friïaqtw&kff wjlievusTÏ ONZE FEUILLETON lieelemaal geen vacantiereis.Feitelijk is er toch zoo weinig voor noodig, om zich eens een paar echte vacantie- dagen te gunnen. Kies toch gerust een plaats, die niet veel reiskosten vergt. Neem een bescheiden kamertje, maak ontbijt en lunch zelf klaar thuis staat toch ook niet alles voor ons klaaren ga alleen 's middags ergens eten. In elke plaats zijn er natuurlijk pensions en gelegenheden, waar het leven duur is. Maar ook zijn er overal, in elke badplaats, in elk vacanlieoord wel bescheiden ge legenheden te vinden, waar je heel goedkoop terecht kunt.'t Is mogelijk, dat de ligging dan niet zoo gunstig is, misschien wat eenzaam of midden in de stad, zoodat je een kwartier moet loopen eer je aan het bosch bent maar wat doet dat. erin den grond feitelijk toe. En al moeten we gns nóg zoo bekrimpen we weten: het is vacantte, we zijn in een vreemde omgeving, die we moeten verkennen een nieuwe wereld vol verrassingen ligt er voor ons open Daarom al kan Bruin liet haast niet trekken op reis gaan we, op reis moéten weEn als 't heel erg nijpt, wel. misschien strijkt dan de chef nog wel eens zijn hand over het harten geeft een klein voorschot! Want hoe dan ook vacantie heb je noodig (Nadruk verboden). THOLEN, 23 Augustus 1935. Maandag j.1. had weder in de hoofd leiding een buisbreuk plaats, thans bij de heul aan den tolweg te Poort vliet. Het personeel der waterleiding was ongeveer 4 uur in den morgen ter plaatse en werd met alle man en macht gewerkt om het euvel te herstellen. Intusschen waren Poort vliet, Tholen, Oud-Vossemeer en Hal steren verstoken van water, terwijl alras de toren ook leeg was en alle plaatsen in het verzorgingsgebied der waterleiding van waterlevering waren uitgesloten. Eerst Maandagavond laat was er- weer water. Doch Dinsdag had ineens zoo'n groote wateronttrekking plaats dat de toren des morgens weder ge heel ledig raakte, het duurde toen eenige uren voordat weer zooveel was bijgepompt dat de waterlevering weder normaal kon geschieden. Het personeel der waterleiding dat met bovenmenschelijke kracht ge werkt heeft om het euvel zoo spoedig megelijk te herstellen komt wel een woord van lof toe voor haar ijver. Ged. Staten van Zeeland hebben benoemd als deskundige tot het doen van de schatting van de onzuivere opbrengst van de gronden in den calamiteuzen Moggershilpolder den heer J. Keur Dz. te Scherpenisse. Konden we vorige week mede- deelen dat de Thoolsche Boys 24 dezer een extra wedstrijd zullen spelen tegen een combinatie van Rotterdamsche eerste en tweede klassers, wij vernemen dat hiervoor zeer veel belangstelling is. Onze burgemeester Mr. A. J. van der Hoeven heeft zich bereid ver klaard de uittrap te doen. - De Thoolsche Oranjevereeniging is er inj geslaagd om, dank zij de offervaardigheid van velen, met 31 dezer een Oranjefeest te orgaui- seeren. Des morgens koraalmuziek, klok- ;elui, zingen der schoolkinderen Belangrijke posten uit de stadsrekeningen. De rekening van 1578/79. Dat het stadsbestuur nog niet uit aanhangers der Hervorming was. sa mengesteld en althans het nóg niet met de beeldenbrekers heulde, blijkt wel uit den volgenden postwaarin wordt vermeld, dat ze zich daarover lot de Staten van Zeeland wendden „Betaelt Stolauus Gornelis, die ge reyst is naar Middelburch V Oetober LXXVIII, met brieven van de Weth. aeo CouwerlTe nopens het an stucken smilen van de kercke, omdat hy 't selve den Raad soude te kennen geven aoe sy dat verstonden, welck direc- lelyck was jegens de Pasificatie ende onsse Satisfactie by syn Excellentie gelooft, gevaceert 1111 dagen conit M1I schellingen VIII duiten. Verder werd dezelfde bode nog telast met een verzoek aan den Prins sportwedstrijden voor dames en heeren. Des middags Singelloop en volks spelen en gymnastiekdemonstratie, terwijl Tbolen's Dames,- Mannen- en Kinderkoor zich zullen laten hooren. Ook is er een etalagewed strijd, terwijl „Concordia" den ge- heelen dag haar medewerking zal verleenen. Na haar mooie succes vorige week Donderdag te Bodegraven be haald, gaf ons Harmoniegezelschap Donderdagavond een concert op de Markt dat door het talrijk opgekomen publiek aandachtig werd aangehoord. POORTVLIET. Heden overleed alhier op 48-jarigen leeftijd de heer C. P. Vogelaar, lid van den raad dezer gemeente. De overledene was ook geruirnen tijd bestuurslid van de O. V. T. POORTVLIET. Woensdagnamiddag keerde de 10-jarige dochter van den heer J. van der Male alhier per fiets van het weiland naar huis terug. Onderweg had zij het ongeluk te vallen en kwam daarbij zoo hevig terecht op de melkbus, die op baar fiets stond, dat zij bloedend verwond werd aan het gezichtzoo zelfs dat de ontboden geneesheer haar onderlip moest hechten. *SCHERPENISSE. Zaterdagavond kwam onze burgemeester de heer Klos van de Lagemarkt en trof op de Hoogemarkt de nachtwacht De Graaf aan. Plotseling kwam een wiel rijder aangereden die op hen inreed, den nachtwacht een klap gaf, terwijl de burgemeester die den wielrijder wilde grijpen kwam te vallen en zich nogal bezeerde. De wielrijder zekere J. B. uit Tholen, verwekte met eenige vrienden daarna nogal rumoer. De zaak is in handen van de politie, terwijl wel zal worden uitgemaakt voor de rechtbank te Breda of een en ander z.g. wraakoefening kan zijn wegens een veroordeeling tot ge- vangenisstral van verdachtes broeder, zoodat dit muisje wel een staartje zal hebben. Wij vernemen dat de burgemeester tijdelijk zijn kamer moet houden ten gevolge van den val. ST. MAARTENSDIJK. Woensdag avond werd de hulp ingeroepen van de politie voor een paar twistende buren die handgemeen waren ge worden. Buurman v. d. J. had een snee in zijn neus (letterlijk) en moest geneeskundige hulp halen. Een proces verbaal was het slot. Waar de werkzaamheden in de zilveruitjes thans vrijwel beëindigd zijn is het gemeentebestuur opnieuw genoodzaakfgeworden een 40-tal werk - loozen te werk te stellen bij de werk verschaffing te St. Philipsland. ST. MAARTENSDIJK. Dinsdag namiddag jl. hield de Kring «Tholen en Sint Philipsland" van de Zeeuvv- sche Landbouwmaatschappij onder voorzitterschap van den Heer Wisse een druk bezochte algemeene verga- dering ten huize van den heer Ne- lisse. Van het Hoofdbestuur was mede aanwezig de Secretaris der Z. L. M. Ir. J. Dorst uit Goes. Deze vergadering was hoofdzakelijk belegd met het doel om te trachten betere prijzen te verkrijgen voor de aardappelen die thans door de boeren worden afgeleverd. Een prijs van twee cent en minder per K.G. wordt door de verbouwers absoluut onvol doende geacht en beschouwd als eeu atbraakprijs. Voor de regeling van vorige jaren waarbij minimumprijzen werden vast gesteld is thans in de plaats ge- komen een teeltheffing van f30 over te brengen namens de Katho lieken om een der beide kerken te Tholen in gebruik te mogen hebben voor hun eeredienst, als blijkt uit de volgende verantwoording: „Betaelt Stolanus Cornelis, die op den XVI en Octobris gereyst is naer Anlwerp met brieven van de Weth. van den Bailluw ende Burgemeester Bartel Gorneliszn. om een requeste aen syn Excellentie over te dienen om te hebben een van de twee ker- cken binnen Ter Tholen voor de Catholycken V schellingen IX duiten." Men vraagt zich af bij het lezen van dezen tekst, waar bevond zich het tweede kerkgebouw binnen deze stad, dat daarin bedoeld wordt? Doch er heelt ook nog een godsgebouw bestaan in het Oudeland van Scba- kerloo en het is zeer wel mogelijk, dat dit het was ook bestond alhier nog een kapel in de Kerkstraat. De kerkelijke goederen, die nog op het stadhuis door de wet in bewaring werden gehouden, werden nu door den Rentmeester der Geestelijke goederen namens de Provincie opge- per H.A. welke door de verbouwers betaald moet worden. Tegen deze regeling werd ten zeerste geprotes teerd. Algemeen werd betreurd dat de Regeering geen maatregel in de plaalsstelt die een eenigszins loonende prijs voor de aardappelen tengevolge zou kunnen hebben. Besloten werd den betrokken Minis ter telegrafisch hiervan in kennis te stellen. Momenteel zijn de aardap pelen het eenige landbouwproduct waarvan direct geld binnenkomt, aangezien tarwe en erwten thans nog niet verhandeld worden. Hierbij komt nog de omstandigheid dat van de na-betaling van de tarwe-oogst 1934 bij voorbaat de teeltheffing op de aardappelen wordt afgehouden. Al deze dingen hebben tot gevolg dat verscheiden boeren het noodige kas geld om hun bedrijf gaande te houden, komt te ontbreken. Tengevolge daar van zijn zij wel genoodzaakt reeds thans hun aardappelen te verkoopen. Eveneens werd geprotesteerd tegen de in uitzicht gestelde verminderde steun op tarwe en erwten, te meer waar de oogst van deze producten niet aan de verwachtingen zal be antwoorden. Dinsdagmorgen is ter hoogte van de hoeve Reigersburg in den Middellandpolder de 82-jarige L. P. die op een rijwiel uit een zijweg kwam rijden door een luxe auto ge grepen en tegen den grond gesmakt tengevolge waarvan deze een hersen schudding bekwam. Het slachtoffer werd per auto door Dr. Tazelaardie spoedig ter plaatse was, naar zijn woning vervoerd. Naar de oorzaak is een onderzoek ingesteld. St. ANNALAND. Uitslag van de alhier gehouden schietwedstrijd. Afdeeling A scherpe baan, korps le prijs Zilveren medaille aangeboden door H. K. H. Prinses Juliana, korps II Burgerwacht Bergen op Zoom met 225 punten. 2e prijs verguld zilveren medaille aangeboden door Mr. J. J. Polderman te Heemstede, eere-voorzitter der vereeniging, motorkorps afd. Zeeland met 232 p. laagste serie 45 p. 3e pr. verguld zilveren med. aan boden door Z. Ex. Generaal Buymaer van Twist voorz. der Nat. Landstorm commissie te 's Gravenhage de Schiet- vereeniging „Prinses Juliana" alhier met 232 p. laagste serie 43 p. 4e pr. zilveren med. aangeboden door Z Exc. de Commissaris der Koningin in Zeeland te Middelburg; „Ons Genoegen" Bergen op Zoom Ónderofficiersver. met 228 p. laagste serie 44 p. 5e pr. zilv. med. aangeboden door de Wel. Ed. Heer J. F. Brooijmans te St. Annaland. Bijz. Vrijw. Land storm Bergen op Zoom met 228 p. laagste serie 40 p. Afd. B. scherpe baan Personeel. le pr. P. Kloostema te Nisse met 51) p. 2e pr. F. Maiits Bergen op Zoom met 49— 49 p. 3e pr. A. M. Kloet St. Maartensdijk met 49—48 p. 4e pr. J. M. Drijgers 's Heer Abtskerke met 4949 p. 5e pr. J. G. Goede- gebuure St. Annaland met 4947 p. Be pr. C. J. J. Kooijman, St.Annal. met 48—48 p. 7e pr. A. Goedege- buure Az. Jr. St. Annal. met 4847 laagste schot 9 p. 8e pr. J. Leenderts Bergen op Zoom met 4847 p. laagste schot 8 p. 9e prijs J. L. Goede- gebuure St Annal. met 4846 p. jaagste schot 9 p. 10 pr. J. J. van Loon bergen op Zoom met 4846 p. laagste schot 8 p. '11 pr. C. L. J. J. Meijler Goes met 4846 p. laagste schot 2X8 p. 12 pr. .T. Walhout St. Annal. met 4845 p. laagste schot 8 p. 13 pr. M. P. Duijzer St. Annal. 48—45 p. laagste schot 2X8 '14e pr. J. Rouw Goes met 4746 p. vorderd, doch deze bleef voorloopig weigerachtig daaraan te voldoen, zich beroepende op Zijne Excellenlie den Prins van Oranje, die had bepaald dat de kerkelijke goederen voorloopig onder de berusting der Wet moesten blijven. De secretaris Mattheus Bergen werd afgezonden om met Zyne Altese over deze aangelegenheid te spreken. Deze post heeft daarop betrekking: „Betaelt Matheeus Berghen, die opten lillen Februari der ordonnantie van de Weth. met beslote missive gereyst is naer Antwerp aen Zyne Altesse om den zelve teremonstreeren, dat de Rentmeester Suytland hadde de Bu rgemeesters doen gysselen omdat sy in weygeringe waren de restee- rende kercke meubelen, goeden, die sy in heure bewaernisse hadden, den selven Suydtlant over te leveren om die elders te transporteeren, wesende directelyk jegens de Pacificatie ende onsse Satisfactie by syne Excellentie, de Staten van Holland ende Zeeland verleent ten eynde syne Hoocheyt daerinne wilde voorsien ende oirdere 15e pr. P. A. Goedegebuure St. Annal. met 47—45 p. 10e pr. A. H. Hazen Bergen op Zoom met 4744 p. Afd. D.K.S.O. baan korps. lste pr. zilveren med. aangeboden door H. M. de Koningin de schiet vereniging „Prinses Juliana" alhier met 273 p. 2e pr. zilveren med. aangeboden door Jhr. de Casembroot, Ambachts heer van St. Annaland, motorkorps afd. Zeeland met 268 p. 3e pr. Zilv. med. aangeboden door den VVelEd. Zeergel. Heer A. G. Polderman Arts te Scherpenisse, landstorm afd. St.Annal. met 2(31 p Zilveren med. voor den besten korpsschutter der scherpe baan aan geboden door dhr. C. J. J. Kooijman alhier A. W. Kloet te St. Maartensdijk bij loting met 6 schuttels. Afd. E. K. S. O. baan Personeel. le pr. A. W. Kloet St. Maartensd. met 60 p. 2e pr. J. Fase Pz. St. Annal. 5956 p. 3e pr. G. J. Bas te Nisse met 5953 p 4e pr. J. Walhout te St. Annal. met 58—58 p. 5e pr. J. Rouw Goes met 5854 p. 6e pr. A. Goedegebuure St.Annal. met 5853 p. 7e pr. M. Goedegebuure St. Annal. met 5851 p. 8e pr. J. Hage Jz. St. Annal. 5750 p. 9e pr. J. L. Goedegebuure St.Annal. met 5751 p. 10e pr. M. Fase St. Annal. met 57—51 p. 11 pr. A. D. Goede- buure St. Annal. met 5743 p. 12e pr. L. J. Meijler Goes met 5052 p. 13e pr. M. P. Duijzer St. Annal. met 5651 p. 14e pr. P. A. Goedegebuure St.Annal. 55—54 p. 15e pr. Iz. Rijn berg St. Annal. met 5553 p. Een zilveren medaille aangeboden door Zijne Exc. de minister van Defensie voor de beste schutter op de Personeele baan (scherp) werd gewonnen door P. Kloostema te Nisse. Aardappelveiling van Maandag 19 Aug. Groep St. Annaland. Aan voer 47250 K.G. Prijzen gele eigenh. f2.'10—f2.16, bl. idem f2,10—12.18 bonte f3.20f3.24, drielingen f 1.20 f 1.46, bonken f 1.52—f 1.70, prui men 7 ct per poud. Groep Scherpenisse. Aanvoer 38175 K.G. gele eigenh. f2f2.06, bl. idem f2—f2.08. driel. fl.10—f 1.30, bonte f3—13.02 per 100 K.G. Aardappelveiling van Dinsdag 20 Aug. Groep St. Annaland. Aan voer -74525 K.G. Besteed werd als- volgt gele eigenh. f2f2,04. bl. id. f2.10—f2.20, bonte f3.1U—1 3.20, driel. f l.10f 4.42, bonken f 1.52 fl.72, kriel f0.54—f 0.56. peren le soort 14.80, 2e soort f 1.04f2.75. Groep Scherpenisse. Aanvoer 17075 K.G. Prijzen gele eigenh. f 1.7412 bl. id. 1 2f2.02, drielingen f 1.32, bonken f 1.30f 1.52, bonte f3, alles per 100 K.G. PASCHEN OP EEN VASTEN DATUM. Grootste gedeelte der Christen heid voorstander. Zooals men weet, zijn reeds vele jaren besprekingen gaande om Paschen op een vasten datum te bepalen. Naar aanleiding van deze kwestie wijst hetZwitsersche blad.de «Tribune de Genève" er op, dat het jaar 1939 het meest geschikt zal zijn om met de fixeering van den Paaschdatum te beginnen. Naar men weet heeft 52pGt. der Christenheid deze fixeering aanvaard, de Roomsch-Katholieke kerk echter, de overige 48 pCt. om vattende, bleef gereserveerd tegenover dit voorstel staan. Thans is er kente ring. WeesdePausaanvankelijk deher- vorming zonder meer af, thans heeft stellen, dat de Weth van alsulcke quellingen eens mochte ontslagen syn of ontlast van haer diensten, waerop syne hoocheyt ordineerde, dat syn Excellentie als oirdere souden stellen, sulx dat syne voorseyde Excellentie ons verleende besloten missive van de Staten van Zeeland ofte haere gecommitteerde Raeden desgelycx aen myn Heerè den Gouverneur van Walcheren ten eynde sy voorseyden Suydtlandt souden interdiceeren van voir de Excellentie de doene aen de geseyde geestelycke goedengeva ceert VIII daghen tot V schellingen dachs, compt van wagenhuyre ende een Requeste te doen maeken tsamen II pond XIII schellingen VI groote. Doch de tijd begon nu te naderen, dat de Magistraal vernieuwd moest worden. De oude Burgemeesters Bar tel Cornelis, die zoo voor de kerk had geijverd en Marinus Anthoniss Colle zouden daarin nimmer weder- keeren. Het had niet veel gescheeld of Tholen had zijn stem in den geconcipieerden Raad van Zeeland de Paus, gezien den wensch van"! zoovele naties, die in den Volken-t bond vereenigd zijn, besloten om del kwestie „aan hel komende oeca-i meuische concilie te onderwerpen, in dien duidelijk wordt, dat er een algemeene wensch tot fixeering vaa den Paaschdatum bestaat". Het isi dus nu mogelijk geworden, dat de- R. K, kerk meegaaten in dit gevalj is de fixeering verzekerd. Het bovengenoemde Geneefschej blad wijst er op, dat de algemeene, keus viel op 9 April als vasten Paaschdatum, daar 7 April algemeen] wordt aangenomen als de meest, waarschijnlijke dalurn der kruisiging,. Welnu, in 1939 valt Goede Vrijdag' op 7 April eu Paschen op 9 April, zoodat van dit jaar al de lixeeringf het gemakkelijkst een feit zou kunnen^ zijn en er dus nu een oorzaak is,' met name voor de Roomsch-Kalho-, heken, die de fixeering wenschen om te doen wat zij kunnen, opdat alles wat vóór dien tijd nog geschieden moet (eerst de „algemeene wensch"! en dan het concilie) te juister tijd geschieden kan. GEEN „HARINGJAGERS" MEER. j Tengevolge van een aanvulling van het CrisisliariiigbesIuit-1934 zal de aanvoer van pekel- en steurharing i in Nederland voortaan slechts zijn i toegestaan met dezelfde schepen aan boord waarvan deze haring is ge- vangen en verwerkt. Dit beleekent dus, dat de z.g. „haringjagers" schepen die niet ter vischvangst gaan, maar uitslui- tend haring van de visschende scbe- 1 pen naar den wal brengen worden uitgeschakeld. De visschersbooten 1 kunnen nu niet meer steeds blijven doorvisschen, doch moeten geregeld naar den wal komen om de gevangen haring a te leveren, wii men althans ae kwaliteit op peil houden. Vermoedelijk is deze maatregel genomen om oeter conti öle te kunnen uitoefenen, dat inderdaad de schepen aan de haringdrijfnetvisscherij deel- 1 nemen, die daarvoor vergunning hebben. VALSCHE VEEKEURINGS- STEMPELS IN BESLAG GENOMEN. Na een langdurig onderzoek heb ben ambtenuren van den Centralen Crisis Coutróledienst, bijgestaan door rijks- en gemeentepolitie, Vrijdag avond den slager G. te Pulten (GId.) op heeterdaad betrapt bij het clan- destien slachten van een koe. Bij een huiszoeking kwam tevens aan het licht, dat deze slager in het bezit was van een valsch veekeurings- sternpel. De ontdekking van dit feit was voor de politie autileidi'fig om reeds in den nacht van Vrijdag op Zater- i dag in tal van gemeenten op de Veluwe huiszoekingen te verrichten bij lieden, die onder verdenking staan in soortgelijke affaires betrokken te zijn. i VAT MET ZOUTZUUR VAN EEN VRACHTAUTO GEVALLEN. De vrachtauto van de fa. Assel- bergs kwam door de Wouwscbestraat te bergen op Zoom gereden. Ter 1 hoogte van den winkel der firma Roosenboom viel een vat gevuld met zoutzuur van den wagen. Doordat de bestuurder daarop sterk remde sloeg de knecht 11. van de B. van t den wagen en viel in het zoutzuur, dat uit het vat stroomde. Hierdoor bekwam de jongeman brandwonden aan armen en beeuen. Nadat hij bij de fa. Roosenboom was binnenge- bracht, werd Dr. Gole ontboden, die de eerste geneeskundige hulp ver leende. Nadat v. d. B. verbonden was er bij ingeboet; de slechte toe stand der financiën en de omstan digheid, dat zij niet voldoende ge- lortificeerd was om den vijand bij mogelijke aanvallen het hoofd te kunnen bieden had daartoe bij de Staten aanleiding gegeven. De stad had echter een wakkeren verdediger gevonden in haar afgevaardigde Mr. Everaard van Couwerve zoodat dit met medewerking van den Prins nog verhinderd kon worden. Het nieuwe stadsbestuur of de Magistraat bestond uitNicolaes Pancraes eu Quiryn Adriaanse Struve als Burgemeesters en uit den laatst genoemden Burgemeester, Cornelis Janss van Berghen, Sijmon Marinus, Adriaan Fransse, Jacob J anse, Mr. Joost Dimmens, Jan Cornelis van Dorth, Mr. Jan Jansz. Stryt en David Cor nelis als schepenen, met den Baljuw Frans Resen. Van deze hadden alleen Adriaan Fransse en David Cornelis ook in het vorige bestuur zitting gehad. Wordt vervolgd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1935 | | pagina 4