H Persil bluft Persil Namaak kan niet in z ij n schaduw staan HUL-ICING ÖUYMAER VAN TWIST. Ziitenlag is hef Tweede Kamerlid L. F. Duymaer van Twist gehuldigd ter gelegenheid van zijn 70sten ver jaardag. De groote zdal van den Dierentuin te Den Haag was geheel gevuld met belangstellenden, vooral met verte genwoordigers van den B. V. L. uit alle deeleu van het land. Onder de aanwezige autoriteiten bevonden zich de ministers Goliju, de Wilde, Deckers, Oud en Gelissen. Bij monde van mr. Egter van Wisse- kerke werd den jubiiai is namensden B. V. L. een schilderij aangeboden. Dit geschenk ging vergezeld vaneen fraai album met haudteekeningen. Dr. Col ij n huldigde den jarige namens de regeering en schetste hem als een toegewijd en trouw mensch. JSpr deelde mede, .dat de Koningin den heer Duymaer van Twits had benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Namens de nationale landstorm commissie sprak dhr J. B. Suoeek Hen- kemans en namens het bureau der Nat. Landsiörrncommissie serg. maj. W. van Heyningen, die een vaas van plateel aanbood, voorzien van een opdracht van het Landslormembleem. Op de receptie welke daarna in hotel »De Witte Brug" gehouden werd kwamen honderden om den jarige te gelukwenschen. Hier werd hij huldigd bij monde van het Kamerlid Schouten, die namens de vele vrien den den jarige een zilveren blad met incriptie vereerde. WH AAKOEFENING OP WETHOUDER VAN EMMEN. Bij dc werkverschaffing te Emmen werd zekere O. geschorst. Ten on rechte meende hij en omdat hij oor deelde dat de schorsing le wijlen was aan den weihouder S Feenstra, zon hij op wraak. Hij informeerde wanneer de wethouder naar zijn kantoor ging, voorzag zich van een knuppel en stelde zich bij de deur op. Toen de wethouder verscheen, liet hij hem passeeren, maar gaf hem daarna met den stok een slag tus- schen de schouderbladen, dal hij neer viel. Gedurende 14 dagen kon hij zijn werk niet doen. Ue officier van justitie qualificeerde het misdrijf als liet toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en vorderde 2 jaar gevangenisstraf. ONTSLAG GEMEENTEPERSO- NEEL OUDER DAN 00 JAAR. B. en W. van Haarlem zullen den raad voorstellen, dat, wegens bezui niging aan personeel van 00 jaar en ouder en aan hen, die 40 pensioen gerechtigde dienstjaren hebben, onge vraagd eervol on tslag zal kunnen worden verleend. De centrale commissie van geor ganiseerd overleg heeft zich mei dit voorstel vereenigd. Reeds zou aan verscheidene 60- jnrigeu medegedeeld zijn, dat zij zich aan een keuring door gemeentelijke geneeskundigen zullen mot ten onder werpen. EEN FRANSCH KERKHOF TE SOESTERBEHG. In de bange oorlogsjaren, toen Nederland als een veilig land te midden van de branding lag, trokken velen, die hun land ontweken waren, naar hier. 't Waren vooral Belgen, maar ook wel Franschen.-In totaal zijn hier meer dan honderd Fransche uitgewekenen gestorven. Hun stof felijk overschot werd voorloopig ter aarde besteld op tal van kerkhoven benoorden den Moerdijk. De Fransche staat heeft nu onlangs le Soesterberg een terrein aangekocht, dat als Fransch kerkhof is ingericht en waar nu onlangs de bijzetting heeft plaats gehad van het stoffelijk overschot van al die Fransche vluch telingen. Alle verzamelde kisten dragen de namen van hen, die hier tijdens den oorlog, ver van hun vaderland, zijn overleden. Op een fraai en sprekend monument zijn met duidelijke^etters de namen gegrift. In tegenwoordig heid van een groote schare vrienden en vriendinnen van Frankrijk en van zéér veel autoriteiten en belangstel lenden, heeft thans de onthulling plaats gehad. Ue Fransche gezant, baron de Vitrollees, werd vertegenwoordigd door den Franschen consul te Am sterdam, den heer L. Judas. Een vierstemmig mannenkoor bracht vóór de eigenlijke plechtigheid Gre- goriaansche Gezangen ten gehoore. Met Fanfarecorps van St Joseph te Soesterberg verleende eveneens medewerking. De heer Judas hield een toespraak en dankte namens de Fransche re geering de Nederlandsche vrienden, voor al hetgeen zij hebben gedaan door gastvrijheid te verieenen aan de Fransche uitgewekenen. Onmiddellijk werd het groote doek, hetwelk het monument aan aller blikken onttrok, verwijderd, waarna de muziek inviel met de Marseillaise. Pastoor Mokking van Soesterberg sprak hierna in liet Fransch en het Nederlandsch enkele woorden, waarna mr. Deketh, burgemeester van Soest in het kort degenen herdacht, die hier ver van hun vaderland in vreem den grond begraven liggen. Onmiddellijk hierna werden drie kransen aan den voet van hel monu ment neergelegd; een van het Fran sche gezantschap een van de Société Franpaise de Uienfaisance en de derde van de Fransche kolonie te Amster dam. Een dochtertje van kapitein Kop- perte legde een tuil bloemen neer. Het monument draagt het opschrift: „Aux réfugiés Francais, morts aux Pays Bas. 1914—19J8". Te Weert, waar 60 Fransche uit gewekenen begraven liggen, heeft een gelijke plechtigheid pïaats gehad. IN DE STRATOSFEER Ue Amerikaansche stratosfeervaar- ders, kapitein Alhert W. Stevens en kapitein Orvil Anderson hebben met hun ballon „Explorer 41" een nieuw hoogterecord gevestigd door in ruim vier uur tot op 22.612 meter hoogte te stijgen. Hel vorige record van 22 duizend meter werd bereikt door den Russischen ballon „Sirius", welks in zittenden echter bij de daling ver ongelukten. De „Explorer II" was te Rapid City opgestegen en heeft te White Lake in Zuid-Uakola (op 370 K.M. ten Oosten van Rapid City) een vlotte landing gemaakt. De „Explorer II" is de grootste vrije ballon die ooit werd gemaakt en heeft een inhoud van '120.000 M3. en een middellijn van 60 M. Doordat heliumgas wordt gebruikt, is het brandgevaar toteen minimum beperkt. Ue bolvormige gondel beeft een mid dellijn van 3 meter en bevat J0U0 kiltT aan wetenschappelijke instru menten; de ballon is van nieuwe veiligheidsinrichtingen voorzien. INBREKERS DIE ZICH VAN DYNAMIET BEU1ENEN In den nacht van Vrijdag op Za terdag is ingebroken in het gebouw van de Coöp. Aankoop Vereeniging en Boerenleenbank te Barneveld. De daders hebben daarbij getracht de kluis met dynamiet te laten springen. Daar de dynamietpalroon echter niet ontploft is, bieel de kluis intact en moesten de inbrekers on verrichterzake aftrekken. Verder wist men, dat de dadersin een auto waren vertrokken, waarvan liet nummer genoteerd kon worden. De auto is toen in Amsterdam aan gehouden en bevatte een groote hoe veelheid inbrekerswerktuigen. Ue chauffeur werd gearr esteerd. Later werden te Amsterdam nog drie mannen in hun woningen ge arresteerd. Het zijn allen oude be kenden van de politie. Men vermoedt, met deze arreslaties ook de mannen te hebben, die o.a. eenige maanden geleden te Amsterdam bij de Steen kolen Handel Maatschappij hun slag hebben geslagen. VISCH GELDT EEN FLINKEN PRIJS. De Scheveningsche haringreeders hebben minister Deckers verzocht de haringvisscherij nog tot begin De cember te mogen uitoefenen. Door de vastgestelde contingentee- ring der haringvisscherij heeft men dit seizoen 15U.0U0 vaten haring minder op de markt kunnen brengen dan verleden jaar om dezen tijd. De prijzen welke men thans voor de haring maakt zijn veel beter dan verleden jaar, n.1. thans f9f9,50 tegen f 7 in 1934. VVcrdt het verzoek der Scheve ningsche reeders niet toegestaan, dan zal de haringvloot moeten terug- koeren en de visscherij stop gezet 'worden. Dit zouden de Schevening sche reeders zeer betreuren, daar de situatie thans uitermate gunstig is. De haring wordt, naar men zegt, graag verkocht tegen mooie prijzen. De beslissing van den minister wordt in de eerstkomende dagen tegemoet gezien. Vroeger werd steeds tot begin December doorgevischt, doch daar men wegens den verminderden export met voorraden bleef zitten is toen de contingenteering ingevoerd. SLAGER RUELOFSEN STAAKT ZIJN ACTIE. Ue afgeloopen twee jaren heeft de Rotterdamsche slager en N.S.B.-pro pagandist Roelofseu herhaaldelijk van| zich doen spreken door zijn ciitiekl op de regeering en regeeringsmaat- regelen. Meermalen werd de man vervolgd wegens heleediging van ambtenaren. Onlangs is Roelofsen weer lol 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Voor den strafrechter gaf R toe de beleedigingen te hebben geuit, maar na de vergadering aan een journalist, en hij had nadere onthullingen be loofd in de rechtzaal. Op de vraag van den President om de onthullingen riu eens te doen, verklaarde de man, dat hij er nu andere gedachten over had. Hij was sinds Maart geen lid van de partij van ir. Mussert meer en hij zou deze nu wel aan de kaak stellen, omdat de N.SB. hem geen f 15 per week meer gaf, toen hij de gevangenis in moest. De man kreeg vier maanden voor waardelijk. Hij verklaarde echter geen werk meer te kunnen krijgen als slagersknecht. STEEDSMEERLEDIGE WONINGEN IN GOEDKOOPSTE tl UUR KLASSEN De Nederlandsche boud van huis- en grondeigenaren en bouwonder nemers verklaart in een adres aan den minister van sociale zaken, dat het aantal leegstaande woningen in de goepkoopste huurklassen vrij groot is. Het is, als de omstandigheden het toelaten, aldoor een verhuizing naar een betere klasse woningen. Het bestuur dringt erop aan, dat de minister een onderzoek zal in stellen naar de oorzaken van het feit dat er steeds meer woningen in de goedkoope huurklasse leegstaan. Tevens verzoekt het om een be- wonings verordening vast te doen stellen voor woningen, geëxploiteerd door woningbouwvereemgingen opdat worde voorkomen, dat hierin be woners verblijven, die hier iu verband met hun inkomen niet thuis booren. SMOKKELAFFAIRE ONTDEKT Het euvel van de smokkelarij duuit nog steeds voort en daarmede de voortdurende jacht van commiezen en politie-beambten op de bedrijvers ervan. En niet zonder succes dikwijls. Ds Duitsche grenspolitie deed de vo rige week een goeden slagzij koes terde reeds geruimen tijd verdenking wegens smokkelarij tegen eenige Duitsche handelslieden uit Keveiaer, Kleef en Zyfflich- VVyler nabij Beek. Bij een huiszoeking bij eenige ver dachten is thans een groote voorraad zuivel- en kruidenierswaren, die uit Nederland waren binnengesmokkeld, in beslag genomen. Bij een handelaar in KleefF werd op een paar duizend pond kaas en kruidenierswaren de hand gelegd. Het is gebleken, dat deze koopman, die relaties onderhield met Neder landsche handelaren, den laatsten tijd niet minder dan twintig duizend pond kaas frauduleus uit Nederland had ingevoerd. Op het oogenblik zijn twee per sonen in arrest. RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA. Zitting van Donderdag 14 November 1935. BUSDIENST OF TAXI Door de Arr rechtbank te Breda werd Donderdag in hoog er beroep uitspraak gedaan van enkele zaken tegen den chauffeur en taxi-ouder nemer Jan v. H. uit Sint Maartens dijk. Als vervoerder van couranten vanaf het station te Bergen op Zoom naar de verschillende plaatsen op het eiland Tholen nam v. H. ook wel eens per sonen mee naar Stavenisse en andere plaatsen, waarom tegen v. H., als z.g. snorder beschouwd, procesverbaal werd opgemaakt. De kantonrechter van Bergen op Zoom veroordeelde den 24-jarigen chauffeur op 13 December 1934 eerst tot f'50 boete subs. 20 d. hechtenis en daarna op 21 Maart, toen v. H. zijn bedrijf had voortgezet, tot f 150 boete subs. 50 d. hechtenis. Bij de behandeling dezer zaken te Brecla is, zooals door ons voor 14 dagen uitvoerig is gemeld, door den Oi'f. van Just. in hooger beroep tot bevestiging gerequireerd van beide vonnissen van den Kantonrechter te Bergen op Zoom, waarna Mr. H. Hou- ben uit Breda vrijspraak heeft be pleit. De uitspraak der rechtbank luidde met vernietiging van de vonnissen van den Kantonrechter, voorwaar delijke veroordeeling tot twee geld boeten n.1. voor het eerste geval f50 subs 35 d. en voor het tweede geval f 75 subs. 25 d. hechtenis, beide straf fen met een proeftijd gedurende 2 jaar. Waarmede dus o. i. de rechtbank zich stelt op het standpunt dat v. H. eeu autobusdienst onderhield en hij geen personen mag meenemen bij zijn couranten ver voer. WEEKPRAATJE~ DE JACHT DOOR HET LEVEN! Ik weet niet, waarom sommige menschen voortdurend moeten jach ten. Ze hebben nooit tijd. Wanneer je hen vraagt, om eens een avond af te spreken, en dan gezellig wat te babbelen en te spreken over vroeger, zeggen ze onthutst namaken! 'n Bewijs van gebrek aan eigen kunnen en... een hulde aan het artikel, dat men wilde imiteeren! Honderden malen heeft men getracht Persil na te maken, even vele malen werd het een mislukking. Persil is niet na te maken, Persil is niet te evenaren, Persil is niet te verbeteren. „Even goed als Persil" en „beter dan Persil" zijn slechts beweringen, die niet met de waarheid overeen» komen. Persil is het zelfwerkend wasch» middel, dat voor millioenen vrou» wen een dagelijksche hulp in haar huishouden is! Namaak blijft Namaak! ann&C?'s Handel-Mlj N.V.-Amsterdam-FabrieKen te Jutphaas bij Utrecht '118 44279 ed N: „M'n waarde, hoe^uu je d gen Deze week kank in iedei niet. Maandag heb ika'n sportc Dinsdag ben ik erges ten elf vraagd, Woensdag gan we n schouwburg, Dondelag heb belangrijke vergaderpg, Vrijden mijn vrouw jarig, Zatedagavom ik kegelen en Zon dg zijn w heelen dag uit. Dusleze wee ik in ieder geval nietinu zie j wat een arm, gehaasmensch i Nooit heb ik rust! Zoijgaat het dag. Altijd is er weiiets waar moet zijn. Voor mij Du elke uren moeten hebben en dan w nog niet lang genoed" Het zijn dezelfde menschei altijd haast hebben, die men eens rustig ziet loopa. En doo geheelen' dag te japten, ver zij den zin voor de leine vrei van het Jeven, die r immers iedereen zijn. Ze wirden onrustig en onbevreligd. Tot categorie menschen behooren wens ook degenen, fie denkei het zonder hen ni<t' gaat moeten zij er bij zijt En het dat zij ergens niet lij kunnen maakt hen al half ziel! Misschi zij juist in dezen Herfsttijd zie, prettig voelen, en grajg thuis z« willen blijven. Maar |ou dat ga: „lk moet er heen" '.eggen zij ners gaat alles verheeld De an weten er niets van, q> kunnen zelf niet helpen. Ik ben de die op de hoogte is. Nee, het soluut uitgesloten dit ik thui: blijven. En al ben ikpogziek, ik naar m'n werk." Al deze menschei zou ik vragen„En hoe zou let zijn, wai je morgen dood was? Houden er wel ooit rekening mee, da heel goed mogelijk ij Dan heel stil liggen en je had voo eerst ik had bijru gezegd leven" tijd! En troost je, om dat zou de wereld mg lang nie onder gaan Het zal ook zondei gaan, geloof me Natuurlijk hoef jd niet direc ergste geval te noemen. Men kat voorbeeld plotseling riek worde een ongeluk gehad hebben, waai men zich niet kan bewegen. manier wordt men opeens dagelijksche leven gerukt. Vooi eerst: rust! En dan besellen die schen misschien voor hel eerst, men niet alles kan beleven. En dat ook heelemaal niet noodij Gelukkig.... (Nadruk verbo t ve 1 en z le I :e J. U b 4. ft V 2 e 1( LIED VAN DE WEEK. JACHTSEIZOEN Guus BETLEjJe Voor jagers is de tijd weer daai Waar lang op werd gewacht, De schoonste tijd van heel het (Voor hén althans!)... de jachi 't Geweer wordt naar omlaag'geh; En grondig schoongemaakt, Het heidevlak wordt afgedwaald Het speurdersoog, dat waakt En in het zon-beschenen veld, Daar schertst men met elkan En knalt, met knetterend gewelf 3 Het ééne schot na 'l ander. e [let jachtseizoen is aan den gan 3 De meute rukt weer uit, Het is de eeuwenoude drang, Naar rijkbeladen buit. En zelfs de Zondagsjagers gaan Hoewel ze nooit wat raken, Met wild naar huis... want er best Poeliers, in dat soort zaken Het jachtseizoen is aan den gam Het jagershart klopt snel, Het is een sport voor hen., een dr; Het is een spannend spel... En angstig staart het schichtig Van 't opgejaagde heest. Van achter struik of boom, omh Naar 't monster, dat het vrees Een schot., neen, mis! en [rent w Het dier dan blijft het staa Het hijgt, het beeft., het kan nietm De honden stormen aan.. Men tweede schot., het is gebeu Het valt. inééngedoken, De heidegrond wordt rood gekleu De oogen zijn gebroken Voor jagers is de tijd weer daar. Waar lèng op werd gewacht. De schoonste tijd van héél het ja (Voor hèn. althans)., de jacht (Nadruk verboden) THOLEN, 15 November 1935. Ter gelegenheid van de 25-jari echtvereeniging van het echtp;

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1935 | | pagina 2