'janus.' ^'BUITENLAI^ Mlrt'IHHtt'li Als de Hop bloeit ZcoZnd Uampo de 52-jarige P. F. en de 45-jarige A. v. G., twee bewoners van Sint Maartensdijk die op Zaterdag 7 Sep tember jl. een oude veete wilde uit vechten. De twee buurlui gingen elkander te lijf met bezemsteel en kolenschop, welk laatste voorwerp was aangezien voor een kapmes. Al een maand geleden diende de zaak voor den Bredaschen Politie rechter, of liever, de twee zaken, want zoowel F. als G. kregen een procesverbaal wegens mishandeling door ziekte was de eerste verhinderd naar Breda te komen, dus werden de zaken uitgesteld tot Maandag 6 Januari. Toen bleek weer alleen G. ver schenen en liet de ander niets van zich hooren, daar F. niet alleen als verdachte maar meer nog als getuige tegen G. noodig is, moesten de zaken weer worden uitgesteld. Omdat de indruk gevestigd werd alsof F. eigen lijk „schoolziek" was, beval de Politie rechter dat de beide zaken zouden worden behandeld op Maandag 3 Fe bruari a.s. 's morgens half 10 en werd bevolen de medebrenging of voorge leide door de politie van den thuis blijver die zoo met den kolenschop had geschermd. Kantongerecht Bergen op Zoom. Zitting 9 Januari 1936 Weer lichtbakstrooperij, waarbij de Kan tonrechter concludeerde: „natuur lijk weer uit het eiland Tholen". Dit maal staat hiervoor terecht I. L. 57 jaar, arbeider te St. Maartensdijk. Getuige rijksveldwachter Bruin- ooge, vertelde dat hij in den nacht van 28 op 29 November jl. twee personen had waargenomen in het jachtveld, een met jachtgeweer de ander meteen lichtbaken twee hazen. Toen ze onraad roken gingen ze er vandoor, waardoor getuige slechts een der twee stroopers een bekeuring kon geven, daar hij hem herkende en bij zijn naam aanriep. Verdachte ontkent alles. Ambtenaar O.M. noch kantonrechter hechten hieraan geloof', temeer waar verdachte reeds enkele malen voor hetzelfde feit is veroordeeld. De Kantonrechter vindt dat, als verdachte het nu eens niet gedaan heeft, hoewel hij er van overtuigd is dat hij wel stroopte, hij het ditmaal maar eens moest be zuren voor de vele malen dat hij wel stroopte en niet gesnapt is. Eisch f 60 of 30 dagen, vonnis f 40 of 20 dagen. Het voertuig onverlicht. Ook hier zegt de kantonrechter weer, natuurlijk weer een van 't eiland Tholen. Voor deze overtreding stond terecht een zekere G. B. 41 jaar landbouwer te Scherpenisse. De ambten, wijst voor de zooveelsle maal op de gevaren die er aan zijn verbonden en eischt daarop een geld boete van 2X f6 of 3 dagen. De kantonrechter veroordeelt hem tot 2X f 0 of 3 dagen. Conform den eisch. Van 1. H. uit Tholen moet 2X f 1 of 1 dag betalen voor het feit dat zijn achterlicht van z'n auto niet brandde. Lord Allenby wenscht uitbrei ding van de luchtmacht en keur troepen voor de landmacht. - Lof en blaam rondom de rede van Roosevelt. - Italië schendt weder- 7) Naar het Engelsch. „Ja, 't is warm 1 Dat komt, Oom James en ik, we hebben nog al een langen rit gemaakt. We zijn de hop velden gaan inspecteeren. Er kan begonnen worden met den oogst. Wanneer begint Mr. Terriss?" „De volgende week. Welken vorm nemen de feestelijkheden aan op je verjaardag, Helen Een pic-nic, een tuinfeest, of....?'* „Ik denk een pic-nic, maar we zullen nog wachten met de beslissing tot Jim thuis is." „O, ik hoop maar dat het een pic- nic zal zijn! Wat ben je van plan te dragen, Helen Wij moeten nieuwe japonnetjes hebbenwe zijn juist vanmiddag bezig geweest, onze gar derobe na te zien, of we er ook iets bij vonden dat geschikt was, om te moderniseerenmaar het is allemaal oude rommel. j)e kamer lijkt wel een uitdragerij J" om het oorlogsrecht en neemt bloedig wraak. - Met de vloot- conferentie wil het niet vlotten. Zonder er één oogenblik aan te twijfelen of het Engelsche volk of de Engelsche regeering oprecht is in zijn politiek, kan men volkomen de ner- veuse haast begrijpen, waarmede En geland zijn luchtvloot aan het ver sterken is. Eiken dag leest of hoort men plannen, volgens welke die vloot uitgebreid of gereorganiseerd moet worden. Maar met deze beperking in de verdediging van het land is Lord Allenby nog uiet tevreden. Deze En gelsche veldmaarschalk, die in den wereidoorlog opper-bevelhebber van het Engelsch-Egyptische expèditie- leger tegen Palestina en Syrië was, is de meening toegedaan, dat ook de Engelsche landmacht beduidend ver sterkt en op een geheel andere basis dan tegenwoordig georganiseerd moet worden. Vooral moet aan de moto- riseering van de Engelsche landtroe- 6 45054 Doos 30 cent „WAT MIJNHAR0T MAAKT IS GOED" pen de noodige aandacht besteed worden want, dat is de eindcon clusie van de beschouwingen van Lord Allenby, het Engelsche leger is in zijn uitrusting helaas volkomen komen verouderd en achtergebleven. Tot een algemeene dienstplicht zal men het Engelsche volk wel nooit kunnen dwingen, maar men moeter in ieder geval voor zorg dragen, dat de kleine landmacht van Engeland bestaat uit keurtroepen, welke met het beste wapentuig uit den modernen tijd zijn toegerust. Wel zelden heeft een redevoering zooveel stof doen opwaaien als die van Roosevelt. De buitenlandsche bladen wijden er kolommen lang over uit, hun lof of blaam verkondigend. Het spreekt vanzelf, zooals ook te verwachten was, dat de meeningen over die rede in de Europeesche pers sterk uiteen loopen. De rede, waarin van begin tot eind de democratie: als een roode draad liep, heeft in de democratische landen natuurlijk een buitengewoon gunstige pers ontvan gen, terwijl in die landen, waar de dictatuur hoogtij viert het tegendeel het geval was. Een uilzondering hierop maakt Italië, dat de Boodschap van President Roosevelt met een ijzig stilzwijgen begroet heeft, zoowel door de pers als in oflicieele kringen. Toch schijnt het, dal in verschillende krin gen de boodschap niet een onverdeeld ongunstigen indruk heeft gemaakt, men had verwacht, dat door Roose velt krachtiger maatregelen zouden zijn voorgesteld. Typisch is nog, dat daar, waar Roosevelt het hoofd over de landen, welke vervuld zijn van een geest van autocratie en agressje, men algemeen gelooft dat hij met deze woorden Japan, Italië en Duitschland op het oog had, terwijl men in Duitsche oflicieele kringen ervan overtuigd is, dat Duitschland er niet onder viel. In de laatste dagen heeft de Jtali- aansche luchtmacht een buitengewone activiteit aan den dag gelegd. Bijzon der hevige luchtaanvallen moeten zijn gedaan boven het Wolkaitgebied, waarbij vele soldaten van de troepen van Ras Ayele om het leven zouden zijn gekomen. Het is nu wel komen vast le staan, dat de Italianen een druk gebruik maken van gasbommen en ander oorlogstuig, waarmede het „Kan het dan lijden bij jullie? Mrs. Ghetwyn geeft er mij een, anders zou ik geen kans zien een nieuwe te nemen." „O, we weten er iets op. We gaan aan 't plukken van de hop!' rijmde Bertie en lichtte het plannetje nader toe, dat luiden bijval vond. „Dan komen we je alle drie helpen, Jim en ik en Mr. Loren." „Komt die dan weer mee met Jim?" Nu was het May's beurt om te blozen en ze keek Helen dan ook niet aan, terwijl ze dit vroeg. „Ik hoop van wel. Hij komt altijd in September, zooals je weetO, daar is al de thee! Een ware goden drank, Jess!" Een prettig half uurtje volgde nu. Er waren in deafgeloopen week loge's geweest op Eikenzicht en daar Helen zich druk met hen had moeten bezig houden, was ze niet zoo dikwijls bij haar vrienden geweest als anders; dus hadden de meisjes elkaar heel wat te vertellen. De vriendelijke hoeve was Helen al siDds haar kindsheid altijd een veilige haven geweest; er heerschte daar zoo iets makkelijks, terwijl er op Eikenzicht een zekere stijve vor melijkheid in acht genomen diende oorlogsrecht dus voor de zooveelste maal openlijk geschondenisgeworden. Op deze wijze ueemt Italië wel bloe dig wraak voor de „onthoofde" vlieger. Intusschen stemt het tot blijdschap, dat de Negus in een officieel pers communiqué heeft verklaard, dat Abessynië wel is waar volkomen vreemd staat tegenover gasaanvallen uit de lucht, maar dat hij toch van meening is, dat deze aanvallen het Abessijnsche leger niet al te zeer zullen schaden. In verband met het derde bom bardement op een ambulance, in dit geval op de Egyptische, heeft de Negus opnieuw een nota tot den Volkenbond gericht, waarin hij aan dringt op strenge maatregelen tegen het wraakzuchtige Itailë, dat niet nalaat steeds maar weer opnieuw beschuldigingen van leugenachtig karakter tegen Abessynië uit te spreken. Intusschen heeft de publieke opinie, in verband met het bombar dement op de Egyptische ambulance, zich verder tegen Italië gekeerd, en het is geen wonder dat in Egypte, naar aanleiding hiervan, verschillende protestmeetings op touw zijn gezet. Met het Engelsche voorstel ten gunste van een vrijwillige en een zijdige aankondiging van den viool bouw voor een zekere periode, ge daan op de Vlootconlerentie, welke in het begin van de week hervat is geworden, wil het niet erg vlotten. Zoowel van Fransche als van Itali- aansehe zijde werd critiek uitgeoefend. De Fransche delegatie was nog al soepel, toen zij verklaarde, dat zekere onderdeelen van het Engelsche voor stel gewijzigd moesten worden om de toepassing van een dergelijk plan uitvoerbaar te maken, terwijl de Italiaansche delegatie de voorstellen, behoudens enkele wijzigingen vac minder belang, afhankelijk zou maken van het feit, dat de afzonderlijke aankondigingen omtrent den v!o*ot- bouw beperkt zouden wordeDtotden tijd van één jaar. Het hoofdkenmerk der drie nieuwe plannen, welke dus voorgesteld zijn door Engeland, Frankrijk en Italië' is, dat zij alleen een periode van één jaar voorstellen. De vroeger door Engeland en Japan voorgestelde plan nen zijn dus nu wel definitief van de baan. Wat betreft de houding van Japan, dit land wenscht in ieder geval de besprekingen voort te zetten. Japan eischt nog steeds een hoogste limiet, maar men is algemeen van meening, dat er omtrent dit punt niet spoedig overeenstemming zal kunnen worden bereikt. THOLEN, 10 Januari 1936 Aan den rijksstraatweg buiten de Oudelandsche poort moest Woens dag een boom worden gerooid. Deze kwam zoo ongelukkig terecht dat hij op de draden van het electrisch net terecht kwam. Hierdoor ontstond kortsluiting en sloegen de zekeringen in het transformatiehuis alhier door. Een paal van het electrisch net werd verzet door den vallenden boom. Naar men ons mededeelt, was voor af iie P. Z. E. M. niet gewaarschuwd. Ned. Prot. Bond Tholen. Op den Oudejaarsavond is door Ds. de Jonge bekend gemaakt, dat de in een vorigen dienst gehouden Ie worden tegenover den ouden Squire en zijn nicht, Mrs. Chetwyn, die sinds den dood van Mrs. Payne daar de plaats van vrouw des huizes had be kleed. Jim Ghetwyn was advocaat. Hij had kamers op The Teraple, waar hij heel philosophisch zat te wachten op de enkele cliënten en zijn vrijen lijd aanvulde met artikelen voor bladen en tijdschriften te leveren, zooals dit eenmaal de gewoonte is onder zijn collega's van zeer weinig practijk. Dikwijls bleven die bijdragen onbe antwoord, maar, daar hij zijn arbeid over het geheel meer beschouwde als tijd vulling dan als middel, om in zijn onderhoud te voorzien, waren teleur stellingen op dit gebied nog al vrij makkelijk te dragen. De Squire boe gierig ook tegen over zijn pachters voorzag Jim van een jaargeld, dat ruimschoots voldoende was, om zijn stand op te houden als erfgenaam van Eikenzicht. en daar iedere schilling, dien zijn moeder bespaarde, denzelfden weg uitging, werd Jim over het algemeen door zijn vrienden benijd. IIij was geen hoogvlieger, maar hij was een man van eer en voelde hij zich eenigszins in staat tot helpen, collecte Br aanzuivering van het tekort f 4t hd opgebracht. Het be stuur brajhtjlaarvoor dank, en ver heugde zichjrover dat juist in dien dienst het oezoek zoo druk was geweest. Vrijdj hield de Korfbalver- eeniging ader een gala-avond in de zaal H<k. Nadat voorzitter, mr. H. D. Wolfensb^er de bijeenkomst met een woor/va" welkom had geopend, .kwamen dames en heeren op het tooneel, vaar de klucht „In het gouden Jantje" werd opgevoerd. Harteik werd er gelachen en de leden d/het tooneelstukje opvoerden deden 'un best. Dit bleek wel uit applaus dat de aanwezigen lieten hoorei/ Aan»et slot bedankte de voorzitter firma eukelaar voor de welwillend heid ftoond voor het inrichten van het toneel en speelsters en spelers voor de wijze waarop zij medege- werk hebben aan het welslagen van den avond. Een gezellig bal volgde. CHERPENISSE. Dinsdagavond hiel de schietvereeniging Prinses Juina in fcet café de Jong haar jaflijksche ilgemeene vergadering. j/an de 35'waren 20 leden aanvve- z/. Er waren 8 nieuwe leden bijge- kmen en een vertrokken Na ope- rng door ien voorzitter de heer jl. Quaak eji voorlezing der notulen eed de penningmeester rekening en /erantwoordjng waaruit bleek dat vvas ontvang,tn f 111.25 en uitgegeven f 121.64 alzto een nadeelig saldo van f 10.39. Td bestuursleden werden herkozen de heeren W. Quaak Gz., D. G. v. d. Verf en L. Andriesse Gz. Op het veruek van het lid G. M. Larooij om le door hem niet te kun nen bezoel^n schietwedstrijden op de laatste tj houden schietwedstrijd te mogen jnhalen werd afwijzend beschikt. De wisselbeker werd even als het vorge jaar toegekend aan G. M. Larooj met een gemiddeld aan tal punten jan 43'/7. Tot pesident kerkvoogd der Ned. Hervi Kerk is door heeren Kerkvoogdei benoemd de heer J. Ou- d^sluijs Jz. Loop <er bevolking over 1935. 013 h!^ec. 1134 waren aanwezig644 m. 6ê5 v. isU29; daarvan vertrokken 13 m. en 2Hv. en overleden 11 m. ei; 6 v.ing\)Comen waren 12 m. en 2| v. en gebcrêï3. '0 m. en 7 v., zoodat hit aautal invoners op 31 Dec. 1935 bdroeg 643 m. en" 653 v. Totaal PD6. Er w ere en 11 huwelijken ge sleten. ST. MAARTENSDIJK. Woensdag lqJanuari a.s1 hoopt in de zaal van dei heer P. J.^an Iwaarden voor het Nitsdepartemait alhier op te treden deheer H. Elaart uit deze gemeeute mt als onderverp: „Mijn tocht door del Dolemieten' toegelicht met lan taarnplaatjes. j JTAVENISSi. Volgens de alhier vajwege het Km. Ned. Meteorl. ln- stiüut te De Jilt geplaatste regen- meer viel alhie in 1935 in 120 re- geidagen 733 rr.M. regen, tegen in 1914 in 138 regèdagen 579 m.M. en in 1933 in 112 Bgendagen 532 m.M. Het aanta werkloozen alhier opl Januari l.l.was 95. Üp '1 Jan. 935 bestond de be vuiling alhier ui 945 m. en 898 v., tot;pl 1843 inwoers. Il 1935 werdeii geboren 10 m. en 16 i. (26) en er östigden zich 9 m. en '14 v. (23). E overleden in dat jaar 8 m. en 8 v, (16) en er ver- trolken 16 m. en 20 v. (36), zoodat de levolking op 3 Dec. 1.1. bestond dan zou hij een vend niet gauw in den|steek laten. Dar hij bovendien een tangen aam uitelijk en innemende marleren bezat, wei hij overal graag ontvangen. Moede, met huwbare doclters hielden htn voor een zeer verlieslijke partij eizelfs getrouwde vrouwen maakten vel werk van hem, zoodat het nog eeiiwonder vvas zooils Geoffrey Lom dikwijls zei dat hij niet totaa bedorven was door al die oplettenoeden. „Ylei je maar nii, dat je je po pulariteit aan eigenverdiensten te danken hebt", plachthij zijn vriend onder het oog te breien. „Als je het ongeluk hebt met d^ Squire over hoop te liggen wa-door je erf genaam af bent tn zal je eens zien hoe gauw al die Ii'e dames haar vriendelijkheden staki, ja, zelfs je bestaan vergeten zulleigijn Je knap uiterlijk en je innemijde manieren zouden nóg niet veel taM zijn, als ze niet geruggesteund verden door dat schoone bezit varEikenzicht Jim lachte eens, maahij wist zeer goed, dat er veel was school in deze wijze les. Hij be? een innige bewondering voor het t^nt van zijn vriend en voor diens lerkij ver en hij was trotsch op zijn riendschap, uit 946 m. en 909 v. totaal 1846 in woners. Er had dus plaats een ver meerdering van 1 m. en 2 v., totaa 3 personen. Er werden 14 huwelijken gesloten SINT-ANNALAND. Loop der be volking over 1935. Op 1 Januari 1935 bestond de be volking uit 1377 M. en 1297 V. 2674 inwoners. Vermeerdering in 1935 door Geboorten 28 M. en 25 V. 5: Vestiging 11 24 3-r 39 M. en 49 V. Vermindering in 1935 door Overlijden 10 M. en 7 V, 1 Vertrek 18 37 5! 28 M. en 44 V. De werkelijke bevolking in 193. vermeerderde met 11 M. en 5 V 16 inwoners. Bevolking bestaat op 1 Januari 193(3 uit 1388 M. en 1302 V. of 2690 inw, Aantal huwelijken 23, huwelijks aangiften 23, huwelijksafkondigingen 28, huwelijkstoestemmingen 2, leven loos aangegeven 2. Sl.ANNALAND. Uienveiling van Donderdag 9 Januari 1300 balen Bijnsburger (gewone) f2.2225 balen idem (grove) f2.22; 120 balen idem (drielingen) f0.70, i'0.80; 40 balen idem (pickles) f3.10, 30 balen stek f 0.60 Alles per 100 K G. OUD-VOSSE.MEER. Loop der be volking over 1935. De bevolking dezei gemeente bestond op 1 Januari 1935 uit 1173 m. en '1090 v totaal 2263 inwoners. Ze vermeerderde door boorte met 21 ra. en 23 v., samen 46, door vestiging met 23 m. en 25 samen 48, algemeene vermeerdering 94. Zij verminderde door overlijden met 8 m. en 11 v., totaal 19, door vertrek met 34 m. en 36 v., totaal, algemeene ^vermindering 89. Gedu rende 1935 verminderde de manne lijke bevolking dus met 2 en de vrouwelijke bevolking met 13 per sonen, zoodat per 31 December 1935 de toestand was: 1175 m. en 1103 mannen of in totaal 2278 inwoners. Er werden in bet afgeloopen jaar 10 huwelijken voltrokken. Het eerste ehtal van O. V. C. speelde Zondag jl. in de competitie tegen Prinslandia 1 te Dintelöorden won met 2—0. De voor de Thoolsche competitie gespeelde wedstiijd; V, L. 2H. W. S. I (St. Annaland) leverde een 21 overwinning voor de onzen op. De heer Math. van Dnel, onlangs verkozen tot diaken bij de Geref. Kerk, heeft zijn benoeming niet aan- genomen. Auto met zes personen te water Gisteravond is een auto uit Sliedrecht met zes 1 personen te Gorinchem op den Appëldijk, nabij de Vischbrug, tijdens hevlS€I1 regen, van de trappen die daar een inham in den steilen kademuu1' vormen, in de haven ge reden Vier van de inzittenden konden gered wot>den; twee zijn verdronken. Het zijr1 de ongeveer 26-jarige VV. Hubner» gehuwd en vader van een kind, en de 27-jarige H. Romijn, uit Sliedr^ht. De geredden zijn de heeren De Boon uit Hi/rdinxveld, Koppelaar, den Boeft en Pafef uit Sliedrecht. De heer den Boeft di? een snijwond aan de hand had, is naür het ziekenhuis gebracht. De lijken van de slachtulïers zijn ongeveer kwart voor tien opgehaald en naar het ziekën'»uis vervoerd. die niet anders te vef'^ren was dan door de algemeen erkende opvatting, dat uitersten elkaar dikwijls aan trekken. Loren was verscheidere Jaren ouder dan Jimhij was zeer efnstig, bard werken was hem een tweëde natuur geworden zelfs nu hij al n3am iiad gemaakt, en dus een aardig^1 prijs kon vragen voor zijn scbilderijèfi» was hij nog even hard bezig van den vroegen ochtend tot den laten avi^d, als in den eersten tijd van zijn ?r~ tistenloopbaan. De schaduw van di< dagen vvas in zekere mate nog altijd over zijn leven blijven hangen, en zijn ernstige natuur verkwikte zich met recht aan Jims luchthartigheid en diens opvatting van: „Schep vreug de in het leven 1" Vandaar dat het tot zulk een trouwe vriendschap was geworden tusschen die twee, dat er haast geen dag voorbij ging, of Jim bracht een paar uren door in Lorens atelier, en in den loop van de drie jaren dat ze elkaar nu al kenden, was de schilder telkens met hem mee geweest naar Eikenzicht en was daar allerhartelijkst ontvangen door den Squire, Mrs. Ghetwyn en- wat hij nog het aangenaamst vond, door Helen Travers. Wordt vervolgd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1936 | | pagina 2