Als de Hop bloeit ONZE FEUILLETON Voor Zelfscheerders lo. wat er o.a. in Nederland wordt gemaakt 2o. in welke winkels die ar tikelen verkocht worden; 3o. wat die artikelen kosten. Als prijzen worden artikelen van Nederlandsch Fabrikaat beschikbaar gesteld. Nauwkeurig wordt er aan- teekening gehouden van de nummers der uitgegeven loten. Onmiddellijk na trekking (op 1 October) zal iedere prijswinnaar bericht ontvangen, in welke winkel van de stad, waar hij woont, hij zijn prijs in ontvangst zal kunnen nemen. De betreffende win kelier ontvangt dan het volledige bedrag van het bestuur der Veree- niging. Kosteloos wordt een beperkt aantal loten beschikbaar gesteld voor nieuw toe te treden leden. De minimum- bijdrage voor deze Vereeniging be draagt f 1.De algeheele leiding van tentoonstellingen en loterij berust in handen van het secretariaatBad huisweg 145, Den Haag, Giro 25206. De goklustige Nederlander kan zijn hart dus ophalen.... De Fransche vlootmanoeuvres in de Middellandsche Zee. Lit- winoff spreekt een woordje mee. Politici, als „weer-patiënten. België en het Afrika-conflict. Een Engelsche Roode Kruis Ambulance door Italiaansche vliegers gebombardeerd. Nog slechts eenige dagen en we zijn genaderd aan den twintigsten Januari, den dag, waarop in Genève de aan de sancties deelnemende landen bijeenkomen om te praten over een verscherping van die sanelies. Iedere dag, die de bewuste datum nader komen doet, doet ook de spanning, welke heerscht in die landen van Europa, welke toonaangevend zijn in het Middel!andsche-Zee en Afrika- conllicl, stijgen. In de eerste plaats geldt dit voor Engeland, in de tweede plaats voor Frankrijk. Het was meer dan een veelbeteekende geste, het was een openbare demonstratie, dat de En gelsche marine-leiding zich juist nu van Zuid-Slavische havens verzekerde, nadat reeds zes weken geleden Korfoe en andere Grieksche havens als steunpunten gewonnen waren. De Engelsche demonstratie werd nog daardoor versterkt, dat de ver schillende vlooteenheden, welke naar de Zuid-Slavische wateren verlegd zijn geworden, juist van Alexandrië kwamen. Het doel van deze oefening is dan ook niets anders dan een aan vulling bij de Fransche vloot, welke in de buurt van Corsica groote ma noeuvres houdt. Fransche toonaangevende kringen hebben zich wel is waar gehaast de ltalanen te kennen te geven, dat deze manoeuvres niets om het lijf badder., maar men kan gerust aannemen, dat de Engelschen in dit verhand een sterk wapen in de band hebben ge kregen, om te zijner tijd een krachtige druk op de Fransche regeering te kunnen uitoefenen. In verband met een geheel andere gebeurtenis, is de dag van twintig Ja nuari ook nog van zeer groot belang. Naar aanleiding van het conflict tusschen Rusland en Uruguay, als zou de Russische regeering de com munistische propaganda in de Zuid- 8) Naar het Engelsch. Zij was juist zeventien geworden, toen hij haar voor het eerst had ge zien, een lang, opgeschoten meisje, met fluweel-bruine oogOn, die Loren deed denken aan^lie van een gazelle, en met een gezichtje, zoo lief en zoo vriendelijk, maar tegelijk ook getui gend van zooveel geest- en wilskracht dat hij al dadelijk onder haar beko ring was gekomen. Zij was toen pas van school maar had het zich in het hoofd gesteld, om haar studiën voort te zetten in Girton. Gedurende eenigen tijd bleef de Squire er zich tegen verzetten. Bij hem stond het al vast, dat Helen die de dochter was van een overleden vriend.' en tegelijk zijn pupille in het huwelijk zou treden met zijn Amerikaansche Staat met woord en daad hebben bijgestaan, tengevolge waarvan de Russische gezant te Uru guay is uitgewezen en de betrekkingen tusschen beide landen zijn opgeheven, heeft Litwinoff aan den Bond een nota gezonden, waarin tegen het op treden van de regeering van Uruguay wordt geprotesteerd. Deze nota van Litwinoff is een staaltje van buitengewone handigheid. Een debat over deze kwestie in den Raad zou de Sowjet Regeering zeer zeker niet ten goede komen, maar Litwinoff is ervan overtuigd, dat het niet tot een debat zal komen het gaat slechts om de vaststelling van feiten. En aangezien elk bewijs, als zou de Sowjet-Regeenng in Uruguay gestookt hebben, waarschijnlijk ont breekt, is de positie van Litwinoff sterk. Hij zal dan ook als eisch stellen, dat de regeering van Uruguay haar besluit herroept en vervolgens een precedent scheppen, waarbij het on mogelijk is, dat de betrekkingen tus- Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen dan scheert men zich schoon,zacht en pijnloos 6 45066 schen twee Volkenbondsstaten,zonder de beslissing van Genève of een scheidsgerecht verbroken worden. Het is een bekend feit, dat het weer soms een stemming verandert. Er zijn menschen, die zich alleen dan „lekker" gevoelen, wanneer de zon stralend schijnt, maar daar naast treft men menschen aan, die zich slechts behaaglijk gevoelen, wanneer een grauwe hemel laag op de aarde hangt en ieder oogenblik een geweldige plasregen kan loskomen Zonder twij fel behooren verschillende Engelsche tot de laatste categorie. Zij verheugen zich over de wolkbanken, welke zich boven Abessynië samentrekken en het offensief der Abessyniërs aan het noordelijk front begunstigen. Deze „weer-stemming"' houdt na tuurlijk verband met de olie-sancties. Men is in Engeland ivel is waar in principe besloten, de olie-sanclies tegen Italië toe te passen, maar men kan daarbij een gevoel van onbehagen niet onderdrukken en het zou veel beter zijn voor Engeland dan altijd, indien deze beslissende en zwaarwe gende stap achterwege kon blijven. Eden wil met hand en tand aan de sancties vasthouden, maar de verant woording, welke op des ministers schouders drukt, is te groothij kan niet aan een principe vasthouden, indien de vrede daarbij op het spel t staat. Wanneer Italië reeds ver in Abes synië doorgedrongen zou zijn, zou Engeland vermoedelijk geen séconde aarzelen de sancties werkelijkheid te doen worden. De zaak is echter heel anders gesteld. Engeland behoeft niet bang te zijn, dat het Italiaansche leger vandaag of morgen op Addis Abeba zal losstormen, integendeel, het heeft er veel van weg, dat in het noorden de Italianen het veld moeten ruimen. Onder deze krijgsgebeurtenissen hoopt Engeland, dat Mussolini zal inbinden en toegankelijk wordt voor .nieuwe vredes-voorstellen. Ontsteltenis, verontwaardiging ver oorzaakte de tijding dat de Italianen bij een bombardement op Waldia, tegelijkertijd door hun vliegmachines hommen hadden geworpen op een Abesijnsche ambulance die daar in de buurt vertoeft. erfgenaam. Zij bezat geen noemens waard fortuin, maar Mr. Payne was rijk en hij hield heel veel van Helen dus achtte hij dit voor alle twee partijen de beste oplossing. Ze was altijd heel makkelijk en meegaande geweest, maar aan dit plan, om naar Girton te willen gaan, bleef zij net zoolang vasthouden, tot hij haar, al was dit dan ook lang niet van harte zijn toestemming eaf. Hij miste haar zeer, terwijl zij college liep en was heel blij, toen daar een eind aan kwam en zij dus voor goed thuis zou zijn. Hij zag haar graag in huis bezig, of maakte een rit met haar door de landerijen en hij genoot er van, als haar heldere, jonge slem weerklonk door de sombere corridors. Zij was juist de geschikte vrouw voor Jim, oordeelde hij niet zoo'n echte Londensche nuf, maar een, die ondanks haar studeeren, geen afkeer had van het buitenleven, maar juist met hart en ziel zou zorgen voor kippen,fazanten en voor wat er buiten te doen viel voor de meesteresse van het Huis. Als Jim njet zijn vriend Een Engelsche geneesheer was van deze ambulance de leider e.i al zijn er geen zieken het slachtoffer, toch zijn er onschuldige vrouwen en kin deren het slachtoffer van dit bom bardement. De Italianen verontschuldigen zich thans met te zeggen dat deze ambu lance was opgesteld te midden van andere tenten die soldaten bevatten. Wij vragen ons af hoe ze dan de vorige aanvallen kunnen goedpraten, waar daar de ambulance op grooten afstand van andere tenten stonden. De reis van den Koning van België naar Engeland heeft in der tijd al eenig stof doen opwaaien. Alhoewel van Belgische officieéle zijde werd medegedeeld, dat bet bezoek slechts een vriendschapsbezoek gold, meenden anderen, dat het in verband stond met een poging, welke de Koning wilde aanwenden om het conflict tusschen Abessynië en Italië op te lossen. Het Vaticaan zou in deze.kwestie ook een rol spelen. Groote artikelen zijn aan deze „poging" gewijd, maar van beide zijden, van Belgische zoo wel als van Vaticaansche, wordt alles hardnekkig tegengesproken. Aangezien België geen deel uit maakt van den Raad van Dertien, zou het eigendunkelijk optreden van dit land ook niet gewenscht zijn in de situatie, welke toch al zoo gecompli ceerd is, nog ingewikkelder maken. Het is dan ook het beste, de a.s. vergadering van den Raad af tel wachten, waarnaar de geheele werelq vol spanning uitziet. THOLEN, 17 Januari 1936 Onoordeelkundig optreden In 1927 kwam er een Wet lot stand waarbij werd bepaald dat ieder die een motorvoertuig wilde besturen, een examen voor het verkrijgen van een bewijs van rijvaardigheid moest afleggen, terwijl opgericht werd het Centraal Bureau voor het afgeven van bewijzen van rijvaardigheid. Het eiland Tholen werd in twee gedeelten gesplitst, het Westelijk deel werd gesteld onder den beer J. Dorst te Stavenisse, het overige onder den heer ir. C. Wagtho te Tholen. Later bij vertrek vau den heer Dorst werd het eiland als één geheel aangemerkt en werd de heer Wagtho adviseur van het Centraal bureau voor het afgeven van stukken van rijvaardigheid voor het geheele eiland. Voor de bewoners van ons eiland die een proef moesten afleg gen wel gemakkelijk. Doch eenige maanden geleden meenden de heeren in Den Haag, de Directeur van het bureau is te Den Haag gevestigd, dat het toch maar veel beter zou zijn om de menschen uit het eiland maar een eindje ver der te sturen, werd de heer Wagtho van zijn functie ontheven en kreeg de adviseur van het Bureau te Ber gen op Zoom het eiland Tholen er bij. Weer een staaltje hoe onpractisch sommige menschen handelen. Het gebeurde als wij goed zijn ingelicht, omdat te Bergen op Zoorn de ad- spirant beter kan worden aan den tand gevoeld wat de regels van het verkeer betreft! N. b.-wordt hiervoor Bergen op Zoom genomenBoven dien moeten degenen die zich willen onderwerpen aan een rijproef, over de Thoolsche brug, hetgeen brug- Loren in September nu weer op Ei- kenzicht kwam, dan zou hij zijn neef eens nadrukkelijk spreken over zijn wenschen. Van den kant van de jongelui had hij in het geheel geen tegenstand verwacht. Ze waren beiden zoogoed als afhankelijk van hem en ze waren te verstandig om hun fortuin te ver gooien. Bovendien werd het tijd dat, de zaak in orde kwam dat zou hem rust schenken. Jim, als zoon van een neef, was zijn naaste bloedverwant; zijn dochter was jong en ongetrouwd gestorven, en zijn zoon die tegen zijn wil een meisje van zeer nederige geboorte had getrouwd was door hem onterfd. Hij zou nooit den dag ver geten, toen hem een courant werd toegezonden, waarin het doodsbericht stond van zijn zoon, Noel Payne. Niemand dan hijzelve had die tij ding gelezen en niemand had ook geweten, welke diepgaande gevoelens van toorn en berouw ze in hem hadden gewekt. Maar dit was nu al vele jaren geleden en hij had zich geheel verzoend met de gedachte, dat Jim zijn erfgenaam en dus de toekom stige eigenaar van het liuis zou zijn. geld vordert, dal door het bureau wordt betaald, doch bovendien kost het de menschen meer tijd. Ziethier weer een mooi staaltje waarop ieffiand in den Haag, die niets van de toestanden afweet, meent te mogen bandelen ten opzichte van het platteland. Hel is wel bizonder fraai en ver raadt een' absoluut gemis aan prac- tische kik op zaken. Visdag '10 Januari hield het Dept. Tholen van de Maatschappij tot Nul va,i 't Algeen een vergadering in ha Hotel „Hot van Holland" waariy als spreker optrad de heer L. val Dijk, hoofd van de landbouw- schooI te Schoondijke, met het onder werp! Ons dagelijksch brood door de et/uwet heen. De ledei waren in niet zoo groot aan til aanwezig, als men dat anders ge- wocó is. Misschien was de titel van het onderwerj hiervan voor een groot deelde sciuld. Wat toch voor amu- sails km men van het brood ver telen 7 V\ie zoo dachten hebben zich dierlijk lergisl en zeker hebben ze er niet aai gedacht, welke groote cultureels waarde het brood door de ieuweu ieen heeft gehad en nog neeft. Despreker heelt ons dit in [zijn vooiracht op eenvoudige, dui delijke et aangename wijze aan de hand val een aantal keurige licht beelden Jetoond. Het spreekt van zelf dat Ij het behandelen van zulk onderwen het agrarisch gedeelte een voorname plaats inneemt, doch wie had gedahl een boerenpraatje over het graa te zullen hooren, heeft zeker weiig notie van wat ontzag gelijke Heekenis het graan heeft voor denundbouw niet alleen, maar hoe het graan de tijden door, een rol heeftgespeeld op economisch, politiek >n cultureel gebied, hoe dichters, schilders, beeldhouwers steeds cor het brood zijn geïnspi reerd va het schoone en dat zij hebben -Torlgebracht. Spreke vertelde op aangename wijze ovi het winnen van het graan door alleijden heen, hoe het graan bewerkt erd tot meel, waarbij hij aan de bid van fraaie lichtbeelden liet zienjoe dit in de verschillende tijden landen plaats had, maaJ- sleenen,"aanblokken, stamppotten, molens, heelfabrieken passeerden hierbij c revue. Daarna behandelde spreker ;t verwerken van meel tot brood, virbij wij kennis maakten met de pnitiefste wijze van vroeger tot de rieme hygiënisch ingerichte bakkerij van heden. Na deauze behandelde spreker het brd in de kunst en folklore, waarbij ij menige reproductie te zien kien vau prachtschilderijen uit vroö'e en Jatere dagen. Ten ste behandelde spreker nog het broien de politiek; liet ons verschilde spotprenten zien uit den diibutietijd, de befaamde broodkien etc. en eindigde de met eenige moristische scènes met be- trekkin|tot het brood, waarbij de koninkfe bakker van Felix Tim- merma) zeker niet het minst vol deed. De vdracht werd met groote aandacgevolgd en ieder was het zeker t den Voorzitter eens toen hij bij sluiten der vergadering zeide i heer van Dijk heeft ons een aamaameu, leerzamen avond bezorgu we houden ons voor een volgeni keer bij hem aanbevolen. Zls de burgers van Tholen zullen pten is de brandweer ge- moderierd en begaat alleen uit vrijwilrs, die door goede leiding voor htaak zijn berekend. „Jim nu wel geen genie en hij heeft Ibuskruit niet uitgevonden, maar is toch een goede, solide jongen Helen heeft hersens genoeg voor hieiden. Ze moeten dan maar zoo gaimogelijk trouwen, want er is op Inzicht ruimte genoeg voor ons al' dacht hij. „Scï Jim maar eens, dat hij zorgt, hij één September al hier komt,' hij. „Ik denk, dat Loren wel nnem wil meekomenniet dat hij voelt voor de jacht, maar hij nt dan meteen zelve eens vacanbn hij is aangenaam gezel schap r ons allen." „Ja,i'Helen opgewekt, „ik mag Mr. D graag." „Jaïr, dat hij niet wat voelen gaat vfeen van de meisjes Terriss,', ging (quire voort op peinzenden toon. 1 zijn lieve, aardige kinderen en zeden slecht af zijn, als hun vaderts iets overkwam. Er valt met bn tegenwoordig niet veel te verbn,ofschoonTerrissde hoeve bijzoij goedkoop heeft 1" Met dit la? zou Mr. Terriss het zelve zeker, precies eens zijn. „Hij zal ziochters niet veel nalaten De jonge vereeniging die geen stei geniet zou echter wel over eenij middelen moeten beschikken, er won b.v. in de omgeving wel eens e demonstratie gehouden waar m veel kan leeren, doch niet heen k; wegens het totaal gemis aan middele Wij doen een beroep op de ing zetenen om deze brandweerlieden steunen, veel wordt niet gevraag doch als ieder die het groote belai voelt van een goed geoefende bran weer, donateur zou willen word* b.v. voor een gulden per jaar, z men een goed werk verrichten. Mi kan zich daartoe aanmelden bij d< Commandant, de heer L. W. Bla; Stoofstraat. Onder presidium van den Burg meester had gisteren een bijeenkom plaats, waar de mogelijkheid wei besproken van het organiseeren v; een bazar ten behoeve van de Resta ratie van den molen in de Gemeent wandeling. De besprekingen hadden tot resu taat dat een comité van voorbereidii werd forrneerd, van de volgem samenstelling Mevr. v. d. Hoeven, Eere-presidenl Mevr. Dekker Presidente, Mev Looysen, secretaresse, Mevr, Bron Penningmeesteresse. Leden Mevr. v; der Stei, Mevr. Wagemaker, Me\ Duinker, Mevr.Kools, Mevr. Veltenaa Mevr. Geluk, Mevr. Haaijer en 1 dames Smits en de Wilde. Het comité hoopt de bazar omstreel Paschen te houden. Wij meenen wel te kunnen ve wachten dat, als straks de dames et beroep zullen doen op de olfervaa digheid en medewerking van on plaatsgenooten, niemand zal achte blijven om te trachten het doel d de dames zich stellen, te bereike Bij het Handelsregister dt Kamer van Koophandel en Fabriek* voor Westelijk Noord-Brabant Breda, Seeligsingel 4, hadden g durende de maand December 19; de navolgende inschrijvingen plaat: Opheffingen. C. P. Vermeulen A te St. Maartensdijk, Molendijk 2 Handel in landbouw-producten. Wijzigingen. Waterleidingmaa schappij „Tholen", Botermarkt Statuten gewijzigd. Naam verander ifl( N. V. Waterleidingmaatschapp „Tholen". Veertien dagen geleden was hit een ladelichter aan het werk, die zij slag heeft geslagen bij de winkehei Van Driel en Bierens. Ook te Berge op Zoom deden zich dergelijke feite voor, waar de dader G. K. is gesnap Bij confrontratie is gebleken dat d dader dezelfde is als die hier dei feiten pleegde, en kon proces-verba worden opgemaakt. Gister bevond de heer S. L. zich in zijn boot op de Eendrach toen hij over boord geraakte. Gelukk slaagde zijn knecht, C. S. er in de drenkeling te redden, en liep het mi den schrik en een nat pak af. POORTVLIET. Het Onderstel ningsfonds vergaderde onder voorzi terschap van dhr. L. C. Slings. U de rekening en verantwoording biet dat was ontvangen in 1935 f257.? en uitgegeven f 158.85, batig -sak f98.62. Dit werd met alg. stemme bij het reservefonds gevoegd. Het bestuur stelde voor, om h eventueele groote uitkeeringen, hi reserve-kapitaal aan te spreken. t« er een bedrag van f500.- overblijf dat moet blijven staan. Dit voorst werd aangenomen. De vergoeding blijft gehandhaal evenals in 1935. Het ledental hedraaj thans 68. daarom moeten ze maar zorgen, d; ze aan den man komen, nu ze no jong en frisch zijn." Helen kreeg een kleur van ergern en haar oogen schoten vuur „Toe, praat u toch als-je-blieft ni< zóó „Hoe zóó?" „Of het huwelijk een soort uitwe iseen markt, waarop de meisjt haar jeugd en haar schoonheid aa den meestbiedende verkoopen zoudei Een afschuwelijk onteerend idéé dat!Daarom: ik vind, dat iedt meisje voor iets moest geleerd hebbei zoodat ze in staat was, in haar eige onderhoud te voorzien en het huwelij niet als een noodzakelijkheid zo hoeven te beschouwen, maar als d geheiligde verbintenis, waarvoor ht ook bedoeld is.... Wat ben ik blij, d; ik tenminste onafhankelijk zou kunne zijn, als de omstandigheden „Maar zoover is het nog niet, kim Jim en ik, we zouden er beiden 0 tegen hebben, als je in je eigen 01 derhoud wilde voorzien", viel ooi 1 James in, op veelbeteekenden tooi 1 (Wordt vervolgd).

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2