WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ITO'Hl NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Monarchen en monarchieën. rijdag; 24 Januari 1936 No. 4 Drie en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer Ss1 naar plaatsruimte' UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. 1NTERC. 16 - POSTREK. 1043 pm™""-™-. ®W"TPP Griep, Influenza. ê'™dig THOOLSGHE COURANT blad verschijnt eiken 19 ijdag. Prijs per kwartaal ),80; met Geïllustreerd ndagsblad ƒ1,375, franco r post ƒ1,65 -f 15 ct. p. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel ,.m ITTT Bi] abonnement aanmerkelijke PUBLICATIEN. DIENSTPLICHT. Uitspraken in zake vrijstelling. )e Burgemeester van Tholen brengt ter emeene kennis, dat eenige nitspraken op vragen om vrijstelling van den dienstplicht, ke uitspraken zijn gedagteekend 21 Janaari 36, ter secretarie van deze gemeente voor ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan uiterlijk den iden dag na den dag van deze bekend ma- ig in beroep worden gekomen a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen vertegenwoordiger b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. k'oor nadere bijzonderheden raadplege men aanplakbiljetten. Tholen, 23 Januari 1936. 24 )e Burgemeester van Tholen brengt, op zoek van den garnizoenscommandant te 'gen op Zoom, ter algemeeue kennis dat 12 Februari 1936 van 9.16 tol '14.00 en H Februari 1936 van 9.45 tot 14 30 ietoefeningen mei scherp znllen worden leudeu op het terrein llildernisse fge- ente Woensdrecht.) eschoten zal worden door 3 R.I. op 12 bruari 1936 met zware mitrailleurs, op Februari 1936 met geweren en karabijn, de gewone schootsrichting (loodrecht op strand.) De hierdoor ontstane ouveilige tor is plm. 4 km. diep, loodrecht op de orbaan bij Lindonk, en breed plm. 3 K.M. plm. 4 K.M. west van Lindonk. Tholen, 23 Januari 1936. IS ta da Weer is er een monarch bezweken. Ijti o krijgt ieder land zijn beurt. Eerst droeve dood van Koning Albert if i België daarna kort na el- rc] ar onze Koningin-Moeder en onze iits der Nederlanden, toen het eji ieselijke Koningin As'trid veron ukt. Nü is bet Koning George V Engeland, die ontsliep n die dagen staan de kranten vol mooie zinnen.w.. over »het heele zit id, dat in diepen rouw gedompeld lot geliefden vorst betreurt", enz. t |ases zijn het.... en de een ontroert sterker, dan de ander. Ach, ont iring bij den dood voelen we al- ïaal, koningsvereerders of konings- eis. Want tenslotte, zij die baten, ien alleen het ambt, de tooi... maar Mensch, die sterft, dwingt toch. aller eerbied en droefenis af. loeveel te meer zin krijgen die ses, hoe dieper is onze ontroering, welgemeender onze droefenis^ nneer die vorst zoo populair was koning George in Albion 1, arlijk - het koningsschap begon eds minder te lijken op hetgeen in onze sprookjesdroomen als d ervan maakten. Van oppermach- 3 heerschers werden het welhaast epoppen, die aan de touwtjes van n volksvertegenwoordiging liepen, en daalden zij nóg dieper en bel 'olg was men wilde hen niet meer. waren nutteloos geworden. Alleen len we nagaan, hoe een en ander staan is en hoe de kansen nü _an. Jjj 'ij waren er zelf schuld aan, dat het onderspit moesten delven, slapheid, hoofdzakelijk slapheid, akte lier» tot die marionetten, die de laatste jaren zagen verdwijnen bleven maar weinig koningen r: Wilhelmina, onze vorstin, stond >angetast boven aan die lijst, toning George was er voorts en Tor Emanuel van Italië, Leopold i België had zijn troon nog be iden, Roemenië, Boelgarije, Joego- vië en Albanië hadden nog ge- onde hoofden. !»n daarvan waren wérkelijk popu- onze Koningin, de Engel- sche koning, Leopold tvan België, Boris van Bulgarije en de man-op- den-achtergrond Victor Emanuel van Italië, geheel overschaduwd door zijn markanten premier Mussolini, die in populariteit met eiken koning zou kunnen wedijveren. Daarbij bleef heten hel werd niet ergerEen schrale, en beschei den troost. Thans schijnt er weer een nnausse" in monarchen ontstaan te zijp. Grie kenland riep zijn koning terug. Spanje vertoont ook weer sterke moparchis- tische neigingen. Oostenrijk reikhalst nog steeds naar Otto von Hubsburg en ook in Duilsohland kan men zoo nu en dan een vlaag van verlangen naar het oude keizerschap consta- teeren.... Koningen gaan weel opgeld doen. De Grieksche heerscher kwam zoo overhaast terug, dat men nog geen paleis voor hem ontruimd had.. Alfons draait om zijn land heen, maakt het zich vlak de grenzen gemakkelijk, wacht slechts op de wenken Kom Ottc von Habsburg heeft zijn heele opvoeding gebaseerd op de verwach ting, later nogeens een land te moe ten regeeren. En zij, die nog stonden, waren in populariteit niet erop vooruitgegaan. Doch nu de „hausse" is ingetreden, straalt de luister daarvan ook op hén af. Koningen ziin weer „die grosse Mode". Ze zijn noodzakelijk, koningen en koninginnen. In ieder mensch schuilt een vleug romantiek. Iedereen holt om de gouden koets te zien, iedereen vergast zich aan een parade... We zien graag de dingen, die zoo vèr van ons en ons dagelijks leven af staan We streelen ons graag aan het buitengewone We hebben een symbool noodig. Als het vaandel van het regiment. Dat vaandel symboliseert de Eenheid in het korps. De koning symboliseert de Eenheid van het volk. Het volk is in hèm belichaamd Dat hebben verschillende van die monarchen, welke stand gehouden hebben,'goed begrepen. Albert,, de Belgische „sol- datenkoning". Leopold, zijn zoon, die na de kroning, vrijwel zonder gevolg, te paard een rit door zijn residentie maakte, nauwe straatjes en steegjes niet mijcend, onbevreesd voor aan slagen Zoo wordt een koning popu lair. George van Engeland en zijn familiede prinsen, de prinsessen.... véél onder bet volk, zich overal ver- toonend, maar: steeds omgeven door een hofstoet, door pracht en pronk, steeds koninklijk gekleed... zooals het volk verwacht van een Symbool. Zij wisten hetde monarchie moest er zijn, bet volk móest iets hebben om tegen op te zien, om zich aan te vergapen, om omhoog te kunnen steken en zich ror.d te kunnen scha ren. En dat symbool moest mooi zijn, moest verguld zijn, behoorde als een relikwie in een gouden schrijn... Misleiding zegt U Misleidt men zichzelf dan, wanneer men zich schaart achter een vaandel, een ver- eenigingsbanier, een clubvlag, eeD regimentsdoek? Is die symboliek óók misleiding. Is dan alle symboliek misleiding Misschien... misschien wel en tóch is die misleiding onmisbaar voor de mensch 1 Ontneem een mensch zijn symbolen en ge maakt hem tot een automaat. Ont neem een volk haar symbool „Het koningschap" en, het vermolmt. Zie Frankrijk, waar corruptie en schan dalen aan de orde van den dag zijn zie Oostenrijk, waar met de grootste moeite het binnenlandsch evenwicht in stand gehouden wordt. Daar ont breekt het Groote Symbool, waarom heen het volk zich scharen kan en waaruit men sterkte kan putten. Koning George is niet meer. Maar de monarchie in Engeland staat er nog. (Nadruk verboden.) Dam DO vcrdriift sPoedig alle kou in hoofd r en neus, op borst en keel door in wrijving met Dampo en inademing der dampen. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. ..Wat Mijnhardt maakt is goed." 5 45U81 MistEen vurige daad. John Schildhuizen gestorven. De geëlectrificeerde brug. Drui- venwijn, proost Hoe zit 't met de kolonisatie Dr. Bab- tist gehuldigd. Het middel erger dan de kwaal. Nogmaals 't versche kadetje. De garde krijgt een nieuwen chef en nog een „soldaat" I Schiphol en Waalhaven hebben het de laatste dagen rustig gehadDe mist was er zoo ondoordringbaar, dat er aan landing niet te denken viel. Daarom werd het heele luchtverkeer naar Twente overgebracht, zoodat het internationale transito luchtver keer geen stagnatie ondervond. Ook de Waterweg had het zwaar te verantwoorden met den mist. De „Capetown Maru" een Japaosch schip dat door den mist uit de koers ge raakt was, werd ter hoogte van de Vulcaanhaven door de Batavier II geramd, waarbij speciaal de Yap veel averij opliep. Gelukkig hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Na een ongesteldheid van enkele weken is in hel R. K. ziekenhuis te 's-Gra- venhage, op 36 jarigen leeftijd over leden de bekende acteur John Schild- huizen. Met hem is een veelzijdig kunstenaar heengegaan. Onder Bijleveldt en Willem Ro- yaards heeft hij gewerkt, onder van Aerschol en Boscamp Zijn laatste engagement was in het cabaret „De Lachhoek" te Amsterdam, waar zijn typeering als Mug in het duet Spin en Mug een creatie was. In tal van Hollandsche films, als „Dood Water", „Het Mysterie van de Mondschein- Sonate" en de nog niet uitgekomen films „Lentelied" en „Rubber" werkte hij mede. Misschien is hem veel leed bespaard. Een man als hij, die met hart en ziel het tooneel was toegedaan, moest het pijn doen, wanneer hij zag hoe sterk de waardeering voor dien tak van kunst verminderde. Even de „note gaie" in deze som bere reeks.Toen dezer dagen een paard kalm de Leuvebrug te Rotter dam kwam opgereden zooals da- gelijksch honderden paarden dat nog doen veranderde het opeens hevig van manieren. Het stoere, rustige Rotterdarnsche paard begon wild te steigeren, te springen en te slaan... Menschen bleven staan, kwamen dich terbij, óók op de brug... en begonnen eveneens te dansen, te springen en te zwaaien, dat het wel een dolhuis leek Weldra bleek, wat deze St. Vilus- epidemie te beteekenen had. Ergens maakte een eleclriciteitskabel, die onder de brug doorliep, contact met de ijzeren brugdeelen, die dus onder stroom stonden! Electriciens kwamen, zochten, maar vonden niets. Toen hakten zij de hoogspanningskabel bij de brug door.... en de circusvertoo- ning op de brug was ten einde, tot groote spijt van de nieuwsgierigen, die op veiligen afstand hun mede burgers hadden zien rondspringen I Het groote stadsleven is vol ver rassingen Een groep druivenkweekers heeft neen, niet „de koe bij de horens" de „druif bij de stengels" gepakt en de mogelijkheid overwogen om een deel van den Westlandschen druivenoogst, waarvoor geen afzet meer te vinden is, om te zetten in een soort most of druivenwijn. Verleden jaar reeds werd er, voor namelijk in de badplaatsen langs de Noordzeekust, veel druivensap ge dronken en de Bond Westland pro pageerde dat o.a. door het plaatsen van druivenkiosken. Thans zijn op nieuw besprekingen ingeleid, om te komen tot de oprichting van een druivenwijn-fabriek Druivenwijn en druivenjam zijn de perspectieven voor de a.s. zomer en herfst. Ver schillende conservenfabrieken inte resseeren zich hiervoor. Er is weer druk over Suriname geboomd door de Heeren Tweede Kamerleden. Het algemcene beeld van den financieelen en economischen toestand was méér dan somber! Onderanderen kwam ook ter sprake het onderzoek naar kolouisatiemoge- lijkheid in Suriname. Men drong aan op een streng toezicht op particuliere kolonisatieplannen teneinde het maken van slachtoffers te voorkomen. Onder die particuliere kolonisatieplannen, waarmede de regeering niets te doen wilde hebben, was ook het plan van de heeren Marselis Hartsink en Van Straaten, die honderden Nederland- sche werkloozen naar het Bakhuis- gebergte van Suriname willen laten ernigreeren 1 Verschillende Kamerleden deelden mede, dat zij het betreurden, dat dergelijke onvoorbereide, slecht ge fundeerde plannen slechts verwach tingen opwekken, welke alleen teleur stellingen tengevolge kunnen hebben Zoo gaat het 1 Ze betreuren, maar wordt er wel eens iets in deze rich ting gedaan Zoovelen hebben het zich afgevraagd en enkele oud-gou verneurs hebben reeds hun meening te kennen gegeven, dat Suriname zich uitstekend tot kolonisatie leent. Des ondanks neemt de regeering tegenover iedere poging in die richting bij voorbaat een afwijzende houding dan. Wat moet men daarvan denken? Als de particulieren de plannen dan zoo slecnt fundeeren, waarom fundeert de regeering zélve dan niet eens een plan. Dat moet dan wel uitstekend zijn. Of moeten daartoe weer eerst duizend-en-één commissies en sub-commissies worden benoemd? Misschien dat Minister Deckers er wel iets voor voelt om nog eens een studiereisje te gaan makennaar Suriname, ter bestudeering van het kolonisatievraagstuk. De gemeente Megen heeft op spon tane wijze haar gemeente-arts Dr. Babtist gehuldigd: Dr. Babtist is in deze streken zéér populair en alom geliefd om zijn menschlievendheid. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum heeft men hem op allerlei wijzen geëerd. 's-Morgens om half tien werd in de parochiekerk een plechtige Heilige Mis opgedragen tot intentie van de gezondheid van den dokter In de fraai-versierde raadzaal had tusschen 11 en 12 uur een offi- cieele huldiging plaats. De burgemeester deelde den jubi laris mee, dat de gemeente besloten had de Putstraat waar de dokter woonde te herdoopen in „Dokter Babtiststraat." Tal van geschenken stroomden binnen, meest van on bekende gevers. De K.N.A.C. heeft vastgesteld, dat sinds de wegenbelasting in 1935 werd vervangen door een circa 50% hoogere motorrijtuigenbelasting, de inkomsten uit die belasting bestaande, enorm achteruit zijn gegaan en ver beneden de raming gebleven 1 De reactie is dus veel ernstiger geweest, dan de regeering had voorzien, hetgeen als een zeer bedenkelijk verschijnsel moet worden beschouwd, daar hier een der laatste stukken welvaart, die ons gebleven waren, werd aange tast, terwijl men niet mag vergeten, dat elk millioen minder aan motor rijtuigenbelasting 3 millioen minder in de overheidskassen geeft, daar de (overigens ook reeds ettelijke malen verhoogde) benzinebelasting, per- soneelebelasting, parkeergelden, tollen ponten e.d. hieronder even goed te lijden hebben 1 Het motorwegverkeer blijkt boven zijn grens, boven zijn draagkracht belast te zijn 1 Demp toch de put, vóórdat het kalf ver dronken is.... DeR. K. Bakkerspatroonsbond heeft besloten, in samenwerking met andere bakkerij-organisaties, een enquête te houden over de kwestie van het versche „kadetje bij het ontbijt". Gullinaire perspectieven doemen op... Alle bakkers in Nederland zullen hun gevoelens daarover te kennen geven. O bakkertjes, o bakkertjes, geef ons een versch kadetje 1 (Wijs O, Tannenbaum.... 1) De garde krijgt een nieuwen chef! Kolonel Fruyt den Hertog zal op 1 Februari den militairen dienst met pensioen verlaten, onder gelijktijdige benoeming tot reserve-kolonel, com mandant van het Oostfront van de vesting Holland.. Kolonel Fruyt den Hertog was een ijzeren militair van het oude typevermoedelijk zal de nieuwe chet, de overste van den generalen staf, van den Bent. die tevens op 1 Februari kolonel zal worden, met vreugd ontvangen worden daar het van algemeen bekendheid is, dat de generale staf officieren, tengevolge van hun breeden kijk, prettige en humane chefs zijn, die uit stekend met hun ondergeschikten weten om te gaan. De Brigade Grena diers, Jagers en het 4de Regiment Infanterie Eerste Brigade zullen dus de vervolgoefeningen onder Kolonel van Bent houden. heeft om spoedig te herstellen, zijn een paar Mijn hard t's Poeders. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 6 45082 En nu we het toch over so'daten hebben, Omtrent het bezoek, dat de „generaal" van het Internationale Leger des Heils, Evangeline Boolh, aan Nederland zal brengen kunnen wij medeelen, dat zij op Zaterdag 1 Februari teVlissingen zal arriveeren waarna zij zich dan via Den Haag naar Amsterdam begeeft, waar zij om 8.06 uur 's avonds zal aankomen. Als typische bijzonderheid kunnen we nog mededeelen, dat haar lezing te 's Gravenhage op 3 Februari a.s. gepresideerd zal worden door... Jhr. Mr. S. J. R. de Monchy, den burge meester van de residentie....! Het zon ons niets verwonderen, als we nu oud-minister Marchant nog op het zondaarsbankje zagen zitten. Die houdt óók van verrassingen.... »Oefening baart kunst". De regee ring krijgt er hoe langer hoe meer handigheid in om persen in beslag te nemen. In Oisterwijk heeft men een inval gedaan in de drukkerij, waar o.a. een hoeveelheid zetsel in beslag genomen werd, dat van anti-Joodsche strekking was. Er werd hier namelijk sterk in geageerd tegen de neutrali satie van den heer Mannheimer. Enkele onderdeelen werden voorts nog verwijderd, zoodat het werken on mogelijk werd gemaakt. Naar verluidt, waren de artikelen van opruienden atfrd. Hoewel we een en ander niet kun nen beoordeelen, lijkt het ons toch, dat de vrije meeningsuiting in Ne derland wel erg sterk aan banden wordt gelegd. Gezonde critiek kan en mag een zaak toch niet schaden en het schijnt ons eveneens toe, dat men in verhouding met het buitenland, wel erg spoedig bereid is hier-wonen- den te naturaliseereu, dat kan voor Nederland een groot gevaar worden. We kunnen hier waarlijk niet te voorzichtig zyn, zoowel bij de keus van nieuwe landgenooten, als bij de kwaliteit der genaturaliseerde!!. Ver gelijken we bijvoorbeeld de Ameri- kaanscbe naturalisatievoorwaarden met de onze, dan valt dit verschil wel sterk in het oog.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1