it1 'AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN rijdag 12 October 1934 No. 41 Een en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 kk^rbeid voor intellectueele tvo| werkloozen sch b6.:\ 1 THOOLSCHE COURANT |t blad verschijnt eiken lijdag. Prijs per kwartaal l),80; met Geïllustreerd Indagsblad ƒ1,375, franco Ir post ƒ1,65 15 ct. fep. kosten. Ad verten tién van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. n i Er is een comité gevormd voor beid aan intellectueele werkloozen. t comité is met groole energie aan t werk getogen en bij den eersten roep hebben zich al duizenden :ellectueele werkloozen aangemeld. Toen we dit lazen dachten we aan in ervaring, welke wij persoonlijk ditzelfde terrein hebben gehad, en gold het ook arbeid aan intel- :tueele werkloozen. Deze arbeid zou •staan uit het verrichten van enkele ttige en noodige werkzaamheden. Loon was er niet aan verbonden jleen een geheel kosteloos verblijf een werkkamp in een prachtige [reek van ons vaderland, gedurende kele weken, waarbij zelfs de heen terugreis der deelnemers betaald |erd. Voorts was slechts een deel den dag aan het werk gewijd werd de overige tijd besteed aan ■ort. wandelen, lezingen, muziek enz. Welnu, aan 100 afgestudeerde jon- lui van inrichtingen van middelbaar iderwijs, waarbij er waren, die al iejaren werkloos rondliepen, hebben 'ij toenmaals een circulaire gezonden. En het resultaat...? Van slechts zeven ontvingen wij twoord, dat zij gaarne aan zoo'n [erkkamp wilden deelnemen en van zeven hebben er zich tenslotte eenigen teruggetrokken. Het was slechts een bescheiden 'gingorn wat jougelui „van de straat" helpen, en wij erkennen het arne veel perspectief voor de lekomst dier jonge menschen zat er iet in. Maar zal de thans gevormde com- lissie hun dat wél kunnen geven? Ir is nu eenmaal een schrikbarend ercompleet aan intellectueelen; dag n dag ontvangen wij verzoeken in afgestudeerden of zij volontair logen worden in ons bedrijf. Zelfs |regen wij onlangs een jongeman op iezoek, die meteen treinabonnement iet land rondreisde en zich dag aan ag bij de rneest uiteenloopende firma's de verschillende plaatsen aanmeldde m werk. Het was steeds te vergeefs. Zoo Ioopen er duizenden, die aan leidingen bij het thans gevormde omité bewijzen het. Hoe zal men oor deze duizenden thans anderen rbeid vinden dan een soort werk- erschafiing tegen geen ol zeer klein ion? En juist dat willen de betrokkenen iet! Zij willen aan de slag; zij zoeken ~:n levenstaak, hoe bescheiden deze ok moge zijn in den beginne. Misschien zou deze voor een deel an die duizenden te vinden zijn idien de gelden van het 66 millioen- lan der Regeering anders besteed orden dan thans dreigt te geschieden. Afgaande op de berichten uit ver- chillende plaatsen, schijnt het de edoeling te zijn, dat voor deze 60 oillioen een aantal min of meer ostbare werken worden uitgevoerd, ijn die gereed, dan zijn de 60 rnil- oen op en staan allen, die tijdelijk ffiplooi gevonden hebben bij die 'erken, weer op straat. Vroeger hebben wij al eens de ooP uitgesproken, dat men deze 60 lillioen nu eens niet in den bodem- oozenput der werkverschaffing zonder «eer zou werpen, doch dit geld op neer rentegevende wijze zou besteden entegevend in dien zin, dat er meer ^rbeid (en dan blijvenden arbeid nede geschapen zou worden. Men had dus 60 millioen moeten ebruiken als katalysator, als gang maker om het in de safe's opgesloten eld, hetzij in goud, hetzij in obli- aties of bankbiljetten, te voorschijn e brengen en over te hevelen naar etproductie-proces. Daartoe had men loeten onderzoeken welke indus- rieën in ons land niet uitgeoefend "orden, ofschoon er (desnoods met steur, in de eerste jaren) wel een bestaansmogelijkheid voor is. Men had dit onderzoek ook tot Indië moeten uitstrekken; in een woord, men hadoveral moeten trachten nieuwen arbeid te scheppen arbeid uitgaande van het particulier initiatief maar voorbereid en zoo noodig met steun van de 60 millioen. Had men dat gedaan dan zou men wellicht drie, vier malen dat bedrag van 60 millioen aan arbeid gekregen hebben en bovendien was de kans groot ge weest, dat een goed deel der aldus in het leven geroepen industrieën zich blijvend zouden gehandhaafd hebben. (O. H. G.) (Nadruk verboden). De staud der NederlaudscL Japau- sche handelsbesprekingen le Batavia. Fusie van de verschillende vereeni- giugen van accountants. Verhoogiüg van den tabaks-accijns in Indië. Contingenteering van bier in Indië. testgevallen te Batavia. Een geest drijver in het Solosche. De première van de fldm „Nederland". Afscheid van prof. rar. dr. G. M. Vorrijn Stuari van de handelshoogeschool te Rotterdam. De wedstrijd Londen- Alelbourne. De heer Parmentier, een der deelnemers, voor de microfoon. De vraag is gerezen, of de confe rentie tusschen Nederland en Japan, betreffende de handelsbetrekkingen dier beide landen, eigenlijk wel waarde heeft? Die vraag dient men bevesti gend te beantwoorden, omdat in de nieuwe wereld verhoudingen ook Ne derlandsch Oost-lndië, hoe men het ook moge vinden, aangenaam of aller onaangenaamst, eeu nieuwe handels politiek zal moeten aanvaarden. De thans te Batavia gevoerde onderhan delingen betreffende vraagstukken en gerezen kwesties over invoer, uitvoer en scheepvaart. De regeling van den invoer kost veel tijd en moeite, door dat hier het stelsel van coutingenteeringen bij te pas komt, evenals er voor sommige goederen bepaalde licenties worden uitgereikt. Maar voor Nederlandsch Oost-lndië zelve is natuurlijk het vraagstuk van den uitvoer oneindig veel belangrijker. De totstandkoming van de internationale regelingen voor suiker, thee, tin en rubber hebben ontzettend lang geduurd, eer men alles in kan Den en kruiken had. Is het dan te verwonderen, dat ook de onderhandelingen te Batavia veel tijd in beslag nemen? Ook het scheep vaartverkeer tusschen Japan en Indië dient bestudeerd, eer men het kan gaan regelen. Hoe de conferentie zal verloopen en welk uiteindelijk resul taat zij zal hebben, is nog met geen mogelijkheid te overzien. Al liggen de uitgangspunten van beide landen zeer ver uiteen, toch zal men een toestand van evenwicht dienen te be reiken, waardoor beide landen uiter aard tot het doen van bepaalde con cessies gedwongen zullen zijn. Wij zullen dus nog geduld hebben te oefenen, voordat men te Batavia tot resultaten is gekomon, waarbij wij allen goed zullen doen te bedenken, dat de aan Japan te maken conces sies niet voordeelig zullen blijken te zijn, doch eenvoudig onontkoombaar mogen heeten. Er waren in Nederland 3 vereeni- gingen van accountants, dat zijn er dus minstens 2 te veel! De grootste was het Nederlandsch Instituut van accountants, dan waren er nog 2 kleinere, de Nederlandsche organi satie van accountants en de Neder landsche bond van accountants. De grootste vereeniging had 381 leden, de beide andere samen slechts '163 leden, zoodat de samensmelting een vereeniging met 544 leden omvat. Het is verstandig gezien, dat men eindelijk tot deze samensmelting is 28 43865 gekomen, al hebben kleine heer- schertjes daarvoor natuurlijk afstand van heet begeerde bestuursbaantjes moeten doen. Het is tenslotte de eenheid, die tot macht voert en de verdeeldheid, die alles doet uiteen vallen. De première van de film „Neder land" die propaganda voor ons land in den vreemde beoogt te maken, is te 's Gravenhage in het bekende Astatheater gedraaid. De film is ver vaardigd door de lieeren Max de Haas, Jo de Haas en Ab. Keijzer, ongeveer 1756 M. lang, bekostigd door de Alge- meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Bij de première waren tal van'te 'sGiaven- liage geaccrediteerde gezanten aan wezig. Het is nu maar te vveiischen dat de film m het buitenland het beoogde doel zal bereiken, vreemde lingen naar Nederland te brengen, wat met goud-invoer gelijk is te stellen en voor landen als Zwitser land, Frankrijk en ook voor de Skandinavisctie landen in mindere mate, een bron van volkswelvaart is geworden. In Indië staat het water ook al tot de lippen, wij weten het allen, want wie heeft, geen relaties, vrienden, kennissen, familieleden, kinderen, in Nederland onder de Keerkringen De tabaks-accijns gaat nu van 26% ad valorem tot 36% van de waarde omhoog. Maar men doet aan de andere kant een concessie door het speciale invoerrecht voor sigarretten iets te verlagen. In ieder geval rooken zal verlagen. In ieder geval rooken zal vermoedelijk in Indië al even duur zijn als in het Moederland. Er is maar één uitweg niet rooken Doch die uitweg is weinig verkieslijk voor de liefhebbers van een „strootje". Het wetsontwerp voor de contingen teering van bier, voorloopig voor den tijd van twee jaar, is door den Volks raad zonder- hoofdelijke stemming aangenomen. Indië is verontrust door pestge- vallen, die afkomstigzijn van Bandoeng doch eerst te Batavia zijn aan het licht gekomen, waar men onmiddellijk alle maatregelen heeft getroffen de besmette personen te isoleeren. Er zijn reeds een paar sterfgevallen ge weest, maar de geneeskundige dienst is van oordeelden toestand volkomen meester te zijn. Uit de hier te lande ontvangen berichten kan men niet nagaan, of men met de betrekkelijk ongevaarlijk builenpest te doen heeft waarbij ratten de uverbrengers van de ziekte zijn, dan wel met de veel ge vaarlijker longpest, die van mensch op mensch wordt overgebracht. Een godsdienstleeraar een zoo genaamde „goeroe" in Wonogiri, gelegen in het Solosche, moest voor een overtreding worden gearresteerd, waarbij de veldpolitie op tegenstand van de zijde van 366 volgelingen van den geestdrijver stortte. Bij de botsing zijn de commandant, Bimmerman twee agenten en vele volgelingen van den „goeroe" gewond. Twee volge lingen van den geestdrijver zijn ge dood, de man zelf is tenslotte ge- arressteerd kunnen worden. Later kwam de hoofdcommissaris van politie uit Solo met stadsugenten, die nog een aantal volgelingen in arrest hebben gesteld. Het bleek, dat de „goeroe" een groep rondom zich vormde, waardoor betaling van belasting aan de Indische regeering niet meer noodig zou zijn. Voorloopig betaalde men alleen aan den geestdrijver een deel van de verschuldigde belasting. Wie dit be denkt, komt tot de erkeninning, dat die geestdrijver, godsdienstleeraar, nog zoo gek niet was als hij liet voor komen. Want ook de schrijver van dit overzicht wil wel erkennen, dat hij bereid blijft de belastingpenningen van de lezers van dit blad in ontvangst te nemen, waarna hij belooft ze ten eigen bate aan te wenden en niet bij den ontvanger af te zullen dragen. Dat is tenminste eerlijke taalGelden te sturen aan de administratie van dit blad. Wegens zijn benoeming tot hoog leeraar de Universiteit te Utrecht heeft prof. Mr. Dr. G. M. Verrijn Sluart afscheid genomen als hoog leeraar aan de handelshoogeschool te Rotterdam. Sedert 1922 was de heer Verrijn Stuart aan de handelshooge school verbonden, aanvankelijk als builengewoon hoogleeraar. Zijn inau- gureele rede behandelde de waarde van het geld, zijn afscheidscollege behandelde hetzelfde onderwerp in eenigszins anderen vorm de waarde vastheid van het geld. De bekende Nederlandsche vlieger Parmentier heeft voor de microfoon een en ander medegedeeld over de groote vlucht Londen—Melbourne, die den 2öen October een aanvang zal nemen. Parmentier zal de Douglas machine besturen, waarmede de K.L.M. aan den handicapwedslrijd deeltneemt. In Amerika heeft hij het nacht- vliegen geleerd, dat op de luchtlijn New-YorkLos Angelos gebruikelijk is. De grootste vijand op de ver moeiende reis noemt hij „Klaas Vaak" maar ook die hoopte hij te zullen kunnen overwinnen. Doel van de K.L.M. is aan te toonen dat een vlugge en vrij comfortabele verbinding moge lijk is. Snelheid staat bij de K.L.M. niet op den voorgrond, wel natuurlijk veiligheid Wat is de beteekenis van den moord te Marseille? Geen Verzoening te Boekarest tusschen Tatarescu en Titu- lescu. In Spanje blijft Ler- roux de baas. Verzoening te Athene tusschen Tsaldaris en Venizelos mislukt... Zomer 1914 Serajewoherfst 1934 Marseille! Er zijn redenen Ie over een vergelijking te trekken. Maar eerst een paar woorden over den moord op zichzelf beschouwd. Koningsmoorden zijn nu eenmaal onafscheidelijk aan het hooge ambt verbonden, evenals presidenten van republieken en minister-presidenten een grootere kans loopen vermoord te worden dan ambtenaren aan de partementen, of op de secretaris van een gemeente. Koningsmoorden zijn ten overvloede in twee rubrieken in te deelen: die met succes, die zonder eenig gevolg. Dit succes slaat niet op het al dan niet dadelijk overlijden van het Ko ninklijk slachtoffer, maar op het al dan niet bereiken van het door den koningsmoord gestelde doel van den dader. Bekeken van die zijde en nu even alle menschelijke overwe gingen van medelijden terzijde gesteld heeft de moord te Serajewo succes gehad. Bezien van dat standpunt is de moord te Marseille een hopeloos geval. De Oostemijksche troonopvolger vertegenwoordigde een stelsel, dat in den ouden Keizer-Koning op den Hofbrug te Weenen culmineerde. Dat stelsel is door den moord te Serajewo en den daaropvolgenden wereldoorlog volkomen te niet gedaan. Conclusiede moord te Serajewo heeft het daarmede gestelde doel van den moordenaar bereiktDe Koning van het uit den moord te Serajewo geboren rijk der Serviërs, Kroaten en Slovenen, dat men afwisselend Yoego-Slavië of Zuid-Slavië pleegt te noemen, is nu aan de beurt gekomen te worden vermoord. Er is in de wereldpolitiek een on miskenbare lijn van diepe tragiek te volgen. Maar, wat wilde de moorde naar met het mitrailleurtje in zak formaat bereiken Daaromtrent tast men in het duister; wellicht zal men ook nimmer de juiste motieven te weten komen, nu de dader dooreen woedende menigte is afgemaakt. Wilde bij ook een wereldoorlog ontketenen? Dan is zijn bedoeling mislukt, want uit het dramatische gebeuren te Marseille zal geen we reldoorlog volgen. Alleen reeds hierom niet, wijl de mogendheden, die dezen strijd moeten voeren, nog niet gereed zijn met hun noodzakelijkste toebe reidselen. Wilde de moordenaar van Marseille den dictator uit den weg ruimen? Ja, dan heeft hij zijn doel natuurlijk wel bereikt. Maar met den vermoorden dictator is het systeem niet aangetast, dat te Belgrado overheerscht. Dus er blijft maar een conclusie over: de moord te Marseille heeft hel daarmede gestelde doel van den moordenaar niet bereikt! Wij hebben het vorenstaande rustig uiteen zitten pluizen, omdat het zoo weinig zin heeft in van tranen over vloeiende woorden te vervallen, die overloopen van deernis met de ver moorden en van afschuw tegenover den moordenaar. Dat zijn zuiver, heel gewone, menschelijke overwegingen. Wij deelen ze; wij gevoelen ook medelijden met de slachtoffers; wij zijn ook met afschuw vervuld tegen over den man met het zak-formaat mitrailleurtje. Maar daarmede tast men de kern niet aan. De kern is vermoedelijk gericht geweest tegen het Zuid-Slavische koningschap. Dat blijft bestaan al is de nieuwe Koning nog pas elf jaar oud en leert hij nog braaf zijn lessen op een Engelsche kostschool. De moord te Delft op den grooten Zwijger heeft uiteindelijk het koning schap van de Oranje-Nassau's ten gevolge gehad. Geen moordenaar was er meer naast dan de Delftsche! De Nederlanden zijn niet bij Spanje ge bleven; de Oranje's zijn tot macht gekomen. De man van Serajewo schoot de kwestie in het hart! De man van Marseille schoot er r.aast Zoo bezien, is geen andere conclusie mogelijk dan dat de moord op Alex- ander, Koning van Zuid-Slavië, de allerdomste en aller afschuwelijkste daad was, die men maar bedenken kan. Wat nu den tevens vermoorden Franschen minister van Buitenl. zaken Barthou, aangaat, kan men betogen, dat alles bij hetzelfde zal blijven op de Parijsche Quai d'Ürsay. De lijnen van de Fransche buitenl. politiek liggen uitgestippeld voor de komende jaren. Wie ook de erfenis van Barthou moge aanvaarden, hij zal die lijnen hebben te volgen, op straffe van in onmin te geraken met gansch den diplomalieken dienst van de derde Fransche republiek, zoowel met de mannen, die Frankrijk in den vreemde vertegenwoordigen, als met de nog veel invloedrijker mannen, die in het

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1