MIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ©BUITENLAP PUROL NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Op e/ke ijdag 19 October 1934 No. 42 Een en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 „Blikken verkoopers" aan het werk... THOOLSGHE COURANT blad verschijnt eiken idag. Prijs per kwartaal 30; met Geïllustreerd dagsblad ƒ1,376, franco post ƒ1,65 -f- 15 ct. kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Zondags gesloten 's avonds eg dicht... Dat is het teeken, trin de win kei-verkoop tegen woor- alom staatEn dat is tevens het ken waarin de moderne tijd t, want... de moderne winkelier :lt er iets anders op gevonden ft een geheel nieuwe industrie in leven geroepende automaten- ricage. Cen normaal gevolg van die vroege ïkelsluiting, van die Zondags-ver- prust, is het zoeken naar een koopsgelegenheid buiten de win- uren óm! Wetten zijn nu eenmaal te ontduiken, en wie de slimste weet altijd wel een gaatje, waardoor n aan alle bepalingen kan ont- ppen. Jit zoo'n poging tot ontduiken; zoo'n ontsnappingscéne door het ilje in het wettelijke net, is de to m a a t geboren! Wij kennen maar al te goed, die blikken ver- opers,dieonze dubbeltjes of kwartjes ider „Dankuwel" accepteeren en ui zwijgend uit hun metalen in- Iwanden een paar taartjes, een zakje nbons.croquetjes, slaatjes of sigaren voorschijn tooveren! Werp Uw dubbeltje in de gleuf open liet vakje dat gij wenscht".... |t is al haast een bekende klank worden, die zinsnede op de wit- laille bordjes, die op de autoina Iche vrienden prijken!... n de groote automatenfabriek wordt Ird gewerkt! Want vanat den eersten .g dat de automaten werden inge- lerd, tot op heden, loopen de orders een na de ander binnen! De Dgelijkheid om op deze wijze den nzet te verhoogen, drijft iederen nkelier ertoe om zijn laatste spaar- lilen in zoo'n apparaat te steken, neinde zijn concurrent weer den ïf af te steken! Suizend draaien de machtige ra- reu, donderend stampen de groote ik-stanzen bet blik in de vereischte irm, en op den loopenden band •aaien de „blikken verkoopers" ngzaam voorbij de rij vlijtige ar- ïiders, die deel voor deel nauwkeurig aar vlug, monteeren. Meer dan 2000 itomaten verlaten maandelijks de briek, om hun stillen dienst te gaan f richten. Onafgebroken loopt op het fabrieks- intoor de stroom orders binnen utoraaten worden gevraagd voor èlk tikel: voor briefpapier en voor opjes koffie...! De automaten constructeurs hebben Jode hoofden! Hetis bijna ónmogelijk zoo'n kort tijdsbestek aan alle 'enschen te voldoen; voor ieder rtikel een goedjwerkende automaat it te knobelen!... Met trots worden üj eenige „Schlagers" getoont, die beslist succes moeten hebben!" Het pronkstuk is dele vensmiddelen- utomaat, die vier-en-twintig vakjes eeft, voor de meest-gangbare le- ensmiddelen! Hier kunnen we avonds laat of 's morgens vroeg orst of kaas, koffie of fruit, kortom lies, wat bij een geïmproviseerde ntbijttafel, of voor het laatste-hapje- oor-het-naar-bed-gaan behoort, in- laan! En met den prijs van het artikel, ioe gaat het daarmede? De automaten ijn hoofdzakelijk ingericht op prijzen 'an een kwartje en van vijftig cents! )oodeenvoudig: de winkelier legt in iet vakje het geld neer, dat de klant n de winkel van zijn twee kwartjes of zijn vijf stuivers terug zou hebben ontvangen Een schrijfmachine wordt mij ge jond, die tegen in worp van een ubbelljeeen bepaald aantal minuten ^schikbaar komt. Een automatisch uleerapparaateen electrisch- warmde baarkrultang. Alles ten dienste van hotels en stationslokalen. Verder rolfilm-, scheermesjes-, be legde broodjes zakdoek-automaten alles, wat zoo'n blikken man maar in zijn corpus kan onderbrengen, zullen de automaten leveren! Zells een automaat die geld wisselt, en een die voor een paar centen een half pond koffie maalt, staan op het werk programma! Dij het publiek hebben de automaten die als paddesloelen uit den grond schieten,groote instemming gevonden. Het is zeker, dat de fabricage van de „stomme verkoopers" een groote toekomst tegemoet gaat Leve de winkelsluiting èn de automaten-grapWant een grap is het! Nauwelijks is er een wet, of de óm weg is óóit al gevonden!.... (Nadruk verboden). De films van den moord aanslag te Marseille blijven iu Nederland verboden.Congres te Utrecht van de Internationale Unie van jong-Iiberale vereeni- gingen. De vliegtuigen Uiver en de Panderjager vertrokken van Schiphol naar Engeland voor de deelneming aan den wedstrijd LondenMolbourne. Bij de herkeuring van journaal opneming van den moordaanslag op Koning Alexander en minister Barthou te Marseillo beeft de centrale com missie voor de filmkeuring hel besluit genomen bij de eerste keuring ge handhaafd, zoodat de openbare verlooning van deze films in de Nederlandsche bioscoop-theaters is en blijft verboden. Nu hetgeen wij over het resultaat van de eerste keuring geschreven hebben, zal men willen begrijpen, dat wij deze vernieuwde weigering om deze films te draaien van gan- scher harte toejuichen en alleszins begrijpelijk vinden. Dergelijke moord aanslagen op het doek gebracht hebben tenzij dan voor justitieele doeleinden geen enkele cultureele waarde. Het is een griezel-opname bij uitnemendheid, die men wél heelt gedaan te verbieden en die voor de op sensatiebeluste kijkers geen enkele werkelijke waarde kan bezitten. Wie nu met alle geweld zichzelf daarop wil gaan vergasten, trekke naar het buitenland, waar deze film wel schijnt te mogen draaien. Maar hel is beter soortgelijke film-excessen buiten de Nederlandsche grenzen te houden. Prof. Dr. G. M. Verrijn Stuart, vroeger hoogleeraar aan de handels- hoogeschool te Rotterdam, heeft thans als opvolger van zijn Vader, Prof. Dr. C. A. Verrijn Stuart, het ambt vanhoogieeraar aan de Rijks-universi teit te Utrecht aanvaard met het uitspreken van een rede 'over Ver storing en Herstel van het Economisch Evenwicht. Hij had moeilijk een meer actueel onderwerp voor zijn inaugu rale rede kunnen kiezen Het stelsel van de vrije prijsvorming heeft mede schuld aan de storing van het econo misch evenwicht, dat wij thans allen moeten doormaken. Daartoe hebben vooral bijgedragen de snelle technische vooruitgang en de verkeerde geld- voorziening. Aan het einde van zijn rede wees de nieuwe Utrechtsche hoogleeraar ook op de werking van de „New Deal" in Amerika, die hij vervolgens aan critiek onderwierp. De zwemsters en zwemmers, die zich bij de wedstrijden om de Europeesehe kampioenschappen te Maagdenburg zoo dapper hebben onderscheiden en de Nederlandsche kleuren daar zoo flink hebben ver dedigd,zijn in het Parkhotel gehuldigd. Deze bijeenkomst was belegd door den Nederlandschen Zwem bond en mocht zich in een buitengewoon drukke belangstelling verheugen. 43818 24 191 Natuurlijk kreeg Willy den Ouden een groot deel van de hulde te aan vaar den, maar ook Annie Timmermans Jopie Solbach, Rie Mastenbroek en Puck O versloot werden niet vergeten. Het is een welgeslaagde dag geweest Op de rol van de eerste kamer van de rechtbank te Rotterdam stond Maandag weer de op 1 October voor het laatst uitgestelde civiele zaak van de Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam, eischeresse, contra de gemeente Rotterdam, ge daagde Het betrof de bekende zaak over de goud-clausule der Dollar- leening van de gemeente Rotterdam waarin op 3 September door den procureur van eischeresse formeel voor eisch, conlorm dagvaarding, was geconcludeerd. Thaus is wederom een procureur van gedaagde een nieuw uitstel van. veertien dagen verleend, om te dienen van conclusie van antwoord, zoodat de zaak op 29 October weer op de rol zal verschijnen. Reeds vroeger hebben wij op het hoogst omwen- schelijke van dergelijke praktijken gewezen. Het kan niet door den beugel, datdeprocureurs van eischend en gedaagde partijen elkaar ad infi- nitum ter wille zijn door het klassieke woord „Geen bezwaar, mijnheer de PresidentNiet snel recht kan daar mede gediend zijn. Wat er wel mede gediend is,zijn de linancieele belangen van de beide procureurs. Het wordt hoog tijd, dat de rechtelijke macht in Nederland bij civiele zaken de lijdelijke houding laat varen en zaken bespoedigt, die de procureurs uit den treure rekken. Natuurlijk is de kamer voor civiele zaken geen partij in het geding, slaat zij boven de procedeerende par tijen, maar daarom kan zij toch wel dwingend recht uitoefenen door niet eeuwig en altijd het onderling ge doe van beide procureurs göed te keuren? De belangen van de justitia belen zijn het best gediend, indien de zittende magistratuur zich meer direct aan die belangen gelegen laat liggen. Hier wringt de schoen zeer pijnlijk, en zelfs des te pijnlijker, waar de rechtzoekenden dupe worden van het eeuwige rekken en uitsteller, van de beide procureurs. Voor den minister van Jusitie, Mr. van Schaik,om eens een novelle bij de Staten-Generaal in te dienen Te Utrecht is een congres gehouden van de Internationale Unie van Jong- liberale Vereenigingen, waaraan ook een Internationale avond verbonden was. Op dien avond heeft de Voor zitter van de Liberale Staatspartij Mr. V. C. Wendelaar indeFransche taal een rede uitgesproken waarin hij naar voren bracht, dat hij, ten aanzien van het liberalisme van deze dagen pessimistisch gestemd blijft. Zelf in Engeland en in Nederland, waar het liberalisme zijn schoonste dagen gehad heeft, is de toestand slechter dan ooit. Maar toch wil hij den buitenlandschen en den Neder landschen jong-liberalen toeroepen trouw te blijven aan het oude vaandel, want het liberalisme zal eens even krachtig als weleer terugkeeren, om dat het onvergankelijk is. De kracht van de dictatuur, op welker gevaren hij wees, zal eens worden gebroken door herstel van den vrijhandel. Bij het vrije ruilverkeer, dat men nu heeft verlaten, doch dat weer terug zal komen, zal men het liberalisme zien herrijzen dat men in benarde omstandigheden heeft verlaten. Van het vliegveld Schiphol zijnde twee Nederlandsche toestellen, Uiver en de Panderjager, naar het Engelsche vliegveld in Suffolk, Middenhall, vertrokken, om vandaar deel te nemen aan den grooten wedstrijd van Londen naar Melbourne. De bemanning van den Uiver bestond uit de bestuurders Parmentier en Moll, den marconist van Bruggen en den mecanicien Prins die van den Panderjager, eertijds Postjager. geheelen uit de bestuurders Geyssendorffer en Asjes,den marconist Prenk en den mecanicien Slot. Beide vliegtuigen zijn te Middenhall aan gekomen, waar zij zich aan de ver schillende proefnemingen zullen heb ben te onderwerpen, aleer op Zaterdag 20 October, de groote sprong van Engeland naar Australië zal worden gewaagd. Heel Nederland vertrouwt, dat onze kranige luchtvaarders, die reeds zoo vele en zoo voortreffelijke prestaties op luchtvaartgebied hebben geleverd, ook thans den naam van Nederland als luchtvarend land hoog te houden. Wij hebben de langste luchtlijn ter wereld, Anlsterdam Batavia. Het is er nog maar één enkel schepje opleggen wil men daar aan vast knoopen het traject Batavia- Melbourne. Wij wenschen onzen acht wakkeren lucht-verkenners het succes, dat zij allen zoozeer verdienen en dat gansch Nederland hen zoo graag zou gunnenhet winnen van de eerste prijzen in snelheids- en han dicap-race Moge dat dubbele resultaat bereikt worden Raymond Poincaré, oud- President en oud minister-pre sident der Fransche Republiek overleden. Nogsleeds nieuws over het drama te Marseille. De bijzondere vergadering van den Volkenbond voor het geschil lusschen Paraguay en Bolivië. Tallooze malen minister, eenige malen minister-president, eindelijk president van de Derde Fransche Republiek in de allermoeilijkste jaren, die de Republiek heeft gekend (1913 1920), redder van den tot op één tiende gedeelte van de goudwaarde gezonken Franschen Franc, heeft Raymond Poincaré wat de Fran schen noemen „bien merité de la patrie". De man had zijn fouten wie heeft ze niet? Maar typeerend voor zijn hooge opvattingen is wel de titel van de boeken cyclus, die hij over de rol door Frankrijk in den we reldoorlog gespeeld, heelt laten ver schijnen: „Au service de la Patrie!" In dienst van het Vaderland, dat bij zoo innig liefhad, is deze Lotha- ringer gestorven. Hij kende het gevaar van de dichtbij gelegen Duitsche grens en hij heeft aan Duitschland een haat gezworen, die zelfs de over reding van Briand niet ganschelijk vermocht te ontzenuwen. Zoo van iemand, dan kan van hem worden getuigd, dat hij in het „harrenas" is gestorven, want tot het laatste oo- genblik heeft de 74-jarige gewerkt; langer zelfs dan het dag wasl Hem is de moord op zijn vriend en medewerker Barthou niet bespaard gebleven. Zijn laatste artikel was aan Barthou's nagedachtenis gewijth Dat hij er in geslaagd is den Fran schen Franc te stabiliseeren, sprak misschien het meest tot de verbeelding van het Fransche volk. Toen de Franc tot 10% van de oude waarde was gedaald en de gieren van de beurs en de geldmarkt rondom den noodlijdenden Franc zwermden, heeft hij steun gezocht en gekregen van het Amerikaansche bankiershuis van Piermont Morgan, en in korten tijd heeft hij den Franc tot 20% van de oude waarde welen op te voeren. Nadat hij 2 jaar lang den Franschen Franc op peil had weten te houden, achtte hij zich tenslotte verantwoord den Franc te stabiliseeren. Op Poin- caré's stabilisatie-punt is de Franc tot den huidigen dag gebleven. Nu zal de in Frankrijk gebruikelijke nationale begrafenis den man ten deel vallen van wiens integriteit vriend en vijand ten volle overtuigd waren. Met hem sterft de laatste van het driemanschap, dat Frankrijk voor veel rampzaligs beeft behoed: Georges Clemenceau, Aristide Briand, Ray mond Poincaré! Het drama te Marseille houdt de geesten nog steeds gevangen, ook al zijn nu de naar Frankrijk gezonden misdadtgers van de Hongaarsche vrijplaats voor politieke uitgewekenen Janka Puszta, allen in handen van de Fransche politie gevallen. Er blijkt wel afdoende uit, dat de Hongaarsche autoriteiten niet volkomen juist vrijuit gaan. Zij hebben natuurlijk met den moordaanslag te Marseille niets te maken van directen aard, maar wél zijn de leiders van Hongarije te Boe dapest in gebreke gebleven, om ook maar het minste of geringste tegen deze schuilplaats te Janka Puszta te ondernemen, nadat daarop hun aan dacht was gevestigd. Naar verluidt was deze boerderij op de grenzen van Zuid-Slavië en Hongarije een oord, waar men zich vrijelijk in alle revolutionnaire me thoden en moordaanslagen op heer- schers van geboorte en staatslieden van beteekenis kon oefenen. Het zal goed zijn, dat deze thans beruchte boerderij wordt uitgeroeid. Zóó erg was daar de toestand, dat de Zuid-Slavische grenswacht aan gene zijde van de grens, waar op Hongaarsch grondgebied deze boer derij was gelegen, versterking noodig had, om het over de grens sluipen van de misdadigers-moordenaars al thans eenigszins in toom te houden. Het stoffelijk overschot van Koning Alexander, dat nu in Zuid-Slavië is aangekomen, zal natuurlijk met pracht en praal ter aarde worden besteld. Het is een goede gedachte geweest van het Kabinet-Doumergue om den Piesident van de Fransche Republiek, Lebrun, te verzoeken bij die ter aardebestelling tegenwoordig te willen zijn als hoogste vertegenwoordiger van Frankrijk, op welks bodem de Zuid-Slavische Koning den dood heelt gevonden. Op weg naar Parijs heeft de Koning het niet tot een bezoek aan president Lebrun kunnen brengen nu gaat de zelfde president den nooit bij hem gekomen koning de laatste eer be wijzen in het verre vaderland van dien koning. Het leven is soms wel héél wreed De Chef van den Belgischen Gene- ralen Staf, generaal Nuyten, gaat den dienst verlaten met pensioen, daar hij geen ander hem aangeboden ambt wenscht te aanvaarden. Hij was van oordeel, dat de bezuinigingsplannen van den Belgischen Minister van Oorlog, Devèze, niet waren overeen te brengen met de verdedigbaarheid van België. In dien strijd heeft de minister gezegevierd, wat maar goed is ook, want tenslotte is niet de Chef van den Staf, doch de Minister van Oorlog verantwoordelijk. Vermoede lijk zal generaal Van den Bergen thans Chef van den Staf worden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1