^BMITENLflP bGemencd was een groote verlies van buiten- landsche firma's te constaleeren. Nog steeds zijn er te veel afwezigen. De XXXIste Jaarbeurs, waaraan wij iedereen aanraden een bezoek te brengen, telt 1.138 deelnemers, en biedt in ieder geval letterlijk voor „elck wat wils". Ingediend is een wetsontwerp, waardoor buiten twijfel wordt gesteld, dat ook degene, die op grond van het bezit van een vergunning het verlofbedrijf uitoefent, gehouden is, dat bedrijf uitsluitend op zijn naam en voor zijn rekening uit te oefenen. Men wenscht daardoor de z.g. „ver pachtingen" volkomen tegen te gaan hetgeen na een arrest van den Hoogen Raad niet goed mogelijk was. In de te Amsterdam gehouden vergadering van Onderling Overleg heeft wethouder Kropman rnededee- iing gedaan van de nieuwe loonre geling voor het gemeente-personeel, welke B. en W. van de hoofdstad voorstellen. Daardoor zullen de ma xima ongeveer 11.20 per week lager worden. De salarissen van de amb tenaren zullen met 3—5J/0 worden verminderd. Ongeveer 200 werklieden boven de 55 jaar zullen worden ontslagen. DE TROONREDE. Wordt uitgezonden door de A.V.R.O. en K.R.O. Op 18 dezer, den derden Dinsdag van September, zal, zoo meldt de Radio-Bode, Troonrede wederom door de A.V.R.O. worden uitgezonden, nadat vóór de komst van H.M. voor de Ridderzaal de heer D. Hans, voor zitter van den Nederlandschen Journa listenkring en hoofdredacteur van de Avondpost, een verslag zal hebben gegeven van de gebeurtenissen op liet Binnenhof. Het verslag van den heer D. Hans zal door de Phohi worden verbreid naar o.a. Oost- en West-In dié. Het uitzenden van de Troonrede en het verslag is nu driejaar achtereen technisch en journalistiek door de A.V.R.O. verzorgd. Dit jaar is het anders. De rijkstelegraafdicnst zal nu voor de „techniek" zorgen. Deze dienst zal microfoons en versterkers ter be schikking stellen van de ororoep- vereenigingen, zoodat ook thans de K.RO. een verslag zal uitzenden, dat door de zenders van Kootwijk naar Over-zeesche gewesten zal worden verbreid. SLUITING ZITTING STATEN-GENERAAL. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal zal worden gesloten op Za terdag 15 Septem ber, des na middags drie uur. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op dit tijdstip te begeven naar de vergade ring der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. AARDAPPELVERBOUWERS IN MOEILIJKHEDEN. Het Tweede Kamerlid Vervoorn heeft aan den minister van Econo mische Zaken gevraagd Is het den minister bekend, dat een groot aantal landbouwers, die in 1933 en 1934 aardappelen van den oogst 1933 hebben verkocht, nog niet hebben ontvangen het bedrag, hetwelk bij den verkoop op de koopsom werd ingehouden, ingevolge de daarvoor gegeven voorschriften Weet de minister, dat tengevolge der niet tijdige uitbetaling van deze bedragen, een groot aantal land bouwers in financieele moeilijkheden komen en althans daardoor groote schade lijden Wil de minister bevorderen, dat de uitbetalingen, waar deze nog niet hebben plaats gehad, zoo spoedig mogelijk zullen geschieden ingevolge de door Zijn Excellentie daarvoor gegeven voorschriften SGHOOLTOELATING EN LEERPLICHT. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat kinderen, orn tot een school voor gewoon 1. o. te worden toegelaten, hetzij vóór 1 April, hetzij vóór 1 Sep tember van het kalenderjaar, waarin de toelating geschiedt, den leeftijd van zes jaar moeten bereiken of be reikt hebben, al naar gelang de klasse, waarin zij worden geplaatst, in de eerste of in de tweede helft van het kalenderjaar aanvangt. De kinderen, die een school voor gewoon lager onderwijs bezoeken, moeten die school verlaten, wanneer zij de klasse doorloopen hebben, waarin zij bij het bereiken van den vijftienjarigen leeftijd waren geplaatst, indien die klasse binnen de eerste zes leerjaren valt. De ïijfiieodo vergadering van den Volkenbond te Genève geopend. Do toetreding van Sovjet-Rusland schijnt vrijwel verzekerd. De ramp van de „Morro Castle". Het psychiatrische verslag over Marinus van der Lubbe gepubliceerd. Na de vergadering van den Vol kenbondsraad is nu ook de vergadering van den Volkenbond geopend door den Tsjecho-Slowaakschen minister van Buitenl. zaken, Benesj, die wees op de aantrekkingskracht, die uitgaat van den Volkenbond. Van de 57 Vol- kenboudsstaten waren 53 ter verga dering vertegenwoordigd; niet ver schenen waren natuurlijk Japan en Duitscbland, die reeds hebben me degedeeld te willen uittreden en verder dekieinestatenHonduras en Salvador. Tot voorzitter van de vergadering werd gekozen de Zweedsche minister van Buitenl. zaken, Sandler. Onder de gedelegeerden waren 21 minister presidenten en ministers van Buitenl. zaken. Genève en de bezoekers kunnen dus ruimschoots tevreden zijnl Dit was de uiterlijke franje, maar nu het innerlijke doel. Deze gluurde reeds om den boek bij de verkiezing van Sandler, die eigenlijk geen voor zitter had willen zijn, daar hij geen maand te Genève kon blijven. Maar hij zwichtte voor de 49 van de 51 stemmen, zoodat thans voor het eerst een sociaal-democraat voorzitter is van den Volkenbond. Dit was wen- schelijkbij de mogelijke welkomstrede die de president tot Sovjet-Rusland zal moeten houden. Anders had de Nederlandsche mi nister van Buitenl. zaken, Jhr. Mr. de Graeff, een goede kans gehad tot voorzitter te worden gekozen. Maar Nederland heeft Rusland nimmer de jure et de facto erkend, zoodat De Graelï geen persona grala mocht heeten. Men verwacht zelfs een te genstemmen, althans een blanco stem, van de Nederlandsche delegatie, wat de toelating der Russen aangaat. Zal de Volkenbondsvergadering nu Sovjet-Rusland toelaten, dan is na tuurlijk de allereerste moeilijkheid de toekenning van een permanenten zetel aan dat land, waartegen vooral van de zijde van Polen bezwaar wordt gemaakt, daar Polen zelf van oordeel is, dat aan Warschau een permanenten zetel in den Volken bondsraad niet mag worden onthouden Gelukkig is dit punt nu in goede banen geleid, daar rechtstreeksche besprekinhen tusschen Moskou en Warschau worden gevoerd. Dit heeft vooral te Parijs vreugde verwekt, want het is voor het altaar van Ge nève, dat het huwelijk tusschen Frankrijk en SovjetRusland zal worden gesloten, waarmede vooral een afweer tegen het door beide landen gelijkelijk gevreesde Duitschland van Adolf Hitier is bedoeld. Hoe dit alles zij, de tegenstand van Zwitserland blijkt onverzwakt ge handhaafd en reeds verluidt, dat de Volkenbond van Genève naar Weenen zal gaan verhuizen waaraan wij persoonlijk geen geloof hechten doch welk gerucht wij volledigheids halve toch niet onvermeld wenschen te laten, omdat er de bestaande spanning zoo duidelijk door wordt gekenschetst. Want op deze vijftiende vergade ring van den Volkenbond is, gèlijk op vorige vergaderingen steeds het belangrijkst datgene, waarover men niet spreekt in het openbaar, doch dat men in knusse onder-onsjes pleegt af te doen, waarna dan de gedele geerden van de kleine staten voor een feit accompli worden gesteld en slechts hebbenjte aanvaarden, wat de groote mogendheden reeds binnens kamers hebben bekokstoofd. Wat er in het openbaar wordt ge sproken is bestemd voor de galerij, voor de couranten en voor de goed- geloovigen van alle mogelijke natio naliteit die zich nog immer aan den Volkenbond plegen te vergapen. Wie het spel te Genève jarenlang van nabij heeft moeten volgen, gelijk schrijver dezes, weet met heel groote zekerheid één dinggeen grooter comedie van het gedoe ter Volken bondsvergadering Wij hebben aan Genève ditmaal een onevenredig aandeel van ons overzicht gewijd, omdat tenslotte te Genève do mannen bijeen zijn geko men, die over de buitenlandsche po litiek van de wereld de beslissing hebben. Wat er nog meer in de we reld is gebeurd, kan men verge leken bij Genève rustig klein goed betitelen. Prins Otto von Bismarek, de Duit- sche zaakgelastigde te Londen, heeft aan het Foreign "Office medegedeeld, dat Duitschland het z.g. Oostelijke Locarno-Verdrag van de hand wijst. Wie had anders kunnen verwachten? Oost-Locarno is de muizenval voor Duitschland. Dacht men soms, dat de slimme muis Duitschland daarin zou kruipen? In Estland is de uitzonderingstoe stand, die 12 September zou afloopen, voor één jaar tijds verlengd. Er heerscht rust in bet geheele land, vertelt een communiqé der regeering. Nu, dan is een uitzonderingstoestand niet noodig. Hier spreekt de Est- landsche regeering oflicieele waarheid, die nimmer werkelijk waar pleegt te zijn! Tegen den 15en September zullen de loonen in de Belgische mijnen met 5 worden verlaagd. Gaat dit door, dan begint den volgenden dag de al- gemeene mijnwerkersstaking in Bel gië, wat niet anders dan jammer en kommer over de geheele Belgische bevolking zal kunnen storten. De leider van de Spaansche agra rische Volkspartij, Gil Robles, heeft verklaard, dat zijn partij de Spaan sche regeering verder niet meer zal kunnen steunen. Wat ons tot het commentaar verlokt: de ratten ver laten het zinkende schip. Want, dat de tegenwoordige Spaansche regee ring een ontijdig einde is beschoren, ziet ieder nuchter toekijkend buiten staander duidelijk in. Ieder oogenblik is te Madrid een regeering-crisis te verwachten, misschien zelfs reeds vóór den 23sten September, op welken dag Lerroux een groote rede zou afsteken. Vermoedelijk gaat de ge heele rede niet door, omdat op dien dag Lerroux niet meer aan het be wind zal zijn. Het Congres van de N.S D.A.P. te Neurenberg is besloten met een groot militair schouwspel en een rede van den Leider. Niets nieuws onder de zon. Reeds lang vóór 1914 placht een ander Leider van Duitschland, thans lijdende te Doorn aan een verwaar loosde heerschers-ziekte groote mili taire schouwspelen te houden en redevoeringen af te steken. Te Memel is het oorlogsgedenk- teeken op de begraafplaats, dat de voor Litauen gevallenen vereert, door vermoedelijk nationaal-socialis- tische elementen beschadigd. Groote verontwaardiging in gansch Litauen, dit te meer, daar juist dien dag op feestelijke wijze de verjaardag van President Smetona, stichter van de Litauensche republiek, is gevierd. De ramp van de „Morro Castle" houdt nog steeds de wereld bezig. Thans zijn reeds 77 dooden geïden tificeerd, terwijl nog 29 passagiers en 31 leden der bemanning worden vermist. De componist en eersttijds ver maarde zanger, Sir Georg Henschell, is op 84-jarigen leeftijd te Aviamore in Schotland overleden. Naar verluidt zou president Roose- velt een voorstel willen doen tot na tionaliseering van de wapenindustrie, welk bericht echter uit Washington wordt tegengesproken. In de Burgtor te Weenen is het heldenmonument ingewijd, dat de ge vallen soldaten eert in de oorlogen van 1618—1918, nog nimmer is Oos tenrijk zóó monarchistisch geweest als thaDs! Te Zombolja, dicht bij de Roemeen- sche grens, is op het gebied van Zuid- Slaviê een ernstig spoorwegongeluk geschied, waarbij 1Ü dooden en 100 gewonden vallen te betreuren. Verschenen is het psychiatrisch rapport over Marinus van der Lubbe, indertijd ter dood gebracht, wegens de brandstichting in den Rijksdag, dat eindigt met de conclusie, dat hij een strafbaar feit beging. De Weensche Jaarbeurs is alweer afgeloopen; ze heeft een verrassend resultaat gehad en alle verwachtingen zijn ruimschoots overtroffen, hetgeen voor onze Jaarbeurs te Utrecht zeer verleidelijk moet klinken. Wij vernemen zoo juist uit Genève, dat nu eindelijk overeenstemming verkregen is over den tekst van de tot de Sovjet-regeering te richten uitnoodiging toe te treden tot den Volkenbond. Daarmede is natuurlijk komen vast te staan, dat Sovjet- Rusland wordt toegelaten, daar men te Genève van een meerderheid van der stemmen is verzekerd, even als men natuurlijk aan Sovjet-Rus land een permanenten raadszetel zal toewijzen, waarna natuurlijk niets anders overbiijft dan ook het secre tariaat van den Volkenbond in eenige hoogere posten en tal van lagere be trekkingen met communistische Rus sen te bezetten. Summa summarum het huwelijk van Frankrijk en Rus land staat op het punt voltrokken te worden en Litwinoff heeft gezege vierd In een nachtelijke bijeenkomst hebben President Roosevelt en gene raal Johnson de beginselen vastgesteld voor een reorganisatie van de N.R.A., waardoor het geheele apparaat veel eenvoudiger zal werken. De N.R A. zal op dezelfde grondslag worden geplaatst als de bondsregeering, met drie afdeelingen van bestuur, uit voerend, rechtsprekend en wetgevend. Generaal Johnson blijft hoofd van de geheele organisatie en zal de te vol gen politieke lijn vaststellen. Ook hier een groote winnaar: generaal Johnson! SPORT. Tholen. Voetbal. Zaterdag jl. werd gespeeld de vriendschappelijke wed strijd T.V.V.1Eureka 1 (Dinteloord). Uitslag 3—2. Duiven. Uitslag der wedvlucht vanuit Vilvoorde, gehouden door de Postduivenver. „De Luchtpost" alhier, op Zondag 9 September. Prijzen: B. W. Schot 1 4 17; A. Rijnberg 2 8 9 10; M. van Noort 3 15 26; F. Nijs 5 18; P. J. Blaas 6 11 13 16 19 20 22 23 24 27; H. Donken 7; C. Praat 12 25; H. Ver- kerke 14 21 28 en o verduif. Afstand 67 K.M. Gelost 8 uur. Aankomst eerste duif 8.59.41 uur; laatste duif 9.34.32 uur. Oud-Vossemeer. De duivenwedstrijd der vereeniging „De Zwaluw" ge houden vanuit Vilvoorde had tot uilslagGebr. van Driel Lz. 13 9; C. Plandsoen 2; J. Ampt 4; J. B. Tholenaar56 7 10 11; Gebr. HoekS. Eerste overduif Gebr. van Driel Dz. St. Annaland. Voetbalwedstrijd van Zaterdag jl. H. S. D. II speelde tegen S. V. C. Jl van St. Maartensdijk Uit slag!— LIED VAN DE WEEK. ONBEWAAKTE. GUUS BETLEM Jr. Persbericht Vanaf 1 Januari eijn 29 ongevallen te betreuren, tengevolge van de onbewaukte overwegen, waarvan 20 metdoodelijken afloop, terwijl daarbij nog 12 gewonden werden genoteerd. Hebt U 't lijstje óók gelezen Dat de krant ons laatst liet zien, Of heeft Holland's „onbewaakte" Uw int'resse niet, misschien? Hebt U 't lijstje óók gelezen Dat de krant ons onlangs bracht, Twaalf gewonden... twintig dooden Alles in een maand of acht! Bijna dertig ongevallen Worden in ons land betreurd, Wat wil zeggen dat er hier dus Één per week zoowat gebeurt! Daar een fiets en daar een auto Deerlijk door den trein gekraakt, Ginds een autobus... een handkar Die eronder zijn geraakt. Hier een voetganger, een motor... 't Lijstje groeit maar immer aan... En we mopperen, dat er van Hoogerhand niets wordt gedaan! Mèar... een allereerst veieischte In deez' veelbewogen tyd, ls, wat ik U hiér ga raden: Zorgt voor éigen veiligheid! Rijdt niet roekeloos, maar langzaam, Geeft signaal, en... geeft het luid, En bij 'n ónbewaakten spoorweg, Stop Uw auto, en... stap uit! En wanneer U op de fiets bent, Doe hetzelfde: stap eraf... Laat de domoor lachen... beter Dan te huilen bij Uw graf! Laat voor één keer in m'n weekrijm lk Uw wijze raadsman zijn, lk beweeg me heüsch niet dikwijls Op „bemeesterend" terrein. Maar... ik kén de valsche schaamte Van m'n mede-landgenoot! Uitgelachen worden... nee hoor, Liever rijdt hij zich nog dood 1 Lezers, laten wij dit zeggen: Gooi die schaamte overboord, En rijdt bij de overwegen Niet maar roekeloos steeds voort 1 Laat ze lachen... laat ze wijzen... Laat ze 't vinden bang of laf... Laat ze zeggen wat ze willen Maar van nü af aan... stap af!! Overtuigt U: het is veilig, En passeer pas dan, ten lest! Daarna... wel dan kunt U lachen En... wie 't laatst lacht, lacht 't best 11 (Nadruk verboden). THOLEN, 14 September 1934. WegenB ongesteldheid van de beer L. M. de Heer is tot tijdel. onderwijzer aan de O. L. School alhier benoemd de heer A. Goedhals wachtgelder te nisse wooDachtig te Schoondijke. Hedenmorgen ia de vischkoopn P. 8. alhier, tengevolge van een aanrijt D met een aoto, welke pLats vond op 10 Halstersche weg, met zijn bakfiets oq -*r geslagen, waarbij de viscb over de rolde. De heer S. bekwam eenige wondingen aan het hoofd, en liet zie Bergen op Zoom verbinden. De bakfiets bekwam geen schade. Vrijdagavond jl. reed J. 8. op motorrijwiel de Kerkstraat st. Afgt door het loslaten van de standaard, hij niet op het hem tegemoetkomend keer: hield de linkersijde van de Kerkst aan; botste met flinke vaart tegeD vrachtanto en werd van zijn motor te het buis van den heer C. den Oadeo slingerd. Gelukkig werd de berijder Dsgec niet gewond, en heeft geen nsdeelige volgen van de aaorijding oodervom m De motor, die onder den vrachtanto raakte, werd nogal beschadigd. Woensdag sloeg een roeiboot, laden met mosseleD, van de Fa. De C op de rivier om. Een der opvaren wist zwemmend den wal te bereiken; ander kon zich op de boot io veiligl stellen en werd spoedig nit zijn bachel positie bevrijd. EEN MOOIE VOORUITGANG. *3:-Anoalaud. Naar wij vernemen i Groeoe Krnissfdeeling alhier er in gesli id de bezwaren, die tot oogtoe waren i bonden aan bet aanstellen van een v verpleegster, te overwinnen. Er iBeen roeping van sollicitanten voor deze trekking gedaan. En het blijkt dat thans spoed achter deze zaak wil zet waul eventaeele sollicitaliestokken mot vóór 15 October reeds bij het Best zijn ingekomeo. Zeer zeker een groote voldoening deu voorzitter van deze afdeeliog cd medebestuursleden, dat het thans zoove Wie het werk kent van de zusters andere afdeelingen, kan gerost sprt van zegenrijke arbeid in het belang zieken. De afdeeliog zal er haar bes! riet dankbaar genoeg voor konnen ST. MAARTENSDIJK, 13 Sept. alhier gebonden collecte voor het Bo Kruis bracht f 18,31 op. ST. ANNALAND. Asrdappelveiling Donderdag 13 Sopt. 9100 K.G Zeeowi Blauwe f3.80 per 100 K.G. Uienveilog van Donderdag jl balen Rijosburger gewoDe f2.02f2 70 balen idem pickels f2.20; 150 ij drielingen f 0 80 Alles per 100 K Door de veilingsvereenigiog alhie besloten een veilingsgebouw te plaatsen. OUD-VOSSEMEER, Door den Bnrgemeester Mr. J. J. Verslons wei Zaterdagavond in een lokaal van de o school aan de wiuoaars van den sch wedstrijd door leden van den Bijz. Vt Laodstorm de behaalde prijzen nitger met een zeer toepasselijk woord. 11 ZEAchtb. werd bij die gelegenheid mt deeld, dat door hem ten behoeve vam wedstrijd in volgende jaren een wis beker beschikbaar wordt gesteld, wi eigenaar zal worden van hem die malen den eersten prijs behaalt t wedstrijden. De heer M. K. van Nieowenhaij periodiek aftredend dijkgraaf van VaD Haaftenpolder ia bij Kon. Besl. zoodanig herbenoemd. EEN L1CHTBOOT. Weer ieta nieuws. Vliegmachines, met reuzenletters een of ander recla woord tegen het hemelgewelf schrijven, reeds siuds eenige jaren bekend. Thao er weer iets anders een lichtbool. Door middel van een vernuftig a| raat is het mogelijk ook van daarnit de wolken lichtreclames te projtctee Van buiten af kan men er zich i geen denkbeeld van vormen, wat deze b in haar binnenste verbergt. Als men echter weet, dat b. v. woord „Persil" bij een wolkenhoogte 2000 M. een lengte van 1600 M. cd letterhoogte van 400 M. heeft, dan is wel duidelijk, dat het voortbrengen dergelijke reusachtige letters met eeo weldige licht-energie niet door een gew projectie- of bioscooptoestel mogelijk Het in de boot ingebouwde wolkenprojec apparaat heeft ook verder met projectietoestellen niet de minste over: komst. De lichtbron is een schijnwei van 2 Meter middellijn met een lic sterkte van 3 milliard kaarsdeze wc door vrijwel geen andere schijnwerper aarde overtroffen. De enorme lichtbol wordt over een soort spiegelrooster, nit 260 aparte spiegeltjes bestaal ge en zoodoende in 260 aparte stralen deeld, waarvan de weerkaatsingen onderkant van do wolken de woot „Persil", „lmi", „Ata" enz. vormen, groote hilariteit van de jeogd verscb

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1934 | | pagina 2