mm OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ^BUITENLAP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN J'jteg ijdag 8 November 1935 No. 45 Twee en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer Ks1 naar plaatsruimte" Eerste Blad. THOOLSCHE CQURM bid verschijnt eiken jaPrijs per kwartaal 0 met Geïllustreerd lasblad f '1,376, franco pst ƒ1,65 15 ct. osten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.; iedere regel r Tr_, T Bij abonnement aanmerkelijke UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prijsvermindering. PUBLICATIEN. r3meesier ea Wethouders van Tholen nbekend, dal voor het nog overige ge- van het jaar 1935 en voor het jaar 9 commissie van bij «tand in het beheer eHasbedrijf zal bestaan uit de heeren: J. van der Hoeven, Voorzitter, W. Ir, J. Overbeeke en L. J. van Vessem, en, den 7 November 1935. 10 ;emeester en Wethouders van Tholen bekend dat door den Raad dier ge in zijn vergadering van 5 November besloten dat inachtneming van het e in artikel 16. eerste lid, artikel derde lid en artikel 63, eerste lid van otor- en Rijwiclreglement ten aanzien lilstaande motorrijtuigen, rijwielen op ..dan twee wielen, ingericht voor het "üj|r van goederen en rij- en voertuigen loodig is op wegen binnen de bebouwde er gemeente, voor zoover deze wegen oorzien van openbare verlichting, tien, 7 November 1935. 15 •gemeester en Wethouders van Tholen bekend, dat door den Raad dier ge- e in zijn vergadering van 5 November den prijs van het gas met ingang van uari 1936 is bepaald op oor gewoon gas ijj afname per jaar tot en met 200 M3, ct. per M3; iij afname per jaar boven de 200 M3, ct. per M3. oor muntgas: lij afname per jaar tol en met 200 M3, 0 ct. per M3 tij afname per jaar boven de 200 M3, ct. per M3. olen, den 7 November 1935. 19 ng van Voetpaden en Kunstwerken •gemeester en Wethouders van Tholen en ter openbare kennis dat. te beginnen November a.s., vanwege de Gemeente Algemeene Opneming zal worden ge in van de voetpaden en de daarin ge- kunstwerken in die Gemeente. )len, den 8 November 1935, 10 - De Nederlandsche ambulant f naar Abessynië. Het plan van den Arbeid in de lucht. Neder- laudsche werkloozen in Duitsch- land. Mislukte zwendel met aandeelen van verzekerings- Maatschappij. ij hebben indertijd melding ge- ';t van het feit, dat het Nederl. e Kruis voornemens was een ulance naar Abessynië uit te waartoe een beroep werd an op alle landgenooten die met loei sympathiseeren. Tbans ver en wij, dat een bedrag van 50.000 en, voldoende voor een voorloopige nding, zij het dan op minder te schaal dan men zich had voor lid, is bijeengebracht. Hiermede i uitzending derhalve verzekerd, middels, al is men dankbaar voor bereikte resultaat, men wil meer i. Het Nederlandsche Roode Kruis een tweede bedrag van 50.000 en bijeen brengen om het liefde- voort te zetten en doet daartoe beroep op allen, die wenscben te werken om Nederland een rdige plaats te doen innemen ir de buitenlandscheambulances, eeds in Abessynië werkzaam zijn. et Plan van de Arbeid, ontworpen S D.A.P. en N.V.V. heelt lang overal instemming gevonden, schrijft dr. ir. B. JBölger in de lenieur" dat hij het plan volstrekt kan bewonderen, ten eerste reeds at het op twee grondslagen hinkt luidige crisispolitiek en de econo me verhoudingen, los van de crisis, erder wijst hij er op, dat bij een van zoo ver strekkenden aard diepgaande analyse had moeten worden gemaakt van de bestaans mogelijkheden, die voor het Neder landsche volk technisch-economisch en historisch gezien, vuorhanden zijn aangezien hier wordt aangestuurd op de bestaanszekerheid van het Nederlandsche volk bij een behoorlijk bestaanspeil. Deze analyse als grondslag kiezende had men dan een plan moeten op bouwen, rekening houdend met de politieke mogelijkheden en met de sociale wenschelijkheden. Zoo zou men iets hebben kunnen aanbieden op wetenschappelijken grondslag, ge toetst aan de werkelijkheid. Al zou ongetwijfeld een dergelijk plan des niettegenstaande voor velen onaan vaardbaar zijn gebleven, op grond van politieke overwegingen, toch zou men de voldoening hebben gehad, dat het een logisch opgebouwd ge heel was geweest, Als men het plan, zooals het daar ligt, wat nader beziet, gaat hij voort, komt men tot de conclusie, dat het zweeft, dat men nergens grond onder de voeten heeft. „Bij het lezen ervan^ verbeeld ik me veel meer te zijn in een liefdadigheidsbazar, waar men „elk wat wils" heeft bijeengebracht om zooveel mogelijk geld voor het goede doel bijeen te krijgen, dan in een goed georganiseerd en commer cieel geleid warenhuis. De schrijver besluit met te zeggen, dat hetgeen over eenige jaren zal verwerkelijkt zijn, niets anders zal blijken te wezen dan brokstukken van denkbeelden, welke anderen, geheel los van de S.D.A.P., ook reeds sedert jaren als juist erkennen. In Minister de Wilde's memorie van antwoord aan de Tweede Kamer treffen wij o.a. een uitvoerig bescheid aan naar aanleiding van opmerkingen en wenschten ten aanzien van be hoeftige Nederlanders in hel buiten land. De minister begint met toe te geven, dat als gevolg van het weigeren van werkgelegenheid aan Duitschers hier te lande en het te werk stellen in ons land van thans in Duitschlaud gevestigde Nederlanders het bedrag, uit te geven voor steun in Duitschland, sterk zou kunnen worden verminderd. Het zou evenwel zeer bezwaarlijk zijn, dit ook in de huidige omstandig heden tot het uiterste door te voeren. Er moet naar gestreefd worden, om juiste verhoudingen te bereiken. Te dien einde is in Februari een over eenkomst gesloten met Duitschland, welke inhoudt dat van Duitsc.he zijde toezeggingen zijn gedaan ten opzichte van het verschaffen van werk aan tot arbeiden geschikte Nederlandsche werkloozen. Onlangs is in deze overeenkomst een wijziging aangebracht, ook al omdat de resultaten tot dusverre onbevredigend waren, al moet worden erkend, dat het aantal steungevallen tamelijk sterk is teruggeloopen, namelijk tot 5200. In dit getal zijn begrepen ongeveer 3000 ouden van dagen en invaliden. Inderdaad kan worden geconstateerd dat Nederlanders werden achterge steld doch onverklaarbaar is dit niet, gezien in het licht van de tegen woordige wereldsituatie en het autar- chisch streven. In elk geval kan den Duitschen autoriteiten niet het ver wijt worden gemaakt, dat zij niet voldoende medewerking verleenen. Te Rotterdam is, door een ontijdig fallissement (ontijdig tenminste voor de bedriegers) een zwendel-affaire aan het licht gekomen. Het betreft de verzekerings-maatschappij „Patria" Aangezien enkele klachten waren ingekomen van verzekeringhouders, die gelden niet uitgekeerd hadden gekregen, mengde de politie zich in de zaak en haar onderzoek leidde tot het opvatten van verdenking tegen den directeur die zich tenslotte aan het hoofdbureau aanmeldde waar hem een verhoor is afgenomen. Daarna is de zaak in handen gesteld van de justitie, welke zal hebben uit te maken» of er aanleiding bestaat om een straf vervolging legen hem in te stellen. Gebleken is, dat de zaken al ge- ruimen tijd niet goed gingen. Eenige tijd geleden was het grootste deel van de aandeelen in handen gekomen van een buitenlandsche «combinatie" welke een niet al te soliede Engelsche verzekerings maat schappij in het geval betrok, het aandeelenkapitaal op papier uitbreide en nu bezig was, de vrijwel waardelooze aandeelen van de hand te doen aan argelooze buitenlanders die niet voldoende inzicht in zaken bezaten. Gelukkig voor dezen is het faillisse ment uitgesproken, voordat zij de transactie hadden afgesloten. Op de vergadering van aandeel houders in de „Patria" welke plaats vond op 23 September jl. werd zekere dr. R. Levy, een Duitsche Jood, tot directeur benoemd. Deze is in ver zekerde bewaring gesteld op het hoofdbureau van politie, in afwachting van verdere maatregelen. De Rotterdamsche politie verdient een pluim, dat zij deze sinistere in dustrie, die we hier missen kunnen als kiespijn, heeft weten op te sporen. Nieuw Italiaausch offensief. Genève en Londen slecht te spreken over Rome. Abes synië geeft de hoop niet op. Turkije bouwt een lucht vloot. De toestand in bet Verre Oosten. Het hernieuwde Italiaansche offen sief in Abessynië wordt nog steeds voortgezet. In het Noorden richten zich de Italiaansche aanvallen op het in de laatste dagen en weken veel genoemde plaatsje Makallé. Het met alle middelen der moderne techniek uitgeruste leger van generaal De Bono rukt in deze streken van Ethiopië langzaam maar regelmatig op. Veel tegenstand schijnen zij daarbij van de Abessijnen niet te ondervinden, wat ook niet zoo verwonderlijk is, daar zulks niet met de plannen van den negus en zijn bevelhebbers over eenkomt. Men wil de Italianen in het Noorden nog rustig wat verder het land laten intrekken. Maar ook in het Zuiden zijn de fronten in beweging. Daar tracht generaal Graziani de geheele provincie Ogaden aan zich te onder werpen, waarbij hij echter op een krachtigen tegenstand van de leger scharen van den daar regeerenden Ras Nasiboe gestooten moet zijn, waarbij enorme onwedersengietbuien de fcondgenooten van de Abessijnen bleken te zijn. Beslissende slagen zijn er echter tot nog toe, evenmin trouwens als tijdens hel eerste Italiaansche olfensief nog niet geleverd. De Abessijnen vermijden het om groote veldslagen tegen hnn vijanden te leveren en trekken zich klaarblijkelijk liever nog wat verder in hun bergen terug. Volgens een verklaring van den Abessijnschen minister van Buiten landsche Zaken, Blatingeta Heroui, is de oorlog voor zijn volk nog niet eens begonnen. Voor de Italianen is dit geen vroolijke verklaring. Reeds op het oogenblik schieten zij al niet te hard op. Hoe zal zulks wel worden als de Abessijnen hardnekkigen te genstand gaan bieden? Het bericht van het nieuwe Ita liaansche offensief heeftin Genève en vooral te Londen geen vriendelijke echo's verwekt. Hoe deze actie ook zal afloopen, of de Italianen succes hebben of niet, de noodlottige span ning tusschen Italië en Engeland zal er verder door verscherpt worden, Indien Italië zich uit de veroverde Abessijnsche gebieden van de Roode Zee een nieuive kolonie wil scheppen, dan beteekent dit voor Engeland meer dan slechts een episode. De Engelsche minister-president heelt het onlangs nog eens zoo dui delijk gezegd„Geen mogendheid mag de verbinding tusschen Engeland en Indië in gevaar brengen of beïn vloeden. Dat is het alpha en omega van de Engelsche politiek". De wolken, die zich door de nieuwe gebeurte nissen in Abessynië weer samenpakken zijn voorloopig slechts sturmwolken. Zij kunnen zich nog verstrooien, zij kunnen zich echter ook ontlasten in een regenbui van noodlottige ge beurtenissen. In de Abessijnsche hoofdstad is, ondanks de Italiaansche succesen, de stemming tamelijk rooskleurig. Men gelooft daar nog steeds.aan de over winning. Het wachtwoord luidt er op het oogenblik „VVait and see"! Wacht af en zie toe" De Abessijnen en hun opperste oorlogsraad willen klaarblijkelijk een oude Numidische krijgslist toepassen, namelijk om den tegenstander eerst een stuk het land te laten binnen rukken en hem daarna te overvallen. Dit plan maakt het verklaarbaar, dat de Abessijnen in volkomen zielerust groote stukken van hun land hebben laten veroveren. Of hun plan echter bij de voorzichtigheid, die de Italianen bij hun opmarsch betrachten, kans van slagen heeft, is een tweede. Zij schij nen in tusschen vol goede hoop te zijn, want de verklaring van Addis Abeba, dat men de vredes voorwaarden die men nog kort geleden geneigd was te aanvaarden, thans als onaannemelijk beschouwt zou niet afgegeven zijn als men in de Abessijnsche hoofdstad de toe komst hopeloos inzag. Ook Kemal Pasja, de heerscher van het huidige Turkije heeft het noodig geoordeeld in navolging van zooveel andere staatslieden, eens over zijn wil tot vrede te spreken. Turkije streeft, volgens zijn verklaringen slechts twee dingen nade zelfver dediging van het land en het in stand houden van den vrede. Inlusschen voegde de president van de Turksche republiek er direct aan toe, dat Turkije absoluut een grootere luchtvloot zal moeten bezitten dan tot nog toe het geval was. Niet slechts om het land te kunnen verdedigen, rnaar ook om in staat te zijn, iederen aanval met een tegenaanval te be antwoorden. Op grond van dit standpunt heeft men dan ook in den laatslen tijd niets nagelaten om het aantal vliegtuigen te vermeerderen. En de stilte van den Bosporus, ja, zelfs die van 't wonderschoone kerk hof te Ejoeb dat iedere Oriëut- reiziger bezoekt wordt thans dik wijls verstoord door het zoemen van de propellers der vliegtuigen, die bij dozijnen tegelijk over het oude By- zantium,destad van keizer Gonstantijn het Piome van het Oosten, vliegen. De achtergronden van den bloe digen aanslag te Nanking zijn nog niet opgelost. Het schijnt dat Com munistische invloeden den moorde naaraanleiding hebben gegeven met vier welgerichte schoten den minister president Wang Tsjing-Wei op het partijcongres te Nanking zwaar te verwonden. Er zijn echter genoeg gronden voor een dergelijken aanslag in het He- melsche Rijk te vinden. De radicale nationalisten veroordeelen de politiek van Nanking, dat ondanks alles met Japan tot overeenstemming wil komen. Op het gebied der binnenlandsche politiek zijn het de meeningsverschil len in den boezem van de Kwonintang de eenige politieke partij in China die de gemoederen in be roering brengen. De partij is verdeeld in een conservatieven en een com- munistischen vleugel. De hoofdverte- j genwoordiger van de conservatieven is generaal Tsjang Kai-sjek. De zwaar gewonde minister-president was zijn tegenstander. Nog in 1931 had hij met eenige generaals een opstand tegen de dic tatuur in scène gezet, die echter mislukte. Daarna verzoende hij zich met Tsjang Kai-sjek en vormde met hem de regeering. De nooit eindigende twist tusschen de Chineesche machthebbers komt intusschen steeds weer Japan ten goede, aan welk land het daardoor gemakkelijk wordt gemaakt om Noord- China voor zich in te palmen. Reeds thans dreigen de schoten in Nanking weer een nieuwen storm le doen losbarsten. GEMEENTERAAD. SCHERPENISSE, 1 November 1935. Voorzitter Burgemeester W. L. Klos. Secretaris de beer L. C. van Doorn. Aanwezig alle leden. De notulen van de vorige verga dering worden voorgelezen. Naar aanleiding van de notulen merkt de heer Vos op dat er staat bij de vraag of een lid van den Raad ook aan het Armbestuur mag leveren, dat er bij Ged. Staten geen bezwaar bestaat, maar de vraag was: mag bet of mag het nietWant als er geen bezwaar bestaat is dit nog geen be sluit bij het niet of wel mogen is er sprake van een besluit. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Van den Minister van Soc. Zaken dat op de subsidie voor werkloozen- zorg 'n voorschot is verleend van f125. Het verslag van de Vleeschkeu- ringsdienst te St. Maartensdijk over het 3e kwartaal 1935, waaruit blijkt, dat in de gemeente Scherpenisse aan keurloonen is ont vangen f 174.50 en dat moet worden bijgedragen in de kosten f91.93. Van den Minister van Soc. Zaken dat vanaf 27 Oct. tot 28 Maart 1936 een kolenfoeslag mag worden verstrekt Burg. en'Weth. stellen voor deze met ingang van 4 November 1935 te doen ingaan, waartoe met alg. stem men besloten wordt. De pensioensgrondslag voor dhr. L. C. van Doorn wordt vastgesteld wat betreft voor secretaris der ge meente f 1900, voor ambtenaar van den Burg. Stand op f 186 en voor ontvanger 1608. Aan de orde komt vaststelling der gemeentebegrooting voor 1936. De heer Vos zegt als lid van de commissie de begrooting te hebben nagegaan en zoover hij weet zijn er geen belangrijke op- of aanmerkingen te maken. Burg. en Weth. hebben het ver gebracht en hebben goed hun best gedaan, zoodat ze nog een over schot gekregen hebben. Hij waardeert het dat Burg. en Weth. dit gedaan gekregen hebben, hoewel alles maar een begrooting is. Spr. vraagt naar de postververschingen. De voorzitter antwoordt dat deze f30 gebleven is, want dat durfde spr. niet te verhoogen, zoodat men hier weer koffie zou kunnen drinken. Deze post is nu alleen om te gebruiken als de Commissaris der Koningin of iemand uit Den Haag komt. Spr zou wel gaarne willen dat er weer koffie aan den Raad zou worden verstrekt, maar hij durfde het niet. De heer Vos merkt op daarstraks gezegd te hebben dat Burg. en Weth. goed hun best hebben gedaan, en bij vond die post vroeger ook veel te hoog. Spr. vraagt dan naar de post van f240 voor brandkranen; zou daar geen goedkoopere regeling voor kun nen komen. De voorzitter antwoordt dat daar niets aan te doen isde regeling is zoo vastgesteld, maar dat is niet duur want in Walcheren betaalt men f 12.50 vooreen brandkraan'en hier maar f5. De heer Van Ast zou gaarne de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1935 | | pagina 1