Het Stalen Motorschip, Per autobus B. B. A. AKKERTJES Verzendt Uwe goederen per spoor V. COBONA E WINTERDIENST Tandarts -iGi" van de Veelde C. Laban ïholei, Kleuren- Creosote Soiree „Baron von Habernik OgpfgKCg Heden overleed plotseling te de Bilt (U.) onze lieve Moeder, Behuwd- en Groot moeder Mevrouw Johanna Wiilemina Morée. Weduwe van den heer C. J. Bernhardi, in den ouderdom van 82 jaar. 20 45069 Mede namens verdere familie, J. L. BERNHARDI. Stavenisse, 15 Januari 1936 Notaris H. F. VAN'tlIAAFF te Zierikzee zal, op Zaterdag 25 Januari 1936, 's voormiddags 10 uur, in het Café „Het Veer- tmis" te Bruinisse, 22 45068 PUBLIEK VERKOOPEN: groot 452lViono t°n' genaamd „De Hoop", BRU 15, met 30 P.K. Kromhout ruwolie-motor met verder toebehooren, hehoo rende aan den Heer JOH. DE WAAL Czn. te Bruinisse. Het schip ligt te Bruinisse en is dadelijk te aanvaarden C0ÖP. BOERENLEENBANK THOLEN Spaar- en Rek. Courantboek jes kunnen vanaf Maandag a.s. worden afgehaald. Nog niet ingeleverde boekjes worden ten spoedigste inge wacht. 15 45071 Het Bestuur. ÏHOLEN-BERGEN OP ZOOM Fnkele Reis f0.25 Retour f0.40 Maandkaarten ïhoienB.o.Z. v.v. Abonnement onbeperkt aantal ritten i'5 50 Maandkaarten 6 ritten per week v.v. f4.00 Schoolkaarten 6 ritten per week 14 43816 v.v. per maand f3.50 Moe en mat een kou gevat? Als een gevoel van onbehaaglijk heid U overvalt met koude rillingen en zoo'n doffe hoofdpijn, ga dan naar huis en neem een "AKKERTJE" Die beginnende verkoudheid zult Ge dan in den aanvang verjagen en mor gen zult Ge "AKKERTJES" prijzen. NedeHandsch Ongeëvenaard bij Griep, Product gevatte kou, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, enz. 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept i/on Apotheker Dumorrt Op elk "AKKERTJE" komt de naam AKKER voor in "ruit"-vorm. Let hierop en weiger elke namaak 45065 125 Sneller en goedkooper dan Postpakketten. Hel station Tholen B.B A. staat in rechtstreekscke verbinding met alle stations der Nederlandsehe Spoorwegen, men betaalt alléén zoowel voor aankomende als vertrekkende zendingen niets dan de spoorvracht van of naar Tholen. Een spoorzending die tol Bergen op Zoom bevracht b.v. f0.50 zou kosten, kost tot station Tholen hetzelfdei Geeft dus op te zenden Station Ttrolen B.B.A. Zendingen voor plaatsen in het eiland Tholen, te Tholen aankomende, worden verder vervoe d met den voerman uit die plaatsen. Doet Uw voordeel, en vervoert Uw goederen rechtstreeks. Agentschap B. B. A. gevestigd Hoogstraat 1 Tholen, Telefoon 16 kantoor geopend van des voo*mddags 8 tot des avonds 20 uur Zuivelstraat 35, 12 BERGEN OP ZOOM Het adres vooralle geneesmiddelen Verband- en Verplegings-artikelen homoöpatische Geneesmiddelen van Dr. Wil mar Schwab VOORHANDEN: 12 44691 REISGIDS DER NEDERL. SPOORWEGEN FIRMA J. M. C. POT - THOLEN THOLEN MARKT 4 ZATERDAGS 1 30-3 UUR Verder volgens afspraak beveelt zich aan tot het ge\en van orgelles en het stemner van piano's. 6 7i« 45 HAMMERIUS NEERLAND'S BESTE PR00U 10 CENT PER M2 GEVER B. SUURLAND, SCHERPENIS B. A. REEDERS, P00RTVLI Rederijkerskamer „EENDRACl 0UD-V0SSEMEER op Donderdag 23 Januari 19 in de zaal van dhr. M. J. An Aanvang half acht precies Opening der zaal 7 uur. Opvoering van Blijspel in drie bedrijven. NA AFLOOP BAL Plaatsbespreking a '10 cent deri dag der uitvoering van 3 tot 4 uur. 451 GEMEENTERAAD OUD-VOSSEMEER, 15 Jan. 1936. Voorzitter Burgemeester Mr. J. J. Versluijs. Secretaris de heer W. van der Ploeg. Afwezig de heer van Gorsel. De Voorzitter opent de vergadering en spreekt als volgt Nu wij voor het eerst in het jaar 1936 als Raad dezer gemeente bijeen zijn, gaan onze gedachten onwille keurig terug naar het jaar, dat achter ons ligteen jaar, waarin ook in de samenstelling van ons College groote wijziging is gekomen. In de plaats van den heer Ampt, die bij de jongste verkiezingen niet herkozen werd, zit thans de heer Jeroense in ons midden, terwijl de beide wethouders, die in den aanvang van het jaar als wet houders zitting hadden hun functies aan anderen moesten afstaan. Een jaar, waarin we de gemeentebode, die vele jaren aan de gemeente ver bonden was, zagen heengaan om zijn plaats aan een jongere af te staan. Alle feiten, die er ons bij bepalen, dat in het leven van de mensch niets blijvend is, doch alles onderworpen aan de wet der verandering en der vergankelijkheid, waarop ons ook iedere jaarwisseling wijst. Het jaar 1935 is voor onze gemeente weder geweest een jaar vol zorgen en moeitenvelen onzer inwoners zagen zich weder de gelegenheid tot werken voor korteren of langeren tijd ontnomen. En al zijn aan de werkverschaffing, die onze arbeiders dit jaar mochten genieten vele voor- deelen verbonden, als een financieel krachtiger positie van de arbeiders stand, die zich in alle kringen heeft doen gevoelen en de opheffing van de gedwongen lediggang, de moreele gevaarszijde van de werkloosheid, die helaas door de werkloozen, gezien de zeer geringe animo voor de cur sussen voor ontwikkeling en ontspan ning, maar al te weinig wordt ingezien. Al mogen wij dankbaar zijn dat de werkverschaffing te St. Philipsland ook voor de arbeiders dezer gemeente open stond, toch moet het feit, dat gedurende de geheele zomer arbeiders daarheen moesten gaan, omdat het vrije bedrijf hun arbeidskracht niet kon gebruiken, tot droefheid stemmen. Doet niet de omstandigheid, dat, nu de bondskassen geopend zijn, arbei ders daaruit niet kunnen trekken, omdat zij geen 4 weken in het vrije bedrijf werkzaam zijn geweest, bij ons de vraag rijzen: boe zal er toch arbeidsgelegenheid komen voor de vele handen, die vragen naar werk, hoe zal er werkverruiming komen En al deze vragen, ze zijn bij het eindigen van het jaar 1935 niet achter gebleven, maar ze zijn de jaarwisse ling meegegaan, ze bieden zich weder bij ons aan om antwoord, terwijl door het steeds voortduren der crisis de middelen voor de gemeente geringer worden. Wij hebben, evenals in 1935, nog voor bet jaar 1636 een sluitende be grooting kunnen samenstellen, maar voor welke moeilijkheden zal de be grooting 1937 ons plaatsen, waar er geen groot batig slot 1935 te wachten is? Zal de voortdurende machtsmis biuiking van Italië ook voor ons land zoodanige gevolgen hebben, dat de pogingen tot bitinenlandsch herstel zullen moeten worden afgebroken, omdat de ellende des oorlogs alles in een stort, en het ook voor de ge- meente-financiën nog zorgbarender maakt Voorwaar, wij leven in een tijd, waarin voor optimisme geen plaats is. Laat echter het pessimisme U niet voeren tot vermindering van zorg en inspanning, maar moge Uw arbeid als Raad onder Gods zegen strekke tot het welzijn van de gemeente en haar inwoners. Moge 1936 voor U, voor Uw ge zinnen en voor de gemeente een van God gezegend jaar zijn. Moge alle moeilijkheden, waarvoor gij geplaatst zult worden, tot een goed einde komen. Moge werkgever en arbeider el kander in dit jaar nader komen, opdat het vrije bedrijf zooveel mogelijk arbeiders plaats 'geeft, in het belang van werkgever en arbeider beiden. Moge zoo het algemeen belang ge diend worden door een eensgezinde arbeid Uwerzijds als Raad dezer ge meente. Na deze woorden spreekt welh. Lindhout als volgt Geachte voorzitter! Ik zeg U geachte voorzitter namens alle leden van den raad, die hier tegen woordig zijn, hartelijk dank voor de gelukwenschen die U hoopt dat die ons doel mogen worden. Ook wij allen als raadsleden wenschen U de zegeningen des Heeren toe, zoowel op geestelijk en stoffelijk gebied, en ook dit niet te onderschatten geluk dat U en de Uwe dit jaar 1936 in goede gezondheid moge doorbrengen en .dat ook wij als raadsleden, met U als voorzitter van den raad dit jaar mogen samenwerken in eens gezindheid, want door die eensgezin- heid zullen wij op het pad geleid worden, dat ons zal brengen om het heil van de gemeente te bevorderen. De voorzitter dankt de heer'Lindhout voor de gesproken worden. De heer Heijboer zegt zich aan te sluiten hij de woorden van den heer Lindhout. De notulen van de vorige vergade ring worden voorgelezen en onge wijzigd vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen stelt de heer Heijboer voor om de notulen in het vervolg bij de leden te laten cireuleeren daar er telkens een half uur of langer met voorlezing verloren gaat en wordt deze tijd on- noodig doorgebracht. Ook voor de pers is dit wel goed, daar die menschen dan weer zoo spoedig mogelijk terug kunnen. Welh. Lindhout kan daar niet erg mee meegaan om de notulen te Jaten cireuleeren, want zij zijn niet geheim en het zon voor kunnen komen dat men er dan jnee ging leurer., bij gelooft niet dat men hier wel bij zal varen. De heer Heijboer merkt op dat het op andere plaatsen toch ook ge beurt. De voorzitter zou er voor zijn ze ter inzage te leggen. De beer Mees zegt de beer Heijboer is met het voorstel naar vSren ge komen en als iemand het steunt laten wij dan er over stemmen, dan is het ineens afgeloopen, want het is het niet waard er een half uur over te spreken. De heer Heijboer stelt voor om de notulen bij de leden te laten cir euleeren, dit voorstel wordt niet ondersteund, dan stelt hij voor om de notulen ter inzage fe leggen, dit wordt-ondersleund door wethouder Lindhout. Het voorstel in stemming gebracht wordt verworpen mei 2 tegen 4 stem men. Voor de heeren Heijboer en Lindhout. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten dat de goedkeuring van de begrooting voor 1936 is verdaagd. Benoeming leden armbestuur. In het weezen-armbestuur waren af tredend de heeren K. J. Hanse en A. Koolaard. Aanbevolen werden 1 K. J. Hanse en 2 L. Uijl en 1 A. Koolaard en 2 C. Kunst Mz. Na verschillende stemmingen werden benoemd de heeren L. Uijl en C. Kunst. In het alg. armbestuur waren aftredend de heeren J. van de Houten en G. van Dienst, die beiden herkozen werden voor het Fonds Huijse van Katlendijke M. Droogers, die ook herkozen werd. Burg. en Weth. stellen 75 opcenten op de gemeeutefondsbelasiing te heffen, met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Burg. en Weth. stellen voor om in principe mee te gaan met het adres van bet gemeentebestuur van Poortvliet betreffende de vrijmaking van de brug te Tholen. De heer Heijboer kan vol komen meegaan. Hij acht dit in het belang van bet geheele eiland dat het bruggeld afgeschaft wordt, want nu zou een autobezitter die daar zijn brood mee moet verdienen bruggeld moeten betalen en tevens de ver hoogde benzinebelasting. Ook zijn er veel kinderen die de scholen te Bergen op Zoom bezoeken omdat dit een stad is die verschil lende onderwijsinrichtingen herbergt en over deze dure brug moeten. Nu is er door de gemeente Tholen ook voor die kinderen reductie gegeven, maar het is toch nog een zware last die drukt. Spr. juicht dan ook het voorstel van Burg. en Weth. toe, maar wilde er dit nog bij voegen, dat de ge meente Tholen volkomen schadeloos gesteld moet worden, dat mag niet vergetenworden. YVeth. Daane zou niets meer ge zegd hebben als de heer Heijboer *die slotbepaling daar niet had bijge voegd. Het is tocli zoo dat het indi rect gaat om de brug vrij te krijgen en als men dan A zegt moet men ook B zeggen. Dit zal echter nog veel stol op doen waaien, maar voor die nasleep daar staan wij buiten. Men behoeft later niet te zeggen dat had je geweten, want de gemeente Oud-Vossemeer heelt adhaesie be tuigd, maar dat is alleen gadaan om de brug vrij te krijgen, wat betreft liet andere dat is een kwestie voor later. De heer Heijboer zegt er zullen fin. gevolgen aan verhonden zijn en men zal trachten een bijdrage per jaar aan de gemeente betaald te krijgen, dat zie ik er wel in liggen, maar wij trachten een vrije brug te krijgen, en dan zou het weer op de gemeente afgewenteld worden. De voorzitter merkt op dat deze zaak er nog huiten staat. De heer van Dienst merkt op dat men de medaille van twee kanten moet bezien, want als de brug nu vrij komt dan kan ook alles binnen komen De heer Daane zegt nog naar aan leiding van het gesprokene van den heer Heijboer dat hij hoopt dat "deze gelijk heeft, maar hij vreest «lat de gemeenten toch wel zullen gevraagd worden, maar dat is een kwestie voor later. Het gaat er thans over te trachten dat de brug vrij komt. De heer Heijboer zegt dat als de brug vrij komt er alles in kan, maar wij er ook uit kunnen. Met alg. st. wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. De voorzitter zegt er is ingekomen van de gemeente Tholen een concept regeling betreffende de u. 1. o.school en te veis een schrijven van Ged. Staten hjtreffeijde deze zaak. Burg. en Wetlj hebben gezien dat er geen verschil is in het betalen met de gemeent Tholen, terwijl er leer lingen gplaatst kunnen wordeD als er plaab is. Burg. en Weth. stellen dan ooi voor dit concept niet te aanvaaren. De her Heijboer vraagt of er niet in staat,vat er per leerling betaald moet weden. De vorziller antwoordt dat dit er niet in staat, dit hangt af van het aantal leidingen. De her Heijboer meent dat wij ons danrnaar moeten neerleggen bij het bearit van Ged. Staten, want het gaal toch niet aan zoo maar blindeligs ja te zeggen, dat doet spr. nie De varzitter meent dat het wel door Gd. Staten vastgesteld zal worden, maar wij zouden deze be zwaren enbaar kunnen maken. De her van Dienst zegt de ge meente Tholen heeft deze school op eigen ktten gebouwd en nu het niet gaat wien ze aankloppen, hij zou maar afwillen wachten tot wat Ged. Staten oen. De verzitter merkt op dat het schrijve van Ged. Staten reeds een bevel is Weth Daane zegt er is een tijd geweest dat ieder zoo een beetje grootdooer wou wezen. Tholen heeft een gasbriek gebouwd veel te groot en wildeoen Poortvliet en Uud-Vos- semeer r bij leveren, Tholen heeft een big gebouwd. Er is toen wel gevraag om subsidie van andere gemeenln, maar toen er gevraagd werd al er nu dividend kwam, zou de gemuite daar dan ook van trek ken, toi zouden wij niets krijgen. Nu is It met de u. 1. o.school ook door THen gebouwd om daar van te proeeren en nu het niet gaat, wil nu dit weer op andere ge meente brengen. Spr. kan dit niet begrijpt van Ged. Staten daar de gemeenbegrooting bijna uitgebeend werd nu moeten we weer gaan betalen Spr. iu er voor zijn om hetzelfde te besiten als in den raad van Poortvlt is gedaan, in het ver slag iuie Thoolsehe Courant stond dit zeeduidelijk. Spr. kan daar mee meegaa De «rzitter merkt op dat het niet gaat er een gemeenschappelijke school, maar over een gemeen- schappijke regeling. De hr Heijboer juicht het toe dat de genente Tholen die school ge sticht left en dat is een daad waar voor wde hand moeten reiken De gemeee Tholen heeft het geheele eiland ip het oog gehad en niet alleen lor Tholen. Als het nu niet gaat d{ worden de andere gemeenten de p!i(t opgelegd te helpen, maar dan zij er ook rechten. Wetluder Daane begrijpt ook wel dat Tllen dit niet voor zijn eigen kinden gedaan heeft, maar voor het eifcd. Maar nu moeten toch ook de groste lasten worden gedragen door hi die de lusten er van hebben. Het mt pondspondsgewijze verdeeld wordeen daarom kan spr. meegaan met li voorstel van den raad van Poortiet. Metig. stemmen wordt besloten dit cdept zoo niet te aanvaarden. Bur|en Weth.stellen vooraan de B. K.lhool een voorschot te geven van f'77.12 en aan de School met den Bel f 1049.66. zijnde 80°/0 van het toil. 1. Met alg. stemmen wordt hierl besloten. Burg. en Weth. stellen voor P. J. Ooms op zijn verzoek te o heffen van schoolgeld, waartoe ti alg. stemmen wordt besloten. Burg. en Weth. stellen voor a de Wed. Gunst haar verzoek scho geld terug te betalen voor den t dat haar dochtertje de school n meer heeft bezocht, met alg. stemn: wordt dit goedgevonden. Burg. en Weth. stellen voor lz. den Engelsman op zijn verzu terug te betalen één kwartaal v het verlofrecht. Met alg. stemm wordt dit goedgevonden. Bij de rondvraag wijst de hi van Dienst op het eindje straat onc den Molen dat wordt nimmer schoo gemaakt. Wethouder Daane deelt mede er juist een besluit bij Burg. en Wei genomen is om dit ook wekelijks do den gemeentewerkman te laten houden. De heer Jeroense zegt dat menschen geklaagd hebbeen bij Ik over de slechte kolen en stelt d voorzitter een requeslje van menschen ter hand. De voorzitter antwoordt dat hij ge klachten heeft gehoord, want c behooren ze toch op de Secretai te brengen, dan kunnen ze vanda onderzocht worden. Weth. Daane zegt als er klacht zijn js het goed dat zediteenraac lid mee deelen, dan weet die er it van, maar ze moeten gebracht word op de secretarie. Hij had hel bes gevonden dat die menschen dadeli een klacht bij den voorzitter hadd ingediend, want er is gezegd dat li goede kolen moesten zijn. Desnoo hadden ze ze op een kruiwagen g zet en hier op secretarie laten zit maar niet zoo, want het is riu tot te laat om te onderzoeken, want kolen zijn al op. De lieer Jeroense zegt dan ook m iemand gesproken te hebben die zi vergoeding voor den brand Rijstenbil nog niet heeft onlvange De voorzitter antwoordt dat d zijn eigen schuld is, want het ma daat ligt allang bij den gemeent ontvanger, maar de man is er ni niet om geweest. Hierna sluiting. Dames, profiteert van het schrikkeljaai En dan van de bijzondere gelege heid te Waukegan in Illinois. De kantonrechter aldaar, die a goed Amerikaan ook al meedoet a; reclame, heelt publiekelijk aangekoi digd, dat in dit schrikkeljaar in zi gebied die huwelijken giatis zulle worden gesloten, waarbij het voo stel van de vrouw uitgaat. Bruid bruigom moeten dan verklaren, d; het de jongedame was, die haar ui verkorene uitnoodigde, het leven gi zamenlijk verder te slijten. Indien de kantonrechter van c waarheid van hun verklaring ove tuigd is, zal hij het huwelijk kost loos tot stand brengen, om daarmi te toonen, hoeveel waardeering h heeft voor het oude gebruik van ht schrikkeljaar. In 1932 had hij dezelfde aankoi diging gedaan, met het gevolg, d 29 echtverbindingen kosteloos we den gesloten.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 4