1 »QNZE FEUILLETON Een lange lijst van verkeers ongelukken. Een onoplettende machinist. Zonderlinge zeden in Zuilen. Wees voorzichtig mei vuur in bosch en heide. Een geval van slaapziekte. Baldadige navolgers van Matuschka. Een honderdjarige in Maastricht. Ontzettend hoog is de tol, die het snelverkeer ook in ons land dagelijks eischt. De lijst van ongelukken, die vooral des Zaterdags en Zondags plaats vinden, wordt voortdurend langer. Een ongeluk, dat voor de betrokken wonder boven wonder nog goed afliep was dat te Meppel, waar een auto door een rangeerende locomotief werd gegrepen en eenige tientallen meters medegesleurd. Toen men de beide inzittenden, die van een vacantiereis terugkwamen,uitde overblijfselen van den totaal vernielden wagen haalde, bleken zij slechts enkele schrammen te hebben opgeloopen. De machinist, die het ongeval had zien aankomen, was van zijn locomo- tiefgesprongen en ongedeerd gebleven. Dit muisje zal echter wel een leelijk staartje voor hem hebben, want hel schijnt dat hij dooreen onveilig signaal is gereden Zuodoende is het ook te verklaren, dat de boomen van den overweg waren geopend. De machine werd door de kracht var» de botsing uit de rails gelicht en bleef op den rand van de spoor brug hangen. Ook al een geluk, want als de machine nog een klein eindje was doorgereden, zou zij onver mijdelijk op een schip zijn terecht gekomen, dat onder de brug lag ge meerd. i Een ergerlijk staaltje van het vast houden aan gemeentelijke en provin ciale voorschrillen is voorgevallen te Zuilen, waar iemand door een auto werd aangereden en ernstig gewond. Dij bleef aan den kant van den weg liggen eerst drie kwartier later kwam een dokter uit Maarsen, die door een passeerenden mottorrijder was gewaarschuwd- Daar het ongeval evenwel op het gebied van de ge meente Zuilen was gebeurd, moest de.gemeente-arts uit die plaats worden ontboden, die na ruim een uur arriveerde. Al dien tijd lag de gewonde kermend van pjjn langs den weg. Barmhartige Samaritanen schijnen daar in de huurt ook al niet te zijn Telefoon was nergens te bekennen, zoodat de geneeskundige dienst te Utrecht niet kon worden te hulp geroepen. Of ja, er was toch wel telefoon maar die bevond zich 111 het huisje van den brugwachter van den Rijkswaterstaat en deze man zei, dat de telefoon niet voor particuliere doeleinden mocht worden gebruikt. Eindelijk, anderhalt uur na het ongeval, kwam er een auto van den Geneeskundigen Dienst uit Utrecht, die op een of andere manier dan toch was gewaarschuwd, en vervoerde den ongelukkige naai de Rijksklinieken aldaar. De moraal van dit geval iszorg dat ge geen ongeluk krijgt in de buurt van Zuilen want dun weet ge, wat U te wachten staat. De wilden in het hartje van Afrika zouden ver moedelijk meer medegevoel hebben getoond. Een ongeval van anderen aard ge schiedde 111 de Gouwe te Waddinxveen waar een motor jachtje door een schip wérd overvaren en in de diepte ver- Belangrijke posten uit de stadsrekeningen. Rekening 1580/81. Slot. De nieuwe Burgemeester binnen de banken was Nicolaas Pancras, een gewezen herbergier, „in de Kemel", waarin voorheen de gilden altijd ver gaderden, als zij hun rekeningen deden en potverleringen hielden en de Burgemeester van buiten Quiryn Adriaanse Struve, was eertijds boek houder van het gilde „Van Onze Lieve Koralen". Vrouwe in het Kinderbedde en de De nieuwe Magistraat begon zijn taak onder zeer benarde omstandig heden en had al direct drie processen te voeren, die den stadsadvocaten Jan van Treslong en Willem Cock handen vol werk gaven. Ten eerste was bet proces tegen den gewezen baljuw Gregorie del Plano, over het uitwisselen van be- dween, waarbij de eigenaar, de heer van Welie uit Gouda, om het leven kwam. In verband met de voortdurende droogte hebben op verschillende plaatsen in ons land heide- en bosch- branden van min of meer grooten omvang plaats gehad. Vele daarvan zijn toe te schrijven aan onvoorzichtig heid met vuur, het wegwerpen van eindjes brandende sigaret of sigaar, enz. In verhand hiermede heeft de com mandant van liet veldleger onder de aandacht van alle commandanten bij dat leger gebracht, dat bij alle oefe ningen met pijnlijke nauwlettendheid dient te worden gewaakt tegen alles wat gevaar voor brand zou kunnen opleveren, vooral in heide en bosch. liet is wel jammer voor de-jongens onder de wapenen, maar zij zullen ook hun rooklust wat moeten beperken, want het rooken mag alleen worden toegestaan op plaatsen, waar alle gevaar is uitgesloten. Maar wat minder rooken kan geen kwaad, vooral niet, als het minder branden tot gevolg heeft. Slaapziekte is iets, dat in ons land zeer zelden voorkomt. Te meer trekt dan ook de aandacht het geval van een 45-jarige vrouw te Gexnert, die thans reeds drie weken slaapt, terwijl het onmogelijk blijkt, haar wakker te krijgen. Haar toestand gaat zoodanig achteruit, in weerwil van de kunst matige voeding, die haar door den geneesheer wordt toegediend, dat men vreest, dal zij op deze wijze den eeuwigen slaap zal ingaan. Een geval van misdadige baldadig heid is eerst dezer dagen openhaar geworden Het blijkt dat een achttal dagen geleden de sneltrein van Am sterdam naar Groningen door de oplettendheid van de machinist is ontsnapt aan een ernstig ongeluk. Toen de trein namelijk des avonds te ongeveer 9 uur 40 het station legerplaats Oldehroek passeerde, zag de machinist iets op de rails liggen Hij remde sterk, doch de trein had nog zooveel vaart, dat hij op de hindernis stootte, zonder evenwel te derailleeren. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat een aantal zware steenen en wegwerkersgereedschap als hamei s, enz. op de rails gestapeld hadden gelegen. Was de trein hier in volle vaart op ingereden 90 kilometer per uur dan is het volstrekt niet uitgesloten, dat dit ernstige gevolgen na zich zou hebben gesleept. De marechaussee van de brigade Weesp heeft thans de hand gelegd op de daders van dit misdadige be drijf. Het zijn een korporaal entwee miliciens uit de legerplaats Oldebroek. Als motief voor hun daad wisten zij niets anders op te geven dan bal dadigheid. Op een heuvelje in de nabijheid hadden deze navolgers van den beruchten Matuschka slaan kijken „hoe het af zou loopen". Toen de trein tot stilstand werd gebracht, waren zij er v^an door gegaan. Wij vreezen, dat hun baldadigheid, hun duur te staan zal komen. Maastricht heeft thans een honderd jarige inwoonster, de Wed. H. Hendrix Zij is op zoo'n uitbundige manier ge huldigd, dat wij niet anders dan kunnen hopen, dat bet oude rnenschje er niet overspannen door is geworden en er geen nadeelige gevolgen van zal ondervinden anders zou zij niet lang plezier hebben van het aardige gebaar van het gemeentebestuur dat haar bij monde van Burgemeester scheiden tot het stadsarchief behoo- rende nog niel geëindigdten tweede was er een proces tegen den vorigen Magistraat, omdat deze verscheidene posten uit de stadsrekening had ver zuimd te verantwoorden, waarvoor den rechtsgeleerde mr. Gilles van Flory in den Haag optrad en ten derde was een kwestie met zekeren Jerinimus Michiels, die de admini stratie gevoerd had voor het garni zoen over gelden, die ten laste van de stad moesten komen, die gediend heeft voor de Wet van Antwerpen. Het moet ons dus niet verwonde- dat de stadsrekening niet in het Gemeente-archief meer aanwezig is, deze zal, als zij er geweest is, ver moedelijk op het een of ander rech terlijk collegie of in handen van den een of anderen advocaat zijn achter gebleven. Zijne Excellentie de Prins van Oranje zal wel veel moeite gehad hebben om al de vragen en requesten te beantwoorden, want telkens reis den Burgemeesters en secretarissen naar de plaatsen waar deze zich op hield, om diens raad in te winnen. Eindelijk, toen deze op weg was naar Holland en hier voorbij voer, konden de Heeren hem zeil spreken. van Oppen de toezegging deed, dat zij de rest van haar leven zou mogen slijten in het huisje van de gemeente dat zij bewoont, zonder huur te be talen. Moge zij daar nog lang van genieten POORTVLIET, in het weekblad „De Ingenieur" van 23 Augustus is opgenomen een getij berekening voor benedenrivieren van den heer Drs. J. J. Dronkers, tijdelijk wiskundige aan het Departement van Waterstaat, afd. Algemeeue Zaken. Bij de vermelding daarvan teekent de N. R. Courant het volgende aan De bij de berekening van de getij beweging der Zuiderzee toegepaste methode Lorenlz heeft blijk gegeven goede voorspellingen te kunnen le veren voor een getij-voortplanting, als op de Zuiderzee en Waddenzee voorkomt. Door dhr. Dronkers wordt een dergelijke berekening opgesteld voor de ge tij beweging op een rivier, dus in een stroom waar afvloeiing van opperwaler niet te verwaarloozen is. Een gevolg daarvan is, dat de door Prof. Lorentz aangenomen lineaire weerstandswet niet toereikend is om den werkelijken bewegingstoestand weer te geven, zoodut thans door dhr. Droukers een quadratische weer standswet wordt aangenomen. Bovendien kan op de benedenri vieren niet verondersteld worden, dat de verandering van de diepte, als gevolg van de getijbeweging, te ver waarloozen is, hetgeen wel noodza kelijk was voor de toepassing van de methodeLorentz. Er wordt aangenomen dat de rivier een hellenden bodem bezit en geen scherpe bochten heeft dit laatste is over het algemeen in ons land het geval. Under een benedenrivier wordt in het bijzonder dat deel van een rivier verstaan waar gel ij kbe wegi n g op treed t. Voor de riviervakken Krimpen aan de LekRotterdam, Botterdam Kruiteiland, KruiteilandPoortersha- ven werd de constante bepaald, die in een der formules optreedt. THOLEN, 30 Augustus 1935. HANDELSREGISTER. Bij het Handelsregister der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noordbrabatit te Breda, Seeligsingel 4, haddon gedurende de maand Juli 1935 de navolgende in schrijvingen plaats OpheffingenA. J. W. Smith, Tholen, Molenvlietsche straat 17. Kassierskantoor. Gebr. J. en 1. Slager, Tholen, Kerkstraat 19. Slagerij. Wijzigingen H. Geene, St. Maar tensdijk, Haven A 154. Uitgetr. Eig H. Geene. G. W. J. de Graaff, Oud- Vossemeer, Kalisbuurt B 142. De zaak is omgezet in eene venn. onder de firma A. Meyll Co. (Beperk, bepak). Venn.G. W. J. de Graail en A Meyll. In verband met de verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Aug. a.s. hebben de volgende onder scheidingen plaats gehad. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer E. van der Slikke weth. te Poortvliet en is toe gekend de eermedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in Als blijkt uit het volgende „Betaelt Dimmen Pot ter saecke, dat hij den Baillui ende Borgemees- ters aen schipsboort ghevoert heeft daer syne Princelicke Excellencie in was als hy hier voorby naer Hollant seylde XIII groote, noch van dat hy hel gadt van de haven geruymt heeft oock XIII grooten, 'tsamen II Schel lingen 1111 grooten." „Betaelt Jacob Jansz van twee tartonnen verbrant opt vieren van syne Excellentie doe hy nae Hollant hier voorby voer ende andere ware by hem gelevert bedragende 'tsamen VII Schellingen IX grooten en XX myten." Het eerste onderwerp, waaraan de nieuwe Magistraat zijn aandacht schonk was de financien en de mid delen te beramen om deze te ver beteren. Hij liet de notabelen en de be sturen der gilden bijeenroepen om te overleggen op welke wijze men aan de gelden zou kunnen komen om de schulden te delgen. Men moést in dien tijd voorzichtig te werk gaan, om niet in gijzeling te worden gesteld, een methode, die men maar al te vaak toepaste. Er ontstond onder de aanwezigen zilver, bij bevordering aan den heer L. Bal Jz. controleur hij de visscherij- politie op de Zeeuwsche stroomen alhier. De eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver aan den lieer H. Gaakeer te St Anna- land, eommissionnair bij de Coop. Aardappelen en Brandstoffen vcr- eenigiug „Eigen Hulp" U. A. te Den Haag. Benoemd is tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau Jhr. Mr. J. W. Quarles van üfford. Com missaris der Koningin in Zeeland te Middelburg. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw Mr. J. 11. Stieger lid van Ged. Staten van Zeeland te Goes. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau ds. P. J. Steinz voorzitter der Herv. schoolvereeniging „Het Mosterdzaad" te Goes. Bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau W. Kakebeeke te Goes vice-voorzitter van de Mij. tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Autotocht naar Brussel Dinsdag of Woensdag naar de begrafenis plechtigheden van koningin Astrid. Kaarten verkrijgbaar bij Firma J. M. C. POT ot de chauffeurs der bus Stavenisse. Voor St. Annaland en Oud-Vosse- meer komt bij deelname "een bus over genoemde plaatsen. J. C. KRIJGER, Goes. POORTVLIET. Dinsdagmiddag werd onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer C. P. Vogelaar, lid van den gemeenteraad en bestuuislid van verschillende vereenigingen alhier. Aan de geopende groeve heeft ge sproken de heer W. Dronkers, Bur gemeester, Ds. C. A. Vreugdenhil en den heer J. Looyenga, hoofd der school, terwijl eer. broeder van den overledene een woord van dank bracht en met een „Rust zacht" afscheid van zijn broeder nam. SCHERPENISSE. Rij de gehouden verkoop der gemeente-mestfaalt werd kooper van koop I Jac. Rijstenbil a f29, koop II Joh. v. d. Jagt 135 en koop 111 Wed. A. Dijke f 40. Totaal dus f104. ST. MAARTENSDIJK. Zilveren Jubileum Mej. J. F. T. Sanderse. Wie van de St. Maartensdijkers kent Mej. Sanderse niet? Er zullen niet veel kinderen zijn die niet hij de juffrouw van dc school op de markt de eerste beginselen van het onder wijs hebben genoten. Velen zullen zich zeker wel de liedjes herinneren, die ze daar voor het eerst leêrden, daar, waar Mej. Sanderse ze eiken dag opnieuw maar weer voorzong totdat de kinderen ze van buiten kenden. Menige moeder zal dankbaar zijn voor het werk aan haar kleintjes verricht en vol bewondering staan voor het feit, dat ze zoo prachtig die vele, vaak lastige peuters onder den duim wist te houden. Dertien jaar lang werkt Mej. San derse thans onafgebroken te St. Maar tensdijk. Voor dien tijd heeft ze elf jaar lang haar krachten gewijd aan de jeugd van Kortgene. Het zal daarom voor haar een blij herdenken zijn als zij Zondag 1 Sep tember den dag zal herdenken, dat zij voor vijfentwintig jaar haar zoo rijk gezegende arbeid aanving. een beweging aan welker hoofd zich JacoAvan Stryen, de oude orgelist stelde, om belastingen te hellen op de wijn, het bier en de olie, zelfs op de tarwe en de'mede. Daaruit zouden dan de kosten van defortifi- catiewerken worden bestreden Men besloot zekeren Balthen Hu- brechts met instructies naar Mid delburg te zendendeze was een man, die op 15 Juni 1570 door den bloedraad van Alva tot ban- nissement en confiscatie van goe deren was veroordeeld, omdat hij beschuldigd werd van beelden breking en dat hij gewapend den afvalligen pastoor van Scherpenisse binnen Tholen had geleid tot het houden van zijn eerste predicatie*), doch die zich tot nu toe schuil had weten te houden. Hij kreeg tot opdracht aan de Staten van Zeeland te verzoeken of zij de fraterniteits- of giidegoederen moch ten verkQopen en of men de opbrengst uit de kerkelijke bezittingen voort vloeiende mocht aanwenden tot ver st.-ïi king der ver» edigingswerken. Hij had echter ten antwoord gekregen, dat de forüficatiewerken moesten worden uitgevoerd met de servitien der soldaten, waarmede hij werd be last. Omdat velen haar kennen, en haf. en haar werk waardeeren zal 11 haar zeker niet aan gelukwenschj op dien dag ontbreken. STAVENISSE. Naar men verneei is de veiling van aardappelen alhi wegens gebrek aan deelname tij del ij stop gezet. ST. ANNALAND. Aardappelveiln van Zaterdag 24 Aug. Groep St. a! naland. Aanvoer 24125 Kg. Prijzei gele eigenheimers f2—f2.04, Z. bon' 13, drielingen f 1.0211.30, bonkt! f 1.42—f 1.00, kriel f0.50—f 0.52, percj 15.201'7.70. Groep Scherpeniss» Aanvoer 10750 Kg. Prijzenge' eigenh. f 1.80—f 1.82, blauwe ide: f 1.80, Zeeuwsche bonte 12.80, dri lingen f 1.10—f 1.30. Alles per 100 K- Aardappel veiling van Dinsd; 27 Aug. Groep St. Annaland. Aa/ voer 40400 Kg. Prijzen als volg! gele eigenheimers f212.02, blauv. idem f2, Zeeuwsche bonte f3—f3.0 Zeeuwsche blauwen f 3, drielingf f 1.10—f 1.26, bonken f 1.30-f 1.4 kriel f 0.50, appels f 0.15 Groep Sche J penisse. Aanvoer 1950 Kg. Prijzei, gele eigenheimers f 1.80—f 1.8. blauwerwf 1.8011.82, bonken f 1.32- T1.34, drielingen f 1.10, Zeeuwscl bonte f2.80f2.84, per 100 Kg. i Aardappelveiling van Woensd?' 28 Aug. Groep St. Annaland. Aanvor 48150 Kg. Prijzen gele eigenheimei', f2—f2.02, blauwe idem f 2f 2.0' Zeeuwsche bonte f 3f3.04, Z. blai- wen f 3, drielingen f 1.20f 1.4': bonken f 1.34f 1.30. Groep Scherpt- nisse. Aanvoer 7200 Kg. Prijzen, gele eigenheimers f 1.80, drielingei 1' LBO, drielingen f 1.10, bonken f 1.2f Maandag jl. werd door de ve lingver. „St. Annaland en omstreken1 alhier aanbesteed het vervoer van d, aardappelkisten van de haven nao de opslagplaats. Laagste inschrijve was J. van Dijke voor 1*2.85 per 100* stuks. OUD-VOSSEMEER. Ten huize va den heer C. A. Rijstenbil werd te overstaan van notaris D. v. d. Veld verkocht een woonhuis en stalen klip perschip in eigendom toebehoorend aan den heer A. Dorst. Hoogste bie ders waren voor het woonhuis de hee Klompe te Tholen f1500, voor he' klipperschip de heer P. G. Lindhoui alhier voor f231. Onlangs werd door een ambte' naar van Staatsboschheheer een onder zoek ingesteld naar de door iepen! ziekte aangetaste boomen. Het resul taat van dit onderzoek is, dat evenal i ten vorigen jare een dertig boomei gerooid zullen moeten worden. Ooi aan het jonge houtgewas bleek d< spinkever zijn vernielende arbeid t*' verrichten. WEEKPRAATJE. ...EN ALLES GAAT WEER Z> OUDE GANGETJE Het lijkt soms haast onbegrijpelijk, nog zoo kort geleden kwamen wi terug van onze vacantie, hegonner' de scholen weer en nu, nu gaat' alles alweer z'n oude gangetje Waar is de vacantie gebleven Voorbij, vervlogen zijn ze, die heerlijke dagen van zomerzon en vrijheid, steeds' zeldzamer komen ze onder het werk) in de gedachten. Het leven van alle dag met zijn steeds vveerkeerende plichten heeft weer beslag op ons gelegd. De schepen Davidt Gornelis werd de inning der heffing van de 4 groo ten op het gemet, over het geheele eiland opgedragen. Blijkens de hierboven genoemde rekening is er aan de versterkings- werken der stad in dat jaar nog het een en ander verricht De zoogenaamde Zuidpoort werd afgebroken en de bolwerken aan die zijde versterkt, waarschijnlijk omdat zij een gevaarlijk aanvalspunt vorm den. Verder werden de sloten der poor ten nog eens goed nagezien en de oude kanonnen met een nieuwe laag'! teer bedekt. In zijn geheel werd er door de stad XXXIII Pond XII schel lingen X grooten IX myten aan uit-1 gegeven. Intusschen kwam het bericht, dat Don Jean te Keulen veel geld uitgaf voor oorlogsdoeleinden. Laat ze maar afkomen dachten ze, doch gelukkig geen enkele vijand vertoonde zich. Tholen, 27 Augustus 1935. H. Vermoedelijk Mr. Johan Ver-, steegh.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1935 | | pagina 4