AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT N;V| 1M PUROU NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN ^NKij(Iag 25 Januari 1935 No. 4 Twee en vijftigste jaargang en. trbank )r aap); met Geïllustreerd Tholen, p00rtvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Tholl T00§nwoordi»en »de li^d van °Poe" U gebrand verzacht- geneest.1 wmsm. TTT Int 32251 fi recl THOOLSCHE COURANT ^ns d lad verschijnt eiken racht^d; ag. Prijs per kwartaal agsblad ƒ1,376, franco zendijjost ƒ1,65 15 ct kosten. 15 cei T. Ze ThoL 3ermi Advertentiên van 1 tol 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. 337$ JRGEMEËSTF.R EN WETHOUDERS recll, XHOLEN maken bekend, dat met ingang t on heden door ben op de lijst bedoeld in 8 der Armeuwet rijn geplaatst Ide kerkelijke instelling „Vrije Gerefor- 8 Uiiineerde Gonieente", en de gemengde instelling „Pot-Meyer-fonds". Pholen, 11 Januaii 1925. 9 liletze De goede oude tijd QZ. V cheidf^niangs heeft een schrijver den wa'J,oemd, welke uitspraak hij grondde het jeugdige uiterlijk van de te- jnwoordige vrouw tot op een leeftijd, LQlurop zij vroeger als „oud" werd ichuuwd Aan deze uitspraak werden herinnerd, toen we in den trein |amen te zitten tegenover twee bes,die zeer veel op elkaar geleken, uiterlijk zoowel als in kleeding. nze eerste gedachte wastwee ,ters. Toen raakten we weer aan twijfelen: mogelijk moeder en (chter? Maar wie was dan de moeder wie de dochter?— We speurden ar een grijs haar. Niet te zien. :n rimpeltje om het oog. Afwezig, irschil in iippenkleur. Van beiden rsrood. De kunst had in dit geval ,et alleen de moeder onherkenbaar maakt, maar de dochter evenzeer, i vermoedelijk zouden we thans N )g in twijfel verkeeren, als we uit en mond van de eene niet een ^fnama" hadden opgevangen. Misschien moeten we „de eeuw van poe" naar het Rijk der spotternij erwijzen, maar „de eeuw der ge lijkheid voor alle vrouwen" is het J (eer zeker. Een goéde 30 jaar geleden, iij den aanvang dezer eeuw, deed e dochter moeite om op de moeder {e lijkeu, thans bootst de moeder de ochter na. "1 Eigenaardig vonden wij deze ver andering in levensverhouding geka- raliteriseerd in „Die goede, oude lijd" 5n ran Cornelis Velh. „Er was vroeger ook zelfstaudig- ieid" zoo zegt hij. „Er waren er Dnder onze moeders, die haar leven elf hadden weten te maken, en ook haar genoegens zelf wel konden en wisten te kiezen. Maar er kwam in haar leven een tijd, waarin zij geen ander zelf kenden dan het gezin, waarin zij geen andere genoegens begeerden dan de voldoening over het lot van de leden van het gezin". Bij de gezeten burgerij althans, die toen onbetwist den loon aangaf, wasde vrouw van middelbaren leeftijd de kern van liet familieleven, en wat wij thans stijf en prenterig achten in haar verschijning was het teeken van die waardigheid, die de afwe zigheid van zelfzucht haar verleende. Men misgunt de jeugdige moeders en grootmoeders van heden niet haar levenslust. De zaak ligt anders. Men is veeleer geneigd haar te beklagen om het gemis aan vermogen om zich te vergeten en zich te verliezen. Zij deeler. misschien, met mate, in de genoegens der jeugd, zij ontberen de vreugden van den ouderdom. De vergelijking van de kleeren der laat-negentiend'-eeuwers en de onze leeren ons, waar het groote verschil ligt. De jongen met zijn volle haardos heeft de lastige, broeierige pet of den knellenden hoed terzijde gelegd de grijsharige of kaalhoofdige oude heer doet het hem na. Hij draagt een korte broek het historisch moment van de eerste lange broek wordt daardoor uitgeschakeld, zooals bij het meisje dat van den eersten langen rok en het opgestoken haar, de oudere doet het na Men draagt tot op hoogen leeftijd sportpakken, truien, gekleurde sokken, lage bruine schoenen. De oudere dames dragen de jurken nit een stuk, de korle rokken, de halzen en armen bloot, de lichte kousen en lage open schoentjes van het jonge meisje, nauwelijks gewijzigd. Het is nog krasserhet meisje van zeventien is bijna eender gekleed als haar zusje van tien, en als de jongeling van twintig naar het sportterrein gaat, kleedt hij zich als zijn broertje van zes". Er ligt heel veel waars in deze schildering. En toch zouden wij den ouden tijd terug verlangen? Was er niet heel veel schijnheiligheid onder het decorum van toenwas men toen niet huichelachtiger dan nu? Zeker, wij zijn misschien i t kinderachtiger dan'een vorig geslacht, maar wij zijn oprechter, zelfstandiger en meer verdraagzaam. (Nadruk verboden). 448 tO 441G3 De positie van de gehuwde vrouw in Rijks- en Gemeentedienst. De dijken van het Julianakanaal in hooge male poreus. Een rede van den Minisier van sociale zaken. De hoogterecords. Naar aanleiding van zijn in de vergadering der Tweede Kamer van 14 Nov. gedane toezegging de aan gelegenheid van de gehuwde ambte nares nader te onderzoeken, heeft Minister Golijn de resultaten van dit onderzoek in een Nota aan de Kamer medegedeeld, alsmede de over wegingen, waartoe zij de regeering aanleiding hebben gegeven. Uit het onderzoek, aldus de Nota, is gebleken, dat in den geheelen Rijksdienst, de Rijksonderwijsin richtingen inbegrepen, onder de ruiin 60.000 personen, daarbij werkzaam, zich op 31 December 1933 326 ge- gehuwde vrouwen bevonden. Dit aantal bevat niet alleen de ge huwde ambtenaressen, doch alle ge huwde vrouwen in'sRijksdienst, dus ook zij, die onbeduidende neven functies bekleeden, zooals visiteuse bij de belastingdienst. Minister Golijn is van meening, waar een zoo gering aantal gehuwde (werkelijke)ambtenaressen is 's Rijks dienst is, een herziening niet noodig is, aangezien uit de gegeven cijfers genoegzaam blij kt, dat door een her ziening het werkloozenprobleem toch niet voldoende gebaat zou zijn. Anders gesteld is het met de openbare en .bijzondere onderwijsinrichtingen vooral in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem, welke gemeenten niet onder de sub sidieregeling voor het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs vallen en daardoor t.o.v. haar per soneelspolitiek bij het M.O. een meerdere mate van vrijheid bezitten is het aantal gehuwde leeraressen vrij groot. Hetzelfde verschijusel, maar in nog grootere mate, zien wij bij de leer krachten van het Lager en Uitgebreid Lager Onderwijsop 1 Januari 1934 bevonden zich onder de 38.213 leer krachten waaronder 16.537 onder wijzeressen, 921 gehuwde vrouwen. Om dit groote aantal gehuwde onderwijzeressen geleidelijk te doen afvloeien zal hoogstwaarschijnlijk dezelfde regeling worden getroffen als die, welke indertijd voor de Rijksinstellingen van kracht was. Een principieele beslissing mag dan ook in den loop van dit jaar worden ver wacht. Tenslotte is de Regeering tot de conclusie gekomen, dat voor het ge- subsideerde onderwijs de volgende regeling dient te worden getroffen 1. de huwende ambtenares wordt ontslagen 2. de gehuwde ambtenares niet kostgangster gaat bij ontslag voor 3. de gehuwde vrouw komt niet voor aanstelling in aanmerking, dus een regeling, zooals is bepaald voor de Rijksambtenares in het Alge meen Rijksambtenarenreglement. Sedert maanden laten de dijken van het Julianakanaal te Limburg, door tot nog toe onbekende oorzaken, water door. Alhoewel van officieele zijde al 'meerdere malen is verklaard, dat het lekken der dijken tot op de hellt verminderd is, blijven de be woners van het omliggende gebied met dezelfde halsstarrigheid verklaren dat het euvel nog even groot is als in den beginne. Inderdaad is een feit, dat Natten- hoven en Ubbicht onophoudelijk te kampen hebben met overstroomingen van het kanaalwater; slechts te Urmond is het kwaad eenigszins verminderd. Trouwens, indien de toestand was zooals van oiiicieele zijde is mede gedeeld, zou dan wijlen ir. Kalff zich onlangs persoonlijk van den toestand zijn gaan overtuigen? Wij denken van niet Juist door het overlijden van Minister Kalff is natuurlijk de stagnatie in deze dringende water staatsaangelegenheid nog grooter geworden. Toch wordt het hoog tijd, dat in kwaad wordt voorzien immers straks hebben de boeren hun akkers en weiden noodig. En hoe moet het dan Een spoedig ingrijpen van de overheid is hier dus geboden, om de schade toteen minimum te beperken. i Voor de Kamerkringvereeniging Amsterdam van de Chr. Historische Unie heeft prof. dr, J. R. Slotemaker de Bruine, minister van sociale zaken, Maandagavond gesproken over: Natio nale politiek in crisisdagen. Spreker stelde de vraag, hoe in een tijd als dezen, wij tegenover de crisis moeten staan. Hij kwam tot de con clusie, dat de eenige, werkelijke, op lossing gelegen is in het feit, dat de werkloosheid moet worden wegge nomen door een herstel van het be drijfsleven. Om dit te bereiken mag het bedrijfsleven niet belemmerd worden; verder is kapitaalbewaring en kapitaalwinning noodzakelijk, om dat kapitaal de onmisbare voorwaarde is voor de uitbreiding van hel bedrijfs leven. Zoolang de tariefmuren zich nog opwerpen en« uitsluiting van den eenen Staat door den anderen nog toegepast wordt, zoo lang moet een goede ordening de bezwaren uit den weg ruimen en de baan voor nieuwe mogelijkheden openen. Hieruit volgt, dat de Miuister onder de tegenwoordige omstandig heden althans een soort van autarchie van Nederland wil maken anders zijn zijn woorden „door uit breiding van het bedrijfsleven de werkloosheid verminderen" niet te rijmen. Een uitbreiding van het be drijfsleven kan slechts komen door den buitenlandsclien invoer stop te zetten en ter bevrediging van de behoefte aan bepaalde ingevoerde goederen zelf daarvan de productie ter hand te nemen. Wij begrijpen volkomen de moeilijk heden, waarmede de Minister van sociale zaken te kampen heeftwij kunnen zijn streven naar vermindering van de werkloosheid niet anders dan toejuichen. Maar dat het zou moeten gaan, zooals hij het in zijn rede voorgaf te doen, gelooven wij toch niet. Nadat wij langen tijd de prestaties van de K.L.M.-vliegers hebben kunnen volgen, doen nu de militaire vliegers te Soesterbcrg van zich spreken. Het Nederlandsche hoogterecord, dat ten name stond van wijlen Jhr. Asch van Wijk, was voor verbetering vatbaar. Dit heeft Jhr. Wiltert van Hoogland ingezien. In een proefvlucht bereikte hij gemakkelijk met zijn Hispano- Suiza-motor de 10.060 meter. Zijn eerste officieele vlucht, hij zelf noemde het „een nog maar heel voorloopige proef" gooide hij er nog een dikke 1000 meter boven op, en ware het niet,, dat hij door slechte weersomstandigheden moest dalen, wie weet, of niet de 12.000 meter gepasseerd, was geworden. De Siste zitting van dea Volken bondsraad beëindigd. De kleine Entente en het verdrag van Rome. Te verwachten moeilijkheden rüet het oog op hei Oostelijk pact. Verandering in de Frausche leger leiding. De wankelende positie van hei kabinet Theunis. Wrijving in ip het verre Oosten. Maandagavond heeft de Volken bondsraad, na een week van vrucht baar en hard werken, zijn 84ste zit ting beëindigd. Ongetwijfeld is cleze zitting een van de meest belangrijke, zoo niet ae belangrijkste, uit het geheele Volkensboudbestaau geweest. Eenige van de meest brandende kwesties, die het Europeesehe poli tieke leven bezwaarden, werden tot een goed einde gebracht. Maar nog geenszins willen wij daarmede zeg gen, dat Europa nu een politiek paradijs geworden is. Integendeel, er moet nog veel veranderen voor we zoover zullen zijn. Een eerste ver- eischte daartoe is, dat het Duitsch- land moge gelukken, het wantrouwen, dat Engeland, Frankrijk, Italië en nog eenige andere landen, nog steeds te recht ol teu onrechte tegen het Derde Rijk koesteren, uit den weg kan ruimen. Zoolang het daarin niet is geslaagd, zoekt men het nog steeds in het op ruimen van tegenstellingen en hel afsluiten van collectieve pacten tot het handhaven van den vrede. En daarvoor heeft men te Genéve dank zij vooral Engeland een gun st igen bodem kunnen scheppen, dien Frankrijk niet zal nalaten uit te buiten, om aldus te geraken lot het door dit land sinds lang nagejaagde hel afsluiten van het Oostelijke pact en uitbouw van het hij het verdrag van Rome gelegde fundament. Wat dit laatste betrelt is het wachten nog steeds op de landen van de Kleine Entente, die door hun aansluiting een krachligen ondergrond zouden kun nen leggen. Te Genève geeft men daartoe voor bereidend werk kunnen verrichten, zoodat de door Frankrijk zoozeer gewenschte aansluiting van de Kleine Entente gemakkelijker is geworden. In dit verband was het vooral van groot belang, dat het Eden is mogen gelukken Zuid-Slavië, dat geenszins te spreken was over het door Hon garije, volgens beslissing van den Volkenbondsraad, uitgebrachte rap port naar aauleidtng van den aanslag te Marseille, tegenover dit laatst ge noemde land weer iets verzoenings gezinder te stemmen. Meer moeilijkheden zal intusschen het Oostelijk pact wel opleveren. Men twijfelt er nog steeds aan, dat Duitsch- land voor een onderteekening te vin den zal zijn. Mocht het dit wel doen, dan kan zulks echter niet anders worden uitgelegd, dan dat Hitier het met zijn vredelievende betoogingen ernstig meent en dit feit zou een geheel andere kleur aan de Euro peesehe politiek gaan geven. Ook Polen zit met het Oostelijk pact wat in zijn maag, Beek heeft er tenminste een diplomatieke ziekte van gekregen. Dat het echjer Frankrijk ernst met de zaak is, moge wel blijken uit Laval's verklaring, dat, indien het pact niet tot stand mocht komen, zijn land met Rusland en Tsjechoslowakije een ook voor de andere mogendheden openstaand verdrag tot wederzijdsche bijstand zal sluiten. In de Fransche legerleiding heelt een verandering plaats gehad, die niet zonder militaire en politieke be- teekenis is. De inspecteur-generaal van het Fransche leger, Weygand, die reeds drie jaren de ouderdoms- grens heeft overschreden, heeft af scheid genomen en is opgevolgd door Generaal Gamelin, die buiten deze functie tevens die van chef van den generalen staf en vice-president van den hoogen raad van oorlog zal ver vullen. li ij komt direct onder den minister van oorlog te staan en daar mede is een einde gemaakt aan de onafhankelijke positie, die de opperste leider van het Fransche leger placht in te nemen. Zulks vindt zijn oorzaak vooral in het feit, dat de legerleiding er een handje van had den volke onpopulaire maatregelen door te drijven, waarvan dan de regeering dikwijls het slachtoffer werd. Zoo wenschte bijv. generaal Weygand den tweejarigen diensttijd in te voeren, i zulks met het oog op het door het lage bevolkingscijfer gevolg van den wereldoorlog veroorzaakte 1 gebrek aan manschappen. Tegen dit j plan bestond echter de grootste tegen kanting van de zijde van het Fransche volk. Generaal Gamelin ziet echter i van dezen eisch al en wil zelfs ge- noegen nemen met een diensttijd van achttien maanden, indien daar tegenover het leger gemotoriseerd wordt. Er bestaal geen twijfel aan, dat met deze verandering iu de leger leiding de positie van het kabinet Flandm in het binnenland danig versterkt is. In België schijnt thans, na het uit treden van minister van Cauwelaert, 'het kabinet Theunis op de laatste beenen te loopen, terneer daar ook de beide Vlaamsch democratische ministers Van lsacker en Rulbens een oogenblik er over dachten, uit solidariteit inet van Cauwelaert, hun ontslag te nemen. Na een onderhoud met den koning zijn zij daarvan terug gekomen, maar daarmede zijn de moeilijkheden nog niet uit den weg geruimd. Naar verluidt zullen de katholieke democraten, die het lot van het kabinet geheel in de hand hebben, zich met kracht verzetten tegen de loonskorting van het staats- personeel, de vermindering der gezins vergoedingen enzwat na 1 Maart, het einde van de volraachtsperiode, ongetwijfeld tot den val van het in België weinig geliefde kabinet moet leiden. Voordat het echter zoover gekomen is, zal het kabinet eerst nog gelegen heid krijgen tot het nemen van een maatregel, die zeker ook in ons land verheugenis zal wekken. Men wil namelijk met het oog op de wereld tentoonstelling, die dit jaar te Brussel gehouden wordt, een toeristen-belga in het leven te roepen, die 20 a 30 pCt. goedkooper zal zijn dan het gewone Belgische geld. Deze belga zal dan alleen door vreemde toeristen in be taling mogen worden gegeven. Voor Nederlanders, die dit jaar de wereld tentoonstelling willen bezoeken, een niet onaanzienlijke besparing op hun reiskosten, als dit uitvoerbaar zou zijn. In het verre Oosten rommelt hel weer. Japan heeft in Jehol een groote militaire actie ondernomen, zulk.' -- zoo wordt beweerd naar aan leiding van het feit, dat China in di! gebied troepen op de been zou houden China heeft intusschen deze troepen welke onder leiding van generaa Soeng Tsje Joean staan, doen terug trekken, waardoor voorloopig erge is voorkomen. Door dit terugtrekkei is weliswaar de spanning verminderc maar nog geenszins de kwestie va de grensaf baken in g tot een definitievi oplossing gebracht. Maar de mogelijf beid blijft bestaan, dat men alsno

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1935 | | pagina 1