste en ordelievend- ste gemeente is in Nederland en de toets der critiek op ieder gebied kan doorstaanDe verklaringen van den burgemeester werden door het publiek en de raadsleden met ge juich en applaus begroetWaar schijnlijk begroeten wij ze óók met gejuich en applaus, maar.... dan van prèt.... of van verbazing over ge durfdheid...! De vreedzaamste en or- delievendste gemeente van Neder land 1 Zij leve De verkiezingen in Grieken land. - Amerika gaat zijn oud strijders uitbetalen. - De toestand aan het Afrikaansche front. - De opstootjes in Syrië. Bij de verkiezingen in Griekenland zijn de liberalen, de vroegere repu- blikeinsche aanhangers van Venizelos, als sterkste partij uit de stembus te voorschijn gekomen. De beide roya listen partijen van Kondylis en Tsal- daris behaalden tezamen ongeveer evenveel stemmen als de Venizelisten. Duidelijk blijkt hieruit, dat Grieken land nog steeds verdeeld is in twee ongeveer even sterke kampen, de Venizelisten en anti-Venizelisten. Het is daarom een zegen voor het land een koning te hebben, die het ver trouwen van beide bevolkingsgroepen kan winnen. Het is op hetoogenblik nog niet bekend, welke conclusie men ten aanzien van de regeering uit de verkiezingen getroffen heeft. Sofoelis, de leider van de Venize listen beeft echter reeds te kennen gegeven, dat hij aanspraak maakt op de kabinetsformatie. Het zou ziju doel zijn een verzoeningskabinet in het leven te roepen. En het kalme verloop van de verkiezingen doet verwachten, dat hij hierin wel zal slagen. Het is een allesbehalve onverdeeld genoegen op het oogenblik president van Amerika te zijn. Nadat het Fede rale Gerechtshof een eind aan Roo- sevelts N R. A. en A. A. A. heeft gemaakt, deed de senaat thans zijn veto tegen de- uitbetaling van de bonus aan de oud-strijders te niet. De Vereenigde Staten zullen nu aan deze soldaten niet minder dan 1XI2 milliard dollard moeten uitkeeren. 2000 Wiskunstenaars moeten indienst genomen worden om uit te rekenen, op hoeveel een ieder van deze oud- strijders wel recht heeft. Doch dit weegt niet'het zwaarste. Zal echter door de uitbetaling van deze groote som Amerika's financieele positie niet ongunstig beïnvloed worden. Roose- velt meende van wel, daarop was dan ook zijn veto gegrond. Morgen- than, de Amerikaansche minister van Financiën, verklaart nu wel, dat hij deze zaak op orthodoxe wijze zal regelen, maar het blijft toch altijd een kwaad ding de bankbiljettenpers er maar op los te laten drukken. De beide afgeioopen weken werden in Abessynië twee groote gevechten geleverd,dietenslolte bewezen hebben, dat groote verrassingen en sensatio- neele veranderingen in de krachtsver houdingen niet of nauwelijks te ver wachten zijn. Na een concentratie van troepen gelukte het generaal Graziani het zuidelijk front een flink stuk naar voren te schuiven. OI hij daarbij het leger van ras Desta geheel in de pan heeft gehakt, dan wel dat dit op de vlucht is geslagen en thans geheel verstrooid is, staat nog niet vast. De Abessijnen beweren, dat Graziani slechts met een voorhoede van het leger te doen heeft gehad 'en dat de hoofdmacht verder naar het noorden opgesteld staat. Al te veel geloof behoeft men in- tusschen aan deze bewering niet te hechten: onbevooroordeelde Euro- peesche en Amerikaansche journa listen geven toe, dat het leger van ras Desta hoofdzakelijk ten gevolge van gebrek aan voedsel in een uiterst slechten toestand verkeerde. Graziani heeft in ieder geval een strook van 380 kilometer vruchtbaar gebied bezet. Daarmede is zijn actie voorloopig ten einde. Hieruit blijkt, dat het offensief meer in de richting van Britsch-Somaliland verlegd is en niet meer rechtstreeks op Addis Abeba afstevent. Ook in het Noorden werd het door Mussolini bevolen r Tensief ten uit voer gebracht. De verbitterde strijd bezorgde aan beide zijden groote ver liezen. Klaarblijkelijk had deze aan val ten doel het Abessijnsche offen sief voor te zijn. Voor alles echter moest het door de Abessijnen her overde gebied ten westen van Ma kallé weer teruggewonnen worden, om de bezetting van Makallé uit haar gevaarlijke positie te bevrijden. Beide partijen beweren nu de over winning behaald te hebben. Intusschen is de vaststelling ge rechtvaardigd, dat de Italianen er ondanks alles niet in geslaagd zijn een flinke bres in Abessijnsche front te slaan, die hun een kans op een succesvol offensief geeft. Ook de po sitie, die Graziani thans ingenomen heeft, leent zich nauwelijks als basis voor een nieuwe actie. Een van de vele gevolgen van het Abessijnsche conllict is de hernieuwde actie van de Egyptische nationalisten geweest. En daar Cairo steeds het middelpunt van het Arabische stre ven is geweest, lieten de stemmen van de nationalisten zich ook al in de andere Arabische lan den, die onder Engelsche of Fransche heerschappij staan, hooren. Vandaar de opstootjes inFransch- Syrië, waaraan intusschen niet al te veel beteekenis mag worden gehecht. Om de idee pan-Arabië werkelijk te verwezenlijken heeft men een leider noodig, een vorst rijk aan overwin ningen, geld en macht. In den overleden koning van Irak, Feisal, had men zoo'n nian kunnen vinden. Thans is de hoop van de Arabieren gevestigd op Ibn Saoed, de koning van Yemen. Doch deze schijnt er voorloopig nog niets voor te gevoelen zich als kampioen van het Palestijnsche en Syrische natio nalisme te laten uitroepen. De gunst van de Engelschen en de Franschen, die hem nog kort geleden aan de overwinning op den inham van Yemen hielpen, schijnt voorloopig voor hem nog zwaarder te wegen. Bij alle geestdrift voor hun doel ontbreekt het den Arabischen volke ren dan ook aan militaire machts middelen, om als belangrijke factor in den loop van de gebeurtenissen te kunnen ingrijpen. Engelands hand drukt nog te zwaar op Arabië, doch zou deze druk, b.v. door een En- gelsch-Italiaanschen oorlog, ook maar iets verminderen, dan zou aan de pan-Arabische beweging een groote beteekenis moeten worden toegekend. GEMEENTERAAD Vervolg raad St. Maartensdijk van 22 Januari 1936. De heer Langejan heeft de heeren Hage en Nelisse hooren spreken en is het ook daar mee eens, maar ook de heer Bout heeft hij gehoord, dat kan hij niet begrijpen, daar er ver schillende ouders zullen zijn, die dan weer in herrie met de kinders zullpn komen, daar zoo'n uitvoering geld kost en het is alles steun en nog eens steun. De behoeftigen van den heer Bout zijn menschen die goed verdienen en nu gaat het dus tegen zijn eigen menschen, want het gaat geld kosten en dat hebben ze niet, dus moet het van de steun. Spr. kan het van de menschen die in goede financiën zitten begrijpen, maar spr. niet begrijpen hoe de heer Bout hier zoo voor durft te spreken. De heer Bout gunt alle klassen een ontspanning en men kan van iedere vader of moeder eischen dat zij hun kinderen iets toevoegen voor ontspanning, want ze willen het toch en dan zouden ze gaan stelen. Het was vroeger ook dan kregen ze geen cent van vader of moeder en dan werden er appels en peren uit de hoven gestolen, dat is thans niet meer nu de kinders wat centen wor den toegevoegd. Spr is voor dat alle lagen van het volk iets voor ont spanning krijgen. Met 4 tegen 3 stemmen wordt be sloten het lokaal te geven. Tegen de heeren Langejan, Koopman en Quak- kelaar. Verder is ingekomen een schrijven van den Minister van Soc. Zaken be treffende terugvor dering van f 97.29 voor te veel genoten subsidie over 1932 en 1933. Van Ged. Staten dat het verboden is rookgeleidingen te maken van eternit of aan verwant artikelen, dit ook op te nemen in de bouwveror dening. Van de Ver. van Ned. Gemeenten betredende het instellen van beroep volgens art. 212 der Gemeentewet, dat dit moet geschieden door den raad. Een verzoek van G. J. Hoek om ontheffing schoolgeld. Burg. en Weth. stellen voor aan dit verzoek te voldoen waartoe met alg. stemmen besloten wordt. Een verzoek van C. J. Vermeulen om f6 schadeloosstelling voor het verleenen van een rijbaan van zijn land aan Hengstmengel. Burg. en Weth. stellen voor hem f 5 per jaar te geven en voor zoolang als de pacht van dit land is, met alg. stemmen wordt dit goedgevondJ De heer Bout zegt er ligt nol stuk geteekend door 30 werkloJ DOOS 20 CT-TUBE 40 en 60 CT, 187 8 dit zou hij gaarne in den raad \vi brengen. Weth. Koopman zegt dit stii gericht aan Burg. en Weth. me verzoek niet in den raad te brer|is en zonder nadere aanduiding ka niet gebeuren. Met de stem van de heeren Op den Brouw en Quakkelaar wordt het verzoek van den heer niet ingewilligt zoodat volgens m deeling van den heer Op den Br het stuk in de volgende raad komen opnieuw met de handie ning van de eerste onderteeken; Met alg. stemmen wordt goe vonden een wijziging van debet ting voor 1935. Burg. en Weth. stellen voor te stellen de verordening tot hel van 75 opcenten op de hoofdsom gemeentefondsbelasting. Met alg. st. wordt hiertoe beslo Burg. en Weth. stellen voor wat betreft de gemeenschappel regeling met de U. L. O. schoo Tholen met de gemeente Poort' en de andere gemeenten gezamei daar tegen op te trekken. Met stemmen wordt dit goedgevondei Bij den rondvraag vraagt de Bout hoever het is met de besprei met Knuist. Hierover ontslaat eenheeledisi sie wat niet anders inhoud dan er door Burg. en Weth. nog g bespreking is gehouden omdat het nut daar niet van inziet en niet weet wat men Knuist i zeggen omdat hij daaromtrent g verzoek heeft gedaan om vast a gesteld te worden. De heer Bout doet nog opmer dat Knuist het persoonlijk tegen gezegd heeft. Met alg.stemmen wordt nu beslo om afwijzend te beschikken op verzoek van Knuist om verhoog voor het aanmaken van de kacli De heer Op den Brouw vraa« er bij de regeering onderzocht worden of ook geldig is de verg ding als men met een bus over 0 Vossemeer naar St.-Philipsland g met de werkloozen die daar in we verschaffing werken. De secretaris zal dit onderzoek De heer Bout weet dan misscli wel een oplossing als dat gaat, w hem is aangeboden een bus voor cent per km. en voor verminder van veergeld zou dan ook gezo worden, als de raad daar nu accoord gaat dan zal hij trachten bus te krijgen waar 33 personen kunnen. Na veel gepraat wordt Bout gemachtigd in die geest te wer De heer Op den Bronw vraagt naar het regenverlet. De secretaris antwoordt dat dit moeilijk gevat is, omdat de menscl van hier dan nimmer op het wt komen, zoodat het hun dan niet i betaald kan worden en het dan ee later pas komt. De heer Langejan wijst dan op mestvaalt en vraagt of het niet n gelijk is de toegang te verharden n de steenen die komen uit de str bij het postkantoor. De voor z. zegt dat dit kan gebeuri De heer Langejan vraagt dan n wat er moet gebeuren met die gro op de kleine kaai. De voorzitter zegt dat deze wi geruimh zal worden. Spr. deelt dan nog mede dat alg. politie verordening gewijzigd worden, hij zal daaromtrent een pl maken. Hierna sluiting.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1