"Waarin opgenomen de ierseksche en thoolsche courant NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN "Li MET ELKANDER VOOR EEN ANDER lek rijdag 7 December 1934 No. 49 Een en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer ïefu^trar plaatsruimte" UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. 1NTERC. 16 - POSTREK. 1043 iet boek en onze tijd Kerstinzameling uitgaande van de Vereeniging De Ned. Dagbladpers en Ned. Periodieke Pers THOOLSCHE COURANT t blad verschijnt eiken •ijdag. Prijs per kwartaal ),80; met Geïllustreerd ndagsblad ƒ1,375, franco r post f 1,65 -f 15 ct. p. kosten. Bil abonnement aanmerkelijk# PUBLICATIËN. DISTRIBUTIE VAN ONVERMENGDE MARGARINE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van iolen maken bekend, dal zij, die in aan- irking wenschen te komen voor distributie onvermengde margarino. deze week in de tegenheid worden gesteld daarvan aangifte doen ten gemeentehuizo. Naar de daarvoor gestelde regelen zal de irgarine alléén worden verstrekt aan ge loofden met vier of meer kinderen, die: te werk gesteld zijn bij de werkversckaf- fing, uitsluitend in de week waarin niet gewerkt wordt gedurende drie maanden of langer on derstand genieten van het Algemeen Armbestuur of »an de Diaconie van een Kerkgenootschap. Tholen, den 3 December 1934. 22 Langzamerhand is er al een hele bliotheek volgeschreven ter verde- i van het boek. Als het zo torg'aat en de apostelen der literatuur irmeerderen hun pleidooien, terwijl ongelovigen geen boeken kopen, n ontstaan er meer geschriften over itboek, dan er geschriften worden elezen, die een andere inhoud hebben Itf! de verdediging hunner eigen oodzakelijkheid. Aanprijzing van ene zaak die vroeger anzelf werd verlangd, duidt op ïrzwakking ener natuurlijke behoefte idien de behoefte aan het boek unstmatig moet worden gekweekt, ka an is het, ondanks onze fraaie ver- )gen, eigenlijk met hel boek al gedaan, oals het eigenlijk in beginsel al met e spoorwegen gedaan is, nu men veral kan lezen, dat men zo veilig zo goedkoop kan reizen in de Kjoortrein. Wij willen allerminst aan de spoor wegen, die zo uitnemend hun best oen het publiek te gerieven, het ïcces misgunnen, maar iedereen weet, at als er geen kapitaalszijde was an net verkeersprobleem, het gehele ereldverkeer met auto's en vlieg- aigen zou geschieden. Staal het even zo met het boek rijzen wij boeken alleen maar aan, mdat er in boeken „kapitaal" zit? liet slechts het kapitaal der bedrijven ie zich met de exploitatie van het oek bezig houden, maar ook het apitaal van cultuur en stijl-vaardig- eid, dat de schrijvers- van boeken ertegenwoordigen Of is het boek' voor alle tijden vastliggende 'aarde, die niet teruggedrongen wordt u nieuwe middelen zijn uitgevonden m kennis en schoonheid, levensver- ïstiging en wijsheid van de denkers, ichters, onderzoekers en ver makers ver te dragen op een publiek, dat Itijd begerig zal blijven naar geestelijk sven en sociaal contact? Dat het boek te duur zou zijn voor verschrompelde beurzen, is een verhelpen euvel, en vele uitgevers ijn er al mee bezig, het boek zo oedkoop te maken als het enigszins an.en nog goedkoper. Maar als et publiek aan de radio de voorkeur ou geven boven het boek, zoals het voorkeur geeft aan de autobus oven de lokaaltrein, dat zou het oek brengen in een veel bedenkelijker ositie. Laat mij u een feit vertellen, dat en ontstellend licht werpt op de ansen van het boek. Ik bezocht dezer agen een voor het geestelijk en odsdienstig leven van ons volk be- ingrijke conferentie. De localiteit, waarin de conferentie verd gehouden een reusachtige uimte was te klein om de bezoekers bevatten. De leiders getuigden als m strijd van de resultaten, die de onferentie had opgeleverd, van 't roeiend inzicht der conferentiegan- ers in de problemen, welke de con ferentie te overdenken gaf, van de zeldzame offer vaardigheid der deel nemers voor de doeleinden, die de conferentie beoogde. Alleen op één punt was er lauwheid. De boekentafel genoot matige belang stellingen de prijs der boeken moest staande de conferentie worden ver- Mijn gevolgtrekking lag voor de hand. Hier was volstrekt geen gemis aan belangstelling in het geestelijk leven, maar er was voorkeur tot luisteren naar hel gesproken woord, en een onlust voor bemiddeling der begeerde wijsheid door het boek. Onze tijd is de tijd van het directe. Het langzaam groeiende laat ons koud, het bijkomstige, het versierende interesseert ons niet. De nieuwe za kelijkheid, die heel ons leven heeft doordrongen, eist kernen. Wij tonen een voorkeur tot het beeldende boven het verklarende. Wij gaan liever naar de bioscoop, dan dat wij ons de omslag getroosten van een ge schreven verhaal, en wij gaan liever naar huis met een bloc-note, waarin enkele aantekeningen voorkomen, waartoe een gesproken verhandeling aanleiding gaf, dan met een uitvoerig boek. Heel onze moderne cultuur en le venswijze werkt het boek tegen: radio en bioscoop, de plaatjes in de courant en de slagwoorden der reclame, en de auto, die aan zijn inzittenden be looft, dat zij de vreemde landen zullen beleven instede van de lectuur hunner beschrijvingen. Ik heb mij wel eens afgevraagd, of mijn kleinkinderen nog zullen leren lezen en schrijven. Ik zie de biblio theek der toekomst als een bibliotheek van gramofoonplaten. Waarom zal men de lettertekens nog leren, nu de menselijke stem kan worden vast gelegd Eu ik kan mij voorstellen, dat er door de ontwikkeling der reclame, symbolische tekens gaan ontstaan, die opeens door een beeld de totaliteit van een begrip weergeven, dat thans door letters en volzinnen moet worden samengesteld. Ik ontwerp dit toekomstbeeld met enige overdrevenheid omdat ik zo gevoel, dat wij ons bij onze propa ganda voor het boek, niet moeten beroepen op de oude motieven, maar moeten onderzoeken, of er in onze samenleving een nieuwe kans voor het boek ontstaat, die gebaseerd is op werkelijke behoefte. Is het aannemelijk, dat onze sa menleving zich nog verder zal ont wikkelen in de richting van het on middellijk vruchtdragende begrip van de indruk, die terstond kan worden verwerkelijkt, of kunnen wij een tijdperk tegemoet zien, waarin een tegenstroming zich doet gelden, waarin wederom behoefte ontstaat aan breder en rustiger aandachts-oefening Is de hierboven gegeven voorstelling juist? Ik geloof, dat de drang naar be zonnenheid, naar verdieping van levensinhoud evenzeer in de tijd ligt als de drang naar efficiëntie. Het inzicht wint veld, dat wij met al onze efficiëntie economis en ook geestelijk zijn dood gelopen. Juist aan de oever van de nood wordt een nieuwe waardering geboren van de bezon kenheid. In dat ene woord „bezonkenheid" hebben wij nu precies de tegenstelling te pakken tussen alle mogelijke andere bemiddelingen van geestelijk leven en het boek. Het is hetzelfde leven, het zijn dezelfde beelden en dezelfde problemen, die tot ons komen in de radio, de bioscoop, de redevoering op een conferentie, in het boek. Maar het verschil tussen al die vertolkingen en het boek is hierin gelegen, dat alleen bij de lectuur van gemaakt. Zij zullen dan naar eigen inzicht aan de behoetigen in hunne gemeenten een extra uitkeering kun nen doen, wanneer iedere lezer een gift, groot of klein, aan zijn krant zal toezenden. Maakt met Kerstmis duizenden blijde gezichten en Uw Kerstmis zal er des te ge lukkiger door zijn. Vergeet voor een oogenblik al wat verdeelt en scheidt en steunt met uw gave, groot of klein, dezen algemeenen oproep. Zendt ons uw riks, gireer ons een pop, Want op die daad, daar rust zegen op. DE REDACTIE VAN DE THOOLSCHE COURANT. Ons Gironummer is 1043 t/n FIRMA J. M. C. POT, THOLEN. Alle couranten in Nederland hebben een aanval op de beurs van hun lezers geopend. Moeten wij al weer offeren, zult ge zeggen? Ja, maar.... DE NEDERLANDSCHE REGEERING heeft twee millioen gulden beschikbaar gesteld voor een extra Kerstgave voor de werkloozen in Nederland. DE NEDERLANDSCHE PERS vraagt nu voor de behoeftigen niet-werkloozen en die zijn er immers zoo velen in ons land een offer van U, opdat ook zij met Kerstmis een uitkeering zullen krijgen. Met volle instemming en mede werking van de Regeering is deze oproep voorbereid de burgemeesters in Nederland zijn op de hoogte ge bracht en aan hen zullen straks de binnengekomen gelden worden over- het boek dat leven verstrengeld wordt met ons innerlijk. Wie een boek goed leest, hij wordt opnieuw individu hij verwerkt wat anderen ten beste geven tot eigen bezit; hij leest de volzinnen met zijn eigen, innerlijke stem. Wie naar een gramofoonplaat luistert is een cultuur-opnemend ontvang-toestel. Bij andere vertolkingen* dan die geschieden door het boek, blijft de meegedeelde stof verder van ons af, en wij pikken er iets uit op, maar wij missen hetgeen wij verwerven wanneer wij een boek doorproeven de langzame, geleidelijke groei van een levend organisme. Tot de modernste mensen, tot hen, die hebben leren inzien, dat er genoeg efficiëntie bestaat in onze wereld en te weinig stille heerlijkheid, tot hen richt ik mij, en ik roep hun toe „Laat ons niet langer praten, maar boeken kopen. P. H. RITTER Jr. De val9che aandeolen van de Handels Vereenigiüg Amsterdam. Inkrimping van liet aantal leden van den Raad van Nederlandsch- Indië. Een Nederlandsch crediel van f 100.000.000.aan België. Professor Doctor Willem Mengel berg heeft in het groot-auditorium der Utrechtsche hoogeschool het bij zonder hoogleeraarsambt vanwege de maatschappij ter bevordering der toonkunst aanvaard met het uitspre ken van een inaugurale rede over De taak en de studie der reproduc tieve toonkunst. De rede zelf leent zich nu eenmaal niet om in een overzicht met luttele woorden te worden behandeld. Maar het ver schijnsel, dat Willem Mengelberg nu opeens hoogleeraar is geworden, stemt verheugend. In dezen man heeft N derland een muziekkenner, wiens faam ver gaat buiten 's lands grenzen. Het is dan ook te begrijpen geweest, dat tal vanNederlandsche autoriteiten, waaronder de minister van onderwijs, Mr. Marchant, de oud-minister van justitie, Mr. Donner, benevens reeksen menschen van gezag in de provincie en de stad Utrecht zich in het groot- auditorium hadden verzameld, zoodat men daar al spoedig plaats te kort kwam, waardoor velen den toegang moest worden geweigerd. Voor ons persoonlijk is het meest merkwaar dige geweest, dat Willem Mengelberg nu eens niet dirigeerde, doch sprak tot een met belangstelling luisterende schare. Het verschijnsel, dat een man van Willem Mengelberg's beteekenis een hoogleeraarszetel bekleedt, wat in Nederland van zeg het jaar 1900, onmogelijk ware geweest, geeft wel duidelijk aan hoezeer de tijden zijn veranderd. Onze Nederlandsche zwemsters veroveren de wereld. In Stockholm hield Rie Mastenbroek devaderland- sche kleuren hoog en te Parijs waren het Willy den Ouden, Annie Tim mermans, Hogeweg en Brouwer, die het sportlievend publiek van de Lichtstad in verrukking brachten. Wij gelooven, dat wij van onze kranige Nederlandsche zwemsters nog vele malen in onze overzichten gewag zullen hebben te maken, want het schijnt niet tegen te spreken, dat ons kleine land in dat opzicht zoo ongeveer aan den spits gaat van de Enropeesche en A merikaansche z wem wereld. Heel Nederland spreekt op het oogenblik over de kwestie van de valsche aandeelen van de Handels Vereeniging Amsterdam, die men getracht heeft bij een handelaar in effecten te Amsterdam onder dak te brengen, met de bedoeling, dat deze de stukken dar. bij een groote bank instelling zou beleenen. De oplichters, waarbij een Nederlander en een Rus, die uit Parijs te Amsterdam waren gekomen, hadden echter de groote onvoorzichtigheid gehad de effecten tegen zeventig duizend gulden te koop aan te bieden, terwijl de beurswaarde het dubbele bedroeg. De effecten handelaar, die zich met de politie in verbinding had gesteld, moest dus al dadelijk begrijpen, dat de zaak niet in orde was. De beide oplichters zijn natuurlijk ingerekend, maar daarmede was voor de Amsterdam- sche politie de zaak nog niet afge- loopen. Aan de valsche stukken heeft men niets, zoolang men niet de bron heeft ontdekt, waar die valsche stuk ken zijn vorvaardigd. Nu wilde het geluk, dat men vrij spoedig te Parijs twee Polen kon arresteeren, die niet alleen door de Nederlandsche politie- autor teiten, doch ook door Scolland- Yard uit Londen werden gezocht, wegens een zaak van valsche bank biljetten. Helaas, de Fransche politie kon geen termen vinden de gearres teerde Polen te blijven vast houden, zoodat het tweetal, dat zeer vermoe delijk behoorde tot een internationale bende van vervaardigers van valsche effecten en valsch bankpapier, weer op vrije voeten werden gesteld. Dit is natuurlijk zeer bedroevend voor de Nederlandsche politie autoriteiten, die zich in deze zaak zoo ontzettend veel moeite hebben gegeven, maar doet aan de verdiensten dezer amb tenaren natuurlijk niets af. Te vaak en dikwijls ten onrechte wordt aan de politie alles en nog wat verweten, toch schreeuwen wij allen om die zelfde politie, als wij ons op de een of andere manier belaagd of bena deeld gevoelen. Derhalve is het wel eens goed hier openlijk te verklaren, dat wij zonderde politie vermoedelijk aan de heidenen overgeleverd zouden zijn. Deze menschen hebben een moeilijk ambt te vervullen het is te Amsterdam en te Parijs vooral nu weer eens heel duidelijk gebleken waarbij zij recht hebben op steun van de zijde der bevolking. In plaats daarvan hebben deze ambtenaren vrij geregeld met alle mogelijke tegenwerking te kampen. Hier i3 nu eindelijk eens een verstandig effecten handelaar geweest, die begrepen heeft, wat hem te doen stond. Bezuiniging over de geheele lijn, ook wat het aantal leden van den Raad van Indiê betreft. Het hoogste College van Indiê telde tot nu toe zes leden, vooral om het daardoor mogelijk te maken, dat Nederlandsche onderdanen, geen Nederlander zijnde, in dat college zouden kunnen worden opgenomen. Nu wordt het aantal leden tot vier en een vice-president terug gebracht, omdat men de Indi sche Schatkist zooveel mogelijk moet verlichten. De Belgische Staat heeft geld noodig en daartoe bij een consortium van groote Nederlandsche bankiers huizen aangeklopt, teneinde een cre- diet te krijgen van f 100.000.000. Hoewel de participanten in dit Neder landsche bankiers-syndicaat uit eigen goud- en wissel-voorraden de beschik king hebben over hel geheel gevraagde bedrag hebben zij toch gemeend eerst de goedkeuring te moeten vragen van de Nederlandsche Bank. De directie van onze centrale crediet- instelling heeft verzekerd op dien basis geen bezwaar te hebben tegen deze omvangrijke financieele trans actie, wat eenerzijds pleit voor de geldruimte op de Amsterdamsche geldmarkt, anderzijds op het feit, dat zelfs een dergelijke financieele aderlating onzen geldvoorraad niet kan aantasten en onze Nederlandsche gulden even veilig blijft. De Belgische regeering zal voor het geheele bedrag driemaand-schatkistbiljetten geven aan het bankiers-syndicaat, gedeelte lijk biljetten van den Belgischen Staat, gedeeltelijk biljetten van de Congo-kolonie onder garantie van den Belgischen Staat. Deze schatkist biljetten kunnen driemaal, telkens voor een periode van drie maanden worden verlengd. De goudclausule van deze Belgische biljetten is gelijk luidend met die der Fransche schat kistbiljetten, die in Maart 1934 in Nederland zijn uitgegeven. Wij ver heugen ons er over, dat Noord- Nederland aan Zuid-Nederland deze financieele hulp kan bieden, omdat dit slechts tot het verbeteren van de betrekkingen tusschen Nederland en België kan leiden. Een auto uit Zeist is met drie inzittenden in de haven van 's Her togenbosch terecht gekomen, met het noodlottige gevolg, dat een der in zittenden is verdronken. Een verkeerd begrepen stopsignaal, dat daar ter plaatse staat, moet de oorzaak van het ongeluk zijn geweest. Het zal dus zaak zijn de verlichting aldaar van dien aard te maken, dat ook autobestuurders, die te 's Hertogen bosch met de plaatselijke toestanden niet bekend zijn, voortaan voor der gelijke verrassingen bespaard blijven. Te Tilburg zijn een jongeman en een meisje door de duisternis misleid in het Wilhelminakanaal geloopen en beiden verdronken. Dit ongeval is des te onbegrijpelijker, omdat de ongelukkige slachtoffers ter plaatse wel voldoende bekend waren, zoodat

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1