wyQiEuwsJl ONZE FEUILLETON w NIEUW» En toch heeft de zomer met het komen en gaan der vele bloemen reeds een ander voorkomen gekregen. Nog geuren de rozen in rijke menigte aan hoogstammen en lage struiken. Daar naast staan echter reeds de ernstige, hooge struiken der dahlia's met hun groote, heerlijk gekleurde bloemster- ren. En de asters stralen in alle kleuren, van het helderste wit tot het donkere, fluweelige paars. Ook thuis, in onze woningen heb ben wij nu de eerste herfstbloemen. Nu kost het ons geen moeite om vazen en pullen gevuld te krijgen. Volop kunnen we ons nu verlustigen in al die overdadige pracht. En al spreken wj3 ook van herlstbloemen, toch voelen we, dat het nog zomer is, heerlijke, warme, bloeiende zomer. Nog is het loof der boomen groen, nog klinkt niet het geritsel van herfst wind door dorre bladeren. Al zijn dus de eerste teekenen daar, nog kunnen wij genieten, volop ge nieten van al deze rijke zomer weelde. Laat ons het dan ook doen, met volle teugen en zonder voorbe houd, genieten van wat Augustus met kwistige band ons nog schenkt! Nog staat ons een gulden rij van zomerdagen te wachten. (Nadruk verboden.) LANDBOUW. Wat elke maand te doen geeft. In Moes- en Bloemtuin, Keuken en Kelder (2e helft Augustus). Waterbehoefte van den grond. Onze cultuur- gewassen zijn, om ia hun behoefte aau water te voorzien, in 't algemeeu aangewezen op de hoeveelheid, die jaarlijks in deu vorm van regen, sneeuw, odz. aau den grond wordt toegevoerd. Zooals bekend i?, houden niet alle grondsoorten evenveel van het in den grond dringende water vast. Zandgrond slaat in dit opzicht niet te best aangeschreven, 'klei en humus houden het water veel beter vast. Op zandgrond heeft men daarom in den regel het eerst en hel meest last van droogte. Verhooging van het hamusgehalle is hier zeer aan te bevelen, door toevoeging van stalmest vermenging van den grond met lurf- «trooisel, door groenbemesting e.d. Door bijv. in den herfst den vrijgekumen grond met rogge te bezaaien, en die iu 't volgende voorjaar omver te spitten kan men op ge makkelijke wijze den humus voorraad iuzijn tuingrond vermeerderen. Behalve zijn groot waterhoudend vermogen bezit de humus nog andere belangrijke eigenschappen waardoor hij zoo'n gunstige werking op den toestand van den tuin oitoefeni. In lijden van langdurige droogte is de bouwlaag van den grond al heel spoedig van de grootste hoeveelheid vocht beroofd. Dit verlies moet zoo spoedig mogelijk worden aangevuld door het opstijgen vau water uit den grond. Een harde, stijve ondergrond staat zooals begrijpelijk is, du opstijgen van het bodemwater in deu weg. Losmaken is beste, wat men doen kan. Eo nielalleeD zal die losse ondergrond de wateropstijging bevorderen, maar ook de plantenwortels knnnen beter iu de diepere lagen doordringen, wat ook weer den planten ten goede komt. Zoo'n diepo grondbemesting is du niet ieder jaar noodig wanneer we hel om de 5 ol 6 jaar doen, is het voldoende. Ook hel waterverlies door verdamping kaD voor een groot deel worden tegengegaan. Waar 't mogelijk is kan men door bedekking vau^den grond metstal- mest, compost e. d. de verdamping reeds heel wat beperken. Een ander niet geuoeg aan te bevelen middel is het ondiep losmaken van hel bovenste aardlaagje, door schoffelen bijv. Velen durven dat niet te doen uit vrees, dat de grond nog meer zal uitdrogen, echter el ten onrechte. Wel zal het losgemaakte laagje geheel uitdrogen maar de daaronder gelegen lagen zullen minder aan waterverlies door rechtstreeksche verdamping blootgesteld •taan, zullen langer vochthoudend blijven; men onderzoeke het maar eens. Maar natuurlijk, het moet bij oppervlakkig losmakeu van bet bovenste laagje blijven want zoover men los maakt, zoover droogt de grond uit. Men be hoeft dus niet bevreesd to zijn het schoffelen Merkwaardige aanteekeningen uit oude stukken in het Gemeente en Kerkelijk archief te Tholen Vervolg. Na de Pacificatie van Gent werden hier door de Generale Staten troepen gedirigeerd, wier soldij de stqd uit 'Ie opbrengst der belastingen moest betalen. Het waren voornamelijk Schotten en Duitschers, die hier in garnizoen gelegd werden en voor hel meerendeel door den oorlog verwilderde soldaten. De stad, welke door de troebelen in een slechte financieele positie verkeerde, geraakte daardoor nog 'neer in de schulden en was op den duur niet meer in staat het garnizoen 'e bekostigen. De soldaten woedend, dat ze geen voldoende soldij ontvingen, rooiden yan de bevolking in dit eiland alles, *at van hun gading was De Duit- in tijden van droogte voort te zetten. Bovendien wordt door die oppervlakkige grondbewerking aanwezig onkruid vernietigd, dat anders ook weer zijn deel van den watervoorraad vraagt. Voor de keukeu. De bekende Deensche voorvechter van de moderne voedingsleer dr. Hindhede beschrijft in een rapport, hoe twee heeren en een dame drie echto rauw- kosleiers die zich vooreen maandlange proef- nemiug hadden geleend, zich daaronder hielden. De dame uutiigde eerst zuivere rauw kost, daarua al spoedig fruit met brood met magarine on aardappelen een halfjaar lang stond zij onder strenge controle. Een der heeren hield bet een jaarlaDg vol met geimporteerde Zuidvruchten, gedroogde vruchten en noten dit dieet bleek te duur te zijDe derde proefpersoon Madsen gebruikte inbeemsch Iruit (appels) en tropische vruchten citroenen, bauanen, en gedro gde vruchten pruimen, rozijnen, vijgen en dadels, vooral de laatste twee, ingekocht legen billijke en engrosprijzen. Ondor de noten vormden pinda's de hoofd schotel en van de wortelgewassen worteltjes ook gebraikte hij wel pastiuaak, selderie en radijsjes, en van de groenten vooral witte kool, bloemkool en kropsla. Dit alles rauw. Brood werd als aanvulling gebruikt. Dit liet bij 40 dageu ua, maar dit beviel hem slecht; zóó slecht, dat hem 't gebruik van rauwe havermout moest worden toegestaan. De proel met adson leidde e.m. tot de volgemle conclusie: Een man heeft ruim voldoende aau 50 gram eiwit per dag, dal is de helft van hetgeen de mensch volgens uit spraak van Prof. ütto Kestner te Hamburg dagelijks noodig heeft. Madsen gevoelde zich allerminst flauw, slap en akelighij fietste op 47-jarigen leeftijd onder strenge controle 400 kilo uieter iu 19 uur. Tijdeus deze proel bewees hij op rauwkost te kunnen levbn als hij een kleioe aanvulling kreeg van graan producten, half rauw of iu den vorm vat brood. Met nog andere personen werdeu proeveD genomen, met wetenschappelijke ge strengheid. Decouclusie, waartoe dr. Hindhede kwam, was dezeHet besie diëet bestaal uit brood als hoofdvoedsel en vruchten als bij voedsel. THOLEN, 16 Augustus 1935. BELANGRIJKE VOETBAL WEDSTRIJD. De voetbul vereeniging Thoolsche boysdurtt. Ze heefteen Rotterdamsch elftal bestaande uit eerste en tweede klasse spelers uitgenoodigd op 24 dezer een wedstrijd te komen spelen op het terrein van Thoolsche Boys. Waar onder dit Rotterdamsche elftal bekende spelers zijn, gelooven we wel dat in onze omgeving veel belangstelling voor dezen wedstrijd zal bestaan, die in alle opzichten spannend belooft te worden. Het Rotterdamsche elftal heeft de naam van hun middenvoor niet op gegeven. De mogelijkheid beslaat dus dat de Rotterdammers een speler van naam, iu het veld zullen brengen, ze deelden althans mede dat dit een groote verrassing zal zijn. Woensdagavond gaf„Concoi dia' een concert op de Markt, dat zeer veel belangstelling trok. HET SUCCES VOOR „CONCORDIA" Donderdag ging ons muziekge zelschap met goeden moed naar het Concours te Bodegraven. Gedurende de voorbereiding voor dit concours werden de repetities trouw bezocht en Directeur, Bestuur en muzikanten hoopten het beste van hun reis. Hun hoop is niet beschaamd. In de tweede afdeeling uitkomende be haalde ons muziekgezelschap 301 punten, waardoor ze in de eerste afd. komen. Een prachtsucces waarop hel ge- heele gezelschap trolsch mag zijnen schets onder hun hoofdman Hans Fiedel, namen ook eindelijk den ge- heeleii Magistraal gevangen, vandezen eischetide wat hun beliefde. Spoedig daarop reisde de baljuw, Frungois Resen, naar Antwerpen en Brussel om Zijne Altesse te kunnen spreken, om hem te verzoeken of de slaa niet van het lastige Duitsche garnizoen zou mogen worden ontheven. Dit blijkt voorshands niet het ver langde resultaat te hebben opgeleverd. Doch er moest iets voor bet herstel der orde en rust der burgers worden gedaan. Daarom besloten de Staten van Zeeland een oorlogschip in de rivier voor de stad te slationeeren. In de stadsrekening van 1577/78 leest men iets van een dergelijk vaar tuig als volgt „Belaelt Thomas Creemer tot Bergeu van breydewerek 't synen huyse ge- hadt otn te maecken een vlagge den Capiteyn van Princes convoyschip voorde stadt ter wacht liggende, ge- schoncken om te bath order onder syn volck te houden, mitsgaeders van maecken ende de stadts waepen in dat zeker met ingenomenheid door de inwoners is vernomen. Directeuren werkende leden hebben bun uiterste best gedaan en bet is voor den heer Seegers en zijn muzi kanten zeker een groote voldoening dat ze thans zijn geplaatst in de eerste afdeeling. Wij gelooven dat het niet aan den Directeuren werkende leden ligt als ze volgend jaar kunnen deelnemen aan een concours dat hen hooger kan brengen. Doch hiertoe is het noodig dat het corps versterkt wordt met meer werkende leden. Er zijn in onze ge meente toch nog genoeg jongelui die best lid kunnen worden van „Con- cordia" en mede kunnen werken dat ons muziekgezelschap thans op een hoogere trap van ontwikkeling kan komen. Wij hopen dat dit succes ook een aansporing moge zijn voor onze inge zetenen om kunstlievend lid te worden daar de financiën van het gezelschap zoodanig zijn dat voor het voortbe staan vau »Concordia" als er niet meer steun komt gevreesd moet worden. Eu dat mag toch niet gezien de trap van muzikale ontwikkeling waarop ons gezelschap thans staat. Te Bodegraven hoorde men dat in het naburig Aarlanderveen onze oud stadgenoot de WelEerw. heer Pastoor Omtzigtzijn zilveren Priesterjubileum vierde, hetgeen voor „Concordia" een aanleiding was om daar heen te gaan en deu jubilaris een serenade te brengen, hetgeen door den heer Omtzigt op hoogen prijs werd gesteld. Woensdag ontstond weder onder Poortvliet een buisbreuk in de water leiding zoodat gedui ende den middag en een deel van den nacht eenige gemeenten van watervoorziening waren uitgesloten. NAAR BBUSSEL. De autobusondernemer J. C. Krijger stelt de inwoners van ons eiland in de gelegenheid om op goed- koope en prettige wijze naar de ten toonstelling te Brussel te gaan. Vol gende week vertrekken iederen dag autobussen naar Brussel op Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag a.s. Vertrek 's-morgens zes uurSt-Maartensdijk. halfzeven Tholen. Fl. 2,50 retour Jkaarten bij chauffers en Firma Pot alhier. *POORTVLIET. Donderdag 8 Aug. jl. hebben ds. Bus en de kerkeraads- leden P. Potter, Chr. Krijger en Jan M. van Bomden een bezoek gebracht aan ds. N. C. Bakker te Maartensdijk (Utrecht) ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum ln '1S68 geboren, was hij in 1895 cand. in Groningen, '1895 pred. te Wijngaarden, 1899 te Wateringen, 1900 te Poortvliet, '1900 te Ysel- muiden, 1910 Kesteren, 1915 Zui- lichem, 1915 Scboonerewoerd, 1919 Aalburg, '1922 Benschap, '1930 Onde- mirdum 1931 Opheusden. Loop der bevolking over de maand Juli. Vertrokken Willem M. Menheere naar Scherpenisse. SCHERPENISSE. Met de Muziek vereniging „Eendracht" wil het nog steeds niet. Ofschoon van het voorjaar de repetities wederom begonnen waren moesten deze wederom stopgezet worden, omdat eenige leden elders gingen werken. Nu hebben een tiental oude leden het plan opgevat om we derom te beginnen, om daardoor te trachten de lust bij anderen wat op te wekken. Waar de financieele toe stand der vereniging van dien aard is, dat met het slagen dezer poging het al ot niet behouden der eigen dommen van de vereniging afhan- te schilderen tsaemen 111 pond XIX schellingen groote". „Betaelt Claes Pancraes van een gelach den Capiteyn Corel geschonken van 't voorn, convoyschip doen hij te Tholen quam om goede corres pondentie mette Magistraat te houden V schellingen III groote". Het is geenszins te verwonderen, dat het schip van den Prins hier in de Eendracht gestationeerd werd, want in dit eiland lagen toch be langrijke eigendommen der Oranje's, en de Prins Willem die nog altijd in Spanje gevangen werd gehouden had zijn belangen opgedragen aan zijn zuster Maria, welke gehuwd was met den Graat van Hohenloo. Eindelijk kwam ook haar Gemaal en zijn broeder hierheen en vestigden met hun ruiters hun kwartier te Scherpe nisse.) Met zijn komst vertrokken de lastige Duitschers van hier tot groote vol doening van den Magistraat en blijd schap van de bevolking. Een post in de rekening daarop betrekking heb bende luidt aldus Betaelt Margriete Priems, wardinne kei ij k is, is het te hopen, dat deze poging met succes mag bekroond worden. De repetities zullen reeds a.s. Donderdag beginnen in het be kende lokaal. *ST.-MAARTENSDIJK. Zondag j.l. ontstond in het gezin van E. J. M. .de S. alhier huiselijke oneenigbeid. De S. greep z'n dochter aan, waarbij deze bewusteloos geraakte. De vader meenende dat hij zijn dochter had gedood werd radeloos en maakte door ophanging een eind aan zijn leven. ST. ANNALAND. Aardaardveiling van Maandag 12 Aug. Groep Si. Annu- land. Aanvoer 43150 K.G. Prijzen gele eigenheimers 12.10f'2.30; blauwe ld. 12.10— f2.20; drielingen fl.54fl.62; bonken 11.52fl.70. Er waren ook hand peren welke f 6.24f6.80 noteerden. Groep Scherpenisse aanvoer 19500 K.G.Prijzen,gele eigenh. f l.90f 2.16 blauwe id. f2.bonkeu 11.40; drielingen 11.50 Alles per 100 K.G. Veiling van Dinsdag. Groep St. Annaland aanvoer 50725 K.G. Prijzen, gele eigenh. f2.14—f238; blauwe idem. f2 20Zeeuwsche bonte f3.38f3.48drielingen 11.601 1,74 bonken f 1.5611.72kriel 1 0.50 veevoeder 10.50 Groep Scherpenisse. Aanvoer 44550 K.G. Prijzen gele eigenh. f2.f2.I2 blauwe id. 12.12.10; Zeeuwsche bonte 13.32; kriel f 1.46—fl.70; bonken 1 1.74 Alles per 100 K.G. Veiling van Woensdag. Groep St. Annaland. Aanvoer 54525 K.G. Prijzen gele eigenh. f2.14f2.24; bl. idem. f2.3012.38; Z. bonte f3.32f3.34, drielingen 1 1.50fl.70 bonken f l.5411.06 Groep Scherpenisse. Aanvoer 58950 K.G. Prijzen gele eigenh. f2.021 2.16 bl. idem. f2.0412.12; Z. bonte f3.22—f3.30 drielingen 1 1 50f 1.52 *OUD-VÜSSEMEER. Benoemd tot rijksveldwachter alhier de heer J. M. Muller, thans gemeente-veldwachter te Ouddorp. In de vacature van dhr. A. Laban is als secretaris-penningmeester van de onderafdeeling van den Neder- landschen Bond van Gemeente-amb tenaren, Tholen en Sint-Philipsland benoemd, dhr. A. J. Bijstenbil. ln de gehouden vergadering van de Weegbrug „Recht voor Allen" ten huize van dhr. E. H. Verhees, werd vastgesteld een huishoudelijk Reglement, waarin opgenomen een instructie voor den weger. Het voorstel van het Bestuur om het aantal leden met twee uit te breiden, werd aan genomen. Gekozen werden als nieuwe bestuursleden de heeren A. Remeijn en A. C. Rijstenbil Az. SPORT. Tholen. Uitslag Wedvlucht Quievrain van de Postduivenvereeniging „De Luchtpost" Tholen. Afstand 136 K.M. G. Praat 1, 7 en 15. R Schol 2,6 en Tl P. van Beers 3, 8 en 10 A. Rijnberg 4 en 14 M. van Noort 5 en 13 en O verduif. M. Schot 9 en M. Nijs 12. Gelost 8 11. 15 m. Aankomst 'le duil 10u 2m20s. Laatste duif 10 u. 22m 21 s P.D.V. „De Trouwe Duif" alhier. Wedvlucht vanuitLibramont(197 km) gehouden 10 Augustus jl. Thuiskomst als volgt 1, 3, 10, 11, 22, 27, 30, 31, 32, 34 en 35 A. Wagemaker. 2. 9 en 18 Jansen. 4 en 24 A. Baaij. 5, 8 en 28 C.Hazen. 6, 17 en 20 G. Havermatis. 7, 21, 23, 26,33, 36 en 37 G. Baaij Pz. 13 en 25 S. v. Luijk. 12 J. Vermeij 14 J. Knuist. 15 en 16 Chr. de Korte. in de Sonne tot Bergen van seker wijn ende anders den Grave van Hohenloo ende myn Heere van Gham- pagnie geschoncken, als de Duilschen vuter stadt moesten trecken den XVIIen Augustus LXXV1I VI Pond VI schellingen III groote". Nauwelijks was de eerste zucht van verlichting geslaakt of er kwamen weer nieuwe onweerwolken opdagen. De stad, die door den oorlog in schulden was geraakt, had zelfs ge durende den tijd dat deze in vijandige handen was geweest zelfs zijn erf pachtsrechten niet voldaan, waarover de Magistraat door den baljuw Fran- £oisResen een proces werd aangedaan als zou deze gehandeld hebben in strijd met de stadsprivilegiën, dat voorden Hoogen Raad heeft gediend, doch ge lukkig door haar werd gewonnen. Een post daarover luidt „Belaelt den griffier Boene van de acte van sententie le schriven ghe- wesen in den secreten Raedt nopende de privilegiën van de stadt jegens F. Resen soe van rapport als schriven daer inne de stad heeft getriompheert XXXII schellingen VII groote". 19 en 29 L. Laban. Gelust 11 uur1 Eerste duif 2.6.15, laatste 2.46.47 u' In concours '111 duiven. Oud Vossemeer. Wedvlucht vanuii Quivrain gehouden door de Postdui venver. „De Zwaluw". Uitslag: J. B. Tholenaar 1,3en 14 Gebrs. v. Driel Lz. 2, 11, 18 en 20j C. Plandsoen 4 en 9. A. Aarden l en 24. Gebrs. Hoek 6, 8 en 12. J. Ver-I hees 7. M. v. d. Zaude 10 A. van Treijen 13 en 23 W. A. van Dorst 15, 16 en 19. Jac. Vaders 17 en 21. B. M. Daane 22. De wedvlucht voor oude duiven] eveneens uit Quivrain had tot resul taat J. B. Tholenaar 1,2 en 6. Gebrs.- v. Driel Lz. 3, 4 en 5. Het eerste elftal van O.V.C. kreeg Zaterdag jl. bezoek van EurekaI uit Dinteloord. HoeweldeO.V.C.-ploëg enkele invallers lelde bleek zij sterk genoeg om een 41 overwinning te behalen. BESCHONKEN AUTOBESTU URDER' De politie te Haarlem heeft eeni auto aangetrollën, waarvan een wiel. ontbrak, van de resteerende drie wielen waren de banden lek. De ca-, rosserie vertoonde eemge beschadi-' gingen. Bij onderzoek bleek dat de; auto bet eigendom was van een 28-, jarigen ingenieur uil Haarlem, die,: hoewel beschonken een ritje was gaan doen. In de Ken nemerstraat was hij tegen een buis aangebotst, waarbij1 twee banden sprongen en een wiel losraakte hetgeen vuor den ingenieur geen bezwaar bleek nog tot de Ken- nemer brug door te rijden. Hier be merkte hij dat er iets niet in den haak was. Hij stapte uit en liet den auto staan. De politie heeft bet vehh el in beslag genomen en proces-verbaal j opgemaakt. KRAAN OP EEN DB1JVENDEN BOK OMGESLAGEN. In de Gouwe bij Waddinxveen is een kraan op een drijvenden bok omgeslagen, waardoor het scheep vaartverkeer verscheidene uren werd gestremd. De kraan, die eigendom is van de Hollandsche Beton Mij. in Den Haag, was gebruikt voor brug- werken ten behoeve van de nieuwe brug over de Gouwe in de gemeente 1 Waddinxveen. Zij werd nu op een schuit gebracht ouj naar Boskoop te worden getransporteerd. Nauwelijks was de schuit in be- weging of zij begon le schommelen, met het gevolg dal de kraan omsloeg. Dit gebeurde vlak voor de brug en dekraan kwam zoo le liggen, dat zij de doorvaart onmogelijk maakte. Een smid uil Waddinxveen heeft met een snijbrander het gevaarte eerst losgesneden. Tóen men hiermede gereed was is de kraan aan den wal getrokkendit moeilijk karwei heeft den heelen nacht in beslag genomen. Ter weerszijden van de brug lagen lange rijen vaartuigen, waarvan" er verscheidene ruim 10 uur hadden gewacht. SLECHTE VENTER. Te Heerenveen bracht een venter uit Zwolle „zeer voordeelig" zijn prui men aan den man voor een zoo'n la gen kiloprijs dat hij weldra uitver kocht was. Goedkoop was hier duurkoop want bleek spoedig dat de man voor een K G. slechts 6 ons leverde. De politie maakte toen proces verbaal op. De pluals lag echter nu geheel onbeschermd tegen alle mogelijke aanvallen van den vijand. Daarbij kwam nog het bericht, dat Don Jean zich gereed maakte om een aanval op Betgen op Zoom en Tholen te ondernemen. De Prins zond dan ook bevel aan den Magistraat, dat men de stad zou fortificeeren. Doch waar moest deze, die toch al in zulke moeilijke financieele om standigheden verkeerde, de gelden vandaan halen Men besloot dan ook iemand naar Middelburg af ie vaar digen om de Heeren te overtuigen, dat het onmogelijk was de zware uilgaven voor de fortificatie te be kostigen. Waarop weder een order vanwege den Prins volgde, dat men vier grooten per Gernet daarvooi over het geneele eiland zou omslaan. Het duurde echter tot 1580 eer er iets van belang aan de verdedigings werken werd verricht. Tholen, 12 Augustus 1935. C. HOLLESTELLE.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1935 | | pagina 4