KARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NEHtAND; &BUSTENLAP El. 2.50 „DE ZOOM NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN XIlyt rijdag 5 October 1934 No. 40 Een en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maaitensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer Etters1 naar plaatsruimte"! UITGAVE FIRMA J. M. C. POT, THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Eerste Blad. twistpunt minder in de wereld? STOOMEN THOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken dag. Prijs per kwartaal 10; met Geïllustreerd dagshlad ƒ1,375, franco post ƒ1,65 15 ct. kosten. Bij abonnement aanmerkelijke PUBLICATIËN. Bezoek van den Commissaris der Koningin. Buagemeester van Tholen brengt ter bare kennis, dat volgens bij hem inge- en schrjjven, dat heer Commissaris der iogin in deze provincie het voornemen, deze gemeente Ie bezoeken op Dinsdag )ctober a s., en alsdan des namiddags uur in het gemeentehuis audiëntie zal eenen aan colleges on bijzondere personen gevestigd, die Zijn Hoogedelgestrenge opwach'ing wenschen te maken of over beheer en de belangen der gemeente schen te spreken. oortn worden de ingezetenen ui'genoodigd hei uitsteken van vlaggen hun inge- eolieid te kennen te geven met dit hooge lek. holen, 4 October 1934. 22 Beëindiging Zomertijd. e Burgemeester van Tholen brengt onder landacht, dat de vervroeging met een nur den wettel ijken tijd, bedoeld iu artikel |er wet van 23 Juli 1908 (Stbl. no. zal eindigen Zondag 7 October a.s. drie uur in den voormiddag. Pp dal tijdstip wordt wederom ingesteld tijdregeliug naar den middelbaren zonnetijd Amsterdam, welke tijdregeling alsdan twee uur in den vooimiddag. [)p uituoodiging van den Minister van menlandsche Zaken en Landbouw zal ten Izien van de tijdsaanwijzing op de openbare het gemeentebestuur beheerde klokken het vorenstaande rekening gehouden len. •holen, 4 Ootober 1934. 22 )e Ooster-spoorweg is thans in iden der Japanners. Een zeer ver- fsende gebeurtenis, want. tengevolge de voortdurende nota-wisseling schen de beide landen en de in enten, die geregeld plaatsvonden, men zich in Europa reeds in e ernst voorbereid op een oorlog het Verre Oosten en de gevolgen arvanDe voortdurende troepen- materiaal-verplaalsingen in de htingder grens, zoowel op Russische op Japansche zijde, maakten deze 'onderstelling niet onwaarschijn- cer. Men kon in Europa met de beste niet gelooven, dat deze geweldige gaven aan oorlogsvoorbereidingen sluitend er toe dienden om den rkoopprijs neer te drukken, resp. te voeren! De Russen verlangden or den Spoorweg in den beginne 5 millioen Yen, terwijl de Japanners ichts 60 millioen ervoor wilden ven; Tenslotte kwam men tot een over- nkomsl, die het bod der Japanners et verre overtrof,-, n.1. 75 milloen d., (ca. 130 millioen Yen, tegen de idige koerswaarde). Men mag daar- niet vergeten, dat de waarde van n spoorweg door Japansche spoor den, die naderhand gebouwd zijn door den later gebouwden Rus- ichen spoorweg langs de Amoer ar Wladiwostok, ster k geleden heeft. De Russen geven hiermede de eiste verbinding tusschen Moskou Wladiwostok uit de hand. De weg ar Moskou over den reeds genoem- n Amoer-lijn wordt in den winter >or sneeuwstormen heel dikwijls taal versperd, nog afgezien van het it, dat den weg verschillende dagen nger wordt. Ingeval van oorlog is ze lijn bovendien onhoudbaar. Zoolang Mandsjoerije in het bezit rChineezen was,oefenden deRussen et behulp der in de wereld wel leenstaande concessies en rechten den spoorweg een machtstelling die op het oogenblik waarop •pan dat land in bezit nam, volkomen niet gedaan werd. De Japanners trachtten systematisch de Sowjet- Russische spoorwegdirectie het leven zoo zuur mogelijk te maken, hetgeen duidelijk tot uitdrukking komt in de door de Sowjet-Uuie herhaaldelijk gepubliceerde statistieken omtrent spoorwegongelukken, ontsporingen, uitplunderingen en massa-moorden De strijd om het bezitrecht van den Oosterspoorweg loopt thans reeds jaren; eigenlijk reeds vanat het oo genblik, waarop de Sowjet-gezant in China met de Chineesche regeering overeenkwam, dat „de toekomst der Oosterspoorweg onder uitsluiting van inmenging van derden door de Chi neesche republiek en de Unie van Sowjet-republieken zou worden be paald". De Chineesche bezitrechten werden later door de regeering van Mand- sjoekwo „overgenomen". üeChineezen hebben echter nooit opgehouden tegen deze „anexatie" der Oosterspoorweg door de Alandsjoerijsche heerschers te protesteeren. Het is dus niet on mogelijk, dat na deze overeenkomst tusschen Rusland en Japan, nog een strijd MandsjoekwoChina ontbrandt! Het Sowjet-Russische spoorweg personeel der Oosterspoorweg wordt op staanden voet ontslagen, en voor de schadeloosstelling van deze be ambten zal Rusland te zorgen hebben. In goed ingelichte kringen brengt men deze verrassing -in verband met de koersverandering der Engelsche politiek tegenover Japan. Op het oo genblik, waarop Engeland ver moedelijk met het oog op Australië en de Vereenigde Staten zich verplicht voelde tot een koersveran dering, een herziening van zijn houding tegenover Japan, begonnen de reeds twijfelachtiger kansen van Rusland tegenover Japan in geval van een evenlueelen oorlog aanzienlijk te slinken De bolsjewistische activiteit in het Verre Oosten zal zonder twijfel thans in groote mate worden opgevoerd. De verdaging van het internationale Communistische congres van October naar het begin van het volgend jaar is een voorteeken daarvan, geheel afgezien van het feit, dat Rusland 75 millioen Yen ontvangt voor een object, dat beslist geen winst meer afwierp! Welke consequenties en gevolgen deze men kan wel zeggen her vorming van het politieke beeld in het Verre Oosten deze gebeurtenis voor de rest van Europa en de wereld hebben zal, kan men thans nog niet overzien. Dat het smeulende vuur daar nog niet gebluscht is, valt wel niet te ontkennen. Geen Russen meer in Mandsjoekwo, twee landen scherp tegenover elkaar, de grenzen nog steeds zwaar bezet door troepen, Chineezen, die hun eigendom door een overweldiger zagen verkoopen, zonder zelf iets van de baten op te kunnen strijken.... kruit ligt er nog genoeg langs den Amoer... Zal het ontstoken worden? (Nadruk verboden). Een personderhoud met den minister v. economische zaken over de Nederlandsch-Duilsche clearing-overeenkomst.Bedrijfs contingenteering in Nederl.- Oost-lndië. Het proces over de goudclausule van de 6 Dollarleening Rotterdam weer uitgesteld. De heer Steenberghe, de minister van economische zaken, heeft in de algemeene ontevredenheid, die zich in Nederland heeft geopenbaartover de clearing met Duitschland, aanlei ding gevonden een persgesprek te geven aan een redacteur, waarover nu de vaderlandsche pers vol is Ons komt bij al die ministrieele zinnen van groote lengteen veel goed praten een woord in herinnering, dat wij ons veroorloven hier aan te halen! Het is het bekende woord uit de Schrift»Aan veelheid van woorden ontbreekt overtreding niet!" Daar mede is al het pogen van den minis ter goed te praten, wat niet goed te -praten is, eens en voor altijd afdoende veroordeeld. Maar wij hebben reeds in ons vorig overzicht breedvoerig uiteengezet, waarom minister Steen berghe niet anders kon en waarom geen enkele minister anders zou hebben gekund. Nederland is tegen over Duitschland met onmacht ge slagen. Had de minister dit met zoo veel woorden in 5 minuten erkend, wij zouden eerbied hebben gehad voor 's mans openhartigheid. Nu doet men het verstandigst over de minis- terieele wijsheid en goed-praterij het hoofd te schudden. Nederland onder de Keerkringen vraagt ditmaal onze meeste aandacht, wat niet te verwonderen is, want het is Nederland, dat op de kurk Oost- Indië drijft en zeer zeker niet Uost- Indië, dat steunt op Nederland. Want zonder lndië valt Nederland terug tot de economische onbelangrijkheid van een land als bv. Denemarken. Met lndië zijn wij een Rijk met tien- Tijdelijk VAN 9 HEERENCOSTUUMS 9 WOLLEN MANTELS 9 JAPONNEN 9 DEMISAISONS FA. ASSELBERGS BERGEN OP ZOOM ATTENTIE! Vanaf heden is in al onze depots ons befaamde „ZOOMSPEL" voor eenieder GRATIS VERKRIJGBAAR. Leuk voor de winteravonden! Depot te Tholen 35 43798 C. A. VAN SPLUNTER - KERKSTR. 13. tallen millioenen en met een gebied, dat zich over 3 werelddeelen uitstrekt en waar de Nederlandsche Vorstin kan het Keizer Karei V nazeggen de zon niet meer ondergaat! Bij den Volkenraad is een ontwerp- ordonnatie ingediend, tot reglemen teering van de bedrijven waardoor de mogelijkheid wordt geschapen om bepaalde, nader aan te wijzen takken van het bedrijfsleven, derhalve nieuw op te richten bedrijven, te binden aan een goedkeuring van de overheid. Een stelsel derhalve van bedrijfs- conteniteering. Naar verluidt pleiten er tal van omstandigheden voor het voortzetten van de exploitatie van de Ombilin- steenkolenmijnen,; zoodat deze der halve niet zouden gesloten worden. De werking van de Merapi is thans geheel gewijzigd en wel door scheu ring van den lava-dom, waardoor driekwart van den cirkelwand tot een hoefijzervormig gedeelte is gevormd. Verder bestaat er nog een midden- strook, welke beide gedeelten van elkaar gescheiden zijn door hooge, steile spleetwanden. De afstortingen zijn de laatste dagen aanmerkelijk verminderd, maar dit neemt niet weg, dat de nieuwe lava reeds een groot gedeelte van de lava-uitstortingen van 1930 bedekt. Het schijnt, dat nu het ergste gevaar voor een alles ver nielende uitbarsting bezworen mag heeten. Keereu wij thans weer naar het Moederland terug, dar. kunnen wij allereerst constateeren, dat het proces tegen de gemeente Rotterdam over de goud-clausule van de 6% Dollar leening dier gemeente weer voor den tijd van veertien dagen is uitgesteld. Reeds op 17 September was deze zaak voor een termijn van veertien dagen uitgesteld, nadat op3Sept.de procureur van eischeresse, de Ver- eeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam (namens houders van de 6 %-obligalies van de gemeente Rotterdam), conlorm den eisch, ge lijk bij dagvaarding gesteld, had ge concludeerd. Het wordt toch waarlijk eens tijd, dat men niet het civiele recht tot een voortdurende bespotting maakt in Nederland, doordat lang zaam werkende procureurs veertien dagen vragen om te dienen voor conclusie van antwoord, met reeds van te voren het heilige voornemen er nog eenige termijnen van veertien dagen aan vast te zullen knoopen. De procureurs strijken de salarissen op en de eischers en gedaagden mogen wachten en betalen I Indien de zittende magistratuur een minder lijdelijke houding aannam, ware reeds veel gewonnen. Nu bekonkelen de procureurs het zaakje onder elkaar en zijn zij de eenigen, die met de winst gaan strijkenTerecht luidt het woordwie procedeert om een koe, legt er nog een koe op toe! De groote lucht-race Londen-Mel bourne komt al in het zicht. Ook Nederland behoort tot de deelnemende landen, daar de K.L.M. heeft inge schreven en ook de bekende Post- jager, bemand door de beide vliegers, Geyssendorffer en luitenant Asjes, aan de snelheids-race zal deelnemen. Nu is ook Smirnoff uitgenoodigd om mee te vliegen opeenEngelsch toestel, dat aanvankelijk dooreen Engelschman zou zijn bestuurd. Deze is echter ziek geworden, waarop men aan den com mandant van de Pelikaan, die de ge slaagde Kerstvlucht heeft gedaan, vroeg de plaats van den zieken Engelschen commandant op een Havilland-toestel in te willen nemen. Het pleit voor SmiraofFs internatio nalen naam, dat men deze uitnoodi- ging tot hem heeft gericht. Smirnoff heelt echter gemeend niet aan deze race met het Havilland toestel deel te nemen, omdat volgens hem het toestel nietvoldoende in vorm is, om er een der gelijke groote tocht mee te maken. De belangstelling voor ideze lucht- race is in Nederland zoo groot, dat de uitgeversmaatschappij „Icarus" te 's Gravenhage reeds begonnen is met de uitgifte van een boek in afleveringen waarin de ontwikkeling der luchtvaart is beschreven, terwijl dan in de laatste afleveringen de Londen-Melbourne- De andere gebeurtenissen in het vaderland kunnen wij in vogelvlucht afhandelen. Minister-president Golijn heeft de tentoonstelling Nederland- Guragao in de Gothische Zaal te 's-Gravenhage geopend, welke ten toonstelling een bezoek overwaard is. De zoon van den Staatsraad Cort van der Linden, Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, is te Groningen als Burgemeester ingeluid. Het com munistische incident in de Ridder zaal is nog niet afgeloopen, want het lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal de Heer L. de Visser, heeft nieuwe vragen aan den minister president Golijn gesteld. Mr. M. H. Bregsteyn, advocaat en procureur te Amsterdam, is benoemd tot hoog leeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, als opvolger van wijlen Prof. Ribbins. De nieuwe hoog leeraar is pas 34 jaar oud. In den Wieringermeerpolder is door onbekende oorzaak brand uit gebroken in een groote landbouw- schuur, die tot deD grond toe af brandde, waardoor honderden hecto liters tarwe, landbouwwerktuigen en auto's verloren gingen. De schade wordt op dertigduizend gulden ge schat. Te Eindhoven is de algemeene ver gadering van Philips' Gloeilampen fabrieken gehouden waarbij door de directie verklaard werd, dat het nor male geïnventeerde kapitaal tusschen de 180 en 190 millioen gulden zal bedragen, de liquide middelen van ruim 83 milioen gulden zijn dus niet overdreven. De oproep van het Nationaal Crisis- Comité heeft Prinses Juliana, minister Slotemaker de Bruïne en Jhr. Mr. Ch. H. M. Ruys de Beerenbrouck voor den microfoon gebracht. Het is nu maar te wenschen, dat ieder zijn steentje zal bijdragen voor den bouw van een betere toekomst, want daaraan hebben wij in Nederland dringend behoefte. Prinses Juliana heefl wel het juiste woord weten te vinden, toen zij zich als volgt uitliet „De crisis is groot, maar grooterzal onze hardnekkigheid zijn, waarmede wij haar weerstaanDat is een Oranje op zijn best en wekt herinne ringen aan het woord van Haar Moeder, dat gesproken is in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, nu al meer dan 36 jaar geleden. De minister van economische zaken, Mr. M. P. L. Steenberghe, heeft de algemeene commissie voor de Neder landsche deelneming aan de in 1935 te Brussel te houden wereldtentoon stelling geïnstalleerd. Op de rede van den minister heeft de Voorzitter der commissie, oud-minister Ver schuur geantwoord. De Amsterdamsche justitie heeft een gerechtelijk voorloopig onderzoek gelast tegen den pater en tegen den filmoperateur, die betrokken zijn ge weest bij de filmvoorstelling te Hilver sum, waarbij brand is ontstaan, tengevolge waarvan verscheidene kinderen brandwonden hebben op- geloopen en drie kinderen aan hun verwondingen zijn bezweken. Voor de sigaren-industrie is een bedrijfsraad ingesteld, waarvan het aantal leden en plaatsvervangende leden niet meer dan 12 mag bedragen. Alle ondernemingen, waar sigaren en senoritas worden vervaardigd vallen onder dezen bedrijfsraad. VORSTELIJKE GIFTEN AAN HET N. G. G. Prinses Juliana heeft aan het Nationaal Crisiscomité, afgescheiden van de belangrijke maandelgksche bijdrage welke hetzelve van H.K. H. mag ontvangen, een gift ineens van f9U.Ü00 doen toekomen. Voorts heeft het comité van een grooten confectiehandel te A msterdara een gift groot f 10.000 ontvangen. De Poolsche minister Beek van Genéve teruggekeerd. Jean Laigret van het Instituut Pasteur in Tunis vindt een serum tegen gele koorts uit. Teleurstelling over de vaag heid van de rede van President Roosevelt voor de radio. De terugkeer van den Poolschen minister van Buitenl. zaken, Beek, van Genève te Warschau is voor het Poolsche volk een dankbaar aanvaarde gelegenheid geworden om Beek als een nationalen held te vieren. Nadat de minister eerst te Krakau, waar maarschalk Pilsoedski met vacantie vertoeft, aan het Hoofd van den Poolschen Staat verslag van zijn werk te Genève had uitgebracht, is hij zegevierend door het Polen dat zich herboren voelde gelrokken. De minderhedenkwestie is voor Polen opgelost. Misschien niet voor den Volkenbond, maar het machte-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 1