fAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN jjdag 12 April 1935 No. 15 Twee en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. 1NTERC. 16 - POSTREK. 1043 /IE ZICH AAN EEN LNDER SPIEGELT ■Jsen- h 1 Dames. THOOLSCHE COURANT iad verschijnt eiken Prijs per kwartaal met Geïllustreerd gsblad ƒ1,376, franco ost ƒ1,65 15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATItN. 6 RA! RMEI ANTI STEMMING. BURGEMEESTER van Tholen brengt penbare kennis, dat op Woensdag ril 1935, van des morgens acht our es namiddags vijf uur, zal geschieden miag ter verkiezing van de leden van riDciale Staten van Zeeland, nnerd wordt aan de verplichting, •d bij artikel 72, tweede lid, der it, dat ieder, die volgens de kiezerslijst d is lot de keuze mede te werken, ioDon den voor de stemming bepaalden ir uitoefening van ziju kiesrecht moet ildeu bij hei stembureau van het voor ip de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. kiezer, die aan deze verplichting niet wordt, tenzij van eene geldige reden hindering blijkt, gestraft met geldboete n hoegste drie gulden, lien tijdens hel plegen van de overtre- nog geen twee jaren zijn verloopcn eeue vroegere veroordeeling van den ige wegens gelijke overtreding onher- !ijk is geworden, wordt geldboete van ioogste tien galden opgelegd. >ens wordt de aandacht geves'igd op: likel 128 van het wetboek van straf- lnidendeHij die opzettelijk zich voor tuder uitgevende, aan eene krachtens ijk voorschrift uitgeschreven verkiezing leemt, wordt gestraft met gevangenisstraf :en hoogste een jaar. 'likel 150a der kieswet, luidende: Hij lij eene verkiezing als gemachtigde stemt een persoon, wetende dat deze overledon 'ordt gestraft met hechtenis van ten een maand of geldboete van ten ite duizend gulden. tolen, 10 April 1935. 21 STEMMING |00R DE PROVINCIALE STATEN. i BURGEMEESTER van Tholen maakt Bod, dat ter secretarie der gomeente voor. I ieder ter inzage is nedergelegd, en, betaling der kosten, in afschrift ver- Bbaar wordt gesteld, de lijst van dc kiozers [wie is gezonden de oproeping6kaart, be- in art. 53 der kieswet, voor de stem- t in deze gemeente, te houden op 17 April Btaande, ter verkiezing van de leden van Provinciale StateD en wier naam niet pkomt op de kiezerslijst dezer gemeente. 10 April 1935. 16 Burgemeester en Wothouders van Tholen Beu bekend, dat <egen Donderdag 18 Bil a.s. gelegenheid beslaat tot aangifte fr ruiming van privaatputten, den voormiddag van dien dag zullen ■erven, enz. door den reinigingsdienst ■den opgehaald. |Tbolen, den 11 April 1935. 10 1 «Wat thans in België staat te ge- ',0«ureu is van een dergelijke over- ^ftldigeode beteekenis voor ons land, 'eelt wij niet nauwkeurig genoeg den e"|op van zaken daar te lande kunnen '■Het zou struisvogelpolitiek zijn, k» ontkennen, dat ook in ons land Pr«o sterke strooming bestaat ten insle van depreciatie van den gulden e'lm evenmin valt te ontkennen, dat voorstanders van deze politiek 'elleen gedreven worden door eigen- 'ielang, door de hoop aldus hun ''Iroductiekosten te verlagen, hun ,r*port te verhoogen en.... hun winst vergrooten. Er is ook een groot ntal zuiver theoretische voorstan ders in ons land van een dergelijke "Inancieele politiek, mannen, volko men te goeder trouw, die in een waardevermindering van onzen gul- rden een middel zien om den eoono- lischen strijd met meer succes te Joeren. Hieruit blijkt reeds, dat er ver de vraag, of depreciatie voor- eel op zal leveren, een diep mee- ingsverschil bestaat, niet alleen bij e direct belanghebbenden, die hier oor of tegen zijn al naar mate zij oor hun zaak er voor- of nadeel verwachten, maar ook bij meer leskundigen, die enkel het belang an ons land op het oog hebben. Tot nu toe werd deze meenings- trijd gevoerd met zuiver theoretische openen. De landen, die hun munt reeds gedeprecieerd hadden, waren wereldrijken als Amerika en Enge land, wier omstandigheden hemels breed verschilden van de onze, of zoo het kleinere landen waren, als Denemarken, e. d. hadden zij dit gedaan min of meer gedwongen en vastgekoppeld aan het Engelsche pond. Dat echter een zelfstandig goudland van de grootte van ons land het goud doelbewust liet vallen, in de ver wachting daardoor zijn economische positie te verbeteren, ziet, dat was nog niet voorgekomen. België heeft thans dit experiment gewaagd en het is zuiver eigenbelang, indien wij de ontwikkeling der gebeur tenissen in dat iand thans zoo onbe vooroordeeld mogelijk volgen. Daaruit valt voor ons leering te trekken. Zooals wij dezer dagen reeds op merkten, was het begin der proef neming weinig hoopgevend en lokten de eerste resultaten niet tot navol ging paniek onder de bevolking, algemeene run op de winkels, prijs stijging, dat was zoowat de eerste reactie op het Regeeringsbesluit. Sindsdien heefl de Regeering echter pressie uitgeoefend op fabrikanten en verkoopers, heeft zij de eene ge ruststellende mededeeling op de andere laten volgen en heet het, dat zij den toestand meester is geworden. Dit moge binnenslands ten deele waar zijn, over het buitenland heeft Brussel natuurlijk geen zeggenschap. Daar gaat men dan ook voort zich tegen den goedkoopen Belgischen invoer te verdedigen. Maar ook in België zelf merkt men van dat „meester zijn van den toestand" heel weinig. De prijzen blijven er stijgen. Binnenkort gaan de broodprijzen omhoog, terwijl voor de artikelen die van het buitenland betrokken worden natuurlijk een prijsstijging (men spreekt van 37 onvermij delijk is. Die buitenlandsche artikelen worden echter weer verwerkt in tal van binnenlandsche producten, die daardoor ook gaan stijgen. Couranten papier is als '15% opgeslagen, ge neesmiddelen zullen volgen, voor Engelsche stollen en ondergoed wordt reeds 25 meer gevraagd en zoo ziet men over de heele lijn de prijzen stijgen. Zelfs is er sprake van een verhooging der telegraaf- en telefoon tarieven. Het is duidelijk, dat wanneer al deze prijsstijgingen niet blijven onder het percentage, waarmede de Belga gedaald is, het voordeel van die da ling vrijwel illusoir is, ja dat een mogelijk voordeel dan alleen het buitenland ten goede zal komen, dat even duur als vroeger aan België blijft verkoopen, doch tegen lager prijs van dat land kan koopen. Afwachten blijft dus de boodschap. (Nadruk verboden). .1 Mfifi' k BBSSji De Duilsche regeering neemt actief deel aan een Nederland- schen verkiezingsstrijd Goud transporten naar Enge land. Bommen op Den llaag. De verkiezingen voor de Provinciale Staten staan voor de deur en iedere partij, die zich zelve eenigszins res pecteert, maakt een grootscheepsche propaganda. Pamfletten en kranten worden met duizenden tegelijk ver spreid overal ziet men reclametee- keningen, welke het doel der partij aangeven. De Liberale Staatspartij, de Vrij heidsbond, had voor deze gelegenheid een plaat laten maken, welke tot strekking had den volke mede te deelen hoe de betrokken partij te genovcr de nalionaal-socialistische beweging in Nederland staat. Eenige lieden der weerbaarheidsafdeeling van Mussert waren met bloeddorstige gezichten op de plaat afgebeeld. Of het nu toeval is geweest of niet, die mannen leken op leden van de Duilsche S.A. en S.S. Stelt U zich eens eventjes voor: een lid van de S.A. met een bloed dorstig gezicht. Het is niet mogelijk. Deze heden voeden immers de cul tureel en politiek nog niet-mondige Duitschers op in concentratiekampen, waar de meest heilzame methoden aangewend worden. En dan, na ver loop van eenige jaren komen ze als herboren, als ware Duitsche uatio- naal-socialisten, in de maatschappij terug Is het wonder, dat de Duitsche regeering deze plaat is opgevallen En dat diezelfde regeering niet ge schroomd heeft een klacht in te dienen bij haar Nederlandsche zuster, met het vriendelijk verzoek die plaat te verbieden En ziet, een nog grooter wonder is geschied. Het Nederlandsche zusje heeft toegehaptde plaat werd ver boden De Nederlandsche regeering heelt toegesteml, in een Duitsche inmenging in een Nederlandsche verkiezingsstrijd. Stelt U zich nog even iels voor het omgekeerde, dus dat de Nederlandsche regeering zich mengt in een Duitsche verkiezings strijd Hoe zou de Duitsche regeering onder leiding van den almachtigen Führer wel reageeren? Liet vroeger de Duitsche „Keizer" zijn sabel rin kelen, Hitier zou zonder twijfel door middel van zijn spreektrompetten Goering en Goebbels aan de wereld kond doen van de buitengewone onbeschaamdheid, welke de Neder landsche regeering het Derde Rijk heeft durven aandoen. Het zou vol doening eischen aan de hand van talrijke ultimatums, waarbij er vast en zeker één zou zijn, die niet inge willigd kon worden. Aldus zou de Duitsche regeering hebben gereageerd; de Nederlandsche regeering heeft het anders gedaan zij heeft toegestemdEn door deze toestemming heeft zij zich van een wel zeer slappe zijde laten kennen. Zeker, het ministerie Golijn heeft het moeilijk, zeer moeilijk zelfs, en het blijft een groote vraag of een ander ministerie onder dezelfde omstandig heden het er beter zou hebben af gebracht. Maar door dergelijke maatregelen verzwakt zij haar positie en maakt zich bij het groote publiek onbemind, iets wat zelfs het ministerie-Colijn niet kan hebben. Dat onze gulden gedurende de af- j^eloopen week het onderwerp van een korten doch vinnigen strijd is geweest, waaruit hij echter volkomen ongedeerd is te voorschijn gekomen, daarvan heef t zelfs het groote publiek dat zich over het algemeen afzijdig houdt van monetaire en fiuancieele questies kennis genomen. Het heeft met belangstelling zich afgevraagd, waarom de Nederlandsche Bank haar disconto verhoogd heelt en de K.L.M. een heele nacht is bezig geweest met goudtransport naar Engeland. Wat hebben deze maatre gelen met onzen gulden te maken Door twee calegoriëen van menschen is in de afgeloopen week een aanval op den gulden gepleegdten eerste door een, die meende, dat in verband met de devaluatie van den belga, ons land ook wel spoedig zou moeten volgen, en ten tweede door een, die uilsluitend een groep speculanten bevat. (Jit den aard der zaak bestaat tusschen heide groepen een verschil. De eerste groep is het er om te doen hun bezit in veiligheid te stellen de andere beoogt niets anders dan een val der valuta, waardoor zij omdat zij a Ia baisse gegaan is een groote winst hoopt te incasseeren. Theoretisch is dus tusschen beide groepen een groot verschilin de praktijk grijpen zij echter in elkaar. De uitwerking van den aanval der groepen had groot kunnen zijn. Door samenwerking van de Nederlandsche Bank en particuliere bankinstellingen 11 44338 om ook kennis te makeu met onze voortreilelijke Amilda-huidcrême ont vangt U hij een tube Ivorol-tandpasta tijdelijk een tube Amilda gratis. Ivorol in tuben van 00 en 40 ct. Verkrijg baar in alle voorname zaken. „Wat Mijnhardt maakt is goed". èn door de disconto-verhooging van deNed. Bank heeft de buitenlandsche speculatie weinig vat op den gulden kunnen krijgen, in ieder geval veel minder dan eenige jaren geleden, toen Engeland de gouden standaard verliet. Dank zij de groote goudvoorraad van de Ned. Bank heeft de president Mr. Trip, den aanval op den gulden kunnen afslaan. Voor ons land be- teekent het goudtransport geen ver liesHet duidt er alleen op, dat voor aanzienlijke bedragen in het buiten land aan goud, ponden, dpllars, enz. is gekocht, die niet meer met guldens konden worden betaald en daarom met goud moesten worden voldaan. Den Haag is Dinsdagmorgen het tooneel van een vijandelijke lucht aanval geweest. Vijf vliegtuigen hebben bommen met mosterdgas boven het centrum van de Residentie geworpen. Het publiek, dat gewaarschuwd werd door het geloei van sirenes (gaat het in heusche oorlogstijd ook zoo?) begat zicb in aller ijl naar een bomvrije gaskelder van een groot magazijn te dier stede. Enkelen, die niet snel genoeg waren, sneuvelden op het veld van eer. Of ze werkelijk gesneuveld zijn, is ons niet ter oore gekomen, want plotseling doken leden van den Éerste- Hulp dienst voorzien van gasmaskers op, die de slachtoffers- naar veilige plaatsen brachten. De aanval heeft een heele stagnatie veroorzaakthet verkeer wie be kend is in Den Haag, kent het stads beeld des morgens om half elf was stopgezet. Talrijke autoriteiten op militair gebied liepen in de stad rond. De motor-polilie reed.af en aan. Van talrijke zijden snelden po litieagenten af en aan. Brigades van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst snelden ter hulp; kortom het was een en al bedrijvigheid. Zoo heeft Den Haag, weliswaar op kieiuere schaal dan Berlijn eenigen tijd geleden, ook een luchtaanval gehad. Gelukkig was de aanval van korten duur. Om kwart voor twaalf kon het gewone stadsleven weer een aanvang nemen. De moeilijkheden, die het Ver drag van Versailles rnet zich heelt medegebracht Zal Enge land bij zijn optimisme blijven volharden? De verkiezingen in Dantzig. „De naties hebben niet den weg des vredes ingeslagen, maar bevinden zich op paden, die tot den oorlog kunnen leiden. Ik ben geen pessimist maar zoo nu en dan heb ik het ge voel, dat ik mij iu een krankzinnigen- geslicht bevind". Aldus Baldwin in een rede, die hij deze week in Llan- drindod, een plaatsje in Wales heefl gehouden. Veel waars legt er in deze woorden van den Engelschen staatsman, maar een ding heeft hij toch vergeten le melden n.1. dat er nog mannen in Europa le vinden zijn, vertegen woordigers van groote stalen, die niets liever willen dan den vrede le verzekeren. In zqn land zouden wij wel enkele van die lieden kunnen noemen, en den naam Baldwin zou daarbij niet ontbreken. Werkelijk, aan goeden wil ontbreekt het tenslotte niet. Slechts de wegen, die werden bewandeld, blijken achteraf bezien niet de juiste te zijn geweest. Maar mag men dat de Europeesche staatslieden van de laatste zeventien jaar euvel duiden De man nen, die vlak na den wereldoorlog orde in den chaos moesten scheppen, zij, die de basis moesten leggen, waarop hun navolgers den wereld vrede zouden kunnen bouwen, stonden voor een bovenmenschelijke taak. Onder hen bevond zich niemand en kon zich ook niemand bevinden, die met vervooruitzienden blik ontwaarde welk een funeslen invloed de be palingen van het Verdrag van Ver sailles ten langen leste op de psyche van het Duitsche volk moesten uit oefenen. In Versailles is de ellende begonnen. Daar heeft men een wankel fundament gelegd. Daar heeft men tusscheii de twee wegen, die te bewandelen waren of Duitschland in vele kleine staatjes verdeelen en het daardoor voor langen tijd ongevaarlijk te maken, of de overwonnen natie toch als een gelijke van de andere volkeren te beschouwen wat waarschijnlijk verreweg het ver standigst ware geweest een middenweg gekozen, die niet de gulden middenweg is gebleken te zijn. Men heeft het over wonnen Duitschland harde bepalingen opgelegd, bepalingen, die elk land, als vernederend zou voelen, maar men heeft het Duitschland niet on mogelijk gemaakt zich tenslotte tegen deze vernedering te verzetten. Nu is het Duitsche volk daartoe overgegaan hoe kon het anders. Het gevaar van een nieuwen wereldoorlog doemt in al zijn ontzettendheid weer voor ons op, het ware een misplaatst optimisme dit te ontkennen. En nu slaat men alarm. Te laat? Wij zijn de laatsten, die den staats lieden van 1918 en 1919 een verwijt van hun kortzichtigheid zouden willen maken. Wij zeiden reeds,de problemen waren te moeilijk voor hun op lossing zou een bovenmenschelijk wezen noodig geweest zijn. Evenmin kunnen wij het hun opvolgers kwalijk nemen, dat zij er niet in geslaagd zijn die op wankele grondslagen een stevig huis des vredes op te trekken. Maar thans is de nood te hoog ge stegen. Thans moet-naast den goeden wil, waaraan niemand twijfelt, ook hetgezond verstand een hartig woordje gaan mede spreken, willen wij niet ten onder gaan. Te Stresa, het lieflijke oord in Italië, waar heel de natuur vrede ademt, zullen de vertegen woordigers van drie groote Europesche mogendheden, Engeland, Frankrijk en Italië nog eens de gelegenheid krijgen die beslissingen te nemen, welke ons den vrede moeten garan deeren. Zoo het daar tenminste nog niet te laat voor is. Hoop hebben wij nog, maar zij is nog slechts ge ring. Zelfs voor een Mussolini, een Mac Donald die, daar Sir Anthony Eden ongesteld is,de reis naar Italië zal ondernemen een Sir John Simon en een Laval zal de knoop der internationale verwikkeliugen wel niet meer, of in elk geval zeer moeilijk te ontwarren zijn. Meer dan bij voorzitter Mussolini, of bij de Fransche delegatie zal de vorm, waarin uiteindelijk de te Stresa genomen besluiten zullen worden gegoten, van de Engelschen afhangen. Engeland was tot voor kort nog alleen te vinden voor die regionale pacten, waarvan alle belanghebbenden deel zouden uitmaken. Het voelde niets, maar dan ook niets voor een Ooslpact zonder Duitschland en Polen. Zou het bij deze houding blijven volharden, dau zou_er niets bereikt worden. De Engelsche overtuiging, dat men zoo maar, zonder vaste basis tot een vermindering der bewapening zou kunnen komen, is te ongerijmd. Neen, de oplossing van het vredes vraagstuk zal nu op een ander ge bied gezocht moeten worden. Dat Duitschland niet wil medewerken, i

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1935 | | pagina 1