WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 17 Januari 1936 No. 3 Drie en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M C. POT, THOLEN - TEL. INTERC 16 - POSTREK. 1043 Pr'J8vermindering. De boeren en het landbouwcrisisfonds. THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal Z'0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad /'1,375, franco per post f 1,(55 15 ct. disp. kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke De boeren komen hoe langer hoe meer in actie onder instignatie van den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij. Men kan dit toejuichen en het ziet er naar uit, dat deze nationale bond nu baar moeilijkste periode achter den rug is van op bouw en organisatie, meer inzicht gaat toonen in de belangen, ook van andere groepen. In het algemeen zijn de denkbeelden, welke hier en daar naar voren worden gebracht, gezond, betgeen echter niet wegneemt, dat deze jonge bond zijn Sturm uud Drang-periode zal hebben orn daarna de onderlinge verhoudingen beter en duidelijker zal gaan zien. Het is toe te juichen, dat de boer zich zelf zal gaan opvoeden, ook in sociale en economische aangelegenheden, opdat hij sterker zal kunnen staan in de maatschappij die vol is van elkaar tegenwerkende krachten. Het spreekt vanzelf, dat op de jongste demonstratie-dag in Gronin gen van de Groningsche afdeeling van den genoemden Bond ook de verlaging van den richtprijs van tarwe, van f '10 op f 9 per 100 kg. in het geding werd gebracht en dat men daarover in het geheel niet gesticht was. Toch zou men verstan dig doen om de werkelijkheid beter voor oogen te stellen. Minister Deckers heeft ten eerste de commissie van Loon geïnstalleerd welke commissie tot taak heeft na te gaan of een nieuwe regeling van de landbouw- crisissteun-gedachten noodzakelijk of wenschelijk genoemd moet worden en zoo ja, langs welke lijnen deze nieuwe regeling zou moeten gaan. Op dit advies moet worden gewacht, maar uil het feit, dat minister Deckers ertoe overging, deze commissie te benoemen, mag men afleideh, dat hij de overtuiging is toegedaan, dat er een verandering MOET komen. Bovendien vertrok minister Deckers naar Denemarken en naar Polen om de landbouwcrisismaatregelen aldaar na te gaan en te zien, wat ervan kan worden overgenomen. Alle be wijzen, dat er verandering in de lucht zit. De staatsmachine kan ech ter niet tijdelijk worden stopgezet. Vandaar dal de landbouwcrisisbegroo- ting moet worden behandeld op de normale wijze. Het is normaal, dat, wanneer het landbouwcrisisfonds geen groote uitkeeringen meer toelaat, uitkeeringen moeten worden ver laagd. De tarweprijs is derhalve mede in bet gedrang gekomen, hetgeen niet z'eggen wil, dat hier het laatste woord gesproken is. Het zal afhan gen van het advies der commissie van Loon, wat er verder met tarwe zal worden gedaan. Ook het land bouwcrisisfonds moet men momen teel beschouwen als een fonds, dat zijn langsten tijd in dezen vorm ge had heeft. Het moet nu eenmaal blijven functioneeren, zoolang niets anders er in de plaats voor is gesteld. De huidige landbouwcrisiswet is ten doode opgeschreven en men wacht slechts op het nieuwe leven, dat in aantocht is. In het Voorloopig Ver slag van de Tweede Kamer in zake de begrooting 1936 van dit fonds zeggen verscheidene leden tot hun leedwezen te moeten constateeren, dat met het tot nu toe gevoerde crisis- beleid niet is bereikt, wat men zich daarvan had voorgesteld, nl. het ver zekeren van de instandhouding der be drijven. Ook zeiden verscheidene leden dat er onverwijld een fundamenteele wijziging gebracht moet worden in de landbouwcrisispolitiek in dezen zin, dat de Overheid zich bepaalt tot het geven van algemeene richt lijnen en voorts tot het oefenen van contröle en het verleenen van haar sanctie, terwijl verder het uitwerken van te nemen maatregelen zou wor- den overgelaten aan de organisaties van belanghebbenden zjlf. Het bu reaucratisch gecentrali$erde irisis- apparaat is huns inzieas volkomen uit den booze en dien —J;- worden afgebroken. Sle hts eeneeer kleine richtlijn geven leerend overheidsappa blijven bestaan. Hieruit ziet men vc en corkro- t behoort te doende, ïat ook de Kamer een r< licale wijzi ging der crisispoliliek wenscht. ie D.„.0 stemming legen deze plitiek is ge leidelijk aau zoo ongans g geworden, dat op den ouden weg i it lang rneei kan worden doorgegaai De tarwepostitie en de n dzakelijkheid van internationale ögeling. Het ernstige symptoo in de wereld economie van de jart '1928—1932 de steeds stijgende tai evoorraden, behoort tot bet verlede Niet alleen dat de wereldvoorrad van tarwe weer normaal zijn gorden maar het schijnt zelfs, dal z beneden de normale grootte zullen den, wanneer tenminste de komendoogsten niet zeer overvloedig zullen jn. Verschillende omstandig ïden hebben hiertoe medegewerkt. In Staten heeft men het verminderd door re regelen, en ook in de productielanden is dit het geval geweest tegevolge van de uiterst lage prijzen radicaal te Vereenigde irwe areaal eringsmaat- dere groote in of meer aardoor het niet meer loonend was d;ronden,die het minst opbrachten, bebouwen. In de groote overzee ie tarwege- gebieden, waar de culir extensief is, bleef dientengevolge sdurende de laatste jaren een dee er gronden braak liggen. Deze vermindering wvan zooveel beteekeuis, dat de tmeerdering der tarwecultuur in aere landen, onder beschermende m regelen van de regeeringen, hierdo werd opge heven. Daarbij komt eter een na tuurlijke factor, de mier gunstige oogsten gedurende deatste jaren. Het spreekt vanzelf, dar gebieden zijn geweest met goefoogsteu en dat was vooral in Euro het geval, maar elders kwamen g)te streken voor met oogstmislukk;, waardoor de gemiddelde wereldbrengst be neden het gemiddelde [ilde. Nu de tarwevoorrai dermate geslonken zijn,"heeft dejentynsche regeering besloten denrweprijs te verhoogen.De anderegie productie en uitvoergebieden, Can en Austra lië, hebben deze, prijssing tot nu toe niet gevolgd, maa anneer de Argentynsche regeeriniist gezien blijkt te hebben zal dirijsstijging elders niet lang op zich n wachten. Gezien het feit, dat jls in 1934 de toestand in Argenti veel ver beterd is door de toenilge prijzen, zal thans, bij de verhde prijzen tarwecultuur in dat en in de overige productiegebie, na dat deze hun prijzen op lnieuwe peil hebben gebracht, in opzichten loonend zijn geworden arbij moet men in het oog houdeut die ver hoogde prijs nog ver on iet niveau van f9.per 100 K.Gt, de ver laagde richtprijs, die ze tarwe- bouwers ontvangen, ete hier te lande waarlijk geen he winst marge laat. Het zou voor de harggen om nu maatregelen te gaa verwegen, teneinde in de toekomen herha ling van de overproduivan tarwe te voorkomen. Het is i ken, dat het tarweverbruik zeönstant is Tevens kan niemand n de nood zakelijkheid van een ren voor raad ontkennen, waar ïer groote voorraden van eenige geleden belangrijk zijn geslonk en slotte beschikt men over vr ede gege vens omtrent de tarw ductie in nagenoeg alle landeir wereld. Alles wat noodig is voen inter nationale regeling der t productie is derhalve aanwezig. Toch gebeurt er in dit opzicht niets, en bestaat er zelfs bet gevaar van een nieuwe overproductie binnen eenige jaren. De verhoogde tarwe- pnjzen iu Argentinië zullen daar ongetwijfeld tot uitbreidiiig der cul tuur leiden, daar er genoeg land aanwezig is, dat Lijdelijk braak heeft gelegen. Bovendien wil Argentinië in alle groote havens en in de be langrijke centra van het land groote graanelevatoren bouwen, waardoor de tarweproductie nog exlra wordt gestimuleerd. Juist omdat de tarweprijs van zulk een grooten invloed is op de pryzen van andere landbouwproducten en vaneen groot aantal andere producten ook, dient men zich af te vragen, of het thans geen tijd is om een ïnter- 'nationale regeling voor te bereiden. Het oogen blik is buitengewoon gun stig. De voorraden zijn te gering geworden, en men kan dus een of twee overvloedige oogsten hebben, zonder dat het evenwicht wordt ver stoord. Wanneer men evenwel thans niets doet, en de tarweproductie iu alle groote productiegebieden met kracht wordt uitgebreid, terwijl de outillage wordt verbeterd, dan is het zeker, dat men over enkele jaren weer voor het feit zal komen te staan van een overproductie van tarwe, met veel te groote voorraden, en dat vermoedelijk nog op grootere schaal dan het voor deze crisis het geval is geweest. Een productieregeling is mogelijk, op de basis van het bekende verbruik, waarbij de verschillende groote pro ductielanden een zeker maximum areaal aanhouden. Stijgen de voor raden dan door een overvloedigen oogst, dan is dit geen gevaar, omdat daarna minder goede oogsten zullen komen, zoodat de voorraden om de normale grootte zullen blijven schom melen. Hoe we Frankrijk „inmaakten". Rie Mastenbroek weer wereld kampioene. Ook een „sports man". Rassenstrijd in Drente. De nieuwe Bisschop van Haarlem Toch levenslang. Opiumsmokkel. Een humanist herdacht. De actie voor het Nederlandsch Fabrikaat. Als zich een Nederlander dezer dagen zijn mond hoort opendoen, kan men er tien tegen één op wedden, dat het de overwinning in Frankrijk is, die hij zoo enthousiast bespreekt. We weten warempel haast heter wie Bakhuys en van Heel zijn, dan wanneer stadhouder Willem III hier regeerde Het is dan ook té daverend om er niet een beetje op te bluiren! We hebben elkaar de schouders uit het lid geslagen, Zondag, voor den luid spreker, waardoor Hollander's stem schalde, zoo nu en dan een onder gaande in golven van rumoer en ge juich, als er weer zoo'n Hollandsche kogel het goalnet trachtte te scheu ren! Inmiddels heeft de Franscbe regeering haar bewondering te ken nen gegeven voor de prestaties van ons land door den heer K. J. J. Lotsy, het actieve bestuurslid van den Kon. Ned. Voetbalbond, de gouden medaille voor lichamelijke opvoeding toe te kennen. Het zwaarste deel van het internationale programma hebben onze jongens nu achter den rug, alle 3 de ontmoetingen waren daverende overwinningen en nu resten nog 2 wedstrijden tegen de Belgen, die we óók kunnen „inmaken" met zóó'n ploegHet belooft het meest succes volle voetbalseizoen te worden uit Holland's voetbalhistorie. En de per spectieven voor het aanstaande Olym pische tournooi zijn rooskleuriger dan ooit. Nu we toch aan de sport bezig zijn. Bie Mastenbroek is er in geslaagd, het wereldrecord 409 meter rugslag, dat haar enkele weken geleden door de Amerikaansche zwemster Erna Kompa werd afhandig gemaakt, weer op haar naam te brengen met een verschil van maar liefst 5 secon den Het nieuwe wereldrecord be draagt thans 5 minuten, 59,8 se couden. In de 400 meter vrije slag moest Bie Mastenbroek bet alleggen tegen het 15-jarige Deenscbe zwem- slertje Raghnhilii Hiveger, die er 1,4 seconde korter over deed. En nu we toch aan de sport bezig zijn. In Arnhem leefde een groote onbekende, die er een „sport" van maakte om zooveel mogelijk inslui pingen binnen den kortst mogelijken tijd te doen. Het grappigste was, dat de man nooit op die plaatsen ver scheen waar de recherche zich had opgesteld met de kennelijke bedoe ling om hem van die record woede te genezen. Als echt „sportman" wilde bij trachten het wereldrecord op zijn naam te krijgen. Hij was het er dan ook heelemaal niet mee eens, toen de politie hem op aanwijzingen van een handige dienstbode in wier domein hij ook een kansje gewaagd bad, ar resteerde. Toch kan bij over zijn prestaties tevreden zijn. Hij wisteen vijftigtal insluipingen binnen 5 weken op zijn naam te krijgen, d.i. soms 2, minstens 1 per dag! Was er toe vallig iemand thuis, dan vroeg bij „Ben ik hier terecht bij dokter (volgt naam van iemand, die in de huurt woonde) en verdween, na zich beleefd verontschuldigd te hebben. De man, die zoo goed op de hoogte bleek te zijn van de dienstroosters der recherche, bracht iedere week benzine op het hoofdbureau van politie en nam dan tegelijk even een kijkje in de dagverdceling", terwijl hij lahg- zamerhand door zijn veelvuldige bezoeken alle rechercheuis van aan zien leerde kennen. Je hebt altijd menscben, die de zon niet in het water kunnen zien schijnen. In sommige plaatsjes van Drente heerscht nl. nog de meening, dat de jongens uit het dorp A niet mogen verkeeren met meisjes van het dorp B. Een soort van «rassenvraag stuk" dus dat het Derde Rijk eer aangedaan zou hebben! Nu wilde het ongeluk, Liefde laat zich nu een maal met dwingen, dat de Meppelers V. en J. in den afgeloopeu zomer hadden kennis gemaakt met de Llavel- terbergsche zusters O. Natuurlijk waren de Havellerbergers uiterst ge belgd over de rassenschenders en zij besloten hen, desnoods met geweld, uit hun „cultuurleven" verwijderd te houden! Daartoe mobiliseerden zij de „knokploeg" en leverden slag op het rijwielpad, dat van Meppel naar Ha ve) terberg loopt. De „Koning van Havelterberg" in hoogsteigen persoon was erbij aanwezig, doch een ijverig veldwachter' pikte Zijne Majesteit in zijn jaskraag en stelde hem in staat audiëntie te verleenen aan eenige nieuwsgierige politie-dienaren, die hem na een kort verhoor in een cel te Uffelte opsloten. Sic transit. De rijks veld wacht maakte voorgoed een eind aan de vijandelijkheden der Ha vel terbergers, die barricaden had den opgeworpen en met steen wier pen naar de beide Meppeler-op-vrij- ersvoeten. Nu kan Amor weer zon der hindernissen van Meppel naar Havelterberg peddelen. Maandagmorgen heeft volgens de regelen van het lcanonieke recht Mgr. J. P. iluibeis bezit genomen van den bisscboppelijken zetel te Haarlem. Inde kathedrale kerk van St. Bavo te Haarlem legde de nieuw benoemde bisschop de geloofbelijdenis af voor liet bisschoppelijk altaar en zwoer den eed van trouw aan Z.H. den Paus, waarna de Apostolische brief der bisschopsbenoeming aan het kapittel werd getoond en een schrij ven van den Paus aan de geloovigen werd voorgelezen, waarin de bis schopsbenoeming openbaar werd ge maakt. Nadat kannuniken en geeste lijken hem hun eerbied hadden be toond, hield be kapittel-vicaris mgr. H. J. M. Taskin, een toespraak tot den bisschop. In bisschoppelijke staatsiegewaad begaf deze zich daarop naar zijn paleis. De laffe moordenaar, de 21-jarige E. R. die bet Amsterdamsche meisje Sara Beugeltas had aangerand en daarna vermoord, had cassatie aan- geteekend tegen het vonnis van het gerechtshof te Amsterdam, dat hem tot levenslange gevangenisstraf had veroordeeld. Het cassatieberoep is door den Hoogen Raad verworpen, zoodat de pakhuisknecht thans voor vele, vele jaren achter de tralies zal verdwijnen, om daar over zijn haast onherstelbare zonde de moord op een klein weerloos meisje, dat hij eerst geweld had aangedaan na te denken Het is maar al te goed, dat dergelijke menschen voorgoed uit onze maatschappij verdwijnen. Weer zijn te Rotterdam een aan tal Chineezen gearresteerd, die een handeltje dreven in opium, de stof, waarmede men ten koste van li chaam en gezondheid zulkeschoone droomen kan veroorzaken. De schoone droom van deze smokkelaars werd echter spoedig wreed verstoord door de waakzame politie, die een 32-ja- rige Chinees aanhield, die juist een kilo van het schadelijke goedje ver voerde. Bij een huiszoeking vond men elders nog een hoeveelheid o- pium, terwijl er een auto werd aau- gehouden, bestuurd door een Chi nees, waarin zich maar liefst 3 kg. van het papaverproduct bevond. Laat opium maar in bet Oosten blijven... wij Westerlingen houden ons liever bij een onschuldig sigaartje of een een PÜP „echte baai"! O, zoo! Zooals men weet zal in Juni a,s. de 400sle sterfdag van Erasmus her dacht worden. Te dien einde heeft de gemeenteraad van Rotterdam zich tot de Japansche regeering gewend, met het verzoek een houten beeld van Desiderius Erasmus, dat thans 300 jaar oud is, tijdelijk te willen afstaan. Het beeld werd in 1600, door bet eerste Nederlandsche schip dat Japan bezocht meegebracht en vond een plaatsje in een Boedhistische tempel. De laatste jaren echter had men hel ondergebracht in het keizerlijke museum te Tokio, waar hel deel uit maakt van den „Nationalen Schat". De Commissie van den Nationalen Schat behoeft nog slechts toestemming te geven, om het beeld tijdelijk hier naar Holland te krijgen, waar het de herdenkingsplechtigheden van den grooten humanist zal opluisteren. De Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" heeft onlangs besloten dit jaar -- tusschen begin-Mei en eind- November een vijftal tentoonstel lingen te houden, n.l. in de „Apollo- hal" te Amsterdam, in de „Vereeni ging" te Nijmegen, in de „Nenijto hal" te Rotterdam, in de „Harmonie" te Groningen en in den „Dierentuin" te 's Gravenhage. Elke tentoonstelling zal tien dagen duren en 's-Zoi^lags gesloten zijn. Op die tentoonstellingen worden al leen fabrikanten toegelaten, terwijl er niet rechtstreeks verkocht zal worden; lezingenen filmvoorstellingen zullen voor het Nederlandsche Fa brikaat belangstelling trachten te wekken. Voorts heeft de vereeniging toestemming verkregen om een loterij te organiseeren. Deze loterij zal in tegenstelling met wat meestal het geval is niet in de eerste plaats financieele resul taten moeten afwerpen, maar op practisclie wijze onze landgt nooten in kennis moeten stellen van

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 1