6 Gemeik;. aan den vooravond van nieuwe ver kiezingen, waarbij de slrijd om de macht tusschen conservatieven en arbeiderspartij zal gaan. Dat de nieuwe partij van Lloyd Geörge ol' de liberalen daarbij nog iets in de melk te brokkelen zullen hebben valt niet te verwachten. Nu valt er in de Engelsche han delsbalans een voortdurende verbe tering te bespeuren. De expert van het eerste halfjaar 1935 bedroeg 266.475.600 pond. Tegenover dezelfde periode in de jaren 1933 en 1934 is de uitvoer dus met resp. 31 en '17 millioen pond gestegen. Anderzijds zijn de invoercijfers gezonken. De conservatieven verwachten nu, dat deze resultaten voldoende zullen zijn om de harten der kiezers te winnen. Of de arbeidersbeweging het daarmede eens is? In Amerika plaatst men op het oogenblik een leen mg, om hel deliciet van het budget te dekken. De schuld der Vereenigde Stalen stijgt op deze wijze met den dag, hoewel deze in vergelijking met de Europeesche lan den nog gering te noemen is. Maar indien men op een dergelijke loyale wijze de staatshuishouding blijft voe ren, zal op zekeren dag de Auieii kaansche burger evenveel staats schuld op zich voelen rusten als de Franschriian en de Engelsman. Intusscheu is het een verheugend verschijnsel, dal Washington steeds meer op een uiteindelijke stabilisatie van den dollar en, zells van andere valuta's aanstuurt. Daarbij richt zich degeheele opmerkzaamheid op Frank rijk. Heelt men daar het budget in evenwicht gebracht, waaraan meri na de bezumigingsdecreten van Laval mag gelooven, dan hoopt men, dat er tusschen Darijs en Washington overeenstemming zal komen. De Amerikanen en Fransehen kun nen dan trachten Londen met zich mede te krijgen. Mochten zij daarin slagen, dan zou veel van het huidige wantrouwen in verschillende valuta's opgeheven worden, wat den handel automatisch ten goede zou kunnen komen. RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA. Zitting van Woensdag 24 Juli 1935. AARDIG FAMILIEBEZOEK. Woensdag stond te Breda voor de yacatiliekamer o. a. terecht de 25- jarige M. H. afkomstig uil Stavenisse die aldaar in April jl. bij familie kwam* logeeren en door wiens buiten gewone uitgaven argwaan was ge wekt. 't Bleek, zooals door ons indertijd al is gemeld dal M. H. bij zijn oom een aantal bankbiljetten wegnam, zijnde f 480.benevens nogeen hypo- theekbrief ter waarde van f ÏOOU,— met welk geld hij zich een nieuwe liets en kleeding aanschafte en goede sier maakte. Toen de diefstal, ten nadeele van zijn oom en naamgenoot de (35 jarige M. U. uitkwam, was de neel verdwenen maar toen door den Burgemeester van Stavenisse zijn opsporing was verzocht kon het jong- mensch te Haringcarspel worden ge arresteerd, waarop weldra zijn over brengen naar Breda plaats vond, waar hij sedert in het Huis van Bewaring is gedetineerd. Woensdag stond hij aldaar voor de rechtbank, als veidediger terzijde gestaan door Mr. H. M. Janvier, ad vocaat te Dongen. Oom M. H. was uit Stavenisse als getuige naar Breda gekomen, evenals de gemeenteveldwachter E. S. Verdachte, uil bet Huis van bewa ring voorgeleid bekende de dielstal bij zijn oom op zolder logeerend, waar ook een kist stond, heeft hij op 'n eer met de nabij den kist liggende sleutel deze geopend en er 'n greep in gedaan, waai bij hij bank biljetten enz. in bezit kreeg. Van ruim 3U0 gulden kon verd. opgeven waaraan het geld besleed was.,Alier- lei goederen, dameskousen, 'n sprei enz. gaf hij cadeau aan mensehen waar hij later logeerde, 'n fiets en boeken enz. schafte hij voor zich zei ven aan. Desgevraagd kon ver dachte zijn houding tegenover zijn oom niet mooi vinden, maar verder ging zijn spijt blijkbaar met! Waar de overige 151) a 180 gld waren ge bleven wist verd. niet of wilde hij niet zeggen, ook niet toen de 011. van Just. liet hern als zijn dure plicht aanrekende mede te werken tot terug geven van het gestolene aan den rechtmatigen eigenaar. Gemeenteveldwachter E. S. van Stavenisse gaf als getuige een relaas van de arrestatie van verdachte; ook werd nog een wekker en een pols horloge bij neefliel in beslag genomen. Oom M. H. vertelde van de ver miste geldener bleef nog een be duidende som in den koffer over, zoodat de neef er letterlijk maar een greep in gedaan moet hebben. De 011. van Justitie mr. F. Kneep- kens achtte de schuld van den ver dachte wettig en overtuigend bewe zen en nadat aan den jongeman nog eens gelegenheid was gegeven op te heldereh waar de rest van liet geld gebleken is, vorderde de Off. 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, geschrokken van die eisch. meende dat het best mo gelijk is dat er niet meer geld uit de kist is gehaald dan verdachte heeft verantwoordpl. vroeg clementie voor cliënt en in ieder geval aftrek- der voorloopige hechtenis. De uitspraak der rechtbank werd bepaald op 30 Juli a s. WEEKPRAATJE. EERSTE ONTWAKEN BUITEN. Het eerste ontwaken buiten daarbij moet ik onwillekeurig altijd aan een oud bekend beeld denken, „De Ochtendstond" van een of andere schilder. Is het ons niet allen wel eens zoo gegaan? Wij ontwaken 's morgens uit een vasten, diepen slaap, knipperen even legen hellicht in hel eerste oogenblik doorschokt ons een schrik is de wekker dan al afgegaan? Blik naar het nacht tafeltje en plotseling herkent men de vieemde omgeving weer en men weet: heerlijk, lieeiltjk'! Wij zijn nu huilen Dit is dus onze kamer, die wij gisterenavond slechts bij eleclrish licht zagen. Daar kruipt reeds een zonnestraal vroolijk door de dicht getrokken gordijnen daar zijn de gehaakte kleedjes op de ouderwet- sehe gewelfde sofa, waarover wij ons reeds gisteren verheugden," omdat ze zooveel gezelligheid uitstraalt daar op het krukje staat onze reiskoffer, die wij nog vlug uitgepakt hebben Ach vacantie I Alleen al het gevoel, zich nu te knnueu omdraaien en desnoods nog vier uur verder te slapen, is verhefïend. Maar men doet hel juist heelemaal niet. Té verlok kend speelt de zonnestraal op den vloer met een sprong uit bed, naar het venster, de gordijnen opge trokken en naar buiten gekeken Daar ligt de wereld in al haar schoon heid. Nog frisch van den dauw waait de morgenwind binnen, de bergen zijn in een lichten nevel gehuld 'en dicht onder ons venster breidt zich de tuin uit, waarin rozen bloeien en vlierstruiken en ergens wordt al veel belovend met kopjes en schotels ge rinkeld. Spoedig is nu de geheele familie op de been. Opgewonden rennen de kinderen heen en weer. De zon lacht aan den hemel om ons op dezen eersten vacantiemorgen te begroeten en diep ademend en met oogen voJ vacantievreugde gaat men tenslotte naar huiten de reine heerlijke lucht in! Wij zijn betooverd door dezen eersten morgen buiten. Dat is overal hetzelfde, ol men nu in de bergen of aan zee logeert, of de frissche morgenwind den geur der wouden of de krachtige zeelucht met zich meebrengt. Met mooiste echter is. wanneer men voor de eerste maal in de va cantie aan het ontbijt zit. De vroolijk gedekte talel staat in den tuin onder den kerseboom, en rondom zijn de paden met bonte bloeiende zomer bloemen omzoomd Vlinders tuimelen daarboven en bijen zoemen om de stralende bloemen. Menigmaal komt er een om aan de marmelade of de honigpot te ruiken, dan wordt hiel en daar een kreet gehoord en de kindei en deinzen achteruit. Hoe heer lijk smaakt het ontbijt hier in de open lucht en in het vroolijke be wustzijn. dat de dag aan ons is en nog vele, vele vacantiedagen daarna. Zou men van vreugde niet in de boomeu klimmen De kinderen zijn besloten, dit zoo gauw mogelijk te doen. De vakkundige blik naar den kerseboom laat veel roden. En jawel, daar ligt ook onze oude krant op do ontbijttafel, liet is goed, dat men op tijd bij de redactie het vaeantie-adres had opgegeven. Mis schien leest men, dat daar thuis de' thermometer weer klimpartijen onder neemt en de hitte ondragelijk is. En met diepe volle teugen genieten wij des te meer van de vrijheid. op het eiland en de moderne, chr., en r.k. landarbeidersbonden, heelt de volgende uitspraak gedaan 1. het uurloon voor gewone werk zaamheden zal voor volwaardige ar beiders 22 ct. bedragen 2. bet uurloon voor grassnijden, sloolgraven, oogst werkzaamheden, werken bij de dorschmachines, werk zaamheden bij den zelfbinder, aard appelsteken, en mestladen bedraagt 5 ct. meer dan dat voor gewone werkzaamheden 3. voor kunstmestsirooien 5ct. per 100 kg. boven het uurloon voor ge wone werkzaamheden 4. het loon voor vrouwen bedraagt ten minste 2/3 van het loon voor mannen 5. voor aangenomen werk en stuk loon moeten de tarieven zoodanig zijn, dat ten minste het uurloon, voor die werkzaamheden bepaald, wordt bereikt (3. de beslissing zal gelden van 15 Juli 1935 al tot en rnel 30 April 193(3. Partijen zullen gebonden zijn, het overleg over de vaststelling der ar beidsvoorwaarden, welke na 30 April 193(3 zullen gelden, te openen uiterlijk op l Febr. 193(3. Zaterdagmiddag jl. woedde een kort maar hevig onweer gepaard gaande met grouten regenval hoven onze stad. De bliksem sloeg in één der wieken van de molen „de Hoop", van den heer H. Dorst, en versplin terde deze zonder echter brand te veroorzaken. Stukken hout werden op 100 M. alstand van den molen nog gevonden. Bij Kon. besluit is benoemd met 1 Augustus tot lid van het bestuur der watérkeering van de Calamiteuze polder Oud-Kempenshofstede en Mog- gershil G. Dorst A.Hz. te Stavenisse. ONGEVAL. Zaterdagmorgen om ongeveer half zes vertrok het motorschip B.o.Z. V naar Amsterdam met als gezagvoerder P. Peeters. Na Tholen bemerkte de gezagvoerder dal in de machinekamer een sfuk poelskatoen iii brand stond. Toen hij de brandende massa door een raampje naai' buiten wilde werpen kwam door de winddruk de brandende poetskatoen terug inde machinekamer en wel op een bus benzine die ont plofte. P. liep dusdanige brandwonden op dat hij per luxe auto naar Amsterdam moest worden vervoerd. De vrouw vafn P., die in de onmiddellijke om geving stond liet van schrik een kokende pan met melk uit haar handen vallen en bekwam daardoor brand wonden aan het been, iVlaterieele schade werd niet aan gericht. Het schip is na een klein oponthoud naar Amsterdam doorge varen. Aan het Lyceum te Roosendaal is toegelaten N. Duinker alhier. EEN MOOI SUCCES. De bakkerij „De Toekomst" al hier wordt wel bekend door haar successen op tcntoonslellingen. Zoo is op deMiddelburg vanwege den Zeeuw- schen Bakkersbond gehouden ten toonstelling een lsten prijs toegekend aan den jongen H. G. Deurloo Mz., terwijl diens vader de heer M. C. Deurloo een tweeden prijs voor zijn beschuit behaalde. THOLEN, 26 Juli 1935. LOONGESCHIL LANDBOUW- - BEp BIJ F EILAND THOLEN. De heer J. Schouten te Rotterdam, lid der Tweede Kamer, die door den minister van oeconomische zaken was aangewezen als arbiter in het ar beidsgeschil lusschen de landbouwers SCHEBPEN1SSE. Voor de vaccee- rende betrekking vari secr-ontv. van het Calamiteuze Waterschap Scher- penisse hebbeu zich aangemeld 9 sollicitanten waarvan als bijzonder heid mag worden vermeld dat de jongste daarvan 20 en de oudste 67 jaar was. Uit voornoemd aantal solli citanten zijn door het bestuur op de voordracht geplaatst de heeren J. Rijstenbil Johsz., Keur Dz. en J. Kleppe Mz. De benoeming door den dijkraad zal plaats hebben op Dinsdag 6 Aug. a.s. De schoolkinderen hebben per autobus van Darvi te Bergen op Zoom hun schoolreisje naar Rhenen ge maakt o.m. werden bezocht Ouwe- hauds dierenpark. Dat de kinderen veel hebben genoten kar. ieder wel nagaan. De oude rijwielplaatjes met andere metalen worden evenals vorige jaren dankbaar in ontvangst genomen door mej. C. J v.d. Graaft, hulppost- kan tpor alhier. Uitslag van de gehouden schiet wedstrijd van de afd. Scherpenisse der is a'svolgt. Aantal nSjax. punten^ngelsche patronen. W 1 C. Hartog 95, 2 G. M. Larooy 92, 3 C. Bevelander 90,4 G^ Bolier Jz. 87, 5 M. Suurland-85, 6 P. Noordijke85| 7 J. C. Suurland 85, 8 J. Quaak 84, 9 L. Jansen 83, 10 A. v. Haaften 82 11 M. Bijnagte 82,12 J. Verkerke 82^ 13 C. v. Dalen 81, 14 J. A. Geuze 79, 15' J. Vroegop 79, 16 C. Bolier 78, 17 A. Hartog 78,18 Jac Rijstenbil 78, 19 J. Wondergem 77, 20 C. Andriesse 76, 21 P A Kievit 76, 22 Dr. Pol- nerman 74, 23 M. G. Oudesluijs 74, 24 Jac. Tichem 68, 25 W M. Poot 64, 26 H. Nelisse 56 punten. SINT-MAARTENSDIJK. Door het speleii met vuur in een tentje door eenige kinderen, geraakte dit op een gegeven oogenblik in brand. Het gevolg hiervan was dat het 7-jarig zoontje van den slager Van As in het gezicht en aan de armen ernstige brandwonden opliep, en zich onder geneeskundige behandeling moest doen stellen. Door de crisis-controledienst is tegen een 2-tal inwoners proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van het crisis fruitteeltbesluil. STAVENISSE. Bij liet dezer dagen gehouden overgangsexamen aan de K.H.B.S. te Bergen op Zoom slaagde voor de 2e klasse o.a. de jongejuffrouw W. Bernhardi vau hief. ST. ANNALAND. Aardappelveiling van Maandag 22 Juii. Aanvoer85150 K.G. gele eigenheimers 1 3.52— f 3.66 blauwe idem. f3.70—f3.98 drielingen 1 1.8212.34; bonken f3.01f3.02. Groep Scherpenisse. Aanvoer 84.800 K.G. gele eigenheimers 13 51f3 64 blauwe idem. 13.51—f3.72 Alles uer 100 K.G. Veiling van Dmssdag 23 Juli. Men besteedde voor gele eigenheimers f3.51—13.52; hl. id. f3.60—f3.86 drielingen f2.—f2.22 bonken f3.01— 1 3.10 Groep Scherpenissegele eigenh. f3.51bl. idem. 13.51—1 3.56; honken f3.01, drielingen 12.06. Veiling van Woensdag 24 Juli: Groep St. Annalund. Aanvoer 54775 K.G. Prijzen alsvolgt; gele eigenh. f3.51; blauwe id. f3.51—13.64; bonken f3.01f3.04; drielingen f 1.80—f2 24 Groep Scherpenisse Aanvoer 14250 K.G. blauwe eigenh. 13.51f3.54; bonken f3.01 drielingen 11.80—12.— *OUD-VOSSEMEER. Heden ontving onze dorpsgenoot de heer C. Rom- bouts van het Secretariaat van het Stamboek van het NederJ. Trekpaard de mededeeling dat de jury over de wedstrijd in boel beslag, op de laatst gehouden Nationale Trekpaardenten toonstelling te 's-Hertogenbosch het doorhem geleverde beslag bekroond beeft. Een rangschikking van prijzen werd door de jury niet gegeven, zoodal de winnaars de hoogste of de laagste prijs kunnen winnen. De groote bekendheid die deze tentoonstelling de laatste jaren heeft verworven zelfs de regeering was er vertegenwoordigd door minister Depkers verhoogd niet weinig de waarde van deze prestatie, Bij het verrichten van de werk zaamheden aan de in aanbouw zijude woning voor rekening van dhr. M. v. Vossera, is de timmermansknecht P. v. Driel komen te vallen van een hoogte 9 M. Hoewel in het zand neerkomend, bleek het inroepen van geneeskundige hulp noodzakelijk. VERSLAG VAN HET FESTIVAL TE OUD-VOSSEMEER UP ZATERDAG 20 JULI 1935. Om 2 uur verzamelden zich de bestuursleden der deelnemende ver- enigingen in het repetitielokaal in de openbare school, waar de heer G. W. J. de Graalf, secretaris der jubilerende vereniging allereerst het woord nam. Hij sprak een woord van welkom tot de aanwezigen en zeide, dat het hem groot genoegen deed, dat het .college van Burg. en Weth,, vertegenwoordigd door de burge meester Mr. Versluys en de wethou der Van Gorsel, acte de présense gaven. Verder ging spreker in grote lijnen het verloop van de laatste 10 jaar na, wat de vereniging be treft. Hij zeide er met genoegen op te kunnen wijzen, dat hij tot de oprichters behoort Niet altijd was het pad met rozen bedekt, maar als op het ogenblik de balans moest opgemaakt worden, dan zou die een gunstig beeld te zien geven. Hij meent te rnogen zeggen, dat de ver eniging gezond en levenslustig is en dat ze is de glorie van de gemeente. Dat dit zo is, is voor het grootste deel te danken aan den heer Dubois, de directeur. De eische.n, die gesteld mogen worden aan een goede direc teur, wat betreft tact, prestige en muzikaal talent, zijn in den ijverigen directeur in ruime mate aanwezig. Hij dankte de directeur ten slotte voor al hetgeen hij in de afgelopen 10 jaar voor de vereniging heeft ge daan en hoopte dat nij nog lange jaren de Jeidiog moge behouden, in dat geval behoeft er voor de toe komst van Üud-Vossemeer's muziek gezelschap geen vrees te bestaan. Burgemeester Versluys verkreeg hierop het woord en zeide het een voorrecht te achten, de ven met haar 10-jarig bestaan te 1 feliciteren. Hij wenst de fanfa vele jaren van muzikaal gen De voorzitter van Oud-Voss< Voetbalvereniging complimei hierna onder het aanbieden v Iraaie bloemenmand. De heren L. Blaas en M. P. L achtereenvolgens sprekende 11 de zusterverenigingen te Poe en St. Annaland, spraken ook goede wensen uit aan het adr jubilerende fanfare, waarna ter de heer Sandijk uit Tholen nc citeerde namens „Crescendi Tholen. Nadat de heer de Graalf d schillende sprekers had dank g. werden aanstalten gemaakt, optocht te formeren. De stoet veel bekijks had, arriveerde half vier weer in de dorpsring voor het gemeentehuis de ense mars werd uitgevoerd ouder 1< van den keer Dubois. Vervolgens had de verloting 5 geldprijzen plaats. De eerste viel ten deel aan „U. B. K." t< venisse, de tweede aan Nieuw meer, de 3e aan „Crescendo' l'holen, terwijl de 4e en 5e ac eenvolgens ten deel vielen at fanfares van St, Maartensdijk e Philipsland. Had het weer zich tot nog toe stig gehouden, de lucht betrok zarnerhand en niet lang duurde oeen stortbui ontlastte zich, gen met onweder. Behoudens enkele klaringen is het van toen af niet i droog geweest, een lelijk fiasco het verdere verloop der feest e heden. Wel werd het progran waarbij volksspelen, gymnastii oefeningen en „de ronde van 1 neer" nog afgewerkt, maar gedure dï hevige regenbuien was er tiurlijk zo goea als geen publ Wel jammer voor de organisatori de medewerkenden. We hopen de lïinke vereeniging voor een gende maal op een hetere ween steilheid. ONDERWIJS. fiolen. Aan de R.H.B.S. te Ber op !oom is toegelaten tot de klase J. Boogaard te St.-Annala Bevrderd van de 1ste naar de klase Joh. Bernhardi StavenL N. Dubois en D. Polderman te Vosemeer; van de 2de naar n klase P. Groenewege en E Spin ter St.-Maartehsd ij k, A. de St Annaland van de 3de naai 4de klasse M. Ornee en M. k Tliten, F. van Gorsel Schernt en Joh. Heijboer Oud-Vossen van de 4de naar de 5de klae Frierichs Oud- Vossemeer, - Te Breda slaagde voor iVJ.lL.O.-diploma B. J. Melse al en por diploma- A C. Hartog Si peisse. - Lijst van hen, die tot de U. scbol zijn toegelaten. f. Bronts, P. Overbeeke, P Spinter, C. Beaudoux, C. de E A./erstraate, M. Goorden en Elicker van Tboien Kl'k, W. de Wilde, H. Ui te»ii, Th. Ëeveian Niiwetihuijzen van Oud-Vossen J. Gorsel, W. y. Houdt Geze van Scherpenisse- AL* Th zoen A. Ridderhof van St.-Anna| N>. Driel van St.-Maartehsdij Geslaagd te Rotterdam vu hdducle onze oud-stadgenoo. h<r A. C. Schipper, onderwijzer] diBijz. school te Middel huif _CRISIS-PUBLICAT1ËN. SEUNREGELiNG KOOLZAAD OOI 1936. let betrekking tot den steun, z| worden verleend voor k> M den oogst 1936, maakt de hw Crisis-Organisatie voor 2 hend, dat telers die voorgenot san jn aanmerking wens* knen, zulks onverwijld dien tvragen op een daartoe bei avraagformulier. [iedoelde wmiljej^n zijn veik hr bij de L. C. u. v.'Zêêlal |es en bij de districts-socretari jmoeten uiterlijk 25 Juli aansla] ihet bezit der L. C. 0. v. Zeelandj De Landbouw Crisis-Or - voor Zeeland. I sp I t 1 de [bij Jen bli tere pten |ban den (i"gi ïlevt «j sl pij 1 pE TARWEFRA! ITË TE Door de Arnhemsehe rechtbal •spraak gedaas »x; zaak bef ide de tarwefraude te Ei'st.| 'jarige bakker, die op de ten, welke hij aan de Meelceni

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1935 | | pagina 2