Genen» ONZE FEUILLETON zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen. De Vereeniging beschikt levens over een Internaat voor al leenstaande vrouwelijke blinden. Voor het uitkeeren van bovenbedoelde loonen is veel geld noodig, waartoe ook een beroep op U wordt gedaan. De Vereeniging hoopt dat de in woners van Poortvliet met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen houden. De collecte wordt gehouden in de week van 12 tot 17 Augustus a.s. „Concordia" zal Woensdagavond a s. op de muziektent een concert geven. Het programma luidt: 1. Briand, marsch M van Leest. 2. Ouverture La Parure J. Werkman. Concoursnummer. 3. Feestouverture L. E. Rugers. Concoursnummer. 4. Doux Mystères, wals de Concert A. Kom. 5. Vredesvlag, marsch S. Swiers. 6. La Parure. 7. Feestouverture. 8. De Pelikaanmarsch A.J.Maas. Voor het examen in de Neder- landsche Handelscorrespondentie, af genomen door de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschap pen, is geslaagd de heer J. van Splunter te Thoien. *SCHERPENISSE. Geslaagd te Wa- geningen voor de akte landbouwkunde L. U. de heer K. Kievit, lloofd der School te Borkenwoude. SCHERPENISSE. In de gehouden vergadering van den dijkraad van het Calamiteuze Waterschap werd de rekening over het dienstjaar 1934/35 vastgesteld op een ontvang van f20931,41 en een uitgaaf van f2U80ö,1Ö5, alzoo een batig slot van f 125,245. Het salaris voor den te be noemen secr.-ontvanger werd bepaald op f054. Benoemd werd tot secr.- ontvanger de heer J Rijstenbil Johz. STAVEN1SSE. Evenals vorige jaren kunnen de oude lietsplaatjes weder ingeleverd worden bij den heer kan toorhouder, P. Basliaanse alhier. Zooals men weet, dient de opbrengst ervan voor de t.b.c.bestrijding. ST. ANNALAND. Aardappelveiling van Maandag 5 Aug. Groep St. Anna- land. Aanvoer 40.000 K.G. Besleed werd voor gele eigenh. f2.30f2.00 drielingen 1 1.80—f2,40; Zeeuwsche bonte f3.00—f3.75; bonken f 1.28 fl.54. Groep Scherpenisse. Aanvoer 34275 K.G. Prijzen alsvolgt: gele .eigenh. f2.20f2.50; blauwe eigen- iheimersidem.bonte 13.58; drielingen f2.02; bonken fl.40fl.44 Alles per 100 K.G. Aardappelveiling van Dinsdag 6 Aug. Groep St. Annaland. Aanvoer 101.550 K.G. Prijzen gele eigenh. £2.—f2.12; blauwe idem 12.20—12.50, drielingen f 1.60f 1.70bonte f 3.02 bonken f 1.34f 1.(30Groep Scher penisse. Aanvoer 58180 K.G. Prijzen gele eigenh. f l.40—f2.—bl. idem. £2.08-f2.24; bonte f3.30—f3.50; drielingen f160f 1.80 Aardappel veiling van Woensdag 7 Aug. Groep St. Annaland. Aanvoer 103575 K.G. Prijzen gele eigenh. f2.—f2.14 bl. idem. f2.10—1^.42; bonte f3.34—f3.54;drielingen f 1.52— f 1.76bonken fl.42fl.66; Groep Scherpenisse. Aanvoer 50400 K.G. Prijzen alsvolgt; gele eigenheimers f 1.90—f2.06; bl. idem f190—f2.24 drielingen f 1 60—f 1.84 bonkeu 1 1.44 per 100 K.G. In de vergadering van den dijk raad van den calamiteuzen Suzanna- polder werd vastgesteld de rekening over den dienst 1934/'35. De ont vangsten bedroegen f14891.895 en de Merkwaardige aanteekeningen uit oude stukken in het Gemeente en Kerkelijk archief te Thoien De rekening volgende op die in mijn vorige bijdrage aangehaald of die van 1576/77 is jammer genoeg niet meer aanwezig; het was in dien tijd, dat de Hervorming, die ook hier was doorgedrongen en slechts nog in het geheim werd beleden, groote vorde ringen maakte. De stad werd na de Pacificatie van Gent overstroomt met vluchtelingen voornamelijk uit België, die om der geloofswille uitgeweken waren. Deze waren vaak van alles ontbloot en moesten hun toevlucht tot stallen en krotten zoeken. De Magistraat besloot derhalve zoo spoedig mpgelijk ba rakken te doen bouwen. Het Kerkbestuur beducht zijnde voor de kerkroovers had de kost- uitgaven f I5415.655. Door rijk en provincie werd bijgedragen f750 zoodat er een goed slot was van f226.24. Voetbaluitslag van Zaterdag jb II.D.S. I—O.V.V. I van Ooslkapelle 1—4. Wat er in 1885 in onze omgeving plaats vond. In den zomer werden uit België 800.000 pannen voor de oestercultuur in Zeeland naar de banken gebracht. Alleen het feit dat arbeidsloonen in België lager zijn, is oorzaak dat f50 000 bespaard werd voor de oester telers zegt de I. en Th. Ct. van '1 Augustus 1885; waarbij wordt aangedrongen om in de toekomst de belangen van de werknemers meer te behartigen. Intusschen is de aanslag goed te noemen, er waren er met 150 stuks per pan. 31 Juli brandde de schuur van J. v. Dalen aan Steenenkruis geheel af, het huis werd gespaard, eenig vee kwam om. Ook meldt het blad groote droogte, in de omgeving van St. Maartensdijk liet men ten behoeve van de vlasroo- ters, buitenwater in den polder. Uit de rekening der meestoof „de Eensgezindheid" te St. Annaland blijkt dal er een winst is gemaakt van f2436 825, waarvan de aandeel houders f1080 verkregen. De 1. en Th. Ct. van 15 Augustus meldt dat 7 Augustus burgemeester A. J. Bierens te St. Annaland zijn 70sten verjaardag vierde. „Aceele- rando" bracht een serenade, waarbij de heer Slager den jarige toesprak. De heer Bierens die 8 Augustus 34 jaar dit ambt bekleedde, was in dienstjaren de oudste burgemeester in het eiland. De gemeenteraad van St. Maarlens- dijk trok voor 1886 een bedrag uit tot herstel van het klokkenspel in den toren. De heer M. Lindhout, onderwijzer te Thoien, haalde te Utrecht zijn acte Fransch, terwijl de heer J. C. v. d. Slikke afkomstig van Poortvliet, onderwijzer te Bergen op Zoom, zijn hoofdacte behaalde. In het no. van 22 Augustus komt voor dat de heer J. Janssens voor de eerste maal het H. Misoffer in de Paro chie kerk te Thoien, die rijk versierd was, opdroeg. Hij werd daarbij ge assisteerd door de Eerw. heer en J. Scheeren, vroeger pastoor te Thoien, Pastoor Verbraak te Oud-Vossemeer en Pastoor Merker te Thoien, die een feestrede hield. De I. en Th. Ct. van 29 Augustus maakt melding dat de heer J. v. Nieuwenhuijze gem.veldwachter te St. Maartensdijk, die tot Rijksveld wachter, met standplaats Amsterdam was benoemd, voor deze betrekking heeft bedankt. Bij een gehouden publieke ver pachting van landerijen onder Scher penisse gelegen, werd gemiddeld f58.60 per H.A. geboden. In 1878 was verpacht tegen f81-75. GEEN BIJ DE HANDSCHE CHAUFFEUR. Het gebeurde te Ureterp (Fr.) waar een vrachtauto uit Drachten geladen met een paard en een pink rustig op baarheden op het stadhuis in veiligheid gebracht eu onder bewaking van den Magistraat gesteld. Niettegenstaande alle mogelijke voorzorgsmaatregelen werd de kerk in 1577 toch deerlijk geplunderd, en de beelden daarin vernield. De meeste der yoormnlige geestelijken verlieten daarop de stad. Op de goederen werd door de Provincie beslag gelegd. Later werd hen uit de opbrengst der zoogen.aamdegeestelijke goederen nog een jaargeld toegekend. Welke leeraar hier in ,de kerk b,et eerst voor de Her vormd.eji is opgei- treden is niet bekend. In de Stateii- notulen van 1578 wordt gemeld, dat Ds. Gernrdus van Cuylenburgh die hierheen was gekomen tijdens de stad Zierikzee in Spaaosche handen was; van de maand Mei af J^ad hij hier dienst gedaan. Hij vroeg in Octob.e.r 1875 aan de Staten toen om e.enjg salaris, wat hem alleen werd verleend vanaf September van genoemd jaar. Volgens de aanteekeningen yan wijlen mijn vader moet hij in 1579 den niet drukken weg reed, de chauf feur gezellig pratend met een mede reiziger in de cabine. Het paard achter in de vrachtauto was losgeraakt, trapte door de ruit van de cabine en sloeg een der in zittenden tegen het hoofd, zoodat deze half versuft raakte. De chauffeur schrok zeer van deze gebeurtenis, sprong uit de auto en riep zijn metgezel toe zich ook te redden. De auto reed onbeheerd ver der en kwam in een sloot terecht. De metgezelf van den chauffeur hoewel versuft, poogde uil de auto te komen, doch bleef met zijn jas aan den knop van de deur haken. Hij ging mee de sloot in. Gelukkig ech ter ging de auto aan de andere zijde de sloot in, zoodat hij niet onder dc auto geraakte. Met een nat pak en den schrik kwam hij vrij. Paard en en pink belandden ongedeerd in 't weiland naast de sloot. VISSCHERIJEN. Bij Kon. besluit van 5 Augustus no 62 is, met ingang van 1 Septem ber aan J. J. A. Eupen, secretaris penningmeester van het Bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Stroo men te Middelburg, wegens opheffing van die betrekking, eervol ontslag verleend. HET OVERSTEKEN VAN RIJBANEN DOOR WIELRIJDERS. De K.N. A. C. schrijft: Het tragische ongeluk bij Gilze Rijen, dat dezer dagen is gebeurd, waarbij een den rijweg Tilburg Breda overstekende wielrijdster tij dens het oversteken door een auto werd overreden en gedood, wijst wederom op het groote gevaar, dat ontslaat, indien wielrijders den rijweg over willen steken op het rijwiel zit tende, in plaats van met de liets aan de hand. In het laatste geval zal de wielrijder zich véél meer het gevaar realiseeren, dat kan ontstaan en ook meer tijd en gelegenheid hebben zorgvuldig uit te kijken, alvorens zich op den rijweg te begeven. Het motorverkeer op den weg kan, ook al zou het wettelijk voorrang moeten geven, den wielrijder of de wielrij ders niet tijdig genoeg zien aanko men, vooral, indien, zooals, vaak ge beurt, het oversteken vrij plotseling plaats vindt, of dit bij donker ge schiedt. Iu het belang van de veiligheid zoowel van de wielrijders zelf als van het autoverkeer acht de K.N.A.C. het derhalve noodzakelijk, dat het rijwielverkeer de rijbanen van wegen voor snelverkeer vooral indien de rijbaan voor hen is verboden over steekt met de fiets aan de hand. De K.N.A.C. verzocht onlangs aan den minister van Waterstaat deze bepa ling in de wettelijke voorschriften op te nemen. Zoolang dit nog niet zoo is, houde men zich in het belang van de algemeene verkeersveiligheid aan dezen ongeschreven regel 1 EEN VOGELAAR IN HET NET. De gemeentepolitie van Doesburg heeft een goede vangst gedaan. Zij slaagde er in een vogelvanger op heeterdaad te betrappen. Een compleet slagnet met lokvogels en kooien is in beslag genomen. Het is aldus de Tel. een zekere D. uit Arnhem, die al lang verdacht werd en door een list is verrast. Zondagavond was D. per rijwiel naar Doesburg gekomen. Niemand zou in hem epn vogelvanger hebben herkend. Hij was 'gek|ep'4 als kaïp- p3erder. maar had iu zijp rpgzajy eep compleet stel kooitjes, waarin vogels waren opgesloten. Achter op den lastdrager warep de netten verborgen, echter ?oo geraffineerd, d.at i,eder te Zierikzee zijn overleden. Algemeen word t echter door de h istorieschrp vers Ds, Theodorus Verhaer, gezegd Bar bier, die hier is gekomen van Aalst in Vlaanderen, en het predikambt heeft waargenomen van 1580 tot 1581, als eerste predikant beschouwd. De kerk zelve onderging na het vertrek der Roomsche geestelijkheid een groote verandering. Oorspronke lijk bestemd voor den Katholieken eeredienst, moest zij voor de Her vormden worden ingericht, waarbij deze veel van haar schoonheid, uit se# esthetisch oogpunt beschouwd, moest jnb,o£ten. Hel .ejgenaar.d'Sö hierbij is, dat het orgel, dat re,eds bij ,d.e katholieken bestond, nog vele japep poft bjj d,en Hervormden Godsdienst in gebruik is geweest, en dat niettegenstaande deze in het eerst zeer tegen muziek in .de Jkerkpn gekant waren. fn gelasf te Heer Jan van Stryen, yicaris vanwege dep Hissch^p vpn Middelburg, dat men een pieuw oyge| in de kerk zou bouwen tot opluistering veronderstelde, dat een kampeerlent werd meegevoerd, welke indruk werd versterkt door een aantal kampeer- stokken. D. meende dan ook veilig en on gestoord zijn bedrijf te kunnen uit oefenen nabij de voormalige vesting wallen. Hij had reeds eenige vogels gevangen, toen een tweetal visscbers naderden, dat blijkbaar zijn netten niet had bemerkt. D.riepde visachers toe; „Let wal op m'n netten". Hierop ontspon zich een gesprek tusschen den vogelvanger en de visschers, die zeer nieuwsgierig waren, hoe de vogels werden gevangen. D. legde alles uit en gaf een demonstratie. „Ik wil wedden, dat mijn vangst beter is dan die van jullie vandaag", beweerde tenslotte de vogelvanger, „want de vischvangst is tegenwoordig niet bijzonder goed". De visschers waren het hiermede niet eens en antwoordden, dat hun vangst stellig beter zou zijD, waarop zij tol groote ontsteltenis van D. hun aanstelling voor den dag haaldeu, waaruit bleek, dat de vogelvanger gedemonstreerd had in tegenwoor digheid van twee agenten van politie. ERGERLIJKE TOESTANDEN IN DE ZUIDELIJKE GRENSTREEK. Meu schrijft aan N.RCt. Zondagavond heeft zich aan de Nederlaudsch-Belgische grens te Gal- der (gemeente Ginneken en Bavel) een incident voorgedaan tusschen een Nederlandse!") grensbeambte en een drielal brooddronken Nederlansche jongelui, die een bezoek hadden ge bracht aan het Belgische plaatsje Meerselsche Dreef. Proiiteerende van den lagen koers van den Belgischen fianc hadden de jongelui ettelijke biertjes genuttigd, waarua zij een flesch wijn kochten om mee naar Nederland te nemen. Even over de grens werden zij tegen gehouden door een grensbeambte, die voor de flesch wijn invoerrecht en accijns vorderde. Een der jongelui ontstak daarover zoo in woede, dat hij met de llesch wijn den beambte een slag op het hoofd toebracht, waardoor deze versuft op deu grond rolde. Een in de uabyheid zijnde collega bemoeide zich hierop met het geval en wist den woesteling na eenige waarschuwingsschoten in de lucht te hebben gelost, te arresteeren en over te geven aan de Marechaussee, die hem naar de marechaussee-kazerne te Slrijbeek overbracht, Dit geval van molestatie van een grensbeambte staat geenszins op zich zelf, doch is in verschillende grens plaatsen schering en inslag, Want terwijl de cafés en winkels op Neder- landsch grondgebied zelfs tot aan Breda toe vrijwel mets te doen hebben, verdringen zich dagelijks in de Belgische grensplaatsen honderden Nederlanders, zoowel bewoners van de grensstreek als vreemdelingen, om voor weinig geld zooveel mogelijk te bemachtigen. Gezien het feit, dat men, ook aan de grens, in Nederlandsche café's voor een glas bier nog ten minste 17 cent betaalt, terwijl in de Belgische grensplaatsen de prijs niet meer dan 7 cent bedraagt, weten vele Neder landers geen maat te houden, ln het plaatsje Meerselsche Dreef een bekend r. k. bedevaartsoord heelt dit bij de processies, die in de zomermaanden regelmatig 's Zondags gehouden worden, tot zulke ergerlijke tooneelen aanleiding gegeven, dat de gendarmerie ter plaatse is versterkt. Zelfs de Belgen, die het als regel zqo nauw niet némen, spreken schande over het gedrag van <1e Nederlanders die meenen zich met hun dure guldens alles te kunn.en veroorloven, üp processiedagep Ijer.eJcent men vap 430 Godsdienst. Dat ey ook >yerke|ijk dusdanig instrument is ge weest blijkt oa. uit de stadsrekening van 1577/78, waarin men leest „Betaeit mr. Jacob organist van seker XU tonuen bier hern toegeseyt bij de Borgemeesters int aennemén als organist te drincken voor poorters accijs XIV schellingen". De hierbedoelde organist was Jacob van Stryen, welke ook voordien bij den Katholieken Godsdienst langen tijd dienst had gedaan. Merkwaardige posten aangaande het orgel in de kerkelijke rekeningen zijn b.v. deze 15 94/95 „Betaeit mr. Jan Orgel- maecker van het positylf*) te comen y.ergien alsoe 't selve ontstelt was, 4ie ten dyen fyne yan der Goes ont boden was XVIII schellingen |I groote, noch over 't geen hij in den Moriaeri verteert hadde ten tijde hij het po- sityfiken alhier gebracht hadde 1III schellingen V groote, coemt XXII schellingen VIJ gr.pote". daarom in de^cafe's reeds Kt landsche prijzen. Niet om daar iets extra's te verdienen, docho voorkomen, dat de processies daar in het hart der bevolking een groote plaats innemen, niet, brooddronkenheid worden verste HET DUBBELTJE VAN 0{ De ambtenaar ten postkantor Den Haag, die bezig was met sorteeren van de post, voelde daar zat geld in den brief, dier in de hand had Onverantwoordelijk gedoe vai menschenHoe vaak was daarti nu al niet gewaarschuwd, war het niet het opzettelijk bloolslt van de bestellers aan de verleii lot het zich onrechtmatig toeeigs van den inhoud, welke op ans wijze had bohooren te worden zonden? Voor geldzendingen t men toch den girodienst, postwi of aangeteekeude brieven Van waar kwam de brief? Gronii meldde het poststempel. Hij was stemd voor iemand in een den naamste straten van de reside Wie weet, welk een bedrag er u Hem zoo in de bestelling meeg. zou onverantwoordelijk zijn en besloot hij, den geadresseerde alhalen van de kostbare corresj deutie te verplichten. En zoo out de geaddresseerde in plaats van brief een kennisgeving, dat er hem op het hoofdkantoor was gekomen een brief met geld, dien tegen betaling van 30 cent stral kon afhalen. Den volgenden dag verscheen postkantore een eenvoudige werki vergezeld van zijn zoontje jongen van een jaar of tien al bewoner van de deftige buurt i wien de brief met heimelijk verzon geldswaarde was bestemd. U woontstraat novi de ambtenaar. Jawel ineneei ben huisbewaarder in dat pen De brief, dien u voor mij uit Gronn hebt ontvangen, is vermoedelijk zijn (hierbij wees hij op den ka grootmoeder. Deze heeft n.1, de digheid om telkens als mijn jo: een goed rapport heeft, een dubt te zenden voor zijn spaarpot. D; nu zeker al wel tien keer gebi en het is altijd goed gegaan, M u den briel maar open, dan zc zien, dat ik gelijk heb Er trilde iets van aandoenii het hart van den ambtenaar, die goedmoedig man was. De brief» geopend en het dubbeltje van „oj rolde over den vloer. Juichend ra het kind zijn belooning op. En de ambtenaar, de trillende le; van opos's epistel aanschouwend, 't briefje weer in de enveloppe zij „Wilt u aan zijn grootma schrijven, dat het toch beter is voort een postzegel van 10 cent in te sluil Wij zullen u de strafport dezen! nog kwijtschelden hier is uw 1 en ik hoop dat uw jongen nog m dubbeltje van zijn grootmoeder; ontvangen", EERST EEN STUK VAN TRAM, DAARNA DEN 0 DUCTEUR VERLOREN De machinist van de trein-t AlkmaarBergen, die om 10 uui Alkmaar vertrekt had Zondags voorspoedige reis, meldt het Hbl Op den Helderschen weg kwao tot de ontdekking, dat hij een: van de tram kwijt was. Er was mei ijk onderweg een koppeling broken waardoor het achterste s van de tram bleef staan terwijl voorste was doorgereden. De ma nist reed zoo spoedig mogelijk i Alkmaar terug en het verloren tr stuk werd weer aangebracht. Dit instrument is nog vele jare de kerk bespeeld als blijkt uit volgende „Betaeit deijr ordonnantie vao kerekrpepstersaan (Horn. Jansse Do dat zyn sone op den orgel gesp heelt éude den anderen geblasen pi dat over den termyn van een gei jaer d'welcke geexhibeert 4en Je September XVIc zeventhiene tot somme van X pond". „Betaeit Antbony Verbeke, orj maecker syn jaerlycx pensioen den orgel te onderhouden desott van II Pond X schellingen". Dit orgel is ook nog in gebf geweest tijdens het leven van Ds Burs, die hier van 1613 tot 1' Predikant is geweest, nadien verne' men er niets meer van. Het heeft ruim 2'/2 eeuw gedu eer' er weer een ander orgel in kerk kwam. Posjtyf o( positie! noemde f vrpeger een orgel. (Slot vol

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1935 | | pagina 2