PUROL Vrouwen handen Q :'S tenzij aan hetDerdeRijk onvervulbare eischen worden ingewilligd, slaat vast. De oorlog moet thans bezworen worden door den aanvaller te doen weten, dat in Europa den oorlog niet toegestaan is. Eu daarvoor is de medewerking van Engeland noodig. De tijd, waarin He staten als goede vrienden met elkaar een oplossing konden zoeken, is nu helaas ver streken. Een kwaadwillende natie moet voor het vervolg weten, waai- het op slaat. Zal Engeland zijn mis plaatst optimisme laten varen Er zijn teekenen, die zulks bewijzen, en in dat geval zal men te Stresa nog kunnen redden wat er te redden valt. Zij het helaas door dwang. In Dantzig hebben vei kiezingen plaats gehad voor den Volksdag, die de aandacht van een groot gedeelte van de wereld hebben getrokken, niet het minst door den nadruk, die men in Beilijn op deze verkiezingen had gelegd. In Duilschland trachtte men aan deze verkiezingen het karakter te geven van een tweede Saarslem- ming. Men stuurde er de groote kopstukken van het Derde Rijk, zoo- Goebels, Hess en tenslotte Goering heen, maar vergat, dal het hier niet ging om een «Terug naar Duitsch- land" ol een fantoom als de status quo, doch om een heel gewone ver kiezing van volksvertegenwoordigers. Het resultaat is geweest, dat wel is waar de N.S.D.A.P. in stemrnenaantal vooruit is gegaan en zestig procent der zetels kon bemachtigen, maar er geenszins in geslaagd is een meerder heid van 90 procent te veroveren, wat men niet alleen in Duitschland maar ook in het buitenland verwacht had. Ja,zelfsde vereischte meerderheid van twee derden, die rnen noodig had om de grondwet te veranderen, heeft men niet kunnen behalen. Het eigenaardige is geweest, dat zich bij deze verkiezingen zoovele Duilsch-Poolsche tegenstellingen heb ben voorgedaan. Er zijn dingen ge beurd die Polen aanleiding hebben gegeven voorbeeldige bestraffing van de schuldigen te eischen. Nog korten tijd geleden hadmeg zoowel te Berlijn te Warschau den mond vol van de jonge Duitsch Poolsche vriendschap. Hef afranselen van eenige Poolsche ambtenaren en een journalist schijnt ons intusscheri niet bevordelijk deze „jonge vriendschap" te bestendigen. RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA. Zitting van den Politierechter van Maandag 8 April 1935. VERNIELING. Op 24 December jl. heeft de 19- jarige landbouwersknecht A. W. H. B. uit Poortvliet opzettelijk met geweld gerukt en getrokken aan de betonnen schutting van een openbare water plaats aldaar, waardoor stukken van die schutting zijn afgebroken en deze daardoor werd vernield, althans be schadigd. Voor deze vernieling moest het jongmensch Maandag zich te Breda voor den Politierechter komen ver antwoorden en moesten daar als ge tuigen verschijnen de gemeenteveld wachter van Poortvliet M. Evertse en de eveneens aldaar wonenden slager K. M. de Groen en arbeider J. W. Bolier. Alle betrokkenen waren present toen deze aan de beurt van behan deling kwam verdachte ontkende wat hem ten laste was gelegd, wel had hij eens aan de schutting ge schud maar op de in de dagvaarding genoemde datum, 24 December was hij niet te Poortvliet. Veldwachter Evertse vertelde van de door hem geconstateerde vernie ling en van de troep belhamels die het dorp onveilig maken door allerlei vernielingen, diefstal uit auto's enz. zij zijn niet te snappen omdat er als 't ware posten worden uitgezet. Maar of verd. daarbij hoort, dat kon de veldwachter niet onder eede verklaren. Nadat nog de andere getuigen waren gehoord, slager de G. een oom van verd. en de 18-jarige J. W. B., kameraad van verdachte, die beiden hebben gezien hoe A. B. aan de schutting trok, vorderde de 011. van Just. Mr. O. Graal van Limburg Sti- rum, een geldboete van f 5 subs. 5 d. hechtenis en bovendien één week gevangenisstraf, voorwaardelijk, met een proeftijd van 1 jaar en onder bijzondere voorwaarde binnen dien tijd f 15 schadevergoeding te betalen aan de gemeente Poortvliet. Het vonnis van den Politierechter, Mr. Ch. Roebroeck bepaalde zich tot de f5 boete subs. 5 d. hechtenis en 1 week voorw. gevangenisstraf met 1 jaar proeftijd, dus zonder de schade vergoeding. B. intusschen getrouwd aanvaardde de straf. YALSCHE HANDTEEKENING. Voor den Politierechter te Breda stonden Maandag o. a. terecht de 55 jarige landarbeider J. A. V. uit Sint Annaland en zijn zoon de 29- jarige chauffeur J. J. V. De eerste wegens het plaatsen van een valsche handteekening op een huurkoop-contract, door onder een verklaring tot hoofdelijke borgstel ling voor richtige nakoming van het contract de naam te zetten van P. v. L., landbouwer te Sint Aunaland en het aldus vervalschte stuk als echt en onvervalscht te gebruiken. Aan den chauffeur werd ten laste gelegd de medeplichtigheid aan valsch- heid in geschrifte daar hij, wetend dat zijn vader het op zegel gestelde huurkoopcontract had vervalscht, dit toch als echt en onvervalscht heeft verzonden aan de verhuurster van een graanmauimachine-zelfbinder door V. stemming voor leden van den ge meenteraad alhier zal plaats hebben op Woensdag 19 Juni e.k. Ingevolge een vraag van het lid Btoutjesdijk, gedaan in een der vorige vergade ringen, deelt de voorzitter mede dat, bij overtolligheid van water in de watertoren, "er een doorpomping, ook uit hygiënisch oogpunt, moet plaats hebben. Van onrechtmatig gebruik van water is er bij de directie njets bekend De doorgezonden stuk ken aan de leden werden voor noti ficatieaangenomen. Ingekomen waren de volgende stukken 1. Een schrijven van het Nat. Crisis Comité, betreffende uitkeering B voor werkloozen en wel f 10 per persoon, indien de gemeente 20% bijdraagt (vroeger de helft). 2. Een schrij ven van het gemeente bestuur van Tholen dat het de toege zegde bijdrage van f'10 per leerling blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door 4i337 148 in huurkoop gekocht, de N. V. Mo toren Unie te Rotterdam. Vader V. zelf ook een der borgen, erkende ook maar voor den ander geteekend te hebben en deed een omstandig verbaal hoe hij, alsof geen sprake was van borgen, maar van werkgevers, door „een samenloop van omstandigheden", tot de valsche onderteekening gekomen was met de naam van P. v. L., zijn zwager. Deze v. L. als getuige opgeroepen maakte gebruik van zijn recht tot verschooning van het afleggen van den eed, waarom hij niet als getuige werd gehpord. Uit de verhooren der andere ge tuigen bleek hoeveel moeite V. ge daan heeft om de machine te ver krijgen doch toen het op betalen aankwam was er geen geld V. was in staat van faillissement verklaard. Ook kwam vasttestaan hoe eigenaardig de houding in deze zaak is geweest van den „commissionair" P. v. D. te Oud-Vossemeer ten wiens huize het contract is besproken en geteekend, misschien wel in diens tegenwoordig heid. Een 14-jarig zoontje van v. D. heeft bovendien óók nog een naam er onder gezet toen de vermelding er van gewenscht bleek. Chaulfeur J. J. V. stond daarna terecht voor zijn medeplichtigheid in welke zaak dezelfde getuigen waren gedagvaard. Verdachte bekende, maakte verontschuldiging alsof het hem had overvallen, maar aan zijn piaaljes werd al eveu weinig geloof gehecht als aan die van zijn vader. Getuige P v. Loom van ver dachte, legde in deze zaak wel zijn beëedigde verklaring af: hij was nimmer borg gebleven voor V. en had ook niet zijn handteekening op een huurkoop-contract gezet. Nadat de andere getuigen nog hun verklaringen hadden afgelegd, vrijwel overeenstemmend met hetgeen zij tegen vader V. hadden afgelegd, gaf zwager P v. L. toch maar zijn be- ecdigde verklaring inzake het geval van vader V. Toen de neef failliet was kreeg get. een aanmaning tot betaling en toen kwam uit hoe er was geknoeid. Na de vrij uitvoerige verhooren van alle de bij de machineleverantie betrokken personen vorderde de Olï. van Justitie Mr. U. Graaf van Lim burg Stirum tegen den vader J. A. V. wegens valschheid in geschrifte de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen achtend, 2 maan den gevangenisstraf. Üok de schuld van den zoon J. J. V. wettig en overtuigend bewezen ach tend requireerde de 01T. een onvoor waardelijke gevangenisstraf nood zakelijk en wel gedurende 1 maand wegens het gebruik maken van een vervalscht stuk. Vader en zoon brachten hun be zwaren tegen zoo'n straf naar voren waarna de Politierechter Mr. Ch. Roe broeck de vader veroordeelde tot 6 weken en de zoon tot 1 maand. Zij zullen er nog eens over denken of zij die straffen zullen aanvaarden. GEMEENTERAAD. STAVENISSE, 5 April 1935 Voorzitter de heer A. F. Hanssens, burgemeester-secretaris. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering. De notulen van de vorige 3 verga deringen worden gelezen en goed gekeurd. De voorzitter deelt mede, dat er bij den gemeente-ontvanger een kas opname heeft plaats gehad. Er moest zijn en er was in kas f3995,20. De en per jaar voor de U.L.O.school, niet kan aanvaarden. 3. Een dankbetuiging van J. Stoel voor de toegekende gratificatie van f33.—. 4. De goedgekeurde gewijzigde begrooting voor 1934. 5. Een schrijven van Wemeldinge, dat er daar betaald moet worden voor genoten onderwijs f 4.58. Bovenstaande 5 punten worden voor notificatie aangenomen. 6. Van Burg. en W'eth. van Goes was ingekomen de begrooting van den keuringsdienst van waren voor 1936. Deze zal worden rondgezonden. 7. Er wordt z. h. s. besloten niet in te gaan op een schrijven van het Nat. Comité tegen alcoholisme om het aantal vergunningen te vermin deren en een verzoek van den Bond van Ned. Brouwers om het aan lal vergunningen te behouden, wordt voor kennisgeving aangenomen. 8. De in de vorige vergadering benoemde leden der schattingscom missie voor de inkomstenbelasting n.1. de heeren P. van Iwaarden, J. Leune, J. W. v. d. Slikke en J. Smallegange zonder bericht van aanneming der benoeming. Notif. Het verslag der commissie I. o. over 1934 zal worden rondgezonden, evenals dat der afdeeling Zeeland van de Ver. Nederl. Gemeenten over 1934. De Rijksdienst werkloosheidver zekering meldt dat het extra subsidie over het le kwartaal 1935 bedraagt f160 en het gewone subsidie f175. De werken der havenheschoeiing kunnen met de onkosten op ongeveer f 16000 en de woning, eventueel be- noodigd voor een veldwachter kost ongeveer f 1300. Deze woning is thans verhuurd voor f2.25 per week. In verband met een en ander wordt het bedrag der te sluiten leening eenigszins hewijzigd (z. h. s.) Even eens gaat het met eenige reclames inzake het kohier-hondenbelasting. Eenige kleine wijzigingen worden nog gebracht in de begrooting 1934 en door de uitvoering der bestede werken ook in die van 1935. Een schrijven van den Inspecteur der directe belastingen meldt, dat de opbrengst der diverse opcenten ver laagd wordt met f500. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt z. h. s. besloten om de f100 subsidie per jaar aan het Groene Kruis alhier voorloopig niet meer uit te betalen, daar de afdeeling er thans geen behoefte aan heeft. Het lid v. d. Slikke hoopt, dat bij uitbreiding der werkzaamheden van afdeeling de Raad weder steun zal willen verleenen. Namens Burg. en Weth. wordt hierop dus de voorzitter een gunstig antwoord gegeven. De candidaatslelling voor leden van den gemeenteraad zal alhier plaats hebben 14 Mei. Het lid Ant. v. Luyk zegt, dat hij zich niet meer candidaat zal laten stellen voor het gemeenteraads lidmaatschap. Op een vraag van het lid Stoutjes- dijk deelt de voorzitter nog mede, dat de avond straatverlichting alhier uitgaat om 10 uur. maar de nacht verlichting om 4 uur. Daarna sluiting. STAVENISSE. Spoedeischende ge meenteraadsvergadering op Woens dag 10 April II. des namiddags 3 ure. Alle leden waren present. De notulen der vorige vergadering bleven liggen tot een volgende. De voorzitter deelt mede dat er op de begrooting voor 1935 uitge trokken was voor werkverschaffing f 2000, voor steunverleening f 3000, totaal f5000. Deze post zal verhoogd moeten worden met f5000 en dus gebracht op f 10000, nl. voor werk verschaffing f7700 en voor steun verleening f 2300, totaal f 10000. Thans zijn er uitgezonden naar de werken aan de Anna Jacobapolder 20 personen en eerstdaags gaan er nog 18. dus totaal 38 personen. De begrooting, in uitgaven 1935, moet dus verhoogd worden met f 5000. Hiertegenover staat een verhoogde ramingsbron van inkomsten van f2355 tot f7310. De subsidie aan het Burg. Armbestuur werd gebracht van f 1900 op f 1300. Bovengenoemde punten werden z. h. s. aangenomen. Daarna sluiting. THOLEN, 12 April 1935. Naar wij vernemen is te dezer stede een Comité ophericht, ten doel hebbende op 27 April a.s. gelden in te zamelen ten behoeve van in ons land op te richten werkkampen op Christelijken grondslag voor de werk- looze jeugd. In dit Comité hebben zitting ge nomen de navolgende heeren: Mr. A. J. v. d. Hoeven, Burgemeester onzer gemeente, Eere-VoorzitterH. G. Deurloo, Voorzitter; J. Vermaas, SecretarisP. W. Ornee, Penning meester; C. v. d. Berge; M. Haaijer; J. Wagenaar en M. van Halst. Woensdag liep de '15-jarige Abr. Engelvaart op de Singel terwijl hij achterom keek tegen een paal aan, waarbij hij zoodanig kwam te vallen dat hij een pols brak. Donderdagavond hield de afd. Tholen van het Groene Kruis in de zaal van Mej. Hoek onder voor zitterschap van dr. P. J. Duinker haar algemeene jaarvergadering. In zijn openingswoord zeide de voorzitter met gemengde gevoelens hier le zitten, maar hij hoopte dat alle bestuursleden werkzaam zijn en zullen blijven in het belang van het Groene Kruis en dan alle persoonlijke dingen op zij zullen zetten. De notulen van de vorige ver gadering worden ongewijzigd vast gesteld. Het jaarverslag van de maga zijnmeester en de wijkzuster worden ter inzage gelegd. Uit het jaarverslag van den secre taris blijkt dat het aantal leden bedraagt 600 dat het materiaal 271 maal is uitgeleend, dat de zuster 78 gezinnen heeft bezocht met 85 patiënten en 7384 bezoeken en voor de T. B. C. 21 gezinnen met 21 patiënten en 261 bezoeken. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester blijkt dat er een verlies is van f 58.58, en de boekwaarde van de bezittingen be draagt f9630 795. Op advies van de commissie die de boeken en bescheiden hebben na gezien wordtde rekening goedgekeurd en de penningmeester voor zijn accuraat beheer gedechargeerd. Be sloten wordt om voor de hoogtezon een apart fonds te stichten. Bij acclamatie worden herbenoemd als bestuursleden de heeren L. G. van Zaltbommel en G. Vis. De begrooting voor 1935 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 2020.— Besloten wordt om wederom f100 uit te trekken voor uitzending van kinderen naar vacantiekolonies. Van de afd. St. Annaland was een schrijven ingekomen om te komen tot een gezamelijk oprichten van een vereen iging voorziekenhuisverpleging Ter toelichting zouden de heeren dr. van Es en A. J. Bierens van St. Annaland ter vergadering komen maar deze waren verhinderd, zoodat de voorzitter deze zaak toelichtte. Na bespreking werd besloten dat het bestuur van het Groene Kruis de verschillende plaatselijke ver- eenigingen die daar voor in aanmerking zouden komen aan te schrijven om uitelkvandie Vereenigingeen persoon te kiezen die zitting zou nemen in het comité ter voorbereiding om te komen lot een centrale vereeniging in het eiland Tholen voor ziekenhuis- verpleging. In verband met de opheffing van de dienstkring Tholen der P.T.T. Is de heer L. Geluk, monteur le klas der P.T.T. naar Breda en de heer J. M. den Engelsman vakwerkman P.T.T. naar Bergen op Zoom over geplaatst. 13 dezer het honderdjarig be staan van de Nutsspaarbank alhier. Een bewijs van de soliditeit dezer Thoolsche instelling vinden wij in het verslag van den Ned. Spaarbank- bond over 1934. Daar komt de Thoolsche Nutsspaarbank met een reserve kapitaal vier en veertig procent, boven ze aan haar inleggers schi Alleen de Spaarbank van Bee hierboven, al de andere spaa blijven er onder Vorige week werd opme gemaakt opdeadvertentie beti Op Coi voo Hage Nel twooi en 77 lans de uitreiking der tegels aai enft leggers. Wij maken hierop n opmerkzaam, leder inlegge boekje in orde is, kan moq 25 uur zoo'n mooie tegi bekomen. Wij hebben een exemplaar in onze etalage gezet. Het is een mooie tegel, wandversiering het aardig de inlegger krijgt deze geheel De viering van het honde bestaan zal 2 Mei as. plaats! Donderdagsmiddags van 3—4. receptie in het gebouw der Spa Des avonds een intiem din Bestuur met eenige genoodi; We staan weer in het van het Emmabloempje. Moi dezer wordt het onze inwonei aangeboden. Is een woord wekking nog noodig'? Het eeni wij er' van willen zeggen naar Uw kracht, ge steunt de culosebestrijding in eigen om er mede. f laarb: in 16.62. bes van de h te urslii cht i P Mz. aans< zw i leze •eser .eert AVE ve: )1 all en ijkhi èn v hi 'ot |e w ding lerg A ppt *POORTVLIET. In de maand| hebben zich alhier gevestigd: Jacob Mar. Quaak en gezin v; Annaland; Elizabeth M. Eli van St.-Annaland Mars. Vroer gezin van Scherpenisse Jannet] van Uoltgerisplaat. Vertrokken zijnL. van der en gezin naar St. Annaland van der Kleijn naar Hoek vanlvooi land Krina A. G. Hendrikse|K.G St.-Annaland Mar. G. Uijl naaB jQ terdam Dingena C. van IJs» naar Dordrecht. De voor deze gemeenteldiei gestelde kiezerslijst voor 1935 ■97ï 932 kiezers voor de 2e Kamer" voor de Prov. Staten en 91 stemmen bevoegde kiezers vooi Gemeenteraad. al 9 SCHERPENISSE. In de gelic algemeene vergadering van di lingsvereeniging Scherpenisse ei streken bleek uit het versla^ over de veiling was verkocht l(ü K.G. aardappelen waarvoor werj taald f65630.26. Hieruit valt W te maken dat de prijs dezen gunstig genoemd kan worden! het fiuancieele verslag bleek datlidc in orde was bevonden. De aftred" bestuursleden de heeren J. J, en C. van Dalen werden wedt herkozen en tot leden van de fi| cieele commissie de heeren P. G. Geuze en J. Keur. De contril werd als verlêden jaar vastgeste 50 cent. Nadat nog eenige v beantwoord werden, dankte de zilter allen die in het belang v veiling waren werkzaam gewees ST.-MAARTENSDIJK. De coll voor het gedenkteeken in Zee voor II.M. de Koningin-Moeder alhier ruim f59.opgebracht. Men deelt ons mede d: gister alhier gehouden Emmabk collecte de som van f 64.04 heeft gebracht. Op een dezer dagen gehokt; algern. vergadering van de Zeeuw Landbouw-Onderlinge werd tot stuurslid gekozen de heer Iz. „Bijenkorf" alhier. et hi 11 te Woensdag 3 April hielder. leden van de Goöp. Electr. Gent hun alg. vergadering in de zaal den heer N. J. Nelisse, onder zitterschap van Dr. J. Tazelaar. Uit de rekening bleek, dat een winst opleverde van f7304. sloten werd deze op de schuld lossen. In totaal was in 1934 39 K.W. stroom geleverd vooreen to bedrag van f15945. Het best verlaagde de tarieven andermaal 10"% en bracht het stroomverbr boven dat van 1934 op 10 ct. per K. Als bestuurslid word herkozen heer M. Zeedijk. In de vacature L. Geluk word alsbestuurslid benoe de heer M. Bil, terwijl .de heer Iwaarden werd gekozen als lid den Raad van Toezicht in de pla van den heer Iz. Vermeulen die dankte. Tot plaatsvervangende stuursleden worden gekozen de hee G. P. Vermeulen en G. Adriaans Bij de rondvraag wilde het lid heer A. P. Bout voorstellen doen lagere tarieven boven de garan De secretaris-boekhouder, de Bastiaanse zette uiteen, dat niet alg. vergadering maar het bestu belast is met de vaststelling der rieven. Van de 175 leden war slechts 50 leden ter vergaderin genwoordig. Ik

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1935 | | pagina 2