QENËttCD SPORT. "St. Maartensdijk. Zalerdagjl. werd gespeeld de vriendschapp. wedstrijd S.V.C.1—H.D.S.1 en II. Uitslag 7—1. Oud Vossemeer. O.V.G. alhierspeel- de een gelijken wedstrijd n.1. 3—3 tegen Alliance te Roosendaal. daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Oclober ingelegd f 18753.75, terugbe taald f 23468.78. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 15314. Te Bergen op Zoom is door den heer Van der Bilt in de voormalige Muziekschool aan den Noordsingel, een mooie verzameling van automa teriaal bijeengebracht. Men treft er aan een viertal automobielmotoren, die opengesneden en in werking ge bracht, voor den bezoeker de werking van den automobielmotor op duide lijke wijze aanloonen. Voorts is er een geheele verzameling carburatoren van uiteenloopende merken, die dit onderdeel van een motor doet zien, terwijl gedemon streerd word den weg die de vonk ailegt om tenslotte zijn werk in de cylinders van den motor te doen. Er zijn nog een heele verzameling andere onderdeelen te bezichtigen, waarvan een automobieleigenaar soms wel eens heeft hooren spreken, doch niet weet hoe deze er uit zien. het platteland, omdat degenen die bui ten wonen buiten schot blijven, zoodat er veel zijn die dan geen belasting behoeven te betalen. Komt men hier tot straatbelasting dan moet de ar beider betalen van f4 tot f6. Niet alleen de arbeider maar ook de mid denstand kan dit niet betalen, er zijn middenstanders met een gevel die dan wel f 14 tot 1 15 opbrengt. De arbeider geeft geen inkomen en de middenstand moet het daarvan heb ben, dus dat zijn dan twee groepen die daardoor getrolïen worden. Het is voor spr onmogelijk zijn stem aan deze belasting te geven. Er zijn ge zinnen met 5 tot 7 kinderen die slechts f300 verdiend hebben, wie zal uitmaken hoe de menschen rond zijn gekomen en wat kunnen die daarvan nog missen. Men moet iets anders trachten te vinden en nu zou spr een voorstel willen doen. Er staat op de begrooting een post van f6000 voor werkverschaffing, indien wij die f 6000 nu eens leenden dan kwamen wij misschien een heel eind. De voorz. denkt, dat dit niet goed gekeurd zal worden. Dhr Daane merkt op dat er toch een Min. regeling is dat dit voor werkverschaffing wel kan. Die f6000 zou men kunnen leenen voor 5 of 10 jaar. Men moet trachten met alle middelen die er zijn de straatbelas ting zoo lang mogelijk van de baan te houden. Het is best mogelijk dat spr er het volgend jaar zijn stem aan moet geven, maar nu doet hij het niet in belang van arbeiders en middenstand. Spr. zegt verder dat er zelfs wel gemeenten zijn die die post voor werkverschaffing open laten om af te wachten wat het Rijk zal doen. Laten wij een geldleening aangaan van füOOÓ en die straalbelasting nog een jaar van de baan schuiven, want bet kan niet betaald worden. Hij weet niet waar ze het van moeten betalen en kan dan ook de verant woordelijkheid niet op zich nemen. De Voorz. antwoordt dat men dan nog niet klaar komt. Ais die post van f 6ÜÜÜ blijft krijgt men 65% subsidie van het Rijk, maar dan ver valt die en de inkomsten worden dan ook veel minder, lloe meer men voor werkverschaffing neemt, hoe hooger het percentage. En hoe minder hoe lager en dat wordt dadelijk aan merkelijk minder. Dhr Daane zegt wij moeten be ginnen bij het begin, maar om al die discussies te voorkomen, heeft hij dit laten rusten. Spr. heeft al dikwijls in den openbaren raad ge waarschuwd en dit met reden om kleed dat B. en W. toch wat soepier moeten zijn met uit te keeren. Geelt wat je geven mag. Onze gemeente heeft nooit meer getrokken dan 25% subsidie terwijl de gemeente Tholen 80% kreeg. Daar is nu ons te kort van gekomen. Men had er dan van kunnen profiteeren en de menschen hadden er van kunnen betalen, maar nu is het onmogelijk en spr. zal er dan ook zijn stem niet aangeven om deze ramp over- Oud-Vossemeer te halen. De Voorz. zegt over het beleid van het vroegere college zich niet uit te willen laten. Er is een tekort en zonder wegenbelasting is dat niet weg te krijgen. De grootste oorzaak van het te kort is de nieuwe regeling van de regeering. Dhr Daane meent toch dat het uit het vroegere beleid is voortgesproten dat te kort. De Voorz. wijst er nogmaals op dat wanneer men een geldleening aangaat van f6000 voor de werkverschaffing en deze wordt goedgekeurd het per centage zoo laag zal worden dat rnen nog met straalbelasting zal moeten komen. Men gaat er dus niet mee vooruit. Weth. Heijboer merkt op dat hij ook niet sympathiek tegenover deze belasting staat. De Voorz. meent dat niemand dit sympathiek is. Weth. Heijboer had liever een radiobelasting ingevoerd, dan hadden alle menschen ook die buiten wonen hier aan betaald, maar dat is niet mogelijk. Hij kan niet meegaan met het voorstel van den heer Daane en meent ook dat het niet goedge keurd zal worden. De Voorz. merkt nog op dat als eeriigst object genoemd wordt om de arbeiders te dupeeren. j Dhr Daane merkt op dit niet ge- zegd te hebben, want hij heeft voor arbeiders en middenstand gesproken. De Voorz. meende dit gehoord ie hebben, maar als dit niet zoo is neemt hij het terug. Dhr Daane weet wel dat B. en W. cffe arbeiders niet naar omlaag trappen maar het spijt spr. dat hij lijnrecht 1 tegenover B. en W. staat. Spr. leeft in de overtuiging dat ze het niet kunnen betalen, en u als vader van de gemeente denkt van wel en ik zie er geen kans voor. De Voorz. merkt op dat het eerst berekend is geworden en dan zou het hoogste zijn voor den arbeider 1 4.50 per jaar. Dhr Daane vindt het verschil van 75 cent en 1 gulden te klein. Men vindt juist bij de middenstand de grootste gevels. Er zijn gevels van arbeiderswoningen die grooter zijn dan van iemand met kapitaal. De Voorz. zegt dat is een uit zondering. Dhr Daane raadt aan een andere oplossing te zoeken. De Voorz. zegt er is niets anders. Hij kan het voorstel van dhr Daane niet over nemen omdat het schade is voor de gemeente. De steun zou met 14000.verminderen en dan moet men toch komen met straat belasting. Dhr Lindhout zou ook gaarne zien dal er een anderen weg gevonden werd. Zou men de zaak eerst niet goed onderzoeken Want als er met geleend geld schade voor de ge meente is, dat mag ook niet. Hij zou graag zien dat men deze zaak dan eerst nog eens goed onderzocht. Dhr Daane zegt niet te zeggen van de verhooging van de pers. be lasting, maar hier worden velen ge troffen en dat wordt een ramp dat kan niet anders. De Voorz. vindt goed het eerst nader te onderzoeken. Dhr Daane merkt nog op dat als bij onderzoek blijkt dat het niet anders kan, hij zich tegen de straat belasting blijft verzetten. Het is hen onmogelijk te betalen en dat is bij hem de overwegende factor. Mocht het gebeuren dat de raad het aanneemt, hij geloolt niet dat de resultaten goed zullen zijn. Hij zou liever willen handelen om het geld te leenen, mocht dit de gemeente dan nog eens f 1000 of 1*2000 verminderen hij zou het willen doen ter wille van arbeiders en middenstanders. De Voorz. stelt voor om de ver gadering dan te verdagem tot nader tijdstip en deze zaak nog eens nader onderzoeken. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden, waarna de Voorz. de Ver gadering sluit onder mededeeling dat de afwerking der agenda op een nader te bepalen dag zal plaats hebben. LIED VAN DE WEEK. In een vorig liedje schreef ik over de be vestiging van bet rijwielplaaije op de fiets. 0 ZOOI De minister van Financiën heeft thans nader bepaald, dat de berijder van een rijwiel het belastingmerk voorlaan ook op een in het oog vallende wijze op de linkerborsthelft van de bovenkleding mag bevestigen. 's-Jonge, zegt de fietsbezitter, Wien ze daar verleden jaar 't Plaatje hebben afgestolen, Is dat even voor elkaar? Op m'n jaspand m'n kwitantie, En niet langer op m'n fiets. 'k Heb dit jaar m'n rij wiel plaatje Voor het eerst dus niet... voorniets! Ga je gang maar, heeren dieven, Ga je gang rnaar, hoor... en gap 'k Mag het op m'n borstkas spelden En wie 't daar steeltdie is knap Jammer! zeggen zeek're heeren» Met het duistere bestaan, Van een ander's rijwielplaatjes Door het leven heen te gaan. Jammer, da's voor ons verkeken. Gouden tijden zijn voorbij. Nu maar eerst een cursus volgen In de.... zakkenrollerij Wat is dat nou voor een onzin Zegt het fatje stel je voor Strakjes zeggen ze nog: hang je Rijwielplaatje aan.... je oor! Ja, ik zie me daar al rijden Met dat koper op m'n borst, Als een prullig onderscheiding Van een ongekroonde Vorst Prachtig! vindt de sloffe rijder, Die maar altijd weer vergat, 't Plaatje op z'n fiets te zetten, En 't steeds in z'n zakken had. Prachtig, nou rijd ik tenminste Voortaan fijn op m'n gemak.... (Altijd... als hij 't niet laat zitten, Zondags, op z'n.... weeksche pak!) Ach, zoo schudt het oude baasje, 't Zwaargetobde hoofd, wat moe, Waar of je dat ding moet dragen, Man... wat doet er dat nou toe? Of 't nou op je jas mag zitten, Of daar op je fiets geschroefd... Hoofdzaak is, dat er een tijd komt Dat je... 't niet meer dragen... hoeft Nadruk verboden. VERKOOPINGEN. Oud-Vossemeer. Door notaris A. J. Bierens te St. Annaland is alhier publiek verkocht krachlens art. 1223 B.W., het woonhuis en winkel met bijbehoorend schuurtje en erf in de Molenstraat, groot 5 A. 25 c.A., be woond door den heer P. van Schetsen Jr Kooper werd de heer J. van de Panne te*Zieiikzee voor f HOU. CRISIS-PUBLICATIËN. TELERS VAN GERST EN VELD- BOONEN. Onder verwijzing van de toege zonden voorschriften steun gerst en veldboonen maakt de L. G. O. v. Zeeland bekend, dat wanneer vaker gedorschen wordt dan het in de voorschriften genoemd aantal keeren, de controlekosten, die van den steun in mindering worden gebracht, be dragen f 10.per extra dorsching. Bij een totalen oogst van minder dan 2000 kg. wordt één controle kosteloos gehouden, bij een oogst van 20U0—5000 kg. twee, van 5000— 10000 kg. drie, van 10000—20000 kg. vier, van meer dan 20000 kg. hoog stens vijf. HOUDERS VAN KALVEREN. Ten aanzien van de teeltregeling is het seizoen 1934 op 1 Nov. a.s. beëindigd, terwijl op dien datum hel seizoen 1935 ingang vindt. Dit houdt echter niet in, dat het in voorraad hebben van kalveren, waarvoor een identiteitsbewijs 1934 werd uitgereikt vanaf dien datum niet meer door dit identiteitsbewijs gedekt zou be hoeven te zijn. Zooals reeds bekend werd gemaakt, zijn met ingang van '1 Nov. 1934 de gewichtsgrenzen, welke de vorenbe doelde kalveren betreffen, gewijzigd in 60—300 K.G. voor, al dan niet gecastreerde, stierkalveren en 100 250 K.G. voor vaarskalveren, terwijl het in de bedoeling ligt ten aanzien van dezelfde kalveren de bovenste grenzen t.g.t. wederom te verhoogen. Hieruit valt dus af te leiden, dat na '1 November 1934 de identiteits bewijzen 1934 voor de betrokkenen in het algemeen dezelfde beleekenis en waarde zullen hebben als voordien het geval was. Om deze reden wordt den veehou ders met nadruk aanbevolen ook ge durende het komende seizoen 1935 deze identiteitsbewijzen 1934 zorg vuldig te bewaren. TELER-HANDELAAR IN AARD APPELEN. Aanvragen om erkenning als Teler- Handelaar in aardappelen moeten vanaf heden worden gericht aan de Landbouw-Grisis-Organisatie voor Zeeland te Goes, Groote Markt 26 en niet meer aan de Akkerbou w-Centrale, te Den Haag. 57 MEDEDEELING VAN DE GE WESTELIJKE TARWE ORGANI SATIE VOOR ZEELAND. Het Bestuur van de Vereeniging Gewestelijke Tarwe Organisatie voor Zeeland heeft de hoeveelheid tarwe die in de maand November geleverd mag worden vastgesteld op 400 K.G. per H.A. Voor de maand December zal de hoeveelheid tarwe die afge nomen kan worden nader worden medegedeeld. 26 Voorts brengt het Bestuur teralge- meene ken nis dat de klassen AB. en C. waarin de tarwe werd gekeurd komen te vervallen. Met ingang van 5 Nov. a.s. wordt de tarwe gekeurd in negen klassen nl. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 9. De prijs die voor de tarwe, die zonder eenige korting in klasse 1 gekeurd wordt bedraagt f9.75 per 100 K.G. en voor elk der volgende klassen telkens f0.25 per 100 K.G. minder. De kortingen voor drogen, schoonen enz. zullen op dezelfde wijze worden toegepast als thans gebruikelijk is. THOLEN, 2 November 1934. De heer P. J. Blaas heeft met in gang van 1 November jl. ontslag ge nomen als Secretaris-Penningmeester van het Plaatselijk Crisis Comité al hier. Op de zitting van de Nutsspaar- bank gehouden op den Wereldspaar- dag, 31 October jl., werd het spaar bankboekje no. 2196 uitgegeven. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Tholen en de POORTVLIET. De Nieuwe Rot- lerdamsche Courant van 31 October bericht het volgende „Een zekere A. G., 60 jaar oud. die in Nederland veelvuldig het beroep van schapenhoeder ot waker heeft uitgeoefend, heeft gisteren in een woning in de Eduard Pecherstraat zijn echtgenoote Johanna van Dijk met een strijkijzer het hoofd verbrij zeld. De toestand van de vrouw is hopeloos. De man was een dronkaard, die in de laatste vier maanden een erfe nis van zijn vrouw, ten bedrage van '10.600 franken had opgemaakt. Naar aanleiding daarvan schijnt oneenig- heid te zijn ontstaan, welke tot de daad heeft geleid. De man is gear resteerd." Genoemde G. heeft eenige jaren als schaapherder in deze gemeente gewoond, terwijl zijn vrouw, thans 54 jaar oud, nog alhier geboren is. OUD-VOSSEMEER. De opbrengst van de alhier gehouden collecte voor het Comité Hagelschade „Westelijk Schouwen" bedroeg f114 STAVENISSE. Bij de alhier gehouden oogst- preek in de Ned. Herv. Keik werd gecollecteerd f209.01, zijnde f63.51 voor de kerk, f 93.40 voor de diaco nie en f5210 voor het Ziekenfonds. Naar men verneemt zijn de ge wijzigde bepalingen in de Politie verordening, betrekkelijk het schuur- verbod en het werpen van vuilnis en faecaliën enz. op de gemeentelijke bergplaats van hoogerhand goedge keurd. De heer A. Goedhals, gewezen onderwijzer alhier, thans wachtgelder, is geplaatst als klerk op de griffie van het Kantongerecht te Rotterdam. Stand werkloos ingeschreven 45 personen. ST-ANNALAND. Uienveiling van Dinsdag jl. Aanvoer 255 balen gewone uien f2,40, 10 balen grove f2.40,20 balen drielingen f0,8ö, 15 balen picklers f0,80 en 5 balen stek f 1,15, alles per 100 Kg. Het plaatselijk Crisis-comité in deze gemeente brengt ter kennis dat goederen beschikbaar worden gesteld ten bate van behoeftigen in deze ge meente. Degenen, die meenen hier voor in aanmerking te kunnen komen worden uitgenoodigd zich op Maandag 5 November a.s. des avonds van 6.30 tot 8 uur ten gemeentehuize aan te melden. Benoemd tot leerling-verpleeg ster in het Diaconessenhuis te Hil versum mej. T. van Beek alhier. Deze week werden bij een inge zetene een drietal konijnen ontvreemd. DISTRIBUTIE VAN ARMOEDE. Rijk en gemeenten worstelen beide met tekorten. Het rijk ordonneert, de gemeenten zitten aan banden. Er zijn nu weer een paar wets ontwerpen inzake de financieel trekking lusschen het rijk en i meenten. „Ter distributie va moede" vult de N. Rt. Ct. aan Men stelle zich de bezuinig mogelijkheid voor in een gemt als die met ruim 5000 inwoners begrootingscijfers door mr. A. J. in de algemeene vergaderin; Vereeniging van Nederlandscti meenten op 20 Juni zijn gem. Het eindcijter der begrooting 1934 was onder aftrek van kasp pl.m. f680.000. Hieronder komt aan crisislasten 1540.000, zooch gemeente een budget heeft van kelijk normale, gewone uiig vooral voor zelfbestuur, van f 140.000. Van deze f 140.000 is e een bedrag van f94 000 of dooi öf door overeenkomst verplicht, moet het gemeentebestuur dt Jiauden af houden. Blijft c f46.000 aan autonome uitgaven een begrooting van f680.000 me tekort van f375.000. Van die f 41 moet die gemeente, dan haar s< tarie, haar politie, haar wegenoi houd enz. betalen Bezuinig dan i eens! Het eenige wat door de beide v ontwerpen bereikt zal worden, is nog meer gemeenten tot noodlijd heid zullen afzakken, om den schr wenden nood van een klein a: gemeenten, die in de ongunsl omstandigheden verkeeren doo hun crisisuitgaven soms meer 8 maal zoo hoog zijn als de gel belastingopbrengst, eenigermalt verzachten.„Distributie van armoe inderdaad EEN AANHOUDING, DIE EI VERGISSING WAS. Eenige weken geleden heeft man zich toegang weten te verscha in een woning in de Vossiustraa Amsterdam onder voorgeven, da „van de waterleiding" kwam. '1 hij vertrokken was, bemerkte i dat hij uit het vertrek, waarin toegelaten was, eenige kostbaurhc ontvreemd had. Het bleek, dat hij de waterleiding niets uitstaande Zaterdagavond meende de die bode die hem binnen gelaten I den man te herkennen in een persi die in de Reguliersbreestraat de uitstalling van een juweli winkel stond te kijken. Zij wees eenige politieagenten man aan, die hem eerst naar posthuis Rembrandtplein, vervolg naar het bureau Leiclsche plein o brachten. Hij had zich ïnlussc bekend gemaakt als een volkoi te goeder naam bekend sta diamanthandelaar, van wien he weinig aannemelijk moest schiji dat hy zich aan een feit als waar het hier ging, zou hebben schut gemaakt. Inlichtingen, door de politie kringen van den diamanthandel n hem ingewonnen, bevestigden middellijk dat de dienstbode i naar alle waarschijnlijkheid in persoon moest vergissen, maar bleel zoo pertinent in haar verklari dat een vergissing uitgesloten v De politie meende den man niet kunnen laten gaan. Er kwam bij, dat er dien avond juist een braak in een bijouterie-win gepleegd was, en dat op den aan houdene bij fouilleering een diamanten dasspelden en and kostbaarbeden ter waarde van geveer 12000 gevonden waren. Z doende heeft de diamanthandel den nacht op hel politie bureau moe doorbrengen, eerst Zondagmorg toen bij een verder onderzoek als t paal boven water kwam te sta dat men den verkeerde te pak! had, kon hij, een zeer onaangena ervaring rijker geworden, huiswaa gaan. Het dienstmeisje blijft intusscl bij hoog en bij laag volhouden, zij het bij het juiste einde heeft n haar herkenning. ROOVEROVERVAL TE ROTTERDAM Te Rotterdam hebben twee totnogt onbekenden in het filiaal van firma De Gruyter, aan de Hillelai de chef-winkeljuffrouw overval! en zijn er daarop met f360 vandc gegaan. TOT 30 NOVEMBER 1934 ONTVANGT U. TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO-PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERSFOORT. GRATIS EEN PRACTISCH GESCHENK 26 43863

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 2