RU\A HU/k richting van België verdwenen. Daar gelaten, dat de jongeman niet ver zal komen en wePspoedig gepakt zal worden, blijkt hier toch wel uit, dat de mentaliteit van het huidig ge slacht grondig aan het veranderen is. Men heeft en trouwens terecht vroegej^vaak bezwaren hooi en maken, dal men al te jonge kereltjes inet groote sommen naar de banken stuurde, of dat men al Ie sukkelige oude mannetjes met diezelfde taak belastte. Volkomen juist, maar nu men er te Alkmaar in is geslaagd een man van 33 voor dat werk te vinden, gaat bij er met de duiten van door. Wat behoort men dan eigenlijk te doen? In het drama te Koog aan de Zaan, waar op 23 September een 32-jarige metaalbewerker zijn meisje, een 23-jarige fabrieksarbeidster, uil min nenijd en uit politieke geschillen met een dolk stak, waardoor het meisje vrijwel onmiddellijk stierf, is door den officier van justitie tien jaar ge vangenisstraf tegen den dader ge- eischt. De golf van misdaad, die over het land rolt, maakt hel wenschelijk dat de zittende magistratuur alles, wat zij vermag, in het werk stelt deze golf in te dijken. Doet zij dat niet, dan blijft zelfs liet eischen van zware straffen door de staande magi stratuur een hopeloos werk. En dan zal op de rechtsprekende magistraten de verantwoordelijkheid blijven rus ten, dat de toestanden van Zuid-Oost Europa ook in Nederland ingang vinden Dit te verhoeden is plicht van de voor het leven aangestelde rech ters. Bij Kon. Besluit is benoemd met ingang van 1 November tot lid van het bestuur der waterkeering van de Calam. Polders Oud-Kempens bolstede en Moggershil de heer C. M. Elenbaas Jz. te St-Annaland. OESTERS. De Regeering schijnt een einde te willen maken aan de ongebreidelde concurrentie die de oeslerhandelaren elkander aandoen. Er zullen maat regelen worden genomen om .ot een prijszetting te geraken waaronder niet mag worden verkocht. Bij over treding, die door de rijksaccountants gemakkelijk zal zijn op te sporen, wordt den overtreder niet minder clan tienduizend gulden boete opge legd. Vervolg Raadsverslag 2de blad. De heer Murre meent als men dan gebrek heeft laat men dan vragen. Mij meent dat men van de schiet wedstrijden geld heeft overgehouden. Wethouder Krijger is er ook voor als er een goede kas om dan de post te schrappen. De voorzitter stelt voor om eer men dit bedrag uitkeert eerst ge gevens te vragen en blijkt het dan dat de kas goed is, dan niet uitkeeren. Met alg. stemmen wordt dit goedge vonden. Bij hoofdstuk 4 stellen Burg. en Weth. voor om de post van f350 voor het Groene Kruis te schrappen, aangezien het Groene Kruis een post uitstaande heeft van f 1800. Er is wel eens gesproken over een wijkge- bouw, maar dat had van die f1800 al mogelijk geweest, maar men hoort er niets meer van. Met alg. stemmen wordt besloten deze post te schrappen. Bij de post onderhoud slooten en putten stelt de commissie voor deze post te schrappen. Weth. Krijger zegt dat alle sloten die door de gemeente worden ge dolven, worden door alle inenschen bevuild, want alle vuil van de men- schen uit Poortvliet loopt daarin en dan gaat hel toch niet aan dat enkele personen dat uitdoen en zelf betalen. Hij is er tegen de post te schrappen en het geld wordt toch ook verdiend door werkloozen. De voorzitter geeft toe dat al het vuil er in loopt, maar daar is ook keuken water bij'van de menschen die dat uitdoen. De heer Murre is er tegen dat de gemeente dat betaalt, bij den polder moet ieder het zelf' betalen en daar krijgt men toch ook de afvoer van anderen. De voorzitter zegt dat er in de opmerking iets waar is. Wethouder van der Slikke zegt dat het schoonmaken dikwijls te wenschen overlaat. De heer Murre zegt vyie moet daar voor zorgen. De voorzitter stelt voor om de helft te betalen door de gemeente en de andere helft door de menschen die dat moeten schoonhouden. De heer Murre is daar tegen. Als men het bij den polder niet doet, dan doet de .polder het en dat moet men betalen aan den polder. Laat de gemeente ook zoo doen. De heer Boogaart is het daar mee eens. Spr. heeft het zelf ondervonden bij den polder. Burg. en Weth. moeten daarvoor zorgen. Als men dit steeds zelf betaald, is het de nalatigheid steunen. Besloten wordt om de post terug te brengen op f 50. Bij post 120 aanschaffing leermid delen voor de school stelt de heer Vogelaar voor om deze post te ver- hoogen met f 100 en te brengen op füOO. Hij heeft geïnformeerd bij een onderwijzer en 1500 is te laag en ook is dit maar f3.25 per leerling. De voorzitter antwoordt dat de minister maar voorschrijft f 2 per leerling, maar zou het dan ook niet goed zijn net als bij de bijzondere school om weer leien aan te schallen. De heer Boogaart acht dit niet in het belang van het onderwijs; ieder is een dief in zijn nering, en schriften is de beste controle. Wat in een schrift staal blijft, maar van de lei wordt het afgeveegd; spr. acht schrif ten onrn isbaar voor goed school toezicht al kost het dan een paar centen meer De voorzitter zou dit dan tegelijk willen behandelen met post '127 verwarming en licht. De commissie zag gaarne dat deze post werd ver laagd; hij stelt dan voor om deze post met 11 DU te verlagen en te brengen op f700 en de andere post met deze f100 te verhoogen. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden Bij de post: kosten voor de com missie van toezicht op het Lager onderwijs en voor de commissie tot wering van schoolverzuim, zegt de heer Boogaart dat hij gaarne zou weten hoe dikwijls deze commissies vergaderen. De voorzitter leest voor het jaar verslagvan eerstgenoemde commissie, en bet blijkt dat deze twee maal hebben vergaderd. Weth. van der Slikke stelt voor om deze post dan met f 10 te verlagen en te brengen op f 15. Met alg. stemmen wordt dit besloten. Wat betreft de andere commissie, deze vergaderde volgens hel jaarver slag 15 maal. De voorzitter licht nog toe dat in die f 105 is begrepen het salaris van den secretaris van f25, en f60 pre. sentiegeld; de rest voor andere dingen De heer Van Nieuwenhuijzen stelt voor om het salaris van den secre taris te brengen op f20, en het pre sentiegeld op f50. Met alg. stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Met alg. stemmen wordt besloten de post voor het vervolg-onderwijs voor de Lagere school te brengen van 1300 op f 150, en voor de Bijz. school van f200 op 150. Bij de post steun aan werkloozen, zou de heer Boogaart gaarne zien dat deze werd gesplitst, en wel een gedeelte voor steun en een gedeelte voor werkverschaffing. De voorzitter meent dat dit altijd nog kan gebeuren; waar moeten wij werkverschaffing vandaan halen; laten wij het zoo maar houden. Bij het hoofdstuk belastingen, zegt de voorzitter dat er geen andere uitweg is dan belasting verhooging het Rijk neemt zooveel terug van de gemeente, dat er niets overblijft. De heer Boogaart vraagt of dit nog niet te vroeg is het is toch nog geen wet. De voorzitter antwoordt dat de cijfers voor de belastingen gekomen zijn van den Inspecteur, en die zal het toch wel weten. De heer Boogaart meent dat het nog niet zeker is, en waarom dan reeds aannemen. De voorzitter zegt dat men er toch rekening mee moet houden al is het nog geen wet. De heer Boogaart zegtmoeten wij de citroen nu al tot het laatste sapje uitpersen, als het nog geen wet is Weth. Krijger merkt op, dat het bijna wel vaststaat dat de wet er komt. De voorzitter zegtdeze verorde ningen moeten toch ingezonden wor den voor de kon. goedkeuring; indien ze nu aan het departement weten dat de wet er niet komt, dan zullen ze deze niet goedkeuren. De heer Boogaart merkt op dat er enkele gemeenten geprotesteerd hebben en dit heeft den minister tot nadenken gebracht. De voorzitter zegt als de wet niet wordt aangenomen, dan is het later een gemak voor het jaar 1936. De heer Boogaart merkt op dal als men nu in 1935 droog brood heelt moeten eten voor de belastingen en in 1936 wordt het beter, maar men leeft dan niet meer,, dan heeft men er ouk niets aan. De voorzitter zegt dat de gemeente het de menschen later terug kan betalen. De heer Boogaart zou er voor zijn dat er protest werd aangeteekend. Weth. Krijger merkt op dat er een toelrhting bij gaat. De voorzitter zegt dat het Rijk minder uitkeert en de gemeente zoodoende genoodzaakt wordt de belasting te verhoogen en massa gemeenten hebben geprotesteerd, maar het is kalm berusten. Burg. en Weth. stellen voor om 175 opcenten te heffen op de perso neele belastingen 40 opcenten op de vermogensbelasting en 55 opcenten op de gemeentefondsbelasting. Van laatstgenoemde belastingen werden nimmer opcenten geheven. Met alg. stemmen worden deze voorstellen aangenomen. Bij post 155 vraagt de heer Boogaart of dat 3e schoollokaal aan de Chr. School noodig was, hij zou gaarne zien dat dit onderzocht werd. Weth. Krijger zegt dat hij indertijd voorzitter van het schoolbestuur was en toen kwam Inspecteur Brandts en die zeide dat er een lokaal bij moest komen en er moest ook een lokaal bij komen voor gynastiek, spr. zeide toen dat hij tegen het derde lokaal geen bezwaar had als het moest, maar het gymnastieklokaal daar zou .hij altijd tegen zijn. De heer Boogaart vraagt of er toen dan 90 leerlingen waren. Weth. van der Slikke merkt op dat het aantal leerlingen per leerkracht toen minder was. De heer Bogaart zou gaarne zien dat er een erustig onderzoek naar ingesteld werd en vraagt tevens of het niet mogelijk zou zijn dat deze twee scholen onder een dak kwamen dan zou veel kosten hesparen. Het geboortecijfer gaat achteruit, dus er komen steeds minder leerlingen. De voorzitter antwoordt dat de voorzitter van het schoolbestuur de heer Vogelaar dit wil eens in het bestuur kan bespreken. Weth. Krijger meent echter dat als het een moet worden, dit van het publiek uit moet gaan, en niet van het gemeentebestuur. De Voorzitter merkt op dat men nooit van de openb. school een Chr. School kan maken. De heer Boogaart zegt dat men dit kan onderzoeken, hij is ook voor Chr. onderwijs en het zou niet alleen uit financieel naar ook uit moreel oogpunt goed zijn. Men kan toch niet leven zonder een hoogere macht en het is goed dat men dit geleerd wordt en ook heeft men dit bij de doop belooft, hoewel wij allemaal daar in struikelen. De Voorzitter sluit de discussie en stelt voor de begrooting voor 1935 vast te stellen in ontvang en uitgaaf op f 48380.12 met een post van onvoorzien van ongeveer f1600 wat betreft de gewone dienst en voor de kaditaaldienst in ontvang en uitgaaf op f150. De heer Boogaart zegt dat hij het postje van de landarbeidersbond ge mist heeft. De Voorzitter antwoordt dat er dit nog niet op geplaatst kon worden. De landarbeidersbond is dit echter nog schuldig. Spr heeft de Voor zitter van dien bond gesproken en er bestaat kans dat ze dit jaar mis schien iets af kunnen lossen. Weth. Krijger verwondert het dat de commissie niet is gekomen met salarisverlaging voor de gemeente ambtenaren, in Burg. en Weth. is er overgesproken en daar zou men met 5% willen verlagen. De Voorzitter antwoordt dat dit wel is besproken maar niets is besloten. De heer Boogaart zegt dat men de begrooting heeft nagezien en zoo accoord heeft bevonden, dat is dus mosterd naar den maaltijd. Vastgesteld wordt het kohier hondenbelasting op f 165. Op het verzoek van C. M. Uijl wordt afwijzend beschikt. De Voorzitter vraagt de heer Murre of hij zijn benoeming tot lid van de commissie om het beleid van Burg. en Weth. en het algemeen armbestuui na te gaan, aanneemt. De heer Murre zegt daarvoor te bedanken. De voorzitter vraagt dan nog of de heer Murre dan alleen zitting wil nemen in de commissie voor het beleid van B. en W. dan verlicht hij hem. Ook hier bedankt de heer Murre voor. De Voorzitter vraagt nu de heer Boogaard of hij zitting wil nemen in de commissie hm het beleid van B. en W. na te gaan. De heer Boogaard zal dit in be raad nemen. Bij de rondvraag informeert de heer Vogelaar naar het ventverbod De voorzitter antwoordt dat hij dit nog niet in orde heeft. Spr. brengt nu tevens naar voren betreffende het maken van een nacht brander op het Hooge Dorp, de kosten van verandering zouden zijn 50 cent, maar Burg. en Weth. meenen dat die daar niet noodig is en stellen 'voor om het zoo te laten. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. De heer Vogelaar vraagt naar de kolentoeslag voor de werkloozen. De voorzitter zal dit mededeelen in besloten vergadering. De vergadering wordt gesloten en men gaat over in besloten vergadering ST-ANNALAND, 14 November 1934. Voorzitter de heer C. M. P. W. Hanssens. burgemeester. Secretaris de heer F. M. Boogaard. Aanwezig alle leden. Na opening met het ambtsgebed worden de notulen der laatste 2 ver gaderingen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken Kasopname bij gemeente ontvanger, in kas bleek aanwezig f 4121,15, wat er ook volgens de boekeu moest zijn. Mededeehng van den directeur van 's Rijksdienst inzake wei kloosheids- verzekerir.g en arbeidsbemiddeling dat als bedrag voor het normaal subsidie voor het 3de kwartaal '1934 is geraamd 1 440 en als extra subsidie voor dilzellde kwartaal f360 Besluit van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen waarbij is goedgevonden de te ver halen pensioensbijdragen voor 1931 te bepalen op 1 863,87. Daar op het rijksvoorschot reeds 11000.is inge houden is de gemeente voor tiet teveel ingehouden ad 1 136,13 gecre diteerd. Een verzoek van de provinciale comm. voor werkloozenzorg te Vlis- siiigen omtrent vaststelling van de normen voor uitbetaling van eveii- tueelen steun ol loon in werkver schaffing en toekenning van een biandstoffentoeslag ad f 1.per week, wordt voor kennisgeving aangenomen. De gemeentelijke steunregeling is door den betrokken minister goed gekeurd met dien verstande dat een kleine wijziging moet worden ge bracht in het orgaan dat met het beheer is belast. Dit moet voortaan zijn Burg. en Weth., zoodat de 2 raadsleden die tot heden ook deel uitmaakten van dit orgaan, moeten afvallen. Aan Chr. Quaak wordt op zijn verzoek voor een half jaar ontheffing verleend van zijn aanslag in de hon denbelasting, daar zijn hond vóór 1 Juli was opgeruimd. Op zijn verzoek worut aan B. van Oudenaarden met ingang van l Fe bruari 1935 eervol ontslag verleend als nachtwaker, aangezien hij na ge neeskundig onderzoek ongeschikt is verklaard. De heer van Oudenaarde zal als dan 36 dienstjaren hebben. Tengevolge van de vele uitgaven voor werkloosheidszoig zien Burg. en Weth. zich genoodzaakt belasting verhooging voor te stellen om de begrooting sluitend te krijgen. Zonder discussies wordt besloten de opcenten op de personeelebelasling te verhoogen van 150 op 200 en die op de ge meentefondsbelasting van 40 op 75. Eveneens zonder discussie worden aangenomen de volgende bestratings- voorstellen Vernieuwing bestrating Nieuvvstraat met klinkers, raming f3343,33; bestrating bij P. Snoepen N. Overbeeke met oud-materiaal, raming f 105,25 uitnemen en opnieuw leggen rioleering en bestrating J uliana- straat raming 1 185,17herbestrating oprit Westelijken Achterweg (met klinkers) raming 1416,40. Totale uit gaven f4051,15. Waar in deze on kosten plrn. f800 werkloon is be grepen, wordt besloten voor de resteerende f3200 een geldleeniug tegen ten hoogste 4% aan te gaan, af te lossen in 10 jaar, terwijl men zich het recht voorbehoud tot meer dere of algeheele aflossing van het kapitaal. Na voorlezing van het rapport van de commissie van onderzoek worden zonder hoofdelijke stemming vastge steld de gemeentebegrooting 1935 in ontvang en uitgaaf f 73715.46(gewone dienst) en op f3200 (kapitaakiienst) en de begrooting 1935van het Weezen- Armbestuur op 123349,57 in ontvang en uitgaaf. Gelezen wordt een verzoel het bestuur van de veilingsvereen „Sint-Annaland en Omstreken inrichting van een ligplaats schepen en een voorwal achtei te stichten veilingsgebouw tuss de Landsluis en de Joanna M polder. Noodig zou zijn een vot van plm. 4 M. met bestrating. De voorzitter zet in de breedi een de verschillende mogelijk! om aan het verzoek te voldoe de kosten die een en ander zou brengen. Bereids zijn 3 plannen opgen en welplan I, ligplaats voor sch van 11 M. bestaande uit een beschoeiing en een voorwal meter. Deze laatste breedte on woon havenverkeer op den vot mogelijk te maken. Kosten f 1414 Plan IIinplaats van bescho een steenglooiïng van zuilenbasa een voorwal van 4 M. kosten f 781 Plan III als plan II doch betonblokken. Kosten f6949 5!; Schra/e L/) Gesprongen h 200 gemeente zou dan het benood terrein, ongeveer 5 arenOOcenti koopen van Mr. Tak van Poort Het Dag. Bestuur heeft wel behoefte aan eengrooter havenier doch zou bereid zijn in de plai bij te dragen, alleen om daai plaatse (aan den z.g. Ouden betere verkeersgelegenheid te krijgen daar de dijk dan zou ko weg te vallen. Tevens zou het een object zijn werkverschaffing. Liever echter z 4 Burg. en Weth. de mogelijkheid een 4de plan overwogèn, nl. eigening of zooiets van een wo op het bestaande haventerrein dit groot genoeg is en in de komst waarschijnlijk te groot blijken, gezien de toeneming vai vervoer per as en de verminde van het vervoer te water. Burg. en Weth. zouden echtei reid zijn in plan I bij te dr; f3000in plan II f2615 plan III f2317. De heer Kooyman wijst er op deze voorstellen van Burg. en W wel zeer afwijken van het gei verzoek. Bovendien constateert hij een gr verandering in korten tijd in de vo.elens van Burg. en Weth. te over dit verzoek. Indertijd is reeds zoo goed als beloofd, dat een eventueel verzoek van de veili vereetiiging meegegaan zou wor Dit is nog later opnieuw gezegd de stichting van het gebouw het Centraal Bureau. Nu blijkt echter uit de voorste dat het de gemeente zoo goed geen cent raag kosten, daar de drage ongeveer het bedrag dat au voor steunverleening moet bet worden, zou beloopen. De voorzitter antwoordt dat t het terrein gratis beschikbaar worden gesteld. Hij geelt toe dal optimisme van Burg. en Weth, zien de tijdsomstandigheden, is daald. De gemeente wil graag werken, doch moet denken aai gemeentefinanciën. De heer Kooyman betoogt, da veilingsvereeniging toch van be is voor de gemeente. De omzet 1933 heeft toch uitgemaakt, dat de veiling ongeveer 70.000 H.L. a appelen zijn geleverd met een hoogden prijs van 50 cent (niet hoog berekend) per H.L., zoodat een indirect voordeel van pl f35000 gaf voor de gemeente, bovendien uit noodzaak dat de eeniging het verzoek doet, daar de beschikking over het tegenwi dige gebouw kwijtraakt. Niet toesl zou dus wel eens een nadeel de gemeente kunnen blijken te Hij gelooft trouwens niet dat in eerstvolgende jaren het waterver van stapelproducten beduidend verminderen. Het 4e plan van den voorzi noemt hij ongeschikt, daar onte OM VÓÓR 30 NOVEMBER A.S. 60 VOORZIJDEN VAN PREST! PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERSFOORT IN TE LEVEREI DAN ONTVANGT U EEN PRACTISCH GESCHENK

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 2