^BUITENLAf laqtsetym Jiicuus 7logs&c/!i$&n£dL dagan Vulpenhouders Vulpotloodjes Luxepost Kinderpost u*t de repetities doreu van 6 tui 9 oor eD niet langer. E?n verzoek van J. Knuist r.a. ocd bet licht po 'i t bij de begraafplaats te veranderen. De beer Bout beeft daar ter plaatse wezeo zien en als men van deze kant komt, dan kan men de brog goed zien, maar als men van de andere zijde komt dao kan men niets zien. Met een kleine verandering is dat te verbeteren. Wetb. Hage bepleit ecbter om dat licht punt niet te veranderen omdat uien daar zit aan beide zijdeu met een groute watergang. Het zon beter zijn om op bet dorp eens rond te zien, waar er één g< - mist kan worden en die dan daar bij te plaatsen. Met alg. stemmen wordt dit goedge vonden. Het supplement kohier hondenbelasting wordt vastgesteld. Met alg. stemmen wordt besloten de pensioenvgroDdslageu van den bnrgr- meester, de secretaris en de ontvanger resp. 12800, f2800 en f725 vast te stellen. Es» wijziging van de begruotiDg voor 1934 wordt met alg. stemmen goedgekenrd De nieuwe verordening van de gemeente veldwachter wordt vastgesteld. B. en W. stellen voor om de tuintjes te verboren voor 3 jaar. Met alg. stemmen wordt dit aaoge- nomeo. B. en W. stellen voor om de hoor der gemeeotewoniogen met f 5 te ver» lagen. Tevens wordt voorgelezen een schrijven van deu Directeur der Volksgezondheid dat hiertegen geen bezwaar bestaat mits het gebeurd vanaf 1 Januari 1934. Met alg. stemmen wordt hiertoe be sloten. Nu gaat men over tot het verpachten van een «tuk weiland van Westerweel. De heer Quakkebar zegt dat Westerweel hier geen atrtaud van gedaan heett. De Voorzitter antwoordt dat hij dit wel heeft gedaan en vraagt de bode even de boodschap mede te deelen die Westerwsel heeft meegegeven. De bode deelt mede dat hij tweemaal bjj Westerweel is geweest en de laatste keer zeide Westerweel dat hij de weide nog wel wilde hebben maar dan voor f 10 minder. De heer Bont zegt dat Westerweel in gebreke is geoleveo, maar het is een oude man. Er is toen besloten te verboren voor f 40 maar spr wist niet dat er geen vanaf f 3.75. vanaf 12 Va cent. Damesbeursjes, echt leder in verschillende kleuren, vanaf 50 cent. Aanbevelend, Firma J. M. C. Pot Tholen 43922 16 drinkwater in die wei was, want dan is het terecht te boog. Spr kan er dau cok niet mee meegaan dit direct weer te ver pachten. De Voorzitter deelt mede dat hij Westerweel nog in de gelegenheid ge steld heeft, maar er is niets binnen ge komen. De heer Vroegop zegt laatst is het land eu het weiland verpacht geworder. De raad heett toen besloten de prijzen zoo vast te «tellen. Gaan Borg. en Weth. daar na vanaf wijken dan beeft dit raads- beslnit nul eo geen waarde. Westerweel is wel oud maar heeft toch oog een zoon die hij had konnen raadplegen. Waarom is bij niet met een verzoek gekomen maar hij i« in gebreke gebleven eo Burg. eo Wetb. hebben niet anders te doen dan het besluit uit te voeren. De heer Buot zegt de prijs is gesteld met drinkwater en dat is er niet. Nog eeoige discussie daarover en de voorzitter stelt voor bet weiland te ver pachten. Met 5 tegen 2 stemmen wordt hiertoe besloten. Tegen de heeren Bout en Qiakkelaar. Thans gaat de 7oorzitter over tot openen van de 6 brieven die zijn inge komen. De inschrijvers zijn A. van Gorsel voor f 40.25, J. Gelnk Cz. voor f 42, P. C. Koopman voor f 80.75, J. J. Heij- boer Pz. voor f37.50, G. K. Nelisse voor f35 en J. W. Hoek voor f 51, allen per gemet. De voorzitter stelt voor om hel aan de hoogste inschrjjver te geven, waartoe met 5 tegen 2 stemmen wordt besloten. Tegen de heeren Boot eo Qaakkelaar, Bij de rondvraag wijst wethouder Hage op den ouhoudbartn toestand bij het buis van I. Priem. Hij raadt aan dat alle raadsleden daar eens een kijkje gaan nemeo. De heer Vroegop «egt dat hij wel ge dacht had dat een benoeming zoo moeten plaats hebben voor bet armbestonr. De voorzitter zegt dal de bedoeling is eerst eens bij Gelnk te informeeren of bij werkelijk bedankt en dao kan deze be noeming gelijk geschieden met de andere aftredeode beeren in de volgende verga dering. Hierna slnitiog. Installatie van de bijzondere orga nisatie voor Nijverheid, Handel eo Verkeer door den Minister van Economische Zaken. Persconferentie met hei college van regeeringscom missarissen over het landbouwcris- sisbeleid. De minister van economische zaken heeft op het door hem beheerde de partement de bijzondere organisatie voor nijverheid, handel én verkeer geïnstalleerd, met een redevoering, waarin hij wees op het nut van een centrale organisatie. Wegens onge steldheid van den voorzitter, prof. Went, heeft de onder-voorzitter, Wei ter, de rede van den minister beant woord. Het is nu maar te wenschen, dat al de schoone, wederkeerig ge wisselde woorden in de practijk des levens ook iets van werkelijke waarde mogen opleveren. De zaak van den beheerder van de deposito- en credietbank te Rotter dam, die wegens overtreding van de Geldschieterswet en wegens valsch- heid in geschrifte door de arrondis sementsrechtbank te Rotterdam tot een gevangenisstraf van een jaar was veroordeeld, benevens tot een geld boete van f 500, diende thans in hoo- ger beroep voor het Haagsche Ge rechtshof. De verdachte adverteerde voorschotten tegen een rente van 5 tot 7 72 ter leen te zullen ver strekken, doch uit het getuigen ver hoor bleek zonneklaar, dat de door hem berekende rente wisselde tus- schen 14 en 293 hetgeen de president van het Hof terecht ontoe laatbaar noemde. Later constateerde de advocaat-generaal, dat verdachte gemiddeld tegen 70 geld uitleende. Ten slotte eischte hij een gevange nisstraf van 4 maanden. Wij hebben aan deze zaak zooveel aandachi gewijd, omdat de Geldschie terswet de praktijken van de woeke raars onmogelijk wil maken en omdat het dringend noodig is, hier tegen dergelijke haaien van de samenleving gestreng op te treden. Doet men dat niet, dan is de geheele wet niets waard en kan het misdadig en mis selijk werk van de woekeraars nim mer worden aangepakt en afdoende gestraft. Terecht heeft inde Tweede Kamer een der ministers er de aandacht op gevestigd, dat de regeeringspersdienst weliswaar onder het departement van buitenlandsche zaken ressorteert,maar dat dit nieuwe orgaan er is voor alle departementen. Zou dit de oorzaak zijn, dat thans te 's Gravenhage een persconferentie is belegd, waarop het college van regeeringscommissarissen inlichtingen heelt verstrekt over het landbouwcrisisbeleid van de Neder- landsche regeering? Nu zijn dergelijke persconferenties natuurlijk heel erg nuttig, doch zij staan uiteraard in het teeken van de zich verdedigende ambtelijkheid. Dal kan nu eenmaal niet anders. Wie echter buiten re- geerings- en ambtelijke kringen het oor te luisteren legt, weet, dat er in tal van kringen tegen sommige re- geeringsmaatregelen ontevredenheid is gerezen. Wij hebben b.v. nog 10.000.000 blikken vleesch in voor raad, wij gaan er nog 15.000.000 blikken bij maken, in ongeveer twee jaren zullen deze 25.000.000 blikken eindelijk zijn opgeruimd. Welk een aantal moeilijkheden zonder tal er zooal rijzen, moge blijken uit het feit, dat zonder beperkte broedtijd er in 1934-1935 ongeveer 40 000 000 eieren zouden zijn uitgebroed, hetgeen door de ingevoerde beperking tot ongeveer 28.000.000, uitgebroede eieren zal worden beperkt. De naar Engeland uitgevoerde boter brengt per K.G. nog geen volle 38 cent op. In Nederland betaalt men altijd nog zooiets van 1.50 tot f 1.60 per K.G. boter. Wij kunnen begrijpen, dat iedereen het goed praten van deze verhouding door den betrokken regeeringscommissaris zal toejuichen. Nu willen wij de toewij ding van deze heeren allerminst onderschatten, maar de ambtelijkheid viert zoozeer hoogtij, dat wij in het waarachtige beleid van alle deze regeeringscommissarissen geen over maat van vertrouwen bezitten. Wie ziet, dat de beste panden van de residentie door een troep niet over dadig werkende jongelieden zijn bezet, begrijpt volkomen, dat het vertrou wen in den lande bij de meest van nabij betrokken personen van land bouw, veeteelt, tuinbouw niet al te groot is. Aan het herstel van dat vertrouwen zullen wij meer hebben dan aan goed-bedoelde persconfe renties, die tot niets kunnen voeren, omdat zij het kwaad niet bij den wortel aantasten. Eerst als men dat zal hebben gedaan, kunnen perscon ferenties werkelijk resultaten ople veren. Nu zijn ze voorzeker met de allerbeste bedoelingen belegd, doch blijven evenzooveel slagen in het water De Utrechtsche burgemeester heeft de vertooniug van „Grazige Weiden" door de Utrechtsche Studenten Too- neel Vereeniging verboden. Het is een stuk van Mare Connelly, dat „Green Pastures" is getiteld en waarin Ce visie van den neger op het hemel- sche geluk, de bijbelsche geschiedenis en tal van andere dingen wordt weer gegeven. In Amerika heeft het stuk veel succes gehad, later is het in de Skandinaviscbe landen opgevoerd en heeft daar tot moeilijkheden aanlei ding gegeven. Het schijnt, dat de Stichtsche burgervader deze moeilijk heden ook in ons land vreest en derhalve het stuk heeft verboden. Ontzaggelijk groot was te Amster dam de belangstelling bij het over brengen van het stoffelijk overschot van den gestorven opperrabbijn A. S. Onderwijzer van het sterfhuis naar de groote synagoge op het Jonas Daniël Meyerplein. Na deze kerkelijke plechtigheid werd het stoffelijk over schot naar Muiderberg gevoerd, waar in 23 jaar geen opperrabbijn be graven is. Het laatst is dit geschied met dr. Dunner, den voorganger van den thans gestorven opperrabbijn. Geboren te Muiden, kent geheel Muiden en Muiderberg den overle dene van nabij, wat de dichte me nigte wellicht eenigszins kan ver klaren. Een groot voorganger der Israëlieten is ten grave gedragen. LJ De Belgische Kabinetscrisis op gelost. Kardinaal oud-Staalssecreiaris Gasparri overleden. Japan'e ant woord op de Ëngelsche vloot voor stellen afwijzend. J)e Ëngelsche Troonrede. Na veel wikken en wegen is de Belgische Kabinetscrisis eindelijk op gelost. De formateur, de minister van Staat, Theunis, bleef optimist, al zag het er langen tijd naar uit, dat ziju pogingen zouden mislukken, maar op het allerlaatste oogenblik heeft zich een liberale delegatie naar Theunis woning begeven en toen was na een conferentie van anderhalf uur, opeens het nieuwe Ministerie gevormd. Zeven Katholieken en zes liberalen zullen het nieuwe Kabinet Theunis vormen. Dvèze big ft Minister van Lands verdediging en Hysmans komt, na jaren afwezigheid, weer terug aan buitenlandsche Zaken. De Belgische Franc blijft op het tegenwoordig peil gehandhaafd. Theunisen Francqui de bekende financier, worden minister zonder portefeuille. Uutt, die in Canada aan een conferentie van koperprodu centen had deelgenomen, komt eerst einde dezer week in België terug. Alles bijeen genomen, een Ministerie dat er wezen mag en waarmede wij België en het naburige Belgische volk slechts kunnen gelukwenschen. Tijdens een interview met twee Fransche oud-strijders, Jean Goy, kamerlid, en Robert Monnier, lid van den Parijschen Gemeenteraad, heeft Adolf Hitier zich zeer geruststellend over de Saarkwestie uitgelaten. Hij zal den uitslag van de volksstemming aanvaarden, welke deze ook moge zijn. Natuurlijk toonen de Parijscbe bladen zich cynisch over de vredesverzeke- ringen van Hitier, maar zij vergeten daarbij, dat ook Frankrijk tot de tanden gewapend is en op die manier ge wapend wil blijven. Zoolang men te Berlijn en te Parijs niet besluit de daden met de woorden in overeen stemming te brengen, zijn al die verzekeringen van Duitsche en Fransche zijde eigenlijk volkomen waardeloos. Op den hoogen leeftijd van 82 jaar is te Rome de Kardinaal oud-staats secretaris, Pietro Gasparri, overleden, die in 1907 Kardinaal was geworden en onder Paus Benedictus XV staats secretaris werd. In 1922 heeft Paus Pius XI hem als zoodanig gehandhaafd, wat een zeer zeldzame gebeurtenis is, hetgeen men algemeen begreep als een erkenning van zijn buitengewone verdiensten. Zijn ziekelijkheid noopte hem in 1930 plaats te maken voor Pacelli. Gasparri heeft zich als een politicus onderscheiden. Uit Asuncion komt het bericht, dat de troepen van Paraguay op de legers van Bolivië een paar groote over winningen hebben weten te behalen, hetgeen de vredesgezind heid van Paraguay niet zal bevorderen. Want tegelijkertijd bereikt ons uit Genève de tijding, dat de Volkenbondscom missie van 22 nu met haar voor stellen gereed is gekomen. Beide legers zullen 50 K.M. moeten achter uit gaan, zoodat een gedemilitariseerde zóne van 100 K.M. tusschen de vijan dige legers zal ontstaan. Een com missie van toezicht zal moeten waken, dat de legers zich aan de bepalingen houden. Dan begint de vredesconfe rentie te Buenos Ayres onder de auspiciën van den Volkenbond. Lukt dit alles niet, dan komt de zaak voor het Haagsche Internationale Gerechts hof. Alles is dus voor elkaar, maar er ontbreekt slechts één allerbelang rijkst punt: zullen de vechtersbazen zich aan deze voorstellen houden, of zullen zij liever de buit zelf binnen halen De Philippijnen zijn wederom door een taifoon geteisterd, al is ditmaal de hoofdstad Manilla niet erg ge troffen. Het ergste heeft de taifoon Mooie sorteering doozen vanaf 45 cent per doos. vanaf 25 cent per doos. Aanbevelend, FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. 18 43921 op het eiland Luzon huis gehouden. De oogst is vernield, duizenden zijn dakloos, de schade is natuurlijk weer ontzettend groet en 266 personen hebbeu het leven verloren. Wij prij zen ons gelukkig in Nederland voor dergelijke rampen van de opper machtige natuur bespaard te blijven. In het Kanton Genève is de be kende Nicole opperste heerscher, wat tot regelmatige geschillen met de centrale regeering te Bern pleegt te leiden. Na een vol jaar aan de regeering te zijn geweest, is er nu in dat kanton een volkstemming ge houden, die een geweldige nederlaag voor de socialistische regeering heelt opgeleverd. Met 23.000 tegen 12 000 stemmen zijn Nicole's voorstellen verworpen. Vermoedelijk is Nicole nu al den langsten tijd heer en meester van het Kanton Genève ge weest. In het Zuidpool-gebied heeft Ad miraal Byrd van uit een vliegtuig belangrijke ontdekkingen gedaan, waarbij is gebleken, dat de Ross Zee geen groote baai is, maar een straat, die het Zuidpool-vasteland scheidt van de Edsel Ford-Bergketen, gelegen in het Marie ByrdlancL De straat is gevuld met op het water drijvend ijs. Men moet hierbij niet vergeten, dat admiraal Byrd door het bezit van een vliegtuig in heel wat gunstiger om standigheden verkeert dan zijn voor gangers. Op zijn vliegtocht van zeven uur kon hij een gebied van 50.000 vierkante mijl exploreeren. Dat is een gebied, dat zijn voorgangers nooit hebben kunnen onderzoeken in zeven lange maanden!!!! Het Japansche antwoord op de Ëngelsche vlootvoorstellen is aan Sir John Simon overhandigd en is een hoffelijk, maar beslistneeu De oude verhouding 5:5:3, die indertijd was vastgesteld, is voor Japan verder onaanvaardbaar. Enge land en Amerika erkennen de pari teit van de Ëngelsche en Amerikaan- sche vloten als een axioma. Japan wil ook tot 5 kunnen gaan, indien het dit te eeniger tijd noodig mocht oordeelen. Maar in ieder geval is de deur voor verdere besprekingen nog open gebleven. Wij persoonlijk kun nen ons het Japansche standpunt best verklaren. De Ëngelsche suppre- matieter zee is niet langer te hand haven en eigenlijk een verouderd standpunt van Londen, dat toch eens water in den wijn zal hebben te doen. Doet hel dit niet, dan staat alles weer op losse schroeven en kan de onderlinge vloot-wedijver weer een aanvang nemen. Voor Engeland moge dit verliezen van opperheerschappij ter zee te betreuren zijn, daartoe zal het toch eens moeten komen. Te Genève zijn de voorloöj besprekingen begonnen, men p elkaar, maar ernst wordt het wanneer de buitengewone Voll bondsvergadering een aanvang nemen. De Ëngelsche Troonrede is van matig optimisme vervuld en verkom maatregelen aan, ten bate van wilde vaart en ter uitbreiding versnelling van het luchtverk Wij tasten niet mis, als wij geloo dat het groote succes van de „Uiv daartoe het allermeest heeft bi dragen. Persoonlijk zijn wij meening, dat de Heer Plesman de K.L.M. eigenlijk al lang »ui uiverd" is, om het eens polulaii zeggen. Slapende honden zijn wak geworden en de Ëngelsche conc rentie in de lucht zal aan de K.L J, nog harde noten te kraken gever de meest nabije toekomst. De Ontwapeningsconferentie, nog steeds niet begraven is, hi een werkmethode aangenomen, voorstel van Henderson, waard men zal kunnen komen tot particuli conventies. Wat wij bij dit alles meest bewonderen, is wel de on breidelde optimistische kijk, Henderson nog steeds op mogeli heden van de Ontwapeningscon rentie schijnt te bezitten. Te Boedapest is Matuschka dood veroordeeld, doch als Oost rijker zal men dat doodvonnis hem niet mogen volvoeren, In iet geval is de man nu voor goed schadelijk gemaakt. Er is een geregelde Zeppelin-die op Amerika in voorbereiding even de Russen een vlucht zullen niseeren van Moskou naar Dicksi eiland. CRISIS-PUBLICATIÉN. De Landbouw-Grisis-Organisa voor Zeeland deelt den telers aardappelen mede, dat deze, ter voc koining van moeilijkheden, hun aai appelen behoorlijk gesorteerd moet afleveren. De Landbouw-Crisis-Organisa voor Zeeland. 8 De Landbouw-Crisis-Organisa voor Zeeland maakt de houders vf? oude erkenningskaarten, uitgerei door de Nederlandsche Aardapi 11 Centrale, erop attent, dat deze kaarti ongeldig zijn, indien zij (de houdeii niet tevens in het bezit ziju vane erkenningskaart uitgereikt door Nederlandsche Akkerbouw Central Degene, bij wie de kaart van Akkerbouw Centrale ontbreekt.diem zich onverwijld tot deze Centra (adres: Bezuidenhout 15, Den Haa te wenden. De Landbouw Crisis-Organisal voor Zeeland. :it dt P' )r ge THOLEN, 23 November 1934. PLAATSELIJK CRISIS-COMITÉ. Het Plaatselijk Crisis-Comité voornemens evenals vorig jaar aan ingezetenen die daarvoor aanmerking komen, kleeding, schoe ie sel, dekens e.d. te verstrekken. Ingezetenen die meenen oor kb( vendedoelue verstrekking in aanmei king te komen, kunnen zich aanmelde op Maandag 26 November 1934 de avonds tusschen 7 en 9 uur op he Gemeentehuis. Vrydagavond 16 November jl. bet Tholen's ManDen-, Dames- en Kindei koor onder leiding van deo heer H. Schutte een uitvoermg in de zaal van Wed. Hoek. Nadat de voorzitter de heer J. va Elsacker een openingsvoord had geiprok< werden door de verschillende koren ge zongen en dit was schitterend. Alle slakke zoowel van de groote ala van de kleiu werden uitstekend gezongen. Bewonderio dingt bet af hoe het mogelijk dat eeo directeur die kleine kinderen to deze hoogte kau brengen. Het was ee mooie avood en een woord vanadaukdoo deo voorzitter aan bet eind gebracht aai den Directeur was op zijn plaats. NOG TOT 30 NOVEMBER A.S. ONTVANGT O TEGEN INLEVERING VAN 6C VOORZIJDEN VAN PRESTO PAKJES AAN ONS ADRES li AMERSFOORT GRATIS EEN PRACTISCH GESCHENK 2c (aaista utonJh f Ooöi i <Ptesio gesc/LuiH 43905 26

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 2