s: ïWflflRIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT mi ^BUITENLAP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN muil "^SPIRIN rijdag 9 November 1934 No. 45 Een en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Eerste Blad. De wereld „springt" vooruit THOOLSGHE it blad verschijnt eiken rijdag. Prijs per kwartaal 0,80; met Geïllustreerd mdagsblad ƒ1,376, franco ir post f 1,65 -f 15 ct. sp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. OPNEMING VAN VOETPADEN EN KUNSTWERKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van holen brengen ter openbare kennis, dat, te iginnen op 16 November a.s vanwege de emeente eene ALGEMEENE OPNEMING l worden gehouden van de voetpaden en de urin gelegen kunstwerken in die Gemeente. Tholen, den 6 November 1934. 14 De wereld „springt" vooruit... Van e toorts tot de kaars, en de kaars othet olielampje, van de oliepit tot e petroleumlamp, van de petroleum- imp naar de gaspitten, van de gas- itten naar de electriciteit! En door electriciteit lottot alles, want irat berust er tegenwoordig niet op lectriciteit; wat wordt niet ten deele erkregen door electriciteit; wat kan len met electriciteit niét bereiken? Zoo ging het ook met de vervoer middelen; met de bewegingsenergie- ironnen. Eerst waren het menschen- rachten, die trókken, zooals dat in ihina met de Riksha nog het geval s; tóen kwam het trekdier, het paard lijvoorheeldtoen de stoommachine; lan de motor, eerst de benzinemotor, ater de oliemotor nog daarenboven.... En thans zoo gaat het verhaal - heeft daar in het Noorden een onge Fries een motor uitgevonden, lie spot met al deze (mag ik het )uitsche woord gebruiken?) „Er- ungenschafterL' der moderne tech- ïiek! De motor, die gedreven wordt net samengeperste lucht! „Het nerkwaardigste aan deze uitvinding", ichreef een journalist in een onzer ;roote Nederlandsche dagbladen, „is niet de uitvinding zélf, maar het feit laterzoovelen zijn, die er werkelijk lian gelooveu!" En deze schrijver laat niet voelen, )f hij dil bedoeld heeft als sarcasme, dan wel als éigen weifeling! Want we hebben, als ontwikkeld mensch dat veel leest al zoo dikwijls irtikelen onder de oogen gehad, waarin het harde bestaan wordt weer- jegeven van tal van uitvinders en [enieën. .Bestaan er niet tal van woorden en spreekwoorden, die zoo ets ten uitdrukking brengen. Het miskende genie" is eetuzinnebeeld ;eworden. En daarom laten we iet eerlijk bekennen vervallen wij elf niet gaarne in de fout, die wij n anderen zoo afkeuren. Wij leven zoo beweren wij u eenmaal in een „verlichten tijd", sn gedachtig aan het spreekwoord ,Adel verplicht", willen we ons daar naar gedragen! We willen dus niet dadelijk een vernietigend, schouder- tphalend, minachtend, ongeloovig oordeel vellen over de Friesche sen satie, maar we doen, zooals feitelijk onze Hollandsche aard ons al ingeeft: we wachten, berusten in het onver mijdelijke geduld-uitoefenen; zeggen niets, zeggen hoogstens eens „zoozoo", of „is 't waar", of „tjongejonge, wat U zegt", en... wachten af, wachten af, wachten af.. En inmiddels kunnen we het niet laten in ieder mensch blijft het kind nu eenmaal leven tóch hei melijk bij onszelf de gedachte te liefkoozen.... „alsn het nu toch eens werkelijk waar was....? En we zwijmelen weg in het droomland van de luchtkasteelen. Als het nu toch eens wérkelijk waar was! Als al die motoren, in auto's, motorfietsen, vliegtuigen, luchtschepen, onderzeeërs, zeekastee- len, motorbooten, machinehallen, fabrieksgebouwen, watertorens enz., nu eens vervangen werden door de lucht-motorwat zouden dan de gevolgen daarvan zijn? Geen benzinepompen meer noodig; geen Schel 1, geen Texaco, geen Weg met de benzinepompende hand- voordefooiophoudende monteurs; weg met de gevaarlijke benzinetanks, die vliegtuigen in een oogwenk tijds kunnen doen verpulveren lot asch, zooals onze schoone Panderjager heeft moeten ervaren; weg met de stank; weg met de slinkende uitlaatgassen. Lucht, slechts schoone zuivere lucht als bron van bewegingsenergie. Sa mengeperste, doodgewune lucht als voornaamste factor der kinetische techniekl Zou het een utopie zijn? We gelooven het niet. En toch zou het heelemaal niet vreemd zijn! Zijn alle groote uitvindingen niet geboren uit een impuls; zijn alle technische verbeteringen niet het resultaat van een opwelling: het kind van een Üogenblik Was de ontsnappende stoom uit eeu waterketel niet het begin van de stoommachine; de val lende appel niet aanleiding van een aantrekkings-theorie?.... En deze jonge Fries, Wardenier geheeten, heeft jarenlang zijn leven gewijd aan de studie van zijn onder werp. Kan de vonk van het uitvin dersgenie ook zijn gecentraliseerd bewustzijn niet in gloed gezet hebben; kan een uitslaande vlam van die gloed niet bet nest van de Phoenix ontstoken hebben, zoodat uit de asch daarvan het product verrees, dat misschien zooveel veranderen kan op deze wereld? Wie zal het zeggen. Wij hopen het, wij hopen het heel sterk.... lerwille van de vooruitgang; terwille van de eer het vaderland van dien wereldom wen telenden uil vinder te mogen zijn; terwille van onze bewondering, van alles wat nieuw is en beter voldoet! Wij hopen het niét, omwille van de oliemagnaten en de tallooze, on noemelijk velen,die van hun bedrijven eten moeten. En nu gaat de innerlijke strijd slechts om het vraagstuk: wat gaat vóór in dezen tijd? Het brood van die velen, of het voordëel van de nieuwe uitvinding. Wélke werkverschaffing ligt er in de nieuwe uitvinding en heelt deze inderdaad voordeelen? Zal de benzi nepomp niet vervangen moeten worden door de compressie-luchtpomp? Zal de snelheid der met dié nieuwe mo toren uitgeruste voertuigen er niet onder lijden? Kleven de nieuwe mo tor geen onaangenaamheden aan, die de benzine-motor vreemd waren? Als we zoover zijn, dat we ons die vragen hebben gesteld... duikt opeens weer de vraag op: is dat alles wel waar? Is die motor werkelijk een feit? Is het geen beursmanoeuvre om de olieaandeelen te drukken?.... We welen het nog niet; we wachten nog af. Maar niemand kan ons een verwijt ervan maken, dat we onze hersenen over deze uitvinding en haar gevolgen laten gaan, dat we ons voorbereiden op hetgeen zóu kunnen komen.... De wereld springt vooruit! Onmo gelijk mogen we niéts meer noemen Maar tevens zijn we voorzichtig ge worden, en aanvaarden we niets meer zonder gezién te hebben! Daarom Wardenier: laat ons zien Verlos ons van die onzekerheid. (Nadruk verboden). f De offioieele uitslag van de wed vlucht Londen-MelbourDO. Buiten gewone algemeene vergadering van de vereeni^ing voer bloembollen cultuur. Twintig afgestudeerde Indo- logen gaan naar ludië. Verzekering van Nederlandsche goederen in Duitschland voor 2 millioen dollar. De periode, waarbinnen de deel nemers aan den wedstrijd door de hooge luchten van Londen naar Mel- CZe»0 °n"oe tm „.men- D j j,uü- 4\en vepe1"1 hi\ 1 iu« kenden \A'TS dede,eA5l>1RlN'-5 \U° U-be6Wdc tt\aUe* met Oranjeband en Bayerkruis FecdsCJw ouders gebruikten het 43873 26 bouroe in laatstgenoemden plaats moesten aankomen, was Maandagoch tend afgeloopen. Nu blijkt, dat van de 2U vliegtuigen, die van Midden hall zijn vertrokken, slechts 9 het doel hebben bereikt. Dat maakt de ver richting van ons Nederlandsche koop- vaardij-viiegtuig, de Uiver, nog fraaier wat voor Parmentier en Mol! met het behalen van den eersten prijs in de handicap-race, ten bedrage van 2000 Australische Ponden (ruim f14000), heusch niet te veel en te hoog be loond mag heo.ten. Hun grootste be looning zal echter zijn de ongetwijfeld geestdriftige ontvangst te Schiphol, als zij 21 November daar zullen landen. Prof. dr. H. T. Doelman, benoemd tot hoogleeraar in de ziektekundige ontleedkunde en de gerechtelijke ge neeskunde aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, heeft zijn intree-rede gehouden, met als onder werp: „Eenige aspecten van de ge zwelstudie". Het hoopvolle van den tegenwoordigen stand van de gezwel studie is natuurlijk, dat men thans met chirurgische en stralen-behandeling kan ingrijpen. Al is de lijdende mensch- heid nog niet van een afdoend middel tegen gezwellen verzekerd,, toch schijnt men thans wel op den goeden weg te zijn de kwaadaardigste gezwellen met kans op blijvend succes te bestrijden. Onder voorzitterschap van den heer Ernst H. Krelage heeft in het Kre- lagehuis te Haarlem de buitengewone algemeene vergadering van de alge meene vereenigingvoor Bloembollen cultuur plaats gevonden, die nood zakelijk was om een algemeen te volgen gedragslijn vast te stellen voor het planljaar 19341935, waarvan de kosten geheel door het bloembollen- bedrijf worden gedragen. De vroegere maatregelen hebben in de jaren 1933 en 1934, wat de groote lijnen betreft, goed gewerkt. De groote vraag, die beslist moest worden, was de volgende: moeten de maatregelen lot beperking van de teelt gehandhaaft blijven? Al rezen daartegen tal van bezwaren, toch schijnt het beter die saneering- maatregelen vol te handhaven, wil niet alles in het honderd loopen. Voor de zwaar beproefde bloembol lenteelt is het nu maar te wenschen, dat dit bedrijf, waarin vroeger goud is verdiend, het hoofd boven water zal kunnen houden, totdat weer betere dagen zijn aangebroken. In den ouderdom van 81 jaar is te 'sGravenhage overleden de heer A. Ch. Nieuwenhuys, die van 1878 tot 1905 als ingenieur van den waterstaat in Nederlandsch-Indië heeft gewerkt, waar hij o. a. de havenwerken van Batavia heeft verbeterd, gelijk hij de man is geweest van de bekende Solovallei-werken, die indertijd zoo'n opzien hebben verwekt. Gelijk men zich wellicht zal kunnen herinneren, zijn in 1931 het laatst candidaat Indische ambtenaren in opleiding genomen. Up het oogenblik wachten reeds 117 afgestudeerde jongelui op uitzending naar Indië, teneinde daar hun besteraming te volgen, maar de regeeriug heelt hen niet noodig en dus loopen zij doelloos in Nederland rond, als slachtoffers van de in Ned.-Indië heerschende malaise. Thans studeereu er nog ongeveer tusschen de 110 en 120 jongelui voor hetzellde ambt, dat eertijds een zeer hegeerde carrière bood. Eindelijk komt er nu schot in, want de regeeriug heeft besloten in het voorjaar van 1935 te beginnen met de uitzending van 20 afgestu deerden, waartoe natuurlijk de eerst afgestudeerden zullen worden uitver koren. In het loopende jaar zijn er 21 jongelui naar lndië gezonden, om hun bestemming ais indoloog te volgen en bij het binnenlandsch be stuur te worden le werk gesteld. De in het eerste kwartaal van 1935 uit te zenden ambtenaren zullen wellicht in de volgende drie kwar talen van 1935 door nog anderen worden gevolgd, al is dit nog niet volkomen zeker. Maar in ieder geval is het een bemoedigend teeken en een bewijs, dat er weer een beetje leven in de brouwerij komt wat dan ook hoogst noodzakelijk was. Hoe slecht men in handelskringen oordeelt over den toestand in Duitsch land is dezer dagen het best tot uiting gekomen door een groote verzeke ring, die Lloyd's verzekeringmaat schappij te Londen heeft afgesloten. Er is tegen een premie van 10%, dus een bedrag van ongeveer drie honderdduizend gulden, een verzeke ring afgesloten op de groote voor raden katoenen goederen en levens middelen, die zich in Duitschland bevinden en aan Nederlandsche be langen behooren. Worden in de ko mende drie maanden deze goederen in beslag genomen, of komt er een uitvoerverbod op, dan zal Lloyd aan de eigenaren twee millioen Ameri- kaansche Dollar moeten uitbetalen, dus een som van ongeveer drie mil lioen Nederlandsche gulden. Hoewel de premie hoog schijnt, hebben de eigenaren van de hierboven genoemde goederen toch verstandig gedaan met zich bij de grootste verzekeringmaat schappij ter wereld tegen dergelijke risico's te dekken, al teekent een soortgelijke verzekering wel heel scherp hoe weinig vertrouwen men in Duitschland en het verloop der gebeurtenissen daar te lande eigenlijk heeft. Te Oss, dat hekend staat als een plaats, waar de raessenstekerij welig bloeit, is een dievenbende ontmas kerd, die bestond uit 18 jeugdige dieven van 16 tot 20 jaar, welke bende zich schuldig heeft gemaakt aan tal looze kleine inbraken, diefstallen, zakkenrollerij en dergelijke ontoe- bare vergrijpen. Het schijnt, dat dit groepje voorloopig reeds terecht van 43 inbraken kan worden beticht en dat tot een der aangenaamste bezig heden van deze vriendelijke jonge lieden het ingooien van ruiten be hoorde. Het is nu maar te wenschen, dat de officier van justitie te 's-ller- togenbosch afdoende met het gezel schap zal afrekenen en dat de recht bank aldaar nu eens geen mild vonnis zal vellen, daartoe verleid door cle mentie pleitende advocaten. Een voorbeeld dient gesteld en een goed voorbeeld ook! Op den 24slen Augustus schoot een Chinees een anderen Chinees te Rotterdam met een revolver neer en sloeg vervolgens het wapen stuk op het hoofd van het slachtoffer. Deze stralzaak diende voor de Rot- terdams'-he rechtbank en het O. M. eischte een straf van tien jaar. Niet de zaak op zichzelf komt ons zoo belangrijk voor, doch wel de menta liteit van de Chineezen, die met de West-Europeesche gedachtenwereld in geen enkel opzicht is te vergelijken. Kan men zich dan nog verbazen, dat de dader liever de doodstraf begeerde dan tien jaar naar Leeuwarden te worden verbannen Wat ook de uitspraak der rechtbank moge zijn, de veroordeelde Chinees zal deze nooit begrijpen. De kansen van Doumergue's her vormingsplaunen verijdeld. Hender- son en de ontwapemngs-conferentie. Het Japariscbe mandaat over de eilanden in de Pacific. Mildheid der Spaausche regeeiing. Men heeft altijd gedacht dat de Fransche minister-president een vrien delijk oud heertje was, dat zich slechts noode uit zijn rustige rust van rente nier had laten halen, om Frankrijk op de gebruikelijke wijze verder le regeeren. Nu is pas gebleken hoezeer men zich met een dergelijke voor stelling van zaken volkomen heeft vergist. Doumergue is bezig de dic tator van de derde Fransche repu bliek le worden. In Frankrijk is de politiek een ambt, dat winst en baantjes oplevert, trouwens niet in Frankrijk alleen. Doumergue wil de Kamer-ontbinden, nadat deze hem eerst drie twaalfden zal hebben toegestaan voor de begrooting over 1935. Ook dat is op zichzelf reeds een ongewone maatregel in Frankrijk, waar men maar één twaafde pleegt te vragen en le krijgen. Nu heeft Doumergue alle heilige huisjes in het politieke en verpolitiekte leven van Frankrijk ondersteboven gegooid. Voor het waarachtige heil van het Fransche volk en „la belle Francc" ware het te wenschen, geweest dat Dommergue zijn planuen kon door drijven. Tardieu en zijn partijgenooten, geholpen door andere liukschegroepen waren hang door een Kamerent- binding hij de hierop volgende ver kiezingen zware verliezen te lijden. Het afgevaardigdeschap in Frank rijk brengt nu eenmaal niet te ver smaden voordeelen mede en zoo hebben deze heeren hun eigen be langen gesteld boven die van hun land. Aan Doumergue is medegedeeld dat hij niet op hun steun kon rekenen en deze die toch al meer dan genoeg had van dat politieke gekonkeld heeft zijn ontslag genomen. Het wordt een eigenaardigegeschiedenis in Frankrijk De viering van den 16den verjaar dag van de overwinning van Vittorio Veneto in Italië heeft weliswaar ge leden onder het slechte weer, maar toch hebben in gansch Italië van kwart voor twaalf tot kwart na twaalf alle klokken geluid, terwijl de Kroon prins, die den Koning vertegenwoor digde, Mussolini en cie andere minis ters kransen legden op het graf van den Onbekenden Soldaat. De ltaliaansche Koning is namelijk op reis naar Somaliland, waar de groote ltaliaansche stoomer „Savoia" hem te Mogadiscio aan land heeft gezet. Men moet dit bezoek niet on derschatten, wijl het geen gewoon bezoek aan een ltaliaansche kolonie mag heeten. De oogen van Italië zijn n.1. gevestigd op Abessinië, tegen welk land de regeeriug van Frankrijk en Engeland aan Italië de vrije hand hebben gegeven. Het is nu maar de groote vraag of Italië er in zal slagen tegen de ontembare Abessiniërs met kans op succes den strijd aan le binden. Reeds jarenlang bestond er een geschil tusschen de Engelsche maat schappij, Lena Goldfields Ltd. er» de regeering van Sovjet-Rusland, die de concessies der onderneming tot exploitatie vangoudmijneri in Rusland, had ingetrokken. Nu is er eindelijk

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1