WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ^BUITENLAMP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 2 November 1934 No. 44 Een en vijftigste jaargang lipl»] Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Eerste Blad. THOOLSCHE COURANT iit blad verschijnt eiken rijdag. Prijs per kwartaal 0,80; met Geïllustreerd ondagsblad f 1,37®, franco ler post 1,65 -f- 15 ct. isp. kosten. nr.i 1 grol 38 El Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. De BURliEMEEtiTER van Tholen za- Zaterdag den 3 November 1934, des midi aga te 12 uur, ten Raadhuize aldaar, EEN HOOP COMPOST ubliek verkoopen 8 43859 De aanwijzing geschiedt door den Karreinan. Reorgauisaiie van de Koninklijke Hollandsche Lloyd in voorbereiding De minister van onderwijs op het oorlogspad, radio-rede van minister Marchant tegen den Open Brief van Prof. Huizinga. Dat onze vaderlandsche stoomvaart- ijnen uiterst moeilijke lijden beleven, ij weten het helaasallen goed. Er is nu een reorganisatie q voorbereiding van de Koninklijke lollandsche Lloyd. De regeering zal teun aan de maatschappij verleenen, imdat het bedrijf voldoende levens- atbaar wordt geacht. Het schijnt in bedoeling te liggen de vloot der laatschappij, voor zoover de passa- ;iersschepen betreft, gedeeltelijk te 'ernieuwen, waartoe de medewerking an de regeering is gevraagd en ook eeds schijnt verkregen te zijn. Wij •ersoonlijk zijn van oordeel, dat de egeering verstandig zal handelen de ;evraagde steun voor de volle hon- erd procent te verleenen, omdat nocht de maatschappij ten gronde ;aan er op de schatkist aan on- lersteuning nog veel grootere lasten uilen komen drukken en omdat het oor ons land een levensbelang mag leeten, dat deze maatschappij met ïaar uitstekende verbindingen blijft oortbestaan. In het Groot-Auditorium van de .eidsche Universiteit is het 300-jarig bestaan van het Seminarium van de lemoustranten herdacht. Aan dat lekende Seminarium worden de aan- taande predikanten van de Broeder- chap der Remonstranten opgeleid. )e spreker van den dag was prof. dr. J. Heering hoogleeraar aan dat .eminarium, dat begon met te wijzen >p de ironie van het feit, dat naar -.eiden, waar het den grooten voor- ai fangers Armenius en Episcopius, zoo -lecht was vergaan, juist het semina- ium was teruggevoerd, nadat het op «3 18 October 1634, in een woeligen tijd, :e ïerst gastvrijheid had genoten aan iet Athenasum Illustre te Amsterdam l0' waar de oude regeerders van de oude 'ra cweekschool steeds hebben weten te 3' verdedigen tegen de opdringende ;c vijandschap van de tegenstanders der demonstranten. Het zal steeds de Amsterdamsche regenten blijven sie- •en, dat zij van geen geloofsvervol ging wilden weten. Die eere mag men hen na drie eeuwen nog wel iens geven! ui- Met een redevoering van prof. i Zeylemaker is le Batavia het 10-jarig lestaan van de Rechtshoogeschool lerdacht, in tegenwoordigheid van oi den gouverneur-generaal, leden van den Raad van Indië en tal van andere Indische hoogwaardigheidsbekleeders. Van de einde 1933 ingeschreven 336 oe studenten waren 29 vrouwelijke, ver deeld naar den landaard waren er '101 F.uropeesche, 181 Inheemsche en t it >r|ó4 Chineesche studenten. Helaas hebben de rasverhoudingen geleid tot het organiseeren der studenten in 3 ie scherp onderscheiden vereenigingen. De zaak van de goudclausule der leening Rotterdam dreigt verder. Weer 14 dagen uitstel, men kent ons oordeel over den slakkengang van ons onvolprezen burgerlijk recht! De minister van onderwijs, Mar chant, is in een radio-rede te keer gegaan tegen den Open Brief van Prof. Huizinga te Leiden, inzake de nieuwe spelling. Handig debater als Mr. Marctiant zijn geheele leven is geweest, speelde in deze radio-rede de handigheid hem voor de zooveelste maal parten. Natuurlijk wint de mi nister het, daar is hij nu eenmaal minister voor. Maar met gansch het onderwijs-apparaat in zijn macht, kan hel ons nog spijten, dat de handig heid van dezen bewindsman de plaats moet iunemen van doorslaande argu menten. Marchant moest nooit mi nister van onderwijs zijn geworden, doch gebleven zijn op de plaats, die hem het beste pastleider van een oppositie-groep. In het crematorium te Westerveld is het stoffelijk overschot van me vrouw M. W. H. Rutgerslioitsema, de bekende pionierster in de vrou wenbeweging, verascht. Het was in de dagen, dat de overledene voor de rechten der vrouw opkwam en ook de rechten der ongehuwde moeder verdedigde, heusch niet gemakkelijk den strijd tegen alle andere partijen te voeren. Dat heeft zij gedaan, zoo lang het dag was. Alleen is het tra gische iu haar leven geweest, dat de oude vrouwenbeweging nu vrijwel op dood spoor is terecht gekomen. Dank zij de activiteit van de cen trale recherche te Rotterdam is men er in geslaagd een internationale bende van autodieven te ontmaskeren, die in Noord-Frankrijk en in België gesloten wagens naar Nederland ver kocht met valsche Nederlandsche nationaliteitsbewijzen. De hoofdman bleek een bekend smokkelaar uit het Zuiden des lands te zijn, die nu ein delijk in handen van politie en jus titie is gevallen en die zijn gerechte straf wel niet zal ontgaan. Het mag hier wel eens vermeld, dat het aan de beide inspecteurs van de Rotter- damsche politie, de heeren Grevelink en Maandag, te danken is, dat het complot is ontrafeld. Ten behoeve van de Nederlandsche zuivel- en vleeschpositie heeft Minis ter Steenberghe drie nieuwe middelen ingevoerdslechts een gedeelte van de melk zal in de toekomst gesteund wordende teeltbeperking bij het vee zal nog verder worden doorge voerd de alslachting van het vee zal worden voortgezet. Moge de mi nister slagen in zijn plannen, omdat hij tenslotte, ondanks alle kritiek, toch slechts de belangen van zuivel en vleeschhandel beoogt. Het bezoek van Prinses Juliana aan Engeland, waar zij bij het hu welijk van den Hertog van Kent en Prinses Marina van Griekenland zal tegenwoordig zijn en als bruidsmeisje zal fungeeren, duurt vermoedelijk twee weken. Gedurende dien tijd zal Prinses Juliana logeeren bij haar nicht, de gravin van Athlone. Er zou ongetwijfeld vreugde in Neder land heerschen, indien het bekende woord bewaarheid werd, dat van een bruiloft een andere bruiloft pleegt te komen Met het overlijden van Dr. G. Fer- guson heeft de Nederlandsch Her vormde Gemeente te 's-Gravenhage een zwaren slag te verduren gekregen, want een bekend en geliefd predi kant is met hem heengegaan. Eigen lijk zat het bloed der zendelingen hem in de aderen, doch zijn licha melijke gesteldheid was voor dat ambt niet krachtig genoeg. ONDERWIJS. Oud-Vossemeer. Van bevoegdezijde deelt men ons mee, dat zich voor het voortgezet onderwijs aan de rijpere jeugd voor de O. L. S. reeds 17 leerlingen hebben aangemeld en dat de cursus zal geleid worden door de heeren Fluyt en Boot. Naar wordt medegedeeld zullen dit jaar ook weder cursussen worden gehouden, waarbij de leerlingen ge bruik zullen kunnen maken van voortgezet onderwijs aan de rijpere jeugd, indien er voldoende deelname is. Bijzonderheden over den opaiand in Spaüje. Het congres der Fransche radicale partij heeft een breuk mei het Kabinet-Doomergue vermeden. De regeering van Mantsjoekwo wijst de protesten van Nederland, de Vureenigde Staten en Engeland inzake de petroleum—loveranties af. Nu de telefoonverbindingen van Spanje met het buitenland weer zijn hersteld, kornen de berichten over den opstand in Spanje langzaam in het bezit van de rest van Europa. Het schijnt er in Australië en in Catulonië heet te zijn toe gegaan. Wat te denken van het feit, dat er alleen J50 lijken van politie-agenten moesten verbrand worden, daar het niet mogelijk was hen te begraven Waarbij men niet moet vergeten, dat de Spanjaarden, als Roomsch- Katholieken, legen verassching zijn Onder de puinhoopen van het plat geschoten lyceum vond men 80 lijken Tal van lijken zijn in de tuinen der huizen begraven, daar het onmogelijk was het kerkhof te bereiken, door de onophoudelijke schietpartijen in de straten. Merkwaardig is, dat Gil Robles, de leider van de Katholieke Volks actie, zich gunstig heeft uitgelaten over de door den krijgsraad te Bar- celona uitgesproken doodvonissen. Terecht besefte hij dat zachte heel meesters stinkende wonden maken en dat, grijpt de regeering nu niet energiek in, er later alleen nog meer doodvonnissen zullen moeten worden uitgesproken. Een wagenfabriek te Oerlikon, nabij Zürich, zou 30.000 geweren en drie nrillioen patronen aan de op standelingen te Barcelona hebben moeten leveren, onder voorgeven, dat alles voor Zuid-Amerika bestemd was. De Zwitsersche regeering ver trouwde het zaakje niet, stelde een onderzoek in en voordat dit was af- loopen, was de opsland reeds los gebarsten en kwam er dus niets van de geheele levering. De werklieden in de staatsfabrieken zullen nu gemilitariseerd worden, zoodat het hen verboden zal zijn deel uit te maken van een politieke partij. Het gezamenlijk personeel van de Spaansche wapenfabrieken zal direct onder den minister staan. Dat de Spaansche regeering onder Lerroux zoo stevig aanpakt, zal waarschijnlijk erger hebben voorkomen. Het congres van de radicale en socialistisch-radicale partij te Nantes is tenslotte gesloten met aanneming van een motie over de partij-politiek waardoor alles weer paix en vree is geworden. Natuurlijk werd Herriot gehuldigd, door wiens toedoen het bestand met de regeering blijft voort duren. De positie van het Kabinet- Doumergue is nu geconsolideerd, onder voorwaarde, dat er in Frankrijk geen persoonlijk bewind zal heerschen. Natuurlijk slaat dit allerminst op den grijzen minister-president, die zich heeft opgeofferd om Frankrijk te dienen. Maar wie kan oordeelen over de latere opvolgers van Doumergue? Hoe heeft men reeds bij voorbaat de handen willen binden maar het congres vergeet, dat geen dictator, wie hij moge zijn, uit welke partij hij moge voort zijn gekomen, ooit iets anders dan minachting zal hebben voor de resolutie van het congres te Nantes. Met die motie steekt de komende Fransche dictator zijn pijp op. Daar is de man nu eenmaal dictator voor! De motie van Nantes blijft dus een slag in de lucht. Het congres van de socialistische partij in België heeft te Brussel ge daagd en zich vooral bezig gehouden met de bekende kracht van de Ban que Beige du Travail.;Er zijn stevige straffen tegen de socialistische voor mannen uitgesproken. De oud-minis ter Anseele moet van ai zijn finan- cieele en economische functies afstand doen. Senator Franpois moet ontslag nemen uit den Belgischen senaat. Andere personen, die zich hebben gecompromiteerd, worden uit de partij gestooten. Het is zeer goed gezien de heeren, die van alles hebben gepro fiteerd, stevig en zelfs hardhandig aan te pakken. Deed inen dit niet, men zou iti de «vuile wasch" zijn blijven zitten en die pleegt nu een maal kwalijk te rieken! De twaalfde verjaardag van den opmarsch naar Rome is gevierd met een défilé van 15009 athleten op den nieuwen weg van het Circus Maximus te Rome. Tegelijkertijd is de kiel gelegd voor de 2 nieuwe linieschepen die ieder 35000 ton zullen meten en die moeten dienen ter bevestiging van de suprematie van Italië in de Middellandsche Zee, die men te Rome beschouwt als e n Italiaansche bin nenzee, een vergroot Meer Flevo derhalvel Wat men tegen Mussolini moge aanvoeren en dat is natuurlijk heel wat! men zal één ding moeten er kennen: bij heeft zijn menschen in de hand en hij weet ze steeds met iets nieuws bezig te houden! Het oude woord: „brood en spelen!" kent hij in de volste beteekenis. Welnu, bij geeft de menigte dat brood en die spelen en houdt alles zorgvuldig bij een geschaard. De aftreding van den Koning van Siam schijnt nog onzeker. Ais de Siameesche regeering en de Nationale vergadering te Bangkok aan 's Konings wenschen tegemoet komen, zal hij blijven. Het loven en bieden kan dus een aanvang nemen. Het leger schijnt in twee partijen verdeeld pro-koning en contra-koning. Wie het winnen zal schijnt nog onzeker. In ieder geval is de Koning persoonlijk huiten schot, daar hij nog steeds te Londen ver toeft. In Siam is een scherpe censuur afgekondigd. Kolonel Fritsmaurice, die wilde trachten het record van Scott en Blackop het trajectLonden-Melbourne te verbeteren, is weer gauw naar Londen terug gevlogen, toen hij boven Brussel bemerkte, dat het landings gestel van zijn vliegtuig niet in orde was. De arme man wordt wel door pech achtervolgd. Maar te zijner eere zij gezegd, dat hij den moed niet laat zakken. Een andere bekende vlieger, Sir Charles Kinford Smilh, is op zijn vlucht van Australië naar Amerika reeds- te Honoloeloe aangekomen. Slaagt deze vlucht, dan gaat hij probeeren het record van Scott en Black op het traject Londen-Melborne te verbeteren. De regeering van Mantsjoekwo heeft aan de regeeringen van Neder land, de Vereenigde Staten en Enge land, inzake de petroleum-leveranties laten weten, dat zij de protesten van die drie regeeringen afwijst. Het is jammer, dat onze minister van buiten- landsChe zaken dezelfde grove fout heeft gemaakt als de ambtgenooten van Jbr. de Graeff te Londen en te Washington. Niet erkennen van Mant sjoekwo en protesteeren gaat nu een maal niet. Hoe men over de regeering van Mantsjoekwo moge denken, men kan bezwaarlijk van haar vergen, dat zij luisteren zal naar lieden, die haar niet begeeren te erkennen. Jhr de Graeff had ons land deze neder laag kunnen besparen. Dat is juist het pijnlijke van het geheele geval Na zijn terugkeer uit Canada is MacDonald voor het eerst weer in in het openbaar opgetreden met het uitspreken van een rede, waarin hij de noodzakelijkheid van bestendiging der nationale regeering bepleitte. Men noemt dat in goed Nederlandsch het pleiten voor eigen zaak en zak In Oostenrijk onderhandelt de regeering met de Nazi's en onderdrukt zij de socialisten, die zich nu gaan wapenen. Het arme land zal zoo langzamerhand doodbloeden uit de wonden, die hetziehzelf pleegt te slaan. Tusschen den Zwitsersehen bonds president en den bekenden voor zitter van het Kanton Genève, Nicolo, is een vinnige gedachtenwisseling ontstaan, die natuurlijk volkomen vruchteloos zal blijken. In schelden wint Nicolo het altijd van Pilot— Golazook nu weer. De conferentie van den Rijkskan selier en Leider van het Derde Rijk en de oppositioneele bisschoppen heeft plaats gehad, met als gevolg, dat Dr. Jager alle functies, die hij in de Duilsche Evangelische Kerk be kleedde, heeft moeten neerleggen. Men verwacht nu ook weldra de aftreding van den Rijksbisschop, Dr. Muller, omdat de leuze van de oppositie steeds is geweestEerst Müller weg. dan komt de kerkelijke vrede vanzelf wel Onder voorzitterschap van den Griekschen minister van buitenland- sche zaken, Maximos, is te Ankara de tweede bijeenkomst van den Raad der Balkan-entente geopend. Natuur lijk stond de onaantastbaarheid van de Kleine Entente en van de Balkan- Entente op den voorgrond. In ieder geval is de Balkan nu niet meer het kruitvat van Europa en dat is op zich zelf reeds een groote winst 1 GEMEENTERAAD. Vervolg raad Oud-Vossemeer 2e blad. Verschillende posten zijn verhoogd en verlaagd moeten worden en het slot is dat B. en W. voor stellen om 200 op centen te heffen op de pers. be lasting, 75pcenten op de gemeentefondsbelas ting en het hollen van een wegen en straatbelasting met de volgende ta rieven van f50 tot f80.75 cent per M. van f80 tot f 160 90 cent per M. en v:in f150 en daarboven f 1 per M., met deze heffing komt men met een begrooting aan inkomsten van f 34043,46 en uitgaven van f 32842.29 alzoo een batig saldo van f'1201.17. Dhr Ampt vraagt of daar een kleine landbouwschuur ook in is begrepen. De voorz. antwoordt dat hiervoor 60 cent per M. berekend wordt. Dhr Ampt kan zich daar niet mee vereenigen. De kleine landbouwer wordt ai reeds zwaar getroffen en dan is hel beter om de andere een klein beetje naar boven te doen, dan deze menschen dubbel te treffen. Spr vindt dit al te kras. Dhr Daane zegt omdat hij zelf landarbeider is te weten wat er bij een landarbeider woont. De finan- cieelen toestand van den landarbeider is slecht en daarom acht spr het zijn plicht hierover een woordje te spre ken. Het is niet om er tegen te agee- ren, maar spr moet bezwaar tegen de straatbelasting maken in zijn geheel. De laatste jaren is de arbeider al reeds het vel over de ooren gehaald, zij zijn veel arm en daarom durf ik mijn stem er niet aan te geven. Waar moeten zij het vandaan halen. Doe nu eens van een kikker veeren pluk ken, daar moeten toch veeren voor zijn en tegenwoordig moet mei? al een kip met zeer veel veeren hebben om ze le plukken. In den grond is de straatbelasting verderfelijk voor

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1